חולי הכאב הכרוני בדרום דורשים הכרה באחריות המדינה למצבם:

"כל אזעקה או נפילה בדרום משפיעות מיד על הכאבים"

מספר חולי הפיברומיאלגיה (כאבים כרוניים) בדרום זינק בשנים האחרונות, במקביל ללחימה מול עזה ● מחקרים מצאו קשר מובהק בין המצב הביטחוני לבין המחלה, אבל התושבים מתקשים למצות את זכויותיהם הרפואיות והכספיות ● "הגוף והנפש לא מצליחים להשתחרר מרגעי האימה שחווינו בסבבי הלחימה"

אזעקה באשקלון, ארכיון, 2009, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
AP Photo/Tsafrir Abayov
אזעקה באשקלון, ארכיון, 2009, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה

"אנחנו, שחלינו ואובחנו בסמוך למבצעי לחימה בדרום או סבבי טילים של 500 טילים ביום ויותר, לא צריכים לממן לבד את הטיפולים והתרופות, וגם לא לעמוד בפני ועדות ארוכות ומשפילות בביטוח הלאומי, שיכולות להימשך שנים רבות. אם נצטרך, נפנה לבית המשפט ונתבע בתביעה ייצוגית את המדינה".

כך אומרת אפרת אוחיון מאופקים, מנהלת המאבק של חולי הפיברומיאלגיה מחלה המתבטאת בכאבים כרוניים בלתי ניתנים לריפוי (דאבת).

"סטרס ידוע כטריגר להתפרצות או להחמרה של פיברומיאלגיה. יש חולות וחולים שמדווחים על התפרצות המחלה סמוך לנפילה, לאחר שהייה ארוכה בממ"ד, עקב אזעקה או שיגור"

לדבריה, למרות שעשרות מתושבי הדרום, מבאר שבע ועד אשדוד, אובחנו כחולים במחלה בשנתיים האחרונות – בצמוד להתעצמות סבבי הלחימה מול חמאס בעזה – מדינת ישראל לא מטפלת במצוקתם בצורה מערכתית וראויה. זאת, למרות שמחקרים רפואיים מצביעים על קשר ישיר בין המחלה לבין המצב הביטחוני.

קשר מובהק

פרופ' דן בוסקילה, ראומטולוג מהמרכז הרפואי סורוקה והפקולטה למדעי הבריאות של אוניברסיטת בן גוריון, שחקר את הנושא, מסביר כי אכן קיים קשר מובהק בין המתיחות בדרום לבין התפרצות המחלה באזור.

"סטרס ידוע כטריגר להתפרצות או להחמרה של פיברומיאלגיה״, אומר פרופ' בוסקילה. אצל חולים שכבר אובחנו, תהיה החמרה בתקופות סטרס. יש בהחלט חולות וחולים שמדווחים על התפרצות המחלה סמוך לנפילה של קסאם, לאחר שהייה ארוכה בממ"ד, עקב אזעקה או שיגור טילים.

"הרבה פעמים זה מתחיל אצלם מפוסט טראומה נפשית – PPSD, ואח"כ הופך לפיברומיאלגיה. במחקר שערכתי לפני כמה שנים גילינו בוודאות שיש יותר חולי פיברומיאלגיה בעוטף עזה מאשר באזורים אחרים. אין ספק שלמצב הביטחוני יש השלכות פיזיות של ממש.

"המחלה גורמת לשיבוש של מנגנוני הכאב במוח ובמערכת העצבים המרכזית, כך שכל כאב נחווה כהרבה יותר חזק. תופעות לוואי של המחלה הן עייפות, בעיות ריכוז וזיכרון, דיכאון וחרדה".

א', תושב שדרות, לא צריך את המחקרים של פרופ' בוסקילה כדי לדעת שלקה במחלה בעקבות המצב: "אובחנתי בפיברומיאלגיה מיד לאחר נובמבר, הסבב הקשה שבו נורו 500 טילים בדרום. אני זוכר את היום המדויק, שבו הגוף שלי עצר והפסיק להילחם. זה היה יום שבו היו אזעקות רציפות והרבה מאוד נפילות.

"כשהכנסתי את ילדיי לממ"ד, נזכרתי שהבת שלי בחוץ עם חברות על אופניים. אלה היו רגעי תופת שהגוף שלי פשוט לא יכול היה לעמוד בהם. צרחתי את שמה, אבל היא הייתה רחוקה, ולא ענתה. אין לי ספק שבאותו הרגע, שם חליתי".

"כשהכנסתי את ילדיי לממ"ד באעזקה, נזכרתי שהבת שלי בחוץ. אלה היו רגעי תופת שהגוף שלי פשוט לא יכול היה לעמוד בהם. אין לי ספק שבאותו הרגע, שם חליתי"

מאז אותו אירוע החל א' להרגיש כאבים עזים, בדרך כלל בצורת דקירות, בכל הגוף. בהמשך הרגיש יותר ויותר עייפות, חולשה, כאבי רגליים וכאבי שרירים. א' לא הבין במה מדובר, והחל בסדרה של בדיקות רפואיות, אבל אלה לא הניבו דבר.

"בערבים ממש נכנסתי לדיכאון. לא הצלחתי לעזור בעבודות הבית, לא הצלחתי להיות עם הילדים, אבל הרגליים כאבו לי ברמה שבשלב מסוים כמעט שלא הצלחתי להזיז אותן בערב.

"המצב החמיר, עד שרופאת המשפחה שלי ביקשה שאבצע בדיקת אבחון לפיברומיאלגיה. האבחנה יצאה חיובית, ומשם חיי השתנו לחלוטין".

צבע אדום (צילום: תצלום מסך)
צבע אדום (צילום: תצלום מסך)

אצל אלה רסקין, 36, תושבת קיבוץ ארז שבעוטף עזה, התופעות החלו לצוץ סמוך למלחמת צוק איתן, בשנת 2014: "התחלתי אז עבודה חדשה, והייתי בשיא המרץ. אבל סיימתי את העבודה אחרי שנה אחת בלבד, כשהגוף שלי קרס.

"היה לי כאב חזק, חום גבוה רוב הזמן, לא הצלחתי לדרוך על הרגליים, וירדתי למשקל של 53 ק"ג. הרגשתי כל הזמן עייפות. עייפות גדולה ובלתי מוסברת.

"הבן שלי כבר היה כמעט בן שנה, ובהתחלה ייחסתי את העייפות ללידה. נאבקתי בזה, אבל זה היה בלתי אפשרי. עשיתי בדיקות דם והכל יצא פרפקט. ובכל זאת כל בוקר הייתי מתעוררת כאילו לא ישנתי בכלל.

"אז גם התחלתי לקרוא ברשת על עייפות כרונית, וכאשר נתקלתי במחלה ששמה פיברומיאלגיה, גיליתי שהתופעות התאימו בדיוק למה שאני מרגישה. פניתי לרופאת המשפחה והיא הפנתה אותי לראומטולוג שאימת את האבחנה".

מה את חושבת על הקשר של המחלה למצב הביטחוני?
"צוק איתן נגמר באוגוסט והכאבים שלי התחילו ממש בסמוך. יש קשר. בוודאי. כמה חודשים אחרי סבב הלחימה הגוף שלי התחיל לכאוב. במלחמה ומעט אחריה, הייתי על אוטומט. לקחתי משככי כאבים כדי לשרוד את ימי העבודה. מי שחושב שהמצב לא משפיע על הגוף, טועה. כל אזעקה משפיעה מיד על הכאבים".

