טל שניידר
הזמן של
טל שניידר

הכתבת הפוליטית והמדינית של זמן ישראל

בתוך חמישה חודשים בנט הספיק להצטלם עם ביידן, מרקל וא־סיסי ● ברקע הקשרים הקרובים של נתניהו ונשיא רוסיה – המבחן האמיתי של ראש הממשלה יהיה לצאת מהפגישה עם יותר מצילום משותף ● ובינתיים, מדינות במזרח אירופה מאמצות את המודל הישראלי: מפלגות מימין ומשמאל מתאחדות כדי להפיל את המנהיג הפופוליסטי ● פרשנות

עוד 820 מילים

טראמפ משיק רשת חברתית חדשה

הנשיא האמריקאי לשעבר דונלד טראמפ הפיץ הלילה מייל למיליוני עוקבים ובו הודיע על השקת רשת חברתית וגוף תקשורת חדשים תחת המותג TMTG.

לפי ההודעה, Trump Media and Technology Group משיקה אפליקציה בשם Truth Social אליה ניתן להירשם מראש בחנות האפליקציות של אפל ואתר תחת אותו השם.

צילום מסך מתוך ההודעה לעיתונות על הקמת הרשת של טראמפ
צילום מסך מתוך ההודעה לעיתונות על הקמת הרשת של טראמפ

חלק מכלי התקשורת בארה״ב פרסמו הלילה שגוף התקשורת החדש, יתמזג עם Digital World Acquisition Corp.

בתקשורת האמריקאית מתפרסם הבוקר שהחברה אליה מתמזג טראמפ, הנה חברת אחות של תאגיד שלד בורסאי מן העיר ווהאן בסין.
בהודעה לעיתונות מטעם מטה טראמפ צוין שהחברה החדשה הנה בשווי מוערך של 875 מליון דולרים ובעלת פוטנציאל לשווי של 1.7 מיליארד דולרים, בהתאם לביצועים במהלך שנת 2022.

צילום מסך מתוך אתר אפל על הקמת הרשת של טראמפ
צילום מסך מתוך אתר אפל על הקמת הרשת של טראמפ

הנשיא לשעבר ציין כי יצר את ״רשת אמת״ והתאגיד הנלווה TMTG ״כדי להתמודד עם העריצות של חברות הטכנולוגיה הגדולות. אנחנו חיים בעולם בו לטאליבן יש נוכחות עצומה בטוויטר בעוד הנשיא האמריקאי האהוב עליכם מושתק. זה לא מקובל. החברה נוסדה כדי לתת קול לכולם ובקרוב אני אשתף את מחשבותיי ב׳רשת אמת׳ וכך אאבק בחברות הטכנולוגיה״.

החברה החדשה של טראמפ, TMTG, תשיק בזמן הקרוב גם שירות וידאו בתשלום, כלומר ערוץ טלוויזיה ותוכן עם תוכניות חדשותיות, פודקאסטים אותם מכנה טראמפ ״non-woke״, דהיינו כלי התקשורת של אותם האנשים שלא ״התעוררו״ למראות אי-צדק חברתי. המינוח שאוב מן הציבור האמריקאי שלא היה מעוניין לקחת חלק בהפגנות עקב הרצח של ג׳ורג פלויד ב2020.

המהלך של טראמפ נתפס כאבן דרך משמעותית לקראת הכרזה על התמודדות שלו בבחירות 2024, בראשות המפלגה הרפובליקנית. הפריימריז במפלגה יכנסו להילוך ראשון החל מינואר 2023 ובימים אלה מנסים להבין במפלגה השמרנית האם טראמפ הוא ההימור הטוב ביותר שלהם או שמועמדים אחרים עשויים להיות יותר רלבנטיים לציבור האמריקאי.

עוד 253 מילים

הישיבות המרתוניות לאישור התקציב ייערכו בתחילת נובמבר

הישיבות המרתוניות להעברת תקציב המדינה לשנים 2022-2021 יתקיימו בימים רביעי-חמישי, 4-3 בנובמבר – כך הוחלט בהנהלת הקואליציה.

ראש הממשלה נפתלי בנט ישתתף בכנס האו"ם לנושא האקלים בגלזגו, ויחזור לארץ ב-2 בנובמבר בלילה, היישר לקראת ההצבעות על התקציב. המועד האחרון להעברת תקציב המדינה הוא 14 בנובמבר – כך שהקואליציה מתכוונת להעביר את חוקי התקציב וההסדרים בקריאות שניות ושלישיות כשבועיים לפני המועד האחרון.

ביממה האחרונה הוחלט בליכוד שחברי הכנסת של המפלגה יפסיקו את החרם על עבודת הוועדות וייכנסו לדיונים, לרבות לדיונים בוועדת הכספים ובוועדות המכינות את תקציב המדינה.

