השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בהר הבית, 3 בינואר 2023 (צילום: מינהלת הר הבית)
מינהלת הר הבית

למרות הסערה המדינית, הפעם מערכת הביטחון הכילה את הגחמות של בן-גביר

מאחורי הקלעים של עליית השר לביטחון לאומי להר הבית: נתניהו קיווה להניא את בן-גביר אך כשהבין שהוא נחוש, ביקש שהשר יתייעץ קודם עם המשטרה ושב"כ ● בן-גביר נפגש עם ראש שב"כ בשני בצהריים והסכים לכל תנאיו ● אחד התנאים היה שלא יפרסם מראש את מועד העלייה ● בנוסף, במערכת פחות מוטרדים מתגובת חמאס: בניגוד למאי 2021, הפעם לארגון יש יותר מה להפסיד ● פרשנות

כבר הרבה זמן שלא היה אירוע שאיחד כך את השורות נגד ישראל: מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה מגנה כתף אל כתף עם ערב הסעודית את עלייתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר להר הבית.

מעבר לאחידות השורות והמסר בעולם הערבי אד הוק, גם המערב הצטרף אתמול לרשימת המגנים. ישראל, בצר לה, חזרה על הטיעון הידוע לפיו אין כאן שינוי בסטטוס קוו. שרים עלו בעבר להר הבית, ודינו של בן-גביר לא שונה.

אבל לצד זאת אי אפשר שלא להתרשם שמערכת הביטחון ואף חלקים גדולים מאוד בקואליציה החדשה לא ממש אהבו את הצעד של בן-גביר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבחין בחשרת העבים הבן-גבירית מתקרבת אליו כבר בסוף השבוע. ביום שני בבוקר השניים שוחחו בעניין, ונתניהו הבין שבן-גביר נחוש לעלות להר הבית. הבקשה של נתניהו הייתה ברורה: תתייעץ בעניין עם המשטרה ושב"כ, ותעלה רק אחרי שיש אישור ברור שלהם.

ביום שני בבוקר השניים שוחחו בעניין, ונתניהו הבין שבן-גביר נחוש לעלות להר הבית. הבקשה של נתניהו הייתה ברורה: תתייעץ בעניין עם המשטרה ושב"כ, ותעלה רק אחרי שיש אישור ברור שלהם

איתמר בן גביר לוחץ את ידו של בנימין נתניהו במליאה, 28 בדצמבר 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
איתמר בן-גביר לוחץ את ידו של בנימין נתניהו במליאה, 28 בדצמבר 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

לגבי השיחה עם המשטרה, לא ברור אם אכן התקיימה כזו או שבן-גביר הסתפק ב"הודעה מוקדמת" למפקד מחוז ירושלים. עם ראש שב"כ רונן בר, בן-גביר כבר היה יותר זהיר וקשוב. השיחה בין השניים התנהלה ביום שני בצהריים, כשבר מציב לבן-גביר שורת דרישות: לעלות מוקדם בבוקר ככל הניתן, לא לפרסם מבעוד מועד את העלייה, לערוך סיור קצר וללא פרובוקציות.

אחרי שבן-גביר הסכים לכל התנאים, ביקש בר עוד כמה שעות לבדיקה מודיעינית כדי לוודא שאין סכנת התלקחות מיידית. בשעות הערב הוא נתן לבן-גביר אור ירוק, ואז החל מהלך ההטעייה. בן-גביר הודיע בשעה חמש בערב כי הוא דוחה את עלייתו לשבועות הקרובים. במקביל עודכן ראש הממשלה בסיכום עם שב"כ, והאישור לעלייה הגיע בלילה. רק אז כנראה נכנסה משטרת ירושלים לתמונה.

אחרי שבן-גביר הסכים לכל התנאים, ביקש ראש שב"כ עוד כמה שעות לבדיקה מודיעינית כדי לוודא שאין סכנת התלקחות מיידית. בשעות הערב הוא נתן לבן-גביר אור ירוק, ואז החל מהלך ההטעייה

בשעה שמונה בבוקר אתמול (שלישי) נשמו כולם לרווחה: בן-גביר עמד בכל התנאים שהוצבו לו, לפחות את המבחן הזה הוא צלח מבחינת ראש הממשלה וראש שב"כ. בן-גביר, מבחינתו\ קיבל את ליטרת הבשר הפוליטית- אידיאולוגית שלו, הוא עמד בהבטחה לבוחר, ועכשיו אחריו המבול. זה המדיני אכן לא איחר להגיע.

בינתיים בישראל עוסקים בקרב בלימה מדיני בתקווה שחמאס לא יממש את האיום שהציב לפני יומיים, כי לא יעבור לסדר היום על עליית בן-גביר להר הבית, מעבר לניסיון הסרק אמש לשגר רקטה – שנפלה בשטחי רצועת עזה.

שיגור רקטות לישראל, מבט מרפיח שבדרום הרצועה, 18 במאי 2021 (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)
שיגור רקטות לישראל, מבט מרפיח שבדרום הרצועה, 18 במאי 2021 (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)

בהקשר של חמאס מעניין מאוד להביט על התנהלות הארגון. בשונה ממאי 2021, אז הוא איים שעות לפני שהחל לירות טילים לעבר ירושלים, עם הצבת אולטימטום ברור. הפעם חמאס מאיים באופן כללי דרך מסרים פומביים למצרים וקטאר. בדקויות הביטחוניות-מדיניות זה מתפרש כ"תתפסו אותי".

יחיא סנוואר של 2023 הוא לא סנוואר של 2021, הפעם יש לו המון מה להפסיד: 20,000 פועלים שיוצאים לישראל ויורדים ממאזן תשלומי הרווחה שלו, שיקום תשתיות ברצועה במימון נדיב של קטאר ומעברי סחורות פתוחים. במילים אחרות, מחיר ההפסד שלו הפעם גדול לאין ערוך ממאי 2021.

סנוואר של 2023 הוא לא סנוואר של 2021, הפעם יש לו מה להפסיד: 20,000 פועלים שיוצאים לישראל ויורדים ממאזן תשלומי הרווחה שלו, שיקום תשתיות ברצועה במימון נדיב של קטאר ומעברי סחורות פתוחים

בנוסף לזה, סנוואר לא אימפולסיבי. הוא מבין שמקרה בן-גביר הוא מבחן לכל השחקנים באזור, כולל חמאס: ישראל, העולם הערבי, ארצות הברית ואירופה. בזווית הצרה שלו, סנוואר מבין שהעיניים נשואות לממשלה החדשה, לשר הביטחון החדש ולראש הממשלה החדש-ישן. כל ירי מעזה יכול להיתקל בתגובה ישראלית לא פרופורציונלית, ולו רק כדי להעביר מסר במבחן הראשון.

לפינה הזו סנוואר לא רוצה להיקלע. לכן, ניהול הסיכונים שלו מחושב מאוד. לא מן הנמנע שעוד רקטה אחת או יותר ישוגרו לשטחים פתוחים ולו רק כדי לשמר את הישג "שומר ירושלים" של חמאס ממאי 2021, אבל לא הרבה מעבר. מחיר ההפסד, כאמור, גדול מדי.

מנהיג חמאס יחיא סנוואר בעצרת לרגל 35 שנה להיווסדו של הארגון בעיר עזה, 14 בדצמבר 2022 (צילום: Atia Mohammed/Flash90)
מנהיג חמאס יחיא סנוואר בעצרת לרגל 35 שנה להיווסדו של הארגון בעיר עזה, 14 בדצמבר 2022 (צילום: Atia Mohammed/Flash90)

גם לישראל עליית בן-גביר הייתה מבחן חשוב. עצם האיום של חמאס לפני הביקור של בן-גביר דחק את מקבלי ההחלטות לפינה. האם סנוואר וחמאס יקבעו את גבולות החופש של ממשלת נתניהו ויעצבו מחדש את הסטטוס קוו בהר הבית?

בכירים בישראל שלא ממש אוהבים את עלייתו של בן-גביר להר הבית הבינו שיש כאן מבחן הרתעה, ולכן לא ממש התנגדו לעליית בן-גביר בתנאים המגבילים שהוצבו לו.

בכירים בישראל שלא ממש אוהבים את עלייתו של בן-גביר להר הבית הבינו שיש כאן מבחן הרתעה, ולכן לא ממש התנגדו לעליית בן-גביר בתנאים המגבילים שהוצבו לו

נוסף לכך, ההבנה בישראל ביום ראשון הייתה שאת כדור השלג הזה חייבים לעצור ומהר. אחרי שהתחוור לראש הממשלה שבן-גביר לא מוותר, התקבלה ההחלטה לאפשר לו לעשות את זה כמה שיותר מהר – לפני ששחקנים נוספים באזור יטפסו על עצים שאחר כך יהיה קשה לרדת מהם.

כל זה נכון לרגע זה, ועד הפעם הבאה שהיצר הפוליטי של בן-גביר יגבר על אחריותו המדינית. ספק אם כשזה יקרה, נתניהו ומערכת הביטחון יהיו שוב קשובים ומבינים.

עוד 752 מילים
סגירה