אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork, משתתף בטקס פתיחת המסחר בנאסד"ק בניו יורק. 13 בספטמבר 2019 (צילום: AP Photo/Mark Lennihan)
AP Photo/Mark Lennihan
ההנפקה המתוכננת בנאסד״ק בוטלה

זו לא חברת טכנולוגיה, זה בלון שיווקי: אדם נוימן מאבד את המושכות ב-WeWork

מייסד החברה נאלץ לעזוב אתמול את תפקיד המנכ"ל, אחרי שהשווי לקראת ההנפקה התרסק והיא בוטלה ● מי שהגדיר את WeWork כחברת טכנולוגיה שתשנה את העולם, נאלץ להשלים עם עמדת המשקיעים שהתעקשו לראות את ההפסדים הנערמים, התרבות הארגונית הקלוקלת, עסקאות בעלי עניין והמוצר הדי מסורתי שהיא מוכרת: חלל עבודה שיתופי ומעוצב

אחרי שלא הצליח להביא את החברה להנפקה בבורסה, נאלץ אדם נוימן לעזוב אתמול את תפקיד מנכ"ל WeWork. נוימן, הישראלי שייסד את החברה לפני כעשור והפך אותה לאחד המותגים המצליחים בעולם, היה תחת לחץ עצום אחרי שהשווי להנפקה נחתך ל-15 מיליארד דולר בלבד, לעומת השווי הדמיוני שלפיו החברה גייסה את הכסף עד כה – 47 מיליארד דולר.

החשש והבעיה העיקרית הם של קרן סופטבנק היפנית, שבראשה עומד מסאיושי סאן. עד היום נוימן שיכנע אותם להשקיע כ-9 מיליארד דולר ב-WeWork, כולל בינואר האחרון. ואולם ככל שעבר הזמן המשיכה החברה לייצר הפסדים ונערמו עוד סימני אזהרה, עד שהיא נאלצה לדחות את ההנפקה ובעצם לבטל אותה.

מסאיושי סאן. ו"ורן באפט היפני" נמצא במבוכה אחרי שהשקיע מיליארדים ב-We Work (צילום: AP Photo/Eugene Hoshiko, File)
מסאיושי סאן. ו"ורן באפט היפני" נמצא במבוכה אחרי שהשקיע מיליארדים ב-WeWork (צילום: AP Photo/Eugene Hoshiko, File)

החברה, ששינתה את שמה ל-We, הפסידה בשלוש השנים האחרונות כ-3 מיליארד דולר. גם אחרי שחתכה את השווי להנפקה בחצי, חשבו המשקיעים בוול סטריט שהשווי הזה מנופח מדי לחברת נדל"ן ששוכרת חללי עבודה ל-15 שנה, ומשכירה אותם הלאה לשנה וחצי בלבד.

המילה קהילה מופיעה בתשקיף ההנפקה של We בדיוק 150 פעמים. הרעיון הוא שמי ששוכר חלל עבודה ייהנה מהערך המוסף שנוצר באקו-סיסטם המגניב, הנטוורקינג והווייב של ׳אנחנו כובשים את העולם׳

נוימן גדל בנערותו בקיבוץ ניר עם שבדרום, ושירת כחובל בחיל הים. אחותו עדי היא דוגמנית, ואמו רופאה אונקולוגית, שאף התראיינה על כך בתכנית של המקור על טיפולי סרטן שגויים. הרופאה אביבית נוימן נראתה בתכנית כדמות צבעונית שלא הולכת בתלם, ומי שרוצה יוכל לראות קווי דמיון בינה לבנה, שגם הוא דמות לא שגרתית בהיסטוריה של מנהלי ההייטק.

לניו יורק הגיע אדם אחרי המשבר של 2008. תחילה הוא שיווק מוצרי ביגוד לתינוקות עם הגימיק של מגיני ברכיים, ולאחר מכן נכנס לעסקי השכרת החללים.

אשתו רבקה, היא בת דודה של השחקנית לשעבר וכיום כוהנת ה-wellness גווינית' פאלטרו. כמוה, גם רבקה נוימן מפזרת מסרים רוחניים סביבה, עם כוונות "להעלות את המודעות של העולם". היא ייסדה את רשת בתי הספר We Grow, ששכר הלימוד בהם הוא 42 אלף דולר בשנה, וגם כאן המשקיעה הגדולה היא קרן סופטקבנק. מסאיושי סאן כנראה מאמין מאוד גם בבת הזוג של נוימן, שכן הוא נאות להשקיע 100 מיליון דולר במיזם החינוכי שלה.

כושר שכנוע יוצא דופן

נוימן נחשב לבעל כושר שכנוע ויכולות יוצאות דופן להניע את האנשים שתחתיו. הכריזמה הזו מגיעה יחד עם מסרי ניו אייג' שמפוזרים על פני תשקיף ההנפקה. ממש בתחילת המסמך, מופיע האפיגרם הרוחני הבא:

We dedicate this to the energy of We – greater than any of us, but inside of each of us.

ובעברית: שקר כלשהו.

מראשית הדרך, נוימן הגדיר את WeWork כחברת טכנולוגיה שתשנה את העולם, והצהיר על רצונו להיות הטריליונר הראשון ביקום. בהתאם לכך, הוא ביקש להצמיד ל-We שווי הולם לחברות הייטק, שבו המכפיל דו ספרתי. במלים אחרות, כל שקל שמושקע שם יצטרך לחכות הרבה יותר מעשור כדי להחזיר את עצמו.