עוד 84 מילים

הליכוד: החוק שמציע סער - אנטי דמוקרטי נוסח איראן

תגובת הליכוד להצעת החוק של גדעון סער –

גדעון סער שמגרד מלמטה את אחוז החסימה בכל הסקרים, מציע חוק אנטי דמוקרטי נוסח איראן שמבקש לפסול את מי שמקבל בסקרים 35 מנדטים וזוכה לתמיכה של מיליוני אזרחים כנציגם לראשות הממשלה. מביך.

עוד 39 מילים

סער פרסם את תזכיר החוק המגביל את הטלת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים גדעון סער פרסם כעת את תזכיר החוק המתקן את חוק-יסוד: הממשלה, ומונע את הטלת תפקיד הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים.

לפי ההצעה, חבר כנסת שתלוי ועומד נגדו כתב אישום לא יהיה כשיר להרכיב את הממשלה אם הואשם בעבירה שהעונש הקבוע לה הוא למעלה משלוש שנות מאסר. עם זאת, יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית יוכל, להתיר את הטלת המנדט על אותו ח“כ אם יקבע כי בנסיבות העניין אין עם העבירה קלון.

לפיכך, ח"כ שיש נגדו כתב אישום בעבירה שעונשה שלוש שנות מאסר ומעלה, ויש עמה קלון – לא יוכל:
1. לקבל את מלאכת הרכבת הממשלה מנשיא המדינה.
2. לא ייכלל בהצעה להבעת אמון בממשלה חדשה.
3. לא יושבע כראש הממשלה החלופי.

תחולת החוק תהיה רק החל מהכנסת ה-25.

פרטי התזכיר גובשו בעקבות סדרת דיונים שהתקיימו בשבועות האחרונים במשרד המשפטים. התזכיר הופץ היום ל-21 יום להערות הציבור.

סער: "חובתנו לקבוע הסדרים משטריים טובים יותר לעתיד, המבצרים את ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. עלינו מוטלת החובה למנוע הישנות המצב אותו חוותה מדינת ישראל עד לא מכבר".

• תזכיר חוק-יסוד הממשלה – אי כשירות של נאשם להרכיב את הממשלה

עוד 172 מילים

סער מקדם את הרחבת העיסוק של ביהמ"ש הכלכליים בפשיעה כלכלית

במסגרת המאבק הממשלתי בפשיעה בחברה הערבית, יגיש מחר שר המשפטים גדעון סער צו לאישור ועדת החוקה, חוק ומשפט, ובו הרחבת העיסוק בפשיעה כלכלית בבתי המשפט הכלכליים. כיום, קיימים רק שני שופטים מחוזיים, בתל-אביב וחיפה, המוקצים לדיונים אזרחיים כלכליים בתחומי ניירות ערך, תביעות נגזרות ועניינים תאגידיים. הצו שיידון מחר בוועדה יאפשר את הרחבת הנושאים לפשיעה כלכלית חמורה, כגון הלבנת הון, העלמות מס, הליכי חילוט רכוש ועבירות נוספות.

בנוסף, מספר השופטים שיוקצו לטיפול בעבירות כלכליות בבתי המשפט הכלכליים יעלה משניים לשמונה וכח אדם נוסף מטעם הנהלת בתי המשפט יוקצה לדיונים בפשיעה כלכלית חמורה, הכל במטרה לזרז הליכי שיפוט הקשורים לסחיטה באיומים, עבירות כלכליות חמורות במסגרת המאבק בפשיעה בחברה הערבית.

הרחבת צוות השופטים תצא לפועל תוך כמה שבועות לאחר העברת תקציב המדינה. צו הרחבת נושאי השיפוט (מתחומים אזרחיים לתחומים שהם פליליים) ייכנס לתוקף כבר בשבוע הבא, לאחר אישור הוועדה. הצו יעוגן בחקיקה בהקדם, כאשר אתמול כבר עברה הצעת חוק להרחבת העיסוק הכלכלי-פלילי בקריאה ראשונה במליאה.

עוד 150 מילים

אפס ביחסי מגדר

בעקבות חשיפת זמן ישראל על השימוש בפנייה רב-מגדרית במספר קורסים בחיל המודיעין, בצה"ל חטפו ביקורת מפוליטיקאים בימין - ובהוראה ישירה של הרמטכ"ל, פורסם עלון הנחיות האוסר להשתמש בשפה שוויונית ● בצה"ל טוענים כי הם פועלים לפי הנחיות האקדמיה ללשון, אך בדיקה מעלה כי אין הנחיה כזו: האקדמיה דווקא ממליצה להשתמש בשפה שוויונית ואף עושה בה שימוש בעצמה

עוד 1,729 מילים ו-1 תגובות

הקצין שדחף פעיל שמאל בדרום הר חברון לא יקודם שלוש שנים

התקרית בדרום הר חברון: קצין שתועד תוקף פלסטיני ודוחף פעיל שמאל ישראלי שהפגין בדרום הר חברון לא יקודם ולא יצא לקורס פיקוד ומטה בשלוש השנים הקרובות. כך הוחלט בתום תחקיר שערך מפקד פיקוד הצפון אלוף אמיר ברעם.

מצה"ל נמסר כי מתחקיר האירוע הראשון עלה כי הופעלה כלפי הכוח הצבאי אלימות שלא שוקפה בסרטים שפורסמו ברשתות החברתיות ונראה שנערכו באופן מגמתי. לצד זאת, מפקד הכוח שגה והגיב באופן שלא היה מחויב המציאות ואינו תואם את הנורמות הנהוגות בצה״ל.

כך למשל, ההחלטה להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות וברימוני הלם הייתה שגויה וכן כיסוי עיניו של אחד המפגינים. באירועים מסוג זה, הוסיפו בצה"ל, יש לפעול לכך שהטיפול במפגינים ישראליים ייעשה ככלל על ידי משטרת ישראל.

עימות בין כוחות צה"ל ומפגינים פלסטיניים ביטא שליד חברון, 9 ביולי 2021 (צילום: Wissam Hashlamon/Flash90)
עימות בין כוחות צה"ל ומפגינים פלסטיניים ביטא שליד חברון, 9 ביולי 2021 (צילום: Wissam Hashlamon/Flash90)

מתחקיר האירוע השני עולה כי בהתפרעות בה יודו אבנים לעבר הכוח, ההחלטה לחתור למגע ולעצור את זורקי האבנים הייתה נכונה, אך דחיפת הפלסטיני הנוסף שהתקרב למקום הייתה שגויה. עוד נקבע כי על הקצין היה לבצע את המרדף אחר זורק האבנים בגיבוי כוח נוסף.

ברעם הדגיש: "מדובר בקצין מוערך הפועל שנים במקצועיות ובאחריות, אך התנהלותו בשני האירועים מצביעה על חריגה מהנורמות המקצועיות ומאמות המידה המצופות באירועים מעין אלו".

הרמטכ״ל אביב כוכבי הוסיף: ״מפקדי צה״ל וחייליו נדרשים לבצע את המשימות בנחישות ובאופן מיטבי תוך כדי שמירה על ערכי צה״ל. צה״ל מפעיל כוח צבאי, אך אינו מפעיל אלימות.

"לחיילים יש חופש פעולה נרחב במסגרת הנהלים וההוראות המקצועיות והם חייבים להיות מותאמים לרוח צה״ל וערכיו. מקור עוצמתו של צה"ל הוא בהיותו צבא מקצועי, ערכי וממלכתי וכל חריגה מכך, מחייבת טיפול, למידה והטמעת הלקחים״.

עוד 234 מילים

בנט על התעלמות נתניהו ממנו: "ערעור על הלגיטימציה של הממשלה – דבר מסוכן"

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס להתעלמות יושב ראש האופוזיציה בנימין נתניהו ממנו באירוע הפרידה מראש שב"כ בפוסט שפרסם ברשתות החברתיות: "היה לי חבל על הצרימה באירוע כל כך ממלכתי ומרגש. לא הייתי היחיד שנע באי נוחות בכיסאו שם". עוד הוסיף בנט: "מחלוקות הן חלק מהחיים. אבל ערעור על הלגיטימציה של ממשלה בישראל הוא דבר מסוכן".

ראש הממשלה בנט לצד ראש השב״כ היוצא נדב ארגמן וראש השב״כ הנכנס רונן בר, 13.10.2021 (צילום: חיים צח / לע"מ)
ראש הממשלה בנט לצד ראש השב״כ היוצא נדב ארגמן וראש השב״כ הנכנס רונן בר, 13.10.2021 (צילום: חיים צח / לע"מ)

סיכום השבוע המלא של ראש הממשלה:

זה היה שבוע מלא ברגעים משמחים. פגישה טובה מאוד עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. תחילת הסוף של גל הדלתא – לראשונה ירדנו מתחת ל־400 חולים קשים בלי שסגרנו לרגע את המדינה.

התחלנו את "רפורמת העגלות" להורדת מחירים, בעיקר של מוצרים לתינוקות. ביקרתי ברמת הגולן, שתחת הממשלה הזאת, תהפוך ליעד התיישבות מרכזי. נפרדנו מראש שב״כ מצוין וקידמנו בברכה את מחליפו, שנכנס לתפקיד.

