יחיא סנוואר מסמן טריטוריות

במשבר שיצר אתמול, סנוואר ביקש לבסס את מעמדו כקובע האחרון והיחיד בתוך חמאס - וגם לנצל כל רגע של ההפוגה וכל הזדמנות שתיקרה בדרכו ● חלק מהטענות של חמאס היו מוצדקות, אם כי הן לא בהכרח נובעות מהתחכמות ישראלית ● אולם החשש הוא שסנוואר יצר משבר מדומה בכדי לגרום להקלה בהליך הבידוק ואולי בכך לנסות להבריח לרצועה אמצעי לחימה ● פרשנות

מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, אפריל 2023 (צילום: MOHAMMED ABED / AFP)
MOHAMMED ABED / AFP
מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, אפריל 2023

בישראל עשו הכול אמש כדי לא לעצור את עסקה שחרור החטופים, מתוך הבנה שהמומנטום חייב להימשך – ואיתו הלחץ על יחיא סנוואר.

השיחות הקדחתניות בין נציגי סנוואר לגורמים הקטארים והמצרים הזכירו לחלק מהמעורבים את אותה שיחה שנוהלה ב-1994 בין יאסר ערפאת לנשיא מצרים דאז חוסני מובארכ במעמד החתימה על הסכם קהיר, שהסדיר למעשה את הקמת הרשות הפלסטינית בגדה המערבית.

ערפאת הציץ במפות, סירב לחתום ואז נשמע מובארכ אומר לו, "תחתום יא כָּלְבּ". אולי אלה לא היו המילים בהם השתמשו הקטארים והמצרים אמש, אבל זה היה המסר.

אף אחד לא הופתע מהמהלך של סנוואר אתמול. המטרה שלו הייתה לסמן כמה טריטוריות.

הראשונה, פנים חמאסית, הוא ביסס את מעמדו כקובע האחרון והיחיד בעניין החטופים ובכלל. לא הנהגת חו"ל של חמאס שנמצאת בקטאר וסופגת לא אחת קיתונות של רותחין מהמארחים.

פלסטינים ממתינים לחלוקת גז בישול ביום השני של ההפוגה בלחמה בעה, 25 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Hatem Ali)
פלסטינים ממתינים לחלוקת גז בישול ביום השני של ההפוגה בלחמה בעה, 25 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Hatem Ali)

השנייה, סנוואר לא מתכוון לוותר בקלות על ימי השקט ולסיים בארבעה ימים את ההפוגה הזו. את המשבר אמש הוא מיצה כמעט עד תום, והביא את ישראל קרוב לנקודת החלטה בעניין ההפוגה. המצרים, הקטארים והאמריקאים זיהו את זה, לא הרפו וקבעו הלכה למעשה ערבות בינלאומית לקיום ההבנות.

בשלב מסוים דווח אפילו על שיחה מתוחה במיוחד בין וושינגטון לדוחא, שבה האמריקאים דיברו "מזרח תיכונית" בכדי להאיץ בקטארים להוריד כפפות מול סנוואר. את עקרון הפרדת המשפחות הם לא הצליחו לכפות על סנוואר – הנערה הילה רותם שוחררה ללא אמה רעיה, שנותרה בעזה. ישראל תאלץ להבליג, להמשיך הלאה בעסקה ואולי לגבות מחיר בהמשך.

את עקרון הפרדת המשפחות לא הצליחו לכפות על סנוואר – הילה רותם שוחררה ללא אמה רעיה, שנותרה בעזה. ישראל תאלץ להבליג ואולי לגבות מחיר בהמשך

במערכת הביטחון ובדרג המדיני לוקחים בחשבון שבפעם הבאה סנוואר יכול לעצור את העברת החטופים היומית (ואולי לדחות אותה על דעתו ביממה) בכדי לבחון את הנחישות הישראלית.

מהלך כזה יחייב צעד תגובה חריף מאוד. השאלה היא האם זה יגיע עד כדי פתיחה באש ממוקדת שתעביר את המסר. זהו צעד מסוכן שיכול לסכל את העסקה, אבל הוא בהחלט נשקל ויש לו כמה רבדים וכמה תרחישי התחלה וסיום בדרגות חומרה שונות.

חיילי צה"ל בנקודת התרעננות על הגבול עם עזה, במהלך היום השני של ההפוגה בלחמיה בעזה, 25 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
חיילי צה"ל בנקודת התרעננות על הגבול עם עזה, במהלך היום השני של ההפוגה בלחמיה בעזה, 25 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)

אלא שגם הטענות של חמאס מצודקות בחלקן, אם כי הן לא בהכרח נובעות מהתחכמות ישראלית. זה כמובן לא מפריע לסנוואר למקסם אותן לצורכי תודעה. חמאס התעקש במשא ומתן המוקדם על הכנסת משאיות סיוע לצפון הרצועה הנצורה. בפועל, המשאיות הללו מתקשות להגיע לחלק מהמקומות בשל צירים שנהרסו או עיכובים לא צפויים הנובעים מקושי לוגיסטי פלסטיני.

חמאס התעקש במשא ומתן המוקדם על הכנסת משאיות סיוע לצפון הרצועה הנצורה. בפועל, המשאיות הללו מתקשות להגיע לחלק מהמקומות בשל צירים שנהרסו או עיכובים לא צפויים הנובעים מקושי לוגיסטי פלסטיני

טענה אחרת היא קצב כניסת המשאיות ממצרים לדרום הרצועה. בישראל אומרים כי הבידוק מהיר מאוד וכי הבעיות נובעות מעיכובים לוגיסטיים בצד המצרי וקשיי קליטה של הסחורות בצד הפלסטיני.

החשש הוא שסנוואר יוצר כאן משבר מדומה בכדי לגרום להקלה בהליך הבידוק ואולי בכך לנסות להבריח לרצועה אמצעי לחימה, מתחת לאפן של ישראל ומצרים.

טענה אחרת היא הרכב האסירים המשוחררים. למרות שהעניין לא נחתם אלא הוסכם בעל פה, קיימת הבנה ששחרור האסירים מהכלא הישראלי יהיה לפי זמן הכליאה, כלומר האסירים ותיקים קודם. אתמול שחררה ישראל אסירים "טריים" יחסית וחמאס זעם.

אסירה פלסטינית מביתוניה עם שחרורה מהכלא בישראל, 24 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)
אסירה פלסטינית מביתוניה עם שחרורה מהכלא בישראל, 24 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)

המשבר הזה תפס במקרה את המשלחת הקטארית הבכירה בישראל, אחרי שהגיעה לכאן בטיסה פרטית מקפריסין. המארחים מהמוסד שתכננו לדון עימם על האפשרות הריאלית של הארכת ההסכם בעוד יומיים, מצאו עצמם מנהלים שיחות קדחתניות לסיום משבר היום השני.

יש מי שסיפר על אווירה חיובית מאוד בעבודה המשותפת בין הצדדים במשבר הנוכחי, שאולי תניב בהמשך פירות מדיניים. אף שכולם זהירים בעניין הקטארי, נראה שהדברים הפעם מתנהלים בצד השני קצת שונה, ברוח מכילה ומבינה יותר מצד דוחא.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 549 מילים ו-1 תגובות
סגירה