מה מצבך היום?
"להיות חולה בפיברומיאלגיה זה להיות כלואה בגוף שלך, כשהראש שלך הולך קדימה והגוף לא עומד בזה. הילדים יודעים שלא נוגעים בי, ולא צועקים לידי. אפילו כדי להכין ארוחת ערב אני מגייסת כוחות רבים, וזה לא תמיד מצליח.

רונה רביב (צילום: איריס וויץ)
רונה רביב (צילום: איריס וויץ)

"לא פופולרי לפחד"

רונה רביב, 50, תושבת קיבוץ ברור חיל, החלה לסבול מכאבים בפרקים לאחר "עופרת יצוקה" ב-2008, אך אובחנה בפיברומיאלגיה רק ב-2011.

"לא פופולרי לפחד פה", היא אומרת. "המחלה אצלי אובחנה סמוך למועד שבו נפל קאסם בקיבוץ מפלסים, שבו התגוררתי אז. התחילה אזעקה, ואז שמענו בום מטורף. הקאסם נפל בקיבוץ, והתחילו להגיע הודעות שזה בסמוך לגני הילדים.

"פתאום קלטתי שהבן שלי ועוד 2 חברים נסעו על אופניים בדיוק לאזור הנפילה, כדי להתנדב באחד מבתי הילדים. מיד טסתי לשם. בראש עשיתי הכל באוטומט, וחשבתי שזהו, הם הלכו. הם מתו. הגעתי לשם רגע אחרי הנפילה כדי לחפש אותם. הכל היה בכאוס, שחור ומלא אבק. קירות נשברו, שידות וארונות נפלו על הרצפה, הסתובבתי שם, וכל הזמן פחדתי למצוא אותם מתים.

"נקודת המפנה הייתה כשקיבלתי הודעה מהבן שלי והתברר לי שהם במקום אחר, בטוח. שם לדעתי חטפתי חזק מאוד את הטראומה בכל הגוף. הגוף והנפש לא הצליחו להשתחרר מרגעי האימה האלה. ההבנה העמוקה, שזה באמת יכול לקרות לי, שאני באמת עלולה לאבד את הילד שלי, נהפכה פתאום להיות מוחשית.

"לאט לאט הבנתי שאני צריכה לטפל בעצמי. הפסקתי לצפות בשידורי החדשות, כי לא יכולתי יותר לשמוע שמות של הרוגים. הכאבים בכל השרירים, בגב, ברגליים, חוסר הריכוז, הרגישות לאור ולמגע – בכל אירוע ביטחוני המצב מחמיר".

המשכת לעבוד כרגיל?
"לא. מאז האבחון המחלה ירדתי ממשכורת של 26 אלף שקל בחודש ל-3,000 שקל בקושי. עבדתי כסוכנת נסיעות עצמאית, ופתחתי נישה של נסיעות קונספט לעסקים. התפרנסתי יפה והיה לי שם מצוין. אבל נאלצתי לעזוב הכל בצוק איתן.

"פגעתי באנשים קרובים אליי, פגעתי בלקוחות שלי, עשיתי טעויות בעבודה, והיו לי הפסדים כספיים מטורפים. התחלתי להסתגר בבית, ופיתחתי דיכאון וחרדה, שהם חלק מהמחלה. הפיברומיאלגיה גורמת לחוסר ריכוז, וכשהתחלתי לעשות טעויות בעבודה הבנתי שזהו, אני צריכה לסגור את העסק. פשוט לא תפקדתי.

"הפיברומיאלגיה שיקפה לי את הדברים – כמו שאני מרגישה כאבים יותר מכל אדם אחר, כשמתחילים המסוקים באוויר, אני מרגישה את תחילת הסבב לפני כולם. אני יודעת הכל לפני. החושים שלי אחרים. זה כאילו קילפו לי את העור".

"כמו שאני מרגישה כאב יותר מכל אדם אחר, כשמתחילים המסוקים באוויר, אני מרגישה את תחילת הסבב. אני יודעת הכל לפני כולם. החושים שלי אחרים, כאילו קילפו לי את העור"

"העבודות שאני מסוגלת לבצע היום מוגבלות מאוד. אני מתפרנסת מעבודות של עמותת אנוש, ועושה עבודות שאין בהן מתח. אני לא יכולה להרים דברים כבדים ולא יכולה לשבת על כיסא יותר משעה. פיברומיאלגיה זה חוסר יציבות. בכל פעם שנראה שמסתדרים – מגיע עוד סבב לחימה וטורף את הקלפים".

אלה רסקין (צילום: דנה בראון)
אלה רסקין (צילום: דנה בראון)

ועדה תחת אש

החולים מספרים גם על קושי למצות את זכויותיה מול המערכת, ובעיקר מול הביטוח הלאומי. "אין הגדרה ספציפית לפיברומיאלגיה, ומכאן מתחילה הבעיה", אומרת רסקין. ״במאי בשנה שעברה נקבע לי תור לוועדה בביטוח לאומי, שהייתה אמורה לאשר לי הכרה בפוסט טראומה, כי מתברר שהדרך היחידה בישראל לקבל עזרה כחולי פיברומיאלגיה, היא להיות מוכרים קודם כל כפוסט טראומטים.

"ביום שנקבע לי תור לוועדה באשקלון, החל סבב לחימה נוסף. היו המון טילים על אשקלון, אבל הוועדה לא בוטלה. כך קרה שישבתי מול מי שאמורים לתת לי הכרה כפוסט טראומתית, בשעה שיורים עלינו ושאני בחרדות נוראיות. סיטואציה הזויה.

"גם התהליך מול הביטוח הלאומי ארוך, מאכזב ומאוד לא נעים. במשך שנה שלחתי מכתבים, אישורים, ועניתי על שאלות אישיות. בסוף הרמתי ידיים. אני מצפה מהמדינה שתעזור לי עם השעות שבהן אינני יכולה לעבוד. בשביל זה שילמתי מסים כל חיי, וזו הפעם הראשונה שאני מבקשת משהו.

מרכז עזרה למרפא בשדרות (צילום: מיכל קורן)
מרכז עזרה למרפא בשדרות (צילום: מיכל קורן)

בהיעדר מענה ממשלתי בדרום, חלק מהחולים פונים לעזרה ב"מרכז השיקום עזרה למרפא ע"ש הרב פירר" בשדרות, שמעניק להם טיפולים שונים ללא עלות.

לדברי לירז כהן ביטון, המנהלת את המערך הסוציאלי של המרכז, "מספר הפונים לקבוצות טיפול של פיברומיאלגיה קפץ מ-0 ל-200. לפני שנה וחצי היינו עם עשרות מטופלי פיברומיאלגיה בלבד, היום אנחנו עם 250 ברשימות ההמתנה.

"גם התהליך מול הביטוח הלאומי ארוך, מאכזב ומאוד לא נעים. במשך שנה שלחתי מכתבים, אישורים, ועניתי על שאלות אישיות. בסוף הרמתי ידיים. אני מצפה מהמדינה שתעזור לי"

כהן מוסיפה כי, יש יותר נשים החולות במחלה, בהתאם לסטטיסטיקה הכללית של החולים בפיברומיאלגיה בארץ ובעולם, "אבל גם קבוצות הגברים שלנו מתמלאות. להערכתי, 50% מהחולים הגיעו אלינו בגלל המצב הביטחוני".

ועדיין, החולים באזור משוועים להתייחסות ממשלתית וציבורית. "מי שמכיר את המחלה יודע שחייבים לקבל טיפול מתמשך במים, טיפול רגשי, ובמקרים מסוימים גם כדורים. זה לא נורמלי שאממן הכל לבד, זה המון כסף", אומרת רונה רביב.

