הפתעת ה-7 באוקטובר

פלסטינים במעבר ארז אחרי כניסת מחבלי חמאס לישראל. 7 באוקטובר 2023 (צילום: Atia Mohammed/Flash90)
Atia Mohammed/Flash90
פלסטינים במעבר ארז אחרי כניסת מחבלי חמאס לישראל. 7 באוקטובר 2023

ארגון חמאס פתח במתקפת פתע על ישראל בגבול רצועת עזה ולראשונה הצליח להחדיר עשרות מחבלים לישובים ישראלים בעוטף עזה ולכבוש כמה מהם. מדובר בהכרזת מלחמה על ישראל ובהפתעה אסטרטגית. מערכת המודיעין של ישראל כשלה בגדול ולא סיפקה את ההתראה להיערך למלחמה.

50 שנה בדיוק חלפו מאז הופתעה ישראל ב-6 באוקטובר 1973 על ידי מצרים וסוריה שפתחו בהתקפת פתע על ישראל ונראה שההיסטוריה חוזרת שוב על עצמה.

אפשר לכנות את ההתקפה על ישראל ואת המחדל המודיעיני במילים "מחדל יום כיפור מספר 2".

50 שנה בדיוק חלפו מאז הופתעה ישראל ב-6 באוקטובר 1973 על ידי מצרים וסוריה, שפתחו בהתקפת פתע על ישראל ונראה שההיסטוריה חוזרת שוב על עצמה

ארגון הטרור חמאס הצליח להפתיע את ישראל. מערכת המודיעין הישראלית, אמ"ן והשב"כ כאחד – כשלה בגדול ולא העבירה התרעה בזמן לכוחות צה"ל לקראת ההתקפה הצפויה.

חמאס הטעה את ישראל. הוא הסכים בשבוע האחרון על רגיעה בהפרות הסדר על גדר הגבול של רצועת עזה תמורת הגדלת המענק הכספי הקטארי והגדלת מספר הפועלים מהרצועה שעובדים בישראל.

הקונספציה הישראלית כי אפשר להרגיע את  חמאס ברצועת עזה באמצעות כסף וכניסת פועלים לישראל קרסה לחלוטין.

חמאס הצליח במבצע הטעיה אסטרטגי שתוכנן במשך זמן רב, תוך ירי של אלפי רקטות לעבר ישראל, להחדיר עשרות מחבלים לישובים בעוטף עזה ולעקוף את המכשול הקרקעי האדיר באורך של 60 ק"מ שישראל הקימה מסביב לרצועת עזה בעיקר נגד המנהרות החודרות.

הוא גם הצליח להרוג אזרחים וחיילים ישראלים ולחטוף כמה מהם לשטח רצועת עזה, על פי הודעתו, אולם כדאי להמתין למידע מוסמך שצה"ל צפוי לפרסם בנושא.

בינתיים הותר לפרסום כי אוריאל ליבשטיין, ראש המועצה האזורית שער הנגב, נהרג במהלך קרב עם מחבלי חמאס.

חמאס הטעה את ישראל. הוא הסכים בשבוע האחרון על רגיעה בהפרות הסדר על גדר הגבול של רצועת עזה תמורת הגדלת המענק הכספי הקטארי והגדלת מספר הפועלים מהרצועה שעובדים בישראל

מי שתכנן את מבצע ההפתעה הוא מוחמד דף, הרמטכ"ל של הזרוע הצבאית של חמאס. הוא מסר הבוקר הודעה קצרה שבה הודיע כי מבצע חמאס נקרא "המבול של אלאקצא" ונועד לשים קץ להפרות הישראליות. הוא גם טען ששוגרו מהבוקר 5000 רקטות לעבר ישראל.

גורמים בחמאס טוענים שהמבצע הוכן במשך זמן רב ותואם עם "משמרות המהפכה" של איראן. לטענתם, הובטח להם שחזיתות נוספות יצטרפו למערכה נגד ישראל, לדוגמה יחידות חמאס בדרום לבנון, וכך תיושם אסטרטגיית "איחוד החזיתות".

למעשה מדובר בהכרזת מלחמה על ישראל והיא תצטרך להגיב בהתאם, איראן וארגוני הטרור עוקבים אחרי התגובה הישראלית הצפויה והיא חייבת להיות הולמת אחרת ישראל תשחוק את ההרתעה שלה עד דק.

הנחת העבודה של ישראל, לפיה ארגוני הטרור ואיראן יניחו לה לקרוס מבפנים בעקבות גל המחאה הגדול – הייתה מוטעית, הם חיכו לרגע המתאים והיכו בישראל בהפתעה ביום חגה. ישראל נתפסה עם מכנסיה למטה.

מעבר לתגובה הישראלית החריפה שצריכה להגיע שקיבלה את הכינוי מבצע "חרבות ברזל" ישראל תצטרך לשנות באופן גורף את מערכת ההגנה בגבול רצועת עזה ואת תפיסת הביטחון.

הנחת העבודה של ישראל, לפיה ארגוני הטרור ואיראן יניחו לה לקרוס מבפנים בעקבות גל המחאה הגדול – הייתה מוטעית, הם חיכו לרגע המתאים והיכו בישראל בהפתעה ביום חגה. ישראל נתפסה עם מכנסיה למטה

ישראל במצב של מלחמה מול רצועת עזה. חיל האוויר כבר החל לתקוף מטרות של ארגוני הטרור ברצועה. השאלה הגדולה שתובא להכרעת הקבינט הביטחוני היא האם הדרג המדיני יקבל החלטה להיכנס קרקעית לרצועת עזה כדי לפרק את התשתית הצבאית של ארגוני הטרור, לפנינו תקופה קשה מבחינה ביטחונית ומדינית ולא ברור כמה זמן תימשך המערכה.

המשך יבוא.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 521 מילים
סגירה