שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' בישיבת סיעה בצפון, 19 במאי 2024 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
אייל מרגולין/פלאש90

האסטרטג הביטחוני סמוטריץ' שכח שבלי חיילים אין צבא

סיעת הציונות הדתית נזכרה אחרי 7.5 חודשים של הפגזות שיש עוד חבלי ארץ שראוי ליישב וקיימה ישיבה בצפון ● סמוטריץ' דורש "ליצור רצועת ביטחון בדרום לבנון", אבל לא מסביר עם איזה צבא הוא יעשה את זה בדיוק ● מדובר באחד השרים שהצביעו להעברת חוק גיוס מגוחך, שיאפשר לבני הישיבות החרדיות להמשיך להשתמט ● פרשנות

הכנס השני של הכנסת ה־25 מתחילת המלחמה ייפתח היום באווירת נכאים. אין בימים אלה בישראל פינה של נחמה. בכל אזור הציבור נפול פנים. האווירה במסדרונות הכנסת לא תהיה שונה. בני משפחות של חטופים וניצולי טבח ממלאים את ישיבות ועדות הכנסת החל משעות הבוקר בניסיון נחוש להותיר את הנושא על סדר היום הציבורי.

בשעות הצוהריים יתכנסו – כמדי יום שני – ישיבות הסיעה של המפלגות השונות – וגם שם לא יימסרו הצהרות פורצות דרך הנוגעות להצלת הישראלים החטופים.

סיעת הציונות הדתית, שקיימה אתמול ישיבה באזור מרום הגליל, נזכרה פתאום אחרי 7.5 חודשים של הפגזות שיש עוד חבלי ארץ שראוי ליישב חוץ מהגדה המערבית. יש להניח שבישיבת הסיעה הם יחזרו על המסרים הללו ועל הצורך לייצר אזור חיץ – גבול ביטחון בתוך לבנון. פשיטא – הם קוראים לכיבוש החלק הדרומי של מדינה ריבונית סמוכה לישראל.

יש להניח שבישיבת הסיעה הם יחזרו על המסרים הללו ועל הצורך לייצר אזור חיץ – גבול ביטחון בתוך לבנון. פשיטא – הם קוראים לכיבוש החלק הדרומי של מדינה ריבונית סמוכה לישראל

בדף המסרים העדכני של הימין הישראלי עוברים מ"דשדוש" ל"הכרעה", מ"כניעה והתרפסות" ל"ניצחון", כפי שהצהיר אתמול שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. השר גם סימן את כל האחראים למצב הזוועתי שאליו נקלעה המדינה בהובלת הממשלה שהוא חבר בה.

קודם כל, "זה התחיל בהסכמי אוסלו, כשישראל הוציאה את כוחות צה"ל מערים בעזה ומערים ביו"ש, התגבר בהתנתקות מגוש קטיף ובמדיניות במשך שנים רבות, ובמקביל כאן בצפון זה התחיל בבריחה של צה"ל על ידי אהוד ברק מרצועת הביטחון בלבנון".

כלומר, אירועים צבאיים/מדיניים שהתרחשו לפני 30, 24 ו־19 שנים, הם בעלי הקשר ישיר ומיידי לטבח 7 באוקטובר ומלחמת עזה. סמוטריץ' למד מבנימין נתניהו. אחרים אשמים – עדיף כאלה שהוא לא מסכים איתם פוליטית, גם אם הם מהליכוד (ההתנקות היא פרויקט של הליכוד ואריאל שרון), והכי חשוב: מי שמכהן בתפקידים רשמיים ובעל סמכות וביצוע לא קשור למה שקורה עכשיו במדינה.

עוד פיסת מדיניות ששמענו אתמול מהאסטרטג הביטחוני סמוטריץ' היא, כאמור, הדרישה "ליצור רצועת ביטחון בדרום לבנון". דבר אחד הוא לא הסביר – עם איזה צבא הוא יעשה את זה בדיוק?

עוד פיסת מדיניות ששמענו אתמול מהאסטרטג הביטחוני סמוטריץ' היא, כאמור, הדרישה "ליצור רצועת ביטחון בדרום לבנון". דבר אחד הוא לא הסביר – עם איזה צבא הוא יעשה את זה בדיוק? הצבא עסוק באינספור משימות בעזה, בגדה המערבית ובגבולות לבנון, סוריה ואפילו ירדן. יש לסמוטריץ' כוחות לוחמים חדשים שלא שמענו עליהם?

מדובר באחד מהשרים שהצביעו השבוע להעברת חוק גיוס מגוחך, שיאפשר לבני הישיבות החרדיות להמשיך להשתמט. במקרה הטוב חלק קטן מהם יעשו הכשרה של שבועות כדי לקבל משימות מילואים קלילות. אז מי אמורים לשמור על רצועת הביטחון בדיוק?

יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', 23 במאי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', 23 במאי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

כאמור, בכנס הקיץ אמורה הממשלה להתמודד כביכול גם עם סוגיית הגיוס. לא בגלל שהם רוצים לעשות את זה אלא משום שבג"ץ יקיים דיון בחקיקה ב־2 ביוני והממשלה לחוצה להראות לבית המשפט כי החלה להניע את תהליך החקיקה.

אחרי דחיות מרובות – כשהממשלות השונות (הזו וקודמותיה) היו אמורות כבר לחוקק חוק גיוס לפני שנים רבות – ספק אם בג"ץ ייתן עוד דחייה לפני שיוציא צו המורה לגייס באופן שוויוני את בחורי הישיבות (גם אז הם לא יעשו באמת צבא).

אם המחנה הממלכתי יעזבו את הממשלה בימים הקרובים או עד 8 ביוני, מחסום החקיקה ייפתח והקואליציה הנוכחית תוכל לקדם כל נושא

כך או כך, זו המשימה החקיקתית היחידה כמעט בכנס הקיץ. כל עוד מפלגת המחנה הממלכתי היא חלק מהממשלה, ההסכם הקואליציוני הקובע שהצדדים יחוקקו חוקים חדשים רק בעניינים הקשורים בלחימה עדיין בתוקף. אם המחנה הממלכתי יעזבו את הממשלה בימים הקרובים או עד 8 ביוני, מחסום החקיקה ייפתח והקואליציה הנוכחית תוכל לקדם כל נושא.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
רק זבל יכול לכתוב על מנהיג שרוב בוחריו נמצאים בגבולות ישראל ובתי העלמין מלאים בחללים של "האסטרטג" הבטחוני בעוד.שכל האסטרטגים הבטחונים טעו לאורך כל השנים ובוא נגיד שרובם לא התלכלכו אפילו... המשך קריאה

רק זבל יכול לכתוב על מנהיג שרוב בוחריו נמצאים בגבולות ישראל ובתי העלמין מלאים בחללים של "האסטרטג" הבטחוני בעוד.שכל האסטרטגים הבטחונים טעו לאורך כל השנים ובוא נגיד שרובם לא התלכלכו אפילו באבק של עזה

עוד 551 מילים ו-1 תגובות
סגירה