טל שניידר
הזמן של
טל שניידר

הכתבת הפוליטית והמדינית של זמן ישראל

החברה החדשה של ישראל

המלחמה באוקראינה, חוסר הביטחון האנרגטי, איום הטרור והעלייה באנטישמיות - כל אלה הביאו לשינוי ביחס של האיחוד האירופי לישראל ● בלי הרבה כותרות, הנשיאה הצעירה של הפרלמנט ביקרה בתחילת השבוע בארץ - ובירושלים התמוגגו מדבריה ● היא לא הזכירה את ההתנחלויות, לא התעכבה על הארועים הביטחוניים ולא גינתה את ישראל ● האם באמת הכל עד כדי כך ורוד? ● פרשנות

עוד 835 מילים

כוחות הביטחון עצרו פעילי חמאס שתכננו לפגוע בח״כ איתמר בן גביר

הותר לפרסום כי בחקירה של שירות הביטחון הכללי בשיתוף מחוז ירושלים במשטרת ישראל נחשפה בתחילת חודש אפריל 22', התארגנות טרור של פעילי חמאס, תושבי מזרח ירושלים אשר תכננו לבצע פיגועים לעבר יעדים ישראליים במתווים שונים.

חברי חוליית חמאס שחשודים שתכננו לפגוע בבן גביר. מלמעלה משמאל עם כיוון השעון: רשיד רשק, חמזה אבו נאב, מחמד סלאימה, מנצור צפדי (צילום: תקשורת שב״כ)
חברי חוליית חמאס שחשודים שתכננו לפגוע בבן גביר. מלמעלה משמאל עם כיוון השעון: רשיד רשק, חמזה אבו נאב, מחמד סלאימה, מנצור צפדי (צילום: תקשורת שב״כ)

בין השאר תכננו החשודים פיגועי ירי לעבר יעדים ישראלים ודמויות ציבוריות, לרבות כוונה לפגוע בח"כ איתמר בן גביר. עוד עלו כוונות לייצור מטעני חבלה לממש פיגוע חטיפת חיילים ועוד.

הפעילים אף רכשו רחפן לטובת חימושו ומימוש פיגוע באמצעותו, לעבר הרכבת הקלה בירושלים.

על פי העולה בחקירה בשב"כ, חוליות אלו פעלו בהובלת רשיד רשק, פעיל חמאס בולט תושב העיר העתיקה בירושלים, אשר במקביל לפעילותו זו, תכנן יחד עם מנצור צפדי, פעיל חמא"ס מאבו תור, פיגוע ירי או התאבדות בירושלים.

בנוסף, התברר בחקירה בשב״כ כי חברי החולייה תכננו להסתתר בחברון או בג'נין לאחר מימוש הפיגועים אותם תכננו.

עוד עלה בחקירה בשב״כ כי רשיד רשק הקים מערך של פעילים בירושלים שמטרתו – ביצוע הפרות סדר בשכונות מזרח העיר ובהר הבית במהלך חודש רמדאן האחרון, במטרה לערער את היציבות בהר הבית ובירושלים. בתוך כך, העבירו הפעילים זיקוקים רבים וכן דגלים וסרטי חמאס לשכונות מזרח העיר ולהר הבית לשימוש בעת הפרות הסדר במהלך חודש רמדאן.

כאמור, השב"כ ומשטרת ישראל עצרו מספר חשודים, פעילי חמאס, תושבי מזרח ירושלים ובמהלך החקירה אף נתפסו הרחפן שהיה מיועד לביצוע פיגוע המטען ברכבת הקלה, מצלמה שיועדה לצילום החטופים, כספים וכן ציוד ארגוני של חמאס.

נגד המעורבים הוגשו כעת כתבי אישום חמורים על ידי פרקליטות מחוז ירושלים.

שירות הבטחון הכללי ומשטרת ישראל ימשיכו לפעול בנחישות על מנת למצות את הדין בחומרה מול המעורבים בכל פעילות טרור בכלל ובעיר ירושלים בפרט.

