שר האוצר בצלאל סטמוריץ' במצעד הדגלים בירושלים, 5 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חיים גולדברג/פלאש90

סמוטריץ' מלבין פעילות עבריינית במגזר החרדי במימון המדינה

העובדה ששר האוצר בצלאל סמוטריץ' מוכן לשכב על הגדר כדי לרצות את החרדים בכל מחיר ובכל מצב כבר מוכרת לכולם ● אולם, נדמה כי הוא הלך בשבוע שעבר צעד אחד רחוק מדי, אפילו בסטנדרטים שלו ● הפעם הוא דרש באופן רשמי לקבע מדיניות ממשלתית שתאפשר מימון פעילות עבריינית חרדית מכספי המדינה ● פרשנות

הסיפור מתחיל אי שם בשנות ה־90 – ונולד מתוך כוונה טובה.

אף שמוסדות החינוך של ש"ס ושל אגודת ישראל הם פרטיים, המדינה החליטה  לתקצב אותם כאילו היו מוסדות חינוך ממלכתיים מפוקחים. מדי שנה מועברים למוסדות האלה תקציבי עתק של 3.5 מיליארד שקל. בתקציב 2024 אפילו הוסיפו לשכר המורים עוד 600 מיליון שקל.

כתוצאה מכך הוחלט להציב בשתי הרשתות נציג מטעם המדינה, שישמש כחשב. בהתחלה ברשת החינוך של אגודת ישראל בשנות ה־90 ולאחר מכן ברשת החינוך של ש"ס ב־2003. המטרה הייתה כמובן לפקח ולבקר את מנהלי הרשתות שלא יעשו בכסף הציבורי כבשלהם, ולדאוג שהוא מנוהל על פי מנהל תקין.

אומנם מונתה חשבת לשתי הרשתות, אבל כזו שלא יכולה באמת לפקח עליהן. ראשית משום שלא ניתנו לה סמכויות מתאימות; שנית לא היה לה שום סיכוי לעמוד בעומס הרב

אלא שבשטח קרה בדיוק ההפך. אומנם מונתה חשבת לשתי הרשתות, אבל כזו שלא יכולה באמת לפקח עליהן. ראשית משום שלא ניתנו לה סמכויות מתאימות; שנית לא היה לה שום סיכוי לעמוד בעומס הרב שהוטל עליה בשל מחסור בכוח אדם.

.תלמידים חרדים בבית ספר בנווה יעקב, 2021 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
.אילוסטרציה: תלמידים חרדים בבית ספר, 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

לדברי שושי שוורץ, החשבת הנוכחית, היא אמורה להספיק לעבור ולבקר על לא פחות מ־17 אלף תלושי שכר. "אין לי יכולת לבדוק תלוש שכר של כל עובד ועובד — לא לפני תשלום השכר כבקרה ולא לאחר התשלום, וזה בעצם עיקר התקציב", אמרה שוורץ בדיון שהתקיים בוועדה לביקורת המדינה במאי האחרון.

במכתב ששלח החשב הכללי באוצר יהלי רוטנברג בפברואר השנה צוין כי ברשתות החינוך החרדיות ביצעו רכישות בהיקפים של מאות מיליוני שקלים בשנה, אך הן לא מיהרו לשתף פעולה ביישום ובאכיפה של כללי החוק והמינהל התקין על הרכש, בזמן שלחשבת לא היה כל מעקב וסמכות להתערב בעניין.

רשתות החינוך החרדיות לא רק מתעלמות מהחשבת, הן גם מנצלות את עצם קיומה כדי להסיר מעצמן אחריות משפטית לפעולותיהן

על פי רוטנברגר, חלק מפעולות הרכש, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, התבצעו בניגוד לחוק לכאורה. זה נוסף על כך שהן לא עולות בקנה אחד עם סטנדרטים של מינהל תקין, תוך עקיפת החשבת.

אבל רשתות החינוך החרדיות לא רק מתעלמות מהחשבת, הן גם מנצלות את עצם קיומה כדי להסיר מעצמן אחריות משפטית לפעולותיהן. כלומר, אחרי שהעמידו קשיים רבים ביישום ובאכיפה של כללי החוק בפני החשבת, הרשתות השתמשו בה כחותמת הכשר למעשיהם.

החשב הכללי באוצר יהלי רוטנברג ושר האוצר בצלאל סמוטריץ', 19 באוקטובר 2023 (צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90)
החשב הכללי באוצר יהלי רוטנברג ושר האוצר בצלאל סמוטריץ', 19 באוקטובר 2023 (צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90)

הרי לכאורה הן יכולות תמיד לטעון שאם הייתה בעיה בפעולה שלהן למה היא, כמפקחת מטעם המדינה, לא עצרה אותן בזמן או העירה להן? כך נשארו הרשתות ללא פיקוח אפקטיבי וללא אחריות משפטית על מעשיהן, כשהן יושבות על הררי כספים המתוקצבים על ידי המדינה.

מכאן ועד ניהול שערורייתי על גבול הפלילי של הכספים המרחק היה קצר. נוצרו להן חובות של כ־600 מיליון שקל, כשעל פי הערכה חיצונית המספר גבוה בהרבה. כמו כן קיים לאותן רשתות חוב למס הכנסה בגובה 85 מיליון שקל והן צריכות להתמודד עם תביעות ייצוגיות רבות, כמו גם תביעות של הלנת שכר.

במקום לגבות את רוטנברג ולמנוע את המשך הביזה הלא חוקית של כספי הציבור, סמוטריץ' תקף במכתב שהוציא דווקא את רוטנברג על פרט פרוצדורלי – ודרש לבטל את ההחלטה

מי שנמאס לו מההפקרות הזו ובצדק הוא רוטנברג. הוא הציב בפברואר אולטימטום לרשתות: או שהרשתות ישתפו פעולה עם החשבת או שהחשבת תצא מהמשחק והאחריות להתנהלות המופקרת תועבר באופן מלא למנהלי הרשתות עם כל המשמעויות המשפטיות והכלכליות הנלוות לכך.

