גלנט מתגרה בנתניהו אבל מתעקש להישאר בליכוד

שר הביטחון היה בתחילת המלחמה האיש הכי אהוד בליכוד ● המצב התהפך כשהוא שינה כיוון והחל להתקרב לעמדותיהם של שני הגנרלים מהמחנה הממלכתי ● השיא הגיע בדרישה העניינית להתנגד לממשל צבאי בעזה ● בליכוד מתקשים להאמין שגלנט מביע את עמדתו ביושר כדי להציל את המדינה ● גלנט אולי יכול לשרוד בליכוד, אבל אין לו עתיד מזהיר שם תחת נתניהו ● פרשנות

שר הביטחון יואב גלנט בדרך לישיבת סיעת הליכוד בכנסת, 20 במאי 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
שר הביטחון יואב גלנט בדרך לישיבת סיעת הליכוד בכנסת, 20 במאי 2024

שר הביטחון יואב גלנט הגיע אתמול (שני) לישיבת סיעת הליכוד בכנסת בבגדים שחורים, כדרכו במלחמה, מוקף בשלושה עוזרים שנראו לפתע כמו שומרי הראש שלו, לקראת מה שהיה צפוי לו בתוך החדר.

חברי הסיעה חיכו לרגע שבו יוכלו לחסל איתו חשבונות, בעיקר כדי למצוא חן בעיני ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם בקרב המתפקדים, שם ירד פלאים מעמדו של גלנט.

שר הביטחון היה בתחילת המלחמה האיש הכי אהוד בליכוד. הוא עקף את נתניהו מימין, ביקש לתקוף את חזבאללה כאשר כולם התנגדו – והביע עמדות מיליטנטיות בכל הזדמנות, אחת מהן לפחות סיבכה אותו עם התובע הראשי בבית הדין הפלילי בהאג, שאתמול ביקש להוציא צווי מעצר נגדו ונגד נתניהו. בתחילת המלחמה גלנט הודיע כי לא יעביר לתושבי עזה שום דבר – לא חשמל, לא מים ולא מזון.

המצב התהפך כאשר גלנט שינה כיוון והחל להתקרב לעמדותיהם של שני הגנרלים מהמחנה הממלכתי שהצטרפו לממשלה, בני גנץ וגדי איזנקוט. בחודשים האחרונים נתניהו מצא את עצמו במיעוט מול השלושה

המצב התהפך כאשר גלנט שינה כיוון והחל להתקרב לעמדותיהם של שני הגנרלים מהמחנה הממלכתי שהצטרפו לממשלה, בני גנץ וגדי איזנקוט. בחודשים האחרונים נתניהו מצא את עצמו במיעוט מול השלושה בקבינט המלחמה, והיו מקרים שאפילו אריה דרעי ורון דרמר הצטרפו אליהם.

בני גנץ ויואב גלנט, דצמבר 2023 (צילום: חשבון הטוויטר של בני גנץ)
בני גנץ ויואב גלנט, דצמבר 2023 (צילום: חשבון הטוויטר של בני גנץ)

השיא מבחינת גלנט הגיע במסיבת העיתונאים האחרונה שקיים בשבוע שעבר, שבה דרש מנתניהו בסוג של אולטימטום כי לא יקים ממשל צבאי בעזה, כפי שדורשים השרים הקיצוניים בממשלתו, בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר, שלמה קרעי ואחרים, שוחרי ההתנחלות ברצועה.

גלנט גם תבע מנתניהו לקבוע שלטון אלטרנטיבי ברצועה, מה שמקצר בהכרח את  המלחמה. אתמול חזר גלנט על הדברים בסיעת הליכוד והוסיף, בצדק, כי ממשל צבאי בעזה יכניס את ישראל למצב של שליטה על שני מיליון פלסטינים בעלות של מיליארדים, ובמחיר של סיכון ביטחוני מתמיד.

בלשכת ראש הממשלה טענו כי גלנט  ציפה שראש הממשלה ידיח אותו מייד אחרי מסיבת העיתונאים ביום חמישי שעבר. מהלך כזה, טענו בלשכה, היה מעמיד את גלנט במצב חדש

לפי גלנט, ממשל צבאי פירושו עול אדיר על הצבא והארכת שירות החובה של החיילים לארבע שנים. העמדות האמיצות של גלנט וההתייצבות הפומבית נגד נתניהו הכניסו את המערכת הפוליטית ואת הליכוד לסחרחרה. כולם ניסו להבין מה עומד מאחורי הדברים.

בלשכת ראש הממשלה טענו כי גלנט  ציפה שראש הממשלה ידיח אותו מייד אחרי מסיבת העיתונאים ביום חמישי שעבר. מהלך כזה, טענו בלשכה, היה מעמיד את גלנט במצב חדש. במרכז ובשמאל היו מקבלים אותו בחיבוק חם ואפילו מוחלים לו על האחריות למחדל 7 באוקטובר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת עם שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ, 16 בדצמבר 2023 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת עם שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ, 16 בדצמבר 2023 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)

ח"כ אושר שקלים, נאמנו של נתניהו, ניתח אתמול בסיעת הליכוד את הצעדים האחרונים של שר הביטחון. "גלנט רוצה לפרק את הממשלה ואת הליכוד, ואז הוא ישרוד ברמה הפוליטית. גלנט מבין שאם יהיו פריימריז בליכוד הוא ייבחר בעשירייה השנייה במקרה הטוב. הוא לא מכוון לשם. הוא רוצה להיות בעמדה בכירה. אם הליכוד יתפרק, הוא יהיה במפלגה אחרת, אולי במעמד של לשון מאזניים.

"גלנט אמר שהליכוד צריך להיות ממשיך של בגין ולא של בן גביר", הוסיף שקלים. "זה בדיוק מה שאריאל שרון אמר פעם: הליכוד השתנה, לא אני. הליכוד הוא שעזב את הדרך ובעט בי. גלנט משחזר את זה ועובד נגדנו. הוא לא מונע הדחה של קצינים כמו עופר וינטר, הוא תוקע מקלות בגלגלים של חוק הגיוס והוא מתייצב נגד ראש הממשלה. הוא עובד נגד הליכוד מתוך הליכוד".

דבר אחד ברור, גלנט אולי יכול לשרוד בליכוד, אבל אין לו עתיד מזהיר עם יו"ר הליכוד. אם נתניהו יישאר, סביר להניח שגלנט אכן ייצא לדרך חדשה

בליכוד מתקשים להסכים לכך שגלנט מביע את עמדתו ביושר כדי להציל את המדינה מאבדון. גלנט עצמו אומר שהוא נשאר בליכוד. לגלנט אין מחנה מסודר במפלגה, אבל יש לו עדיין בסיס כוח והערכה בקרב המתפקדים. בפריימריז האחרונים בליכוד הוא זכה במקום השלישי, אחרי יריב לוין ואלי כהן.

אין לדעת מה יהיה. דבר אחד ברור, גלנט אולי יכול לשרוד בליכוד, אבל אין לו עתיד מזהיר עם יו"ר הליכוד. אם נתניהו יישאר, סביר להניח שגלנט אכן ייצא לדרך חדשה.

פעילי ימין קוראים לשר הביטחון יואב גלנט להתפטר מחוץ לקריה בתל אביב, 16 במאי 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
פעילי ימין קוראים לשר הביטחון יואב גלנט להתפטר מחוץ לקריה בתל אביב, 16 במאי 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
גלנט הוא סוג של אניגמה, מצד אחד שותף מלא לממשלה של ביבי - ז"א הוא מסכים למהלכיה , גם לפני המלחמה, ועל אף שהזהיר בזמנו מההפיכה המשפטית, בשורה תחתונה - הוא עדיין בממשלה (ולא ברח ממנה כשעו... המשך קריאה

גלנט הוא סוג של אניגמה, מצד אחד שותף מלא לממשלה של ביבי – ז"א הוא מסכים למהלכיה , גם לפני המלחמה, ועל אף שהזהיר בזמנו מההפיכה המשפטית, בשורה תחתונה – הוא עדיין בממשלה (ולא ברח ממנה כשעוד היה יכול, לפני 7.10) .
מצד שני הוא היחיד בממשלת האבדון הזו שבכל זאת, כשכלים קל הקיצים, בא לעם ומודיע שהמצב חרבנה (לא שהוא מחדש משהו, כולם כבר מזמן יודעים , אבל בכל זאת , הוא סוג של אישרור לדברים שידועים).

עם זאת, הוא מתאים לפוליטיקה בארץ (לא בתור ראש ממשלה, וגם לא בתור שר בטחון, אבל בהחלט בתפקידי משנה כגון – שר לבטחון פנים, שר הפנים וכו')

אגב, האם קיימת עדות מצולמת לכך שגלנט חייך אי פעם ? (לדעתי יתכן ויש לו בעיית מוטוריקה קלה באזור הפה, שמונעת ממנו לחייך או לצחוק)

עוד 597 מילים ו-1 תגובות
סגירה