עלות הטיפול במים אותו מציינת רביב היא נקודה כואבת במיוחד עבור החולים עמם שוחחנו. חלק מהם דיווחו על קושי לממש את זכאותם לטיפול באמצעות קופת חולים כללית, שהיא קופת החולים הדומיננטית בדרום. "חלק מהקופות מאשרות טיפולים במים, אבל דווקא כללית, ש-85% מתושבי הדרום שייכים אליה, לא תמיד מספקת טיפול כזה, שמאוד עוזר", אמרה אחת החולות.

לירז כהן ביטון (צילום: באדיבות המצולמת)
לירז כהן ביטון (צילום: באדיבות המצולמת)

ועדיין, עירית צדק, פיזיותרפיסטית והידרותרפיסטית, שמשמשת כמנהלת מקצועית במרכז ההידרותרפי שער הנגב, מספרת כי מספרם של חולי הפיברומיאלגיה שמגיעים לטיפול במרכז גדל בכמה עשרות בשנתיים האחרונות.

גם היא משוכנעת כי יש קשר בין האזעקות והנפילות לבין התופעה הייחודית לדרום: "ידוע שתסמונות של כאב כרוני מתעצמות במצבי דחק. לדעתי, חיי מתח וחרדה מהמצב הביטחוני הם בהחלט חיים מתוחים".

תגובות:

משרד הבריאות: "סדרי העדיפויות בהקצאת התקציבים נדונים מעת לעת בהתאם לצרכים המשתנים. ניתן לפנות לפניות הציבור במשרד הבריאות ולנציבות לחוק ביטוח בריאות ממלכתי במשרד, בכל תלונה פרטנית והן יטופלו".

קופת חולים כללית: "אנו פועלים בהתאם להנחיות סל הבריאות הקובעות כי הזכאות הינה ל-12 טיפולי פיזיותרפיה למצבים כרוניים. הפניית מטופלים לטיפולי הידרותרפיה נעשית בהתאם לזכאות בסל הבריאות ולהמלצה מקצועית. ככל שיובא לידיעתנו מקרה פרטני נבחן אותו באופן מיידי".

ביטוח לאומי: "הביטוח הלאומי נמצא בימים אלה בהליך לעדכון ספר הליקויים והוספת סעיף ייעודי למחלת הפיברומיאלגיה. חיבור הסעיף החדש נעשה בתהליך ממושך, ממצה וראוי של דיונים מקצועיים רפואיים לצד בחינה ציבורית, זאת כדי שנוכל לקבוע את אחוזי הנכות לחולים בפיברומיאלגיה באופן המקובל על הגורמים המקצועיים. מחלת הפיברומיאלגיה ופוסט טראומה הן שתי מחלות שונות. הוועדות הרפואיות בודקות וקובעות את אחוזי הנכות לפי כל מצב. לגבי המקרים הספציפיים המתוארים בכתבה, נעביר אותם לטיפול הרופא הראשי של ביטוח לאומי על מנת לבדוק את המקרים.

״אנו מעניקים באמצעות מרכזי חוסן טיפול נפשי מיידי לנפגעי חרדה במימון ביטוח לאומי. ניתן לקבל עד 12 טיפולים פסיכולוגיים או יותר במידת הצורך, ללא צורך בהגשת תביעה לביטוח הלאומי. אם נותרה נכות כתוצאה מהאירוע, מרכזי החוסן מסייעים גם בהגשת התביעה לקבל הכרה כנפגע פעולות איבה״.

עוד 1,635 מילים
כל הזמן // יום שני, 23 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פסיקה תקדימית בעליון: בית דין רבני לא יוכל לדון יותר במזונות קטינים

פרסום ראשון בית המשפט לענייני משפחה ידון בענייני מזונות הילדים גם אם הליך הגירושים מתקיים בבית הדין הרבני ● בית המשפט העליון קבע בפסיקה תקדימית שקביעת הכללים הדיוניים נועדה להבטיח כי ״בלהט ההתכתשות בין ההורים אגב גירושין, לא ייזנחו עניינו של הקטין וטובתו״

עוד 461 מילים

כבר בפתח ההתייעצויות אתמול, נשיא המדינה ראובן ריבלין שרטט את קווי הממשלה הבאה ● זו תהיה ממשלת אחדות פריטטית עם שתי המפלגות הגדולות ורוטציה ● ומבחינתו אין מניעה שנתניהו יישאר בראשות הממשלה ● לקסם הזה, ריבלין יצטרך להתגבר על לא מעט מכשולים ● בגיל 80, הוא חדור מטרה ● עד דצמבר נדע אם הקוסם האמיתי יושב בבית הנשיא ● פרשנות

עוד 802 מילים

הֲרָצַ֖חְתָּ וְגַם־יָרָ֑שְׁתָּ

מלכים א, פרק כא:

בפרק הזה מביא התנ"ך לשיא את הסלידה ממלוכה שאין בה איזונים.
המלך אחאב רואה שטח קרקע יפה והוא חושק בו לעצמו.
השטח הזה שייך ל"נבות היזרעאלי". הכרם של נבות.
אחאב פונה לנבות ומבקש לקנות ממנו את הכרם שלו. המלך מבקש לקנות בכסף טוב ואף לתת אדמה אחרת במקום, אבל נבות לא מוכר

ג וַיֹּ֥אמֶר נָב֖וֹת אֶל־אַחְאָ֑ב חָלִ֤ילָה לִּי֙ מֵֽיהוָ֔ה מִתִּתִּ֛י אֶת־נַחֲלַ֥ת אֲבֹתַ֖י לָֽךְ

יש כאן עקרון מעניין אותו מבטא נבות – אדמה של המשפחה לא מוכרים, גם לא למלך, ויש לכך גיבוי מיהוה. המלך, החזק, העשיר – לא יכול לכפות את רצונו על האדם הפשוט.

אחאב חוזר לארמונו, מתוסכל מהסירוב של נבות. אפשר להניח שהיו לו מקרים קודמים בהם לא גילו כלפיו התנגדות. הוא עצבני, שוכב במיטתו ומסרב לאכול. מלך אינפנטיל.

*  *  *

איזבל מזהה את מצב הרוח של המלך ושואלת אותו בעניין:

ה וַתָּבֹ֥א אֵלָ֖יו אִיזֶ֣בֶל אִשְׁתּ֑וֹ וַתְּדַבֵּ֣ר אֵלָ֗יו מַה־זֶּה֙ רוּחֲךָ֣ סָרָ֔ה וְאֵינְךָ֖ אֹכֵ֥ל לָֽחֶם

ואחאב מתבכיין על כך שנבות מסרב למכור את הכרם.
איזבל לא מוכנה לקבל את המצב שבו המלך נכנע לאזרח הפשוט ואומרת לאחאב:

ז וַתֹּ֤אמֶר אֵלָיו֙ אִיזֶ֣בֶל אִשְׁתּ֔וֹ אַתָּ֕ה עַתָּ֛ה תַּעֲשֶׂ֥ה מְלוּכָ֖ה עַל־יִשְׂרָאֵ֑ל ק֤וּם אֱכָל־לֶ֨חֶם֙ וְיִטַ֣ב לִבֶּ֔ךָ אֲנִי֙ אֶתֵּ֣ן לְךָ֔ אֶת־כֶּ֖רֶם נָב֥וֹת הַיִּזְרְעֵאלִֽי

קום, תפסיק לילל, אתה המלך ועכשיו תחזור למלוך. אני אתן לך את הכרם של נבות.
מסתבר שזה לא חידוש ישראלי מודרני, שבו אשת המנהיג מתערבת בעניינים של המנהיג.

קום, תפסיק לילל, אומרת איזבל לאחאב. אתה המלך ועכשיו תחזור למלוך. אני אתן לך את הכרם של נבות. מסתבר שזה לא חידוש ישראלי מודרני, שבו אשת המנהיג מתערבת בעניינים של המנהיג

אחאב לא שואל שאלות, לא מברר עם אשתו מה היא מתכננת לעשות, לא מזהיר אותה. נוח לו לתת לה "לסדר" בשבילו את הכרם של נבות.
הוא שוכח שמלך/מנהיג אחראי לכל מה שקורה בממלכה ובמיוחד למה שקורה אצלו בארמון, והוא עוד ישלם על כך מחיר כבד.

*  *  *

איזבל, באמצעות מכתבים שהיא מוציאה עם חותם המלך, מארגנת משפט מבוים לנבות היזרעאלי, בו הוא מואשם ע"י שני עדים רמאים, באשמה כבדה מאוד – הוא קילל את אלוהים והמלך.

זקני העיר מבצעים את ההנחיות שקבלו מאיזבל, מביאים את נבות למשפט המבוים, מאשימים אותו בביזיון אלוהים והמלך. העדים הרמאים מעידים, הזקנים מקבלים את העדות, והעם סוקל את נבות למוות.

איזבל עושה שימוש במערכת המשפט כדי להשיג את מבוקשה. מסתבר שכאשר השופטים והבכירים בעם נתונים למרות של השלטון המרכזי, אין משמעות למשפט. הכול למראית עין.

איזבל עושה שימוש במערכת המשפט להשגת מבוקשה. מסתבר שכאשר השופטים והבכירים בעם נתונים למרות של השלטון המרכזי, אין משמעות למשפט. הכול למראית עין

בימינו, כאשר גוברים הקולות ליתר השפעה של גורמים פוליטיים על הרכבי השופטים בבית המשפט, חשוב לזכור את מה שקורה כאשר בית המשפט אינו עצמאי בהרכבו ובהחלטותיו.

*  *  *

עכשיו, כשנבות מת, הדרך סלולה בפני איזבל והיא פונה לאחאב:

טו וַֽיְהִי֙ כִּשְׁמֹ֣עַ אִיזֶ֔בֶל כִּֽי־סֻקַּ֥ל נָב֖וֹת וַיָּמֹ֑ת וַתֹּ֨אמֶר אִיזֶ֜בֶל אֶל־אַחְאָ֗ב ק֣וּם רֵ֞שׁ אֶת־כֶּ֣רֶם׀ נָב֣וֹת הַיִּזְרְעֵאלִ֗י אֲשֶׁ֤ר מֵאֵן֙ לָתֶת־לְךָ֣ בְכֶ֔סֶף כִּ֣י אֵ֥ין נָב֛וֹת חַ֖י כִּי־מֵֽת

זוכר שהבטחתי לך שאתן לך את הכרם? בבקשה, נבות מת. לך קח את הכרם.

אחאב אפילו לא מתעניין כיצד מת נבות. זה כל כך שקוף – אחאב יודע בדיוק מה קרה, אם כי לכאורה הוא בכלל לא מעורב כי הכול בוצע ע"י איזבל. מעניין מה היה אומר על זה יצחק רבין

אחאב אפילו לא מתעניין כיצד מת נבות. זה כל כך שקוף – אחאב יודע בדיוק מה קרה, אם כי לכאורה הוא בכלל לא מעורב כי הכול בוצע ע"י איזבל.
מעניין מה היה אומר על זה יצחק רבין?

בכל אופן, אחאב הוא לא רבין. הוא פשוט קם ויורד (כמה סמלי – יורד) והולך לקחת את הכרם:

טז וַיְהִ֛י כִּשְׁמֹ֥עַ אַחְאָ֖ב כִּ֣י מֵ֣ת נָב֑וֹת וַיָּ֣קָם אַחְאָ֗ב לָרֶ֛דֶת אֶל־כֶּ֛רֶם נָב֥וֹת הַיִּזְרְעֵאלִ֖י לְרִשְׁתּֽוֹ

זהו. השחיתות השלטונית מגיעה לשיא.

מערכת המשפט משרתת את השלטון. אנשים מתים לכאורה בידי בית המשפט, ורכוש האדם הפרטי נתון לחלוטין לגחמות המלך והמלכה.

זהו. השחיתות השלטונית מגיעה לשיא. מערכת המשפט משרתת את השלטון. אנשים מתים לכאורה בידי בית המשפט, ורכוש האדם הפרטי נתון לחלוטין לגחמות המלך והמלכה

יהוה מחליט להתערב במהלך העניינים ושולח את אליהו לשיחה צפופה עם אחאב:

יז וַיְהִי֙ דְּבַר־יְהוָ֔ה אֶל־אֵלִיָּ֥הוּ הַתִּשְׁבִּ֖י לֵאמֹֽר ׃ יח ק֣וּם רֵ֗ד לִקְרַ֛את אַחְאָ֥ב מֶֽלֶךְ־יִשְׂרָאֵ֖ל אֲשֶׁ֣ר בְּשֹׁמְר֑וֹן הִנֵּה֙ בְּכֶ֣רֶם נָב֔וֹת אֲשֶׁר־יָ֥רַד שָׁ֖ם לְרִשְׁתּֽוֹ ׃ יט וְדִבַּרְתָּ֨ אֵלָ֜יו לֵאמֹ֗ר כֹּה אָמַ֣ר יְהוָ֔ה הֲרָצַ֖חְתָּ וְגַם־יָרָ֑שְׁתָּ וְדִבַּרְתָּ֨ אֵלָ֜יו לֵאמֹ֗ר כֹּה אָמַ֣ר יְהוָ֔ה בִּמְק֗וֹם אֲשֶׁ֨ר לָקְק֤וּ הַכְּלָבִים֙ אֶת־דַּ֣ם נָב֔וֹת יָלֹ֧קּוּ הַכְּלָבִ֛ים אֶת־דָּמְךָ֖ גַּם־אָֽתָּה

הנה זה הגיע. המשפט שעד היום מהדהד כאשר באים להציג מצב שבו החזק מתעמר בחלש – הרצחת וגם ירשת?

יהוה מראש לא נותן לאחאב שום הנחות. אמנם הוא לא רצח בעצמו את נבות היזרעאלי. הרי איזבל בצעה את כל המהלך, ומי שבפועל רצחו אותו היו בני עירו – כל זה לא מעניין את יהוה. האצבע המאשימה עוברת דרך כולם ונצמדת למצחו של המלך – אתה רצחת!

הרי איזבל בצעה את כל המהלך, ומי שבפועל רצחו אותו היו בני עירו – אבל כל זה לא מעניין את יהוה. האצבע המאשימה עוברת דרך כולם ונצמדת למצחו של המלך – אתה רצחת!

כשאתה מנהיג, כשאתה מלך, אתה אחראי. אחריות לא ניתן להאציל למישהו אחר. זו מהות המנהיגות.

*  *  *

כשאחאב פוגש את אליהו, עוד לפני שאליהו פוצה את פיו, אומר לו אחאב:

כ וַיֹּ֤אמֶר אַחְאָב֙ אֶל־אֵ֣לִיָּ֔הוּ הַֽמְצָאתַ֖נִי אֹיְבִ֑י

אחאב מכנה את אליהו – אויבי. הנביא, נציג יהוה עלי אדמות, קול המוסר והאמת הוא האויב בעיני המלך.

והתשובה של אליהו חדה כתער:

וַיֹּ֣אמֶר מָצָ֔אתִי יַעַן הִתְמַכֶּרְךָ֔ לַעֲשׂ֥וֹת הָרַ֖ע בְּעֵינֵ֥י יְהוָֽה

כן אומר אליהו, מצאתי אותך, כי אתה מכור לעשיית דברים רעים בעיני יהוה.
אליהו, למרות שיהוה אמר לו להגיד לאחאב: "הרצחת וגם ירשת", לא עושה זאת.
הוא מבין שאין עם מי לדבר והוא מיד מטיח במלך את נבואת העתיד הקשה:

כא הִנְנִ֨י ֯מֵבִי אֵלֶ֨יךָ֙ רָעָ֔ה וּבִעַרְתִּ֖י אַחֲרֶ֑יךָ וְהִכְרַתִּ֤י לְאַחְאָב֙ מַשְׁתִּ֣ין בְּקִ֔יר וְעָצ֥וּר וְעָז֖וּב בְּיִשְׂרָאֵֽל ׃ כב וְנָתַתִּ֣י אֶת־בֵּיתְךָ֗ כְּבֵית֙ יָרָבְעָ֣ם בֶּן־נְבָ֔ט וּכְבֵ֖ית בַּעְשָׁ֣א בֶן־אֲחִיָּ֑ה אֶל־הַכַּ֨עַס֙ אֲשֶׁ֣ר הִכְעַ֔סְתָּ וַֽתַּחֲטִ֖א אֶת־יִשְׂרָאֵֽל

אחאב שומע את הדברים הקשים ומיד מגלה צער וחרטה גדולים.
יהוה מאמין לכנות החרטה של אחאב ואומר לאליהו:

כח וַֽיְהִי֙ דְּבַר־יְהוָ֔ה אֶל־אֵלִיָּ֥הוּ הַתִּשְׁבִּ֖י לֵאמֹֽר ׃ כט הֲֽרָאִ֔יתָ כִּֽי־נִכְנַ֥ע אַחְאָ֖ב מִלְּפָנָ֑י יַ֜עַן כִּֽי־נִכְנַ֣ע מִפָּנַ֗י לֹֽא־֯אָבִי הָֽרָעָה֙ בְּיָמָ֔יו בִּימֵ֣י בְנ֔וֹ אָבִ֥יא הָרָעָ֖ה עַל־בֵּיתֽוֹ

כלומר – אמנם שושלת אחאב תקבל את העונש הכבד, אבל זה יקרה לאחר מות אחאב עצמו.

*  *  *

ההשוואה לדויד המלך ונתן הנביא במקרה אוריה ובת-שבע (משל כבשת הרש) למקרה אחאב ונבות הכרמלי (הרצחת וגם ירשת?) מתבקשת.
בשני המקרים המלך מתחרט.

במקרה של דויד – הצבא משמש את המלך ואוריה ולוחמים נוספים מתים.
במקרה של אחאב – מערכת המשפט משמשת את המלך ונבות נרצח.

ההבדל הוא שדויד קיבל את נתן הנביא כיועץ חיוני ואילו אחאב קיבל את אליהו הנביא כאויב.

דויד, כמו כל שלטון, היה חוטא, אבל היה לו כבוד לנביא המייצג את המוסר והאמת.

אחאב, כמו כל שלטון, היה חוטא שראה בנביא אויב.

*  *  *

פרשה נבות הכרמלי מצליחה בסיפור כל כך קצר לבטא עקרונות שלטוניים הנכונים עד היום.

לכל אלה בשלטון הדמוקרטי הקמים על בית המשפט העליון ודורשים להכפיף אותו לגחמות הפוליטיקאים – כדאי שיקראו את הפרק הזה ויפנימו את הסכנה הכרוכה בכך

לכל אלה בשלטון הדמוקרטי הקמים על בית המשפט העליון ודורשים להכפיף אותו לגחמות הפוליטיקאים – כדאי שיקראו את הפרק הזה ויפנימו את הסכנה הכרוכה בכך.

לכל אלה הקונים אדמות מידי בעליהם בדרכי מרמה מגובים בזיופים המוצגים בבית המשפט – דעו שזה פשע.

כל אלה הרואים במשפט אויב – כדאי שיקראו את הפרק הזה ויחזירו את כלי ה-D9 לחנייה.

לכל אלה בשלטון שחושבים שכאשר עוולות מבוצעות ע"י הנשים שלהם או ע" מלחכי פנכה אחרים, אז הם יכולים לרחוץ בניקיון כפיהם – תחשבו שוב.

לכל המנהלים והמנהיגים שחושבים שהאצלת סמכויות כמוה כהורדה באחריותם – תחשבו עוד פעם.

עופר בורין הוא מנהל בחברת הייטק ביטחונית. אל״מ (מיל) בחיל האוויר. בן 58, נשוי ואב לשלושה. כותב פרשנות אישית לתנ״ך.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,143 מילים

סבב ההתייעצויות עם הנשיא יימשך היום

בשעות הקרובות יגיעו למשכן הנשיא הבית היהודי, ימינה, המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר על מנת להמליץ על מועמד להרכבת הממשלה ● גורמים בכחול לבן העבירו מסרים לרשימה המשותפת כי לא יעמדו בדרישותיהם ● בכירים בליכוד מסרו מידע מפליל, לטענתם, על ליברמן

התייעצויות נשיא המדינה לקראת הרכבת הממשלה עם הסיעות: יהדות התורה, ימינה, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי. הצטרפו לשידור החי

פורסם על ידי ‏Reuven Ruvi Rivlin - ראובן רובי ריבלין‏ ב- יום שני, 23 בספטמבר 2019
09:48 עריכה

יו"ר המחנה הדמוקרטי, ניצן הורוביץ, קורא ליו"ר כחול לבן בני גנץ לקבל עליו את הרכבת הממשלה. "זה פשוט: לאחר הבחירות יש אדם שזוכה למספר הממליצים הגבוה ביותר וגם עומד בראש המפלגה הגדולה ביותר. אדם זה צריך לקבל את המנדט להקמת ממשלה. הדברים מופנים אל מי שצריך להעניק לו את המנדט ואליו עצמו".

08:33 עריכה

בל"ד נסוגה רשמית מההמלצה על גנץ. במכתב ששיגרו אמש לנשיא המדינה, חברי הרשימה המשותפת הודיעו כי ההמלצה על יו"ר כחול לבן אינה כוללת את חברי בל"ד ומתבססת על 10 ח"כים בלבד.

במכתב עליו חתום ח"כ אחמד טיבי נכתב: ""מכובדי הנשיא, ברצוני להודיע לכבודו כי שלושת חברי הכנסת של בל"ד ביקשו ממני כיו"ר הסיעה להודיע כי המלצת הרשימה המשותפת היום על ח"כ בני גנץ לא כוללת אותם ועל כן הממלצה היא בשם 10 חברי כנסת (של חד"ש רע"ם ותע"ל) ולא 13".

משמעות הדבר היא כי לנתניהו יש יותר ממליצים מגנץ – 55 מול 54.

07:59 עריכה

דיווח בוואלה!NEWS: ברקע מאמצי הרכבת הממשלה: בכירים בליכוד מסרו למשטרה מידע נגד ליברמן

על פי הדיווח, לקראת סוף השבוע שעבר, עת התבררו תוצאות הבחירות לכנסת הבאה ועל רקע החרפת הקרע המתמשך בין נתניהו וליברמן – פנו גורמים המקורבים לצמרת הליכוד למערכת אכיפת החוק ומסרו מידע – מפליל – לטענתם, על ליברמן.

