ליסה פרטרידג', מטופלת במרפאת "אוק טרי", הייתה נשאית HIV בזמן ההיריון עם בתה אדריאנה, בת 4 בתמונה זו, שצולמה ב-2017 (צילום: באדיבות פרטרידג')

"היום, הסטיגמה כבר גרועה יותר מהמחלה"

נשים ו-HIV

הרופאה הישראלית נאורה פיק מנהלת מרפאת נשים ייחודית בקנדה, שמתמחה בטיפול בנשאיות HIV ● בשבוע שבו צוין יום האיידס הבינ"ל, ביקרנו בקליניקה שלה ושמענו ממנה מדוע היא מאמינה בקשר אישי עם המטופלות, ולמה הן נתקלות ביחס עוין מהסביבה ● "אני כמו משפחה בשבילן. אלה נשים שסבלו מאלימות, רבות מהן נדבקו במהלך אונס"

כמנהלת המרפאה הרב-תחומית ההוליסטית היחידה בקנדה לנשים ולילדים נשאי HIV, התקופה הזו טעונה במיוחד עבור ד"ר נאורה פיק. ב-1 בדצמבר צוין יום האיידס הבינלאומי, שמנציח את זכרם של המיליונים שמתו מהמחלה.

אחרי כמעט 15 שנים במרפאה ברחוב אוק בוונקובר, בחזית הטיפול באנשים שלקו בזיהום מסכן חיים, פיק, שגדלה בישראל, מכירה היטב את הסיפורים הטרגיים ואת סיפורי הניצחון הקשורים במגפה.

"בייחוד ביום האיידס, אני חושבת על כל האנשים שמתו מהמחלה לפני שהיה קיים טיפול שהיה יכול להציל אותם", אומרת פיק. "אני גם חושבת על ההתקדמות האדירה שנעשתה – אנחנו נותנים היום גלולה אחת ליום לאנשים שאובחנו כנשאים כדי להעניק להם חיים נורמליים, ובכל זאת, הסטיגמה עדיין נמשכת".

פיק החלה את הקריירה שלה ברפואה פנימית ובמחלות זיהומיות בישראל. היא מסורה עמוקות לעבודתה במרפאה, הממוקמת בבית החולים קולומביה הבריטית לנשים, בסמוך לבית הספר היהודי הגדול ביותר במערב קנדה.

בישראל, מספר מקרי ה-HIV גדל בשנים האחרונות. לפי נתוני משרד הבריאות, 431 בני אדם (בהם שישה תינוקות) אובחנו כנשאים ב-2018. כמעט שליש מהם היו נשים – עלייה משמעותית לעומת 2017

מחלת האיידס, שתוקפת את המערכת החיסונית, גבתה מחיר כבד מאז שזוהתה לראשונה ב-1981. לפי ארגון הבריאות העולמי, היא גבתה את חייהם של 32 מיליון בני אדם. ב-2018 מתו בעולם קרוב ל-800,000 אנשים ממחלות הקשורות ב-HIV, ו-1.7 מיליון אחרים נדבקו בנגיף. בסוף השנה שעברה חיו בעולם 38 מיליון בני אדם עם הנגיף, שתפוצתו שונה משמעותית במדינות שונות; לפי הארגון, 69% מהמקרים (25.7 מיליון בני אדם) נמצאים ביבשת אפריקה.

בקנדה הנגיף מעורר דאגה רבה, אפילו שהמצב שם הרבה פחות חמור מאשר באפריקה. לפי נתוני הממשלה, בסוף 2016 היו 63,000 נשאים קנדים של הנגיף, גידול של 5% בשנתיים. 53% ממקרי ההידבקות התרחשו ביחסי מין בין גברים, 33% במגע הטרוסקסואלי ו-11% מהזרקת סמים. כרבע מנשאי הנגיף היו נשים.

בישראל, מספר מקרי ה-HIV גדל בשנים האחרונות לאחר ירידה בין 2012 ל-2016. לפי נתוני משרד הבריאות, 431 בני אדם (בהם שישה תינוקות) אובחנו כנשאים ב-2018. כמעט שליש מהם היו נשים – עלייה משמעותית לעומת 2017.

שרת המשפטים הקנדית דאז ג'ודי וילסון רייבולד, במרכז, מבקרת במרפאת "אוק טרי" לקראת יום האיידס הבינלאומי ב-2017. היא מצולמת כאן עם ד"ר נאורה פיק, שנייה משמאל, ועם נשות הצוות (צילום: Courtesy)
שרת המשפטים הקנדית דאז ג'ודי וילסון רייבולד, במרכז, מבקרת במרפאת "אוק טרי" לקראת יום האיידס הבינלאומי ב-2017. היא מצולמת כאן עם ד"ר נאורה פיק, שנייה משמאל, ועם נשות הצוות (צילום: Courtesy)

כשאוכלוסיות שוליים נדחקות עוד יותר

בעולם המערבי של היום, למי שנדבק ב-HIV צפוי עתיד שונה לגמרי מאשר לפני 30 שנה, כשאבחון כזה היה למעשה גזר דין מוות. אף על פי שעדיין אין תרופה למחלה, טיפולים אנטירטרוֹויראליים הוכחו כיעילים מאוד בשליטה על הזיהום ובהפחתת ההדבקה, ומבטיחים שאנשים שנדבקו בנגיף, בכלל זאת נשים הרות ואוכלוסיות בסיכון, יוכלו לנהל חיים בריאים ויצרניים.

אבל גם אם המדע עשה דרך ארוכה בתחום, הדבר אינו נכון לגבי הציבור. "כשאנשים שומעים על איידס, רבים חושבים שזו מחלה סופנית או מתייחסים בשיפוטיות למי שסובל ממנה", אומרת פיק, באמצע שנות החמישים לחייה.

"אם אתה חולה בסרטן, כולם מגלים אהדה כלפיך, אבל במקרה של HIV הגישה היא לעתים קרובות 'זאת אשמתך'. צורת החשיבה הזאת לא השתנתה הרבה. פעם, הפחד הגדול היה מהנגיף, היום הפחד הוא יותר של האנשים שנדבקו בו. מטופלות אומרות לנו שהסטיגמה גרועה יותר מהמחלה".

"אם אתה חולה בסרטן, כולם מגלים אהדה כלפיך, אבל במקרה של HIV הגישה היא 'זאת אשמתך'. צורת החשיבה הזאת לא השתנתה הרבה. פעם, הפחד הגדול היה מהנגיף, היום הפחד הוא יותר של האנשים שנדבקו בו"

להגליה החברתית הזאת יש עוקץ נוסף, משום שהיא לרוב מופנית כלפי אנשים שכבר משתייכים לקבוצות שוליים. מודעות רבה יותר לעובדות העכשוויות עשויה להפחית את הסטיגמה ואת הבידוד שהיא גורמת.

"בעיקרון, הטיפול ב-HIV אינו שונה היום מנטילת תרופות לטיפול בלחץ דם או בסוכרת", אומרת פיק, שמשמשת גם פרופסורית קלינית בפקולטה לרפואה באוניברסיטת קולומביה הבריטית. "כיום זו מחלה כרונית, שניתנת לניהול. מטופלות אומרות לנו שאם הן מספרות לאחרים שהן נשאיות HIV, הן לרוב מקבלות את ההרגשה שעדיף שהן יסתירו את זה, שזו בושה. צריך להסתכל על HIV כמו על כל מצב רפואי אחר שניתן לטיפול, אבל לא ככה זה נתפס".

פיק מציינת עוד דעה שגויה, שעלולות להיות לה השלכות מסוכנות: אנשים רבים חושבים שנדבקים בנגיף בהזרקת סמים לווריד, אף על פי שמדובר במיעוט.

הסכנה היא בכך שאנשים חושבים שאם הם לא משתמשים במחטים, הם מוגנים מפני HIV. הם לא, בהתחשב בכך שרוב מקרי ההידבקות בקרב נשים מתרחשים ביחסי מין הטרוסקסואליים (בקרב גברים, ביחסי מין עם גברים אחרים).

פיק מקוננת על כך שמידע שגוי נוסף עדיין מסתובב: שאפשר להידבק בנגיף ממגע גופני כמו נשיקה או חיבוק; שאימהות נשאיות אינן יכולות ללדת ילדים בריאים; או שזוהי מחלה של אנשים צעירים.

ד"ר נאורה פיק (צילום: Etye Sarner)
ד"ר נאורה פיק (צילום: Etye Sarner)

לחשוב מחוץ לקופסה

פיק נולדה וגדלה בתל אביב. לאחר שירותה בחיל האוויר, היא למדה רפואה במשך שבע שנים באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע, התמחתה ארבע שנים ברפואה פנימית, ולאחר מכן עברה לחיפה, שם היא טיפלה במחלות זיהומיות.

ב-2002, עברה לקנדה עם בעלה, מנתח מערכות, ועם שלושת ילדיהם הצעירים כדי להצטרף למעבדת המחלקה למחלות זיהומיות באוניברסיטת קולומביה הבריטית. אחת מבנותיהם עובדת כעיתונאית בארץ, בנם הגיש מועמדות ללימודי תואר שני באימונולוגיה במכון ויצמן, ובת אחרת לומדת מנהל עסקים בוונקובר.

פיק הצטרפה למרפאת "אוק טרי" ב-2005 כרופאה למחלות זיהומיות, והתמנתה למנהלת הרפואית שלה בתחילת 2011. היא מאמינה שהרקע האישי שלה והחינוך הישראלי שקיבלה משרת אותה רבות בעבודתה במרפאה.

"החיים בישראל לימדו אותי להיות עם ראש פתוח ולא לפחד מאתגרים. אני באה ממשפחה של ניצולי שואה, ואולי זה קשור לכך שבעבודה שלי אני נדרשת לדבר בשם אלה שמרגישים שאינם יכולים לדבר עם המערכת"

"החיים בישראל לימדו אותי להיות עם ראש פתוח ולא לפחד משינויים ומאתגרים", אומרת פיק, שמגיעה לארץ לפחות פעם בשנה לביקור משפחתי.

"ההתמודדות עם כל הדברים האלה שם גורמת לך לפתח חסינות פנימית. את מתרגלת לחשוב מחוץ לקופסה. חוץ מזה, אני באה ממשפחה של ניצולי שואה, ואולי זה קשור לכך שכחלק מהעבודה שלי אני נדרשת להגן על זכויות אדם ולדבר בשם אלה שמרגישים שהם אינם יכולים לדבר עם המערכת".

יחס אישי ורגישות הם בעלי חשיבות עליונה בעבודתה של מרפאת "אוק טרי" עם 700 מטופלים מדי שנה, כדי לתת להם הרגשה שמדובר במקום בטוח שדואג להם. החל מהמפגש הראשון, הצוות מתייחס למטופלים ללא כל שיפוטיות.

ד"ר נאורה פיק מחזיקה מבחר של תרופות אנטירטרוויראליות עבור מטופלות עם HIV במרפאת "אוק טרי" (צילום: צילום: עטיה סרנר)
ד"ר נאורה פיק מחזיקה מבחר של תרופות אנטירטרוויראליות עבור מטופלות עם HIV (צילום: צילום: עטיה סרנר)

הכול במקום אחד

מרפאת "אוק טרי", שהוקמה ב-1994, היא אחת המרפאות היחידות מסוגה בצפון אמריקה. היא לא רק מתמחה בטיפול ב-HIV ובבריאות האישה, אלא גם משרתת את הצרכים החברתיים והנפשיים של מטופלים בני כל הגילים.

היא פועלת לפי גישה של "הכול במקום אחד" ומספקת תחת קורת גג אחת מגוון שירותים הנוגעים לכל חיי האישה, בכלל זאת בעיות בריאות והזדקנות עם HIV. המרפאה מציעה גם ייעוץ טרום-היריון לבני זוג שלפחות אחד מהם נשא HIV.

היא פועלת לפי גישה של "הכול במקום אחד" ומספקת מגוון שירותים הנוגעים לכל חיי האישה, בכלל זאת בעיות בריאות והזדקנות עם HIV. המרפאה מציעה גם ייעוץ טרום-היריון לבני זוג שלפחות אחד מהם נשא

המרפאה, הממוקמת בקומה השישית והעליונה של המרכז לבריאות האישה, מסבירת פנים. שתי נשים חביבות מפקחות על חלל הקבלה המרווח, שבו אור טבעי חודר דרך חלונות גדולים, צמחים מלבלבים ומוזיקה עדינה נשמעת ברקע. יש גם תצוגה של עלוני מידע על HIV, בריאות האישה ושירותי המרפאה.

15 חברי הצוות, רובם נשים, מספקים טיפול הוליסטי לנשים ולמשפחותיהן בסביבה תומכת, משלבת ומודעת-טראומה. הצוות כולל מומחים לטיפול בנשאי HIV מבוגרים וילדים ולגינקולוגיה/מיילדוּת, רופאים כלליים, אחות, תזונאיות, רוקחים, יועצת טראומה/התמכרויות, עובדות סוציאליות וחוקרים.

בכל בוקר הצוות מתאסף לפני לוח מחיק גדול במסדרון, כדי לדון במטופלים שהוזמנו לאותו יום ובטיפול הטוב ביותר עבורם. תכנית הטיפול של כל אחד מהם מפורטת במגנטים צבעוניים, כשכל צבע מסמל תחום אחר.