אלא שהמשקיעים בבורסה התעקשו לראות בעיקר את המוצר הדי מסורתי שהחברה מוכרת, שהוא בסופו של דבר – חלל עבודה שיתופי, כאמור. וכן חדרים בדירות שותפים תחת המותג We Live.

החששות של המשקיעים בבורסה התגברו אחרי שתחקיר של וול סטריט ג'ורנל דיווח שבקיץ שעבר טס נוימן לישראל במטוס החברה, ולקראת ההמראה חזרה, התגלתה בו כמות גדולה של מריחואנה בקופסת דגני בוקר

נוימן אמר כי את ההשראה למודל הזה שאב, בין היתר, משהותו בקיבוץ, ולפי כתבת תחקיר שפורסמה אודותיו בוול סטריט ג'ורנל, התרבות הארגונית שהוא הנהיג בחברה היתה רחוקה מהסגפנות הקיבוצית.

בתחקיר נטען שמהלך העסקים השוטף של החברה כלל הרבה מסיבות, אלכוהול, סמים וכמובן טיסות במטוס פרטי יקר של החברה, כמקובל. כך למשל, אחרי שפיטר חלק משמעותי מהעובדים לפני שלוש שנים, כינס נוימן את העובדים לאסיפה שכללה כמה סבבים של טקילה והופעה של ראפר מפורסם. נוימן עצמו, כך נטען, משך כ-700 מיליון דולר מהחברה לקראת ההנפקה, ויחד עם זאת שמר את השליטה בה לעצמו.

החששות של סופטבנק והמשקיעים בבורסה התגברו אחרי שהתחקיר דיווח שבקיץ שעבר טס נוימן לישראל במטוס החברה, ולקראת ההמראה חזרה, התגלתה בו כמות גדולה של מריחואנה בקופסת דגני בוקר. המטוס קורקע ונוימן חזר בלעדיו.

ההצהרות שלו בשנים האחרונות כללו גם שאיפה להיות בן-אלמוות ודיבורים על כך ש-We "תפתור את בעיית הילדים היתומים בעולם". במלים אחרות, הלך והתגבר החשש שנוימן בעצם כבר לא איתנו.

AP_19256433212339
AP_19256433212339

המילה קהילה מופיעה בתשקיף ההנפקה של We בדיוק 150 פעמים. הרעיון הוא שמי ששוכר חלל עבודה ייהנה מהערך המוסף שנוצר באקו-סיסטם המגניב, הנטוורקינג והווייב של ׳אנחנו כובשים את העולם׳.

הסיפור הבא אולי מחזיר את ההייפ סביב החללים השיתופיים לפרופורציה: קבוצת משקיעים מחו"ל שהגיעה לאחרונה לחלל כזה בתל אביב, נאלצה לחכות לסטארט-אפיסט שהתעכב ושאיתו הם היו אמורים להיפגש.

הם פנו ל'מנהל הקהילה' של המקום כדי לנצל את ההזדמנות ואולי לפגוש סטארט-אפים אחרים שנמצאים במקום. קהילה או לא קהילה, זה לא קרה, והמשקיעים נאלצו לחכות ולשרוף את הזמן עד הפגישה שנקבעה להם, כנהוג בכל משרד אחר.

הטענות כלפי החברה כוללות גם את האופן שבו היא רושמת התחייבויות לשנה הבאה כהכנסה לשנה נוכחית, עמלות גבוהות פי כמה מה-10% המקובלים למתווכים, ותמרונים חשבונאיים מתמיהים אחרים

הערכות הן ש-We שוקלת עכשיו לפטר כ-5,000 עובדים, שמהווים שליש מכוח האדם שלה. החברה מדווחת בתשקיף ההנפקה שלקוחותיה המוגדרים "חברים" מונים 527 אלף שוכרים ב-528 מיקומים בעולם, עם כוונה לפתוח כ-170 נוספים. בין היתר, משכירה החברה חללים גם בתל אביב בדובנוב, שרונה בניין תוצרת הארץ ביגאל אלון ועוד.

בשנה החולפת שרפה We מזומנים של כ-2 מיליארד דולר ולפי התחזיות בשוק, היא עלולה להיקלע לבעיה תזרימית אם לא תגייס עוד כסף.

מאסיושי סאן, שנחשב לוורן באפט היפני, רצה לשפוך עוד סכום דמיוני של 16 מיליארד דולר על We, וחזר בו אחרי שקרן סעודית ששותפה בסופטבנק, נעמדה על הרגליים האחוריות ואיימה למשוך את ההשקעות שלה מהקרן. מסאיושי סאן התקפל מההשקעה הגרנדיוזית, שהיתה מביאה את הסכום הכולל של ההשקעה ל-30 מיליארד דולר. הפיאסקו של ההנפקה מעמיד אותו כעת במבוכה רבה וצריך לקוות שיימנע מהמוצא היפני הידוע במקרים כאלה.

כך קרה ש-We גייסה עד היום 14 מיליארד דולר, (9 מהם כאמור מסופטבנק). לשם השוואה, מדובר בסכום הגבוה פי 7 מזה שפייסבוק גייסה לפני שהגיעה להנפקה בבורסה, ויותר מפי 100 מהסכום שגוגל גייסה עד ההנפקה שלה בבורסה.

הירידה של נוימן מהבמה היא האירוע הגדול ביותר של נפילת יזם הייטק, מאז שלפני שנתיים אפליקציית כלי הרכב השיתופי אובר נפרדה מהמייסד שלה, טראביס קאלאניק, עקב סדרת שערוריות, שכללה הטרדות מיניות ועוד. אובר דווקא הצליחה להשלים הנפקה בבורסה, אך המניה נסחרת ב-20% מתחת למחיר בהנפקה.

כיום כבולה We לשכירויות של חללים בהיקף של 47 מיליארד דולר (שבמקרה זה גם השווי שהחברה גייסה לפיו). אלא ששוכרי המשנה שלה התחייבו לחוזים של 3.4 מיליארד דולר בלבד. הפער בין השניים מבהיל

בנוסף למכירת המניות לפני ההנפקה, המשקיעים נרתעו מעסקות בעלי עניין בין נוימן לחברה. במלים אחרות, מכך שהוא מכר לחברה נכסים של עצמו במחיר מופקע.

כך למשל, התגלה שנוימן השכיר לחברה נכסים רבים של עצמו ודאג לקבל עבורם תשואה גבוהה מאוד ביחס למחיר השוק. למרבה האירוניה, נוימן אפילו ניסה למכור לחברה את הזכות להשתמש במותג We שאותו הוא קנה בעצמו.

המשקיעים נבהלו מהשווי המנופח שנוימן וסופטבנק הצמידו ל-We בגיוסי ההון הפרטיים, נוכח ההפסדים של החברה וגם לנוכח המודל העסקי שלה, שעובד באופן הבא:

הרעיון הוא פשוט לשכור חללים גדולים, לעצב אותם מחדש ואז להשכיר הלאה ליחידים וחברות במחיר גבוה יותר.

We עיצבה את החללים באסתטיקה שאמורה לשדר סגנון סטארט-אפיסטי חדשני, עם קירות זכוכית, עמדות קפה, חדרים פרטיים וחללי עבודה פתוחים הכוללים ספות וריהוט של אמצע המאה שעברה. החברים-לקוחות יכולים להצטרף לחלל בארבע דרכים שונות: הזולה מביניהן, היא שיטת הכסא-דסק החם, שבו מתמקמים איפה שרוצים על בסיס מקום פנוי. בתכנית היקרה יותר, חברות יכולות לשכור קומות שלמות.

הבעיה היא ש-We בדרך כלל מתחייבת לשכור את החלל בעצמה ל-15 שנה, בעוד ששוכרי המשנה שלה מתחייבים רק לממוצע שכירות של 15 חודשים. כיום כבולה We לשכירויות של חללים בהיקף של 47 מיליארד דולר (שבמקרה זה גם השווי שהחברה גייסה לפיו). אלא ששוכרי המשנה שלה התחייבו לחוזים של 3.4 מיליארד דולר בלבד. הפער ביניהם מבהיל.

צריך כאן הרבה מאוד אנרגיה רוחנית וכושר שכנוע כדי למלא את החלל ולהביא עוד ועוד שוכרים, רצוי לטווח של קצת יותר משנה וקצת. יתרה מכך, שיעור התפוסה של We ירד ברבעון האחרון של השנה החולפת לכ-80% בלבד.

החברה ניסתה לטעון שהירידה בתפוסה נובעת מההתרחבות המהירה שלה, שצריכה קצת זמן כדי למצוא שוכרים לחללים החדשים. אלא שאם ממילא חלק גדול מהשוכרים הם פרילנסרים, שמחפשים שולחן לטווח קצר, לא ברור מה יקרה כשיהיה זעזוע כלכלי או כניסה למדרון של מחזור העסקים העולמי.

AP_17271827066960 (צילום: Arthur Mola/AP Images for WeWork)
AP_17271827066960 (צילום: Arthur Mola/AP Images for WeWork)

התקדים המסוכן בהקשר הזה הוא של חברה שוויצרית עם מודל דומה,  International Workplace Group, שפועלת באופן הזה כבר שנים רבות, (ידועה גם בשמה הקודם Regus).

החטיבה האמריקאית של IWG קרסה אחרי משבר הדוט.קום, שהשאיר אותה עם חוזי שכירות לטווח ארוך אך בלי שוכרים.

הטענות כלפי We כוללות גם את האופן שבו היא רושמת התחייבויות לשנה הבאה כהכנסה לשנה נוכחית, עמלות גבוהות פי כמה מה-10% המקובלים למתווכים, ותמרונים חשבונאיים מתמיהים אחרים, כמו למשל סעיף חשבונאי שהמציאה במיוחד בשם "EBITDA מותאם לקהילה".

הכוונה היא לא רק רווח שיכול היה להתקבל לפני שמחשבים הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות, אלא גם לפני שמביאים בחשבון את הוצאות האחזקה של "הקהילה", כמו שכר דירה, אינטרנט ותשתיות, ובעצם עלויות שוטפות רבות. יש הטוענים שהסעיף הזה מאפשר ל-We לצמצם את ההפסדים הצבורים שמוצגים לציבור.

We ניסתה להגן על העיצוב של חללי העבודה בסימן מסחרי, אבל קמו לה מתחרים, כמו Knotel הניו יורקית, או מיליארדר ההימורים הישראלי טדי שגיא שמנסה להתחרות בענף באמצעות Labs שבבעלותו

זאת ועוד, כל הפלא הטכנולוגי של We, כביכול, הוא בסופו של דבר משהו שכאמור קיים כבר הרבה לפניה, כמו Regus השוויצרית שקיימת משנות ה-80 או קבוצת אופיס הבריטית ורבות אחרות. גם כיום, קל מאוד לשכפל את המודל הזה, עם הטאץ' העיצובי של שנות ה-50, עמדות הקפה וברזי הבירות החינמיים.

We ניסתה להגן על העיצוב בסימן מסחרי, אבל באופן טבעי קמו לה מתחרים רבים, כמו Knotel הניו יורקית, או למשל מצד מיליארדר ההימורים הישראלי טדי שגיא, שמנסה אף הוא להתחרות בענף הזה באמצעות Labs שבבעלותו.

התחרות העזה הביאה למלחמה מכוערת בענף, ועכשיו IWG מאשימה את We בניסיון לגנוב את לקוחותיה.

אבל לא רק בעולם הגדול נשקפת סכנה למודל העסקי הפריך הזה. אפילו עיריית תל אביב מתחרה ב-We, ומפעילה חללי עבודה מאובזרים, ממוזגים וכיפיים שכוללים גם קפה בחינם וחדרים פרטיים בהזמנה, על בסיס מקום פנוי. החלל הגדול נמצא בבית אריאלה, וכמותו יש חללים קטנים יותר, בין היתר, בתחנה המרכזית הישנה ("הרציף"), וכן ליד שוק התקווה בדרום-מזרח העיר. אה, והם בחינם.

עוד 1,574 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 8 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מרכז הליכוד אישר את ביטול הפריימריז לרשימת המפלגה

עימות בין תומכי נתניהו לסער, שעדיין עשויים להתמודד על ראשות הליכוד ● שי ניצן: אין הפיכה שלטונית, זה מופרך ● ניל הנדל נבחר ליו"ר ועדת הבחירות ● בניגוד למסורת: הבחירות ביום שני ולא שלישי ● יוזמה בימין: פריימריז לרשימה אחת גדולה

עוד 54 עדכונים

הסוד הגלוי נחשף

שומו שמיים והזדעזעי ארץ. הסוד הגלוי נחשף. החרדים לא מתגייסים בהמוניהם לצבא והשינוי המיוחל פשוט לא מתרחש. המספרים המפוברקים, עליהם נמנו וגמרו הפוליטיקאים שלדידם הם הם תמצית הדמוקרטיה וערכי השוויון, מתבררים כבלון נפוח שהתפוצץ לכולנו בפנים.

אני רוצה להתייחס לכשל המהדהד של זריקת האחריות לנושא המורכב הזה לידי הצבא.

נושא גיוס החרדים הוא תפוח אדמה לוהט שנזרק מיד ליד כבר עשרות שנים. אין שום גורם, החל מקובעי המדיניות בכל הדרגים ועד לרשויות האכיפה, ששמח לקחת חלק בעסק המקרטע הזה. תפוח האדמה הזה נזרק מיד ליד ותמיד נוחת בסוף לידי אגף כוח האדם בצה"ל. הוא זה שצריך להתמודד עם סוגייה פוליטית, שנויה במחלוקת ומציתת מלחמות קבועה וידועה.

תפוח האדמה הזה נזרק מיד ליד ותמיד נוחת בסוף לידי אגף כוח האדם בצה"ל. הוא זה שצריך להתמודד עם סוגייה פוליטית, שנויה במחלוקת ומציתת מלחמות קבועה וידועה

מה שמזכיר לי איך כל הקונפליקט של המזרח התיכון, מתגלגל בדיוק באותה צורה לידיהם של חיילים בני 18 חמושים בנשקים משוכללים, שנאלצים לקחת על עצמם את השקלולים האין סופיים אל מול הפלסטינים בשטחי המריבה.

הכי נוח לזרוק את כל המורכבות האינסופית הזאת על כתפיו של חייל צעיר. הוא הקורבן הנוח שבסוף גם ישלם מחיר אישי כזה או אחר על קבלת ההחלטות שלו. והפוליטיקאים? הם ימשיכו לריב ולא לשלם שום מחיר.

בדיוק כמו השלכת האחריות של הסכסוך הישראלי פלסטיני על כתפי צה"ל, כך גם בגיוס החרדים. הצבא נאלץ להתמודד עם מספרים שהונחתו עליו על ידי קובעי מדיניות שחיפשו לקצור רווחים פוליטיים כאלו ואחרים.

מה שמזכיר לי איך כל הקונפליקט של המזרח התיכון, מתגלגל בדיוק באותה צורה לידיהם של חיילים בני 18 חמושים בנשקים משוכללים, שנאלצים לקחת על עצמם את השקלולים האין סופיים אל מול הפלסטינים בשטחי המריבה

הטילו עליהם משימה מורכבת וכמעט בלתי אפשרית, דרשו מהם להציג מספרים מוחלטים שיצביעו על מגמה עלייה מתמדת  בגיוס חרדים לצה"ל. מה עושים כשהמציאות בשטח לא מותאמת לדרישה? ובכן, מזייפים מספרים שלא משקפים כלל את המציאות בשטח.

כל מי שהתעמק בשנים האחרונות בסוגיית המתגייסים החרדים בצה"ל ידע את הסוד הזה על בוריו, כן, כולל כל הפוליטיקאים שנלחמו בעד ונגד המכסות המספריות.

כולם כולל כולם עבדו עליכם בעיניים והציגו מצג שווא של מלחמה עקרונית. כאשר בעצם המלחמה על כלום ושום דבר, התקיימה אך ורק לצורך אחיזת עיניים בזויה.

הפוליטיקאים החרדים ידעו שהמספרים לא משקפים פירצה בחומת ההיבדלות שעל ביצורה הם עמלים. מנגד, הפוליטיקאים שהובילו את הקמפיין על חוק הגיוס החדש, ידעו גם ידעו שהמכסות הללו ימולאו ממילא על ידי הצבא ללא קשר למציאות בשטח.