אתמול פגשתי את ראשי המשק. קבוצה גדולה של אנשי כלכלה ועסקים, שהודו לממשלה על ההתעקשות שלה לא להשבית את הכלכלה, גם בימים הקשים של התחלואה. היה שווה להילחם.

להחזיק מעמד מול הלחץ להטיל סגרים, הגבלות, בידודים המוניים. להשקיע בכל הכוח בחיסונים, במסה של בדיקות ובניהול יומיומי של החיים בתוך המגפה. בזכות ההתעקשות שלנו האבטלה יורדת, הגרעון מתכווץ והמדינה צומחת. מאבטלה המונית ומשק בהרדמה עברנו למצב של ביקוש אדיר לידיים עובדות.

ראש הממשלה נפתלי בנט וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, 10 באוקטובר 2021 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
בנט וקנצלרית גרמניה מרקל, 10 באוקטובר 2021 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

אמש נפרדנו מנדב ארגמן, ראש השב״כ היוצא. זה היה ערב מיוחד בו אמרנו שלום לאיש מיוחד. בחדר ההמתנה, נדב אמר לי שהוא מתגעגע פשוט לקחת טרקטור ולחרוש. לבצע את המלאכה האחת הזאת באופן מושלם. זה נדב. תמיד אמיץ, תמיד ישר ויורד לפרטים. כשהיה מציג לי תכנית לאישור, ידעתי שהיא מדויקת על כל פרטיה.

היה לי חבל על הצרימה באירוע כל כך ממלכתי ומרגש. לא הייתי היחיד שנע באי נוחות בכיסאו שם. אני מקווה שיושב ראש האופוזיציה יבין שאי הסכמות פוליטיות הן דבר טבעי. מחלוקות הן חלק מהחיים. אבל ערעור על הלגיטימציה של ממשלה בישראל הוא דבר מסוכן.

היום שביליתי, בתחילת השבוע, עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, היה מלא בהצהרות ואירועים רשמיים. אבל היה בו רגע מיוחד, לפנות ערב, מול חלון שממנו נשקף נופה של ירושלים, בין הר הזיתים להר הצופים.

לא במקרה מרקל תופסת מקום משמעותי כל כך על בימת העולם במשך שנים. האחריות המוחלטת שהיא לוקחת, בשמה של גרמניה, על השואה, בלי ”אבל“ ובלי לחפש שותפים לאשמה, ראויה לציון. זה המסד ליחסיה הטובים עם מדינת היהודים.

ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת הממשלה עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. 10.10.2021 (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ‎)
בנט ומרקל. 10.10.2021 (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ‎)

הנה עובדה שהרבה פרשנים פוליטיים מפספסים: אני ראש הממשלה שהכי פחות מושפע מקבוצות לחץ ואינטרסים זה עשרות שנים. אני עובד אצל אזרחי ישראל. נקודה. אין לוביסטים, אין מרכז מפלגה, אין טייקונים. איני חייב לאף אחד מהם דבר, ולכן אין להם מנוף לחץ עליי. אני עובד אצלכם.

השבוע התחלנו במהלך להורדת המחירים של מוצרים רבים, וזו מגמה שבכוונתי להמשיך. המחירים בארץ גבוהים באופן מעוות, והתשובה היא – יותר תחרות. התחלנו בילדים. תינוק צריך עגלה, בקבוק, מוצץ. לא יכול להיות שהדברים הבסיסיים האלה, יעלו אצלנו כל כך יקר, בפער משמעותי מארה״ב ומאירופה.

צריך לבדוק באופן פרטני מתי תקנות נועדו להגן על הבטיחות ומתי לחסום יבוא ותחרות. השבוע התחלנו.

בפרשת השבוע "לך לך", אברהם מלמד אותנו שיעור חשוב: על מנת לממש את הערכים ואת האמונות שלך, עליך לפעול. אברהם הולך, בונה, נוסע, נלחם – לא רק מרגיש או חושב. לא מספיק שרגשותיך הפנימיים יהיו ראויים ונעלים. החכמה היא לתרגם אותם לפעולה, גם כשקשה.

עוד 496 מילים

רם בן ברק השעה את עובדת לשכתו, שהצטלמה עם גורם שתומך בפיגועי טרור

יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, רם בן ברק, הודיע על הקפאת עבודתה של עובדת לשכתו, ליניר אבו הזאז, לאחר שבאתר הקול היהודי פורסם הצטלמה בקורס שבו השתתפה עם גורמים שהביעו תמיכה בביצוע פיגועים, בהם עכרימה סברי.

עוד 36 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה