מדיניות החיסולים: המחיר והתועלת

אחרי חיסול איש הכספים בין איראן לעזה, נהרגו בישראל ארבעה אזרחים, בנוסף ל-138 פצועים ולא ברור אם העברת הכספים אכן נעצרה ● אל קעידה, לעומת זאת, לא התאושש מאז חיסול בן לאדן לפני שמונה שנים ● מומחים מסבירים מתי פעולת החיסול משתלמת - ומתי היא דווקא מסלימה את המצב

הלוויתו של בהאא אבו אל עטא בעזה. 12 בנובמבר 2019

אחרי חיסול איש הכספים בין איראן לעזה, נהרגו בישראל ארבעה אזרחים, בנוסף ל-138 פצועים ולא ברור אם העברת הכספים אכן נעצרה ● אל קעידה, לעומת זאת, לא התאושש מאז חיסול בן לאדן לפני שמונה שנים ● מומחים מסבירים מתי פעולת החיסול משתלמת - ומתי היא דווקא מסלימה את המצב

ב-5 במאי השנה חיסלה ישראל את חאמד חדרי בירי על מכונית בה נסע בעזה. לחדרי, בעליה של חברת חלפנות כספים, יוסחה פעילות של העברת כספים מאיראן לארגוני הטרור בעזה.

ביממה שלאחר החיסול שיגרו חמאס והג'יהאד האיסלאמי 690 רקטות לעבר ישראל, שמהן נהרגו 4 אזרחים – משה אגדי וזאיד אל חמאמדה באשקלון, פנחס מנחם פשווזמן באשדוד, ומשה פדר, שטיל נגד טנקים פגע במכוניתו, כשנסע בכביש 34, בין יד מרדכי לשדרות.

בנוסף להרוגים נפצעו 138 ישראלים, מהם ארבעה באורח קשה, שישה בינוני והשאר קל. בעזה נהרגו בסבב הלחימה הקצר 25 בני אדם, מהם שמונה פעילי טרור, וכן ארבע נשים, שתיים מהן בהריון, שני תינוקות בני ארבעה חודשים ושנה וחצי, וילד בן 12.

למרות חיסול חדרי, לא ידוע על עצירת כספי הטרור המועברים לעזה, ושיגורי הרקטות לעבר ישראל נמשכו גם מאז. הדוגמה הזכורה ביותר היתה ירי גראד לעבר אשדוד, בזמן נאום של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס בחירות בעיר, שבוע בדיוק לפני בחירות ספטמבר.

אנשי אבטחה מאיצים בבנימין נתניהו לרדת מהבמה באשדוד בהישמע אזעקת צבע אדום, ב-10 בספטמבר 2019 (צילום: צילום מסך)
אנשי אבטחה מאיצים בבנימין נתניהו לרדת מהבמה באשדוד בהישמע אזעקת צבע אדום, ב-10 בספטמבר 2019 (צילום: צילום מסך)

בעקבות השיגור ביקש נתניהו לנקוט תגובה חריפה, שגורמי הביטחון העריכו כי יש סבירות גבוהה שהיא תוביל לפרוץ מלחמה. נתניהו נעצר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, משום שלא כינס את הקבינט לצורך אישור הפעולה, כמתחייב בחוק.

לאור האפקטיביות המוגבלת של החיסולים בהחלשת ארגוני הטרור ובעצירת הירי לעבר ישראל, עולה התהייה אם הם מצדיקים את אבדן החיים בישראל ובעזה, את הפגיעות בגוף, ובמידה פחותה את הנזקים הכלכליים שגורמים סבבי הלחימה. התשובה לכך מורכבת, משום שקשה לכמת את ההשפעה התודעתית של החיסולים, ומשום שאי אפשר לדעת מה היה קורה במציאות חלופית.

ייתכן, למשל, שאלמלא היה חדרי מחוסל, המשך פעילותו היה מביא למספר רב יותר של הרוגים ונפגעים ישראלים. מנגד, מעט מאוד ישראלים שואלים את עצמם אם ניתן להרגיע את העימות עם עזה באמצעות מו"מ מדיני שיאפשר להגיע להסכם יציב לטווח הארוך, דוגמת הודנה לעשרות שנים, משום שהמחיר – הקמת מדינה פלסטינית ביו"ש – נתפס כגבוה מדי. גם קריאת חמאס להודנה בתנאים נוחים יותר לא נענתה.