כשהסיעות החרדיות הבינו כי רוטנברג באמת מתכוון לממש את האולטימטום החל מ־1 ביולי ולנתק אותם מפיקוח המדינה, הן נחרדו. מי שכמובן נשלח לספוג את האש עבורן הוא לא אחר משר האוצר בצלאל סמוטריץ'.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ', 3 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ', 3 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

במקום לגבות את רוטנברג ולמנוע את המשך הביזה הלא חוקית של כספי הציבור, סמוטריץ' תקף במכתב שהוציא דווקא את רוטנברג על פרט פרוצדורלי בכלל. הוא טען שרוטנברג עקף את הממשלה, והחליט שלא בסמכות להעביר את האחריות על הכספים מהמדינה לרשתות עצמן –  ודרש ממנו לבטל את החלטתו.

מבחינה משפטית סמוטריץ' חצי צודק כי החלטת ממשלה בעניין מינוי חשבת עברה רק לגבי רשת החינוך של ש"ס ב־2003, לא כך הדבר לגבי רשת החינוך של אגודת ישראל.

סמוטריץ' אפילו סירב להצעת פשרה נוספת – לחזק את הפיקוח הקיים על הרשתות ולתת לחשבים סמכויות. "ככל שהחשב הכללי יגיע להסכמות בדבר חיזוק מערך הפיקוח והבקרה של החשב המוצב ברשתות […] אברך על כך"

אבל הבעיה של סמוטריץ' היא בכלל לא הפרוצדורה. "ככל שהנכם מבקשים לשנות את המדיניות הנהוגה, אתם מוזמנים לנסות לשכנע אותי בכך, וככל שאשתכנע אביא לממשלה החלטה אחרת", כתב השר במכתבו לפקידות הבכירה באוצר. מבין השורות ניתן להבין שעניין עקיפת הסמכות, בגינה סמוטריץ' מנסה להפוך את החלטתו של רוטנברג, היא רק תירוץ.

סמוטריץ' הרי ממילא לא התכוון להביא החלטה כזו לממשלה, גם אם החשב הכללי היה קודם פונה אליו בבקשה כזו בדיוק לפי הנהלים. הרי מי מונע ממנו להעלות כבר החודש את הנושא בממשלה ולסיים את הסאגה מלבד החרדות שלו מפני תגובת הסיעות החרדיות?

תלמוד תורה בירושלים. "הליטאים מפחדים כי זה מאיים על העצמאות שלהם" (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אילוסטרציה: בית ספר חרדי  (צילום:יונתן זינדל/פלאש90)

סמוטריץ' אפילו סירב להצעת פשרה נוספת של רוטנברג – לחזק את הפיקוח הקיים על הרשתות ולתת לחשבים סמכויות. הוא התייחס לנושא במשפט שצריך לשפשף את העיניים כדי להאמין שהוא קיים במדינת חוק: "ככל שהחשב הכללי יגיע להסכמות בדבר חיזוק מערך הפיקוח והבקרה של החשב המוצב ברשתות […] אברך על כך".

כלומר, לפי סמוטריץ' רשתות החינוך החרדיות, שעל פי החשד עוברות על החוק, הן אלו שאמורות לאשר את תנאי הפיקוח והבקרה שיחולו עליהן, בדיוק כמו שנהוג במדינות המושחתות ביותר.

כיצד כבוד השר, שמתעקש לפשפש בכל סעיף הוצאה של F-35, פועל בקלות כזו להגנה על קבוצה באוכלוסייה המעוניינת להמשיך למעול ללא מפריע בתקציב שעלותו כמו עשרה מטוסי F-35 חדשים?

בכל אופן השאלה לגבי התנהלותו של סמוטריץ' מטרידה בהרבה. כיצד כבוד השר, שמתעקש לפשפש בכל סעיף הוצאה של F-35 (כי לדבריו כל מיליארד חשוב היום), פועל בקלות כזו להגנה על קבוצה באוכלוסייה המעוניינת להמשיך למעול ללא מפריע בתקציב שעלותו כמו 10 מטוסי F-35 חדשים?

האם כל האמצעים מקדשים את המטרה של המשך קיום הממשלה מבחינת סמוטריץ', עד כדי כך שהוא מסכים אפילו להלבין פעילות עבריינית במימון ציבורי ובעצם להפוך את ישראל רשמית למדינה מושחתת?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בכל אופן השאלה לגבי התנהלותו של סמוטריץ' מטרידה בהרבה. כיצד כבוד השר, שמתעקש לפשפש בכל סעיף הוצאה של F-35 (כי לדבריו כל מיליארד חשוב היום), פועל בקלות כזו להגנה על קבוצה באוכלוסייה המעו... המשך קריאה

בכל אופן השאלה לגבי התנהלותו של סמוטריץ' מטרידה בהרבה. כיצד כבוד השר, שמתעקש לפשפש בכל סעיף הוצאה של F-35 (כי לדבריו כל מיליארד חשוב היום), פועל בקלות כזו להגנה על קבוצה באוכלוסייה המעוניינת להמשיך למעול ללא מפריע בתקציב שעלותו כמו 10 מטוסי F-35 חדשים?
סמוטריץ מסכים אפילו להלבין פעילות עבריינית במימון ציבורי ובעצם להפוך את ישראל רשמית למדינה מושחתת?
התשובה פשוטה. כן כן וכן.מושחתת עם יהלומים.

עוד 901 מילים ו-2 תגובות
סגירה