טל שניידר
הזמן של
טל שניידר

הכתבת הפוליטית והמדינית של זמן ישראל

היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב החל בסבב שיחות עם מקביליו באירופה

היועץ החדש לביטחון לאומי של ארה"ב, ג׳ייק סליבן החל בסבב שיחות בינלאומי עם מקביליו באירופה. בשיחותיו הראשונות הוא דיבר עם דיפלומטים מצרפת, בריטניה, גרמניה ויפן. הנשיא ביידן אמור לערוך היום את שיחת הטלפון הבינלאומית הראשונה שלו, לג׳סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה

עוד 41 מילים

ועדת השרים לקורונה אישרה לפתוח את משחקי הספורט המקצועיים

ועדת השרים לקורונה אישרה לאפשר קיום משחקי כדורגל וכדורסל בליגות הבכירות, תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות. בנוסף, תתאפשר הפעלת מקום לאימון ספורט, לרבות בריכות שחייה, המשמש בעבור אימון של ספורט מקצועי או בעבור תחרות של ספורטאי מקצועי.

עוד 38 מילים

השופט פוגלמן: למנוע פרסום סקרים בשיטות לא מוכרות

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן, אמר היום בתדרוך לכלי התקשורת כי "הוראות תעמולת הבחירות הן אנכרוניסטיות, וכי היו המלצות של ועדה לבטל ולשנות את הוראות החוק. למרבה הצער, כנסות 21 עד 23 עסקו בעיקר בקורונה ולא בחקיקה בתחום תעמולת הבחירות ולכן איסור תעמולה במסגרת 60 יום עדיין איתנו, ויש לכבד את החוק״.

השופט פוגלמן התריע בפני פרסום סקרים שנערכו בשיטות לא מוכרות בכלי התקשורת. ״יש חשיבות בשליחת העתק הסקר לועדת הבחירות המרכזית. הבנתי שהנושא הזה היה צולע במערכות קודמות״.

 

עוד 80 מילים

בני בגין הצטרף ל"תקווה חדשה"

הגאולוג והשר לשעבר מהליכוד בני בגין, ובנו של ראש הממשלה ומנהיג הליכוד לשעבר מנחם בגין, מצטרף לרשימת תקווה חדשה בראשות גדעון סער.

בגין מסר היום: “בשנים האחרונות ובייחוד בשנה האחרונה, אנחנו עדים לתופעה מוזרה ומסוכנת. דווקא מן הממשלה יוצאות התקפות חריפות, גסות, נגד מוסדות השלטון המרכזיים במדינת ישראל, המוסדות הממלכתיים שלנו. את התופעה הזו צריך להפסיק. הדרך להפסיק אותה היא באמצעות החלפת הממשלה. לכן, שמחתי כאשר חברי גדעון, החליט לצאת לצעד הנועז הזה ולהקים מסגרת פוליטית חדשה כדי להביא להחלפת השלטון. יש לנו הזדמנות לעשות זאת בבחירות הקרובות ועל כל אחד מוטלת החובה להשתתף במאמץ הזה ולהביא לחילופי ממשל בישראל“.

יו“ר תקווה חדשה ומועמדה לראשות הממשלה גדעון סער מסר: “מזה שנתיים ישראל מצויה בתוהו ובוהו פוליטי-כלכלי-חברתי-ערכי. הקמתי את תקווה חדשה על מנת להביא להחלפת השלטון, להבטיח עתיד טוב יותר לאזרחי המדינה, להחזיר את היציבות ולשמור על הערכים היסודיים שעליהם קמה מדינת ישראל. את בני בגין אין צורך להציג. השר לשעבר בגין יהיה תוספת חשובה ביותר במערכה על עתיד המדינה. חשוב שישראל תוכל להנות מניסיונו העשיר, מתבונתו, שיקול דעתו ומהערכים שהוא מייצג“.

עוד 169 מילים

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

במקום שגריר ארה״ב לישראל, שגריר ארה״ב לישראל, הגדה המערבית ועזה

מיד אחרי השבעת הנשיא ג׳ו ביידן, הקדנציה של שגריר ארה״ב בישראל, דיוויד פרידמן פקעה, והגדרת הזהות בחשבון האינטרנט של שגריר ארה״ב בישראל הוחלפה תוך זמן קצר כך שבמקום לכלול רק את המילים ״שגריר ארה״ב לישראל״ נכתב שם ״שגריר ארה״ב לישראל, הגדה המערבית ועזה״.

הראשון להבחין בכך היה הכתב הצבאי של טיימס אוף יזראל, יהודה גרוס.

בשגרירות ארה״ב בישראל מסרו שאין לראות בשינוי הנ״ל שינוי של מדיניות או החלטה כלשהי לגבי מדיניות, אלא פשוט פקיעת תוקף השימוש של השגריר הקודם פרידמן.

כעבור זמן קצר, ההגדרה בחשבון הטוויטר של שגרירות ארה״ב בישראל שונתה פעם נוספת. והפעם בחזרה להגדרת ״שגריר ארה״ב לישראל״ ללא המילים ״הגדה המערבית ועזה״.

עוד 101 מילים

נשיא המדינה ברך הערב את נשיא ארצות הברית ה-46 ג‘ו ביידן עם כניסתו לתפקיד

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ברך הערב, יום רביעי, ז’ בשבט, 20 בינואר, את נשיא ארצות הברית ה-46 ג’ו ביידן עם כניסתו לתפקיד.

מצורפת האגרת במלואה:

“אני שמח לברך אותך על השבעתך כנשיאה ה-46 של ארצות הברית. בשם העם בישראל, הרשה לי לאחל את מיטב הברכות לך, לסגנית הנשיא האריס, לבני משפחותיכם, ולכל העם האמריקני ביום חשוב זה. היום, אתם מתחילים את כהונתכם כמנהיגי העולם החופשי, לאחר שנבחרתם על ידי הדמוקרטיה הגדולה בעולם, מי ייתן ומאמציכם יוכתרו כהצלחה.

אדוני הנשיא, לעיתים המובן מאליו טוב שיאמר – לארצות הברית אין בת ברית גדולה ממדינת ישראל ולעם האמריקני אין חבר טוב מהעם בישראל. הידידות בינינו חוצה מפלגות, ונעוצה בערכים משותפים של דמוקרטיה וחופש שאנו חולקים. זו ידידות הזוכה לתמיכה איתנה של שני העמים. אין כל ספק שתחת נשיאותך ארצות הברית תמשיך להיות מחויבת לביטחונה ולשגשוגה של ישראל.

אזורנו משתנה במהירות, רבים מהשינויים חיוביים. הסכמי השלום האחרונים בין ישראל לשכנותינו הביאו עימם תקווה חדשה, ואני מצפה לעבוד יחד איתך בכדי לסייע בבניית גשרים נוספים באזורנו, בהם גם עם שכנינו הפלסטינים. אני מאמין בלב שלם שלא נגזר עלינו לחיות יחד, אלא נועדנו לחיות יחד. אך לצד זאת, אנו ממשיכים להתמודד עם האיום האיראני הגובר המתבטא בתוקפנותה והתפשטותה של איראן במרחב, זאת בנוסף לעליית האנטישמיות והטרור העולמי, כל אלה במהלך אתגר עולמי חסר תקדים – ההתמודדות עם נגיף הקורונה.

רק באמצעות עמידה משותפת כבעלי ברית וכחברים נוכל להתמודד עם אתגרים אלה. רק באמצעות עמידה משותפת כבעלי ברית וחברים נוכל להביס אותם.

אדוני הנשיא, שמחתי לקבל את פניך בירושלים כסגן הנשיא, ולכבוד הוא לי להזמין אותך לבקר אותנו שוב בהקדם האפשרי, כנשיא ארצות הברית של אמריקה.”

עוד 254 מילים

יואב קיש: לו הבחירות היו אמורות להיערך מחר, משרד הבריאות היה ממליץ לדחותן

סגן שר הבריאות, יואב קיש, התייחס לאפשרות שהבחירות לכנסת יידחו בגלל מגפת הקורונה –

"אם תהיה פה תחלואה גבוהה ומספרים גבוהים ונגיע לערב הבחירות כשזה המצב – אני לא יודע איך עושים בחירות. אני מאוד מקווה שכשנגיע ל-23 במרץ רמת התחלואה תהיה נמוכה ותאפשר להוציא אנשים. נגיד היום היו הבחירות, כשאתה בסגר, אז אתה יכול להגיד, 'כן, אני בסגר הולך לבחירות'. אני חושב שאירוע כזה הוא אירוע מאוד מדאיג, ואנחנו חייבים להוריד את התחלואה כדי לאפשר בחירות".

בראיון לגולן יוכפז ולענת דוידוב ב-103fm אמר קיש ש"מי שאחראי לדבר הזה זה ועדת הבחירות המרכזית". עוד הוסיף קיש: "לו מערכת הבחירות הייתה אמורה להיות מחר, משרד הבריאות היה ממליץ לוועדת הבחירות המרכזית לדחות בחודש, עד אחרי הסגר, עד שתרד התחלואה", זאת בשל "התחלואה המשתוללת".

בשונה מבחירות 1973, אז המדינה הלכה לבחירות כי הכנסת סיימה את כהונתה, הפעם יוצאת ישראל למערכת בחירות רביעית תוך פחות משנתיים כי הליכוד לא מעוניין היה למלא את חלקו בהסכם הקואליציוני בנוגע להעברת תקציב מדינה. הייתה ממשלה משותפת עם כחול לבן, ואף על פי כן בחרו בליכוד, במודע, להפר את ההסכם הקואליציוני ובכך להוביל למערכת בחירות יזומה, כאשר המצב הבריאותי והכלכלי מובנים להם.

עוד 182 מילים

טראמפ חנן את אביאם סלע, מפעילו של יונתן פולארד

אביאם סלע (צילום: משה שי, פלאש 90)
אביאם סלע (צילום: משה שי, פלאש 90)

ביומו האחרון כנשיא ארצות הברית העניק דונלד טראמפ חנינה לאביאם סלע, שהיה מפעילו של יונתן פולארד – כך פורסם בהצהרה של הבית הלבן.

בשנים 1985-1984 העביר סלע את המידע שקיבל מפולארד – אז קצין באגף המודיעין של הצי האמריקאי – ללשכה לקשרי מדע (לק"ם) שבמשרד הביטחון.

פולארד נעצר על ידי ה-FBI ונידון למאסר עולם. ב-2015 שוחרר אחרי שריצה 30 שנות מאסר. בחודש שעבר עלה פולארד לישראל, יחד עם אשתו, אסתר.

בהודעה על החנינה נכתב שבקשתו של סלע נתמכת על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, על ידי שגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר, על ידי שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן ועל ידי מרים אדלסון.

טראמפ העניק היום שורה של חנינות, בין היתר ליועצו לשעבר סטיב באנון ולראפר ליל ויין.

עוד 115 מילים

חגית משה נבחרה לעמוד בראש הבית היהודי

סגנית ראש העיר ירושלים חגית משה נבחרה הערב לעמוד בראשות הבית היהודי. משה ניצחה בפריימריז שנערכו במפלגה בינה לבין מנכ״ל הבית היהודי, ניר אורבך.

משמעות הניצחון של משה היא שנתניהו הצליח להשפיע מבפנים, וכך היא תתמזג ככל הנראה עם מפלגתו של בצלאל סמוטריץ הציונות הדתית (האיחוד הלאומי), ובתוספת בן גביר, המפלגה המורחבת צפויה לעבור את אחוז החסימה ולהוות תחרות משמעותית למפלגתו של נפתלי בנט ימינה.

סמוטריץ׳ וסופר מברכים את משה:

פרץ מעביר את הדגל:

עוד 71 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה