ארה"ב דוחפת להחלשת חמאס – ולא לחיסולו

גורמים בממשל ביידן טוענים כי השאיפה לחסל את חמאס היא לא ריאלית ודוחפים להפסקת אש ● ארה"ב – יחד עם שותפיה הערבים והאירופאים – מגבשת תוכנית שתאפשר לרשות פלסטינית מחודשת לחזור לרצועה ● "אנחנו מנסים לקדם חזון הכולל את דחיקת חמאס לשוליים וחיזוק ישראל"

מחבלי הג'יהאד האסלאמי בדרכם לחצות את גדר הגבול בין ישראל לעזה מחאן יונס במהלך ההסתערות בהובלת חמאס ב־7 באוקטובר 2023 (צילום: Said Khatib/ AFP/ File)
Said Khatib/ AFP/ File
מחבלי הג'יהאד האסלאמי בדרכם לחצות את גדר הגבול בין ישראל לעזה מחאן יונס במהלך ההסתערות בהובלת חמאס ב־7 באוקטובר 2023

כשבעה חודשים מתחילת מלחמת ישראל–חמאס, העדיפות העליונה של ממשל ג'ו ביידן היא לקדם עסקה לשחרור חטופים. עסקה כזאת תכלול אומנם הפסקת אש לכמה שבועות, אבל המטרה של וושינגטון היא שההפסקה תהפוך לקבועה.

"אם נוכל להשיג הפסקת אש, נוכל להשיג משהו מתמשך יותר – ואז אולי לסיים את העימות", אמר החודש ג'ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן.

אולם, לא ברור איך הניסיון לדחוף להפסקת אש מתיישב עם מחויבות אמריקאית אחרת – לחסל את האיום של חמאס. "סילוק חמאס הוא עדיין המטרה הישראלית – ואנחנו שותפים למטרה הזאת", אמר קירבי בשבוע שעבר.

דומה כי שתי המטרות לעיל מתנגשות זו עם זו, בהתחשב בכך שעסקה זמנית שתהפוך לקבועה תותיר ככל הנראה את חמאס על כנו בעזה. ממשל ביידן לא התייחס בצורה ישירה ופומבית לדיסוננס הזה, אך שני גורמים רשמיים אמריקאים ושני מקורות נוספים הבקיאים בנושא, שוחחו עם זמן ישראל בעילום שם וסיפקו מעט הבהרות.

חיילי צה"ל פועלים בשכונת זייתון בעיר עזה, מאי 2024 (צילום: דובר צה"ל)
חיילי צה"ל פועלים בשכונת זייתון בעיר עזה, מאי 2024 (צילום: דובר צה"ל)

"המטרה היא שחמאס יהיה חלש מאוד כשהאבק ישקע, כלומר לא יהיה מסוגל לבצע עוד מתקפה כמו ב־7 באוקטובר", מסביר הגורם האמריקאי הראשון. "אבל אנחנו צריכים להיות כנים לגבי העובדה שחמאס יישאר בעזה בצורה כזו או אחרת אחרי שהמלחמה תיגמר.

"ששת החודשים האחרונים הוכיחו ששום כמות של לחימה לא תשנה את זה", הוא הוסיף. בתחילת חודש מאי כוחות ישראליים נכנסו לשכונת זייתון בעזה בפעם השלישית מאז שפרצה המלחמה, לאחר שאנשי חמאס חזרו לאזורים שכבר טוהרו על ידי צה"ל.

"מה שאנחנו מנסים לקדם הוא חזון הכולל את דחיקת חמאס לשוליים, בעוד שישראל תהיה חזקה יותר בעזרת קשרים משופרים עם שכנותיה הערביות"

"מה שאנחנו מנסים לקדם הוא חזון הכולל את דחיקת חמאס לשוליים, בעוד שישראל תהיה חזקה יותר בעזרת קשרים משופרים עם שכנותיה הערביות", הסביר הגורם הרשמי. "כך נוכל לחסל את האיום של חמאס מבלי להמשיך במלחמה בלי סוף".

"זה תהליך של שנים, והוא ידרוש שיתוף פעולה ישראלי, אבל האלטרנטיבה היא מעגל בלתי נגמר של אלימות, שהישראלים עלולים להתמודד איתו לבד", אמר הגורם האמריקאי השני, בהתייחס לסכנה שבהידלדלות התמיכה הבינלאומית בישראל.

פעילות צה"ל ברצועת עזה. 18 במאי 2024 (צילום: דובר צה
פעילות צה"ל ברצועת עזה. 18 במאי 2024 (צילום: דובר צה"ל)

החלפת חמאס

ארבעת המקורות תיארו מאמץ בינלאומי לתמיכה בפריסה מחודשת של כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית ברצועת עזה. הם מכירים בכך שהרשות הפלסטינית לא מסוגלת כרגע לשאת באחריות ביטחונית – כל שכן שלטונית – בעזה.

מעמדה הנוכחי של הרשות הפלסטינית הוא אולי החלש ביותר מאז הקמתה לפני 30 שנה, אז היא נתפסה כגרסה ראשונית של ישות ריבונית יותר. בעיני הפלסטינים, הלגיטימיות של הרשות דעכה על רקע האשמות בשחיתות ובניהול כושל שהלכו והצטברו עם התבססות הנוכחות הישראלית בגדה המערבית.

ג'ו ביידן אמר לפני כשבועיים כי חמש מדינות ערביות "מוכנות לסייע בשיקום עזה, מוכנות לסייע במעבר לפתרון של שתי מדינות… לשמור על הביטחון ועל השלום"

אולם, ארה"ב – יחד עם שותפיה הערבים והאירופאים – לא נרתעים ועובדים על גיבוש מנגנונים שיאפשרו לרשות פלסטינית מחודשת לחזור לרצועה. אף שרוב התוכנית טרם גובשה, בעלי העניין הבהירו כי היא תותנה בהסכמה ישראלית למסלול קצוב בזמן לקראת מדינה פלסטינית. 

קשה להאמין שהציבור הישראלי יקבל הסכמה כזאת כעת, כאשר הנכונות לפשרות כלפי הפלסטינים נמצאת אולי בשפל של כל הזמנים. בריאיון לד"ר פיל, ראש הממשלה בנימין נתניהו העלה את האפשרות שמדינות כמו איחוד האמירויות וערב הסעודית יסכימו לסייע בממשל בעזה, אף שדחה את התנאי העיקרי שלהן, שאותו תיאר כ"פרס לטרור של חמאס".

ראש הממשלה בנימין נתניהו משוחח עם ד"ר פיל בריאיון שפורסם ב־10 במאי 2024 (צילום: צילום מסך מיוטיוב, בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
ראש הממשלה בנימין נתניהו משוחח עם ד"ר פיל בריאיון שפורסם ב־10 במאי 2024 (צילום: צילום מסך מיוטיוב, בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

הדברים הללו לא התקבלו היטב באיחוד האמירויות, ששר החוץ שלה, עבדאללה בן זאיד, אמר בתגובה כי אבו דאבי תציע את תמיכתה רק לאחר ש"תקום ממשלה פלסטינית שתענה על התקוות ועל השאיפות של אחינו הפלסטינים ושתהיה בעלת יושרה, כשירות ועצמאות".

כמה גורמים אמריקאים רמזו כי אבו דאבי ומדינות ערביות אחרות הפגינו גמישות רבה יותר בשיחות פרטיות. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר לפני כשבועיים כי חמש מדינות ערביות "מוכנות לסייע בשיקום עזה, מוכנות לסייע במעבר לפתרון של שתי מדינות… לשמור על הביטחון ועל השלום בזמן שיפעלו להקמת רשות פלסטינית אמיתית ולא מושחתת".

ארה"ב שואפת לכרוך את היוזמה הזאת בהסכמה סעודית לנרמול היחסים עם ישראל, אולם ריאד מציבה את אותו תנאי בנוגע למדינה פלסטינית עתידית

ביידן אמר שהוא לא רוצה לנקוב בשמות חמש המדינות, "כי אני לא רוצה להכניס אותן לצרות", אבל ברור למדי שהוא התכוון לאיחוד האמירויות, לערב הסעודית, לירדן, למצרים ולקטאר.

חמש המדינות הללו מנהלות דיונים כקבוצה וכן עם ארה"ב כדי לגבש חזון לעזה של אחרי המלחמה שמטרתו להביא בסופו של דבר לסיום הסכסוך הישראלי–פלסטיני.

שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן בפגישה עם שר החוץ הירדני איימן א־ספדי, שר החוץ הסעודי הנסיך פייסל בן פרחאן אאל סעוד, ראש הממשלה ושר החוץ הקטארי מוחמד בן עבד א־רחמן אאל ת'אני, שר החוץ האמירתי עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן, שר החוץ המצרי סאמח שוכרי ומזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף חוסיין א־שייח, בדיון על המלחמה בעזה, עמאן, ירדן, 4 בנובמבר 2023 (צילום: Jonathan Ernst/Pool photo via AP)
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן בדיון על המלחמה בעזה עם שרי החוץ הירדני, הסעודי, הקטארי  האמירתי המצרי ומזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, ירדן, 4 בנובמבר 2023 (צילום: Jonathan Ernst/Pool photo via AP)

ארה"ב שואפת לכרוך את היוזמה הזאת בהסכמה סעודית לנרמול היחסים עם ישראל, אולם ריאד מציבה את אותו תנאי בנוגע למדינה פלסטינית עתידית. גורמים אמריקאים אמרו לזמן ישראל בחודש שעבר כי כמה בכירים בממשל ביידן עדיין מאמינים כי נתניהו יתרצה בנוגע לתנאי הזה כאשר יידחק לפינה ויוצגו בפניו האלטרנטיבות האחרות.

נראה שמה שהטריד במיוחד את בן זאיד מאיחוד האמירויות הוא ההתעקשות של נתניהו בריאיון כי בעלות בריתה הערביות של ישראל יהיו מוכנות לסייע בניהול הרצועה בעוד שישראל תמשיך לפעול בה צבאית כדי למנוע את התעוררות חמאס.

נראה שמה שהטריד במיוחד את בן זאיד מאיחוד האמירויות הוא ההתעקשות של נתניהו בריאיון כי בעלות בריתה הערביות של ישראל יהיו מוכנות לסייע בניהול הרצועה בעוד שישראל תמשיך לפעול בה צבאית

הדינמיקה הזאת תרמה לצניחה בפופולריות של הרשות הפלסטינית בגדה המערבית, שכן רמאללה נתפסת כמי שמשתפת פעולה עם ישראל, אף שאינה משיגה שום התקדמות לקראת ריבונות בתמורה לשיתוף הפעולה הביטחוני הזה.

נראה שלאיחוד האמירויות הערביות, למצרים ולמדינות ערביות אחרות יש רגישות דומה להצגתן באור שכזה, ובהתאם לכך הן מסתייגות מהרעיון לפעול בעזה לצד הכוחות הישראליים אחרי המלחמה.

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן מחזיק את תמונתו של מנהיג חמאס יחיא סנוואר במהלך מושב מיוחד של העצרת הכללית של האו"ם בנוגע לבקשה הפלסטינית לחברות מלאה באו"ם, במטה האו"ם בניו יורק, 10 במאי 2024 (צילום: Charly TRIBALLEAU / AFP)
שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן מחזיק את תמונתו של מנהיג חמאס יחיא סנוואר, 10 במאי 2024 (צילום: Charly TRIBALLEAU / AFP)

מקור אמריקאי המעורה בנושא אמר כי זו צפויה להיות נקודת מחלוקת, אך הוסיף כי ארה"ב לא תתנגד לכך שישראל תרדוף את הנהגת חמאס לאחר סיום המלחמה.

"בהתחשב בכך שחמאס עדיין יהיה בעזה, ובתמיכה שלנו בתבוסה מתמשכת של ארגון הטרור ובמחויבות שלנו למנוע ממנו לנהל שוב את הרצועה, אתה יכול לקרוא את זה בין השורות", אמר המקור.

בינתיים, נראה שארה"ב מכשירה את הקרקע להודעה שישראל כבר החלישה את חמאס מספיק כדי להצדיק את סיום המלחמה. "יש דרכים טובות יותר לרדוף את חמאס"

חמאס מוחלש אבל לא מחוסל

בינתיים, נראה שארה"ב מכשירה את הקרקע להודעה שישראל כבר החלישה את חמאס מספיק כדי להצדיק את סיום המלחמה.

"אנחנו מאמינים שישראל הפעילה לחץ עצום על חמאס ושיש דרכים טובות יותר לרדוף את מה שנותר מחמאס ברפיח מאשר מבצע צבאי רחב", אמר קירבי כשהסביר את ההחלטה של ביידן להתנות לראשונה בפומבי את הסיוע לישראל.

פלסטינים מתפנים מרפיח לעבר חאן יונס, בדרום רצועת עזה, 11 במאי 2024 (צילום: AFP)
פלסטינים מתפנים מרפיח לעבר חאן יונס, בדרום רצועת עזה, 11 במאי 2024 (צילום: AFP)

"בתחילת העימות חמאס לא הרגיש ולא סבל את סוגי הלחץ ואת סוגי האבדות שהוא סבל עכשיו", הוא טען. ישראל "חיסלה הרבה מהמנהיגים בלחימה שהיא מנהלת בחודשים האחרונים. היא השמידה את שורותיהן של הרבה מהיחידות שלהם. תמונת חמאס היום היא לא כפי שהייתה לפני שישה חודשים", אמר קירבי.

דובר משרד החוץ האמריקאי מתיו מילר הוסיף: "היכולת [של חמאס] לפתוח במתקפות מהסוג שביצע ב־7 באוקטובר פחתה משמעותית אם לא חוסלה לחלוטין… מפעלי ייצור הנשק התת־קרקעיים שלו הושמדו. רוב הנהגת הגדודים שלו בצפון ובמרכז עזה חוסלה".

"אנחנו למדנו מהניסיון שלנו במלחמות קשות שיש הבדל בין לחסל משהו לבין לגרום לו שלא יהווה יותר איום", אמר לו. "האתגר הוא להחליש את חמאס עד לנקודה שבה הוא כבר לא יהווה איום"

סימן נוסף לכך שארה"ב אולי רואה בהיחלשות הזו של חמאס סיבה מספקת כדי לתמוך בסיום מיידי של המלחמה, אף שלחמאס עדיין יש לוחמים פעילים בעזה, הם דבריו של שגריר ארה"ב ג'ק לו לערוץ 12 ביום ראשון בשבוע שעבר, שלפיהם וושינגטון מתנגדת לרטוריקה כמו זו שנוקטת ישראל על הצורך "לחסל" את חמאס.

"אנחנו למדנו מהניסיון שלנו במלחמות קשות שיש הבדל בין לחסל משהו לבין לגרום לו שלא יהווה יותר איום", אמר לו. "האתגר הוא להחליש את חמאס עד לנקודה שבה הוא כבר לא יהווה איום", הסביר השגריר האמריקאי. "אנחנו אמרנו באופן עקבי שחמאס לא צריך להיות גוף פוליטי או שלטוני, זה לא אומר שאתם תחסלו כל פעיל ופעיל של חמאס".

מבנים בשכונת זייתון בעיר עזה שנפגעו במלחמה בין חמאס לישראל, 15 במאי 2024 (צילום: AFP)
מבנים בשכונת זייתון בעיר עזה שנפגעו במלחמה בין חמאס לישראל, 15 במאי 2024 (צילום: AFP)

ישראל אולי לא תסכים עם אסטרטגיה כזאת, ולא תצטרך להביט הרחק מדי אל העבר כדי לסתור את התזה העומדת בבסיסה. מבקרי הנסיגה של הממשל מאפגניסטן ב־2021, שראו כיצד הטאליבן שבים ומשתלטים מייד על המדינה עם עזיבת הכוחות האמריקאיים, אולי יבחינו ביכולת המוכחת של ארגונים קיצוניים שספגו נזקים קשים להתארגן מחדש, להשתקם ולכבוש שוב את השטח מידי כוחות מתונים יותר ברגע שצבא חיצוני חזק נסוג ממנו.

חמאס יהפוך לחזבאללה?

אולם, המקור האמריקאי אמר כי בממשל ובבירות הערביות יש מי שמאמינים שחמאס יסכים לסגת באופן רשמי מסמכויותיו השלטוניות בעזה במסגרת הסכם פיוס עם תנועת פת"ח של ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.

ארה"ב אותתה על תמיכתה הפושרת במאמציה של סין לאחרונה להשיג הסכם בין חמאס לפת"ח – עניין חמקמק מזה שנים. "אם סין רוצה למלא תפקיד פרודוקטיבי בסיום העימות הזה, זה משהו שנקבל בברכה"

בעיקר, ארה"ב אותתה על תמיכתה הפושרת במאמציה של סין לאחרונה להשיג הסכם בין חמאס לפת"ח – עניין חמקמק מזה שנים. "אם סין רוצה למלא תפקיד פרודוקטיבי בסיום העימות הזה, זה משהו שנקבל בברכה", אמר מילר לפני כשבועיים.

פירוש הדבר הוא ככל הנראה שתידרש מידה מסוימת של הסכמה מצד חמאס לזהות האנשים שינהיגו את ממשלת המעבר הפלסטינית בעזה, אך לדברי המקור האמריקאי חמאס לא יורשה להכניס את אנשיו לממשלה.

נשיא סין שי ג'ינפינג ויושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בטקס קבלת פנים באולם הגדול של העם בייג'ינג, 14 ביוני 2023 (צילום: Jade GAO / POOL / AFP)
נשיא סין שי ג'ינפינג ויו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בטקס קבלת פנים באולם הגדול של העם בייג'ינג, 14 ביוני 2023 (צילום: Jade GAO / POOL / AFP)

כשהפלסטינים יגיעו לשלב שבו יהיו מסוגלים לקיים בחירות, אמר מקור אמריקאי נוסף, המטרה היא שמחליפיו של חמאס בשלטון יוכיחו עד אז תוצאות שאפשר יהיה לבחון כנגד ההרס שארגון הטרור השית על הרצועה בשל מתקפת הטרור שלו ב־7 באוקטובר.

אולם החזון הזה גם מעלה השוואות למעמדו של ארגון חזבאללה בלבנון, שם ארגון הטרור הוא לא חלק רשמי מהממשלה אבל יש לו השפעה רבה על קבלת ההחלטות שלה והוא מהווה את הכוח הצבאי החזק במדינה.

המקור האמריקאי השני טען כי בשונה מחזבאללה, חמאס לא יוכל להתחמש מחדש בקלות אם התוכניות של ארה"ב לחזק את גבול עזה–מצרים יתממשו

המקור האמריקאי השני טען כי בשונה מחזבאללה, חמאס לא יוכל להתחמש מחדש בקלות אם התוכניות של ארה"ב לחזק את גבול עזה–מצרים יתממשו. בעוד שקשה הרבה יותר לישראל למנוע משלוחים איראניים לחזבאללה דרך סוריה, המשימה קלה יותר באזור הגבול בין עזה למצרים, שישראל כבר החלה לפעול בו בשבוע שעבר.

בינתיים, ממשל ביידן הסתפק בהצעה פומבית של עקרונות כלליים בנוגע לעזה של אחרי המלחמה, שאותם הוא מקווה לכופף ברגע שיצליח לתווך הפסקת אש ראשונית ועסקה לשחרור החטופים.

עצרת למען שחרור הישראלים החטופים בעזה, בכיכר החטופים בתל אביב בערב יום העצמאות ה־76 של ישראל, 13 במאי 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
עצרת למען שחרור הישראלים החטופים בעזה, בכיכר החטופים בתל אביב בערב יום העצמאות ה־76 של ישראל, 13 במאי 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

"היינו ברורים, עקביים וחד־משמעיים לגבי כך שעזה היא אדמה פלסטינית ותישאר אדמה פלסטינית, כאשר חמאס – שנכלל ברשימת ארגוני הטרור הזרים של ארה"ב – כבר לא שולט בעתידה וכששום ארגון טרור לא מסוגל לאיים על ישראל", הגיב משרד החוץ האמריקאי לפנייה בנוגע לכתבה זו.

"זהו העתיד שאנחנו שואפים לו, בהתאם לאינטרסים של הישראלים והפלסטינים, של האזור הסובב ושל העולם", הוסיפה התגובה.

"הדרך הטובה ביותר להתקדם היא להגיע להסכם עם ארגון הטרור שיציל את החטופים שעדיין בחיים, גם אם זה אומר לסיים את המלחמה. עדיין נוכל לרדוף את חמאס"

בכיר ישראלי, שביקש להישאר בעילום שם, טען כי הממסד הביטחוני של ישראל מתחיל לנוע לעבר עמדתה של ארה"ב בנוגע לעזה של אחרי המלחמה, מתוך הכרה בכך שלא ניתן להביס את חמאס לחלוטין באמצעות לחימה.

"הדרך הטובה ביותר להתקדם היא להגיע להסכם עם ארגון הטרור שיציל את החטופים שעדיין בחיים, גם אם זה אומר לסיים את המלחמה", אמר הבכיר. "עדיין נוכל לרדוף את חמאס מבחינה צבאית, אבל נוכל גם להתחיל לעבוד על הקמת אלטרנטיבה מדינית בת קיימא [לארגון הטרור] כדי שהוא לא יקום לתחייה בעזה".

מפגינים בתל אביב למען עסקת חטופים ונגד הממשלה, 11 במאי 2024 (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
מפגינים בתל אביב למען עסקת חטופים ונגד הממשלה, 11 במאי 2024 (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)

עם זאת, הבכיר מכיר בכך שהדרג המדיני פחות משוכנע בגישה האמריקאית.

עוד 1,707 מילים
סגירה