פיק נפגשת עם כל אחד מהמטופלים, מזהה את האתגרים הצפויים להם ודואגת להם לטיפול שישפר את בריאותם במסגרת שירותי המרפאה. היא גם דואגת לכך שהצוות יהיה מעודכן בהתפתחויות חדשות הקשורות באיידס. פעמיים בחודש פיק מזמינה מומחים חיצוניים להרצות במרפאה ושולחת את הצוות לכנסים.

ד"ר נאורה פיק כותבת על הלוח המחיק במרפאת "אוק טרי" במפגש הבוקר של צוות המרפאה, שבו מומחי בריאות בין-תחומיים דנים יחד במטופלות שהם צפויים לפגוש באותו היום ובאסטרטגיית הטיפול בהן (צילום: Courtesy)
ד"ר נאורה פיק כותבת על הלוח המחיק במרפאת "אוק טרי" במפגש הבוקר של צוות המרפאה, שבו מומחי בריאות בין-תחומיים דנים יחד במטופלות שהם צפויים לפגוש באותו היום ובאסטרטגיית הטיפול בהן (צילום: Courtesy)

התמודדות עם טראומה על בסיס יומיומי

העבודה במרפאת "אוק טרי" איננה לבעלי לב חלש. מטופלות רבות סובלות מבעיות התמכרותיות ונפשיות חמורות. חלקן נמצאות או נמצאו בעבר במערכות יחסים מתעללות שגרמו להן טראומה משמעותית.

"מה שאנחנו רואים בדרך כלל זה שנשים שסבלו טראומה, בין אם ניצול מיני או אלימות, מנסות להקהות אותה באמצעות שימוש בחומרים", אומרת פיק, שמדברת על המטופלות שלה בחמלה רבה. "אם לא הייתה החלפת מחט או הזרקה בטוחה, הן עשויות להידבק ב-HIV ולעתים קרובות בהפטיטיס C . נוסף על הטיפול ב-HIV אנחנו מנסים לטפל בטראומה. כדי שנוכל לעזור, אנחנו צריכים להיות מוכווני טראומה כדי להציע טיפול מודע-טראומה".

85% מנשאיות הנגיף בקנדה חוו טראומה וסובלות מבעיות של בריאות נפשית, בעיקר כאלה הקשורות לדיכאון, חרדה והתעללות. רובן מקבוצות מיעוטים, בכלל זאת ילידוֹת קנדיות ומהגרות, רובן מאפריקה

לדבריה, 85% מנשאיות הנגיף בקנדה חוו טראומה וסובלות מבעיות של בריאות נפשית, בעיקר כאלה הקשורות לדיכאון, חרדה והתעללות. רובן מקבוצות מיעוטים, בכלל זאת ילידוֹת קנדיות ומהגרות, רובן מאפריקה. לפיכך, המרפאה שכרה כמה נשות צוות מאותן קבוצות, כדי לגלות יותר רגישות תרבותית.

בהתחשב בקושי הרב הכרוך בעבודה במרפאה, פיק משבחת את עמיתיה, שלפעמים מפתחים יחסים משמעותיים וארוכי טווח עם מטופלות.

"אחד האתגרים שאנשי הצוות שלנו מתמודדים איתו הוא טראומה עקיפה", היא אומרת. "הם עלולים לחוות טראומה מלשמוע את הסיפורים הקשים של המטופלות על כל מה שהן עברו. אנחנו צריכים להתמודד גם עם מצבים טרגיים של מטופלות שמתו ושל אחרות שסובלות מהתמכרות קשה. משבר האופיואידים האיום בוונקובר, לדוגמה, גבה את חייהן של כמה מהמטופלות שלנו".

"כשמטופלת מתה, אנחנו מדליקים נר ומוסיפים לעץ עלה שעליו אנחנו כותבים את ראשי התיבות של שם המטופלת (כדי לשמור על פרטיותה). הטקס הזה עוזר לצוות להתמודד עם אבדן ולנצור את זכרה"

על הקיר שמאחורי פיק בחדר הצוות, יש מחווה למטופלות שמתו.

"לפני כמה שנים, כדרך להכיר במוות, הצוות תלה כאן על הקיר דגם של עץ", אומרת פיק. "כשמטופלת מתה, אנחנו מדליקים נר ומוסיפים לעץ עלה שעליו אנחנו כותבים את ראשי התיבות של שם המטופלת (כדי לשמור על פרטיותה). הטקס הזה עוזר לצוות להתמודד עם אבדן ולנצור את זכרה של המטופלת".

כדי להיות מועיל, הצוות צריך להגן על עצמו. "אנו צריכים לעשות הכל כדי להימנע מלחוות טראומה בעצמנו, כי אחרת לא נוכל לספק טיפול איכותי", אומרת פיק. "אנו מנסים לתמוך זה בזה. אנחנו מאוד קשורים זה לזה, וזו הדרך היחידה לעשות את זה. אם הייתי צריכה לעשות את זה בעצמי, הייתי נשחקת די מהר".

ד"ר נאורה פיק, משמאל, והאחות ברב פיקרינג ליד הלוח המפרט את הטיפולים של היום במרפאת "אוק טרי" בוונקובר (צילום: עטיה סרנר)
ד"ר נאורה פיק, משמאל, והאחות ברב פיקרינג ליד הלוח המפרט את הטיפולים של היום במרפאה (צילום: עטיה סרנר)

טיפול מתמחה

פיק מקבלת מטופלים ארבעה ימים בשבוע. מכיוון שמרפאת "אוק טרי" היא מרפאה מתמחה, היא מקדישה לכל אחד מהמטופלים שלה זמן רב הרבה יותר מכפי שנוהגים רופאים כלליים בדרך כלל.

"אנחנו בדרך כלל קובעים תורים של 45 עד 60 דקות, מכיוון שיש כל כך הרבה דברים שצריך להתייחס אליהם", אומרת פיק, שמסייעת בכתיבת קווים מנחים פרובינציאליים וכלל-ארציים לטיפול בנשים ובילדים נשאי HIV.

"אנחנו מתייחסים להיבטים הרפואיים, ל-HIV, לגורמים החברתיים שיש להם השלכות בריאותיות. לעומת רופא כללי, שמקבל 40 מטופלים ביום, אנחנו מקבלים הרבה פחות אבל מקדישים לכל אחד הרבה יותר תשומת לב".

בתהליך הזה היא מפתחת קשר קרוב עם מטופלות. "אני אוהבת את העבודה שלי בגלל האינטראקציה עם המטופלות", אומרת פיק. "בגלל האופן שבו אנחנו מתייחסים למטופלות, הן מרגישות שהמרפאה היא מקום בטוח עבורן. כשאנו הופכים לגורם המטפל העיקרי שלהן, הן פוגשות אותנו כל שלושה עד שישה חודשים. אנחנו הופכים כמעט למשפחה שנייה. לחלק מהן אין אף אחד אחר".

