ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית, 30 ביולי 2023 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
Marc Israel Sellem/POOL

ממשלת נתניהו התפארה ברפורמות של ממשלת השינוי

נתניהו לא מפספס להזכיר באף הצהרה תקשורתית הנוגעת למאבק ביוקר המחיה את הלהיט החדש שלו בתחום: "מה שטוב לאירופה – טוב לישראל" ● מה שהוא לא מספר זה שמדובר בכלל ברפורמת הייבוא של ממשלת השינוי, שעברה מיתוג חדש בממשלתו ● וזה עוד החלק הפחות נכלולי במנגנון השקר שהמציא ראש הממשלה ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו נתקל בשבוע שעבר בבעיה גדולה. במהלך ישיבת הממשלה האחרונה במסגרת מושב הקיץ של הכנסת הוא ביקש להציג לציבור את רשימת היוזמות הכלכליות שהממשלה שלו התניעה כדי להילחם ביוקר המחיה. הייתה רק בעיה אחת – לא הייתה לו אפילו אחת כזו.

הממשלה הנוכחית, ממשלת הימין מלא־מלא, הייתה עסוקה מלא־מלא בקידום המהפכה המשפטית – וזנחה את הטיפול ביוקר המחיה. אבל נתניהו כמו נתניהו לא עמד מול ציבור בוחריו עם ידיים ריקות. לפני כשנה, בשלהי כהונתה הקצרה של ממשלת השינוי, יזמה שרת הכלכלה דאז אורנה ברביבאי רפורמת ענק בשם רפורמת הייבוא.

הרפורמה כללה בתוכה מהפכה בנהלים ובתקנים, וחצתה משרדים וארגונים. בגלל המורכבות שלה, הביצוע והחקיקה לקחו זמן. לרוע מזלה של ממשלת השינוי, היא לא ארכה ימים ולכן גם לא הספיקה לסיים את כל תהליך החקיקה. למרות זאת, היא כן הספיקה להשלים את רוב ההליכים המקדימים והמתישים של הכנת הרפורמה.

נתניהו ניצל את העובדה הזו עד תום. הוא פשוט לקח את אותם חלקים ברפורמה שתהליכי החקיקה בהם טרם הושלמו, מיתג אותם תחת שם חדש כדי שלא יזוהו עם הממשלה הקודמת, העביר אותם בכנסת – והציג אותם בשבוע שעבר במסגרת רשימת הישגי ממשלתו במאבק ביוקר המחיה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את תוכנית הרכבת לאילת, 30 ביולי 2023 (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את תוכנית הרכבת לאילת, 30 ביולי 2023 (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)

בשלהי כהונתה הקצרה של ממשלת השינוי, יזמה שרת הכלכלה דאז אורנה ברביבאי רפורמת ענק בשם רפורמת הייבוא. נתניהו ניצל את העובדה שהחקיקה לא הושלמה – לקח חלקים ברפורמה ומיתג מחדש

האבסורד במעשיו של נתניהו כל כך גדול עד שהוא אפילו דאג לסכל את העברת אחת מהצעות הרפורמה בתקופת הממשלה הקודמת, רק כדי שיוכל להעביר אותה בכנסת הנוכחית ולקחת עליה קרדיט.

"מה שטוב לאירופה טוב לישראל"

הרפורמה של ברביבאי כללה כמה מהלכים גדולים. הראשון הוא חיסכון בעלויות הייבוא ובעלויות תקינה. עד העברת הרפורמה, חלק ממוצרי הצריכה המיובאים נדרשו להציג בישראל אישור דגם ולעבור בדיקה. הרפורמה מאפשרת להמיר את הבדיקה בהצהרה בלבד. זה נועד לצמצם את עלויות הייבוא ואת זמן השיווק.

נוסף על כך הוחלט על פתיחת מסלול חדש שיאפשר לראשונה לייבא מוצרים שכבר קיבלו אישור של התקן הבינלאומי, גם אם לא קיבלו תו תקן ישראלי. את כל המהלכים האלה של ברביבאי מיתג נתניהו מחדש כרפורמת "מה שטוב לאירופה טוב לישראל" – וניכס אותם לממשלתו.

"חקיקת קרפור"

מהלך נוסף שיזמה ברביבאי הוא צמצום הדרישות הרגולטוריות הייחודיות לשוק בישראל והשוואתן לתהליכים הנהוגים בשווקים בעולם. ועדה שהוקמה דנה בכ־100 תקני מזון שהיו ייחודיים לישראל, כשהמטרה הייתה להסיר אותם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת מבקרים בסניף קרפור בבית שמש לפני פתיחתו. 8 במאי 2023 (צילום: Kobi Gideon / GPO)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת מבקרים בסניף קרפור בבית שמש, 8 במאי 2023 (צילום: Kobi Gideon/GPO)

כניסתה באופן חלקי של "קרפור" לשוק הישראלי הוכחה כמהלך שלא תורם בכלום לטיפול ביוקר המחיה. זה, כאמור, לא מנע מנתניהו לקחת על המהלך הכושל הזה קרדיט

כל זה נועד להקל על כניסת רשתות שיווק בינלאומיות חדשות לשוק הישראלי. גם את החלק הזה נתניהו מיתג מחדש תחת השם "חקיקת קרפור" – על שם אותה רשת קמעונאית צרפתית, שנתנה זיכיון ליינות ביתן לנהל את סניפיה כאן בארץ.

כך או כך, כניסתה באופן חלקי של "קרפור" לשוק הישראלי הוכחה כמהלך שלא תורם בכלום לטיפול ביוקר המחיה. זה, כאמור, לא מנע מנתניהו לקחת אפילו על המהלך הכושל הזה קרדיט.

אבל שיא הציניות דווקא הגיע בקרדיט שלקח על החוק הבא.

"ביטול מעמד היבואן הבלעדי"

ברביבאי קידמה בתקופתה חוק המאפשר לקנוס בעד 100 מיליון שקל ייבואן רשמי שינסה לפגוע בייבואן מקביל.

החוק עבר בקריאה ראשונה בממשלת השינוי, אבל מי שסיכל את העברתו בקריאה שנייה ושלישית דרך ועדת ההסכמות היה לא אחר מאשר נתניהו עצמו. אותו נתניהו שדאג שהחוק לא יעבור אז מיתג אותו היום בשם "ביטול מעמד היבואן הבלעדי", והתפאר בכך שממשלתו היא זו שהעבירה אותו.

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי בכנס על רפורמת הייבוא, 26 במאי 2022 (צילום: פלאש90)
שרת הכלכלה לשעבר אורנה ברביבאי בכנס בנושא רפורמת הייבוא, 26 במאי 2022 (צילום: פלאש90)

אותו נתניהו שדאג שהחוק המאפשר לקנוס ייבואן המנסה לפגוע בייבואן מקביל לא יעבור אז מיתג אותו היום בשם "ביטול מעמד היבואן הבלעדי", והתפאר בכך שממשלתו היא זו שהעבירה אותו

חוק האנג'לים

והיה עוד חוק שנתניהו הזכיר באותה ישיבת ממשלה מפורסמת. מדובר בחוק האנג'לים. מטרת החוק היא להעניק הטבות מס לחברות הזנק מתחילות או חברות הייטק במטרה להגדיל את ההשקעות בהייטק הישראלי.

הפעם נתניהו גיוון – לא היה מדובר בחוק גנוב מברביבאי. הפעם הוא גנב אותו משר האוצר הקודם אביגדור ליברמן ומשרת החדשנות הקודמת אורית פרקש הכהן. החוק אושר בממשלה הקודמת לקריאה ראשונה.

מה שנותר לממשלת נתניהו הוא רק להשלים את הקריאה השנייה והשלישית. מה שנקרא בכדורגל – רק לגלגל את הכדור לשער אחרי הבישול של הממשלה הקודמת.

נתניהו, בפעם המי יודע כמה, הוכיח גם בשבוע שעבר שלא יבחל באמצעים כדי להאדיר את ממשלתו – וכמובן את עצמו – תוך דריסת הצד השני. הוא בהחלט יכול לרשום על שמו את הגרסה המעודכנת לאנקדוטה המיוחסת למארי אנטואנט: "אם אין לחם, שיאכלו יח"ץ".

ראש הממשלה בנימין נתניהו טועם אוכל מהונדס של חברת חברת סטייקהולדר פודס בפארק המדע, רחובות, לצד השר אופיר אקוניס, 19 באפריל 2023 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
ראש הממשלה בנימין נתניהו טועם בשר מתורבת של חברת סטייקהולדר פודס בפארק המדע, רחובות, 19 באפריל 2023 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)

נתניהו, בפעם המי יודע כמה, הוכיח גם בשבוע שעבר שלא יבחל באמצעים כדי להאדיר את ממשלתו – וכמובן את עצמו – תוך דריסת הצד השני

עוד 700 מילים ו-1 תגובות
סגירה