מוחמד דף הוא האחראי לטבח בתושבי עוטף עזה וחטיפתם

מוחמד דף באיום על ישראל, צילום מסך מערוץ 12
מוחמד דף באיום על ישראל, צילום מסך מערוץ 12

האיש שתכנן את הטבח האכזרי בישובים הישראלים בגבול רצועת עזה ומחזיק במרבית החטופים הישראלים הינו מוחמד דף, רמטכ"ל הזרוע הצבאית של חמאס. מוחמד דף הוא המבוקש הבכיר ביותר על ידי ישראל, שניסתה לחסלו כבר חמש פעמים. מבצע "חרבות ברזל" הוא הזדמנות פז לחסלו.

*  *  *

האיש שתכנן את הטבח בישובים הישראלים בגבול רצועת עזה, הגה את התוכנית המבצעית, אימן את המחבלים שיצאו לפעולה, תיאם אותה עם "משמרות המהפכה" האיראניים ופיקד עליה בכל שלביה הינו מוחמד דף, הרמטכ"ל של הזרוע הצבאית של חמאס.

האיש שתכנן את הטבח בישובים הישראלים, הגה את התוכנית המבצעית, אימן את המחבלים לפעולה, תיאם אותה עם "משמרות המהפכה" האיראניים ופיקד עליה בכל שלביה – הוא דף, רמטכ"ל הזרוע הצבאית של חמאס

מוחמד דף הוא גם המבוקש הבכיר ביותר על ידי ישראל ב-20 השנים האחרונות. ישראל ניסתה להתנקש בחייו חמש פעמים ונכשלה. הוא גם זה שאחראי לתכנון התקפת הרקטות על ירושלים במאי 2021 שהביאה לפרוץ מבצע "שומר החומות".

יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועה, מחזיק בשני כובעים. מלבד הכובע הפוליטי הוא גם ראש הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, אבל למעשה מוחמד דף הוא שקובע את כללי העימות הצבאי עם ישראל. הוא "ראש הנחש" האמיתי של הטרור החמאסי והוא שהיה בין המייסדים של הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, שגם בנה אותה ברבות הימים כצבא סדיר. הוא האחראי לאימונה, חימושה ולבניית מערך פיתוח אמצעי הלחימה, על פיו יישק דבר.

גם ההנהגה המדינית של חמאס מקשיבה לו בכל הקשור להיבטים הצבאיים של המאבק נגד ישראל.

מוחמד דף היה זה שהודיע רשמית ב-7 באוקטובר בהודעה קצרה לתקשורת על פתיחת המערכה נגד ישראל תחת השם "מבול אלאקצא".

שמו המלא הוא מוחמד דיאב אברהים אלמצרי שידוע יותר בכינוי "מוחמד אלדף", הוא נולד במחנה הפליטים ח'אן יונס, שם הכיר את יחיא סנוואר. מוצאה של משפחתו בכפר קיביה באזור רמאללה והיא היגרה לרצועת עזה ב-1953.

היה בין המייסדים של הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, שגם בנה אותה ברבות הימים כצבא סדיר. הוא האחראי לאימונה, חימושה ולבניית מערך פיתוח אמצעי הלחימה, על פיו יישק דבר

מוחמד דף הצטרף לשורות תנועת חמאס ב-1987 ובתחילת שנות ה-90 היה בין מייסדי הזרוע הצבאית של חמאס "עז א-דין אלקסאם".

רב המחבלים מוחמד דף המכונה "אבו ח'אלד", הוא האחראי על מאות פעולות טרור ושפיכת דמם של ישראלים רבים. הוא החל לפעול מרצועת עזה בתחילת שנות ה-90 בתיאום עם המחבל יחיא עיאש שכונה "המהנדס", וחוסל על ידי השב"כ הישראלי. מוחמד דף החל להתפרסם מכיוון שהוא היה מתכנן חטיפתו של חייל צה"ל נחשון וקסמן ז"ל ב-1994.

באחד מניסיונות ההתנקשות בחייו בשנת 2006 הוא איבד את אחת מעיניו ונכרתו ידיו ורגליו, והוא יכול היה לנוע רק בכיסא גלגלים, מאז הוא מופיע לעיתים נדירות באמצעי התקשורת של חמאס בצללית, כשרק פלג גופו העליון גלוי, או בהקלטת אודיו קצרה.

בשנת 2014, במהלך מבצע "צוק איתן", הפציצה ישראל בניין בעיר עזה שבו הוא הסתתר. הוא ניצל בדרך נס אך אשתו ובנו נהרגו בהפצצה.

במהלך מבצע "חרבות ברזל" הפציץ צה"ל ב-11 באוקטובר את ביתו של אביו של מוחמד דף בכפר קיזאן א-נג'אר בדרום רצועת עזה.

בהתקפה נהרג אחיו עבד אלפתאח דיאב אלדף יחד עם בנו מדחת ונכדתו חלא דף.

מוחמד דף נחשב בשטחים לסמל המאבק המזויין בישראל והפך לאייקון לאומי ואסלאמי מוביל. מאז שנת 2021 הוא מוביל את המאבק הצבאי נגד ישראל כמאבק דתי לאומי לשחרור מסגד אלאקצא בדרך לשחרור כל "פלסטין" מהים עד הנהר.

לכן, יש חשיבות רבה שישראל תנצל את מבצע "חרבות ברזל" כדי לחסל את מוחמד דף שהינו "ראש הנחש" של  הטרור העזתי. עד כה חיסלו צה"ל והשב"כ חמישה בכירים של חמאס, אולם חיסול של מוחמד דף יהווה מכה מבצעית ומורלית אדירה לשלטון חמאס ברצועה.

דף נחשב בשטחים לסמל המאבק המזויין בישראל והפך לאייקון לאומי ואסלאמי מוביל. מאז 2021 הוא מוביל את המאבק הצבאי כמאבק דתי לאומי לשחרור אלאקצא, בדרך לשחרור כל "פלסטין" מהים עד הנהר

מוחמד דף הוא גם מי שאנשיו מחזיקים במרבית החטופים הישראלים הנמצאים ברצועת עזה ומי שמפעיל נגד ישראל את הלוחמה הפסיכולוגית בנושא. הנהגת חמאס המדינית איננה יכולה להגיע לשום עסקת חילופי שבויים עם ישראל ללא אישורו של מוחמד דף.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 622 מילים ו-1 תגובות
סגירה