דיווח: רוסיה פעלה לוודא שישראל לא תפריע להעברת אמצעי הגנה מסוריה לאוקראינה

רקטה שנורתה מרצועת עזה נחתה בשטח פתוח באזור נחל עוז; בתגובה תקף חיל האוויר אתרים של חמאס ברצועה ● בלינקן: הממשל האמריקאי ישפוט את הממשלה החדשה בישראל לפי מדיניותה ולא לפי זהות חבריה ● המשא ומתן להקמת הממשלה: סוכם שגורם ממפלגת הציונות הדתית יהיה מעורב במינוי ראש המנהל האזרחי ● לראשונה אי פעם ביקר נשיא המדינה בבחריין

גורמים רוסיים, סוריים ואחרים ליד שיירה אמריקאית במזרח קמישלי שבסוריה, 12 בפברואר 2020 (צילום: AP)
AP
גורמים רוסיים, סוריים ואחרים ליד שיירה אמריקאית במזרח קמישלי שבסוריה, 12 בפברואר 2020

לראשונה, נשיא מדינת ישראל, יצחק הרצוג, המריא הבוקר לביקור ממלכתי בבחריין בהזמנת מלך בחריין, חמד בן עיסא אאל ח'ליפה. הנשיא יצחק הרצוג יהיה הנשיא הישראלי הראשון לבקר בבחריין.

טרם המראתו אמר הנשיא:

"אני יוצא עכשיו לבחריין, ממלכת בחריין. עוד צעד היסטורי מיוחד ביחסים בין מדינת ישראל למדינות ערב. עוד צעד לקידום השלום בינינו לבין בחריין ואיחוד האמירויות, מדינות הסכמי אברהם, בתקווה לעוד ועוד מדינות שתוכלנה להצטרף למעגל השלום עם מדינת ישראל. אני אהיה אורחו של מלך בחריין וממשלתו אני מביא איתי משלחת של אנשי כלכלה כדי לחזק ולהדק את שיתוף הפעולה הכלכלי, שיתוף הפעולה בתחומים שונים עם בחריין.

לבחריין כלכלה מתפתחת בקצב מרשים מאוד, מדינה חשובה מאוד במזרח התיכון ואני שמח שתהיה לי הזדמנות לקדם עוד נדבך ועוד נדבך ביחסים בין המדינות. מחר אהיה אורחו של שליט האמירויות ושם אשתתף בועידת חלל, יחד עם ראש ממשלת הודו ומנהיגים נוספים בעולם. חשוב לומר ששיתוף הפעולה בין מדינת ישראל לאיחוד האמירויות בנושא החלל הוא מהפכני אנחנו שתי מדינות של מעצמות חלל אזוריות ואם מסתכלים על העתיד מבינים שיש לנו הרבה מה לשתף ולהרוויח.

אבל הדבר החשוב באמת הוא העובדה שהבוקר הזה מביא איתו מסר של שלום לעמים במזרח התיכון. היום התפרסם מאמר שכתבתי לעיתון הראשי הגדול ביותר בבחריין. זה לא סתם כי למול רוחות של התנגדות ולמול הפגנות ומחאות בסופו של דבר הרצון האמיתי של העמים באזור הוא להגיע לשלום."

במסגרת הביקור, יבקר הנשיא בבירה מנאמה שם יערוך פגישות עם המלך, בכירים בממלכה, חברי הקהילה היהודית ויבקר ברשות לפיתוח כלכלי לצד גופים כלכליים ישראליים.

לביקור הנשיא הצטרפה משלחת כלכלית ישראלית.

למחרת ימריא הנשיא לאיחוד האמירויות, שם ישתתף בכנס החלל שיערך באבו דאבי ויפגש עם נשיא איחוד האמירויות, שייח' מוחמד בן זאיד אאל נהיאן. זו תהיה פגישתם הרביעית של נשיא המדינה ונשיא איחוד האמירויות מאז כניסתו לתפקיד.

בביקור, ידונו המנהיגים בהידוק היחסים, בחשיבות השלום ובהרחבת שיתוף הפעולה בין המדינות.

כוחות חיל האוויר תקפו הלילה מנהרת טרור וסדנה לייצור אמל"ח של חמאס. זאת בתגובה לירי הרקטות מהרצועה לעבר ישראל אתמול. במהלך התקיפה דווח על ירי לעבר המטוסים הישראלים.

בידיעות אחרונות בודקים אמירה של נתניהו על רוזוולט שסרב להפציץ את מחנות ההשמדה במלחמת העולם השנייה.

נתניהו אמר את הדברים באירוע לכבוד השקת הספר שלו ופירסם אותם לפני שבועיים ועל פי שלושה היסטוריונים הדברים אינם מוכרים. מלשכת נתניהו לא נתקבלה תגובה.

ח"כ מיקי זוהר אומר הבוקר בראיון לגל"צ על רקע ההתנגדות של ראשי הערים להעברת סמכויות בחינוך לאבי מעוז: "רוצה להרגיע אותם, הסיכום הוא מאוד ברור. כל דבר שמעוז ירצה לקדם יהיה באישור ובהסכמת ראש הממשלה המיועד נתניהו".

לדברי זוהר, בליכוד לא יאפשרו "שינוי רדיקלי" בתוכניות החינוך בבתי הספר.

הבוקר מביאים ברשת ב' דברי בכירים בליכוד לפיהם אין בכוונתם לקחת את הסמכויות שניתנו ליו"ר מפלגת נעם אבי מעוז, למרות הלחץ הציבורי. לטענתם, מתנהל קמפיין פוליטי שעוסק בניסיון לייצר דה לגיטימציה לממשלה שעוד לא הוקמה ואין לנתניהו שום כוונה להתקפל אל מול הלחצים ולהפר את ההסכם שנחתם.

גדעון סער אומר הבוקר בראיון לרשת ב' על רקע סערת מעוז: "אין הצדקה להעברת נושא פדגוגי ליבתי לסגן שר במשרד ראש הממשלה, הדבר פוגע ביכולתו של שר החינוך לבצע את תפקידו. זו חוצפה לתת לנציג הזרם החרד"לי שליטה על התכנים בחינוך הממלכתי".

סער אמר כי הוא "קורא לראש הממשלה המיועד נתניהו לחזור בו מהסיכום הזה – אין לו שום הצדקה".

מספר המנהלים שחתמו על מכתב המחאה נגד המהלך עלה ליותר מ-320.

סגירה