האומץ של גלנט מעמיד כעת במבחן את הנחישות של נתניהו

בעוד נתניהו שוהה עם משפחתו בלונדון, ולפני שיצאה השבת בבריטניה, גלנט התייצב מול המצלמות ● הוא לא חיכה לשובו של ראש הממשלה וייתכן שלא היה מתואם אותו ● "זו סכנה ברורה, מיידית ומוחשית לביטחון המדינה. לדבר הזה לא אתן את ידי", הצהיר - ונתן את האות לסחרור פוליטי במפלגת השלטון ובקואליציה, שעשוי להכריע את המשך החקיקה ובעתיד אף לפצל את הליכוד ● פרשנות

שר הביטחון יואב גלנט נואם בקריה בתל אביב, 25 במרץ 2023
שר הביטחון יואב גלנט נואם בקריה בתל אביב, 25 במרץ 2023

שר הביטחון יואב גלנט לא חיכה הרבה. 48 שעות אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש ממנו להמתין עם ההודעה שלו, גלנט יצא למהדורות החדשות בהכרזה קצרה, ישירה ומדויקת.

כמה שעות קודם לכן הפגינו אלפי אנשים מול ביתו במושב עמיקם. בין המפגינים היו גם פקודיו וחבריו. אחד מהם, סא"ל (מיל.) שחר בר-חיים משכונת עמידר בבת ים, שהתגייס באוגוסט 1984 ועשה עשרות שנים מילואים, דיבר מדם ליבו. "אני לא פריבילגי", בר-חיים אמר לאלפי חבריו בהפגנה.

בעוד נתניהו שוהה עם משפחתו בלונדון, ואף לפני שיצאה השבת בממלכה הבריטית, גלנט התייצב מול המצלמות. הוא לא חיכה לשובו של ראש הממשלה וייתכן שלא היה מתואם אותו, אלא פשוט בחר בתזמון הנוח לו. גלנט בחר לשדר את הצהרתו בשעה 20:40, עמוק בתוך מהדורות החדשות, בדיוק כירורגי על השעה בה נאם נתניהו יומיים קודם לכן.

שר הביטחון בחר במילים שאינן פומפוזיות. הוא לא האשים אנרכיסטים ולא התקרבן על ההפגנות שמתקיימות בסמוך לביתו. הוא העדיף טקסט פשוט, הדוק. ללא כיבוסי מילים או דו-משמעות. כל מי ששמע, הבין. בניגוד לנאומיו המתישים של נתניהו, לא צריך היה תילי תילים של פרשנויות בשביל לדעת מה הוא אומר.

שר הביטחון בחר במילים שאינן פומפוזיות. הוא לא האשים אנרכיסטים ולא התקרבן על ההפגנות שמתקיימות בסמוך לביתו. הוא העדיף טקסט פשוט, הדוק. ללא כיבוסי מילים או דו-משמעות. כל מי ששמע, הבין

"בשבועות האחרונים נפל דבר", אמר גלנט, "אני פוגש את המפקדים ואת הלוחמים, לקראת מבצעים, בסיורים, בשטחי האימונים, ובחדרי התדריכים. אני שומע את הקולות העולים מהשטח, ואני מודאג.

"האירועים המתרחשים בחברה הישראלית, אינם פוסחים על צבא ההגנה לישראל – מכל עבר עולות תחושות של כעס, כאב ואכזבה, בעוצמה בה לא נתקלתי מעולם. אני רואה כיצד מקור עוצמתנו הולך ונשחק. כשר הביטחון של מדינת ישראל, אני אומר בצורה הברורה ביותר: השסע ההולך ונפער בחברה חודר אל תוך צה"ל ואל גופי הביטחון. זו סכנה ברורה, מיידית ומוחשית לביטחון המדינה. לדבר הזה לא אתן את ידי".

"אני אומר בצורה הברורה ביותר: השסע ההולך ונפער בחברה חודר אל תוך צה"ל ואל גופי הביטחון. זו סכנה ברורה, מיידית ומוחשית לביטחון המדינה. לדבר הזה לא אתן את ידי"

גלנט ציין שהעלה את הנושא בשיחות ודיונים מאחורי הקלעים: "הצגתי את תמונת המצב הביטחונית, ביקשתי, נימקתי והבהרתי – בעת הזו, חייבים לעצור את התהליך כדי שנוכל לשבת ולדבר. אבל עכשיו, אני אומר זאת בקולי, באופן פומבי: למען ביטחון ישראל, למען בנינו ובנותינו, צריך לעצור בעת הזו את תהליך החקיקה".

הדברים ברורים. איש הצבא לשעבר הלך באופן מסודר, לפי שרשרת הפיקוד, וניסה לפעול בחדרים הסגורים. נתניהו הבטיח לו מה שהבטיח לו ביום חמישי, אבל לא שם סוף להליך החקיקה. הפוך, נתניהו הצהיר שהחקיקה תימשך בשבוע הבא כמתוכנן ואילו אחרי החגים ישקול את החוקים האחרים ויום אחד אולי אף יחוקקו זכויות יסוד בחקיקת חוק יסוד.

שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי בפורום המבצעי השנתי של צה"ל, 20 במרץ 2023 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי בפורום המבצעי השנתי של צה"ל, 20 במרץ 2023 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

גלנט הוא שר הביטחון של ישראל פחות משלושה חודשים. את התפקיד הוא מכיר היטב, מהצד השני, כמי שהגיע כמעט לתפקיד הרמטכ"ל. מאז נכנס לתפקיד הוכיח במספר הזדמנויות שהוא אינו מעוניין להיגרר אחר הלאומנות והקיצוניות של השרים בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן-גביר.

בתקופתו הקצרה כבר הספיק לפנות את המאחזים אור חיים ואת כרם בנימין – הראשון הוקם באופן לא חוקי והשני לפי פסיקת בג"ץ. כבר אחרי הפינוי של כרם בנימין קרא סמוטריץ' לגלנט להתפטר.

בתקופתו הקצרה כבר הספיק לפנות את המאחזים אור חיים ואת כרם בנימין – הראשון הוקם באופן לא חוקי והשני לפי פסיקת בג"ץ. כבר אחרי הפינוי של כרם בנימין קרא סמוטריץ' לגלנט להתפטר

בנוסף, את הסמכויות על הממשל האזרחי סירב להעביר לסמוטריץ'. הוא טען שלא היה צד להסכם הקואליציוני ואחרי הפינוי של כרם בנימין והזעם של סמוטריץ' על כך שאף אחד בצבא לא היה קשוב להנחיות שלו לבלום את הפינוי, סוכם כי סמוטריץ' לא יוכל למנות את ראש המנהל האזרחי, אך ימנה סגן מטעמו.

בנוסף, סוכם שהסמכות לפינוי מאחזים לא חוקיים תישאר בידי צה"ל, בעוד שסוגיות אזרחיות הנוגעות לחיי התושבים (רפורמת אזרחות שווה, למשל) יהיו בידי סמוטריץ'.

אתמול, אחרי ההודעה של גלנט שלמען ביטחון המדינה יש לעצור את חקיקת ההפיכה המשפטית, ספג גלנט קריאות מכל עבר להתפטר. הראשון והנמהר היה אשף התקשורת, מי שחייב ששמו יוזכר בכל מבזק חדשותי, השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר. "קורא לראש הממשלה לפטרו באופן מיידי", הוא כתב.

אחריו, חברי עוצמה יהודית פרסמו הודעות המתחרות אחת בשנייה. "לך הביתה", "נכשלת", "אסור לעצור", " יואב, אם זה גדול עליך תתפטר".

הגידופים לא איחרו להגיע גם מהליכוד. שר התקשורת שלמה קרעי התנצל בפני חברי הליכוד על "שר ביטחון שנכנע ללחץ השמאל".

וח"כ טלי גוטליב כתבה: "אז מה זו הרפיסות והכניעה הזו? כנראה האתרוג והליטוף של השמאל מענגים יותר ממה שניתן לדמיין".

מוקדם עוד להבין מה גלנט יחליט לעשות. המשמעות של הודעתו חייבת להיות התנגדות להצבעה על תיקון חוק יסוד השפיטה המשנה את ההרכב של הוועדה לבחירת שופטים בשבוע הקרוב. אחרת, אין משמעות להצהרתו.

מוקדם עוד להבין מה גלנט יחליט לעשות. המשמעות של הודעתו חייבת להיות התנגדות להצבעה על התיקון לחוק שישנה את הרכב הוועדה לבחירת שופטים בשבוע הקרוב. אחרת, אין משמעות להצהרתו

גלנט אף זכה אתמול לתמיכה מהירה מקבוצה קטנה בליכוד: חברי הכנסת יולי אדלשטיין, דוד ביטן והשרים ניר ברקת ואבי דיכטר. האחרונים לא פרסמו ברבים את עמדתם, אך הבהירו בסביבתם שהם קרובים לגישה זו. מבחוץ הצטרפו לתמיכה יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ויו"ר מרכז השלטון המקומי (ואדם משמעותי ביותר בתוך הליכוד), ראש עיריית מודיעין חיים ביבס.

אחרי אתמול בערב ניתן לחלק את הליכוד לתתי סיעות כדלקמן:

  • סיעת יאיר נתניהו, הכוללת את חברי הכנסת משה סעדה, טלי גוטליב, גלית דיסטל אטבריאן, מאי גולן, קטי שטרית ועוד שורה של ח"כים חדשים ופחות מוכרים – בהם דן אילוז, ניסים ואטורי, צגה מלקו ואחרים.
  • מנגד, סיעת העמדות העצמאיות, שאינה מגובשת בהכרח להליכה פוליטית אחרי גלנט, אך עשויה לכלול את אדלשטיין, ביטן, ברקת, דיכטר ואולי אף את גילה גמליאל וחיים כץ. האחרון אינו ח"כ (הוא התפטר במסגרת החוק הנורווגי) אך יש לו השפעה רבה בתוך הליכוד.

ראש הממשלה נתניהו העדיף להמריא מבריטניה לישראל בעת לילה מבלי לעדכן בנוגע לעמדתו, ובכירים אחרים בליכוד כמו יריב לוין ויואב קיש מחכים למוצא פיו.

בארגוני המחאה מיהרו להכריז שלא יחכו לראות אם נתניהו יורד מהעץ. ההנחה שלהם, לאור ניסיון העבר, היא שבכל צומת של התלבטות נתניהו יבחר את הנתיב הקיצוני יותר. אם אפשר לרצות את הבייס שנוהה אחר בן-גביר, מדוע לא לעשות זאת.

במחאה מיהרו להכריז שלא יחכו לראות אם נתניהו יורד מהעץ. ההנחה שלהם, לאור ניסיון העבר, היא שבכל צומת של התלבטות נתניהו יבחר את הנתיב הקיצוני יותר

מפגינים המתנגדים למהפכה המשפטית מוחים ליד ביתו של שר הביטחון יואב גלנט במושב עמיקם, 25 במרץ 2023 (צילום: איליה מגנס)
מפגינים המתנגדים למהפכה המשפטית מוחים ליד ביתו של שר הביטחון יואב גלנט במושב עמיקם, 25 במרץ 2023 (צילום: איליה מגנס)

זה הוכח פעם אחר פעם: במקרה של אלאור אזריה – אירוע שהביא להדחת שר הביטחון דאז, משה (בוגי) יעלון; במקרה של גירוש מסתננים, בו נתניהו הקשיב יותר לבנו יאיר מאשר לקול ההיגיון; וכמובן זה קרה במהלך קמפיינים פוליטיים. אנשי ערוץ 14 ויאיר נתניהו מכתיבים את המדיניות יותר מאשר גלנט או ביטן.

האם הקריירה הפוליטית של גלנט הגיעה אתמול לסיומה? ספק. נתניהו יכול לשמוע לעצת יושבי טוויטר ולפטר את גלנט מתפקיד שר הביטחון, אבל זאת כדאי לזכור: הוא אינו יכול לפטרו מתפקידו כחבר כנסת.

האם הקריירה הפוליטית של גלנט הגיעה אתמול לסיומה? ספק. נתניהו יכול לשמוע לעצת יושבי טוויטר ולפטר את גלנט מתפקיד שר הביטחון, אבל זאת כדאי לזכור: הוא אינו יכול לפטרו מתפקידו כחבר כנסת

אם גלנט יסוכל, מאות הקצינים שכבר הודיעו על הפסקת התנדבות למילואים, יהפכו לאלפי קצינים. המחאה תגבר, וגם העולם המסתכל בתדהמה על ישראל יזדרז עם קבלת החלטות לגבי עתיד הדמוקרטיה הישראלית.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
זוהי מנהיגות אמיתית, היכולת לעצור ולבחון את הדברים ממבט על ולא מהסתכלות צרה ולקחת אחריות באומץ. גלנט פועל משיקולים ממלכתיים ולא משיקולים צרים ומפלגתיים. הוא מסתכל על טובת העם והמדינה ול... המשך קריאה

זוהי מנהיגות אמיתית, היכולת לעצור ולבחון את הדברים ממבט על ולא מהסתכלות צרה ולקחת אחריות באומץ. גלנט פועל משיקולים ממלכתיים ולא משיקולים צרים ומפלגתיים. הוא מסתכל על טובת העם והמדינה ולא על טובת הכיסא שלו. אולי מעמדו בליכוד יורע, אבל במימד הציבורי מעמדו מובטח והעם יזכור לו את זה לטובה.

עוד 1,127 מילים ו-2 תגובות
סגירה