תיאום בין הרשות הפלסטינית לסעודיה לקראת נורמליזציה עם ישראל

השגריר הסעודי בירדן, נאיף בן בנדר א־סדירי מוסר ליועצו של אבו מאזן מג'די אל־חלידי כתב אמנה, 12 באוגוסט 2023 (צילום: שגרירות סעודיה בירדן)
שגרירות סעודיה בירדן
השגריר הסעודי בירדן, נאיף בן בנדר א־סדירי מוסר ליועצו של אבו מאזן מג'די אל־חלידי כתב אמנה, 12 באוגוסט 2023

משלחת בכירה של הרשות הפלסטינית (הרש"פ) יוצאת לסעודיה כדי להציג את עמדתה בנושא הסכם נורמליזציה אפשרי בין סעודיה לישראל. ההערכה בהנהגת הרש"פ היא כי הסכם כזה רחוק מאוד ולא יושג לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב.

משלחת בכירה של הרש"פ בראשותו של חוסיין א-שיח', מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יוצאת השבוע לריאד לפגישה עם ההנהגה הסעודית בנושא הסכם הנורמליזציה הצפוי עם ישראל.

משלחת בכירה של הרשות הפלסטינית בראשות חוסיין א-שיח', מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יוצאת השבוע לריאד לפגישה עם ההנהגה הסעודית בנושא הסכם הנורמליזציה הצפוי עם ישראל

בשבוע שעבר נפגש חוסיין א-שיח' בעמאן עם השגריר הסעודי החדש לרש"פ שמונה באחרונה גם לתפקיד הקונסול הסעודי החדש בירושלים.

ברש"פ טוענים כי סעודיה היא זו שיזמה את המפגש הזה והוא יהיה הראשון בסדרת מפגשים בנושא המאמצים להשגת הסכם נורמליזציה בין ישראל לסעודיה.

בפעם הראשונה צפויים נציגי הרש"פ לשמוע פרטים על המגעים שהיו בין יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן לבין ג'ק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב על האפשרות להסכם משולש בין ארה"ב לסעודיה וישראל שבמסגרתו תוכרז גם נורמליזציה ביחסי ישראל עם סעודיה.

גורם בכיר ברש"פ הכחיש את הידיעה שפורסמה בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי סעודיה קשרה את חידוש הסיוע הכספי לרש"פ בהסכם הנורמליזציה הצפוי ואמר כי  מדובר בנושא מדיני הקשור ליחסי סעודיה עם הרש"פ.

לטענתו, הדבר קשור לתקופת נשיאותו של הנשיא דונלד טראמפ, שהפעיל לחץ על סעודיה לעצור את הסיוע הכספי לפלסטינים, מכיוון שטראמפ איננו יותר נשיא ארה"ב וסעודיה יכולה לחדש את הסיוע לרש"פ.

ברש"פ רוצים לברר במפגש הצפוי מהי עמדת סעודיה לגבי יוזמת השלום הערבית משנת 2002, שהתחילה כיוזמה של סעודיה, ולהציג את התנאים הדרושים, מבחינת הפלסטינים, כדי שלא יתנגדו להסכם הנורמליזציה בין סעודיה לישראל.

ברשות רוצים לברר במפגש הצפוי מהי עמדת סעודיה לגבי יוזמת השלום הערבית מ-2002, שהחלה כיוזמה סעודית, ולהציג את התנאים הפלסטיניים לכך שלא יתנגדו להסכם הנורמליזציה בין סעודיה לישראל

המפגש בין המשלחת הפלסטינית להנהגה הסעודית השבוע – אין פירושו כי הסכם הנורמליזציה מתקרב. יש עדיין חילוקי דעות רבים בין סעודיה לארה"ב בכמה סעיפים שקשורים לעסקה המשולשת. סעודיה רואה בנושא הנורמליזציה חלק ממקשה אחת של ההסכם ואינה רוצה להפריד אותו משאר חלקי העסקה.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן איננו ממהר לשום מקום. ברש"פ טוענים כי הנשיא ג'ו ביידן וראש הממשלה בנימין נתניהו הם שרוצים במשא ומתן מהיר לסגור את העסקה מסיבות פוליטיות שלהם. הנשיא ביידן רוצה הישג מדיני במזרח התיכון לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב ואילו ראש ממשלת ישראל רוצה בהישג שיפתח את הדלת בפני מדינות ערביות ואסלאמיות נוספות שיצטרפו לתהליך הנורמליזציה, במיוחד לאחר כישלון המגעים בין ישראל ללוב על הסכם נורמליזציה בין שתי המדינות.

גורם המקורב ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס אומר כי ההערכה בהנהגה הפלסטינית היא כי ראש הממשלה נתניהו איננו יכול לשלם את המחיר המדיני הדרוש עבור העסקה הזו בכל מה שקשור לדרישות הפלסטיניות.

גורם המקורב ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס אומר כי ההערכה בהנהגה הפלסטינית היא כי נתניהו איננו יכול לשלם את המחיר המדיני הדרוש עבור העסקה הזו, בכל מה שקשור לדרישות הפלסטיניות

הרש"פ מתכוונת להציג בפני ההנהגה הסעודית כמה תנאים כדי שהיא תוכל להסכים לנורמליזציה ביחסים בין סעודיה לישראל:

  • התחייבות ישראלית רשמית להקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה היא מזרח ירושלים.
  • הקפאת ההתנחלויות, העברת שטחים נוספים ביהודה ושומרון מאזורי B ו-C לריבונות פלסטינית מלאה.
  • פתיחת קונסוליה סעודית במזרח ירושלים ועוד.

כאמור, סעודיה איננה ממהרת להשיג את העסקה. יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן סבור שהקלפים שהוא מחזיק בידו הינם חזקים וכי הנשיא ביידן וראש הממשלה נתניהו הם שנמצאים בעמדה החלשה במשא ומתן.

בהנהגת הרש"פ יש ציפיות נמוכות מאפשרות פריצת דרך במשא ומתן על הסכם הנורמליזציה. היא מעריכה כי סעודיה לא תחתום על הסכם נורמליזציה עם ממשלת ימין לא יציבה בישראל, שיש בה גורמים קיצוניים כמו השרים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' וכי היא הפיקה את הלקחים מהטעויות שעשה איחוד האמירויות בהסכם הנורמליזציה שלו עם ישראל.

גורמים אמריקאים אומרים כי ההזמנה של המשלחת הפלסטינית לסעודיה היא על פי בקשת ארה"ב, כדי להראות לרש"פ שממשל ביידן עושה מאמצים כדי לשמר את אופציית פתרון שתי המדינות וחידוש המשא ומתן בין ישראל לרש"פ.

ההערכה בהנהגת הרש"פ היא כי לא יושג שם הסכם בין סעודיה לבין ממשל ביידן לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב. סעודיה איננה מוכנה להתפשר על דרישותיה לכור גרעיני ועל אספקת מערכות נשק מתקדמות מארה"ב, שיאפשרו לה עליונות צבאית ואסטרטגית מול איראן. היא גם לא מוכנה להצטייר, מתוקף היותה מנהיגת העולם הערבי והאסלאמי, כמי שבגדה בפלסטינים ותקעה להם סכין בגב. לכן ההסכם צריך להבטיח פתרון מקובל על כל הצדדים לבעיה הפלסטינית.

להערכת הרשות, סעודיה לא תחתום על הסכם נורמליזציה עם ממשלת ימין לא יציבה בישראל, שיש בה גורמים קיצוניים כמו בן גביר וסמוטריץ', וכי הפיקה לקחים מטעויות איחוד האמירויות בהסכם הנורמליזציה עם ישראל

גם ישראל איננה מוכנה להסכם נורמליזציה מוגבל עם סעודיה, היא רוצה בהסכם כולל ופומבי.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מעריך כי קואליציית הימין בישראל לא תאפשר לנתניהו להגיש שום ויתור לפלסטינים וכי היא פועלת לסיפוח מלא של יהודה ושומרון. נתניהו תלוי בקואליציה הזו כדי להבטיח את המשך שלטונו והוא לא יוכל להסכים לדרישות הפלסטיניות.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 764 מילים ו-1 תגובות
סגירה