לפי הגורמים, ה"הלשנה" התמקדה בחשבונות מטבע-חוץ המוחזקים בבנקים בחו"ל ושלכאורה לא הוצהרו כחוק. הערכה: במשטרה לא ימהרו לעבור מבדיקה מודיעינית לחקירה

07:56 עריכה

ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו התראיין הבוקר בכאן רשת ב' וענה (שוב) על השאלה – האם יש מצב שיחזרו "הביתה", לליכוד? 
לא. אפילו אסור להגיד על זה יותר מדי מילים, התשובה היא לא. במפלגה שלנו יש אמינות, אנחנו התחייבנו בפני הבוחרים שלנו שאנחנו הולכים לממשלת אחדות רחבה ליברלית, לא עם חרדים, לא עם חרדלים ולא עם הרשימה המשותפת.

גם במצב שזה אומר לצאת לבחירות שלישיות? 
אנחנו לא צריכים לחזור לימין. מי שעזב את הימין זה הליכוד עם המדיניות שלו בשנים האחרונות.

07:52 עריכה

בכחול לבן העבירו מסרים לרשימה המשותפת שלפיהם הם לא מתכוונים להיענות לדרישותיהם, וכי אינם מעוניינים בתמיכת הרשימה, כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב'.

זאת על מנת למנוע מהם להמליץ על גנץ אצל הנשיא ולגרום לנתניהו לקבל ראשון את המנדט להרכבת הממשלה. ברשימה המשותפת התעלמו מהמסרים והמליצו על יו"ר כחול לבן.

07:51 עריכה

בצלאל סמוטריץ' מנסה להעביר את סתיו שפיר שיעור ביהדות

07:41 עריכה

השרה מירי רגב מהליכוד, התראיינה הבוקר לאפי טריגר בגל"צ ואמרה: "אנחנו לא רוצים להגיע לבחירות שלישליות. אנחנו מבינים שזה כבד על המשק הישראלי. כרגע צו השעה זה ללכת לממשלת אחדות רחבה".

רגב תקפה את גנץ: "הוא יגרור אותנו לסיבוב שלישי. הלוואי שליברמן היה איתנו, מקומו בגוש הימין. אנחנו לא יכולים לחשוב על לשבת עם מפלגות אנטי ציוניות". לגביי האופציה לבחירות ישירות שעלתה אתמול אמרה השרה: "אנחנו נשמח. אני לא יודעת אם זה ישים, זה מורכב מאוד. אבל הרוב היו מצביעים לנתניהו. גם מי שהצביע לליברמן היה מצביע לנתניהו".

07:34 עריכה

בוקר טוב! לאחר שאתמול הגיעו חלק מהמפלגות להתייעצות עם נשיא המדינה – הליכוד, ש"ס, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו וכחול לבן – היום יגיעו נציגים של השאר.

סבב ההתייעצויות שיגיע בשעה 10:00, אז יגיעו לבית הנשיא נציגי יהדות התורה. ב-10:45 מפלגת ימינה, ב-11:30 העבודה-גשר וב-12:15 יגיעו אל הנשיא חברי המחנה הדמוקרטי.

ביום רביעי הקרוב יתקבלו תוצאות הבחירות הרשימות, אז ישקול הנשיא האם יש צורך בסבב התייעצויות נוסף.

עוד 8 עדכונים

זמן ביקום המקביל של חרדים

הצטרפתי לזירת הבלוגים של "זמן ישראל". ממקומי כאשה חרדית למהדרין, מזכירה בבית ספר חרדי לגמרי –  אספר לכם על חיינו, אשעשע אתכם באנקדוטות מענינות, אעציב אתכם בסיפורים מכאיבים; נסתכל על השונה בינינו שהוא המון, נציץ על הדומה שגם הוא קיים, ו…מה עוד? מי יודע. נצא לדרך עם מידה של סקרנות והרפתקנות.

לעולם אין לדעת למה יוביל פוסט בעיתון ואנה יקח אותנו העיתון עצמו. אסתר קופמן אינו שמי האמיתי; אותו לא תדעו בשום פנים ואופן, זה מסוכן! כן, מסוכן ממש, מסיבות שעליהן נדבר בשבועות הבאים. שיהיה לכם למה לחכות.

אני אשה חרדית למהדרין, ואסתר קופמן אינו שמי האמיתי; אותו לא תדעו בשום פנים ואופן, זה מסוכן! כן, מסוכן ממש, מסיבות שעליהן נדבר בשבועות הבאים. שיהיה לכם למה לחכות

ובכן, זמן הוא זמן, אבל אפילו הזמן שלנו, כאן ביקום המקביל של החרדים, איננו הזמן שלכם. במה דברים אמורים? התאריך שאנו משתמשים בו לכל דבר וענין הוא תאריך עברי. תשרי, חשוון, כסלו שגורים בלשוננו ולא ינואר, פברואר, מרץ.

לוחות השנה התלויים בבתינו, יומנינו ויומני ילדינו, פתקי התזכורות שלנו לתורים או למפגשים, הכל מתוארך בתאריכים עבריים. אנחנו חוגגים ראש חודש ומתעלמים מהראשון; עכשו, למשל, יום ראשון, כ"ג באלול.

כ"ג באלול הוא לא רק תאריך יבש. אלול שולח קונטציה מיידית לחודש הרחמים והסליחות ולתקיעת שופר אחת כל בוקר אחרי תפילת שחרית. כ"ג באלול זה אומר קרוב מאד לראש השנה, ואם יום ראשון, זה אומר שאתמול בלילה התחילו, אצל אשכנזים, לומר 'סליחות'. בני עדות המזרח התחילו כבר בראש חודש אלול.

לתאריכים יש קונוטציות. כמו שיולי אוגוסט מריח לכם קיץ וחופשה, וספטמבר – תחילת לימודים, כמו שפברואר מרגיש לכם חורף ואפריל-מאי – אביב, כך לנו מריח אב – אבל על החורבן ואיסורים שונים למשך שלושה שבועות, כסלו – חנוכיה וסופגניות, ניסן – מרוץ מתיש של הכנות ונקיונות לפסח.

ההתנגדות לתאריך המקובל היא לא רק משום שהתאריך העברי מקורותיו בספרי הקודש ועל פיו יישק דבר, אלא משום שהתאריך האזרחי מתייחס לספירה ולישו, שאצל חרדים לא נוקבים בשמו אלא אומרים 'אותו האיש'

אילו חיינו ביקום מקביל לגמרי, כזה שלא נפגש כלל עם עולמכם, אפשר שלא היה בכך ענין. אבל היקומים נפגשים בנקודות רבות, וכאן מתחיל האקשן.

לימודים מתחילים בראשון לספטמבר, וזה יוצא כל שנה בתאריך עברי אחר. לפעמים קרוב מדי לראש השנה, כך שלא יספיקו ללמוד מספיק על חגי תשרי, ואז מקדימים את פתיחת שנת הלימודים במערכת החינוך שלנו.

לפעמים סוף יוני 'נופל' קרוב מאד לי"ז בתמוז; זו בעיה כי בתאריך הזה מתחילים שלושה שבועות של דיני אבלות על החורבן. צריך להקדים את החופשה או לאחר  את כל המחנות והקייטנות לסוף החופשה, כדי שיוכלו לשיר ולטייל. כאב ראש.

משכורות מקבלים בראשון לחודש, גם ברוב המערכות שלנו, וזה מחייב להחזיק יד על הדופק הכלכלי ולהתנהל בהתאם לתאריך 'ההוא'. טיסות, הזמנות קניות, תורים לרוב המרפאות, בדיקות – כל אלו מתוארכים ב'ינואר, פברואר', ולכן מצריכים 'תרגום'.

כשמזכירה קובעת לי תור טלפוני ומציעה לי תאריך, אני מבקשת ממנה לומר לי מתי זה בתאריך עברי, כי רק כך נוצרת לי ההרגשה הטבעית כמה זה קרוב ומה העומס שיש או אין לי בתאריך המדובר.

אני זוכרת שבהיותי בת 18 התיישבתי פעם ללמוד בעל פה את שמות החודשים האזרחיים לפי סדר, כי ראיתי שהם מתחילים להיות לי יותר ויותר נחוצים. אז אני יודעת אותם לפי סדר, ועם השנים נוצרה גם 'הרגשת' עונה וחג בקשר אליהם, אבל זה עדיין לא בא באותה הטבעיות של התאריך העברי. כמו שפה שניה, שגם אם מדברים בה היטב – פחות חושבים בה.

מה קורה בהזמנות לשמחות? יש שמציינים רק תאריך עברי, והרוב כותבים בסוגריים (12.10.2019 למניינם). מניינם… כי ההתנגדות לתאריך המקובל היא לא רק משום שהתאריך העברי מקורותיו בספרי הקודש (הגם ששמות החודשים לא מוזכרים בתורה, הם הובאו עם גולי בבל. חלק מהם מוזכרים בספרי המקרא המאוחרים) ועל פיו יישק כל דבר, אלא משום שהתאריך האזרחי מתייחס לספירה, מתייחס לישו שאצל חרדים לא נוקבים בשמו אלא אומרים 'אותו האיש'.

מעדיפים את התאריך העברי גם כדי לחזק את ההפרדה בין חיים חרדיים לחיים חילוניים, המכונים בשפה חרדית 'הרחוב'. גם חרדים שמדברים אידיש נוהגים כך כדי שהשפה השונה תרחיק אותם מהחילוניים ומהחילוניות

הסיבה השלישית שבגללה מעדיפים את התאריך העברי הוא כדי לחזק את ההפרדה בין חיים חרדיים לחיים חילוניים, מה שמכונה בשפה חרדית 'הרחוב'.

ההיבדלות וההפרדה שומרות על החינוך וחיי התורה והמצוות, מחנכים אליהן ומשקיעים בהן הרבה. חרדים שמדברים ביום-יום באידיש, ולא בעברית, נוהגים כך מאותו טעם: כדי שהשפה השונה תרחיק אותם מהחילוניים ומהחילוניות.

התאריך העברי אינו 'מתוכנת' קבוע כמו התאריכים שאתם מכירים. יש בו חודשים שהם לפעמים בני 29 יום ולפעמים בני 30. יש שנים שיש בהן 13 חודשים – שני אדרים, אדר א' ואדר ב', קוראים לשנים כאלו שנה מעוברת.

התאריך העברי הוא לפי מולד הירח (הקפת הירח את כדור הארץ), בעוד שהתאריך האזרחי לפי הקפת כדור הארץ את השמש, ובין שנת חמה לשנת לבנה (12 סיבובי ירח) יש הפרש של 11 יום.

היות שאת ההתאמה לעונות השנה קובעת שנת השמש, וביהדות המועדים מותאמים לעונות השנה, לכן פעם בכמה שנים מוסיפים חודש לשנה, והזמנים מסתדרים. אצל המוסלמים, שגם הם מתואמים עם הירח, המועדים 'נופלים' בכל פעם על עונה אחרת.

אז לכם היו בחירות באפריל ובספטמבר, לנו בניסן ובאלול. עוד מעט מגיעה אלינו שנת תשע"פ, נתראה בשבוע הבא!

אסתר קופמן, בת 43. מזכירה בבית ספר באזור המרכז, ואם לשבעה ילדים. השתיים הגדולות נשואות והיא כבר סבתא. אוהבת מאד לשחות, בעיקר חתירה, פעם חלמה להיות מדריכת שחיה. כנראה לא יקרה בגלגול הזה. הגדרת הזהות הראשונה שלה, בעיני עצמה, היא 'אשה'. לפני אמא, לפני חרדית. קודם כל אשה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 795 מילים
גיא זהר גיא זהר
עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

בית כנסת בארצות הברית מסתיר מהגרת לא חוקית

עשרות בתי כנסת אמריקאים הצטרפו למאבק הפעיל נגד מדיניות ההגירה של טראמפ, ופועלים להגנה על מהגרים שעומדים בפני גירוש

עוד 695 מילים

תגובות אחרונות

תחנת הכח האייקונית והוותיקה של ת"א עומדת בפני צומת ● לפי תרחיש אחד, כושר הייצור שלה יוכפל והיא תהפוך לאחת התחנות הגדולות בארץ - דווקא כשבצמוד ייבנו אלפי דירות ● לפי התרחיש השני, היא תועבר אל מחוץ לעיר

עוד 603 מילים

מתחת לרדאר נבחרת הבייסבול הישראלית תנסה לעשות היסטוריה

בזמן שתשומת הלב הלאומית מופנית לנבחרת ההתעמלות האמנותית, גם נבחרת הבייסבול עשויה להעפיל היום לאולימפיאדה ● הנבחרת מורכבת ברובה משחקנים לשעבר בליגה האמריקאית, שקיבלו אזרחות כדי לייצג את המדינה ("כל אחד מהם היה לפחות שבועיים בארץ")

עוד 511 מילים

פרשנות נהירת המצביעים הערבים היא רק טעימה מהעתיד

נתניהו האמין שהוא מצא את הנוסחה, הלא מוסרית אבל האפקטיבית, למקסם את היתרון שלו ביום הבחירות ● והיא גם עבדה – עד שהיא הפסיקה לעבוד ● הליכוד עשוי להצטער עוד שנים רבות על היום שבו פנה נגד ציבור הבוחרים הערבים, בדיוק כשם שהשמאל עדיין מקונן על יחסו ההיסטורי למזרחים

עוד 1,294 מילים

דעה קואליציה חזקה ויציבה: כן, זה אפשרי

בתוך שבועות יכולה לקום כאן קואליציה חזקה ויציבה, שתקדם עד סוף שנת 2020 שורה ארוכה של החלטות וחוקים היסטוריים בקנה מידה ישראלי, שרובם יזכו לתמיכה של כ-75% מהאזרחים

עוד 671 מילים

הדחתו של קינג ביבי

חברי הכנסת של הליכוד עדיין מחויבים בנאמנותם לנתניהו, אבל תוצאות הבחירות עשויות להוביל אותם להפלת המלך ● אחד מהפרשנים מעריך: "הם לא יישארו על הליכוד-טיטאניק"

עוד 1,015 מילים ו-1 תגובות

כחול לבן לא רוצים להיות הראשונים לנסות להרכיב קואליציה

נתניהו: "אפעל להקים ממשלת אחדות רחבה, אין פתרון אחר" ● הרשימה המשותפת המליצה על בני גנץ להרכבת הממשלה, בבל"ד הביעו התנגדות ● טיבי: "היום נעשה היסטוריה ונעשה מה שצריך כדי להפיל את נתניהו" ● ליברמן הודיע כי לא ימליץ על אף מועמד ● נציגי כחול לבן לנשיא: "אם לא נצליח לעמוד במשימה, נחזיר את המנדט אליך"

עוד 45 עדכונים

טיבי: "עוד לא החלטנו על מי להמליץ. מחר נכריע"

מוקדם יותר דווח כי גורמים מתוך הרשימה המשותפת, אמרו כי המפלגה תמליץ לנשיא על בני גנץ ● לקראת שעות הצהריים ייפגשו חברי הרשימה לדיון מכריע ● ליברמן יכנס מסיבת עיתונאים מחר ב-17:00

11:08 עריכה

לאחר ההישג בבחירות, איימן עודה מסמן מטרה ראשונה

 

16:31 עריכה

שבת בצהריים וניצן הורוביץ, יו"ר המחנה הדמוקרטי, מפרגן לוועדת הבחירות המרכזית

17:21 עריכה

הרשימה המשותפת החליטה היום להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה, בפגישתה מחר עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. כך על פי דיווח ב״הארץ״ וכן ציוץ של הכתבת המדינית של חדשות 12, דפנה ליאל.

חברי המשותפת נפגשים כרגע בכפר קאסם לדיונים. ח״כ אחמד טיבי הגיב לדיווחים עם תמונה מתוך הדיון, אך אמר כי טרם התקבל החלטה סופית.

18:57 עריכה

ח"כ אחמד טיבי: מחר תתקבל ההחלטה האם להמליץ על גנץ. 

בסרטון שהעלה לטוויטר בסיום הדיון של חברי הרשימה המשותפת, אמר טיבי: "היה דיון רציני, מעמיק. לא התקבלה החלטה היום. מחר ייפגשו ארבע ראשי הסיעות לדיון מכריע, לקראת הצהריים".

19:27 עריכה

הכתבת הפוליטית של חדשות 12 מדווחת, שליברמן יכנס מחר בשעה 17:00 מסיבת עיתונאים.

19:37 עריכה

ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת, התייחסה הערב בפגוש את העיתונות בחדשות 12 לאירועי השעות האחרונות. "אנחנו נלחמנו שביבי לא יהיה ראש הממשלה, אבל זה לא אומר שנמליץ על גנץ באופן טבעי".

עד היום אתם לא רציתם להמליץ על אף אחד.
"זה לא עניין של לא רצינו, לא ראינו שיש מישהו שכל כך רוצים להמליץ עליו. היום זה כן. אנחנו נשנה את המפה, אם נחליט משהו". עוד אמרה תומא סלימאן, כי עד כה לא קיבלה הרשימה איתות ש"דוחף לכיוון של המלצה": "יש משהו שמפספסים בכל השיח הזה – למי הרוב במדינת ישראל אומר 'לא'. והרוב במדינת ישראל אומר לנתניהו 'לא'. אנחנו לא נהיה חלק מאחדות לאומית ולא נהיה חלק מקואליציה, אבל אנחנו כן נכריע".

19:42 עריכה

ח"כ דוד ביטן מהליכוד עונה לשאלה האם בליכוד כבר מדברים על היום שאחרי נתניהו – "בכלל לא. רק אתם מדברים". כמו כן התייחס ביטן לדיווחים על כך שראש הממשלה מנהל משא ומתן להגיע להסדר טיעון. "לפני שעה וחצי סיימתי שיחה עם ראש הממשלה, אין שום משא ומתן לעסקת טיעון. זה פשוט לא נכון". את הדברים אמר ביטן בחדשות 12.

במקביל, הוציאה דוברות ראש הממשלה הודעה שמחזקת את דברי ביטן. "בעקבות מספר פרסומים בסוף השבוע בנושא עסקת טיעון, אני שב ומבהיר שלא היה ולא נברא", נכתב. "אין כל שחר לדיווחים השקריים על כוונה של ראש הממשלה נתניהו להגיע להסדר טיעון. פרקליטיו של ראש הממשלה יופיעו לשימוע כמתוכנן ויציגו בו טענות מוחצות".

19:53 עריכה

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת על הדיונים בנוגע להמלצת מפלגתו על בני גנץ: "הרצון שלנו להדיח את נתניהו הוא עז. השאלה היא האם גנץ מביא אלטרנטיבה".

 

19:55 עריכה

לאחר שתי מערכות בחירות רצופות השופט חנן מלצר, יו"ר ועדת הבחירות התייצב הערב ב"פגוש את העיתונות", ויצא כנגד הטענות כי הבחירות בישראל מזויפות. 

"ניסו לעשות דה-לגיטימציה של מערכת הבחירות. אנחנו התייחסנו לכל דבר ברצינות ונערכנו כדי שהדבר הזה לא יקרה. לצורך זה, עשינו היערכות מיוחדת, גם עלה עניין המצלמות ואז אנחנו הפעלנו סיירת מיוחדת של טוהר הבחירות".

אבל גם הקפאתם 15 קלפיות. 
"עד יום רביעי נמסור את התוצאות הרשמיות. כל תלונה, גם של ח"כ וגם של הציבור – תיבדק".

הרגשת שאתה תחת מתקפה? 
"כן, הייתי תחת מתקפה. אבל מתוך ניסיון בתפקיד השיפוטי, אני יודע שכשהחוק הוא לנגד עיניך, אז בכל דיון משפטי – תמיד יש צד אחד מרוצה וצד אחד שלא. אני מורגל בזה".

השופט מלצר התייחס גם לפסקת ההתגברות, ועל כך שככל הנראה תרד מהפרק: "ודאי שאני חש הקלה, ההתקפה הזאת הייתה שלא במקומה. זה גם נושק לצד הפוליטי – אני גם אפשרתי תשדירים שתמכו בפסקת ההתגברות – אבל אני חושב שטוב לעם ישראל, שהנושא הזה, נראה לי, יורד מעל הפרק".

19:58 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו תוקף את עיתונאי חדשות 12, ערד ניר, על כך שעשה לייק לציוץ בטוויטר בו נכתב: "החנינה היא דיבור ויוזמה מטופשםי. הדיון צריך להיות בהחזרתו החד פעמית של עונש המוות".

נתניהו כתב: "עיתונאי ממעריב מציע להטיל עליי עונש מוות. ערד ניר תומך. ההסתה בשמאל חוצה כל קו אדום!".

 

20:00 עריכה

משה בוגי יעלון מכחול לבן, ככל הנראה מתחנף לרשימה המשותפת: "כשנקבל את המנדט, נעשה מה שצריך כדי להעניק שקט וביטחון גם לחברה הערבית בישראל"

21:13 עריכה

עמיר פרץ על מקרי הרצח בחברה הערבית: "אוזלת יד של הרשויות שלא עושות די כדי לאסוף את הנשק, להרתיע ולפני הכל – לקחת אחריות"

22:09 עריכה

ההבטחות של כחול לבן לרשימה המשותפת: אחת מהן היא לבטל את החוק שהחמיר מאוד את הענישה על עבירות בנייה. 

בצלאל סמוטריץ' בתגובה: "גנץ, לפיד וליברמן במכירת חיסול של הציונות ושל שלטון החוק. את אחיהם החרדים פוסלים ואת תומכי הטרור ושוללי המדינה היהודית מחבקים"

 

22:48 עריכה

ג'מאל זחאלקה, יו"ר מפלגת בל"ד, מסביר מדוע מפלגתו מתנגדת להמליץ על בני גנץ לנשיא

עוד 14 עדכונים

צעירים יהודים מבריטניה יצאו להודו כדי להתרחק מהפריבילגיות וללמוד מקרוב על החיים במדינות מתפתחות ● "שאלנו את הכפריים שם על הבעיות הגדולות ביותר שלהם, והם אמרו: האם יהיה לנו מספיק לאכול? האם ירד גשם?" ● "ואז הם שאלו אותנו על הבעיות שלנו, וחשבתי: האם יש לנו בעיות בכלל?"

עוד 775 מילים

איך מצאתי את סבתא שלי באלבום תמונות מאושוויץ

"אלבום אושוויץ", שמתעד בתמונות את השמדת יהודי הונגריה, הוא אחד המסמכים החשובים ביותר מתקופת השואה ● מאט ליבוביץ' הופתע לגלות שם את תמונת סבתו בת ה-16 - שהגיעה למחנה המוות מצ'כוסלובקיה ● "הבחנתי בה כבר קודם לכן, בנערה עם הרווח בין השיניים ועם החיוך שלא-במקומו בבירקנאו, אבל עכשיו זיהיתי את עצמי בעיניה"

עוד 1,577 מילים ו-1 תגובות
סגירה