"לנשים באפריקה אין זכויות מלאות. לראות את החוסן ואת התבונה של הנשים האלה ואת האופן שבו הן משגשגות זה דבר מדהים ומתגמל מאוד. אני עוזרת להשיב להן את הקול שרבות מהן איבדו. אני לומדת מהן המון"

בשיחה עם פיק, מסירותה למטופלות שלה והכבוד שבו היא מתייחסת אליהן ניכרים מיד. "אוכלוסיית המטופלות מגלה חוסן נפשי רב, בעיקר הנשים שבאו מאפריקה, שרובן או רבות מהן נדבקו ב-HIV בזמן אונס", היא אומרת.

"לנשים שם אין זכויות מלאות. הן לא יכולות לעשות הפלה בלי הסכמת הגבר. לראות את החוסן ואת התבונה של הנשים האלה ואת האופן שבו הן משגשגות זה דבר מדהים ומתגמל מאוד. אני עובדת איתן ועוזרת להשיב להן את הקול שרבות מהן איבדו במהלך הטראומה שהן עברו. אני לומדת מהן המון".

פיק, ששואבת סיפוק רב מעבודתה, מספרת על אישה צעירה מוונקובר שלא הייתה מודעת להיותה נשאית HIV עד שחלתה. כפי שקורה פעמים רבות לנשאים לא מטופלים, היא פיתחה דלקת ריאות, התמוטטה ואושפזה בטיפול נמרץ.

"היא צונררה והופנתה אלינו", משחזרת פיק. "היא הייתה ממש צנומה, וחשבה שהיא עומדת למות. נתנו לה את כל השירותים שאנחנו מכירים, והרגעתי אותה שהיא הולכת לחיות ושהיא תוכל להיות אם ואשת משפחה. בהתחלה היא לא האמינה לי. והנה כעבור שש שנים יש לה שני ילדים ובעל, והיא נראית בריאה".

ד"ר נאורה פיק ליד פירוט הקווים המנחים לבטיחות תרבותית עבור ילידים, התלוי על הקיר במרפאת "אוק טרי" (צילום: עטיה סרנר)
ד"ר נאורה פיק ליד פירוט הקווים המנחים לבטיחות תרבותית עבור ילידים, התלוי על הקיר במרפאה (צילום: עטיה סרנר)

מושיטות יד

המרפאה אינה מגבילה את עבודתה רק לאלה שבאים לבקש טיפול. שתי עובדות שטח יוצאות לרחובות ומושיטות יד לחסרות בית ולנשים אחרות שלא נוטות לשתף פעולה. הן מנסות להביאן למרפאה, אבל רוב העבודה הזו נעשית בקהילה.

"הדבר שעומד בראש מעייננו הוא שנשים ייטלו את התרופות כדי שירגישו טוב", אומרת פיק. "אבל מה שעומד בראש מעייניהן הוא המחסור במגורים או האלימות שהן חוות בבית או בעיות אחרות. אז יש לנו עובדת סוציאלית שמנסה להתמודד עם הנושאים האלה, כי אחרת לא נצליח לטפל ב-HIV שלהן".

"אם אין לך איפה לגור או שאין לך אוכל, נטילת התרופות שלך עשויה להיות בעדיפות נמוכה אצלך, ומי דואג לזה? אנחנו. לפעמים דרוש רק בן אדם אחד שיאמין בך. לחלקן אף פעם לא היה מישהו כזה", היא אומרת

"אם אין לך איפה לגור או שאין לך אוכל, נטילת התרופות האנטירטרוֹויראליות שלך עשויה להיות בעדיפות נמוכה אצלך, ומי דואג לזה? אנחנו. לפעמים דרוש רק בן אדם אחד שיאמין בך. לחלקן אף פעם לא היה מישהו כזה", היא אומרת.

לגבי ילדים שחיים עם HIV, צוות רופאי הילדים הרב-תחומי של המרפאה פוגש אותם אחת לשלושה חודשים, ומוודא שהם לוקחים את התרופות הנחוצות כדי לשלוט בנגיף. תמיכת עמיתים היא חלק חשוב בטיפול.

לדברי פיק, אחד ההישגים הגדולים של מרפאת "אוק טרי" הוא שמאז 1997, בקרב כ-600 נשאיות HIV הרות שקיבלו טיפול ותרופות במרפאה, לא הייתה אפילו העברה אחת של הנגיף לעובר.

בעוד כמה ימים, מרפאת "אוק טרי" תחגוג את יום השנה ה-25 שלה. פיק הזמינה מטופלות, חברי צוות ואת שלוש המייסדות לאירוע, שתפתח אישה מבוגרת משבט מקומי. יהיו בו מתופפים מהאומות הראשונות, רקדנים אפריקאים, פינת אמנות למטופלות ולילדיהן, מאכלים מיוחדים והזדמנות עבור המטופלות להתערבב עם אנשי הצוות. פיק מקווה שזה יסייע להעצמת המטופלות.

עוד 2,116 מילים
כל הזמן // יום שישי, 24 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו וגנץ יגיעו בשבוע הבא לבית הלבן לדון על השלום באזור

נשיא גרמניה שטיינמאייר בפורום השואה העולמי ביד ושם: הלוואי שהייתי יכול לומר שהגרמנים למדו מהעבר, אבל שנאה מוסיפה להתפשט בארצי ● נשיא אוקראינה זלנסקי ביטל את הגעתו לאירוע, לדבריו, לטובת שורדי שואה; יד ושם: החלטה תמוהה ● נעמה יששכר התראיינה לטלוויזיה הרוסית, לאחר שצפתה באמה נפגשת עם נשיא רוסיה: אם פוטין אומר שהכל יהיה בסדר, אני מאמינה לו

עוד 56 עדכונים

הערכת אמ"ן מזהה אפשרות להסדרה עם חמאס, בדרום בינתיים אין רגיעה

הערכת אמ"ן שפורסמה החודש מזהירה שאיראן עלולה להצטייד בנשק גרעיני בתוך כשנתיים, אם כי טרם החליטה לעשות כן, וקובעת שנוצרו תנאים להשגת הסדרה עם החמאס בעזה. לאור טרור הבלונים, הרקטות וחדירות המחבלים, נשאלת השאלה אם מישהו עדכן את החמאס בענין. 

חלקים מההערכה השנתית של אגף המודיעין שהוגשה לדרג המדיני פורסמו לאחרונה. המסמך עודכן לאחר שלפני כשלושה שבועות, בהוראת הנשיא טראמפ, תקפו כלי טיס אמריקניים בבגדד את השיירה שבה נסע מפקד כוחות קודס האיראניים, גנרל קאסם סולימאני, והרגו אותו ומספר פעילי טרור נוספים. החיסול מוגדר במסמך כ"מכה מעצבת" שתשפיע על המציאות האזורית באופן משמעותי, וניכר ששיפרה את הדימוי המרתיע של ארצות הברית בעיני איראן.