בהאא אבו אל עטא (צילום: דובר צה״ל)
בהאא אבו אל עטא (צילום: דובר צה״ל)

נקודת מבט מעניינת על שאלת החיסולים, מזווית של חוכמת ההמונים, ניתנה במחקר של בנק ישראל מ-2005. המחקר מצא שחיסול מנהיגים פוליטיים פלסטיניים מוביל לירידות שערים בבורסה בתל אביב, בעוד שחיסולים של בכירי טרור מובילים דווקא לעליות שערים.

הממצאים האלה מעידים שאנשי שוק ההון מעריכים את חיסול המחבלים הבכירים כטקטיקה אפקטיבית לטווח הקצר והארוך, אך לא כך ביחס לחיסול פוליטיקאים.

ואכן, רוב חוקרי הטרור מסכימים כי חיסול מנהיגי טרור בכירים פוגע ביכולת האופרטיבית של הארגונים, בעיקר כשמדובר בארגונים קטנים כמו הג'יהאד האיסלאמי בעזה. מנגד, יש הסכמה בין החוקרים כי החיסולים מגבירים את המוטיבציה של המחבלים לפגוע בישראל, מה שעלול להפוך לחרב פיפיות ברגע שהיכולות המבצעיות משוקמות.

במקרה של חיסול מנהיגים פוליטיים, המוטיבציה לפגע גבוהה אף יותר. סיבה אחת לכך היא שהמנהיגים הפוליטיים מוכרים יותר בקרב הציבור הרחב, והריגתם מעוררת תגובות רגשיות חזקות יותר וקריאות נקם. סיבה שניה היא שבניגוד לפגיעה בטרוריסטים, הנתפסת כחלק מכללי המשחק המקובלים, פגיעה בהנהגה הפוליטית נחשבת חריגה מהכללים.

משמעות סימבולית מעבר לארגון

לדברי ד"ר שאול שי, אל"מ במילואים ועמית מחקר בכיר במכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה, "יש טרוריסטים שמשקלם הסגולי לגבי הארגון, ולפעמים המשמעות הסימבולית שלהם הרבה מעבר לארגון, היא כזו שלפגיעה בהם יש אפקטים מאוד משמעותיים. לדוגמה, החיסול של אבו באכר אל בגדדי, זה דבר מאוד משמעותי.

"הוא פיגורה שיצרה יש מאין את דאע"ש ואת החאליפות האיסלאמית, ולכן אין ספק שאחרי לכתו, הארגון הזה נראה אחרת. זה לא אומר שהארגון ייעלם, שתפיסת העולם שלו תיעלם, אבל זאת פגיעה מאוד משמעותית. אם הולכים לעיראק, אז אחרי שהאמריקאים חיסלו ב-2006 את אבו מוסעב אל זרקאווי, לקח לארגון אל קאעדה שנים עד שהוא חזר לרמת היכולות שלו בעיראק ול'חזון' שהתווה שם זרקאווי.

ד״ר שאול שי
ד״ר שאול שי

"זה בוודאי נכון גם לחיסולו של בן לאדן, שהארגון עוד לא התאושש מהחיסול שלו עד היום. כך שכשמדברים על ארכי-טרוריסטים – במקרה שלנו בחיסול של עימאד מורניה (המפקד הצבאי של חיזבאללה, נ"י) – יש לזה השפעה מאוד חזקה על הארגון גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

"לגבי סיכולים של דרגים נמוכים יותר, זה עניין נקודתי. אם הוא ׳פצצה מתקתקת׳, לא כל כך משנה מה האפקט – פה חייבים למנוע משהו שיכול לקרות באופן מיידי, ולכן השאלה פחות רלוונטית.

"ככלל, גם צריך לקחת בחשבון שזאת לא רק פגיעה במטרה אחת. כאשר זה מצטבר, כמו ב-2004, כשהיה מסע של סיכולים ממוקדים נגד חמאס, זה הביא את הארגון להודנה (בנובמבר 2004), והביא בעצם בגדול לירידה דרמטית בנושא פיגועי ההתאבדות.

"אתה יכול להבין שאני נמנה על האסכולה שחושבת שסיכול ממוקד הוא חשוב ומועיל. זה כמובן לא פותר את הבעיות, זה לא מחסל ארגון, אבל במאבק הסיזיפי של מלחמה בטרור זה כלי מאוד משמעותי".

מה תהיה לדעתך השפעת החיסול היום על הג'יהאד האיסלאמי בעזה?
"בהאא אבו אל עטא הוא פיגורה מבצעית שהיתה בגדר פצצה מתקתקת, כי כל זמן שהוא היה בחיים, הוא ייצר פיגועים. מהבחינה הזאת אני חושב שהם קיבלו מכה, גם אופרטיבית, וגם תדמיתית-תודעתית. האם זאת פגיעה שהג'יהאד האיסלאמי לא יתאושש ממנה? בוודאי שלא. אני מניח שכבר עובדים על מציאת המחליף שלו. אפשר להניח שלמחליף ייקח זמן מסוים עד שייכנס לנעליו, אבל זה לא מסדר גודל של הסיכולים שתיארתי קודם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הרמטכל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן בבור בקריה בתל אביב במהלך הלילה בו חוסל בכיר הג'יהאד האיסלאמי, בהאא אבו-אל עטא. מימין סגן הרמטכל אייל זמיר (צילום: קובי גדעון/לע״מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הרמטכל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן בבור בקריה בתל אביב במהלך הלילה בו חוסל בכיר הג'יהאד האיסלאמי, בהאא אבו-אל עטא. מימין סגן הרמטכל אייל זמיר (צילום: קובי גדעון/לע״מ)

כשמדברים על פיגועים בהקשר של אבו אל-עטא, הכוונה היא לירי רקטות לישראל?
"לא בהכרח, זה קשת שלמה של סוגי פיגועים. הדבר האחרון שהוא עשה זה ירי רקטות, אבל זה ירי צלפים, ופיגועים מסוגים שונים שהיו בקנה. זה בוודאי לא יעצור את ירי הרקטות. פה יש את הדינמיקה של הסבבים, שאנחנו יודעים בדרך כלל איך היא מתחילה, אבל איך היא מסתיימת זה משהו שתלוי בנסיבות הכוללות".

מעבר לירי צלפים וטיל הנ"ט שהרג אזרח ישראלי במאי האחרון, אילו סוגי פיגועים יוצאים מעזה?
"יש כוונות להשתמש ברחפנים, יש מטענים על הגדר, ולא צריך לשכוח, אמנם כנראה שטיפלנו במנהרות, אבל תמיד יכולה להיות יתירות בעניין הזה. כמעט כל הארסנל של האפשרויות פתוח, כולל פיגוע בדרך הים".

איך שוקלים החלטה על סיכול ממוקד לאור המחירים הצפויים בנפש?
"אתה בוודאי לא יכול לכמת כמה חלילה אזרחים או חיילים ייפגעו, הרי זה יכול לקרות גם אם לא תעשה את זה, כתוצאה מפיגוע שהצד השני יוזם. זה לא יכול להיות מרכיב מרכזי כי הוא לא בר הערכה. אתה צריך לשקול את כל מערכת השיקולים המבצעיים, המדיניים, האזוריים והפנים-ישראליים, וכשאתה שוקל את כל הדברים האלה ביחד, אתה מחליט אם כדאי או לא כדאי, ואם העיתוי נכון. וצריך לראות גם מה עלולה להיות התוצאה אם לא תעשה את זה".

מה דעתך על עיתוי הפעולה בזמן הפוליטי הרגיש שאנחנו נמצאים בו?
"אני חושב שבדברים האלה, באותו רגע שהתקבלה החלטה עקרונית שהבנאדם הוא בגדר פצצה מתקתקת, יפה שעה אחת קודם, כי גם ההיתכנות המבצעית לא קיימת כל הזמן, היא מזדמנת. וברגע שזה מתאים, אז צריך לטפל בזה".

"מפתה מאוד לעשות את זה"

לדברי ד"ר ברק בן צור, חוקר ומרצה בנושאי מודיעין אסטרטגי וטרור, "סיכול ממוקד הוא אמצעי שלא עומד בפני עצמו. זאת פעולה שצריכה להיות צעד אחד בתוך מערכת של צעדים, או צעד אחד לצד סדרה של צעדים. יש מצבים שהפעולה מן הסוג הזה לא זו בלבד שאיננה מועילה, אלא היא מחמירה את המצב, ומביאה אותנו לסטטוס חדש, שבחשבון של עלות-תועלת אנחנו לא יכולים לומר שזה היה דבר ראוי לעשותו.

יש מצבים שהפעולה מן הסוג הזה לא זו בלבד שאיננה מועילה, אלא היא מחמירה את המצב, ומביאה אותנו לסטטוס חדש, שבחשבון של עלות-תועלת אנחנו לא יכולים לומר שזה היה דבר ראוי לעשותו

"כשאתה לוקח על עצמך סיכון יוצא דופן מבחינת היקף הפעולה, ואתה פועל באופן שההימור גדול יותר מאשר החישוב הזהיר והשקול, אתה יכול להיקלע לבעיה ברמה הבינלאומית והדיפלומטית שאתה לא רוצה. לדוגמה, הניסיון לחסל את חאלד משעל בתוך רבת עמון ב-1996.

"דוגמה אחרת היא החיסול של עבאס מוסאווי בדרום לבנון, שהעלה את רף ההתנקשויות של חיזבאללה והאיראנים לרמה שלא היינו בה בעבר. אלה דוגמאות שמקבלי ההחלטות צריכים לשקול מבחינת עלות-תועלת, כי ברגע שיש לך את המודיעין ואת האמצעים, מפתה מאוד לעשות את זה.

"במקרה הנוכחי, הפעולה בעזה במידה רבה מאוד היתה פעולה הכרחית. זיהו שם דמות שהובילה להקצנה, לפעילות שהיתה יכולה לדרדר את המצב, ולכן הפגיעה בה היתה חיונית וחשובה ביותר.

"לעומת זאת, לתקוף בתוך דמשק, בשכונה אזרחית, גם אם המטרה היא חשובה, אני לא בטוח שהייתי כורך אותה בחבילה אחת עם הפעולה ברצועת עזה, בהנחה שזאת פעולה ישראלית. היא לא סוגרת בעיה, אלא יכולה לפתוח עניינים אחרים שאנחנו לא מעוניינים בהם. יכולות להיות תגובות בחו"ל, יכולות להיות תגובות מגבול לבנון, מתוך סוריה עצמה, שבשלב הזה לא בטוח אם היה חיוני לעשות את זה".

ד״ר ברק בן צור
ד״ר ברק בן צור

איך שוקלים עלות תועלת? למשל, אם יודעים שחיסול הבכיר עלול בסבירות לא נמוכה להביא למוות של אזרחים וחיילים.
"יש כאן עניין של העברת מסר. מדובר בפעיל בכיר של פלוגות ירושלים של הג'יהאד האיסלאמי, אחראי אזורי שהיה פעלתן באופן מובהק, ונאמר עליו שהוא עסק בהכנה של פיגועים קונקרטיים. הוא עשה נזקים ברמה האישית למסלול שכרגע ממשלת ישאל מובילה כרגע מול חמאס, כך שהשיקול הוא פרקטי ביטחוני וגם מדיני.

"קח בחשבון שא-סיסי ואנשיו עשו מאמץ גדול לרסן את הבחור, ומבחינת חמאס גם נאמר באופן די מובהק שהם מסירים את אחריות מהבחור הזה".

כמה החיסול צפוי לפגוע ביכולות האופרטיביות של הג'יהאד האיסלאמי?
"במרבית המקרים זה כמו להקת ציפורים שיושבת על חוט חשמל. בהתחלה כשאתה זורק אבן אתה רואה את כולן עפות בבעתה לכיוונים שונים. אחרי חצי שעה, כשהעסק נרגע, ציפור ראשונה חוזרת, שניה חוזרת ושלישית.

"הבסיס שלהם אידיאולוגי, זאת שיטה מיליטנטית, יש להם מימון, גיבוי ואספקה של אמצעי לחימה, מגורם רב עוצמה שזה חיזבאללה והאיראנים שמאחורי חיזבאללה. אין פה שום שינוי בקו. הם יהיו יותר זהירים, אבל הג'יהאד האיסלאמי לא ישתנה במהות. עד עכשיו המוציא לפועל היה הבחור הזה, ומחר יבוא מישהו אחר".

עוד 1,457 מילים
כל הזמן // יום שני, 16 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ גדעון סער: "פתרון שתי המדינות הוא לא פתרון אלא אשליה"

שרן השכל הודיעה על תמיכתה בסער ● עמיר פרץ: שכל מפלגה תתמקד בגיוס הבוחרים שלה ● גאולה אבן-סער: אנחנו חווים הסתה מטורפת ברשת כבר תקופה ארוכה, ומקווים שלא יהיה אדם שיעשה משהו ● מיקי זוהר: חיים כץ לא תומך בגדעון סער, הוא יישב על הגדר ● השרה רגב: כבודו של סער במקומו מונח, אבל נתניהו הוא ליגה אחרת

עוד 48 עדכונים

הבחירה בברקזיט עשויה להוביל את בריטניה לפירוק הממלכה

בסרט המבריק "מונטי פייתון והגביע הקדוש", המלך ארתור מציג את עצמו בפני קבוצת איכרים ספקנים שעסוקים בהתפלשות בערימת זוהמה. אין להם מושג מי הוא.

"אני ארתור," הוא מצהיר. "מלך הבריטים!"
"מיהם הבריטים?" שואל אחד האיכרים.
"ובכן, כולנו," עונה ארתור. "כולנו בריטים. ואני מלככם!"

האיכרים נותרים ספקנים.

הבנתי זאת טוב יותר כשגרתי בבריטניה בתחילת שנות האלפיים, כאשר לונדון הרגישה ממש כמו בירת אירופה אם לא העולם. היו הרבה דרכים בטוחות לזר לגרום לעצמו להראות מגוחך, כולל זיוף מבטא מקומי. אבל הדרך הבטוחה ביותר היתה להתייחס לבריטים כאל "בריטים".

אפילו המונח "בריטניה", המועדף ברחבי תבל, לא היה אהוד כל כך. נראה שכולם העדיפו את הממלכה המאוחדת (UK). ההבדל הוא שה-UK כוללת את צפון אירלנד. מבין כל השותפים הזוטרים של אנגליה, חשתי שצפון אירלנד היתה להם החשובה ביותר, אחרי כל הבלאגן שנדרש כדי לאחוז בה.

זה כבר לא משנה עכשיו. ניצחון השמרנים דוחפי-הברקזיט בשבוע שעבר ממסמר את היציאה מהאיחוד האירופי בחודש הבא. זה יצית סדרת אירועים שעשויים לפרק את המדינה, איך שלא תיקרא.

רק לפני חמש שנים הסקוטים הצביעו נגד עצמאות בשיעור של 55% מול 45%, במידה רבה בגלל הטענה (האירונית כעת) שעזיבת בריטניה תהיה כרוכה באסון של עזיבת האיחוד האירופי גם כן; האיחוד לא אהב את פילוג בריטניה והחשש היה שהוא יפנה לסקוטלנד עצמאית כתף קרה.

כעת בריטניה עצמה גוררת את סקוטלנד אל מחוץ לאיחוד. כתוצאה מכך, המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP) שיפרה במידה ניכרת את ביצועיה וזכתה ב-48 מתוך 59 המושבים בסקוטלנד.

מנהיגת ה- SNP, ניקולה סטורג'ון, כבר הצהירה כי הניצחון של בוריס ג'ונסון פירושו שיש כעת מנדט מוסרי למשאל עם שני על עצמאות סקוטלנד. זה יוביל לקטטה עם לונדון, שבדרך כלל צריכה להסכים. אולם לאחר שהתעקשו בדרך כה גסה על יציאה מאירופה, לאנגלים לא יהיה שום מנדט מוסרי להחזיק את סקוטלנד בכוח.

סקוטלנד תתמודד עם סיבוכים, במיוחד הכרוכים במטבע. כמדינה, היא לא תעמוד בקריטריונים הכספיים לאמץ את האירו ושמירה על הפאונד הבריטי באזור הכלכלי האירופי זה גם לא עניין חלק. אבל צפו שהאיחוד האירופי יחבק את הסקוטים רק כדי להראות לאנגלים מה זה. סקוטלנד עצמאית עשויה להתקבל בברכה לאיחוד האירופי תוך מספר שנים.

כמעט כל מי שהכרתי בלונדון שנא פעם את רעיון העצמאות הסקוטית, ואני עצמי שמחתי לראות את תנועת העצמאות מתרסקת בשנת 2014. התמונה הזו התהפכה. אני בטוח שרובם הפעם יבינו לחלוטין, ואני בהחלט מאחל לסקוטלנד כל טוב.

ובאמת, כל העניין די הגיוני. כשביקרתי באדינבורו, הייתי די מופתע מהאנטיפתיה כלפי האנגלים, שהופנתה אפילו כלפיי כ"לונדוני" זמני. בגלאזגו בקושי הבנתי את בני המקום, והתחושה הייתה הדדית. המוזיאון הלאומי של סקוטלנד היה עמוס בהוכחות למאות שנות דיכוי אכזרי מצד האנגלים.

