האסלאם הקיצוני מאתגר את פת"ח בלבנון

ראש ממשלת לבנון הזמני נג'יב מיקאתי בנאום לאומה, 23 ביוני 2022 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
AP Photo/Hussein Malla
ראש ממשלת לבנון הזמני נג'יב מיקאתי בנאום לאומה, 23 ביוני 2022

במחנה הפליטים עין אלחילווה בלבנון התחדשו הקרבות בין פעילים של תנועת פת"ח לבין פעילים של קבוצות טרור אסלאמיות קיצוניות המנסות להשתלט על המחנה. הרשות הפלסטינית נחושה לא לוותר על שליטה במחנה שנחשב לאחד ממאחזי הכוח שלה בלבנון.     

נג'יב מיקאתי, ראש הממשלה הזמני של לבנון, התקשר בסוף השבוע שעבר ליו"ר הרשות הפלסטינית (הרש"פ) מחמוד עבאס ודן עמו בהתפתחויות האחרונות במחנה הפליטים עין אלחילווה בלבנון, הסמוך לעיר צידון, בעקבות הקרבות המרים שהתחדשו בימים האחרונים במחנה.

רה"מ הזמני של לבנון התקשר בסופ"ש שעבר לאבו מאזן ודן עמו בהתפתחויות האחרונות במחנה הפליטים עין אלחילווה בלבנון, הסמוך לצידון, בעקבות הקרבות המרים שהתחדשו בימים האחרונים במחנה

מיקאתי אמר למחמוד עבאס כי מה שקורה במחנה הפליטים איננו משרת את הבעיה הפלסטינית וגורם נזק גדול ללבנון ובמיוחד לעיר צידון. הוא הדגיש כי הפלסטינים חייבים לנהוג על פי החוקים הנהוגים בלבנון ולשמור על שלום אזרחיה.

בימים האחרונים נהרגו בקרבות 3 פעילים חמושים ועוד אזרח אחד. הקרבות הם בין פעילי תנועת פת"ח לבין פעילים של קבוצות אסלאמיות קיצוניות.

ב-29 באוגוסט השנה היו קרבות במחנה הפליטים עין אלחילווה שבהם נהרגו 13 בני אדם. הם נמשכו 5 ימים עד שהושגה הפסקת אש בהתערבות ארגון חזבאללה וממשלת לבנון.

במהלך הקרבות אז חוסל ביריות הגנרל אבו אשרף אלערמושי, בכיר בתנועת פת"ח ומפקד כוחות הביטחון הלאומי בצידון.

צבא לבנון קרא לכל הצדדים להפסיק את האש אבל הקריאה שלו לא עזרה. לצבא לבנון אסור להיכנס לתוך מחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון על פי הסכם בין אש"ף לממשלת לבנון. הפלגים הפלסטינים הם ששומרים על הביטחון במחנות הפליטים באמצעות כוח ביטחון משותף.

בעקבות הקרבות האחרונים ברחו ממחנה הפליטים עין אלחילווה כ-250 תושבים. במחנה מתגוררים כ-45 אלף פליטים פלסטינים.

תנועת פת"ח מאשימה את הקבוצות האסלאמיות הקיצוניות הקשורות לארגוני אל-קאעדה ודאע"ש, שפעיליהם הגיעו מסוריה, כי הן מנסות להשתלט על המחנה שהינו מחנה הפליטים הגדול ביותר בלבנון.

בפת"ח מאשימים את הקבוצות האסלאמיות הקיצוניות הקשורות לארגוני אל-קאעדה ודאע"ש, שפעיליהם הגיעו מסוריה, כי הן מנסות להשתלט על מחנה עין אלחילווה, מחנה הפליטים הגדול ביותר בלבנון

גורמים בכירים בלבנון טוענים כי הקרבות במחנה החלו לאחר ביקורו של ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' בחודש שעבר בביירות ולאחר שנועד עם בכירים בממשלת לבנון.

הרש"פ פועלת לחזק את שליטתה בתוך מחנות הפליטים בלבנון ולמנוע את השתלטותן של קבוצות אסלאמיות ג'יהאדיסטיות ושל תנועת חמאס על מחנות הפליטים הפלסטינים' וגם להקים הנהגה חדשv של תנועת פת"ח ובכך לנטרל את מוקדי הכוח במחנות הפליטים של מוחמד דחלאן, יריבו הפוליטי המר של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

יו"ר הרש"פ מנסה לחזק את מעמדו בקרב הפליטים הפלסטינים בלבנון.

על פי גורמים לבנונים, ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' הביא עמו ללבנון כסף רב כדי לרכוש את התמיכה של פעילי תנועת פת"ח במחנות הפליטים.

אבו מאזן מנסה לחזק את מעמדו בקרב הפליטים הפלסטינים בלבנון. לפי גורמים לבנונים, ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' הביא עמו ללבנון כסף רב כדי לרכוש את תמיכת פעילי פת"ח במחנות הפליטים

ברש"פ חוששים כי השתלטות של הגורמים האסלאמיים הקיצוניים על מחנה הפליטים עין אלחילווה בלבנון, תהווה תקדים מסוכן לגבי שאר מחנות הפליטים בלבנון. הקרבות כנראה ימשכו בתקופה הקרובה. תנועת פת"ח נחושה שלא לאפשר לארגונים האסלאמיים הקיצוניים להשתלט על מוקד הכוח החשוב שלה בלבנון.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 475 מילים
סגירה