הגיע העת לתפיסת ביטחון חדשה לישראל

ישראל עיצבה את תפיסת הביטחון שלה אל מול איום של מדינות, לא ארגוני טרור ● כעת נדרשת חשיבה חדשה על מה הם מרכיבי העוצמה שדרושים למדינת ישראל של אחרי השבעה באוקטובר, מול צבאות טרור ולא רק מדינות אויב ● פרשנות

כח צה"ל ברצועת עזה, 22 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Victor R. Caivano)
AP Photo/Victor R. Caivano
כח צה"ל ברצועת עזה, 22 בנובמבר 2023

הבוקר הייתה אמורה עסקת החטופים לצאת לדרך. אלא שאמש לקראת חצות – ואחרי מסיבת העיתונאים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ – התברר שיש בעיה. העובדה הזו מעידה על כך שהדרג המדיני בישראל הופתע, אחרת הטריו לא היה מתייצב מול המצלמות.

ההסבר העיקרי הוא כי חמאס לא העביר את רשימת החטופים שהיו אמורים להשתחרר היום וכי הארגון לא חתם על סעיף מנגנון השחרור מול קטאר, כמוסכם. יש שיגידו כי מדובר בעניין טכני, יש שיגידו כי חמאס מנסה לסחוט עוד קצת מישראל בישורת האחרונה, כשמשפחות החטופים כבר נותרו ללא נשימה בזמן שהן ממתינות ליקיריהן.

"הוול סטריט ג'ורנל" טוען כי קיים גם פער לגבי פרטים של חלק מחמישים החטופים. רוב הרשימה מורכבת משם החטוף, מין והאזרחות שלו, בחלק מהשמות – הפרטים הללו לא קיימים. כרגע כל הצדדים מנסים לשדר אופטימיות ולהגדיר את הדחייה ביממה כמינורית וככזו שניתן להתגבר עליה. שעות יגידו.

"הוול סטריט ג'ורנל" טוען כי קיים גם פער לגבי פרטים של חלק מחמישים החטופים. רוב הרשימה מורכבת משם החטוף, מין והאזרחות שלו, בחלק מהשמות – הפרטים לא קיימים

ללא ספק, הימים הקרובים יהיו מהמטלטלים שידעה ישראל מעודה. שמחת משפחות המשוחררים תימהל בדאגה והעצב של אלה שנותרו עמוק מאחור ברצועת עזה, תרתי משמע. מדינת ישראל שאחרי השבעה באוקטובר צריכה להתרגל למציאות חדשה ומטלטלת. עסקת ג'יבריל או שליט מחווירות לעומת העסקה הנוכחית שרק מתחילה, ועדיין לא ברור מתי ואיך תסתיים.

אסירים ביטחוניים ששוחררו במסגרת עסקת שליט באוטובוס המוביל אותם לעזה, 18 באוקטובר 2011 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)
אסירים ביטחוניים ששוחררו במסגרת עסקת שליט באוטובוס המוביל אותם לעזה, 18 באוקטובר 2011 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)

ארגון טרור הצליח בשלב הזה להוריד את ישראל על הברכיים, ואת זה צריך להפנים. לא מדובר במובן של הלקאה עצמית (חשבון הנפש וההתחשבנות האישית יגיעו אחרי סיום הלחימה בוועדות חקירה ואולי גם בחירות מהירות), אלא במובן של מה ישראל עושה מעתה והלאה כדי לא לחזור למצב הזה ולחדש את ההרתעה שאבדה.

ארגון טרור הצליח להוריד את ישראל על הברכיים, ואת זה צריך להפנים. לא מדובר במובן של הלקאה עצמית, אלא במובן של מה ישראל עושה מעתה והלאה כדי לא לחזור למצב הזה ולחדש את ההרתעה שאבדה

זו העת להתחיל ולחשוב על תפיסת ביטחון חדשה לישראל. התפיסה האחרונה – שעיקרה התבססות על מערך מודיעין מתקדם, זיהוי כוונת מוקדם, העברת המלחמה משטח ישראל לשטח האויב והתבססות על צבא סדיר כמענה ראשוני ומערך המילואים כמענה עיקרי – כשלה.

ישראל עיצבה את תפיסת הביטחון שלה אל מול איום של מדינות, לא ארגוני טרור. לכן נדרשת כאן חשיבה חדשה על מה הם מרכיבי העוצמה שדרושים למדינת ישראל של נובמבר 2023 ואילך מול צבאות טרור ולא רק מדינות אויב.

אפילו בעצם המושג "עסקת חטופים" יש כאן תקדים. ישראל אמנם נשאה ונתנה בעבר על אזרחים חטופים ואפילו שיחררה עבורם אסירים, אבל אז – כמו במקרה של אלחנן טננבוים – זה היה חלק מעסקת החזרת חיילים, חטופי הר דב: עדי אביטן, עומאר סאוויד ובני אברהם ז"ל.

בשאר המקרים, בכל פעם שאזרחים היו מעורבים בחטיפה, ישראל פעלה צבאית: אנטבה, סבנה, מעלות, משגב עם, קו 300, אוטובוס האמהות ואלה רק חלק מהדוגמאות.

חיילי צה"ל מסיירת מטכ"ל מחלצים חטופים מידי מחבלים מתוך מטוס חברת "סבנה", בנמל התעופה לוד. למעלה, משמאל לימין דני יתום ואהוד ברק בסרבלים, במסווה של פועלים הנותנים שרות תידלוק למטוסים. 9 במאי 1972 (צילום: רון אילן/דובר צה"ל)
חיילי צה"ל מסיירת מטכ"ל מחלצים חטופים מידי מחבלים מתוך מטוס חברת "סבנה", בנמל התעופה לוד. למעלה, משמאל לימין דני יתום ואהוד ברק בסרבלים, במסווה של פועלים הנותנים שרות תידלוק למטוסים. 9 במאי 1972 (צילום: רון אילן/דובר צה"ל)

בכל המקרים הללו, הטרור היה עדיין תחת הגדרת ארגון, לא צבא. חזבאללה וחמאס כיום הם צבאות טרור, שבנוסף ליכולות הצבאיות ואג'נדה אסלאמיסטית קיצונית, גם שולטים על טריטוריה.

בדיוק בהמשך לדברים הללו ישראל צריכה לשרטט לעצמה כבר בטווח הקצר קווים אדומים ברורים. הראשון הוא קודם כל מה לעשות במקרה של הפרת הפסקת האש. טראומת הריגתו וחטיפתו של סגן הדר גולדין ז"ל באוגוסט 2014, עדיין צרובה בתודעה הישראלית.

ישראל צריכה לשרטט לעצמה כבר בטווח הקצר קווים אדומים ברורים. הראשון הוא קודם כל מה לעשות במקרה של הפרת הפסקת האש. טראומת הריגתו וחטיפתו של גולדין ב-2014, עדיין צרובה בתודעה

אז זה קרה בבוקר הראשון של הפסקת האש. חמאס הוא זה שהפר אותה, ישראל הגיבה ללא הועיל ומייד אחר כך נחתם הסכם הפסקת אש חדש.

במקרה דומה הפעם, ישראל חייבת להחליט מראש כיצד היא מגיבה, באיזו עוצמה ומול מי. כל פעולה שתינקט על ידי הצד הישראלי במקרה כזה תשפיע על המשך המשא ומתן והסביבה המדינית העתידית.

הדילמה במקרה הזה קשה מאוד. הדרג המדיני יצטרך להחליט האם כדי לשקם את ההרתעה המיידית של ישראל, תיעצר החזרת החטופים. גם כך המספר העצום של החטופים והמניפולציות של חמאס הן בבחינת משפט שלמה מודרני.

חייל צה"ל חולף בתל אביב על פני תמונותיהם של חטופים המוחזקים ברצועת עזה, 22 בנובמבר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
חייל צה"ל חולף בתל אביב על פני תמונותיהם של חטופים המוחזקים ברצועת עזה, 22 בנובמבר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)

קו אדום נוסף שישראל אמורה לקבוע לעצמה הוא מתי לחדש את האש. ברור שיחיא סנוואר ינסה למשוך את הרגיעה עד כמה שאפשר תוך שהוא מבטיח לאתר חטופים נוספים. את הבטן הרכה של ישאל הוא מכיר היטב משנותיו בכלא הישראלי.

סינואר בונה על כך שככל שהפסקת האש תתארך, כך יקשה על ישראל לחדש את הלחימה. גם כך העולם מתחיל לאבד סבלנות, כל שכן אם יוחזרו הילדים והנשים. ממד החמלה והרגש יעלם.

סינואר בונה על כך שככל שהפסקת האש תתארך, כך יקשה על ישראל לחדש את הלחימה. גם כך העולם מתחיל לאבד סבלנות, כל שכן אם יוחזרו הילדים והנשים. ממד החמלה והרגש יעלם

כרגע החלטת הממשלה מגבילה את פרק הזמן המקסימלי לעצירת האש לעשרה ימים. ברור לחלוטין שמשפחות החטופים שלא שוחררו ירעידו את המדינה לאחר סיום השלב הראשון. זה בדיוק ההישג שסנוואר מבקש להגיע אליו – לתקוע טריז בין הציבור הישראלי למנהיגים שלו. זה יאפשר לו למקסם את השלבים הבאים בעסקה.

ועוד לא הגענו לשלב שבו ידונו הצדדים על חילופי שבויים, כלומר החזרת חיילים. כאן סנוואר ללא ספק יהיה הכי קשוח, נכלולי ואכזר. הוא חייב את שחרור האסירים לחבריו משכבר הימים בכלא הישראלי.

יחיא סנוואר מתקבל על ידי אסמעיל הנייה, אז ראש ממשלת עזה, עם שחרורו מהכלא בישראל והגעתו לעזה, במסגרת העסקה לשחרור גלעד שליט משבי חמאס, 18 באוקטובר 2011 (צילום: AP Photo/Adel Hana)
יחיא סנוואר מתקבל על ידי אסמעיל הנייה, אז ראש ממשלת עזה, עם שחרורו מהכלא בישראל והגעתו לעזה, במסגרת העסקה לשחרור גלעד שליט משבי חמאס, 18 באוקטובר 2011 (צילום: AP Photo/Adel Hana)

מאז שחרורו ב-2011 בעסקת שליט, סנוואר נתון ללחץ עצום מהרחוב הפלסטיני ולביקורת קשה מתוך בתי הכלא על כך שהוא שכח את חבריו מאחור. סנוואר רואה כאן הזדמנות לסגור מעגל היסטורי שימצב אותו כדמות הירואית, כמי שרוקן את בתי הכלא בישראל מאסירים ביטחוניים.

המספרים כאן לא חשובים, חשוב הנרטיב. בהתחשב בעובדה שסנוואר מבין שהוא מת מהלך, סביר להניח שההתעקשות שלו בעניין האסירים הביטחוניים הכבדים תהיה גדולה.

המספרים כאן לא חשובים, חשוב הנרטיב. בהתחשב בעובדה שסנוואר מבין שהוא מת מהלך, סביר להניח שההתעקשות שלו בעניין האסירים הביטחוניים הכבדים תהיה גדולה

לשלב שחרור החיילים יש היבט נוסף: המחויבות הישראלית. הדרישה של סנוואר להפסיק טיסות מודיעין מעל הרצועה בעסקת שחרור הילדים והאמהות נענתה על ידי ישראל. בימים הראשונים הייתה התנגדות גורפת במערכת הביטחון, אולם אחרי שהתברר כי זה תנאי יסודי לעסקה, נעשו ההתאמות המבצעיות.

אבל העקרון כאן מסוכן מאוד. בעסקת שחרור החיילים סנוואר עלול לדרוש ערבות כפולה – שישראל לא תעצור את המשוחררים אחר כך במעצר מנהלי (היא עשתה זאת ב"צוק איתן" עם משוחררי עסקת שליט שחלקם עדיין בכלא).

בנוסף, סנוואר עשוי לדרוש ערבות שישראל לא תתנקש בחיי חלק מהם ואולי אפילו בקשה לערבות לחייו שלו. במקרה הזה הדילמה הישראלית עצומה וכנראה בלתי אפשרית.

גלעד שליט עם מוחמד אבו מרזוק במעבר רפיח, לקראת שחרורו של שליט אחרי מעל לחמש שנים בשבי חמאס, 18 באוקטובר 2011 (צילום: AP Photo/Khalid Farid)
גלעד שליט עם מוחמד אבו מרזוק במעבר רפיח, לקראת שחרורו של שליט אחרי מעל לחמש שנים בשבי חמאס, 18 באוקטובר 2011 (צילום: AP Photo/Khalid Farid)

במערכת הביטחון מדברים מאז השבעה באוקטובר על תקדים מינכן 1972 – אז יצא המוסד למבצע שארך עשרים שנה לחיסול כל מי שהיו מעורבים בתכנון והוצאה לפועל של טבח הספורטאים הישראלים.

רשימות הרוצחים, המסייעים והמשתתפים בטבח השבעה באוקטובר מתעדכנות באופן יומיומי. סנוואר, אסמעיל הנייה, חאלד משעל וסלא אל-אערורי נמצאים בראש הרשימה, ואחריהם מאות שמות.

רשימות הרוצחים, המסייעים והמשתתפים בטבח השבעה באוקטובר מתעדכנות באופן יומיומי. סנוואר, אסמעיל הנייה, חאלד משעל וסלא אל-אערורי נמצאים בראש הרשימה, ואחריהם מאות שמות

שינוי תפיסת הביטחון של ישראל מחייב את הרשימות הללו וההתחשבנות שתבוא אחר כך. כך נהגה ארצות הברית עם מנהיגי אל קאעדה – ובראשם אוסמה בן לאדן – ועם אבו בכר אל בגדדי, מנהיג דעאש.

כך מתמודדת דמוקרטיה מתגוננת עם צבא טרור. לא רק פנקס פתוח ויד רושמת אלא גם עין בכוונת ואצבע על ההדק.

עוד 1,110 מילים
סגירה