בן סלמאן נוקט בטקטיקה של התקדמות הדרגתית לעבר ישראל

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן מקבל את פניו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בעת ביקור בריאד, בירת ערב הסעודית, 15 ביולי 2022 (צילום: Bandar Aljaloud/Saudi Royal Palace via AP, File)
Bandar Aljaloud/Saudi Royal Palace via AP, File
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן מקבל את פניו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בעת ביקור בריאד, בירת ערב הסעודית, 15 ביולי 2022

ממשל ביידן הציב לעצמו כמטרה להשיג פריצת דרך ביחסים בין ישראל לסעודיה בחצי השנה הקרובה, לפני הקמפיין לבחירות לנשיאות בארה"ב. יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן הציב שורה של דרישות מארה"ב ומישראל כתנאי להסכם נורמליזציה. הוא מעדיף להתקדם להסכם בצורה הדרגתית, עם מנגנון פיקוח הדוק על השלבים השונים.

גורם מדיני בכיר אומר כי ארה"ב היא המתווכת העיקרית בין ישראל לסעודיה לצורך השגת הסכם נורמליזציה בין שתי המדינות, וכי ממשל ביידן עושה מאמץ מדיני גדול להביא לפריצת דרך בנושא בחודשים הקרובים עד לתחילת הקמפיין לבחירות לנשיאות בארה"ב.

גורם מדיני בכיר אומר כי ארה"ב היא המתווכת העיקרית בין ישראל לסעודיה לצורך השגת הסכם נורמליזציה בין שתי המדינות, וכי ממשל ביידן עושה מאמץ מדיני גדול להביא לפריצת דרך בנושא בחודשים הקרובים

הנשיא ג'ו ביידן רוצה בהשגת הסכם נורמליזציה בין סעודיה לישראל כדי להציגו כהישג חשוב במערכת הבחירות. זאת נוכח הביקורת הקשה על ממשלו בעקבות השחיקה הגדולה במעמד ארה"ב במזרח התיכון וכניסתן של רוסיה וסין לוואקום שהותירה ארה"ב, כפי שבאו לידי ביטוי בהסכם על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין סעודיה לאיראן שהושג בתיווכה של סין.

לא כולם בקונגרס האמריקאי מתלהבים, בלשון המעטה, מהאנרגיה הרבה שמשקיע ממשל ביידן בהשגת הסכם נורמליזציה בין סעודיה לישראל.

בחודש הבא יבקר שר החוץ האמריקאי טוני בלינקן בסעודיה וינסה גם הוא לקדם את הנושא, אבל במפלגה הדמוקרטית לא שכחו את חלקו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן ברצח העיתונאי הסעודי  ג'מאל חשוקג'י, את הפרות זכויות האדם בסעודיה ואת ההפצצות הסעודיות על תימן.

גם יורש העצר הסעודי עצמו איננו מתלהב לספק הישג כזה לנשיא ביידן, אשר החרים אותו במשך תקופה ארוכה וסירב ללחוץ את ידו. ייתכן שהוא יעדיף להמתין עד לאחר הבחירות לנשיאות האמריקאית ואולי לתת את ההישג לנשיא רפובליקאי, היה ויבחר. דבר אחד ברור, מוחמד בן סלמאן אינו ממהר לשום מקום.

בינתיים הוא בוחן את האפשרות לאשר בחודש הבא טיסות ישירות מישראל לסעודיה עבור המוסלמים מקרב ערביי ישראל שרוצים להגיע לעליה לרגל למכה (חאג').

גם יורש העצר הסעודי עצמו איננו מתלהב לספק הישג כזה לנשיא ביידן, אשר החרים אותו במשך תקופה ארוכה וסירב ללחוץ את ידו. ייתכן שהוא יעדיף להמתין עד לאחר הבחירות לנשיאות האמריקאית

הדרישות הסעודיות

לסעודיה יש כמה דרישות מממשל ביידן ומישראל כתנאי להסכם נורמליזציה בינה לבין ישראל. ספק רב אם הממשל וממשלת הימין בישראל יהיו מוכנים להיענות לכולן. בסופו של דבר מדובר בהסכם של אינטרסים שכולל גם קווים אדומים.

בן סלמאן דורש מארה"ב להפשיר עסקות נשק עם סעודיה שהוקפאו על ידי ממשל ביידן, הוא רוצה בברית הגנה בין סעודיה לארה"ב כפי שיש למדינות החברות בנאט"ו ומצפה שארה"ב תעזור לו להקים מתקן להעשרת אורניום.

בכל מה שקשור לישראל, יורש העצר הסעודי דורש חידוש מיידי של המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על בסיס יוזמת השלום הערבית משנת 2002, בדרך להקמת מדינה פלסטינית שבירתה היא מזרח ירושלים.

הדרישה הזו באה גם לידי ביטוי בהחלטות וועידת הפסגה הערבית בג'דה שבסעודיה.

הוא מוכן שההתקדמות תהייה הדרגתית, אבל דורש מנגנון פיקוח על המשא ומתן עם לוחות זמנים כדי שישראל לא תמשוך זמן.

שני גורמים משפיעים על יורש העצר הסעודי בכל הקשור להסכם נורמליזציה בין ישראל לסעודיה.

  1. הגורם הראשון הינו הרשות הפלסטינית (הרש"פ) שמתנגדת בתוקף להסכם כזה כל עוד לא הושג פתרון לבעיה הפלסטינית, גורמים בכירים ברש"פ טוענים כי יורש העצר הסעודי הבטיח אישית ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס כי לא יחתום על שום הסכם עם ישראל ללא פתרון הבעיה הפלסטינית.
  2. הגורם השני הינו איראן שחתמה באחרונה על הסכם עם סעודיה על חידוש היחסים הדיפלומטיים ביניהן. איראן מתנגדת בחריפות להסכם נורמליזציה בין סעודיה לישראל והיא מחזיקה בידה קלף חשוב שבו מעוניין מאוד יורש העצר הסעודי  בן סלמאן – הפסקת המלחמה בתימן. איראן היא זו ששולטת במורדים החות'ים בתימן.

בכל מה שקשור לישראל, יורש העצר הסעודי דורש חידוש מיידי של המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על בסיס יוזמת השלום הערבית משנת 2002, בדרך להקמת מדינה פלסטינית שבירתה היא מזרח ירושלים

נראה כי מוחמד בן סלמאן יצטרך לתמרן היטב בין כל המהמורות בדרך להסכם נורמליזציה עם ישראל. גורמים אמריקאים בכירים טוענים כי הסכם כזה הוא רק שאלה של זמן וכי המזרח התיכון עובר שינויים מרחיקי לכת, שבהם כל המדינות מדברות זו עם זו והן מעוניינות בהפחתת המתיחות האזורית ובשיפור המצב הכלכלי שלהן.

מעמדה של ארה"ב במזרח התיכון נחלש, רוסיה וסין נכנסו לוואקום שנוצר ואיראן הפכה כבר למדינת סף גרעינית. מדינות המפרץ וסעודיה בראשן חוששות ממנה ואינן מעוניינות בעימות צבאי עמה. עם זאת, ממשל ביידן לא ויתר על השפעתו במזרח התיכון והוא מנסה כעת לאזן את התמונה באמצעות השגת הסכם נורמליזציה בין סעודיה לישראל.

מוחמד בן סלמאן רואה את עצמו כמלך הבא של סעודיה. עד כה הוא יצר שינויים פנימיים חשובים בתוך סעודיה עצמה. הוא רואה כבר את עצמו כמנהיג עולמי שרוצה לצמצם את החיכוכים בין מדינות ערב ולגשר על הפערים ביניהן. לכן הוא יזם את חזרת סוריה לליגה הערבית והוא מנסה לתווך במלחמה בסודאן.

הוא רוצה לצמצם את החיכוך בין המחנה הסוני לבין המחנה השיעי בראשות איראן ומאמין שאפשר להשיג הפסקת אש זמנית בין שני המחנות, והוא גם רוצה להביא לפריצת דרך משמעותית במשא ומתן התקוע בין ישראל לרש"פ.

הטקטיקה שלו הינה להתקדם בצעדים איטיים ומחושבים כדי להשיג את מטרותיו מבלי לריב עם שום צד. ישראל והפלסטינים יצטרכו לגלות סבלנות רבה ורצון טוב. הפערים הם ענקיים ואין אמון בין שני הצדדים.

הטקטיקה של בן סלמאן היא להתקדם בצעדים איטיים ומחושבים מבלי לריב עם שום צד. ישראל והפלסטינים יצטרכו לגלות סבלנות רבה ורצון טוב. הפערים הם ענקיים ואין אמון בין שני הצדדים

דבר אחד הוא כנראה ודאי, בן סלמאן יזהר מאוד שלא להפר את הבטחותיו ליו"ר הרש"פ.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 845 מילים
סגירה