במקום להילחם בחיות אדם, אנו עלולים להפוך לכאלה

עקורים פלסטינים אוספים מזון שנתרם על ידי ארגון צדקה לפני ארוחת אפטאר ביום הראשון של חודש רמדאן, בעיר רפיח שבדרום עזה, 11 במרץ 2024 (צילום: AFP)
AFP
עקורים פלסטינים אוספים מזון שנתרם על ידי ארגון צדקה לפני ארוחת אפטאר ביום הראשון של חודש רמדאן, בעיר רפיח שבדרום עזה, 11 במרץ 2024

חצי שנה עברה מאז פרצה המלחמה בעזה, שהחלה בטבח הנורא שביצע חמאס בתושבי ותושבות ישראל. לאחרונה יצאה האוגדה האחרונה, אוגדה 98, מהרצועה ולמעשה המלחמה בעזה הסתיימה ללא שום הישג.

מה שהתחיל ככישלון קולוסלי המשיך ככישלון מתגלגל. הביטחון לא שב לגבולות, ואף התפרץ בסוף השבוע במתקפה איראנית ישירה על ישראל, והחטופות והחטופים, בחלקם הגדול, עוד במנהרות חמאס.

מה שהתחיל ככישלון קולוסלי המשיך ככישלון מתגלגל. הביטחון לא שב לגבולות, ואף התפרץ בסוף השבוע במתקפה איראנית ישירה על ישראל, והחטופות והחטופים, בחלקם הגדול, עוד במנהרות חמאס

המדיניות שישראל בחרה, מיד לאחר הטבח, הייתה מדיניות כושלת, בעלת פוטנציאל אפס להצלחה. הענשה קולקטיבית חסרת אבחנה וחסרת חמלה היא המדיניות שהובילה אותנו עד הלום, ליצירת אסון בלתי נתפש בעזה

הפסדנו במלחמה הזו. הפסדנו את תמיכת העולם בה, והפסדנו את עצמנו. גם אלו שתמכו במלחמה רואים בהדרגה את הכיעור והאיוולת במלואם: נקמה, הרס, מחסור, הרעבה ומצור לא מביאים ולא יביאו ביטחון. אף אחד לא באמת חושב שילדים רעבים, ללא עתיד ותקווה, ללא זכויות והגנה, יחיו לצדנו בהכנעה והתרפסות.

"הזוועה שראיתי עולה על יכולתי לתאר אותה, השינה ברצועת עזה היא כמו לשכב בארון קבורה", ככה אמר דובר יוניצ"ף – קרן החירום הבינלאומית של האו"ם לילדים. מאז החלה הלחימה נהרגו ברצועת עזה 14,500 קטינים – מתוכם 5,826 תלמידי בית ספר, עוד 31 קטינים מתו כתוצאה ישירה מתת תזונה והתייבשות.

50,400 ילדים מתחת לגיל חמש סובלים מתת תזונה חריפה שיכולה לפגוע בהתפתחותם ו-34% מהילדים מתחת לגיל שנתיים סובלים משלשול חריף. ביה"ח כאמל עדוואן מדווח שמדי יום מגיעים כ-15 ילדים הסובלים מתת תזונה. ליותר מ-1000 ילדים נכרתה גפה אחת לפחות.

70% מתושבי רצועת עזה צפויים להיכנס לשלב הגבוה ביותר (5) בסולם דירוג משבר הרעב. יותר מ-70% מיחידות הדיור בעזה אינן ראויות למגורים, וכמעט שני מיליון אנשים מרוכזים בחלק הדרומי של הרצועה בצפיפות של 30,000 לקמ"ר. אלו נתונים זמניים וחלקיים ביותר.

"הזוועה שראיתי עולה על יכולתי לתאר אותה, השינה ברצועת עזה היא כמו לשכב בארון קבורה", ככה אמר דובר יוניצ"ף – קרן החירום הבינלאומית של האו"ם לילדים. מאז החלה הלחימה נהרגו ברצועת עזה 14,500 קטינים

הגישה כי אין בלתי מעורבים בעזה ולכן הכל מותר, עוד הייתה טבעית ואנושית בימים הראשונים אחרי הטבח. אז אמר שר הביטחון: "ישראל מטילה מצור מלא על עזה וכי לא יהיה חשמל, מים, אוכל, דלק, הכול יהיה סגור משום שישראל נלחמת כנגד חיות אדם".

מאז אנחנו כבר שישה חודשים במלחמה, ובמקום להילחם בחיות אדם, אנחנו עלולים להפוך בעצמנו לכאלה. המדיניות הישראלית, לפיה יש להעניש באופן קולקטיבי וחסר אבחנה את האוכלוסייה האזרחית, כולל נשים וילדים, עמדה בראש הטיעונים בתביעתה של דרום אפריקה לבית המשפט הבינלאומי לצדק בהאג, ולא בכדי – זוהי מדיניות המנוגדת לדין הבינלאומי ולמוסר האנושי, מדיניות הגורמת נזק עצום בכל מובן בהווה ובעתיד.

חצי שנה עברה מאז ישראל יצאה למלחמה בעזה, והיא לא עמדה באף אחד מהיעדים שהציבה לעצמה. להיפך – מצבנו האזורי רק הידרדר, התערערות הביטחון העצמי רק העמיקה, השקט לא חזר לדרום, החטופים לא חזרו הביתה, המפונים והמפונות עוד רחוקים מלחזור לישובים שלהם. לא רק הקונספציה עד השבעה באוקטובר קרסה, גם הקונספציה שמובילה אותנו מאז ועד היום קורסת כמגדל קלפים.

שינוי עמוק אמנם לא יחזיר את המתים, אבל יכול להציל את החיים. לכן ישראל חייבת לפעול באופן מיידי להסכם הפסקת אש, במסגרתו יושבו כל החטופות והחטופים, לשיקום רצועת עזה ולהתקדמות רצינית לקראת פתרון כולל לסכסוך הישראלי פלסטיני, בתמיכה ובמעורבות בינלאומית.

ישראל לא עמדה באף אחד מהיעדים שהציבה. להיפך – מצבנו האזורי הידרדר, התערערות הביטחון העמיקה, השקט לא חזר לדרום, החטופים לא חזרו הביתה, המפונים והמפונות עוד רחוקים מלחזור לישוביהם

רק תפיסת ביטחון הסכמית תוביל לחיי שלום וביטחון בר קיימא, ועל הדרך גם נשיג את הניצחון הגדול על חמאס. זה אולי הדבר שיכאיב לראשיו יותר מכל – חתירה להסדרי שלום.

מוריה שלומות היא עורכת דין ומגשרת, מנכ״לית קבוצת "הורים נגד מעצרי ילדים".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
ישראל למעשה סיימה את כיבוש רוב עזה, למעט רפיח. אוגדה 98 התפנתה על מנת שהאוכלוסיה העזתית תוכל לחזור לחאן יונס תחת פיקוח ישראלי, וכך ישראל תוכל לכבוש את רפיח ללא בעיה. לאחר כיבוש רפיח פחו... המשך קריאה

ישראל למעשה סיימה את כיבוש רוב עזה, למעט רפיח. אוגדה 98 התפנתה על מנת שהאוכלוסיה העזתית תוכל לחזור לחאן יונס תחת פיקוח ישראלי, וכך ישראל תוכל לכבוש את רפיח ללא בעיה. לאחר כיבוש רפיח פחות או יותר כל חמאס בעזה יושמד (למעט מנהרה אחת או שתיים שמטוהרות בכל רגע ורגע). ולאחר מכן נראה ממשל צבאי בעזה ואולי שליטה אזרחית של גוף לא ישראלי כלשהו (הבעיה שאין אף אחד שמעוניין לקחת את התפקיד, אפילו הרשות הפלסטינית לא יכולה לשלוט בטול כרם, אז שתשלוט בעזה? ) בנוגע לעניין החטופים אכן הייתה בעיה אך מכיוון שרובם נמצאים ברפיח, כיבוש רפיח פותר את רוב בעיית החטופים. האמריקאים מחליטים לאפשר את כיבוש רפיח ולכן רוב בעיית החטופים תיפתר. ואז כמובן שהמפונים בדרום יוכלו לחזור. אנחנו כנראה נראה מלחמה בלתי נמנעת מול לבנון (גם בדרום לבנון יש באזור ה150000 מפונים) וכעת צה"ל מכין את השטח מבחינת כמות ההפצצות שם והבריחה של המקומיים צפונה. ולאחריה המפונים יוכלו לחזור לבתיהם. נראלי שיש לך טיפ טיפה של אג'נדה שהיא לא הכי תומכת במלחמה מלכתחילה ולכן את לא רוצה שהדברים האלו יקרו, אך את צריכה בסוף להבדיל בין מה שאת רוצה שיקרה למה שקורה דה-פקטו. בנוסף, המלחמה בעזה היא מלחמה אורבנית, ויחס הרוגים של 1:1.3 במלחמה אורבנית בין אזרחים ללוחמים זה היחס הכי נמוך שאי פעם היה קיים בהיסטוריה האנושית של המלחמה. אם אנחנו חיות אדם בעקבות המלחמה בעזה, אז כל צבא אנושי שאי פעם היה קיים משחר האנושות הוא צבא של חיות אדם,שזה כמובן לא נכון. חתירה להסדרי שלום זה נחמד, אבל ערפאת ויתר על קמפ דיויד ב2000 שזה המקסימום שישראל תוכל לתת מבלי להתאבד, אז הם כנראה לא הכי רוצים שישראל תתקיים. למעשה עזה היא השארית האחרונה של הסכסוך הישראלי פלסטיני- כמות הפיגועים ביהודה ושומרון הולכת וירדה ואפילו ברמדאן הזה לא קרו כמעט התפרעויות! כך שאם אנחנו מנצחים את המלחמה בעזה בניצחון שהוא מספיק כואב לפלסטינים ( ממשל צבאי, אזור מפורז בשליטה צבאית ישראלית ישירה באזור החיץ ובנצרים, מחיקה של צפון הרצועה- מה שקורה עכשיו) אז ניתן להגיד שהסכסוך הישראלי פלסטיני הוכרע אחת ולתמיד, והכרעה כנראה תביא ליותר שלום בטווח הארוך מהסכם שלום (האם הסכם שלום בין גרמניה לפולין היה מביא יותר שלום מהתבוסה של גרמניה ב1945? כנראה שלא), כי צד אחד נאלץ להסכים למה שהצד השני מאלץ אותו וכך אין אלימות.

גברת שלומות, עשרות שנות פעילות בסמול הרדיקלי ועדיין לא למדת שהאויב הפלשטנאצי פועל להשמיד את כולנו, רק משום שאנחנו יהודים. אמנת החמאס הפלשטנאצית אומרת זאת במפורש, אבל אתם עיוורים למציאות... המשך קריאה

גברת שלומות, עשרות שנות פעילות בסמול הרדיקלי ועדיין לא למדת שהאויב הפלשטנאצי פועל להשמיד את כולנו, רק משום שאנחנו יהודים. אמנת החמאס הפלשטנאצית אומרת זאת במפורש, אבל אתם עיוורים למציאות, חירשים בדיוק כמו המודיעין הישראלי עד שישה באוקטובר ורק מקשקשים בדיוק כמו הממשלה הכושלת בראשות ראש ארגון המחבלים ורב המרצחים ביבים שקרניהו.

אוי לתמימים. לימדו קצת מי הם החמאס ורעיונותיו, כיצד ניצלו את הכסף שזרם אליהם לבניית וילות לראשיו, מנהור למלחמה בנו ועוני מחפיר לעמו, כיצד הרעיון המרכזי" אין לתת אף שעל אדמה לכופרים" הוא... המשך קריאה

אוי לתמימים. לימדו קצת מי הם החמאס ורעיונותיו, כיצד ניצלו את הכסף שזרם אליהם לבניית וילות לראשיו, מנהור למלחמה בנו ועוני מחפיר לעמו, כיצד הרעיון המרכזי" אין לתת אף שעל אדמה לכופרים" הוא הרעיון המרכזי של האמונה של חמאס. וכמובן, אנחנו הכופרים ואין לנו מקום בו מותר לנו לחיות. נחש כמו החמאס צריך להשמיד. וגם במחיר סבל נורא לעמו. הברירה במלחמה עימו היא או אנחנו או הם. אני מעדיף לחיות ושהם ימותו. מי שלא חס על ילדי אני לא אחוס על ילדיו.

עוד 570 מילים ו-3 תגובות
סגירה