הפוליטיקאים החרדים ידעו שהמספרים לא משקפים פירצה בחומת ההיבדלות שעל ביצורה הם עמלים. מנגד, הפוליטיקאים שהובילו את הקמפיין על חוק הגיוס החדש, ידעו שהמכסות הללו ימולאו ממילא ע"י הצבא

מי שיצא בנזק מכל המאבק המיותר הזה הם פקידי צה""ל שנאלצו לזייף את המספרים לשביעות רצונם של הנלחמים בעד ונגד. גם אנחנו יצאנו בנזק גדול. במקום לתת מקום לשיח אזרחי חברתי מכיל והוגן, השיח עבר למלחמה פוליטית שדוגלת בכפיית מדיניות שכבר הוכחה כלא יעילה במקרים אחרים (ע"ע המדיניות בסכסוך הישראלי פלסטיני).

השיח על גיוס חרדים לא אמור להתנהל בדרג הפוליטי הציני ובעל האינטרסים האלקטורליים. אם לא תתקיים כאן הידברות רצינית ואמיתית בין שני הצדדים הנושא הזה לא ייפתר לעולם. כל בר דעת יודע שתרחיש שבו יהיה ניתן לכפות על החרדים להתגייס לצה"ל הוא חסר תוחלת לחלוטין.

אי אפשר לשנות סדרי עולם שהשתרשו במשך עשרות שנים בחקיקה מנותקת. זה פשוט לא יעבוד. כבר נוכחנו לדעת שהניסיון הזה גורם להגבהת החומות, ליבוי השנאה, והרחקת המטרה לשילוב החרדים בחברה בישראל.

אם לא תתקיים כאן הידברות רצינית ואמיתית בין שני הצדדים הנושא הזה לא ייפתר לעולם. כל בר דעת יודע שתרחיש שבו יהיה ניתן לכפות על החרדים להתגייס לצה"ל הוא חסר תוחלת לחלוטין

כשאני התגייסתי לצה"ל, לא עשיתי את זה בגלל ששר כזה או אחר אמר לי שזה חשוב, או כפה עלי. עשיתי את זה כי הבנתי שזה חשוב לי וחשוב למדינה בה אני חי. כמוני גם רוב המתגייסים מבינים שהם עושים את זה למען מטרה שגדולה מהם. ובינינו, כל צעיר שלא רוצה להתגייס בשום אופן, לא יתגייס. בין אם הוא חרדי, חילוני או כוזרי.

אפשר וגם רצוי להגדיל את שילוב החרדים בצה"ל ובישראליות שאחריה. זוהי משימה חשובה מידי כדי לבזבז אותה על שקרים ומניפולציות שנועדו לשעשע את ההמונים.

צביקי פליישמן - חב"דניק מקרית מלאכי. חי היום בירושלים הקדושה. נשוי ואב ל-2, בוגר תואר שני בפסיכולוגיה קלינית. מייסד 'לא תשתוק' . סמנכ"ל חקירות ב-JCW. אוהב את המקום שאני חי בו, ומשתדל להפוך אותו לטוב יותר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 647 מילים

לפי התחזית העונתית, ישראל הייתה אמורה ליהנות השנה מסתיו גשום במיוחד ● אבל בפועל, נובמבר היה אחד היבשים בהיסטוריה ● מומחה אקלים מסביר לזמן ישראל איך זה קרה ● "כל המודלים טעו. אי אפשר להתכחש לזה. חשבנו שנובמבר יהיה גשום, ובפועל הכל היה הפוך"

לא יזיק להחזיק אצבעות לכך שפרק הגשם הנוכחי יהיה עוצמתי ככל האפשר, אבל גם אם זה יקרה, וגם אם חודש דצמבר יהיה עתיר גשמי ברכה כפי שהתחזיות מנבאות – הסיכוי לסגירת הגירעון העמוק שנוצר במשק המים, באחת מעונות הסתיו השחונות בהיסטוריה של ישראל, קלוש למדי.

רשות המים פרסמה השבוע דוח הידרולוגי שמסכם את החלק הראשון של עונת הגשמים. הנתונים, בלשון המעטה, מטרידים. נכון לתחילת דצמבר, ירדה ברחבי הארץ פחות מרבע (!) מכמות הגשמים הממוצעת לתאריך הזה (ליתר דיוק – 24%). במבט כלל עונתי, הנתון מדאיג עוד יותר: עד תחילת דצמבר ירדה רק 3.5% מכמות הגשמים הממוצעת שאמורה לרדת עד סוף החורף.

סקירת תחנות איסוף מי הגשמים של השירות המטאורולוגי לא מעודדת יותר: בבית דגן נמדדו 22% מהגשמים שיורדים בממוצע עד 6 בדצמבר ו-5% מסך הגשם שאמור לרדת עד סוף החורף (25 מילימטר מתוך 524); בירושלים ירדו עד 6 בדצמבר 32% מהממוצע לתאריך, ורק 5% מהמכסה השנתית (26 מ"מ מתוך 537). גם בשאר חלקי הארץ המצב דומה.

מפת משקעים
מפת משקעים, מתוך הדוח ההידרולוגי של רשות המים

היובש הקיצוני הזה תפס את סוכנויות חיזוי האקלים בעולם מופתעות.

לפי התחזית העונתית שפורסמה כמדי שנה בקיץ, ישראל הייתה אמורה ליהנות מסתיו גשום, מה שעורר תקווה לרצף של שנתיים עתירות גשמים (אחרי החורף המוצלח של אשתקד).

האכזבה גדולה במיוחד, מפני שבשנים האחרונות התחזית העונתית שמבוססת על המודלים של סוכנויות האקלים באמריקה ובאירופה הצליחה לצפות כמעט במדויק את כמויות הגשמים.

ד"ר עמיר גבעתי, מומחה אקלים מחברת קלימסל ומרצה בבית הספר לסביבה באוניברסיטת תל אביב, מאשר: "המודלים טעו. אי אפשר להתכחש לזה. חשבנו שנובמבר יהיה גשום, ובפועל הכל היה הפוך. זה היה חודש נובמבר היבש ביותר בישראל מאז 2010 (אשר מיד אחריו פרצה השרפה הקטלנית בכרמל, א.ל.), ואחד מהשלושה היבשים אי פעם. יש מקומות בישראל שרגילים לקבל בנובמבר 100 מילימטר גשם, והשנה לא ירדה בהם אפילו טיפה".

"בשנה רגילה אמורים לרדת עד סוף חודש דצמבר 50%-60% מהגשם. אם כרגע אנחנו עומדים על 3.5% אז אין הרבה סיכוי שהפער ייסגר בתוך שלושה שבועות"

באופן אירוני, ד"ר גבעתי סבור שלטעות של המודלים והחזאים אחראי משבר האקלים עצמו: "המערכת הופכת הרבה יותר קשה לחיזוי, אפילו בטווח של חודש קדימה, בגלל תופעות שלא היו בעבר.

"כמות הקרח בקוטב הצפוני הגיעה בקיץ האחרון לשפל חסר תקדים בגלל הטמפרטורות הגבוהות, וכתוצאה מכך לא הצטבר מעל הקוטב מספיק אוויר קר שיכול להתניע תהליך התקררות שמגיע עד קו הרוחב שלנו, כפי שקורה בדרך כלל.

"כל האוויר הקר נשאר באזור הקוטב וזלג לאירופה וצפון אמריקה, ולכן בחלק מהאזורים החורף והשלגים התחילו מוקדם בהרבה מהרגיל. בשיקגו נמדדה הטמפרטורה הכי קרה ב-94 שנים האחרונות, ובהרבה ערים היו סופות שלגים בזמן שאצלנו נמדדו יותר מ-30 מעלות, וכולם הלכו לים".

בהנחה שבכל זאת עוד יש ערך לתחזיות, מה הצפי להמשך החורף?

"בשבועות הקרובים אמורה לרדת כמות יפה של גשמים, אבל קשה לבנות על זה שהם יצליחו לחפות על היובש הקיצוני שהיה עד עכשיו.

"בשנה רגילה אמורים לרדת עד סוף דצמבר 50%-60% מהגשם, אם כרגע אנחנו עומדים על 3.5%, אז אין הרבה סיכוי שהפער ייסגר בתוך 3 שבועות.

"הבעיה היא שלפי המודלים נראה שינואר ופברואר יהיו שוב די חלשים. כמובן שהתפניות הקיצוניות האלה, גשם שיורד במכות ואחר כך יובש, רעות מאוד לחקלאות ולמשק. אם לא יהיו הפתעות גדולות, בשורה התחתונה זו תהיה שנה עם הרבה פחות גשמים מהממוצע".

חדשות רעות.

"נכון. אבל זה מה שאמרנו בשנה שעברה, שחורף גשום אחד שבא אחרי רצף של שנים שחונות לא מבשר על שינוי מגמה. זה קרה גם באוסטרליה ובקליפורניה, שמתמודדות עכשיו עם שרפות חסרות תקדים. לצערנו, בתמונה הכללית המגמה ברורה – הולך להיות כאן הרבה יותר חם והרבה יותר יבש".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 541 מילים ו-1 תגובות

פרשת הצוללות מי שמכיר את האלוף צ'ייני לא מתפלא

מפקד חיל הים לשעבר הפגין נורמות מוסריות לקויות כאשר שימש דירקטור בכיר בחברה שזייפה תעודות למאבטחים ימיים, וביקר במועדון חשפנות ● החשדות החמורים המיוחסים לו בפרשת הצוללות לא הפתיעו אף אחד שעקב אחר הקריירה שלו מקרוב ● פרשנות

עוד 697 מילים ו-1 תגובות

גיוס חרדים לצה"ל "החיילות משלמות את המחיר האמיתי"

ד"ר עידית שפרן גיטלמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה אומרת כי פקודת השירות המשותף בצה"ל פוגעת בחיילות, ללא קשר למספר המתגייסים החרדים ● "זה על גבול ההזיה שצה"ל מאפשר קיום של מרחב ללא נשים" ● קצינה בצה"ל מוסיפה: "תאר לך שיש חדירה של מחבל, והתצפיתנית שמזהה אותו אפילו לא יכולה להזעיק את חייל הנח"ל החרדי בטלפון" ● צה"ל בתגובה: "שומרים על כבודם של כל המשרתים"

עוד 1,085 מילים

למקרה שפיספסת

מקום מיוחד בגהינום

בחברה החרדית יש תופעה נפלאה – גמילות חסדים. הרמב״ם כתב שגמ״ח היא מצוות עזרה לזולת בגופו ובממונו ועל ידי התחשבות באחר. הביטוי לגמילות חסדים בחברה החרדית המודרנית אלו קופות צדקה שנותנות הלוואות ללא ריבית לאנשים בשעתם הקשה ביותר.

בחברה החרדית יש משמעות לקהילה ולערבות הדדית אמיתית, ואנשים נותנים את המעט שיש להם כדי לעזור לאדם אחר שיש לו אפילו פחות מהם.

בחברה החרדית יש גם תופעות מחרידות. השבוע, במהדורות החדשות של ערוצים 12 ו-13, התפרסמו כתבות שמתארות התעללות בלתי נתפסת בילדים חרדים.

הרבנים סיממו את הנערים שהודו על משיכתם לגברים והפכו אותם למתים חיים, רק כדי לדכא את היצר המיני הבריא והטבעי שלהם. אין צורך להרחיב על הנזק ארוך הטווח של מתן תרופות נגד סכיזופרניה לנערים בריאים

בערוץ 12 פורסמה כתבה שמתארת מתן תרופות פסיכיאטריות לסכיזופרניה לנערים חרדים שהודו בפני הרב שלהם שהם נמשכים לגברים. הרבנים סיממו את הנערים האלה והפכו אותם למתים חיים רק כדי לדכא את היצר המיני הבריא והטבעי שלהם. אין צורך להרחיב על הנזק ארוך הטווח של מתן תרופות נגד סכיזופרניה לנערים בריאים.

ואם חשבתם שזה לא יכול להיות חמור יותר, תחקיר ״המקור״ בערוץ 13 חשף שמעל 100 פעוטות נלקחו בידי זרים ממוסדות הלימוד שלהם למקומות בהם עברו התעללות מינית קשה.

הילדים הקטנים והמתוקים האלה, במילים המעטות שהם יודעים לבטא, מתארים איך חטפו אותם ונגעו בהם, איך הם פחדו ובכו בזמן שאותם זרים הכניסו אותם למקומות סגורים וחשוכים והתעללו בהם.

מעל 100 פעוטות נלקחו בידי זרים ממוסדות הלימוד למקומות בהם עברו התעללות מינית קשה. הילדים מתארים איך חטפו אותם ונגעו בהם, איך פחדו ובכו כשהוכנסו למקומות סגורים וחשוכים ועברו התעללות

ומעל כל זה עומד שר הבריאות ליצמן, אדם שסייע לפדופילית האוסטרלית מלכה לייפר, שאנסה מעל 30 ילדות, לחמוק מעונש ומהסגרה לאוסטרליה. לפי תחקיר המקור, ליצמן סייע גם לעוד עשרה אנסים ופדופילים חרדים לפחות, הוא עזר להם לקבל חוות דעת מפסיכיאטרים והפעיל את כל כובד משקלו כדי לחלץ אותם מעונש. רק כדי שיוכלו לחזור לצוד ילדים קטנים.

אני מודה, לא הצלחתי לישון אחרי שראיתי את התחקירים האלה. מי יציל את הילדים הקטנים האלה? מי ישמור על הנשמות הקטנות והרכות האלה מפני הקהילה שלהם, המנהיגות שלהם ונציגיהם בכנסת, קהילה שמפנה לילדים ונערים את הגב והופכת אונס וסימום ילדים לתופעה נורמטיבית.

מעל כל זה עומד שר הבריאות ליצמן, שסייע לפדופילית האוסטרלית מלכה לייפר, שאנסה מעל 30 ילדות, לחמוק מעונש ומהסגרה לאוסטרליה. לפי תחקיר המקור, ליצמן סייע גם לעוד עשרה אנסים ופדופילים חרדים לפחות

אני חושב שאנחנו כציבור צריכים ללמוד מהחרדים על גמילות חסדים. אבל יש לנו אחריות כמדינה וכחברה גם כלפי ילדים ונערים חרדים. יש לנו אחריות על מה שקורה בקהילה החרדית, ועלינו לעשות כל שביכולתנו להציל את הילדים והנערים חסרי הישע האלה.

הציבור החרדי חייב להיפתח ולהשתלב בחברה הישראלית ולחיות בנורמות של מדינה מודרנית. לא יכול להיות שיש רשת פדופילים שחוטפים ילדים מבתי ספר או רבנים שמסממים נערים הומואים, וזה דבר לגיטימי ומתקבל על הדעת במדינת ישראל.

זה יכול ללכת בהידברות, וזה יכול ללכת בדרכים אחרות. לימודי ליבה, הפסקת תקצוב כוללים וחיוב החרדים ללכת לעבוד ולהתערות. המצב הזה נוצר כי החרדים חיים בבועה שבה הכל מותר ושהציבור הישראלי מתעלם ממנו, כי זה נוח. אבל אנחנו קהילה אחת ומדינה אחת, אסור לנו להפקיר את הילדים החרדים.

הציבור החרדי חייב לחיות בנורמות של מדינה מודרנית. לא יכול להיות שיש רשת פדופילים שחוטפים ילדים מבתי ספר, או רבנים שמסממים נערים הומואים, וזה לגיטימי ומתקבל על הדעת במדינה

והערה אחרונה, ליצמן אחראי במו ידיו על כך שללהט״ב אין אפשרות להקים משפחה בישראל. האדם שנותן יד לפגיעה בילדים, שמסייע לאנסים ופדופילים, שמגיע מקהילה שבה משתמשים בילדים בתור בובות מין, הוא מי שמטיל טרור על הקהילה הגאה וטוען שזה ״לא מוסרי״ לתת לה להקים משפחה. מקום מיוחד בגיהינום שמור לאנשים כמוהו.

שמאלני ציוני גאה, תל אביבי, לומד משפטים ומלמד עברית. הוביל מחאות למען קהילת להט״ב, שיויון לנשים והדמוקרטיה הישראלית. גר עם הכלבה שלו, ירדנה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 572 מילים
עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הגיע הזמן לקרוא לנתניהו בשמו

בנימין נתניהו הוא פופוליסט - וזאת לא הבעת דעה אלא אבחנה ● מחקרים בעולם מצביעים על נתניהו כחלק משמעותי מעליית הפופוליזם הימני בעולם, אבל רק בארץ מתעקשים להמשיך להתייחס אל ראש הממשלה היוצא כדמוקרט ● הנסיון של גנץ להיות ממלכתי בכל מחיר חוטא לאמת ופוגע בסיכוייו ● פרשנות

עוד 1,412 מילים

אוצר ספרותי המכתבים האבודים של אבא מימי הקמת המדינה

"ישבנו צפופים ומלאי חשש סביב הרדיו העצום במשרדי העיתון, ושמענו את ההצעה לדחות את ההצבעה על תכנית החלוקה. העיניים שלנו כבו והדם קפא בוורידים" ● מרדכי צ'רטוף עבד במערכת העיתון "פלסטיין פוסט" וכתב לחבריו בארה"ב על האירועים ההיסטוריים של הקמת המדינה ● אחרי מותו, בנו דניאל מצא את מכתביו והפך אותם לספר

עוד 1,099 מילים

נשים ו-HIV "היום, הסטיגמה כבר גרועה יותר מהמחלה"

הרופאה הישראלית נאורה פיק מנהלת מרפאת נשים ייחודית בקנדה, שמתמחה בטיפול בנשאיות HIV ● בשבוע שבו צוין יום האיידס הבינ"ל, ביקרנו בקליניקה שלה ושמענו ממנה מדוע היא מאמינה בקשר אישי עם המטופלות, ולמה הן נתקלות ביחס עוין מהסביבה ● "אני כמו משפחה בשבילן. אלה נשים שסבלו מאלימות, רבות מהן נדבקו במהלך אונס"

עוד 2,116 מילים

בחירה ישירה: נתניהו בעד, כחול-לבן נגד

הבחירות יתקיימו ב-3 במרץ ● קיש חושב ש"רק סער יוציא אותנו מהפלונטר" ● גנץ מתנגד לרוטציה עם לפיד ● אדלשטיין מתנער מיוזמת בר-לב ● גבאי מתחרט שלא נכנס לממשלת נתניהו ● ביטן פועל לביטול הפריימריז בליכוד ● פומפאו מכחיש שדן עם נתניהו על סיפוח הבקעה

עוד 29 עדכונים

טיול לשבת לגלות מחדש את שכונת פסגת זאב בירושלים

פארקים, אנדרטאות ושרידים ארכאולוגיים ● פינות חבויות בגבעת זאב חושפות את עברה העשיר של השכונה הירושלמית המעניינת

עוד 635 מילים

יומן ליסבון עשר שעות טיסה, שתי פגישות מדיניות ו-11 מזוודות

מטרת הביקור בפורטוגל השבוע היתה לכאורה פגישה עם שר החוץ האמריקאי ● אלא שהפגישה עם פומפאו הייתה אמורה להתקיים במקור בלונדון ● העברת הפגישה לליסבון חייבה מפגש גם עם ראש ממשלת פורטוגל ● ובהזדמנות זו, איפשרה לנתניהו ורעייתו לנפוש מעט במדינה המתחדשת, לדבר פוליטיקה - וגם על אינקוויזיציה ● שלום ירושלמי מסכם יומיים בפמליית ראש הממשלה

עוד 1,027 מילים ו-7 תגובות

הפרופסור שמביס את ה-BDS בארה״ב, מדינה אחר מדינה

פרופ' יוג'ין קונטורוביץ אולי האיש החשוב ביותר במאבק נגד ה-BDS ● הוא מחלק את זמנו בין ישראל לארה"ב, גם עם אשתו וארבעה ילדיו בהתנחלות, ומומחה למשפט בינלאומי וחוקתי בוושינגטון, שם הוא מסייע במסע חקיקה מוצלח נגד תנועת החרם ● פרופיל

עוד 899 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
בּוּשָׁה

בעולם של משפחת נתניהו אין מקום לבושה ● הם מאמינים שכולם חומדים את מה שיש להם - כוח, מעמד, תהילה, כסף, קשרים, עוצמה - וכולם היו נוהגים כמוהם, אם רק היו יכולים ● והם משוכנעים שכל מי שיכול, ממילא נוהג בדיוק כמוהם בחדרי חדרים ● אז למה שיתביישו?

עוד 1,068 מילים

נתניהו צפוי לבקש חסינות מהכנסת בסוף החודש

כך דווח בחדשות 12 ● סקר בחירות חדש הראה כי 39% חושבים שנתניהו מתאים לכהן כראש ממשלה ו-37% שגנץ ● שר החוץ כץ נפגש עם שר החוץ של רוסיה, וביקש ממנו לקדם את החנינה לנעמה יששכר ● יועמ"ש הכנסת: "הבחירות ב-3 במרץ" ● סקר: הרוב יצביע בבחירות הבאות באופן זהה לקודמות ● נתניהו ציטט את יוסף לפיד, יאיר לפיד נעלב

עוד 21 עדכונים

הפלסטינים כבר לא מוכנים לשלם בגופם את מחיר הכיבוש ● איראן וסוריה עושות שרירים ● מצרים נפרדת מזמר מיתולוגי ומתקופה ליברלית ● והמפגינים הצבעוניים בעולם הערבי מאבדים השפעה ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון במדור חדש

עוד 892 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה