את התקדמות העולם אי אפשר לעצור

יהודים אורתודוקסים מנסים למנוע מקבוצת רבנים רפורמיים וקונסרבטיביים אמריקאים, וחברות תנועת נשות הכותל, מהבאת ספרי תורה למתחם הכותל המערבי, במהלך צעדת מחאה נגד הכישלון של ממשלת ישראל באספקת מרחב תפילה חדש, בכותל המערבי בעיר העתיקה בירושלים, 2 בנובמבר, 2016 (צילום: הדס פרוש/פלאש 90)
הדס פרוש/פלאש 90
יהודים אורתודוקסים מנסים למנוע מקבוצת רבנים רפורמיים וקונסרבטיביים אמריקאים, וחברות תנועת נשות הכותל, מהבאת ספרי תורה למתחם הכותל המערבי, במהלך צעדת מחאה נגד הכישלון של ממשלת ישראל באספקת מרחב תפילה חדש, בכותל המערבי בעיר העתיקה בירושלים, 2 בנובמבר, 2016

שאלה למביני דבר: לשם מה מתכנסת מועצת הרבנות הראשית, וכמה פעמים היא התכנסה בשמונת החודשים כמעט מאז השבעה באוקטובר? התשובה, קשה להאמין, היא פעמיים בלבד. הפעם השנייה הייתה ממש בימים האחרונים.

מכיוון שכך, קשה שלא לתהות, מה גרם לאותם רבנים מכובדים להתכנס דווקא עכשיו? מה החריד אותם עד כדי כך שהיו חייבים לעזוב את כל עיסוקיהם ולהיפגש זה עם זה?

קשה שלא לתהות, מה גרם לאותם רבנים מכובדים ממועצת הרבנים הראשית להתכנס דווקא עכשיו? מה החריד אותם עד כדי כך שהיו חייבים לעזוב את כל עיסוקיהם ולהיפגש זה עם זה?

כשרואים את סיבת הכינוס, הדברים מתבהרים.

התכנסותה של המועצה נערכה באופן חירומי למדי, בעקבות פסיקת בג"ץ כי נשים יוכלו לכהן כרבניות ולהיכלל כחברות בוועדה לקביעת הרב הראשי, אם יהיו להן את ההשכלה התורנית וההלכתית הנדרשת, ולקראת הבחירות הצפויות למשרת הרבנים הראשיים לישראל בקרוב.

חברי מועצת הרבנות הראשית פסקו בפגישתם:

"אין כל אפשרות הלכתית למינוי נשים לתפקיד רב, כמו כן שקילת מינוי אישה לתפקיד רב אסורה, שכן היא מכירה בכך שאישה יכולה לשאת בתפקיד רבני".

הם הוסיפו:

"מילוי תפקיד רבני על ידי אישה מנוגד לעמדת פוסקי ההלכה וגדולי הדורות והרבנים הראשיים לדורותיהם".

ואף קראו לממשלה לפעול לשינוי החלטת בית המשפט בתיקון חקיקה.

בכך, וכמובן שלא בפעם הראשונה, מציגה מועצת הרבנות הראשית עמדה שוביניסטית, מיזוגנית ומיושנת ומתעלמת מחלקן הגדול והמשמעותי בעשורים האחרונים בקביעת הלכה, של נשים למדניות, נשות הלכה המקדישות את חייהן ללימוד תורה ונבחנו במבחנים המקבילים למבחני הרבנות השמורים לגברים בלבד.

התכנסותה החירומית של המועצה היא בעקבות פסיקת בג"ץ כי נשים בעלות ההשכלה התורנית וההלכתית הנדרשת יוכלו לכהן כרבניות ולהיכלל כחברות בוועדה לקביעת הרב הראשי בבחירות הצפויות למשרת רב ראשי

לשיטת מועצת הרבנות הראשית, אם נולדת במקרה אישה, אין שום משמעות לדרך הלמדנית שעשית, למבחנים שעברת ולמחויבות ההלכתית שלך. את לא יכולה.

גבר חרדי, או אפילו דתי שיבחר להקדיש את חייו ללימוד תורה, יזכה לכבוד, לתמיכת המשפחה ואף לקצבה מהמדינה.

אישה למדנית, ולא משנה כמה חריף המוח שלה, תיאלץ לשלם מחירים חברתיים, משפחתיים וכמובן, לממן בעצמה את הלימודים ואת דמי המחייה שלה.

נשים הוכיחו שהן מסוגלות להתמודד עם המבחנים של הרבנות הראשית ולעבור אותם בהצלחה יתרה, אז מה כל כך מפריע לאותה מועצת חכמים של הרבנות הראשית שנשים יקחו חלק בבחירת רבנים ראשיים?

כשם שאוסרים על נשים לקרוא בתורה בפומבי, לומר קדיש על יקיריהן בבית הכנסת, לקדש על היין בליל שישי וכל זאת לא בגלל שההלכה אוסרת, אלא כי זה לא צנוע שלנשים תהיה עמדה ציבורית – גם כאן, מדובר בפחד מהשינוי שיביאו נשים עם כניסתן לתפקידי הרבנות: קבלת ההחלטות בעולם הדתי.

אם ממשלת ישראל אכן תיענה לדרישת הרבנות הראשית לתקן בחקיקה את החלטת בג"ץ שמחייבת לשלב נשים כחברות בוועדה לבחירת הרבנים הראשיים, הדבר ידחוף את המדינה צעד נוסף לעבר מדינה תיאוקרטית. מדינה שמאפשרת, תמורת שקט פוליטי, להדיר נשים, שוב, ולהחזיר אותן אלף שנים אחורה.

גבר חרדי או דתי שיבחר להקדיש את חייו ללימוד תורה, יזכה לכבוד, לתמיכת המשפחה ולקצבה מהמדינה. אישה למדנית, חריפה ככל שתהיה, תיאלץ לשלם מחירים חברתיים ומשפחתיים ולממן לבד את לימודיה ומחייתה

הדברים האלו מהדהדים אצלנו, בארגון נשות הכותל והם כלל לא זרים לנו.

במשך 34 שנים אנו נאבקות על זכותן הבסיסית של נשים להשמיע קול בכותל המערבי, על זכותן הבסיסית של נשים להתעטף בטלית ולהניח תפילין, על זכותן האלמנטרית לקרוא בתורה בעזרת הנשים בכותל.

פעם אחר פעם אנחנו נחסמות על ידי זרועה הארוכה של הרבנות הראשית, רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ'.

פעם אחר פעם אנחנו זוכות לבידוקים מפלים ומשפילים, להסכמה שבשתיקה ובחוסר המעש לאלימות המופנית נגדנו, לשריקות, לקללות, להשחתת הרכוש. אנחנו חוות על בשרנו מה זו אפליה בוטה כלפי נשים, מהי התחושה כשמנסים לחסום אותך, לסתום לך את הפה.

ובכל זאת, ישנה תקווה. תקווה כי הלמדנות תנצח את הבערות. תקווה כי הנשים הלמדניות, מורות ההלכה שעמלות שנים על לימוד התורה, ינצחו את הדעות הקדומות והשוביניזם.

פעם אחר פעם אנחנו זוכות לבידוקים מפלים ומשפילים, להסכמה שבשתיקה ובחוסר המעש לאלימות המופנית נגדנו, לשריקות, לקללות, להשחתת הרכוש. אנחנו חוות על בשרנו מה זו אפליה בוטה כלפי נשים

נשים יהיו רבניות, נשים ימונו לגוף הבוחר את הרבנים הראשיים. בשנת 2024, את התקדמות העולם אי אפשר לעצור. ואת זה, לאורך זמן, גם המועצת הרבנות הראשית לא יכולה לעשות.

יוכי רפפורט-זירלר היא מנכ"לית נשות הכותל. היא נולדה והתחנכה בצפת, בעולם אורתודוקסי. שירתה כמפקדת בקורס נתיב, בחיל החינוך והנוער, ולאחר מכן למדה מדעי המדינה ומזרח תיכון באוניברסיטת בר-אילן. לאחר שנה בה עבדה בסוכנות ידיעות, היא הבינה שהלב שלה שייך לעולם היהדות הפלורליסטית והצטרפה לנשות הכותל ב2016. יוכי מתגוררת בירושלים עם בן זוגה ובתם הקטנה, שם היא מנהלת אורח חיים אורתודוקסי פתוח (צילום: הילה שילוני)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
כבר היו בעבר לוחמים נגד המסורת היהודית. הם נעלמו מההיסטוריה והיהדות אותנטית נשארה על מקומה. זה מתחיל כגל שוטף של לכאורה אהבת ה' ורצון לעשות הכל כדי להגיע גבוה ומתדרדר עד עקמומיות נחותה ... המשך קריאה

כבר היו בעבר לוחמים נגד המסורת היהודית.
הם נעלמו מההיסטוריה והיהדות אותנטית נשארה על מקומה.
זה מתחיל כגל שוטף של לכאורה אהבת ה' ורצון לעשות הכל כדי להגיע גבוה ומתדרדר עד עקמומיות נחותה ושפילה. אם רצונך להגיע ולעלות לעבודת הבורא חפשי את התשובה באנשי הרוח ביהדות הרמח"ל והמהר"ל האם הם היו תומכים בדעותייך ?
אור החיים כתב בפרשת בחובחקתי – שהיא התורה – תלכו בפרדסה, תנאי הוא הדבר: ואת מצותי וגו' – פירוש: שלא יהיה מגלה פנים בתורה שלא כהלכה, שלא לטהר את הטמא ועשיתם אותם שלא לטמא את הטהור, והוא מאמרם ז"ל (אבות פ"ג): "המגלה פנים בתורה שלא כהלכה, אין לו חלק לעולם הבא"

ליבי עם תנועת הנשים הרבניות, אך הדרך שלהן שגויה. במקום לנסות להתקבל ע״י הממסד הדתי, עליהן להבין את האמת הפשוטה שאין אלוהים ולכן כל המאבק מיותר. עיברו לצד החילוני, שם אתן יכולות ללמוד כל... המשך קריאה

ליבי עם תנועת הנשים הרבניות, אך הדרך שלהן שגויה. במקום לנסות להתקבל ע"י הממסד הדתי, עליהן להבין את האמת הפשוטה שאין אלוהים ולכן כל המאבק מיותר. עיברו לצד החילוני, שם אתן יכולות ללמוד כל מה שאתן רוצות ואפילו לשיר את זה. בציבור. עם מכנסיים.
השאירו את עבודת האליל לאייטולות.

עוד 633 מילים ו-3 תגובות
סגירה