מסמך הערכת אמ"ן עודכן לאחר שלפני כ-3 שבועות, בהוראת טראמפ, תקפו כלי טיס אמריקניים בבגדד את השיירה שבה נסע מפקד כוחות קודס האיראניים, גנרל קאסם סולימאני, והרגו אותו ומספר פעילי טרור נוספים. החיסול הוגדר כ"מכה מעצבת"

הסעיף הבולט ביותר במסמך הוא שעד סוף שנת 2020 יהיה בידי איראן די אורניום מועשר בכדי לייצר לפחות פצצה גרעינית אחת.

ייצור ראש נפץ גרעיני יארך כשנה נוספת ולכן, בהנחה שאיראן תחליט לעבור משלב מדינת סף גרעינית למדינה שברשותה נשק גרעיני, יהיה ברשותה נשק גרעיני בעוד כשנתיים. עם זאת, ההערכה ציינה שהמנהיג האיראני, עלי ח'אמנאי, טרם החליט לנוע בווקטור הזה.

ישנו דיון ער בישראל האם פירושו של דבר שלמעשה תהפוך איראן בתוך זמן קצר יחסית למדינה שברשותה נשק גרעיני. ב"הארץ" פרסם שמואל מאיר, מפעיל הבלוג "שיח אסטרטגי", שכותב כי כפי שהוא מבין את הפרסומים מהערכת אמ"ן היא "אינה מזהה האצה איראנית לפיתוח נשק גרעיני".

מפעיל הבלוג "שיח אסטרטגי" כותב, כי להבנתו הערכת אמ"ן "אינה מזהה האצה איראנית לפיתוח נשק גרעיני". נתניהו חושב אחרת. ראוי לשאול מה צריכות להיות המשמעויות לבניין הכוח של ישראל בכלל ושל צה"ל בפרט

נתניהו חושב אחרת. קשה לבוא אליו בטענות שהוא מוכן לקחת את הסיכון, אבל ראוי לשאול מה צריכות להיות המשמעויות לבניין הכוח של ישראל בכלל ושל צה"ל בפרט. תפיסת הביטחון שהציג ראש הממשלה נתניהו בקווים כלליים לפני יותר משנה, מצטיירת ככזו שנועדה לענות על האיום.

זהו איום מרוחק, במעגל השלישי, כפי שהדבר מכונה בצבא, שמציבה מעצמה אזורית בעלת צבא מיומן ומתקנים מוגנים ומבוצרים, שישראל תתקשה לייצר לו פתרון שלם ומלא לבדה.

ניתן להעריך, לאור הצהרות בכירים לשעבר במערכת הביטחון וראש הממשלה עצמו, שיש ברשות ישראל מענה, גם אם לא מושלם, שעיקרו מבוסס על חיל האוויר. אבל המשך השקעה בכיוון הזה יצטרך לבוא על חשבון משהו, ולא מן הנמנע, ובהמשך ישיר לתפיסה שפרסם ראש הממשלה שעשתה זאת אף היא, שהדבר ייעשה על חשבון שיפור ושימור כשירות זרוע היבשה.

ניתן להעריך שיש ברשות ישראל מענה, גם אם לא מושלם, שעיקרו מבוסס על חיל האוויר. אבל המשך השקעה בכיוון הזה יצטרך לבוא על חשבון משהו, ולא מן הנמנע שהדבר ייעשה על חשבון שיפור ושימור כשירות זרוע היבשה

הבעיה היא שבעוד האיום האיראני עלול להחריף, לישראל ישנם איומים במעגל הראשון בגבולותיה מלבנון ומעזה, שעשויים להיות דחופים בהרבה, וכך גם ביהודה ושומרון. חשיפות "Ynet" בנוגע לכשירות הירודה של אוגדת המילואים 319, גם אם הובלטו מעט יתר על המידה, מצביעות על כך שמוטב להימנע מפגיעה נוספת בכשירות היבשה, שכן צה"ל עשוי להידרש לכוחות קרקעיים מיומנים היקף ניכר כמענה לאיומים הקרובים, הרבה לפני שיידרש לפעול באיראן.

הסדרה?

אמ"ן זיהה בהערכה הזדמנות להשיג השנה הסדרה עם החמאס, שעיקרה הפסקת אש בתמורה להקלות כלכליות משמעותיות. הד לכך נשמע גם בדברים שאמר הרמטכ"ל אביב כוכבי בהרצאתו במרכז הבינתחומי בהרצליה בחודש שעבר. הרמטכ"ל הציג את הג'יהאד האסלאמי, בדגש על אחד מבכירי פעיליו, אבו אל-עטא, כמי שהיוו מכשול להשגת הסדרה והסלימו את המצב.

מבצע "חגורה שחורה" בחודש נובמבר, ימי קרב שניהל צה"ל כנגד הארגון, בהם נמנע החמאס מלקחת חלק בלחימה, נראה כמהלך שהסיר את המכשול.

אמ"ן זיהה בהערכה הזדמנות להשיג השנה הסדרה עם החמאס, שעיקרה הפסקת אש בתמורה להקלות כלכליות משמעותיות. הד לכך נשמע גם בדברי הרמטכ"ל כוכבי בחודש שעבר, שהציג את הג'יהאד האסלאמי כמכשול להשגת הסדרה וכמי שהסלימו את המצב

אלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי, המשיך את הקו ואמר בוועידת "האנשים של המדינה" של "ידיעות אחרונות" החודש, שנוצרו תנאים לשינוי המצב ברצועה, אך ציין שאין מדובר בהסדרה אלא ב"הבנות לרגיעה".

הלחימה בעזה מוכרת להלוי היטב. הוא פיקד על חטיבת הצנחנים ב"עופרת יצוקה", ועל כוחות הפיקוד במספר ימי קרב בשנה האחרונה, ובהם "גן סגור" במאי ו"חגורה שחורה" בנובמבר. ההבדל, לדבריו בין הסדרה לרגיעה הוא שהסדרה, כשמה כן היא, מהלך שמסדר "את כל הבעיות", ואילו כאן מדובר במהלך שנועד להפסיק את הלחימה. בהסדרה, למשל, מטפלים בסוגיית השבויים והנעדרים, ואילו המשא ומתן על הרגיעה יכול להיעשות בנפרד מהם.

הלוי אמנם ציין שעזה "היא מקום לא יציב", והדגיש שכמפקד פיקוד דרום האחריות שלו היא "להכין את הכוחות, קודם כל", אבל נשאלת השאלה היא האם הצבא לא אופטימי מדי בתרחיש שהוא מציג לדרג המדיני.

הג'יהאד האסלאמי אכן היה קטליזטור להסלמה אבל גם בלעדיו נראה שחמאס נמנע מלהרגיע את השטח. בחודשיים שעברו מאז מבצע "חגורה שחורה" ירו פלגים סוררים וכן חוליות של הג'יהאד האסלאמי רקטות לעבר ישראל, הופרחו בלוני נפץ לעבר שטחי עוטף עזה וישנן גם חדירות מחבלים.

הג'יהאד האסלאמי אכן היה קטליזטור להסלמה, אך גם בלעדיו נראה שחמאס נמנע מהרגעת השטח. מאז מבצע "חגורה שחורה", ירו פלגים סוררים וחוליות הג'יהאד האסלאמי רקטות, הופרחו בלוני נפץ וישנן חדירות מחבלים

לאור אלו יש לשאול כמה נכון קורא אמ"ן את המציאות ואת כוונות חמאס והאם ישנה הזדמנות של ממש, או שמה משאלת לב.

קשה להימנע מההשוואה למבצע "צוק איתן", בו העריך אמ"ן מספר פעמים שלחמאס אין אינטרס להמשיך את הלחימה וכי ישמור על הפסקות האש שגובשו. הערכות אלו התבררו כשגויות פעם אחר פעם, עד שהושגה פגיעה קשה ומצטברת בחמאס ובבכירי פעיליו.

המצב הפוליטי בישראל מקשה על השגת הסכם כלשהו עם חמאס, ואם זה לא מספיק הארגונים בעזה, חמאס והג'יהאד האסלאמי כאחד, מזהים את מצוקתו הפוליטית של ראש הממשלה. זה האחרון רוצה להשיג רגיעה מחד, ולכן יהיה מוכן לוויתורים מפליגים, ומנגד מבקש להצטייר כסמכות ביטחונית עליונה המגנה על ישראל. נראה שהם כמעט נהנים להעמיד אותו על קרני הדילמה.

הארגונים בעזה, חמאס והג'יהאד האיסלמי, מזהים את מצוקתו הפוליטית של ראש הממשלה, שרוצה להשיג רגיעה מחד, ולכן יהיה מוכן לוויתורים מפליגים, ומנגד מבקש להצטייר כסמכות ביטחונית עליונה המגנה על ישראל

נראה אותך חרוב

בתחילת השבוע סיכלו כוחות מסיירת חרוב, שהינו גדוד הסיור של חטיבת כפיר, וגדוד 52 מחטיבת השריון 401, חדירה של שלושה מחבלים מרצועת עזה. בהמשך השבוע ביקר הרמטכ"ל כוכבי את כוחות סיירת חרוב באוגדת עזה ושיבח אותם על המקצועיות והנחישות, אבל הזכיר להם "שזה יכול לקרות הלילה או למחרת".

זו לא התקרית הראשונה שסיירת חרוב, עליה מפקד סא"ל ג', יוצא יחידת החילוץ של חיל האוויר (669), סיימה בהצלחה בגזרה מאז שירדה לשם לתעסוקה מבצעית. מוקדם יותר באותו יום חדר פלסטיני חמוש בסכין לשטח חקלאי הסמוך לגדר, וכוח מהגדוד, כפי שדיווח כתב "Ynet" יואב זיתון, ניטרל אותו בירי מדויק לברך.

זו לא התקרית הראשונה שסיירת חרוב, עליה מפקד סא"ל ג', יוצא יחידת החילוץ של חיל האוויר (669), סיימה בהצלחה בגזרה מאז שירדה לשם לתעסוקה מבצעית

חרוב הפכה מגדוד חי"ר רגיל לגדוד סיור בשנת 2017, בתהליך הכשרה שהובילו מפקד החטיבה, גיא חזות, והמג"ד דאז, יניב בארוט, יוצא סיירת צנחנים. העובדה שלחטיבה יש גדוד סיור היא אולי המהלך העיקרי שאיפשר לרמטכ"ל להחליט, כפי שהודיע למפקדי הגדוד במפגש עמם באוגדת עזה, כי החטיבה תהפוך לחטיבת חי"ר מעולה כמו אחיותיה בחיל הרגלים.

מפקדי החטיבה לאורך השנים שמעו ממפקדיהם והבטיחו לפקודיהם שהנה אוטוטו קם הדבר ונהיה והחטיבה תשלים את המהלך. הפעם, בכהונתו של המח"ט אל"מ ערן אוליאל, ששירת תחת הרמטכ"ל כמ"פ בצנחנים, נראה שזה עומד להתרחש.

המהלך יקנה לצה"ל חטיבת חי"ר סדירה נוספת שאותה יוכל להטיל ללחימה בצפון או בדרום, אבל ישלול מאוגדת איו"ש את אחד מכוחות ביטחון השוטף המיומנים והעיקריים שלו, לצד משמר הגבול.

הדבר יקנה לצה"ל חטיבת חי"ר סדירה נוספת שאותה יוכל להטיל ללחימה בצפון או בדרום, אבל ישלול מאוגדת איו"ש את אחד מכוחות ביטחון השוטף המיומנים והעיקריים שלו, לצד משמר הגבול

השבוע פורסם שמפקד החטיבה הצפונית ברצועה, אל"מ יואב ברונר, שוחח עם חיילים בעת סיור שערך בגזרת החטיבה וכינה את נהגי הביטחון השוטף "ערסים". המח"ט לא עצר שם והבהיר כי בעיניו "ערסים הם לא בני אדם. הם תופעת טבע שאי אפשר לסדר אותה".

ברונר החל את שירותו בחטיבת כפיר ועבר לצנחנים כמפקד פלוגה. הוא פיקד על פלוגה בגדוד 890 במלחמת לבנון השנייה ועל הגדוד כולו במבצע "צוק איתן". לאחר מכן פיקד על בסיס האימונים החטיבתי ועל חטיבת צנחנים במילואים. אחרי כל התחנות הללו בשירות, אפשר היה לצפות שידע מה אסור ומה מותר למפקד לומר לחייליו.

מאז התקרית כבר הספיק ברונר להתנצל בפני חייליו באופן אישי, וטוב שכך. אבל ראוי לציין שאף שהדרך היתה שגויה, סביר שהנוקשות והגסות שהפגין נבעו מכך שהוא זיהה את המצב בגבול הרצועה כנפיץ, וביקש לחדד את הדריכות והערנות של חייליו. ניסיונות החדירה, הבלונים והרקטות, מלמדים שבזה הוא צודק.

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה, ומתאם תכניות צבא, אסטרטגיה וביטחון סייבר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS). קודם לכן עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,339 מילים

צינור הגז לא יסופח

סיבוב התעמולה שעשה ראש הממשלה על הפיכת ישראל למעצמת אנרגיה צפוי להסתיים כמו מסעות תעמולה שערך בעבר: בכלום ● ישראל מחזיקה בפחות מחצי אחוז מעתודות הגז הטבעי בעולם, וסיכויי ההקמה של צינור הגז לאירופה קלושים ● היה עדיף בהרבה אם נתניהו היה יכול להתגאות בהישגים בתחום האנרגיה המתחדשת

עוד 943 מילים

ישראל יודעת כיצד להתמודד עם ההצפות, אך לא עושה דבר

ד"ר סיניה נתניהו הובילה דוח בין-משרדי לממשלה על היערכות ישראל להסתגלות לשינויי אקלים, ובו המלצות לתכנית פעולה אסטרטגית לאומית ● הדוח אושר על ידי השרים כבר ב-2018, אך ההחלטות האופרטיביות לא יושמו עד היום ● החודש היא הביטה בכאב בתוצאות השיטפונות, וידעה שניתן היה למנוע חלק ניכר מהנזקים ● טור מיוחד

עוד 721 מילים

כולם מדברים על ביבי, אף אחד לא מדבר על שלום

בזירה הפוליטית והמדינית מעריכים כי טראמפ ישלוף את תכנית המאה מהכובע, רגע לפני הבחירות ● אבל פרסום התכנית על ידי נשיא מקרטע, בשיאה של מערכת בחירות מכוערת, רק יזיק לישראל ויפגע בסיכויים לתהליך אמיתי ● כדי להקדים תרופה למכה, על גנץ וחבריו בשמאל להתחיל לספר לבוחריהם מה החזון שלהם - ולא לתת לנתניהו להשתלט בציניות על השיח המדיני ● דעה

עוד 1,048 מילים

סוגרים עשור

מכובדיי, הגעתם באיחור

אילו ניתן לי הערב המיקרופון ביד ושם, זה מה שהייתי אומר שם:

מכובדיי. אני דור שני לניצול שואה. לצערי הרב ולאסונם של שישה מיליון מבני עמי, הגעתם באיחור.

מי שהזמין אותכם – בני הדור השני והשלישי של הנהגות מדינותיכם – מוחק ומשכתב חלק מההיסטוריה.

מכובדיי. אני דור שני לניצול שואה. לצערי הרב ולאסונם של שישה מיליון מבני עמי, הגעתם באיחור. מי שהזמין אותכם – בני הדור השני והשלישי של הנהגות מדינותיכם – מוחק ומשכתב חלק מההיסטוריה

כבוד סגן הנשיא פנס. מטוסי ארה"ב של אמריקה חלפו מעל אושוויץ שוב ושוב ולא הפציצו את הקרמטוריום. צילמו והמשיכו בדרכם אל המפעלים ואל כוחות הצבא הגרמני. אילו שעיתם לבקשות שהופנו אליכם, יתכן שרבים מבני משפחותינו היו היום איתנו. שישה מיליון היו יולדים ומגדלים אומה גדולה ויציבה, שאת תרומתה לעולם אתה רק יכול להעריך כיום, כשאתה יודע את תרומתם של השורדים ובני הדור השני והשלישי במדע בטכנולוגיה בתרבות בספרות ובתעשיה.

אושוויץ שוחררה באיחור ולאחר קטסטרופה מבחינת עמנו.

אין מה לחגוג, רק להתאבל ולנסות לזכור את הלקח.

כבוד הנסיך הבריטי צ'רלס. אבא שלי ניצל בעור שיניו ממחנה המוות שטוטהוף  לאחר שכל משפחתו הושמדה – הורים ושלשה אחים ואחיות, סבים וסבתות. כולם.

כבוד סגן הנשיא פנס. מטוסים אמריקאים חלפו מעל אושוויץ שוב ושוב ולא הפציצו את הקרמטוריום. אילו שעיתם לבקשות שהופנו אליכם, יתכן שרבים מבני משפחותינו היו היום איתנו

למרות זאת סגרתם את חופי ארץ ישראל ולא היתרתם לו ולחבריו הניצולים להגיע אל החוף היחיד שנותר להם בעולם. הוא נאלץ להפליג באניית מעפילים ולהסתתר בלילה מול חוף עתלית כדי לקפוץ למים ולהגיע לחוף לפני שחיילים בריטים יגיעו ויעצרו אותו.

לא שכחנו אדוני שנמנעתם בהצבעה על הקמת מדינה יהודית בנובמבר 1947 באו"ם.

כבוד ראש הממשלה מקרון. רק מחתרת קטנה לחמה בנאצים במדינתך. רובכם נכנעתם במהירות ויהודים רבים הוסגרו לידי הנאצים בידי משתפי פעולה צרפתים. אנחנו זוכרים ולא יעזרו מילים אקרובטיות ונזיפות מיופיפות בכנסיות מראשית האלף הקודם.

כבוד ראש הממשלה מקרון. רק מחתרת קטנה לחמה בנאצים במדינתך. רובכם נכנעתם במהירות ויהודים רבים הוסגרו לידי הנאצים בידי משתפי פעולה צרפתים. לא יעזרו נזיפות מיופיפות בכנסיות מראשית האלף הקודם

אנחנו מודים לארצך על הנשק ועל הכור אבל אושוויץ לא היה צריך לעבוד כל כך הרבה זמן. ולא הרכבות שעברו בשטח צרפת ובשטחן של רבות ממדינות אירופה.

כבוד הנשיא פוטין. חלקה של ברה"מ ושל סטאלין בניצחון על הנאצים ייזכר לדורות. אבל גם חלקכם באירועים שהובילו אל פרוץ המלחמה. אדוני. מאות ואלפי יהודים השתתפו במלחמה לצידכם. נפצעו, נהרגו ושילמו מחיר יקר ולמרות זאת סגרתם עבורם את מסך הברזל מיד אחריה ולא נתתם להם לעלות לישראל.

כבוד הנשיא ריבלין. האולם הזה היה צריך להיות מלא בניצולי שואה. את מנהיגי המדינות הללו ואחרים שקצרה היריעה מלפרט את מחדליהם, היית צריך להלביש בחליפות מלצרים כדי שיגישו לניצולים כוס תה וארוחה חמה.

כבוד הנשיא ריבלין. האולם היה צריך להיות מלא בניצולי שואה. את מנהיגי המדינות הללו ואחרים שקצרה היריעה מלפרט את מחדליהם, היית צריך להלביש בחליפות מלצרים כדי שיגישו לניצולים כוס תה וארוחה חמה

היית צריך לקחת אותם, את כולם, באוטובוס לא ממוזג לבתיהם של ניצולים שעדין לא מצליחים לחמם את ביתם כאן בחורף במדינת ישראל. שם היית צריך להעמיד בפינה את ראש ממשלת ישראל ורעייתו החייכנית ולהוקיע אותם על יחסה של מדינת ישראל לניצולי אושוויץ.

75 שנה אחרי, לפחות הניצולים היו צריכים לחיות כמלכים ונשיאים.

 

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 502 מילים
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

העירייה קונסת בעלי כלבים שכבר חוסנו או עזבו את העיר

עיריית רחובות שיגרה יותר מ-3,000 דוחות, בטענה כי כלבים לא חוסנו ● בין מקבלי הקנסות: בעלי כלבים שחוסנו, וגם תושבים שעזבו את העיר ושינו את כתובתם בתעודת הזהות ● בשירות הווטרינרי מסבירים שמערכת רישום הכלבים "ישנה ולוקה בחסר" ולא מעדכנת שינויי כתובת מהארנונה ● אבל בעירייה מטילים את האחריות דווקא על המתלוננים: "לא מדובר ב'תקלה׳, אלא בחוסר עדכון של בעלי הכלב״

עוד 1,141 מילים ו-1 תגובות

מלחמת העולם השנייה כולה נגרמה בעקבות שנאת יהודים, כך אומר פרופ' יהודה באואר, אחד מומחי השואה המובילים בעולם, שיישא הרב דברים בבית הנשיא ● באואר אומר כי זה "מצער" שנשיא פולין דודה לא יהיה נוכח בטקס לכבוד שחרור מחנה אושוויץ, וטוען כי העלייה הנוכחית באנטישמיות נובעת מתחייה לאומנית אחרי הגירה מסיבית

עוד 1,089 מילים

להתראות אספלט מתקן הביטומן היחידי בארץ יושבת בגלל שהוא מזהם

המשרד להגנת הסביבה הודיע לבזן שהמתקן לייצור ביטומן, החומר שממנו מייצרים אספלט, חורג במאות אחוזים מתקני זיהום האוויר, והוציא צו לסגירתו ● במשרדי התחבורה והכלכלה טוענים שהמשק לא יכול להישאר בלי חומר לסלילה ותיקון כבישים ● יו"ר איגוד ערים מפרץ חיפה: "עם כל הכבוד לצרכי המשק, המתקן ממשיך לזהם וכל יום נוסף מעמיד את תושבי המפרץ בסיכון״

עוד 850 מילים

״אנטישמיות היא לא בעיה יהודית בלבד״

ראיון בלעדי לקראת הכינוס ההיסטורי של קרוב ל-50 מנהיגים מרחבי העולם לציון 75 שנה לשחרור מחנה אושוויץ, נשיא המדינה מסביר מדוע האירוע מתקיים בירושלים ולא בפולין ● הוא מותח ביקורת נוקבת על מדינות שמתחמקות מחלקן בשואה ● וקורא למנהיגי העולם לקחת אחריות על ביטחון האזרחים היהודים במדינותיהם ● "שום דבר לא יצדיק אי פעם אדישות או הססנות מול אנטישמיות"

עוד 1,071 מילים

ריבלין: היסטוריונים הם שצריכים לעסוק במחלוקות היסטוריות, לא פוליטיקאים

בביקור בעיר העתיקה נזף נשיא צרפת באנשי ביטחון ישראליים, אך מאוחר יותר התנצל ● נתניהו חזר בו מהלעג לדיבורו המקוטע של בני גנץ: "אם יש מי שנפגע מדבריי - אני מאוד מצטער" ● עוזר של שר נחקר בחשד לביצוע עבירות שחיתות ציבורית ● עוצמה יהודית הגישה בקשה לפסול מהתמודדות לכנסת את הרשימה המשותפת, לריסה טרימבובלר - את העבודה-גשר-מרצ

עוד 53 עדכונים

נתניהו בחר בקמפיין פוזיטיבי. את העבודה המלוכלכת הוא ישאיר לפרובוקטורים

לצלילי השיר Eye of the Tiger, התייצב אמש נתניהו לארוע השקת קמפיין הבחירות של הליכוד ● נתניהו לא הזכיר במילה את החסינות, האכיפה הבררנית או תפירת התיקים - את זה הוא ישאיר לאוחנה, רגב, אמסלם וזוהר ● אבל, כמאמר השיר, נתניהו הוא ״רק אדם עם רצון לשרוד״, וכרגע כל מה שמעניין אותו זה לשרוד את ועדת הכנסת, ולא להגיע לבחירות הבאות על ספסל הנאשמים ● פרשנות

עוד 571 מילים

ראיון איש רציני מאד

לקראת הגעתו לישראל מחר, הקומיקאי שהפך לנשיא מדבר עם דיוויד הורוויץ על הכול ● על באבי יאר, השואה והאנטישמיות באוקראינה כיום ● על הפלת המטוס האוקראיני באיראן ● על האכזבה שלא יורשה לנאום בישראל ● על חיבוק הדוב של רוסיה והיחסים המורכבים עם פוטין ● וגם על שיחת הטלפון המפורסמת עם דונלד טראמפ ● בלעדי

עוד 2,816 מילים

למיכל הלפרין, הממונה על התחרות העסקית בארץ, יש כוח אדיר בידיים: היא יכולה לחקור התנהגות לא נאותה של טייקונים וחברות ענק, ואף להפעיל נגדם סנקציות פליליות ● אבל במקום להיכנס בענקיות המזון, הבנקאות ותאגידי הגז הגדולים, רשות התחרות פעלה למיגור ״קרטל המכבסות״ ו״קרטל פיפא 17״ ● למה זה קרה ומי מרוויח מכך ● פרשנות

עוד 1,401 מילים

מתקני שעשועים במיליוני ש"ח שוכבים שנים במחסן

חשיפה חמש שנים לאחר מכרז ענק להתקנת מתקני שעשועים בפארק אריאל שרון, נדנדות ומגלשות מתוחכמות מאוחסנות ללא שימוש מאחורי סוגר ובריח ● מסמכים סודיים שהגיעו לידי זמן ישראל חושפים סדרה של מפגשים תמוהים של מנכ״ל הפארק עם מנכ״לית החברה הזוכה, רכישה זריזה של מתקנים - וזינוק חד בעלויות רגע אחרי ההכרזה על הזוכה ● כעת, החברה שהפסידה במכרז דורשת לחשוף מסמכים פנימיים של הפארק

עוד 2,441 מילים

נתניהו מבטיח מגה-סיפוח: נחיל את החוק על כל ההתיישבות

גנץ הבטיח את סיפוח הבקעה אחרי הבחירות, ומאוחר יותר הבהיר שזה לא יהיה חד צדדי ● נתניהו ובנט קראו לו לעשות זאת כבר עכשיו ● דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ יתחילו בחמישי הבא ● שמולי מבקש לפסול את אשת יגאל עמיר ● דיכטר על כינוס המליאה בידי אדלשטיין: כנראה לקחת כדור נגד בחילה ואישר ● טיבי מבטיח שלהצהרת הסיפוח של גנץ יהיה מחיר פוליטי

עוד 46 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה