השחתה רב-מערכתית עמוקה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם שרת התחבורה מירי רגב ושר האנרגיה ישראל כ"ץ בארוע השקת הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן, 17 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
אבשלום ששוני/פלאש90
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם שרת התחבורה מירי רגב ושר האנרגיה ישראל כ"ץ בארוע השקת הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן, 17 באוגוסט 2023

אין לדעת איך תתפתח פרשת מירי רגב, והאם היא באמת תיחקר או אפילו מה הן העובדות. התחקיר של רביב דרוקר היה מחריד אבל ממש לא מפתיע, שכן ברור מזמן שאלו הנורמות שהתקבעו כאן בשנותיו הארוכות של בנימין נתניהו ושל הקואליציה הדתית-ימנית שלו. מדובר במעין מאפיה, ולרוב תומכיה לא אכפת מסיבות שונות ומשונות.

הפוליטיקאים האלה לא המציאו את השחיתות, וישראל לא המציאה את השחיתות. הייתה כאן שחיתות מקום המדינה, והשחיתות מילאה תפקיד גדול בנפילת המערך ב-1977.

במידה מסוימת לשחיתות הליכוד היה חלק בחזרת העבודה לשלטון ב-1992 – זכרו את הסיסמה "מושחתים נמאסתם", אבל כל זה היה משחק ילדים בהשוואה למה שקרה בשנים האחרונות.

במידה מסוימת לשחיתות הליכוד היה חלק בחזרת העבודה לשלטון ב-1992 – זכרו את הסיסמה "מושחתים נמאסתם", אבל כל זה היה משחק ילדים בהשוואה למה שקרה בשנים האחרונות

השחיתות פה קשורה ליותר מאשר מכרזים ומינויים ונהלים מושחתים ולא ראויים, בהם עוסקת השערורייה התורנית. מדובר בהשחתה רב-מערכתית עמוקה הרבה יותר.

ברמה הטקטית, יש את הסגנון הניהולי של נתניהו, הדואג שכולם סביבו יהיו חסרי כישורים ובלתי ראויים, כך שאף אחד לא מציב אתגר או מאפיל עליו. לכן הליכודניקים המעטים שניחנו בכישורים – נפלטו.

כך שאם יש דבר אחד שאפשר לדעת על שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', זה שאין לו שמץ של מושג בפיננסים. אם יש דבר אחד שאפשר להניח על שר המשטרה איתמר בן גביר, זה שהוא פושע מורשע.

אם יש שר סייבר או שר מודיעין או שר לענייני האישה, כולם יהיו הכי פחות מתאימים לתפקיד שיועד להם. לציניות כזו יש מחיר. אם ממנים חסרי כישורים, מקבלים אי-תפקוד. את התוצאה ראינו ב-7 באוקטובר.

הרמה השנייה היא אסטרטגית – שחיתות של הרוח. זה מתקשר ישירות לכיבוש של מיליוני ערבים בגדה המערבית שאין להם זכויות שוות. האלימות ההדדית והפרות זכויות האדם שנבעו מהמצב, יצרו נורמות התנהגות נוראיות שחלחלו מעבר לקו הירוק.

כעת יש שני סוגי ישראל: סוג אחד יודע זאת ומנסה לסיים את הכיבוש ולמצוא דרך טובה יותר, ולחלק הזה אנחנו יכולים לקרוא ישראל הטובה. החלק הזה אינו מושחת עד היסוד, וממנו יגיע התיקון, אם יגיע.

השחיתות פה קשורה ליותר מאשר מכרזים ומינויים ונהלים מושחתים ולא ראויים, בהם עוסקת השערורייה התורנית. מדובר בהשחתה רב-מערכתית עמוקה הרבה יותר

אבל יש לנו כרגע בשלטון את הסוג השני – את ישראל הרעה. אנשיה לא מבינים ולא רגישים ולא מזדעזעים. לא אכפת להם מהמצב, מטוהר המידות או מהחברה. והחלק הזה הוא מושחת עד העצם, עד היסוד. זה הלקח הגדול יותר של שערוריית רגב, והוא לא ייפתר בחקירת משטרה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
מדינה הפוכה, אבל זוהי המדינה שלנו, ומה שנותר לנו לעשות זה בכוחות אחרונים להפוך אותה חזרה. הפוכה כי - מי שהכי מתאים לנהל אותה, בכלל לא מעוניין לעשות זאת וצריך לגייס כוחות שיכנוע רבים מאד... המשך קריאה

מדינה הפוכה, אבל זוהי המדינה שלנו, ומה שנותר לנו לעשות זה בכוחות אחרונים להפוך אותה חזרה.
הפוכה כי –
מי שהכי מתאים לנהל אותה, בכלל לא מעוניין לעשות זאת וצריך לגייס כוחות שיכנוע רבים מאד לגרום לו להסכים לנהל .
מי שרוצה לנהל אותה, הוא הכי לא מתאים לעשות זאת, עד כדי כך שצריך דחפור D9 כדי לנתק אותו מקרנות המזבח של כסא השליט.

ולכן מדינת ישרהל אבודה ואין לה שום תקומה. בימי ממשלת השינוי נפתלי בנט לא הבין כמה דברים. הראשון שבהם - כל נאמני ביבים שקרניהו במשרד ראש הממשלה (בחלקים האזרחיים) חייבים להיות מפוטרים ביו... המשך קריאה

ולכן מדינת ישרהל אבודה ואין לה שום תקומה. בימי ממשלת השינוי נפתלי בנט לא הבין כמה דברים. הראשון שבהם – כל נאמני ביבים שקרניהו במשרד ראש הממשלה (בחלקים האזרחיים) חייבים להיות מפוטרים ביום שבו הוא נכנס לתפקידו. בנט לא עשה זאת ושילם את המחיר על מלא. נאמני ביבים שקרניהו במשרד (יש לי חשד מי אלו היו) העבירו לשופרות הביביסטים, ביניהם אסלה אסון את המידע על השיפוצים בביתו של בנט, כמובן שהנתונים סולפו לחלוטין כדי שיווצר הרושם, שאכן נוצר בציבור, שנפתלי בנט הוא איש מושחת. כלומר גיס חמישי מטעמו של שקרניהו המשיך לשרת אותו גם באותן שנה וחצי כשהיה באופוזיציה. וזו רק דוגמא אחת. אם אתם חושבים שבקדנציה הבא, עם ראש ממשלה אחר, נאמני שקרניהו המוברגים היטב היטב בשלטון לא ימשיכו לעבוד למען שקרניהו וצרכיו, אעניק לכם סכום גדול היישר מירושה של נסיך ניגרי.

עוד 379 מילים ו-2 תגובות
סגירה