הקמת המזח הצף מול עזה, 17 במאי 2024 (צילום: US Central Command (CENTCOM) / AFP)
US Central Command (CENTCOM) / AFP

פעילות "נמל עזה" רצופה בתקלות – וארה"ב מתקשה לעמוד במשימה

שורה של תקלות ואתגרים ימיים כמו היסחפות ספינות מקשים על ארה"ב לעמוד ביעד היומי של העברת 150 משאיות סיוע לפחות לרצועת עזה ● האמריקאים טוענים כי העברת הסחורות לא נפגעה אבל האירועים ממחישים עד כמה התוכנית מסובכת וקשה לביצוע ● לדברי הפנטגון, המבצע אמור להימשך עד ספטמבר ● פרשנות

האמריקאים עשו מאמץ כביר – בעלות של 320 מיליון דולרים, 1,000 חיילים ומבצע לוגיסטי מסובך – להקמת מעבר ימי להעברת מזון ותרופות לעזה. אולם, עד כה האמריקאים מתקשים בהפעלת הרציף הצף בשל שורה של כשלים – וספק אם המהלך הצבאי מצליח.

לפני כמה ימים הודיעו בעמוד X (טוויטר לשעבר) של פיקוד מרכז של צבא ארה"ב כי נכון ל־24 במאי נכנסו לעזה דרך הרציף 1,000 טון של סחורות. כשני שלישים מהסחורות שהועברו ככל הנראה כבר חולקו בעזה.

אספקת האוכל והתרופות מתבצעת באמצעות מחסנים על הקרקע המתופעלים על ידי USAID (סוכנות הסיוע האמריקאית) ועל ידי ה־WFP (סוכנות המזון של האו"ם).

אולם, כאמור, שורה של תקלות ואתגרים ימיים עיכבו את הפרויקט. בתחילת הדרך הסבירו בתדרוכים של הפנטגון כי הכוונה היא להעביר כ־90 משאיות סיוע ביום בשלב הראשוני וכ־150 משאיות בהמשך. כרגע לא ברור אם האמריקאים מתקרבים ליעד היומי. לפי שעה הם הודיעו על כמות הסחורה הנכנסת במשקל.

משאית סיוע שהגיעה מכיוון המזח האמריקאי בדרך לרצועת עזה, 17 במאי 2024 (צילום: Mass Communication Specialist 1st Class Kelby Sanders, U.S. Navy via AP)
משאית סיוע שהגיעה מכיוון המזח האמריקאי בדרך לרצועת עזה, 17 במאי 2024 (צילום: Mass Communication Specialist 1st Class Kelby Sanders, U.S. Navy via AP)

החלק המורכב ביותר הוא הפצת הסחורה ברחבי עזה. האמריקאים קבעו שאף חייל לא יכנס לעזה ולכן הם נעזרים בגופים בינלאומיים ועמותות סיוע בשטח להפצת סחורות. העברת המשאיות הסיוע מכיוון המזח הצף החלה ב־18 במאי. לפי דיווחים של האו"ם, באתו יום נכנסו 10 משאיות והגיעו עד למחסן סחורות בדיר אל־בלח, במרכז הרצועה.

למוחרת, 19 במאי, נכנסו כבר 16 משאיות, אבל רק חמש מתוכן הגיעו ליעד. שאר 11 המשאיות "נחטפו" בדרך, ככל הנראה על ידי אנשי חמאס או פעילים הנמצאים בשליטתם, כך אמר גורם רשמי מהאו"ם לסוכנות הידיעות רויטרס.

ספינה נוספת שהגיעה למים הרדודים של אשדוד כדי לנסות לגרור את הספינה הראשונה, נתקעה אף היא בחול. במקביל שני חלקים אחרים הקשורים לרציף השתחררו אף הם בשל הגלים הגבוהים

ביומיים שלאחר מכן – ה־20 וה־21 במאי – פעילות המזח שותקה. החל מ־22 במאי הפעילות חודשה אבל אז המהלך האמריקאי נתקל בקשיים אחרים – ים בעייתי. ספינה שפעלה בהעברת סחורות מהרציף הצף לכיוון כביש הגישה הצף התנתקה מספינת הגרר בשל הגלים הגבוהים – ונסחפה לאזור מים רדודים בחוף אשדוד.

ספינה נוספת שהגיעה למים הרדודים של אשדוד כדי לנסות לגרור את הספינה הראשונה, נתקעה אף היא בחול. במקביל שני חלקים אחרים הקשורים לרציף השתחררו אף הם בשל הגלים הגבוהים.

בסך הכול, ארבעה רכיבים של המבצע הצבאי – לרבות ספינות – השתחררו וצפו בין אשקלון לאשדוד, עד שנגררו חזרה.

ספינת אמריקאית שנסחפה ונתקעה באשדוד, 25 במאי 2024 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
ספינת אמריקאית שנסחפה ונתקעה באשדוד, 25 במאי 2024 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)

הכוחות האמריקאים חילצו את הספינות, ולא היו נפגעים. חיל הים הישראלי סייע בפעילות השבת החלקים השונים של הרציף. המבלים על חוף הים באשדוד התקבצו סביב הספינות האמריקאיות שהגיעו לביקור של כמה ימים.

מצד אחד, האמריקאים הסבירו בתדרוכים שפעילות העברת הסחורות לא נפגעה ולא נעצרה בשל התנתקות הספינות והרכיבים. מצד שני, האירועים הללו ממחישים עד כמה התוכנית האמריקאית – ומבצע המסדרון הימי מקפריסין ועד עזה – מסובכת וקשה לביצוע.

האדמירל בראד קופר, סגן מפקד פיקוד מרכז, ציין כי אין תאריך ספציפי לסיום המבצע, "אבל אנחנו מבינים שבחודש ספטמבר מתחילים שינויים בגלים ובגובה הים ו'אימא טבע' תשפיע על המצב ולא נוכל להמשיך"

כמו כן, מתוך 1,000 החיילים שנשלחו לביצוע המשימה, שלושה נפצעו. לדברי דובר הפנטגון פאט ריידר, החיילים נפצעו באורח קל ביותר – והפציעות לא קשורות לעבודתם הימית: גב תפוס, נפילה ועוד. כל הפצועים הועברו לטיפול בבתי חולים בישראל.

הפעילות להספקת סיוע דרך הים נמשכת גם עתה, בזמן שהופסקה לפי שעה הצנחת הסיוע האמריקאי מהאוויר. הספינות עם הציוד והמזון יוצאות מקפריסין ומגיעות עד לספינות האמריקאיות הגדולות העוגנות כ־10 קילומטר מהחוף ועוסקות בהעברת הסחורות אל המזח הצף.

עבודות בניית המזח הצף מול עזה, 26 באפריל 2024 (צילום: US Central Command (CENTCOM) / AFP))
עבודות בניית המזח הצף מול עזה, 26 באפריל 2024 (צילום: US Central Command (CENTCOM) / AFP)

עד מתי הפרויקט הזה אמור להימשך? בתדרוך לעיתונות שקיימו בפנטגון לפני כמה ימים אמרו ראשי USAID ודוברות הפנטגון שהמבצע ימשיך עד חודש ספטמבר. האדמירל בראד קופר, סגן מפקד פיקוד מרכז, ציין כי אין תאריך ספציפי, "אבל אנחנו מבינים שמבחינת לוח השנה, בחודש ספטמבר מתחילים שינויים בגלים וגובה הים ו'אימא טבע' תשפיע על המצב ולא נוכל להמשיך מעבר לכך".

עוד 573 מילים
סגירה