השיא עוד לפנינו: השרפה בצפון היא רק הקדימון

המומחים צפו במדויק את סכנת השרפות בגבול הצפון, אבל לא נראה שנתניהו ושריו שעו לאזהרות או הפנימו כי מדובר באיום אסטרטגי שצריך להילקח בחשבון בתרחישי המלחמה ● בזכות הנחישות של לוחמי האש וכיתות הכוננות אין בינתיים נפגעים בנפש, אבל השילוב בין הירי המתגבר לאקלים המשתולל מעורר חשש שעוד לא ראינו את הרע מכל ● פרשנות

שרפת ענק באזור קריית שמונה כתוצאה משיגור רקטה מלבנון, 3 ביוני 2024 (צילום: Jalaa MAREY / AFP)
Jalaa MAREY / AFP
שרפת ענק באזור קריית שמונה כתוצאה משיגור רקטה מלבנון, 3 ביוני 2024

לפני מעט יותר מחודשיים נערך במוזיאון הטבע ברמת אביב כנס של רשות הטבע והגנים שעסק באתגר שמירת הטבע בזמן מלחמה.

המדען הראשי של הרשות, ד"ר יהושע שקדי, דיבר בכנס על החשש הגדול משרפות בצפון במקרה שהמלחמה תיכנס לתוך הקיץ. גבול הצפון היה אז ירוק ורטוב, חורף עתיר גשמי ברכה בדיוק הסתיים, ושרפות נראו כמו הבעיה האחרונה שצריכה להטריד אותנו.

שקדי, כמו יתר המומחים, התעקש שדווקא בגלל הגשמים – שהעמידו מסה צפופה של צמחייה – סכנת השרפות גדלה: כשכל זה יתייבש, אמר אז, יהיה המון חומר בעירה. הצמחייה תהיה חבית אבק השרפה וכל רקטה תהיה הפתיל שמדליק אותה.

שקדי, כמו יתר המומחים, התעקש שדווקא בגלל הגשמים – שהעמידו מסה צפופה של צמחייה – סכנת השרפות גדלה: כשכל זה יתייבש, אמר אז, יהיה המון חומר בעירה

דבריו של שקדי פורסמו אז בזמן ישראל. כל כך קיוויתי שהפסימיות שלו תתברר כמוגזמת.

שקדי, תתפלאו, התגלה בדיעבד דווקא כאופטימי ביחס למציאות. הוא סבר שהשרפות יתפרצו רק לקראת סוף הקיץ, אחרי מספר חודשים של יובש מוחלט. כמו מדעני האקלים, שמתויגים כנביאי זעם אבל בפועל המשבר מתקדם הרבה יותר מהר מהתחזיות שלהם.

הכניסה לקריית שמונה בבוקר שאחרי השרפה הגדולה במקום, 4 ביוני 2024 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
הכניסה לקריית שמונה בבוקר שאחרי השרפה הגדולה במקום, 4 ביוני 2024 (צילום: דוד כהן/פלאש90)

ד"ר עמיר גבעתי, ראש השירות המטאורולוגי, סבר אז שהשילוב בין חורף שהסתיים מוקדם לאביב עתיר גלי חום קיצוניים מכין את הקרקע לשרפה – תרתי משמע – כבר במאי-יוני. גבעתי צדק, ולמרבה הצער כנראה גם שקדי: השיא עוד לפנינו. חומת האש שתקפה את הצפון ביממות האחרונות היא רק הקדימון. גם בחזית הזו, עוד לא ראינו את הרע מכל.

מכיוון שהכול היה ידוע מראש ובמידה מבהילה של דיוק, השאלה היא מה עשתה ממשלת ישראל בנושא. האם סכנת השרפות נלקחה בחשבון בתרחישי המלחמה בצפון? האם יש הבנה שמדובר באיום אסטרטגי שחייבים להתחשב בו לא פחות ממערך הטילים של חזבאללה?

מכיוון שהכול היה ידוע מראש ובמידה מבהילה של דיוק, השאלה היא מה עשתה ממשלת ישראל בנושא. האם סכנת השרפות נלקחה בחשבון בתרחישי המלחמה בצפון?

במבחן התוצאה, ספק גדול אם התובנות האלה חלחלו אל מקבלי ההחלטות. למרבה האירוניה, הצירוף "היה הראשון לזהות" נכנס לפנתיאון הישראלי בנאום החנופה אחרי אסון השרפה בכרמל. שוב שרפה, שוב בנימין נתניהו ושריו היו האחרונים לזהות.

ישראל נמצאת בצפון במערכה רב-זירתית – מול חזבאללה ומול האקלים במקביל. השרפה הגדולה שאיימה על כחל ומחנה עמיעד וגרמה לסגירת כביש 85 שחוצה את הגליל לא נגרמה מירי של חזבאללה: אתמול נרשמה הסלמה בחזית מזג האוויר.

שריפה גדולה שנגרמה מרקטות שנורו מלבנון, קריית שמונה, 3 ביוני 2024 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
שריפה גדולה שנגרמה מרקטות שנורו מלבנון, קריית שמונה, 3 ביוני 2024 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)

ד"ר גבעתי מסביר שבצפון נשברו שיאי טמפרטורות של עשרות שנים, שבשילוב עם לחות נמוכה מאוד ורוח עזה הפכו כל דליקה מקומית לחומת אש שדוהרת על פני שטחים עצומים.

לוחמי האש – הצירוף הזה מעולם לא היה מדויק והגון יותר – ואחרים שנטלו חלק בקרבות הבלימה מרגישים שאנחנו כפסע מאסון.

עד עכשיו נשרפו בעיקר שטחים פתוחים – אותם שטחים פתוחים שבחורף סיפקו מפלט והקלה כשהטילים נחתו בהם. ביממה האחרונה נרשמו מספר נפגעים קל משאיפת עשן, אבל לא נהרגו בני אדם ולא נשרפו יישובים. כל הגורמים הרלוונטיים שאיתם שוחחתי מקפידים על ההסתייגות "בינתיים".

איתמר בן גביר, השר האחראי, שמזדרז להתייצב בכל זירת פיגוע או חפ"ק של הפגנה ולספק הצהרות מתלהמות, העדיף לפי הדיווחים ללכת להופעה. אולי כי מול הלהבות אי אפשר לקשקש על הרתעה ואין במה להאשים את הסמול.

בן גביר, השר האחראי, שמזדרז להתייצב בכל זירת פיגוע או חפ"ק של הפגנה ולספק הצהרות מתלהמות, העדיף ללכת להופעה. אולי כי מול הלהבות אי אפשר לקשקש על הרתעה ואין במה להאשים את הסמול

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בישיבת סיעת עוצמה יהודית בכנסת, 3 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בישיבת סיעת עוצמה יהודית בכנסת, 3 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

אם בן גביר היה מקדם תשתיות לכיבוי אש בקצב שבו הוא מחלק נשקים, מצבו של הצפון היה יותר טוב. עתידות: בקרוב יתחילו לצוץ האשמות שאזרחי ישראל הערבים אחראים להצתות. עוד עתידות: הן לא יגובו בראיות.

בשלבים מוקדמים יותר של המלחמה נאסר על מטוסי הכיבוי לפעול בקרבת הגבול מחשש שייפגעו על ידי חזבאללה. אתמול הם כבר לקחו חלק בכיבוי השרפה הגדולה ברכס רמים, שבגלל הטופוגרפיה לרכבי כיבוי אין גישה אליו.

בשלבים מוקדמים יותר של המלחמה נאסר על מטוסי כיבוי לפעול בקרבת הגבול מחשש שייפגעו על ידי חזבאללה. אתמול הם כבר לקחו חלק בכיבוי השרפה ברכס רמים

אם יש נחמה קטנה אחת, זה שבדרום הייתה שנה שחונה. גשמי הברכה (שהפכו לקללה) נעצרו בדרום גוש דן. בדרום יש מעט צמחייה (וכרגע גם מעט ירי רקטות) ולכן סכנת השרפות, אומרים המומחים, פחותה בהרבה. נותר רק לקוות שלא יתברר שגם כאן הם אופטימיים מדי.

* * *

ליצירת קשר עם אביב לביא: aviv67@gmail.com

עוד 653 מילים
סגירה