פעילות צה"ל בעזה, יולי 2024 (צילום: דובר צה"ל)
דובר צה"ל

לוחמים נופלים בין הכיסאות ולא מקבלים סיוע בלימודים

טל סין, לוחם וסטודנט לרפואה משלימה במכללת ברושים, שירת 150 ימי מילואים רצופים ולמרות ההבטחות לא יקבל סיוע על השנה האבודה ● המוסדות שאושרו לקבלת המענק כוללים מוסדות חרדיים ומכון ללימודי תיאטרון בובות ● דווקא חלק מהמילואימניקים המשלמים עשרות אלפי שקלים בשנה לא כלולים ברשימות

טל סין הוא מאמן כושר בן 28 וסטודנט לרפואה משלימה במכללת ברושים הסמוכה לאוניברסיטת תל אביב. עד אוקטובר 2023 הוא השלים שנתיים אינטנסיביות במסלול אוסטאופתיה, עם קורסים שנתיים בנושאים כמו אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, ביומכניקה, בדיקות קליניות ועוד.

בהיותו איש צנחנים – גדוד 890 בשירותו הסדיר – סין הוקפץ לשירות מילואים בצו 8 מייד עם פרוץ המלחמה בעזה, וכמו רבים מבני גילו לא היסס לרגע. הוא עזב את העבודה, את הלימודים, את הדירה הקטנה בהרצליה – אליה נכנס כדייר רק זמן קצר קודם לכן – ואת המשפחה.

ביחד עם גדוד 420 (חטיבה 646), סין הוצב בתחילת המלחמה בכוננות בצפון. לאחר כמה שבועות הגדוד שלו עבר לפעילות במחנות הפליטים בשטחים: ג'נין, שכם, טולכרם. אחרי ארבעה חודשי מילואים הם הוקפצו לחודש נוסף בחאן יונס. סין לחם שם עד חודש מרץ 2024.

"אני נתתי שנה שלמה, הפסדתי לימודים, סיכנתי את חיי – ובסוף כשזה מגיע לאיזשהם פיצויים או סכום כסף, אתה רואה שהכסף הולך לכל מיני מקומות ולא לאנשי המילואים"

בסך הכול סין שירת 150 ימי מילואים רצופים – כולם בלחימה קרבית ובתנאי שטח. כמו שאר הסטודנטים בישראל, הוא שמע את ההבטחות של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ושר הביטחון יואב גלנט על הסיוע הנרחב שיינתן למשרתים תקופה ממושכת במילואים.

טל סין (צילום: באדיבות המצולם)
טל סין (צילום: באדיבות המצולם)

אבל ביולי 2024 סין גילה שהוא לא זכאי לקבל את הסיוע המיוחד שהובטח. "מצער לשמוע שאחרי מה שאתה נותן למדינה, ככה מתנערים ובוחרים לטמון את הראש בחול", אומר סין לזמן ישראל.

לדבריו, הוא לא היסס ב־7 באוקטובר וגם כשהבין ששנת הלימודים אבודה הוא לא ביקש להשתחרר מהמילואים והמשיך לתוך עזה, למשימות הקשות ביותר.

"אני נתתי שנה שלמה, הפסדתי לימודים, סיכנתי את חיי – ובסוף כשזה מגיע לאיזשהם פיצויים או סכום כסף, אתה רואה שהכסף הולך לכל מיני מקומות ולא לאנשי המילואים".

"אני נתתי שנה שלמה, הפסדתי לימודים, סיכנתי את חיי – ובסוף כשזה מגיע לאיזשהם פיצויים או סכום כסף, אתה רואה שהכסף הולך לכל מיני מקומות ולא לאנשי המילואים"

גם רס"ר דן קמחג'י ז"ל, לוחם בגדוד סיור 6551 בעוצבת חצי האש, שנהרג בפעילות מבצעית בצפון ב־6 מאי 2024, למד במכללת ברושים.

הלב מסרב להאמיןמשפחת ברושים מרכינה ראש בכאב בנפלו של סטודנט אהוב ויקרבלחימה בצפוןדן קמחג'יסטודנט לרפואה סינית ומטפל…

Posted by ‎קמפוס ברושים‎ on Monday, May 6, 2024

הרשימה המוזרה של משרד הביטחון

בגלל המלחמה שנת הלימודים האקדמית נדחתה ולא נפתחה בזמן. מוסדות לימודים הכפופים למל"ג, כלומר האוניברסיטאות הגדולות, דחו את פתיחת הסמסטר וב־31 בדצמבר – באיחור ניכר – פתחו את שנת הלימודים, תוך שהם מקצרים את אורכי הקורסים האקדמיים.

במכללת ברושים, שלא כפופה למל"ג (כמו גם במוסדות דומים אחרים) לא חיכו ל־31 בדצמבר – והלימודים החלו במהלך נובמבר 2023. סין הבין אז כי לא יוכל להצטרף לשנת הלימודים.

במכללת ברושים, שלא כפופה למל"ג (כמו גם במוסדות דומים אחרים) לא חיכו ל־31 בדצמבר – והלימודים החלו במהלך נובמבר 2023. סין הבין אז כי לא יוכל להצטרף לשנת הלימודים

קשה להשלים קורסים מדעיים כמו אנטומיה אם הפסדת שיעור אחד או שניים. יתרה מכך, בשלהי נובמבר כבר היה ברור שחודשי המילואים יתארכו. לא היה גם טעם להצטרף לסמסטר ב' משום שאורכם של הקורסים המדעיים הוא שנתי. לימודי סמסטר א' נבנים כבסיס ללימודי סמסטר ב'.

בקמפוס ברושים גבו את מלוא שכר הלימוד של טל סין – 25 אלף שקל לשנה – אך משום שהפסיד את כל שנת הלימודים הם הסכימו להעביר את שכר הלימוד לשנה שלאחר מכן ולשמור לו מקום בלימודים.

שר הביטחון גלנט ושר האוצר סמוטריץ' במסיבת עיתונאים משותפת ב-26 בדצמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
שר הביטחון יואב גלנט ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' במסיבת עיתונאים משותפת ב־26 בדצמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

טל סין למעשה הפסיד שנת לימודים שלמה. החברים שלו סוגרים שנה ג' והוא נותר מאחור. הוא ויתר על הרצף האקדמי, התנתק מחבריו הסטודנטים בידיעה מלאה שהוא מקריב את השנה הזו עבור הגנה על המדינה. במקום להתחיל לעבוד במקצוע בעוד שנה מהיום, סין יתחיל להתמקצע ולהתפרנס רק בעוד כשנתיים.

המענק לסטודנטים שהובטח על ידי הממשלה אמור היה להיכנס אוטומטית לחשבונות הבנק של הסטודנטים ב־1 ביולי. מדובר בתקציב בגובה 400 מיליון שקל והחלטה מחודש ינואר 2024.

המענק לסטודנטים שהובטח על ידי הממשלה אמור היה להיכנס אוטומטית לחשבונות הבנק של הסטודנטים ב־1 ביולי. מדובר בתקציב בגובה 400 מיליון שקל והחלטה מינואר 2024

לפי אותה החלטה, סטודנט ששירת מעל ל־60 ימי מילואים יזכה למענק בסך משתנה, תלוי אם שירת במערך הלוחם או בתפקיד של תומך לחימה ומה היה אורך השירות שלו. משרד הביטחון הבטיח שהכסף ייכנס אוטומטית בלי שהסטודנטים יצטרכו לעסוק בבירוקרטיה, אבל ב־1 ביולי התברר שהסטודנטים כן צריכים לעבוד בהשגת המענק ושעליהם להגיש בקשה.

סכום המענק המקסימלי הוא כ־11 אלף שקל. סין המילואימניק שיער מראש שמוסד הלימודים שלו לא כלול ברשימה ושהוא לא יקבל סיוע. מדוע? בגלל עניין שרירותי. המוסדות המאושרים לקבלת זכאות נחלקים לשלוש קטגוריות: מוסדות מל"ג (מועצה להשכלה גבוהה), מוסדות אומנות; ומוסדות מה"ט (המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע). מי לא כלול? כל השאר.

חלק מהמוסדות המאושרים לקבלת מענק (צילום: מתוך אתר הרישום של משרד הביטחון)
חלק מהמוסדות המאושרים לקבלת מענק (צילום: מתוך אתר הרישום של משרד הביטחון)

אולם, בדיקה בתתי הקטגוריות הנמצאים באתר הרישום של משרד הביטחון מגלה פלאים:

תחת הקטגוריה של מוסדות המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע מופיעים מוסדות כמו אור חיים; מכללה אקדמית ערבית לחינוך; מרכז חרדי להכשרה מקצועית (על כל שלוחותיו); סמינר בית יעקב למורות (חמש שלוחות); סמינר דעת ניסים; סמינר גור (שלוש שלוחות).

תחת הקטגוריה של מוסדות המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע מופיעים מוסדות כמו אור חיים; סמינר בית יעקב למורות; סמינר דעת ניסים; וסמינר גור

תחת הקטגוריה של מוסדות אומנות מופיעים בתי ספר כמו עמותת יתרת, בית ספר לתיאטרון אלטרנטיבי ועמותה לקידום ופיתוח תיאטרון בובות ועוד.

דווקא המילואימניקים שלימודיהם יקרים מאוד, לא כלולים ברשימות הסיוע. מוסדות לימוד אחרים, שספק אם יש בהם מילואימניקים, כן נמצאים ברשימה.

טל סין (צילום: באדיבות המצולם)
טל סין (צילום: באדיבות המצולם)

זמן ישראל פנה למשרד האוצר, שהפנה את הנושא לדובר צה"ל. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כחלק מתוכנית 'מגויסים למילואים', במטרה להוקיר ולסייע למשרתי המילואים, נפתחה האפשרות להגשת בקשה לסיוע חד־פעמי למשרתי מילואים סטודנטים.

"זאת כדי לאפשר לסטודנטים העומדים בקריטריונים להגיש בקשה לקבלת השתתפות במסגרת שכר הלימוד בשנת תשפ"ד. צה"ל מוקיר ומעריך את משרתי המילואים ועשייתם במלחמה, וימשיך לפעול למענם ולהוקרתם".

עוד 854 מילים
סגירה