האיחוד קטן מסך חלקיו

כבר בערב הבחירות העריך גורם בימינה כי איילת שקד תתפטר מהכנסת אם הרשימה לא תגיע לשמונה מנדטים ● אתמול, אחרי היוודע התוצאות, כבר דיברו על שקד כ״בלון תקשורתי״ ● בשמאל, לעומת זאת, העבודה לא גדלה למרות האיחוד עם גשר - אך כן הצליחה לנגוס בשולי הבייס הימני במעוזים המסורתיים של הליכוד ● פרשנות

איילת שקד, אורלי לוי-אבקסיס (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
איילת שקד, אורלי לוי-אבקסיס

במפלגת ימינה מתעקשים שאיילת שקד היא יו"ר משותף עם נפתלי בנט בימין החדש, למרות חשיפת זמן ישראל על שליטתו המוחלטת במפלגה, ולמרות שהוא זה שהיה חתום על מכתב ההתפצלות מימינה כבר כשעה לאחר פרסום תוצאות המדגמים.

בימין החדש מציגים את הודעת ההתפצלות כעניין טכני, עמידה בהתחייבות מפורשת מתקופת קמפיין הבחירות, אך חוזרים על המסר שלפיו את המו"מ הקואליציוני ינהלו המפלגות החברות בימינה במשותף.

ראשי ימינה אחרי היוודע תוצאות המדגמים, ב-17 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)
ראשי ימינה אחרי היוודע תוצאות המדגמים, ב-17 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)

כבר בערב הבחירות אמר גורם בימינה כי ההערכה ברשימה היא ששקד תתפטר מהכנסת אם הרשימה לא תגיע לשמונה מנדטים. אתמול היה נראה כי גורמים אחרים ברשימה, המיוחסים לסביבת יו"ר הבית היהודי רפי פרץ, מעוניינים לתת לשקד את הדחיפה הנוספת החוצה.

ב"ישראל היום" דווח כי בכיר במפלגה כינה את שקד "בלון תקשורתי", והוסיף כי "אין לה יכולת הנהגה. אנחנו בהלם. לא הצליחה להזיז עיפרון ממקום למקום. מחכים להתפטרות שלה".

בכיר במפלגה כינה את שקד "בלון תקשורתי", והוסיף כי "אין לה יכולת הנהגה. אנחנו בהלם. לא הצליחה להזיז עיפרון ממקום למקום. מחכים להתפטרות שלה"

פרישה מימינה תותיר את הימין החדש עם שלושה נציגים בלבד: בנט, שקד ומתן כהנא. לדברי משפטן המתמחה בדיני מפלגות, אם שקד תפרוש מהכנסת לאחר התפרקות ימינה, מי שתחליף אותה היא הבאה בתור ברשימת ימינה, עידית סילמן מהבית היהודי, ולא רוני ססובר, מספר תשע בימינה ומספר ארבע בימין החדש. כך אמר גם גורם פוליטי המעורה בדברים.

המשמעות היא שהתפטרות של שקד מהכנסת תפגע בימין החדש ותותיר אותה עם שני חברי כנסת בלבד, כך שלבנט יש סיבה טובה לרצות את שקד בכל דרך אפשרית.

בימינה התייצבו אתמול מרצון ולא מאונס בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו. למרות המשקעים בין ראש הממשלה לשקד ובנט, האינטרס ההדדי בברית הדוקה בין מפלגות הימין והדתיים גובר על הכל.

לאיש אין מושג איך יכולה להיראות ממשלה שתכלול את כל המפלגות שראשיהן הגיעו ללשכת נתניהו, אך התחושה בגוש הימין היא שההתלכדות לפעולה משותפת היא המהלך האפקטיבי ביותר האפשרי בנסיבות הקיימות.

הבוקר (חמישי) בתשע וחצי ייפגשו ראשי גוש הימין להמשך תיאומים והתייעצויות.

העבודה-גשר הביאה קולות ימנים

המהלך של עמיר פרץ לחיבור בין מפלגת העבודה לגשר של אורלי לוי-אבקסיס, הניב ביום שלישי תוצאות דלות למדי. רשימת העבודה-גשר לא חוללה מעבר המוני של מצביעים מהימין, ונותרה במרחק רב ממימוש הבטחתו של פרץ ל-15 מנדטים.

עם זאת, למרות מעבר חלק ממצביעי העבודה למחנה הדמוקרטי, הצליחה העבודה-גשר לשמור על גודלה, ולנגוס בשולי הבייס הימני במעוזים המסורתיים של הליכוד. הנתונים מלמדים שלוי-אבקסיס הביאה למערכת הבחירות הזאת חלק ניכר ממצביעיה בסיבוב הקודם.

אורלי לוי-אבקסיס ועמיר פרץ (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
אורלי לוי-אבקסיס ועמיר פרץ (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

שדרות, עיר מגוריו של פרץ, היא מטבע הדברים מקרה מובהק. מפלגת העבודה צמחה שם בין אפריל לספטמבר כמעט פי שלושה – מ-393 מצביעים ל-1,073.

צמיחה דומה התרחשה באופקים, שם גדל מספר המצביעים מ-158 בלבד באפריל, ל-437 ביום שלישי השבוע.

נתיבות, עיר דרומית נוספת, הציגה את אותו דפוס, עם עלייה מ-91 מצביעים ל-232.

בכל אחת מהערים איבדה הליכוד כמה מאות קולות בין מערכות הבחירות, רובם ככל הנראה לישראל ביתנו.

בבאר שבע עלתה העבודה מ-2,632 מצביעים באפריל ל-4,155 השבוע. זהו מספר קטן במקצת מסך הקולות שקיבלו העבודה וגשר כשהתמודדו בנפרד, אז הצביעו להן כ-4,300 מתושבי העיר.

בקריית אתא גדלה העבודה מ-742 קולות באפריל ל-1,298 השבוע. גם שם, סך הקולות לעבודה וגשר באפריל גבוה מעט יותר, אך יש לזכור שהקולות של גשר הלכו אז לאיבוד.

בחולון קיבלה השבוע העבודה-גשר כ-5,300 קולות, לעומת 4,173 קולות באפריל.

תמונה דומה משתקפת גם מתוצאות הבחירות באילת, ביקנעם עילית, בבת ים, בקריית שמונה ובאשדוד.

באשדוד זכו שתי המפלגות ב-2.7% במשותף בשתי מערכות הבחירות, שהם כ-3,100 קולות. הליכוד, אגב, איבדה בין שתי מערכות הבחירות 4,200 מצביעים בעיר, בעוד ישראל ביתנו גרפה 5,500 קולות נוספים.

הרחבת הגבולות של פרץ התרחשה גם בחלק מהיישובים הערביים. ברהט גדלה המפלגה בין שתי מערכות הבחירות האחרונות מ-79 מצביעים ל-454 השבוע, ובסכנין מ-186 מצביעים באפריל ל-406 במערכת הבחירות הזאת.

אי אפשר לדעת כמה מהקולות החדשים שקיבלה העבודה-גשר הגיעו מהליכוד, וברור כאמור שהנהנית העיקרית מהצטמקות הליכוד היא ישראל ביתנו. אך לאור זאת שיחד עם מפלגת כולנו הצטמקה הליכוד ב-7 מנדטים, שלא כולם עברו למפלגתו של אביגדור ליברמן, אפשר להניח שלפחות מנדט אחד עבר לעבודה-גשר.

לאור זאת שיחד עם מפלגת כולנו הצטמקה הליכוד ב-7 מנדטים, שלא כולם עברו למפלגתו של אביגדור ליברמן, אפשר להניח שלפחות מנדט אחד עבר לעבודה-גשר

אלה קולות אנשי ימין שיו"ר המפלגה החדש שלהם קרא אתמול במסיבת עיתונאים, להזמין את הרשימה המשותפת למשא ומתן הקואליציוני. ספק רב אם הם מזדהים עם האמירה של פרץ, לפיה "כפי שאסור להחרים את איימן עודה, אסור להחרים את החרדים ואת נציגיהם בכנסת", אך בכל זאת יש כאן חידוש מרענן.

עוד 677 מילים
כל הזמן // שבת, 19 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים
עודכן לפני 2 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים
גיא זהר גיא זהר

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

תגובות אחרונות

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-1 תגובות

כיסוי וטעייה עיר ענק מתקופת הברונזה תיקבר שוב

שרידים ארכאולוגיים של עיר ענקית מתקופת הברונזה ישובו וייקברו, לטובת בניית מחלף שישרת את העיר חריש - אבל יונצחו בהדמיית תלת-ממד ● הממצאים מלמדים על עבר בן 5,000 שנה, ואף קדום יותר ● עכשיו הארכאולוגים מסבירים מדוע הם חיים עם זה בשלום

עוד 1,224 מילים

הליכוד לגנץ: תכהן ברוטציה כראש ממשלה, גם אם רק חלק מכחול לבן יצטרף לקואליציה

יושב ראש כחול לבן דחה את ההצעה, שפורסמה בחדשות 12 ● מוקדם יותר הציע נתניהו מתווה לממשלת אחדות, אך כחול לבן הביעה התנגדות ליוזמה, שבבסיסה המשך הסטטוס קוו ● ג'ארד קושנר יבקר בישראל בסוף החודש וייפגש לראשונה עם גנץ ● גדעון סער: אתמודד בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד ● עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ' התנצלו על דברים שאמרו אתמול בשידור

עוד 33 עדכונים

רוסיה שוב נכנסת לוואקום האמריקאי, ויש סיבה לדאגה

השבועיים האחרונים בסוריה מוכיחים עד כמה המזרח התיכון יכול להיות הפכפך ● בשיחת טלפון אחת, הפך טראמפ את אסד מרוצח המונים למושיע הכורדים ● רוסיה מצידה מפגינה נוכחות בצפון סוריה ומשדרת לארדואן מי הבוס ● ובישראל עוקבים בדאגה במיוחד אחרי מובלעת טאנף שעל גבול סוריה-ירדן ● פרשנות

עוד 487 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה