חזבאללה מגביר את הניסיון לחדור לערביי ישראל

פעילי חזבאללה בדרום לבנון מניפים דגלים על הגבול עם ישראל, 25 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Mohammed Zaatari)
AP Photo/Mohammed Zaatari
פעילי חזבאללה בדרום לבנון מניפים דגלים על הגבול עם ישראל, 25 במאי 2023

חזבאללה מנצל את הפשיעה במגזר הערבי בישראל להגברת תופעת הברחת אמצעי לחימה לתוך ישראל וגיוס עבריינים לשורות הארגון. הפעילות הזו מגבירה את פוטנציאל הסיכון לביטחון ישראל. בשב"כ חוששים שגורמים עבריינים ערבים שרוצים לנקום במשטרה ובמדינה יחצו את הקווים, יתגייסו וישתפו פעולה עם חזבאללה.

השב"כ עצר בשבועות האחרונים ארבעה ערבים ישראלים מכפר קאסם ומהעיר לוד, ששיתפו פעולה עם חזבאללה בלבנון לצורך הברחת אמצעי לחימה לשטח ישראל, ובהם מטעני חבלה גדולים מתוצרת איראן.

השב"כ עצר בשבועות האחרונים ארבעה ערבים ישראלים מכפר קאסם ומהעיר לוד, ששיתפו פעולה עם חזבאללה בלבנון לצורך הברחת אמצעי לחימה לשטח ישראל, ובהם מטעני חבלה גדולים מתוצרת איראן

ההברחה נעשתה בציר הברחה מלבנון לישראל, ציר שמשמש גורמי טרור.

הפיגוע שביצע מחבל של חזבאללה בצומת מגידו ב-13 במרץ השנה באמצעות מטען חבלה גדול מתוצרת איראנית, וחשיפת השב"כ של נתיב ההברחה החדש של מטעני חבלה מתוצרת איראן לשטח ישראל, באמצעות גיוס עבריינים מקרב ערביי ישראל – מעידים על כך שחזבאללה מגביר את ניסיונותיו להעמיק את חדירתו לחברה הערבית בישראל.

חזבאללה מנסה לגייס ערבים מישראל לשורותיו כבר יותר משני עשורים ויש לו גם הצלחות. בשנת 2000 הוא גייס את קייס עובייד מהכפר טייבה והוא סייע לארגון לחטוף את האזרח הישראלי אלחנן טננבאום ואחר כך הפך לפעיל של הארגון בלבנון.

בשנת 2002 הצליח חזבאללה לגייס את עומר אלהייב מהכפר זרזיר ששירת כסגן אלוף בצה"ל, הוא הורשע בריגול חמור ונגזר עליו עונש של 15 שנות מאסר.

חזבאללה גם הגיע לחבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה, החשוד בכך שהעביר לו מידע במהלך מלחמת לבנון השנייה תמורת סכומי כסף משמעותיים, בשארה עזב את הארץ ב-2007 לאחר חשיפת הפרשה ולא חזר אליה מחשש שיועמד לדין.

אלה הם רק כמה מהמקרים הבולטים שפורסמו באמצעי התקשורת.

פיגוע מחבל חזבאללה בצומת מגידו וחשיפת נתיב ההברחה החדש של מטעני חבלה מתוצרת איראן לישראל מעידים על כך שחזבאללה מגביר את ניסיונותיו להעמיק את חדירתו לחברה הערבית בישראל

להערכת גורמי הביטחון, חזבאללה מנסה לנצל את התגברות הפשיעה במגזר הערבי בישראל ואת הצורך של משפחות הפשע הערביות באמצעי לחימה ומטעני חבלה גדולים במסגרת המלחמה הפנימית ביניהן – כדי לפתוח נתיבים לשיתוף פעולה עם גורמים עוינים בקרב ערביי ישראל, ולגייסם לשורותיו כסוכנים ומחוללי כאוס באמצעות נשק חם במקרה של עימות צבאי עם ישראל.

העובדה שחזבאללה הצליח להחדיר לישראל שני מטעני חבלה גדולים המכונים "כלימגור" מתוצרת איראן, באמצעות ערבים ישראלים, מדאיגה מאוד את השב"כ. למרות שמטעני החבלה הוחדרו למטרות פליליות של חיסול עבריינים, סביר מאוד להניח כי בשטח ישראל קיימים מטעני חבלה נוספים מהסוג הזה שעלולים גם להגיע לידי גורמי טרור לצורך ביצוע פיגועים.

חזבאללה מנסה לפתוח צירי הברחה חדשים כדי להחדיר לישראל אמצעי לחימה והוא מנסה לשכלל את שיטות הפעולה שלו.

עד כה התמקד חזבאללה בניסיונות לגייס בעלי עמדות קיצוניות בקרב ערביי ישראל, אולם עתה, בעקבות ההתגברות חסרת התקדים בפשיעה במגזר הערבי, הוא רואה פוטנציאל לגיוס עבריינים ערבים לשורותיו.

ערביי ישראל מכירים היטב את החברה הישראלית היהודית ואת נקודות התורפה שלה, יש להם קשרים כלכליים וחברתיים עם החברה הזו, הם נעים באופן חופשי במדינה והם יכולים להיות מקורות טובים לאיסוף מודיעין עבור חזבאללה, שיגיע בהמשך דרך חזבאללה לאיראן.

להערכת גורמי הביטחון, חזבאללה מנסה לנצל את התגברות הפשיעה במגזר הערבי בישראל ואת צורך משפחות הפשע הערביות באמצעי לחימה ומטעני חבלה גדולים במלחמתן הפנימית – כדי לפתוח נתיבי שת"פ

התגברות הפעילות של חזבאללה בקרב ערביי ישראל מגבירה את פוטנציאל הסיכון לביטחון ישראל. יש בהחלט חשש שגורמים עברייניים ערבים שרוצים לנקום במשטרה ובמדינה יחצו את הקווים, יתגייסו וישתפו פעולה עם חזבאללה.

מטעני חבלה איראניים גדולים מסוג "כלימגור" נחשבים מסוכנים מאוד וכנשק "שובר שיוון". החדרתם לישראל היא מסוכנת מאוד, גם אם הוא מיועדים למלחמה בין משפחות הפשע. סביר להניח כי ברגע שגורמי הטרור ביהודה שומרון יבינו כי מטענים כאלה נמצאים  בשטח ישראל הם ינסו לרכוש אותם בשוק השחור כדי להשתמש בהם נגד חיילי צה"ל והמתנחלים.

חשיפת מטעני החבלה האיראניים היא תוצאה של כניסת השב"כ לתחום הפלילי המשיק לתחום הטרור. הגבול ביניהם הוא דק מאוד והשב"כ מבין כי הסחר באמצעי לחימה הוא חרב פיפיות, מכיוון שהנשק הבלתי חוקי הרב המגיע למגזר הערבי בישראל מגיע גם לידי קבוצות הטרור החמושות ביהודה ושומרון.

איראן מבריחה אמצעי לחימה רבים לצפון השומרון דרך ירדן, אך היא גם מעבירה כספים רבים לגורמי הטרור כדי שירכשו כלי נשק בשוק השחור של ערביי ישראל.

במהלך מבצע "שומר החומות" במאי 2021 שיבח חזבאללה את המאבק של ערביי ישראל, אשר חלק מהם התפרע ופגע ביהודים ובכוחות הביטחון בערים הערביות ובערים המעורבות.

שופרות התקשורת של חזבאללה טענו כי "הפלסטינים בתוך ישראל מבינים שזו בראש ובראשונה המערכה שלהם".

התגברות פעילות חזבאללה בקרב ערביי ישראל מגבירה את פוטנציאל הסיכון לביטחון ישראל. יש חשש שגורמים עברייניים ערבים שרוצים לנקום במשטרה ובמדינה יחצו את הקווים, יתגייסו וישתפו פעולה עם חזבאללה

פרשנים בלבנון מעריכים כי הנשק הרב שמצוי בקרב גורמים פליליים במגזר הערבי יופנה בבוא העת נגד כוחות הביטחון של ישראל אם יתחדשו במגזר הערבי בישראל מהומות כפי שהיה באוקטובר 2000 או במאי 2021, בעיקר על רקע האירועים במסגד אל-אקצא.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 751 מילים
סגירה