הוויכוח הפנימי בצמרת האיראנית על הטיפול במחאת החיג'אב

המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, במרכז, בתפילת יום שישי במסגד הגדול בטהרן, 17 בינואר 2020 (צילום: Office of the Iranian Supreme Leader via AP)
Office of the Iranian Supreme Leader via AP
המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, במרכז, בתפילת יום שישי במסגד הגדול בטהרן, 17 בינואר 2020

בצמרת המשטר האיראני התגלו בקיעים וניטש ויכוח על אופן הטיפול ב"מחאת החיג'אב" הנמשכת כבר ארבעה חודשים. המנהיג העליון עלי ח'מינאי משחק משחק כפול ומאלתר ומזגזג כדי להבטיח את המשך הישרדותו בשלטון.

איראן הודיעה כי הוציאה להורג בתלייה בסוף השבוע שעבר את עלי רדא אכברי, עוזרו של שר ההגנה לשעבר ובעל אזרחות בריטית, לאחר שהורשע בריגול עבור בריטניה.

איראן הודיעה כי הוציאה להורג בתלייה בסוף השבוע שעבר את עלי רדא אכברי, עוזרו של שר ההגנה לשעבר ובעל אזרחות בריטית, לאחר שהורשע בריגול עבור בריטניה

הוא הורשע בפגיעה בביטחונה של איראן ומסירת מידע מודיעיני.

אכברי היה עצור יותר מ-3 שנים והוצאתו להורג היא מסר למדינות המערב וישראל שלא להתערב במצב הפנימי באיראן, וגם מסר פנימי שנועד להרתיע את המפגינים שממשיכים בגל "מחאת החיג'אב" נגד המשטר.

גל המחאה הנמשך כבר 4 חודשים מדאיג מאוד את ההנהגה האיראנית, הגל הזה הפך לכוח שמאיים על יציבות המשטר, עד כה נהרגו בין 400 ל-500 בני אדם, ביניהם אנשי כוחות הביטחון האיראניים, ונעצרו כ-18 אלף בני אדם.

הוצאתו להורג של עלי רדא אכברי מסמלת את ניצחון הזרם הקיצוני בצמרת האיראנית. על פי גורמים איראנים בצמרת המשטר פרץ ויכוח כיצד לנסות ולעצור את גל המחאה.

למשטר אין אסטרטגייה ברורה כיצד להתמודד עם ההפגנות אשר מתחדשות לסירוגין באזורים שונים של איראן. דבר אחד ברור, גל המחאה נמשך ואין סימנים לסיומו.

אכברי היה עצור יותר מ-3 שנים, והוצאתו להורג היא מסר למדינות המערב וישראל שלא להתערב במצב הפנימי באיראן, וגם מסר פנימי שנועד להרתיע את המפגינים שממשיכים בגל "מחאת החיג'אב" נגד המשטר

כמה בכירים בצמרת המשטר האיראני סבורים שיש לגלות גמישות בטיפול בהפגנות ולנסות ולהרגיע את האווירה, לעומתם, ישנם בכירים הדוגלים בהמשך מדיניות "היד החזקה" ודיכוי אכזרי של המפגינים, כולל הוצאות להורג.

עד כה הוצאו להורג 4 מפגינים ועוד 14 בני אדם שנגזר עליהם עונש מוות ממתינים לביצוע גזר הדין.

על פי גורמים איראנים, באליטה של המדינה יש דמויות שתומכות בגל "מחאת החיג'אב" כמו הנשיאים לשעבר חסן רוחאני ומוחמד חאתמי, מנהיג האופוזציה מיר חוסיין מוסאווי, אנשי תרבות ותקשורת, ספורטאים ופוליטיקאים לשעבר.

כתוצאה מכך, המשטר האיראני אוסר על פוליטיקאים לשעבר לנסוע לחו"ל והמשטר מאיים לחסל את העתיד הפוליטי של כל בכיר במשטר שמתנגד לדיכוי המפגינים וההוצאות להורג. הוצאתו להורג של עלי רדא אכברי היא מסר למותחי הביקורת בזרם הרפורמיסטי באיראן.

המנהיג העליון של איראן ח'מינאי משחק משחק כפול בכל הקשור לטיפול ב"מחאת החיג'אב". המשטר הפיץ פייק ניוז כאילו בוטלה "משטרת המוסר" האוכפת על נשים את חבישת החיג'אב, הוא קרא לנשים המפגינות "בנותינו" ונפגש עם משלחת של נשים כדי לשמוע את טענותיהן. הוא הורה לשחרר ממעצר שני פעילי אופוזיציה ידועים (מג'יד תוכלי וחוסיין רונקי). הוא הנחה לערוך משפטים מחדש לכמה מפגינים שעליהן נגזר עונש מוות.

אך מאידך גיסא, הוא מינה מפקד חדש למשטרה שהוא איש "משמרות המהפכה", הנמצא ברשימת הטרור של משרד האוצר האמריקאי בגלל הפרת זכויות האדם.

המשטר הפיץ פייק ניוז כאילו בוטלה "משטרת המוסר" האוכפת על נשים את חבישת החיג'אב, הוא קרא לנשים המפגינות "בנותינו" ונפגש עם משלחת של נשים כדי לשמוע את טענותיהן

מדובר בגנרל אחמד רדא ראדאן אשר החליף בתפקיד את הגנרל חוסיין אשתרא שהיה בתפקיד מאז 2015.

הוויכוח הנטוש בצמרת המשטר האיראני נובע גם מחשש להגברת הסנקציות מצד מדינות המערב בגלל המשך הדיכוי האכזרי. מאידך, יש גורמים קיצוניים בצמרת שמאמינים כי זו הדרך היחידה להרתיע את המפגינים. מבחינתם ביטול ביצוע ההוצאות להורג הוא כניעה ללחץ הבינלאומי שרק תעודד את המשך ההפגנות.

בסופו של דבר מי שקובע את דרך הטיפול בגל המחאה הוא המנהיג העליון ח'מינאי. הוא עתיר ניסיון בהישרדות, יותר מ-30 שנה על הכיסא, הוא מתמרן ומזגזג ומחפש דרכים חדשות ויצירתיות לבלום את גל המחאה, אך גם לא מהסס להפעיל דיכוי אכזרי של המפגינים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 559 מילים
סגירה