מאמני הכדורגל הדומיננטיים אז היו הצרפתי ארסן ונגר של ארסנל, אברם גרנט מישראל של צ'לסי, ואלכס פרגוסון במנצ'סטר יונייטד. האחרון, סקוטי, היה יחיד שתיעב באופן גלוי את נבחרת אנגליה. זאת אחרי שקיבל תואר אבירות; זה לא היה נראה לי אצילי במיוחד. אבל עכשיו אני מבין.

משהו דומה עשוי להתרחש בוויילס, שם תנועת העצמאות חלשה יותר אך צומחת. מפלגת הלייבור המקומית שהתנגדה לברקזיט זכתה השבוע ב-22 מושבים, כולל כל סביבת קארדיף הבירה. מפלגה לאומנית ממש זכתה בארבעה מושבים נוספים, ומפלגתו של ג'ונסון רק ב-14.

הייתי ממש המום, כשביקרתי בוויילס, לגלות שהשפה הוולשית לא הייתה רק דבר אמיתי, אלא גם הופיעה מעל האנגלית בשלטים לאורך האוטוסטרדה. כששאלתי את המקומיים מדוע זה, הם נראו מבולבלים לגבי השאלה.

ואז יש את צפון אירלנד, שזה אסון שרק מחכה לקרות (שוב). הסמטוחה המכונה "backstop" האירי הייתה במרכז הדיון על עסקת הברקזיט עם האיחוד. זה מסובך אבל בגדול זה מסתכם בעובדה שבריטניה והאיחוד האירופי יצטרכו לקבוע גבול ממשי למעבר סחורות ואנשים, אך איש לא רוצה שגבול יחלק את האי אירלנד.

כך שיציאה מהאיחוד תביא לחצים לשילוב בסופו של דבר של צפון אירלנד עם הרפובליקה של אירלנד. הקתולים בצפון אירלנד ישמחו – ובאשר לפרוטסטנטים (המקבילים איכשהו למתנחלים שלנו), הדבר האחרון שהם היו צריכים זה את הסיבוך המיותר הזה. המפלגת הדוגלת בזהות בריטית (ה-DUP) איבדה השבוע את הרוב שהיה לה לטובת בדלנים (השין פיין שכבר קראו ביום שישי למשאל עם על איחוד אירלנד) ומתנגדי הברקזיט.

מה שהגיוני במפה הוא בדרך כלל הגיוני בחיים.

אלו מעולם לא היו נישואים בין שווים. אוכלוסיית אנגליה מונה 55 מיליון לעומת 5 מיליון בסקוטלנד. וויילס היא רק 3 מיליון וצפון אירלנד כ-2 מיליון. האוכלוסייה הגדולה באנגליה מצטופפת באזור לא גדול בהרבה מסקוטלנד.

ברקזיט ייזכר כמעט בוודאות כטעות איומה. היציאה אושרה בפער קטן במשאל העם ב-2016 לאחר קמפיין שהיה מלא בשקרים ובלבול. הצעירים שונאים את הניתוק מאירופה. היו אלה המבוגרים יותר שהפגינו נוסטלגיה לעבר. הם לא אהבו ביורוקרטים שלא נבחרו בבריסל והם רצו שאנגליה תישאר אנגלית (סיכון אמיתי) – אך הם גם לא הצליחו להבין את מציאות הכלכלה הגלובלית והיה גם יותר מחשד לגזענות.

משאל עם שני לאישור העסקה בפועל נמנע בצורה לא הגיונית. ג'ונסון ניצח בשבוע שעבר בעיקר בגלל שהיה לו את היריב הקל ביותר שאפשר להעלות על הדעת בג'רמי קורבין, שקיצוניותו הסוציאליסטית, נטייתו לדבר בחביבות על טרוריסטים, והסתבכויותיו עם אנטישמיות היו פשוט יותר מדי.

כעת יבואו שנים של דיונים על פרטי ההתנתקות הכואבת מהאיחוד האירופי, פניות נואשות לאמריקאים ולאחרים לכרות בריתות בילטרליות, סכנה לשירות הבריאות הלאומי האהוב, תנועות הפרישה שצוינו לעיל, ובסוף אולי ניסיון לא מכובד של אנגליה לחזור כמה עשורים, כאשר הצעירים יובילו את העסק. לטעויות יש מחיר.

בסרט של מונטי פייתון, האיכרים מבטלים את נסיונותיו של ארתור להצדיק את מעמדו – אגדה שקורה ל"גברת האגם" ששלפה את החרב "אקסקליבר" מאיזו ביצה ומסרה לו אותה.

"ובכן, אני לא הצבעתי עבורך," אומרת איכרה, בזמן שארתור מוחה ש"לא מצביעים למלכים".

השותפים של אנגליה בבריטניה לא הצביעו בעד הברקזיט.

דרינקס עם מלכת הממלכה הבינתיים-מאוחדת (צילום: דן פרי)
דרינקס עם מלכת הממלכה הבינתיים-מאוחדת (צילום: דן פרי)

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 846 מילים

משפטנים, אנשי רוח ופוליטיקאים ישראלים ופלסטינים השתתפו בכנס פורץ דרך בהרווארד, שדן בהיבט החוקי של אפליית מזרחיים וערבים בארץ ● נטלי חזיזה, שחוקרת את פרשת ילדי תימן, השוותה בכנס בין הטראומה של הורי הילדים לטראומה של הפיגוע במגדלי התאומים, וקראה למדינה לפצות אותם ● שושנה מדמוני-גרובר אמרה כי היא אינה מאמינה שזה יקרה: "זה מאיים על מעמדו של הנרטיב הציוני. זה לא היה 'המזרחיים ניצלו, חולצו מתנאים פרימיטיביים'"

עוד 1,037 מילים ו-1 תגובות

סיכום קדנציה "פרקליט המדינה התנהג כאילו הוא ניצב על דוכן הנאשמים"

פרקליט המדינה שי ניצן מסיים את תפקידו באחת התקופות הרגישות ביותר לשלטון החוק בישראל, אחרי מתקפות עזות משמאל ומימין ● כל טעות ו"תקלה" של המערכת משמשת נשק למבקרים, וכל החלטה מוטה יכולה להוות "הוכחה" שהשיטה פגומה מיסודה ● תרמה לכך התנהלות בעייתית של ניצן לאורך השנים

עוד 3,143 מילים

בתוך עשור הפכה הריצה לספורט העממי הפופולרי בישראל ● ב-2008 נרשמו בישראל 834 רצים למרתון היחיד שפעל באותה שנה, בטבריה ● במרתון תל אביב שהתקיים בפברואר השנה כבר התקרב מספר המשתתפים בכל המקצים ל-40 אלף ● אבנר הופשטיין, עם רקורד של 8 מרתונים על אף גילו המקליש, מסביר למה הריצה מתאימה כל כך לישראלי הממוצע, שרוצה לגמוע את החיים מהר ● סוגרים עשור: כתבה רביעית בסדרה

עוד 1,181 מילים

מימין יהום הסער

המרוץ לראשות הממשלה עובר, איך לא, דרך מסלול עוקף נתניהו מימין

יונתן שתיל הוא מאייר וקריקטוריסט. אייר במספר מקומונים ("במקום", "מלאבס" ו"צומת השרון"), אייר את הספר "אנשים על ארבע" שכתב ד"ר רפי קישון ובהמשך אייר לטור משותף איתו במגזין "עיתון חי". עבודות נוספות, קריקטורות ואיורי דמויות ונוף, אפשר לראות בדף האינסטגרם שלו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 11 מילים
עודכן לפני 3 שעות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

קמפיין הבחירות של הימין מציג: השתלטות עוינת על הדמוקרטיה

"במציאות, מעט מאוד דמוקרטיות מתו בחשכה", כתב לפני שנה פרופ׳ קאס מודה, חוקר בעל שם עולמי של הימין הקיצוני ● "דמוקרטיות ליברליות מפורקות לעתים קרובות בזהירות מפליגה, חתיכה אחר חתיכה" ● בישראל, קמפיין מפלגות הימין ישלב בין טיפוח לאומנות יהודית והסתה נגד מערכת אכיפת החוק וה"דיקטטורה הפקידותית" ● השאלה היא האם הפעם התקשורת תעשה את תפקידה ● פרשנות

עוד 982 מילים

"כשאין יציבות פוליטית, לאזרחים יש יותר בעיות נפשיות"

ד"ר גאבור מאטה חוזר לטראומה הפרטית שלו כתינוק בשואה, ומאבחן את הבעיות הפסיכולוגיות שמאפיינות לדבריו את החברה הישראלית ● "ילדיהן של אימהות ישראליות, שהיו בהיריון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, היו בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בסכיזופרניה"

עוד 1,172 מילים

חיפש קשר בין ספורט להצלחה בלימודים - ועלה על משהו אחר

פרופסור ג'פרי גרוסמן מ-MIT גילה שסטודנטים שישנים יותר מקבלים ציונים טובים יותר ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר כיצד המסקנות שלו התקבלו לגמרי בטעות, מגלה מה השעה המומלצת ללכת לישון כדי להצליח בלימודים, ומסביר למה הוא לא נותן דוגמה אישית לתלמידיו

עוד 624 מילים

סער: קורא לנתניהו לקיים עימות טלוויזיוני

ליברמן: כל מה שהליכוד נתנו לחרדים, בכחול לבן יתנו כפול ● סער: "בחירה בנתניהו תביא את השמאל לשלטון" ● גורם בבלוק הימין לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת אחרי נתניהו בבחירות הקרובות ● סמוטריץ': "מתנגד לפיצול בציונות הדתית", נפתלי בנט מבהיר - תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי

עוד 17 עדכונים

סיפורה של אנה סאקס נסיכת הזבל המסתורית של ניו יורק

אנה סאקס, יהודיה-אמריקאית יפהפייה בת 28, היא עוף מוזר ברחובות ניו יורק ● בניגוד לאנשים חסרי בית שמחפשים מזון ומציאות בזבל, היא מחטטת באשפה מתוך אג'נדה ירוקה ● המטרה שלה: להציל מוצרים ומצרכים שמישים לחלוטין שהושלכו לאשפה, ולחלק אותם למי שזקוק להם ● "אם לא הייתי לבנה ומסורקת, היו מתייחסים אלי אחרת לגמרי"

עוד 1,077 מילים

למה אבו מאזן רוצה להעמיד את עצמו לבחירה, לראשונה מזה כ-15 שנה ● ישראל מתרפקת על היחסים החמים עם מדינות המפרץ, אבל משם לא תבוא הישועה ● המתיחות בין טורקיה לארצות הברית עולה מדרגה ● ובעזה מנסים ליהנות לרגע מהחיים, אבל לא ממש מצליחים ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון

עוד 866 מילים

מסתמן: יער רמות ומצפה נפתוח ניצלו מפני תוכניות הבנייה

ייתכן שהשבוע הוכרע אחד המאבקים הסביבתיים החשובים שמתנהל בירושלים בשנים האחרונות, כשראש העירייה משה ליאון התחייב כי "לא תהיה שם שום בנייה בלי הסכמה של הירוקים" ● המדובר בריאה ירוקה, שוקקת חי-בר וצמחייה נדירה, המשמשת גם כאתר מבוקש של פעילות פנאי ונופש לתושבי עיר הבירה

עוד 752 מילים

אבו מאזן במסר לערביי ישראל: תנהרו לקלפיות

בלעדי בשיחה פרטית שנערכה בספטמבר, הפציר יו"ר הרשות הפלסטינית בערבים הישראלים להצביע בהמוניהם לכנסת: "יכולים להוות גורם עם השפעה גדולה" ● בהקלטה שהגיעה לידי כתבנו אדם רזגון, אבו מאזן תוקף את הח"כים מהרשימה המשותפת ("שמתווכחים על דברים טריוויאליים"), אומר כי יפר את ההסכמים עם ישראל אם בקעת הירדן תסופח (אבל ימשיך להילחם בטרור), ומעריך כי הקמת מדינה פלסטינית היא חזון רחוק ● במקביל, נרשמה התרחקות בינו לבין הח"כים הערבים ● איימן עודה סירב להגיב לדברים

עוד 943 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
3

בתוך שנה, יתקיימו בחירות שלישיות - ועוד בחודש השלישי - ורק בגלל שלראש הממשלה יש שלושה סעיפי אישום בשלוש פרשיות ● בתנ״ך, שלוש היה מה שהחוקרים מכנים "מספר טיפולוגי" ● וכל מה שיש לעם הספר היושב ברשתות החברתיות לומר, זה ״פעם שלישית גלידה״?

עוד 808 מילים

שי ניצן: לא תפרנו תיקים לנתניהו

בראיון לחדשות 12 הגיב ניצן להתקפות נגדו מצד ראש הממשלה: "מה המשמעות של 'תפרו תיק?' את השיחות של ראש הממשלה עם נוני מוזס אני יזמתי?" ● ח"כ יעלון: "מה שחשוב לנתניהו זה חסינות והתגברות. לא נפלנו במלכודת שלו" ● השר הנגבי על תמיכתו בנתניהו: "בשעותיי הקשות הוא לא נטש אותי, ואני לא נוטש אותו בשעותיו הקשות"

עוד 28 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה