בן סלמאן קיבל החלטה אסטרטגית לנורמליזציה עם ישראל

יורש העצר של ערב הסעודית מוחמד בן סלמאן (צילום: Bandar Aljaloud/Saudi Royal Palace via AP, File)
Bandar Aljaloud/Saudi Royal Palace via AP, File
יורש העצר של ערב הסעודית מוחמד בן סלמאן

ההתפתחויות המדיניות האחרונות במזרח התיכון מעידות על כך שיורש העצר הסעודי קיבל החלטה אסטרטגית לנרמל בקרוב את יחסיו עם ישראל. ארצות הברית וישראל יצטרכו לשלם מחיר גבוה עבור הידוק הקשרים עם סעודיה, אבל ברור שמוחמד בן סלמאן נחוש להפוך את ארצו למדינה חזקה ומובילה במזרח התיכון ולהצעיד אותה לעבר הקידמה.

סעודיה מתקדמת אט אט לעסקה משולשת עם ארה"ב וישראל. היא מבינה את ההתנגדות האמריקאית-ישראלית לכך שהיא תעשיר אורניום לצורך ייצור נשק גרעיני, כחלק מהעסקה, ואומרת כי תסכים לפיקוח מוגבר על הפעילות הגרעינית שלה. צעד כזה עשוי לקדם את השלמת המשא ומתן עם ארה"ב בכל הקשור להקמת מתקן להעשרת אורניום בשטח סעודיה.

נראה כי בן סלמאן מעוניין להתקדם במהירות לקראת העסקה הזו עוד בתקופתו של ממשל ביידן. לאחר שעודד בעבר את איחוד האמירויות ובחריין לחתום על הסכמי נורמליזציה עם ישראל, הוא מתכוון בעצמו לסגור עסקה כזו עבור סעודיה.

נראה כי בן סלמאן מעוניין להתקדם במהירות לקראת העסקה הזו עוד בתקופתו של ממשל ביידן. לאחר שעודד בעבר את האמירויות ובחריין לחתום על הסכמים עם ישראל, הוא מתכוון בעצמו לסגור עסקה כזו עבור סעודיה

יורש העצר מוביל את סעודיה להפוך למדינת רווחה מפותחת ומצליחה במזרח התיכון, שתהייה סמל ליציבות והשראה למדינות אחרות באזור. לכן הוא פועל בכל הכוח לקדם את חזון 2030 שהוא קבע לארצו, ופועל לצמצם את החיכוכים האזוריים של סעודיה עם מדינות אחרות במזה"ת למינימום האפשרי.

זו הסיבה שהוא התפייס בעזרת סין עם איראן וחידש עמה את היחסים הדיפלומטיים לאחר נתק של שבע שנים. עם זאת, הוא מגלה זהירות ומכין את האופציה כי ירח הדבש החדש הזה לא יימשך לזמן רב ומחפש דרך להגן על ארצו במקרה שאיראן תעבור לייצור נשק גרעיני.

במקביל, סעודיה אירחה משלחת של המורדים החות'ים בריאד ומנסה להגיע עמם להסכם על הפסקת המלחמה. בן סלמאן מבין שנקודת התורפה של סעודיה היא גבולה הדרומי עם תימן וכי המורדים החות'ים הפכו לסכנה צבאית עבור ארצו, בסיועה של איראן.

בן סלמאן נחשב לאיש החזק בסעודיה והמועמד המוביל להפוך למלך הבא במקום אביו הקשיש, המלך סלמאן בן עבד אלעזיז. הוא מנסה כעת לחזק עוד יותר את מעמדו ולהשאיר מאחור את כל הנסיכים שמתמודדים בקרב הירושה, לכן הוא מחזק את הקשרים הכלכליים עם סין ועם רוסיה ושואף לברית הגנה עם ארה"ב שתבטיח, לדעתו, את ביטחונה של הממלכה מול הסכנה האיראנית.

הוא מנסה גם להימנע מכל חיכוך אזורי, ולכן הוא שיפר את היחסים עם טורקיה ופעל נמרצות להחזיר את סוריה לחיק הליגה הערבית.

יורש העצר הסעודי מעוניין מאוד בנורמליזציה עם ישראל באופן רשמי והוצאת היחסים החשאיים עמה מחוץ לארון. ישראל נחשבת בעיניו למעצמה אזורית חזקה, והוא סבור שהידוק הקשר עמה יחזק מאוד את סעודיה מכל הבחינות.

יורש העצר הסעודי מעוניין מאוד בנורמליזציה עם ישראל באופן רשמי. ישראל נחשבת בעיניו למעצמה אזורית חזקה, והוא סבור שהידוק הקשר עמה יחזק מאוד את סעודיה

לגבי הנושא הפלסטיני, עדיין לא ברורות הדרישות הסעודיות מישראל כתנאי לנורמליזציה. בריאיון שהעניק בן סלמאן לרשת "פוקס ניוז" האמריקאית בשבוע שעבר הוא דיבר על הצורך לפתור את הבעיה הפלסטינית אבל נמנע מלהזכיר הקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

לעומת זאת, שר החוץ הסעודי פייסל בן פרחאן דיבר במפורש, בכינוס מיוחד באו"ם, על הצורך בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית כדי לפתור את הבעיה הפלסטינית.

השאלה שעדיין לא ברורה באופן סופי היא האם סעודיה תתעקש על גביית מחיר משמעותי מישראל בנושא הפלסטיני – כמו הכרה במדינה פלסטינית ובמזרח ירושלים כבירתה והעברת שטחים ביהודה ושומרון לריבונות פלסטינית מלאה כתנאי לנורמליזציה; או שתסתפק בצעדים כלכליים והומניטריים נרחבים מצד ישראל כלפי הרשות הפלסטינית כדי לחזק את מעמדה.

יורש העצר הסעודי מתעלם מהלחצים האזוריים שמפעיל "ציר הרשע" בראשות איראן להימנע מהנורמליזציה עם ישראל. הוא קיבל החלטה אסטרטגית להגיע לנורמליזציה עם ישראל ולקח על עצמו סיכון מחושב.

יורש העצר הסעודי מתעלם מהלחצים האזוריים שמפעיל "ציר הרשע" בראשות איראן להימנע מהנורמליזציה עם ישראל. הוא קיבל החלטה אסטרטגית להגיע לנורמליזציה עם ישראל ולקח על עצמו סיכון מחושב

בן סלמאן מעריך כי סעודיה עלולה להיחלש בשנים הקרבות וכי היא לא תוכל יותר להסתמך על כוחו של נשק הנפט, בעוד איראן – שהפכה כבר למדינת סף גרעינית – יכולה לייצר בתוך זמן קצר נשק גרעיני, לכן הוא מנסה לסגור עסקה עם ממשל ביידן וישראל ולנצל לטובתו את החולשה הפוליטית של הנשיא ג'ו ביידן ושל ראש הממשלה בנימין נתניהו.

השאיפה של בן סלמאן היא להפוך את סעודיה לשחקן משפיע עוד יותר במזרח התיכון ולחזק את היציבות הפנימית והאזורית שלה.

הוא רוצה להבטיח את המשך קיומה של סעודיה כממלכה חזקה וכמנהיגת העולם הערבי והמוסלמי. הוא מנסה להפחית את התלות הסעודית בנפט כמקור הכנסה עיקרי ולגוון את מקורות ההכנסה של סעודיה והפיכתה למדינה מושכת תיירות דתית, וגם בתחומי התרבות והספורט.

הריאיון שלו ב"פוקס ניוז" נועד להראות את פניו החדשים של הדור הצעיר בסעודיה ולשכנע את חברי הקונגרס לתמוך בעסקה המשולשת עם ממשל ביידן וישראל.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 726 מילים
סגירה