ניצנים ראשונים של פרגמטיות בליכוד

השיח על הגישה הפרגמטית של מפלגת השלטון התחדד אחרי מסיבת העיתונאים של השר גלנט, שהזהיר כי נתניהו חותר לממשל צבאי בעזה, שיביא גם להארכת השירות הסדיר וגם לחורבן כלכלי ● ח"כ אלי דלל והשר מיקי זוהר אמרו לזמן ישראל כי הם מתנגדים להתיישבות יהודית בעזה ו/או למהלכים ללא הסכמה ציבורית ● והם כנראה לא היחידים ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון יואב גלנט בכנסת, 13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון יואב גלנט בכנסת, 13 במרץ 2024

"בציבוריות הישראלית תומכי הליכוד הם פרגמטיים וכך גם רבים מחברי הכנסת של הליכוד, אבל זה לא בא לידי ביטוי בשיח הציבורי", כך אמר לזמן ישראל בשיחת טלפון ח"כ אלי דלל מהליכוד.

דלל, מהאישים הפחות מוכרים בליכוד, לשעבר סגן ראש עיריית נתניה, מתנגד לממשל צבאי בעזה, מתנגד להתיישבות יהודית בתוך עזה ותומך – באופן עקרוני – בעמדות של שר הביטחון יואב גלנט.

"אני פחות אטרקטיבי לראיונות בתקשורת כי אני לא נותן לכתבים כותרות, ובתקשורת מה שכולם רוצים זו כותרת חזקה. אני לא מאשים את התקשורת, אבל במציאות יש הרבה יותר פרגמטיות בליכוד ממה שאנשים מבינים", מסביר דלל בתגובה לעובדה שהעמדות שלו פחות מצוטטות.

"בתוך סיעת הליכוד אני לא אדבר, כי אני יודע שזה הכול למיקרופונים, אבל אני חושב שחסר היום סיעור מוחות בתוך הליכוד. לצערי, מתחילת המלחמה התקיימו רק שלוש ישיבות סיעה – והכל מודלף"

בתחילת השבוע הועברו למהדורות החדשות הקלטות של שרים וח"כים מתוך ישיבת סיעת הליכוד. דלל לא היה אחד מהדוברים, וכפי שהוא מציין, התנגדותו ל"רפורמה המשפטית" – לו הייתה עוברת ללא הסכמה רחבה – כמעט שלא הוזכרה בדיווחים.

ח"כ אלי דלל בכנסת, 27 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ח"כ אלי דלל בכנסת, 27 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"בתוך סיעת הליכוד אני לא אדבר, כי אני יודע שזה הכול למיקרופונים, אבל אני חושב שחסר היום סיעור מוחות בתוך הליכוד. לצערי, מתחילת המלחמה התקיימו רק שלוש ישיבות סיעה – והכל מודלף באופן שמוציא דברים מהקשרם.

"אבל כן, צריך לקיים סיעור מוחות רציני. אני גם בעד שמשפחות החטופים יגיעו לישיבת הסיעה, כפי שביקש יזהר ליפשיץ לעשות השבוע. נתניהו רצה להימנע ממצב שמכניסים את ליפשיץ רק לדקה חפוזה ולא לשיחה רצינית. משום שהוא וגלנט היו מאוד לחוצים בזמן, זה לא התקיים", מספר דלל על מה שהתרחש בישיבת הסיעה ביום שני.

גלנט הזהיר כי נתניהו חותר לממשל צבאי בעצם אי קיום דיון אסטרטגי והיעדר תשובה ממנו בנוגע לעתיד עזה – וציין כי ניסה לקיים עם נתניהו דיון בנושא זה מתחילת המלחמה

תומכים בעמדה של גלנט

השיח על הגישה הפרגמטית התחדד אחרי מסיבת העיתונאים של שר הביטחון יואב גלנט. השר לא כיבס מילים, הישיר מבט לציבור הישראלי והזהיר מפני החתירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו להקמת ממשל צבאי ברצועת עזה.

גלנט הזהיר כי נתניהו חותר לממשל צבאי בעצם אי קיום דיון אסטרטגי והיעדר תשובה ממנו בנוגע לעתיד עזה. גלנט ציין כי ניסה לקיים עם נתניהו דיון בנושא זה מתחילת המלחמה. עוד הוא הזהיר שממשל צבאי יחייב להאריך את השירות הסדיר בצה"ל לארבע שנים ויכביד על הכלכלה בעשרות מיליארדים נוספים.

הוא גם הדגיש שממשל צבאי בעזה יסיט את תשומת הלב הביטחונית מלבנון, סוריה, איראן והגדרה המערבית. כמה ימים לאחר אותה מסיבת עיתונאים, הצטרף גלנט לישיבת סיעת הליכוד וניהל שיח ער עם חברי הכנסת.

באחת ההקלטות ניתן היה לשמוע גם את קולו של שר התרבות והספורט מיקי זוהר, שתמך בעמדה של גלנט. מאז זוהר התראיין וציין כי רבים בליכוד חושבים כמוהו. "אף אחד לא חושב שאנחנו צריכים להיות אלה שיטפלו בעזתים", אמר השבוע לגלי צה"ל.

אחד הטיעונים שמציג זוהר – נושא שגם מלווה את אופי טיעוניו של דלל – הוא הצורך בהסכמה ציבורית והתחשבות בציבורים הנלחמים כתף אל כתף בתוך עזה

גם בשיחה עם זמן ישראל הוא אישר את הדברים, לרבות ההתנגדות לממשל צבאי בעזה. לדבריו, תהליך חיסול הטרור הוא תהליך ממושך ובפרק הזמן הזה ישראל צריכה לשלוט ביטחונית בעזה כדי שצה"ל יוכל להיכנס פנימה בכל רגע ולפעול נגד הטרור, כפי שהדברים מתנהלים בגדה המערבית, אך לא לקיים שם ממשל צבאי.

אחד הטיעונים שמציג זוהר – נושא שגם מלווה את אופי טיעוניו של דלל – הוא הצורך בהסכמה ציבורית והתחשבות בציבורים הנלחמים כתף אל כתף בתוך עזה. זוהר אמר כי נבחרי ציבור ההולכים כיום לניחומי אבלים חייבים להבין שאי אפשר להתקדם עם עמדות קיצוניות. "מי שאומר פה ממשל צבאי שידע שאחר כך הוא הולך לבתים של אימהות [לחיילים] ומסביר להן למה הילדים שלהן נפלו".

מיקי זוהר ובנימין נתניהו (ארכיון) (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ארכיון: מיקי זוהר ובנימין נתניהו (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בריאיון בגלי צה"ל הוא נשאל גם על עמיתיו לממשלה המרבים לנסוע לחו"ל בימים אלה. לדבריו הוא בחר לא לצאת לפסטיבל הקולנוע קאן – וככל הנראה גם ייעדר מהאולימפיאדה בפריז ביולי. "זה עניין של דוגמה אישית. אני לא מסוגל לעזוב את המדינה בזמן שחיילים נלחמים. אני מציע לשרים אחרים לשקול את הנסיעות שלהם, אלא אם מדובר בנסיעה שהיא קריטית למדינה".

אולם, לקראת כנס ההתיישבות בעזה שהתקיים בבנייני האומה בסוף ינואר 2024, זוהר שיגר סרטון ובו הוא נראה לצד ראשי מועצת שומרון ותנועת נחלה.

בסרטון הסביר השר כי מדובר "בכנס חשוב, בו נסביר מדוע ההתיישבות חשובה, למה מניעת הקמת מדינה פלסטינית חשובה וכי אחרי 7 באוקטובר כולם מבינים שהדרך שלנו לנצח כעם וכאומה היא באמצעות שמירה על ערכים והעקרונות שמתבטאים בהתיישבות".

בשיחה עם זמן ישראל זוהר הסביר שמבחינתו כנס ההתיישבות בעזה דיבר על ביטחון ועל קיר ברזל מול האויבים לצד עידוד התיישבות כתפיסה ולא כמשהו ספציפי, ולכן הסכים לתמוך בכנס

זוהר טרח לעודד הגעה לאותו הכנס, אך נמנע בעצמו מלהיות נוכח שם. רצועת עזה לא צוינה כיעד להתיישבות באותו סרטון. כלומר, מצד אחד זוהר מתנגד לממשל צבאי בעזה, ומצד שני עודד הגעה לכנס ההתיישבות בעזה.

בשיחה עם זמן ישראל זוהר הסביר שמבחינתו הכנס דיבר על ביטחון ועל קיר ברזל מול האויבים לצד עידוד ההתיישבות כתפיסה ולא כמשהו ספציפי, ולכן הסכים לתמוך בכנס.

איתמר בן גביר, שלמה קרעי ואריאל קלנר מובילים בריקודים את משתתפי כנס הכיבוש וההתנחלות בעזה שנערך בבנייני האומה, ירושלים, 28 בינואר 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
איתמר בן גביר, שלמה קרעי ואריאל קלנר מובילים בריקודים את משתתפי כנס הכיבוש וההתנחלות בעזה שנערך בבנייני האומה, ירושלים, 28 בינואר 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

בשיחות עם נבחרי ציבור נוספים מהליכוד עולה שהדברים שגלנט אמר בתוך הסיעה השפיעו עליהם. הם מבינים כי הציבור הישראלי לא יסכים לקבל בשום צורה את הארכת השירות הסדיר לארבע שנים. משיחות ובירורים יש כמה שרים וחברי כנסת בליכוד שעשויים להימנות על המחנה הפרגמטי, אך לא מעוניינים להתבטא באופן פומבי.

אחד מהם הוא שר החוץ ישראל כ"ץ. השני הוא שגריר ישראל לשעבר באו"ם ח"כ דני דנון. השלישי הוא יו"ר ועדת חוץ ובטחון ח"כ יולי אדלשטיין.

בליכוד יש קונצנזוס על שליטה ביטחונית ישראלית בעזה בהיבט של פעולות סיכול, חדירות, שליטה על גבולות, במרחב האווירי והימי. המחלוקת היא, כאמור, על ממשל צבאי קבוע בעזה ועל השלב הבא המוצג כדרישה של איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' – מעבר ממשל צבאי להתיישבות אזרחית בעזה. כפי שגלנט היטיב להגדיר זאת: "אנחנו ממשיכי דרכו של בגין, לא של בן גביר".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
זה אותו אלי דלל שקרא במרץ 23 לעצור את הרפורמה/ההפיכה אבל אחרי זה הצביע בעד ביטול עילת הסבירות (בנוסח קיצוני), בניגוד לאינספור אזהרות ביטחוניות, כולל הגדלת הסיכון שהחיילים שלנו יעמדו לדי... המשך קריאה

זה אותו אלי דלל שקרא במרץ 23 לעצור את הרפורמה/ההפיכה אבל אחרי זה הצביע בעד ביטול עילת הסבירות (בנוסח קיצוני), בניגוד לאינספור אזהרות ביטחוניות, כולל הגדלת הסיכון שהחיילים שלנו יעמדו לדין בהאג?
זה אותו אלי דלל שאמר שצריך לסגור את המשרדים המיותרים אבל בפועל הצביע בעד תקציב שכלל מיליארדים למשרדים מיותרים וכספים קואליציוניים?

הזמן למילים ללא כיסוי נגמר. כבר מזמן.

כל עוד אלי דלל תומך בממשלה הזאת – הוא שותף, כל יום מחדש, לכל מה שקורה כאן. הוא לא הראש, אבל גם הוא אחראי לאוסף נורא של כשלונות ומחדלים, והתחקיר האחרון על מה שקורה במשרד התחבורה הוא רק עוד דוגמה להתנהלות מזעזעת שעולה בדם, אבל אף אחד לא יפטר את מירי רגב, כי זה בעייתי פוליטית, וזה סדר העדיפויות של הממשלה הזאת, שגם אלי דלל "הפרגמטי" עדיין תומך בה.

אם אלי דלל רוצה לעשות משהו אמיתי – שיפסיק לתמוך בממשלה שמובילה אותנו מאסון לאסון.

למיקי זוהר אני לא מתייחס כי אין לי שום ציפיות מהאיש שמה שחשוב לו, עפ"י דברים שלו, זה "כוח, כבוד וכסף"

באידיש אומרים כאלם פאדי. כל הדיבורים של ח"כ פרגמטיים בליכוד הוא פייק. בליכוד אין שום חשיבות למה אתה באמת חושב. אחרי מחדל טבח נתניהו והתפוצצות הבועה של "ליגה אחרת" לא קם צדיק אחד שפרש מה... המשך קריאה

באידיש אומרים כאלם פאדי. כל הדיבורים של ח"כ פרגמטיים בליכוד הוא פייק. בליכוד אין שום חשיבות למה אתה באמת חושב. אחרי מחדל טבח נתניהו והתפוצצות הבועה של "ליגה אחרת" לא קם צדיק אחד שפרש מהליכוד. ללא יוצא מהכלל ח"כי הליכוד מוכרים את המדינה לחבורה של ההזויים ואין צדיק אחד שמוכן לקחת אחריות.
להזכירכם הבחירות היו במועדם.

עוד 907 מילים ו-3 תגובות
סגירה