ראש המוסד בראש המאבק נגד הסכם הגרעין

תידרוך בין יאיר לפיד לראש המוסד דוד ברנע, 2022 (צילום: דוברות ראש הממשלה)
דוברות ראש הממשלה
תידרוך בין יאיר לפיד לראש המוסד דוד ברנע, 2022

הדרג המדיני בישראל מבין את חומרת הסכנה בחזרה להסכם הגרעין, אך נמנע מעימות עם ממשל ביידן. היחיד שאומר את כל האמת לציבור הינו ראש המוסד. בגלל מחדלי הממשלות השונות בישראל – צה"ל איננו מוכן עדיין לתקיפה באיראן. העול נופל על המוסד לפגוע בפרויקט הגרעין עד שצה"ל יתארגן מחדש.

ראש המוסד דוד ברנע הטיל בסוף השבוע שעבר פצצה תקשורתית בעלת משמעות ביטחונית גדולה, כשתידרך כמה עיתונאים ישראלים כי הסכם הגרעין הצפוי עם איראן הינו בבחינת "אסון אסטרטגי" לישראל.

ראש המוסד ברנע הטיל בסופ"ש שעבר פצצה תקשורתית בעלת משמעות ביטחונית גדולה, כשתידרך עיתונאים ישראלים כי הסכם הגרעין הצפוי עם איראן הוא בבחינת "אסון אסטרטגי" לישראל

התדרוך בוצע על פי מסרים שאושרו על ידי ראש הממשלה יאיר לפיד. אם בדיעבד הם עוותו על ידי התקשורת הישראלית אין זו אשמתו של ראש המוסד.

דבריו הם נכונים ומדוייקים. הוא הניח את האמת המרה על השולחן מבלי לנסות ולייפות אותה, כדי שהציבור הישראלי והעולם יידעו כי ההסכם הזה יקל על איראן להגיע לנשק גרעיני ולא יקשה עליה.

חתימת ההסכם, על פי דוד ברנע, היא עניין של ימים עד כמה שבועות, אבל הדבר יקרה בוודאות של מאה אחוזים.

כדאי לקחת את דבריו ברצינות. מדובר בפקיד בכיר ביותר במערכת הביטחון, שביטחונה של ישראל עומד לנגד עיניו ללא שיקולים פוליטיים של מערכת הבחירות.

את הדברים האלה היו צריכים אזרחי ישראל לשמוע מפי ראש הממשלה לפיד ושר הביטחון בני גנץ, אבל הם הרי פוליטיקאים שעומדים בפני בחירות קרובות. אם יאמרו את הדברים האלה, מייד תעלה השאלה היכן הם היו ומה עשו כדי למנוע את הקטסטרופה הביטחונית הזו.

האם הם נרדמו בשמירה וכל האסטרטגיה שלהם, אם אכן הייתה כזו, כשלה כישלון חרוץ?

דוד ברנע הבהיר  כי ההסכם שעליו מתכוונות המעצמות לחתום גרוע יותר מזה של שנת 2015, אז לא היה ידוע הממד הצבאי הפוטנציאלי של איראן. האיראנים נתנו אז מענה ל-10 שאלות של סבא"א – וכך נחתם ההסכם. אלא שב-2018, לדברי ברנע, כבר הובן שהכול שקר גמור – ולמרות זאת, בשנת 2022 האמריקאים עומדים לחתום על ההסכם למרות שלאיראנים אין הסבר לתיקים הפתוחים בסבא"א.

ראש המוסד הדגיש כי  ההסכם לא חל על מדינת ישראל וציין כי המוסד ממשיך כל הזמן לפעול כדי למנוע מאיראן החזקה בנשק גרעיני. "המחויבות שלנו ממשיכה להיות בלי שום קשר להסכם. ישראל לא צד להסכם", אמר ברנע.

כדאי לקחת את דבריו ברצינות את דברי ראש המוסד דוד ברנע על הסכם הגרעין. מדובר בפקיד בכיר ביותר במערכת הביטחון, שביטחונה של ישראל עומד לנגד עיניו ללא שיקולים פוליטיים של מערכת הבחירות

דבריו של ברנע פורסמו עם פרשנות כי הדברים סותרים את דבריו של ראש הממשלה יאיר לפיד, שאיננו מעוניין במשבר עם הנשיא ביידן. לפיד זעם ונזף בראש המוסד שלא בצדק ודאג שדבר הנזיפה יפורסם בפריים טיים בערוצי הטלוויזיה ביום שישי.

לא מגיע לדוד ברנע הזובור הפומבי הזה ותרגילי המנהיגות של לפיד. אפשר היה לטפל באי ההבנה בשקט. דוד ברנע איננו פוליטיקאי. הוא פקיד ציבור שחייב לומר את האמת לציבור ולא להיות כסת"ח לשום ספין של ראש ממשלה. זו אחריותו המקצועית והמוסרית. ראינו כבר מה קרה ב-1973 כשבכירים במודיעין הישראלי יישרו קו עם הקונספציה של גולדה מאיר ומשה דיין והובילו את ישראל לאסון מלחמת יום כיפור.

המוסד יישא כנראה בנטל העיקרי של נטרול היכולת הגרעינית של איראן לייצור הפצצה. צה"ל עדיין לא ערוך מבחינה מבצעית לתקוף את מתקני הגרעין באיראן, ישראל לא נערכה כראוי, ומשרד החוץ מקרטע בכל הקשור לפעילות ההסברה והדיפלומטיה הבינלאומית כדי להסביר את הסכנות הנשקפות לישראל ולמדינות ערב הסוניות מההסכם וגם מערך ההסברה הלאומי בקושי מתפקד.

ישראל ניגשת באיחור רב למערכה המדינית על הסכם הגרעין. דוד ברנע הוא שיחזיק כעת את הדגל ויוביל את המאבק נגד ההסכם באמצעים החשאיים של המוסד. נראה מה יקרה אחרי הבחירות בנובמבר. תלוי מי ירכיב את הממשלה הבאה.

לא מגיע לברנע הזובור הפומבי הזה ותרגילי המנהיגות של לפיד. אפשר היה לטפל באי ההבנה בשקט. ברנע איננו פוליטיקאי. הוא פקיד ציבור שחייב לומר את האמת לציבור ולא להיות כסת"ח לשום ספין של רה"מ

ראש הממשלה יאיר לפיד חושש ממשבר עם האמריקאים וטומן ראשו בחול כמו בת יענה. הנשיא ביידן סירב לקבל ממנו שיחת טלפון. הממשל לא רוצה שישראל תפריע לו לחתום על ההסכם עם איראן.

עכשיו יש מגעים לשיחת טלפון בין השניים ואולי גם פגישה בניו יורק בחודש הבא, בשולי דיוני העצרת הכללית של האו"ם.

לאגף המודיעין במטכ"ל יש עמדה שונה מהמוסד והוא מיישר כנראה קו עם הדרג המדיני והממשל האמריקאי, כי הסכם הגרעין החדש הוא הרע במיעוטו וכי המצב האסטרטגי של ישראל עלול היה להיות הרבה יותר גרוע.

כל מי שמכיר את המזרח התיכון ואת הפעילות של איראן יודע כי ראש המוסד הוא זה שצודק. המוסד מכיר הרבה יותר טוב את איראן מאשר אמ"ן וההערכות שלו הרבה יותר מדוייקות.

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ושרי הביטחון שלו אביגדור ליברמן ונפתלי בנט לא הכינו את צה"ל בזמן לתרחיש תקיפת מתקני הגרעין באיראן. לכל אחד מהם יש הסברים וטיעונים משלו למה שקרה אבל בשורה התחתונה צה"ל עדיין לא מוכן לתקיפה.

אין מה לצפות מהנשיא ביידן, הוא חזק בדיבורים אך חלש במעשים. ישראל איננה מחויבת להסכם הגרעין אלא רק לביטחון אזרחיה. היא תיכנס לתקופה קשה מאוד מבחינה כלכלית וביטחונית וזה יהיה אתגר גדול מאוד להכין את צה"ל למתקפה נגד מתקני הגרעין. בינתיים המוסד אמור לגלות יצירתיות ולעכב את המרוץ האיראני לפצצה הגרעינית בשורה של פעולות חשאיות.

רה"מ לשעבר נתניהו ושרי הביטחון שלו ליברמן ובנט לא הכינו את צה"ל בזמן לתרחיש תקיפת מתקני הגרעין באיראן. לכל אחד מהם יש הסברים וטיעונים משלו למה שקרה

הכישלון הדיפלומטי

ישראל נכשלה בגדול בכל מאמציה הדיפלומטיים לשכנע את המעצמות, לא רק את ממשל ביידן, בכך שהחזרה להסכם הגרעין היא מסוכנת לעולם כולו.

המזרח התיכון כמעט לא מעניין את מדינות אירופה, הן רוצות שקט תעשייתי, ויותר מכל גז ונפט לקראת החורף נוכח משבר האנרגיה העולמי בגלל הפלישה הצבאית הרוסית לאוקראינה.

הן גם רוצות בחידוש הקשרים המסחריים שלהן עם איראן ואישוש הכלכלה האירופאית.

וושינגטון עצמה מתנהגת בצורה נבזית וגסה על פי האינטרסים שלה ומתעלמת בנימוס מזעקותיה של ישראל נגד ההסכם.

ישראל התעוררה מאוחר מדי, מייד לאחר ביקור הנשיא ביידן בישראל, כאשר כבר היה ברור לאן הוא חותר. ישראל הייתה צריכה להתחיל לפעול בקמפיין דיפלומטי והסברתי נרחב נגד ההסכם.

משרד החוץ הישראלי נמצא במצב קשה מאוד מבחינה מדינית והסברתית, במיוחד כשר החוץ לפיד מרסן אותו שלא למתוח ביקורת על ממשל ביידן.

גורם מדיני בכיר אומר כי ישראל מנהלת כעת את קרב המאסף וכי הכתובת הייתה על הקיר בשנה האחרונה אך הדרג המדיני העדיף להתעלם ממנה ורקד לפי החליל של הנשיא ביידן.

ידוע שלאיראן יש תכנית גרעין צבאית חשאית. אין מספיק מידע על כך בתקשורת הישראלית או הזרה. מי שצריך לדעת בישראל יודע את הפרטים. מדובר במידע רגיש מאוד. המצב שנוצר הוא מסוכן, לכן לא בטוח שגם אם יוציאו מאיראן לכמה שנים, במסגרת ההסכם החדש, את האורניום שהיא כבר העשירה כדי להרחיקה מהפצצה זה באמת יועיל.

ישראל נכשלה בגדול בכל מאמציה הדיפלומטיים לשכנע את המעצמות, לא רק את ממשל ביידן, בכך שהחזרה להסכם הגרעין היא מסוכנת לעולם כולו. המזרח התיכון כמעט לא מעניין את מדינות אירופה

ממשלת בנט-לפיד-גנץ פעלה בשנה האחרונה בעיקר נגד פעילות "משמרות המהפכה" במזה"ת, ומעט מאוד נגד פרויקט הגרעין. ראשי ממשלת ישראל לא רצו להרגיז את הנשיא ביידן. עכשיו נשאלת השאלה האם זה היה שווה.

אנחנו רק בפתחו של סרט האימים החדש שסופו אינו ברור.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,109 מילים
סגירה