עוד 246 מילים

מדינה שיש לה אופוזיציה

התנהלות הליכוד בשורות האופוזיציה היא חסרת תקדים בתולדות הכנסת ● הסיעה מחרימה את ועדות הכנסת, לא מאפשרת הקמת ועדת האתיקה ופוסלת כל חוק שעולה להצבעה מטעם הממשלה - כולל חוקים שהמפלגה תמכה בהם במשך שנים רבות ● אתמול בלילה הוכיח שר הביטחון שפוליטיקה היא אומנות הפשרות ● השאלה היא מתי יפנימו זאת גם בליכוד ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עובדה פשוטה ולא מסובכת: הליכוד של ביבי זה שחיתות, מאפיונריות/עבריינות, אגואיזם בהתגלמותו, השתעבדות לפולחן אישיות חולני, הרס עצמי פסיכותי של המנהיג. אם הממשלה תדע להשתמש בעובדה הזאת לטוב... המשך קריאה

עובדה פשוטה ולא מסובכת: הליכוד של ביבי זה שחיתות, מאפיונריות/עבריינות, אגואיזם בהתגלמותו, השתעבדות לפולחן אישיות חולני, הרס עצמי פסיכותי של המנהיג. אם הממשלה תדע להשתמש בעובדה הזאת לטובת השתפרות ולחתירה לערכים – שווה.

פרחה קולנית שעושה מה שיאיר נתניהו אומר לה. שכחה שהיא מה שהיא בזכות מי שהעלה את העדה שלה לארץ. נכון לא הכל היה מושלם בקליטת העדה המרוקאית אבל אם היה הייתה חיה עכשיו במרוקו לא בטוח שלא הי... המשך קריאה

פרחה קולנית שעושה מה שיאיר נתניהו אומר לה. שכחה שהיא מה שהיא בזכות מי שהעלה את העדה שלה לארץ. נכון לא הכל היה מושלם בקליטת העדה המרוקאית אבל אם היה הייתה חיה עכשיו במרוקו לא בטוח שלא הייתה נהרגת מאיזה פוגרום מוסלמי לא צפוי וחליה בעוני ובדלות, מתחתנת בגיל 15 וקולה לא היה נשמע לעולם. מה רע לה פה שהיא רוצתה להרוס את המדינה.

עוד 659 מילים ו-3 תגובות

בתום עשור של עבודה משותפת: ראש הסגל של בנט מסיים את תפקידו

בתום עשור של עבודה משותפת – ראש הסגל של ראש הממשלה, טל גן צבי, ביקש מרה"מ לסיים את תפקידו בשבועות הקרובים.

גן צבי מלווה את רה"מ בנט בעשור האחרון מאז כניסתו לפוליטיקה.

הוא שימש כראש לשכתו במשרד הכלכלה, כראש המטה שלו במשרד החינוך וכיועץ מטעמו במערכות הבחירות ובמשאים ומתנים הקואליציוניים שלאחריהן.

גן צבי (41), בעל תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים מאוניברסיטת אריאל ותואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משמש כראש הסגל בשנה האחרונה, מאז הקמת הממשלה בחודש יוני אשתקד.

הוא יסיים את תפקידו בשבועות הקרובים באופן סדור ולאחר שישלים את המשימות עליהן הוא אמון.

*ראש הממשלה, נפתלי בנט, הודה לגן צבי על שנים ארוכות של עבודה משותפת ומסר:* "מרגע כניסתי לפוליטיקה, טל היה לאחד מעמודי התווך בעשייתי הציבורית, בכל התחנות השונות. אני רוצה להודות לו על שנים ארוכות, במהלכן ליווה אותי מקרוב במקצועיות, במסירות ובנאמנות יוצאות דופן, בעליות ובירידות, בעבודה קשה מסביב לשעון.

קיבלתי בצער אך בהבנה את החלטתו לסיים את תפקידו כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה לאחר שנה אינטנסיבית ורוויית עשייה, ובתום עשור של עבודה משותפת.

חוכמתו, יכולותיו הניהוליות ופירות עשייתו היוו עבורי נכס יקר, ואני סמוך ובטוח כי בכל אשר יפנה בהמשך הוא ינחל הצלחה ושגשוג".

ראש הסגל, טל גן צבי: "הייתה לי הזכות לעבוד בעשור האחרון עם משרת ציבור אמיתי שטובת ישראל הייתה ונשארה תמיד בראש מעייניו. אני מודה לראש הממשלה על ההזדמנויות, האתגרים והעשייה בה לקחתי חלק במהלך שנות כהונתו למען אזרחי ישראל בשורה ארוכה של נושאים – מכלכלה, דרך חינוך ועד סוגיות ביטחוניות ומדיניות הרות גורל. בתום עשור של עבודה משותפת ואינטנסיבית, ולאחר שנה בתפקיד המאתגר והעמוס של ראש הסגל, ביקשתי לסיים את תפקידי בקרוב ולפנות לאפיקים חדשים. זו הייתה תקופה משמעותית ויוצאת דופן. אני מודה לראש הממשלה על הדרך המשותפת, ואוסיף להיות לו לעזר גם בעתיד בכל שאידרש".

עוד 277 מילים

שלטון זה לא בדנ"א של מרצ

חברי הכנסת במרצ, כמו המצביעים של המפלגה, הם אולי הריאלים ביותר בקואליציה הנוכחית: הממשלה הזו לא תלך בדרך של מרצ בשום שלב, אבל זו הממשלה היחידה שמרצ תהיה חברה בה ● לכן הודעת הפרישה של רינאוי-זועבי מביכה אותם - את חבריה לסיעה כמו גם את המצביעים ● והפרשה הזו - כמו מקרי סילמן, שיקלי ואבידר - גם חושפת את החסרון העיקרי של שיטת השיבוצים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל - ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנו... המשך קריאה

שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל – ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנות. "בחירה בין נבחרות" היא הצעה לפרדיגמה חדשנית כזו.
https://www.zman.co.il/267784/

עוד 942 מילים ו-3 תגובות

פריג': אני במקום רינאוי-זועבי הייתי מתפטר מהכנסת

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסוואי פריג' אמר הבוקר באירוע שבתרבות ברמת השרון שהוא מציע לחברת סיעתו ג'ידא רינאוי-זועבי להתפטר מן הכנסת. "יש אג'נדה של מרצ. את נבחרת תחת האג'נדה הזו. מצביעי מרצ, בפער גדול על פי כל הסקרים וכל השיחות שלנו – רוצים בהמשך קיום הממשלה והשארת מרצ בממשלה. את מחויבת לפעול על פי האג'נדה של הבוחרים ששלחו אותך. ואם לא, ההיגיון הפשוט. אני במקומה הייתי מתפטר, ככה הייתי נוהג".

עוד אמר פריג׳ שרינאוי-זועבי יושבת בכנסת על מנדט שאינו שלה אלא של מרצ. בשאלה האם פרישתה תוביל לכך שיפסיק בקרוב לכהן כשר אמר פריג': "לא נולדתי להיות ח"כ ולא להיות שר. זה לא שהיא תגרום לי אישית להפסיק להיות שר. אלא (של הפסקת ממשלה שהראתה) איך ערבים ויהודים יכולים לחיות בשותפות".

לדבריו, המכתב של רינאוי-זועבי גרם לו להרגיש נבוך. "אני כועס, מאוכזב ונבוך מחברתי ג'ידא רינאוי-זועבי. ישבתי איתה ביום שני שעה שלמה, והיא הפתיעה אותי. היא לא אמרה לי כלום באותה הפגישה ובהודעה שלה לא נתנה לנו כבוד – לא נתנה ליו"ר התנועה כבוד, במפלגה שהיא שוריינה ולא נבחרה".

פריג' אמר שהוא מעריך שהשבוע הממשלה לא תיפול, אבל, לדבריו, "מה שקרה עם זועבי זה פיגוע תודעתי. זה לא עניין של המספרים, כי אנחנו נשרוד. זועבי לא תצביע בעד פיזור הכנסת. אני לא אתן את מקורות המידע שלי, אבל אני יודע שהיא לא תצביע לפיזור. היא לא תצביע עם האופוזיציה. לא יודע להגיד בוודאות אם היא תצביע עם הקואליציה, אבל היא לא תהיה האצבע שבגללה הממשלה נופלת".

עוד 233 מילים

עדיין לא ברור מי ירה למוות בכתבת הבכירה של אל ג'זירה אתמול בג'נין, אבל ישראל נמצאת כרגע במרכזו של ארוע בינלאומי עם השלכות הרסניות ● בניגוד לפגיעה במגדל התקשורת בעזה לפני שנה, הפעם ניכר שהצבא והממשלה הפיקו לקחים - אבל עדיין עושים טעויות קריטיות ● לאור התגובות של האמריקאים, ישראל לא תוכל להסתפק בבדיקה פנים-צה"לית ● פרשנות

עוד 619 מילים ו-1 תגובות

טיבי: הרשימה המשותפת תצביע מחר בעד פיזור הכנסת

ח“כ אחמד טיבי התייחס למשבר הפוליטי בראיון לרדיו א־שמס ואמר שהרשימה המשותפת תצביע מחר בעד פיזור הכנסת. "אתמול הפלנו הצעת אי־אימון של הליכוד שמכתירה את בנימין נתניהו. עם זה לא שיתפנו פעולה כבר 11 חודשים. מחר זה סיפור שונה – אנחנו בעד פיזור הכנסת ואם רע“ם עדיין בהקפאה יש רוב לפיזור".

עוד 51 מילים

התמונות החבריות של לפיד וגפני שיצאו אתמול מהכנסת הפתיעו רבים ● השניים, מתברר, בקשר טוב ועמוק מאז שגפני עבר צנתור בשנה שעברה ● אך למרות שהקרבה הזו הרגיזה את דרעי, אין בכך כדי להעיד על שום כוונה מצד יהדות התורה להצטרף לקואליציה ● וגם: מה עשתה עידית סילמן בישיבת סיעת ימינה? ● פרשנות

עוד 655 מילים

בנט: "צריך להירתם בכל הכוח לשימור הממשלה; לא צריך להיכנס לקרבות בתוך הקואליציה"

ראש הממשלה, נפתלי בנט, בישיבת סיעת ימינה –

חוסר יציבות פוליטית זה דבר לא בריא למדינה. כולנו צריכים לייצב את הספינה ולגלות אחריות. אנחנו בתוך גל טרור משמעותי, וצריך לעמוד מאוחדים מול אויבינו.

חשוב מאוד להחזיק את הקואליציה. החלופה היא לחזור שנה אחורה, וזה איום ונורא. תזכרו איפה היינו לפני שנה בשומר חומות, מדינה מסוכסכת.

בשנות השיתוק הפוליטי נפער פער ענק בהתעצמות הביטחונית של מדינת
ישראל, פער שאנחנו לאט-לאט סוגרים.

חווינו אובדן משילות בערים המעורבות. אסור לשכוח את המחירים ששילמנו. אין לנו מדינה אחרת.

מה שהכי מטריד אותי זה איך אנחנו מחזיקים את מדינת ישראל מבפנים. רמת האיבה, כפי שראינו ברדיפה אחרי עידית ואחרי ניר ובאיומים כלפיי וכלפי איילת – זה איום ונורא.

התפקיד שלנו זה לא להיגרר אחרי זה אלא להוביל.

צריכים להירתם בכל כוחנו לשימור הקואליציה, קיום הממשלה ואולי גם להרחבתה.

לא צריך להיכנס לקרבות בתוך הקואליציה מי מושך יותר לכיוון שלו – כי החבל ייקרע.

המצב לא מושלם, האחריות שלנו היא להתמודד בסיטואציות אמת ולא בדמיון של מה היינו רוצים. צריך לבחור בין חלופות אמת, ואני שמח שאנחנו נוהגים באחריות.

עוד 163 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה