הגיע הזמן לקרוא לנתניהו בשמו

בנימין נתניהו הוא פופוליסט - וזאת לא הבעת דעה אלא אבחנה ● מחקרים בעולם מצביעים על נתניהו כחלק משמעותי מעליית הפופוליזם הימני בעולם, אבל רק בארץ מתעקשים להמשיך להתייחס אל ראש הממשלה היוצא כדמוקרט ● הנסיון של גנץ להיות ממלכתי בכל מחיר חוטא לאמת ופוגע בסיכוייו ● פרשנות

בנימין נתניהו (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
נועם רבקין פנטון/פלאש90
בנימין נתניהו

לפני שנה פרסמו שתי חוקרות ב"מכון טוני בלייר לשינוי גלובלי" דו"ח המתאר את עליית הפופוליזם ברחבי העולם. הדו"ח מציין כי בין 1990 ל-2018 עלה מספר המנהיגים הפופוליסטיים האוחזים בשלטון מארבעה ל-20. ברשימה הלא מכובדת הזאת, הכוללת מנהיגי מדינות כבוליביה, בלארוס, בולגריה, אקוודור, הונגריה והפיליפינים, מופיע גם אחד, בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל.

כמה חודשים לאחר פרסום הדו"ח, בחודש מרץ השנה, הלך "האקונומיסט" צעד נוסף והכתיר את נתניהו כאחד המבשרים של הפופוליזם המודרני. העיסוק בנתניהו חשוב, נכתב בשבועון הכלכלי המוביל, "משום שהוא מגלם את הפוליטיקה של לאומנות כוחנית, שוביניזם וסלידה מהאליטות, הרבה לפני שהפופוליזם הזה הפך לכוח עולמי".

נתניהו, על פי "האקונומיסט", "מגלם את הפוליטיקה של לאומנות כוחנית, שוביניזם וסלידה מהאליטות, הרבה לפני שהפופוליזם הזה הפך לכוח עולמי"

החוקרות ממכון בלייר, ג'ורדן קיילי (Jordan Kyle) ולימור גולצ'ין (Limor Gultchin), הסבירו כי הפופוליזם יכול ללבוש צורות שונות, מימין או משמאל, אך בכל המקרים יש לו שני מאפיינים דומים. הראשון: "העם האמיתי" נמצא בקונפליקט עם גורמים חיצוניים למדינה, בהם הממסד האליטיסטי, מה שמתורגם לשימוש תכוף ב"אנחנו" ו"הם". המאפיין השני נובע מהראשון: דבר לא צריך להגביל את הרצון של העם האמיתי.

את הפופוליזם סיווגו החוקרות לשלושה סוגים. פופוליזם תרבותי, פופוליזם סוציו-אקונומי ופופוליזם אנטי-ממסדי. ישראל בהנהגת נתניהו, ציינו, שייכת לסוג הראשון, שמתאפיין בטענה שמול החברים הטבעיים באומה עומדים מהגרים, מיעוטים אתניים ודתיים, ואליטה קוסמופוליטית, אנטי-לאומית לכאורה. גדי טאוב, רב ההשפעה בימין הישראלי, מכנה את האליטה הזאת "הניידים".

בחודשים האחרונים נשכח כאן מעט המאבק במבקשי המקלט ("מסתננים"), ועיקר השיח עוסק באליטה המשפטית, הרודפת לכאורה את נתניהו, בגיבוי האליטה התקשורתית והאקדמית. גם ההסתה נגד המיעוט הערבי, מחשש להקמת קואליציה בתמיכת נציגיו, נבעה קודם כל מרצונו של נתניהו לשמר את עמדת הכוח שמעניק לו תפקידו במאבק נגד הממסד המשפטי.

לכן, אם הדו"ח של מכון בלייר היה נכתב בימים אלה, ייתכן שישראל היתה מסווגת בקבוצה השלישית, המדגישה את היותה של האליטה הממוסדת אויבת העם הפשוט.

נקודה נוספת שמציינות החוקרות, שבגללה גובר השיח על פופוליזם, היא שבעוד שבעבר הוא אפיין בעיקר מדינות בדרום אמריקה ובמזרח ומרכז אירופה, בשנים האחרונות הוא מחלחל אל המדינות הדמוקרטיות הוותיקות והחשובות ביותר. הדוגמאות הבולטות ביותר לכך הן כמובן ארה"ב של דונלד טראמפ, שעלה לשלטון תוך ליבוי שנאת זרים; וקמפיין הברקזיט בבריטניה, שנסמך במידה רבה על הצורך להתבדל מעמים אחרים.

מדברים בשם הרוב, נבחרים על ידי מיעוט

אחת הסתירות הפנימיות של הפופוליזם היא הדיבור בשם רוב העם, בזמן שחלק ניכר מהמנהיגים הפופוליסטיים נבחרים ברוב דחוק, ולעתים אף בקולות המיעוט. טראמפ הוא דוגמה בולטת גם לכך. הילארי קלינטון זכתה בכמעט 3 מיליון קולות יותר ממנו בבחירות לנשיאות ארה״ב ב-2016, אך הפסידה בגלל שיטת האלקטורים. גם היאחזות הימין הבריטי בברקזיט בשם רצון העם, מתעלמת מכך שכחצי מהעם (48%) היה נגד המהלך.

אותו מקרה נכון גם לישראל, שבה חוסר הנכונות לשלב את הנציגים הערבים בקואליציה, מאפשר למיעוט לטעון שהוא המייצג האמיתי של רצון הרוב. בפועל, כפי שהראו סקרים רבים, רוב מובהק בציבור הישראל מעוניין לחיות בדמוקרטיה ליברלית, חילונית יותר מדתית, ואינו משתכנע מהפופוליזם האנטי-ממסדי של נתניהו.

סתירה פנימית נוספת של הפופוליזם הימני היא ההצגה שלו כ"שמרנות", אף ששמרנות קלאסית דוגלת בממשלה קטנה ככל האפשר, כערובה לשמירה על חירויות הפרט והכלכלה החופשית. הפופוליזם הימני הישראלי פועל הפוך: הוא עושה הכל כדי להחליש את האיזונים והבלמים ואת שומרי הסף. חמוש ב"רצון העם", הוא מנסה לספח לעצמו סמכויות בלתי מוגבלות.

נתניהו בפגישה עם ראשי בלוק הימין, היום. קורא לגנץ להשתחרר מהווטו של לפיד (צילום: נתי יפת)
נתניהו בפגישה עם ראשי בלוק הימין, היום. קורא לגנץ להשתחרר מהווטו של לפיד (צילום: נתי יפת)

השאלה אם מתקיים או לא מתקיים פופוליזם ישראלי הוכרעה מזמן. תומכי הדמוקרטיה בישראל צריכים לשאול את עצמם שתי שאלות אחרות: איך מביאים זאת לידיעת ציבור רחב ככל האפשר, ומה עושים כדי לסכל את תוכנית הבלוק הפופוליסטי – הידוע גם כבלוק הימין או בלוק ה-55 – לבטל את הדמוקרטיה הליברלית בישראל. האחריות הגדולה ביותר להתמודדות עם השאלות האלה מוטלת על בני גנץ ושותפיו להנהגת כחול-לבן.

בכל הקשור לגרעין הקשה של המחנה הפופוליסטי, המונה 32-35 אחוזים מהציבור הישראלי, טיעונים רציונליים כנראה לא יעזרו. אם היו עוזרים, חלק נכבד מתומכי נתניהו היו עוזבים אותו לנוכח השאלה הפשוטה שהציג ביום שישי האחרון גיא פלג ב"אולפן שישי": אם מערכת אכיפת החוק ניסתה להפיל את נתניהו, מדוע היא לא רדפה אותו באמצעות תיק 3,000, שהיה צפוי לגרום לו נזק משמעותי גדול הרבה יותר מהתיקים האחרים?

ההזדמנות של כחול-לבן טמונה בשוליים הממלכתיים של בלוק הימין, הכוללים 20 אחוזים ממצביעי הבלוק אשר, על פי הסקרים האחרונים, אינם פוסלים את טענת הרדיפה של נתניהו, אך לא בעוצמה המצדיקה "מרידה במלכות". לכן הם סבורים שעליו לפרוש מכס ראש הממשלה.

קהל חשוב נוסף הוא מצביעי מרכז שאף שאינם מצביעים לבלוק הימין, אינם שוללים על הסף את טענות נתניהו לרדיפה. לכן הם נמצאים בקבוצת סיכון להידבקות בפופוליזם במערכת הבחירות הקשה הצפויה לנו – גם אם סיכון נמוך מאוד – וחשוב להתייחס אליהם.

החולשה המבנית של הליברליזם

במאמר "פופוליזם בשלטון" מאפריל האחרון, שצוטט כאן בשבוע שעבר, כותב טאקיס ס' פאפאס כי לדמוקרטיה הליברלית שלושה מאפיינים בולטים: התובנה שכל חברה מורכבת מקבוצות שונות, לעתים בעלות אמונות וערכים מתנגשים; שלכן חובה על הנציגים הפוליטיים לנהוג במתינות ולחפש פשרות; ושכדי להשיג זאת יש לבצר את זכויות המיעוטים ואת שלטון החוק, בדרך כלל באמצעות חוקות.

הפופוליזם, כותב פאפס, מציג את ההיפוך: החברה משוסעת בין אינטרסים סותרים של רוב גדול המייצג את "העם", לבין מיעוט אליטיסטי; כדי ליישב את הסתירות יש להעמיק את העוינות של "הרוב" אל "המיעוט" ולהכניע אותו; ובמציאות כזאת, חשיבות שלטון החוק וההגנה על המיעוטים משנית.

במאמר שפירסם בתחילת 2017 אנטוניו ארגנדוניה (Antonio Argandoña), פרופ' אמריטוס בבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת נבארה בברצלונה, הוא לקח את התובנה על האופי המקטב של הפופוליזם צעד נוסף קדימה.

חולשת הליברליזם בהתמודדות עם פופוליזם, הסביר, נובעת מהשוני המהותי בין הגישות. בעוד שהאסטרטגיה המרכזית ביותר של הפופוליסטים היא לייצר ולהקצין עימותים ופרובוקציות בכל הזדמנות, כדי לייצר ולחזק את הרגש ההכרחי להן, הליברלים והממסד הדמוקרטי-ליברלי מורגלים במתודה של יישוב סכסוכים והגעה לפשרות. ובעוד שעימותים מייצרים רייטינג וריגוש, פשרות ומנגנונים דמוקרטיים מורכבים אינם תמיד מעניינים או פשוטים להבנה.

בנימין נתניהו, בני גנץ וראובן ריבלין בפגישה בבית הנשיא (צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ)
בנימין נתניהו, בני גנץ וראובן ריבלין בפגישה בבית הנשיא (צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ)

ביטוי פוליטי אקטואלי ומוקצן לפער הזה ניתן רק לפני ימים ספורים. על פי דיווח של יוסי ורטר ב"הארץ", כבר בדרכו של יו"ר כחול-לבן בני גנץ לפגישת מו"מ עם נתניהו ביום שלישי האחרון, הוא הבין שמדובר במלכודת. במהלך הנסיעה לקריה בתל אביב שמע גנץ דיווח ברדיו על הודעה מקדימה שפירסם הליכוד, בה נאמר שהפגישה תעסוק בסיפוח הבקעה ובברית ההגנה עם ארה"ב, "שני נושאים שכחול-לבן מתנגדת להם", כלשון הדיווח.

גנץ, במקום לבטל בו ברגע את הפגישה, המשיך בדרכו מחשש שיואשם בסיכול ממשלת האחדות. ההחלטה הזאת זיכתה אותו באמבוש גם כשיצא מהפגישה. בעוד הוא מכתיב לדוברו הודעה ג'נטלמנית על פגישה שנערכה "באווירה טובה ומכבדת", מתוך כוונה להעבירה כמקובל לאישור הליכוד כהודעה משותפת, הוציא נתניהו הודעה תוקפנית נוספת, המאשימה את כחול-לבן בסרבנות "בגלל הווטו שהטיל יאיר לפיד".

מאבק בידיים קשורות

התנהלות גנץ מעידה על קריאת מציאות לקויה. ההשתתפות הזהירה שלו במשחק ההאשמות עם נתניהו, תוך ניהול מו"מ ענייני (או כזה הנחזה להיות ענייני) שגויה פעמיים. ראשית, בהתעלמות מכך שהוא אינו יכול להפסיד במשחק ההאשמות. יש רוב מוצק שסבור שנתניהו אינו ראוי להיות יותר ראש ממשלה, ומבין שכל פעולותיו נובעות מאינטרסים אישיים, בעוד שהמיעוט התומך בנתניהו אינו יכול לגדול. הוא מיצה את מאגר תומכיו.

הטעות השנייה היא שימור הלגיטימציה של נתניהו. כל עוד גנץ, הנתפס כאדם הגון, מתנהל כאילו לפחות חלק מפעולותיו של ראש הממשלה היוצא נובע מתום לב, הקהל המתלבט והפחות מיודע מייחס גם הוא לנתניהו את מעט תום הלב הזה. אם גנץ היה שובר את הכלים מיד לאחר הבחירות, או לפחות לאחר ההודעה על כתב האישום, תוך התעקשות שנתניהו כבר אינו דמוקרט אלא פופוליסט, הוא היה נתפס לא רק כהגון אלא גם כמנהיג חזק – תכונה חשובה למצביעי הימין הממלכתי.

כל עוד גנץ, הנתפס כאדם הגון, מתנהל כאילו לפחות חלק מפעולותיו של ראש הממשלה היוצא נובע מתום לב, הקהל המתלבט מייחס גם הוא לנתניהו את מעט תום הלב הזה

הרצון של גנץ להחזיר הגינות ואחדות לזירה הציבורית מובן וראוי, אך הוא גורם לו להיאבק בידיים קשורות ומסייע לנתניהו. היתרון המספרי של תומכי הדמוקרטיה הליברלית בישראל מאפשר לנקוט גישה אחרת, שאפשר לכנות אותה ספרא וסייפא. מצד אחד מתקפות כוחניות חסרות רחמים על מי שזנח סופית את הנורמות הדמוקרטיות, כדי להוציא אותו מחוץ למחנה, ומצד שני התעקשות בלתי פוסקת לקיים שיח רציני ומעמיק על סוגיית הפופוליזם, כדי שהציבור הישראלי הקשוב יוכל לנקוט עמדה מושכלת.

השיח האקדמי על סכנות הפופוליזם צובר בשנים האחרונות תאוצה, המתבטאת בשטף גדול של מחקרים וספרים. גם בתקשורת העולמית השיח הזה הופך נפוץ יותר ויותר, ומכיוון שבמרבית המקרים הפופוליזם הוא מהסוג הסוציו-אקונומי, הפתרונות המוצעים עוסקים בדרך כלל בקידום כלכלה הוגנת יותר, המיטיבה עם כלל הציבור.

אף שבישראל מתקיימים פערים חברתיים גדולים בהרבה מהממוצע במערב – ולכן גם כאן יש צורך בוער בקידום כלכלה הוגנת יותר – הפופוליזם המקומי הוא בעיקרו תרבותי ואנטי-ממסדי. המשמעות היא שנדרשים פתרונות נוספים, שעיקרם הרחבת הסובלנות וחיזוק התמיכה בעקרונות הדמוקרטיה הליברלית.

לצד הפוליטיקאים, שמבחינתם מדובר גם בחובה וגם בהזדמנות אלקטורלית, גם לתקשורת הישראלית יש תפקיד. כרגע סוגיית הפופוליזם היא פיל ענק ושקוף באולפני ומערכות התקשורת הישראלית. המלך עירום וכולם שותקים. לכן נדרשת האצה מאפס למאה בשניות בודדות: משתיקה מוחלטת לעיסוק אינטנסיבי ובלתי פוסק, עד שהמילה פופוליזם תהיה מוכרת בכל בית כמו הביטוי "פייק ניוז".

ומכיוון שכלי התקשורת המשפיעים ביותר בישראל הם המשודרים, החובה הזאת מוטלת קודם כל על ערוצי הטלוויזיה והרדיו הארציים. השתיקה שלהם בעניין מחרישת אוזניים.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,412 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 24 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו וגנץ יגיעו בשבוע הבא לבית הלבן לדון על השלום באזור

נשיא גרמניה שטיינמאייר בפורום השואה העולמי ביד ושם: הלוואי שהייתי יכול לומר שהגרמנים למדו מהעבר, אבל שנאה מוסיפה להתפשט בארצי ● נשיא אוקראינה זלנסקי ביטל את הגעתו לאירוע, לדבריו, לטובת שורדי שואה; יד ושם: החלטה תמוהה ● נעמה יששכר התראיינה לטלוויזיה הרוסית, לאחר שצפתה באמה נפגשת עם נשיא רוסיה: אם פוטין אומר שהכל יהיה בסדר, אני מאמינה לו

עוד 56 עדכונים

הערכת אמ"ן מזהה אפשרות להסדרה עם חמאס, בדרום בינתיים אין רגיעה

הערכת אמ"ן שפורסמה החודש מזהירה שאיראן עלולה להצטייד בנשק גרעיני בתוך כשנתיים, אם כי טרם החליטה לעשות כן, וקובעת שנוצרו תנאים להשגת הסדרה עם החמאס בעזה. לאור טרור הבלונים, הרקטות וחדירות המחבלים, נשאלת השאלה אם מישהו עדכן את החמאס בענין. 

חלקים מההערכה השנתית של אגף המודיעין שהוגשה לדרג המדיני פורסמו לאחרונה. המסמך עודכן לאחר שלפני כשלושה שבועות, בהוראת הנשיא טראמפ, תקפו כלי טיס אמריקניים בבגדד את השיירה שבה נסע מפקד כוחות קודס האיראניים, גנרל קאסם סולימאני, והרגו אותו ומספר פעילי טרור נוספים. החיסול מוגדר במסמך כ"מכה מעצבת" שתשפיע על המציאות האזורית באופן משמעותי, וניכר ששיפרה את הדימוי המרתיע של ארצות הברית בעיני איראן.

מסמך הערכת אמ"ן עודכן לאחר שלפני כ-3 שבועות, בהוראת טראמפ, תקפו כלי טיס אמריקניים בבגדד את השיירה שבה נסע מפקד כוחות קודס האיראניים, גנרל קאסם סולימאני, והרגו אותו ומספר פעילי טרור נוספים. החיסול הוגדר כ"מכה מעצבת"

הסעיף הבולט ביותר במסמך הוא שעד סוף שנת 2020 יהיה בידי איראן די אורניום מועשר בכדי לייצר לפחות פצצה גרעינית אחת.

ייצור ראש נפץ גרעיני יארך כשנה נוספת ולכן, בהנחה שאיראן תחליט לעבור משלב מדינת סף גרעינית למדינה שברשותה נשק גרעיני, יהיה ברשותה נשק גרעיני בעוד כשנתיים. עם זאת, ההערכה ציינה שהמנהיג האיראני, עלי ח'אמנאי, טרם החליט לנוע בווקטור הזה.

ישנו דיון ער בישראל האם פירושו של דבר שלמעשה תהפוך איראן בתוך זמן קצר יחסית למדינה שברשותה נשק גרעיני. ב"הארץ" פרסם שמואל מאיר, מפעיל הבלוג "שיח אסטרטגי", שכותב כי כפי שהוא מבין את הפרסומים מהערכת אמ"ן היא "אינה מזהה האצה איראנית לפיתוח נשק גרעיני".

מפעיל הבלוג "שיח אסטרטגי" כותב, כי להבנתו הערכת אמ"ן "אינה מזהה האצה איראנית לפיתוח נשק גרעיני". נתניהו חושב אחרת. ראוי לשאול מה צריכות להיות המשמעויות לבניין הכוח של ישראל בכלל ושל צה"ל בפרט

נתניהו חושב אחרת. קשה לבוא אליו בטענות שהוא מוכן לקחת את הסיכון, אבל ראוי לשאול מה צריכות להיות המשמעויות לבניין הכוח של ישראל בכלל ושל צה"ל בפרט. תפיסת הביטחון שהציג ראש הממשלה נתניהו בקווים כלליים לפני יותר משנה, מצטיירת ככזו שנועדה לענות על האיום.

זהו איום מרוחק, במעגל השלישי, כפי שהדבר מכונה בצבא, שמציבה מעצמה אזורית בעלת צבא מיומן ומתקנים מוגנים ומבוצרים, שישראל תתקשה לייצר לו פתרון שלם ומלא לבדה.

ניתן להעריך, לאור הצהרות בכירים לשעבר במערכת הביטחון וראש הממשלה עצמו, שיש ברשות ישראל מענה, גם אם לא מושלם, שעיקרו מבוסס על חיל האוויר. אבל המשך השקעה בכיוון הזה יצטרך לבוא על חשבון משהו, ולא מן הנמנע, ובהמשך ישיר לתפיסה שפרסם ראש הממשלה שעשתה זאת אף היא, שהדבר ייעשה על חשבון שיפור ושימור כשירות זרוע היבשה.

ניתן להעריך שיש ברשות ישראל מענה, גם אם לא מושלם, שעיקרו מבוסס על חיל האוויר. אבל המשך השקעה בכיוון הזה יצטרך לבוא על חשבון משהו, ולא מן הנמנע שהדבר ייעשה על חשבון שיפור ושימור כשירות זרוע היבשה

הבעיה היא שבעוד האיום האיראני עלול להחריף, לישראל ישנם איומים במעגל הראשון בגבולותיה מלבנון ומעזה, שעשויים להיות דחופים בהרבה, וכך גם ביהודה ושומרון. חשיפות "Ynet" בנוגע לכשירות הירודה של אוגדת המילואים 319, גם אם הובלטו מעט יתר על המידה, מצביעות על כך שמוטב להימנע מפגיעה נוספת בכשירות היבשה, שכן צה"ל עשוי להידרש לכוחות קרקעיים מיומנים היקף ניכר כמענה לאיומים הקרובים, הרבה לפני שיידרש לפעול באיראן.

הסדרה?

אמ"ן זיהה בהערכה הזדמנות להשיג השנה הסדרה עם החמאס, שעיקרה הפסקת אש בתמורה להקלות כלכליות משמעותיות. הד לכך נשמע גם בדברים שאמר הרמטכ"ל אביב כוכבי בהרצאתו במרכז הבינתחומי בהרצליה בחודש שעבר. הרמטכ"ל הציג את הג'יהאד האסלאמי, בדגש על אחד מבכירי פעיליו, אבו אל-עטא, כמי שהיוו מכשול להשגת הסדרה והסלימו את המצב.

מבצע "חגורה שחורה" בחודש נובמבר, ימי קרב שניהל צה"ל כנגד הארגון, בהם נמנע החמאס מלקחת חלק בלחימה, נראה כמהלך שהסיר את המכשול.

אמ"ן זיהה בהערכה הזדמנות להשיג השנה הסדרה עם החמאס, שעיקרה הפסקת אש בתמורה להקלות כלכליות משמעותיות. הד לכך נשמע גם בדברי הרמטכ"ל כוכבי בחודש שעבר, שהציג את הג'יהאד האסלאמי כמכשול להשגת הסדרה וכמי שהסלימו את המצב

אלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי, המשיך את הקו ואמר בוועידת "האנשים של המדינה" של "ידיעות אחרונות" החודש, שנוצרו תנאים לשינוי המצב ברצועה, אך ציין שאין מדובר בהסדרה אלא ב"הבנות לרגיעה".

הלחימה בעזה מוכרת להלוי היטב. הוא פיקד על חטיבת הצנחנים ב"עופרת יצוקה", ועל כוחות הפיקוד במספר ימי קרב בשנה האחרונה, ובהם "גן סגור" במאי ו"חגורה שחורה" בנובמבר. ההבדל, לדבריו בין הסדרה לרגיעה הוא שהסדרה, כשמה כן היא, מהלך שמסדר "את כל הבעיות", ואילו כאן מדובר במהלך שנועד להפסיק את הלחימה. בהסדרה, למשל, מטפלים בסוגיית השבויים והנעדרים, ואילו המשא ומתן על הרגיעה יכול להיעשות בנפרד מהם.

הלוי אמנם ציין שעזה "היא מקום לא יציב", והדגיש שכמפקד פיקוד דרום האחריות שלו היא "להכין את הכוחות, קודם כל", אבל נשאלת השאלה היא האם הצבא לא אופטימי מדי בתרחיש שהוא מציג לדרג המדיני.

הג'יהאד האסלאמי אכן היה קטליזטור להסלמה אבל גם בלעדיו נראה שחמאס נמנע מלהרגיע את השטח. בחודשיים שעברו מאז מבצע "חגורה שחורה" ירו פלגים סוררים וכן חוליות של הג'יהאד האסלאמי רקטות לעבר ישראל, הופרחו בלוני נפץ לעבר שטחי עוטף עזה וישנן גם חדירות מחבלים.

הג'יהאד האסלאמי אכן היה קטליזטור להסלמה, אך גם בלעדיו נראה שחמאס נמנע מהרגעת השטח. מאז מבצע "חגורה שחורה", ירו פלגים סוררים וחוליות הג'יהאד האסלאמי רקטות, הופרחו בלוני נפץ וישנן חדירות מחבלים

לאור אלו יש לשאול כמה נכון קורא אמ"ן את המציאות ואת כוונות חמאס והאם ישנה הזדמנות של ממש, או שמה משאלת לב.

קשה להימנע מההשוואה למבצע "צוק איתן", בו העריך אמ"ן מספר פעמים שלחמאס אין אינטרס להמשיך את הלחימה וכי ישמור על הפסקות האש שגובשו. הערכות אלו התבררו כשגויות פעם אחר פעם, עד שהושגה פגיעה קשה ומצטברת בחמאס ובבכירי פעיליו.

המצב הפוליטי בישראל מקשה על השגת הסכם כלשהו עם חמאס, ואם זה לא מספיק הארגונים בעזה, חמאס והג'יהאד האסלאמי כאחד, מזהים את מצוקתו הפוליטית של ראש הממשלה. זה האחרון רוצה להשיג רגיעה מחד, ולכן יהיה מוכן לוויתורים מפליגים, ומנגד מבקש להצטייר כסמכות ביטחונית עליונה המגנה על ישראל. נראה שהם כמעט נהנים להעמיד אותו על קרני הדילמה.

הארגונים בעזה, חמאס והג'יהאד האיסלמי, מזהים את מצוקתו הפוליטית של ראש הממשלה, שרוצה להשיג רגיעה מחד, ולכן יהיה מוכן לוויתורים מפליגים, ומנגד מבקש להצטייר כסמכות ביטחונית עליונה המגנה על ישראל

נראה אותך חרוב

בתחילת השבוע סיכלו כוחות מסיירת חרוב, שהינו גדוד הסיור של חטיבת כפיר, וגדוד 52 מחטיבת השריון 401, חדירה של שלושה מחבלים מרצועת עזה. בהמשך השבוע ביקר הרמטכ"ל כוכבי את כוחות סיירת חרוב באוגדת עזה ושיבח אותם על המקצועיות והנחישות, אבל הזכיר להם "שזה יכול לקרות הלילה או למחרת".

זו לא התקרית הראשונה שסיירת חרוב, עליה מפקד סא"ל ג', יוצא יחידת החילוץ של חיל האוויר (669), סיימה בהצלחה בגזרה מאז שירדה לשם לתעסוקה מבצעית. מוקדם יותר באותו יום חדר פלסטיני חמוש בסכין לשטח חקלאי הסמוך לגדר, וכוח מהגדוד, כפי שדיווח כתב "Ynet" יואב זיתון, ניטרל אותו בירי מדויק לברך.

זו לא התקרית הראשונה שסיירת חרוב, עליה מפקד סא"ל ג', יוצא יחידת החילוץ של חיל האוויר (669), סיימה בהצלחה בגזרה מאז שירדה לשם לתעסוקה מבצעית

חרוב הפכה מגדוד חי"ר רגיל לגדוד סיור בשנת 2017, בתהליך הכשרה שהובילו מפקד החטיבה, גיא חזות, והמג"ד דאז, יניב בארוט, יוצא סיירת צנחנים. העובדה שלחטיבה יש גדוד סיור היא אולי המהלך העיקרי שאיפשר לרמטכ"ל להחליט, כפי שהודיע למפקדי הגדוד במפגש עמם באוגדת עזה, כי החטיבה תהפוך לחטיבת חי"ר מעולה כמו אחיותיה בחיל הרגלים.

מפקדי החטיבה לאורך השנים שמעו ממפקדיהם והבטיחו לפקודיהם שהנה אוטוטו קם הדבר ונהיה והחטיבה תשלים את המהלך. הפעם, בכהונתו של המח"ט אל"מ ערן אוליאל, ששירת תחת הרמטכ"ל כמ"פ בצנחנים, נראה שזה עומד להתרחש.

המהלך יקנה לצה"ל חטיבת חי"ר סדירה נוספת שאותה יוכל להטיל ללחימה בצפון או בדרום, אבל ישלול מאוגדת איו"ש את אחד מכוחות ביטחון השוטף המיומנים והעיקריים שלו, לצד משמר הגבול.

הדבר יקנה לצה"ל חטיבת חי"ר סדירה נוספת שאותה יוכל להטיל ללחימה בצפון או בדרום, אבל ישלול מאוגדת איו"ש את אחד מכוחות ביטחון השוטף המיומנים והעיקריים שלו, לצד משמר הגבול

השבוע פורסם שמפקד החטיבה הצפונית ברצועה, אל"מ יואב ברונר, שוחח עם חיילים בעת סיור שערך בגזרת החטיבה וכינה את נהגי הביטחון השוטף "ערסים". המח"ט לא עצר שם והבהיר כי בעיניו "ערסים הם לא בני אדם. הם תופעת טבע שאי אפשר לסדר אותה".

ברונר החל את שירותו בחטיבת כפיר ועבר לצנחנים כמפקד פלוגה. הוא פיקד על פלוגה בגדוד 890 במלחמת לבנון השנייה ועל הגדוד כולו במבצע "צוק איתן". לאחר מכן פיקד על בסיס האימונים החטיבתי ועל חטיבת צנחנים במילואים. אחרי כל התחנות הללו בשירות, אפשר היה לצפות שידע מה אסור ומה מותר למפקד לומר לחייליו.

מאז התקרית כבר הספיק ברונר להתנצל בפני חייליו באופן אישי, וטוב שכך. אבל ראוי לציין שאף שהדרך היתה שגויה, סביר שהנוקשות והגסות שהפגין נבעו מכך שהוא זיהה את המצב בגבול הרצועה כנפיץ, וביקש לחדד את הדריכות והערנות של חייליו. ניסיונות החדירה, הבלונים והרקטות, מלמדים שבזה הוא צודק.

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה, ומתאם תכניות צבא, אסטרטגיה וביטחון סייבר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS). קודם לכן עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,339 מילים

צינור הגז לא יסופח

סיבוב התעמולה שעשה ראש הממשלה על הפיכת ישראל למעצמת אנרגיה צפוי להסתיים כמו מסעות תעמולה שערך בעבר: בכלום ● ישראל מחזיקה בפחות מחצי אחוז מעתודות הגז הטבעי בעולם, וסיכויי ההקמה של צינור הגז לאירופה קלושים ● היה עדיף בהרבה אם נתניהו היה יכול להתגאות בהישגים בתחום האנרגיה המתחדשת

עוד 943 מילים

ישראל יודעת כיצד להתמודד עם ההצפות, אך לא עושה דבר

ד"ר סיניה נתניהו הובילה דוח בין-משרדי לממשלה על היערכות ישראל להסתגלות לשינויי אקלים, ובו המלצות לתכנית פעולה אסטרטגית לאומית ● הדוח אושר על ידי השרים כבר ב-2018, אך ההחלטות האופרטיביות לא יושמו עד היום ● החודש היא הביטה בכאב בתוצאות השיטפונות, וידעה שניתן היה למנוע חלק ניכר מהנזקים ● טור מיוחד

עוד 721 מילים

כולם מדברים על ביבי, אף אחד לא מדבר על שלום

בזירה הפוליטית והמדינית מעריכים כי טראמפ ישלוף את תכנית המאה מהכובע, רגע לפני הבחירות ● אבל פרסום התכנית על ידי נשיא מקרטע, בשיאה של מערכת בחירות מכוערת, רק יזיק לישראל ויפגע בסיכויים לתהליך אמיתי ● כדי להקדים תרופה למכה, על גנץ וחבריו בשמאל להתחיל לספר לבוחריהם מה החזון שלהם - ולא לתת לנתניהו להשתלט בציניות על השיח המדיני ● דעה

עוד 1,048 מילים

סוגרים עשור

מכובדיי, הגעתם באיחור

אילו ניתן לי הערב המיקרופון ביד ושם, זה מה שהייתי אומר שם:

מכובדיי. אני דור שני לניצול שואה. לצערי הרב ולאסונם של שישה מיליון מבני עמי, הגעתם באיחור.

מי שהזמין אותכם – בני הדור השני והשלישי של הנהגות מדינותיכם – מוחק ומשכתב חלק מההיסטוריה.

מכובדיי. אני דור שני לניצול שואה. לצערי הרב ולאסונם של שישה מיליון מבני עמי, הגעתם באיחור. מי שהזמין אותכם – בני הדור השני והשלישי של הנהגות מדינותיכם – מוחק ומשכתב חלק מההיסטוריה

כבוד סגן הנשיא פנס. מטוסי ארה"ב של אמריקה חלפו מעל אושוויץ שוב ושוב ולא הפציצו את הקרמטוריום. צילמו והמשיכו בדרכם אל המפעלים ואל כוחות הצבא הגרמני. אילו שעיתם לבקשות שהופנו אליכם, יתכן שרבים מבני משפחותינו היו היום איתנו. שישה מיליון היו יולדים ומגדלים אומה גדולה ויציבה, שאת תרומתה לעולם אתה רק יכול להעריך כיום, כשאתה יודע את תרומתם של השורדים ובני הדור השני והשלישי במדע בטכנולוגיה בתרבות בספרות ובתעשיה.

אושוויץ שוחררה באיחור ולאחר קטסטרופה מבחינת עמנו.

אין מה לחגוג, רק להתאבל ולנסות לזכור את הלקח.

כבוד הנסיך הבריטי צ'רלס. אבא שלי ניצל בעור שיניו ממחנה המוות שטוטהוף  לאחר שכל משפחתו הושמדה – הורים ושלשה אחים ואחיות, סבים וסבתות. כולם.

כבוד סגן הנשיא פנס. מטוסים אמריקאים חלפו מעל אושוויץ שוב ושוב ולא הפציצו את הקרמטוריום. אילו שעיתם לבקשות שהופנו אליכם, יתכן שרבים מבני משפחותינו היו היום איתנו

למרות זאת סגרתם את חופי ארץ ישראל ולא היתרתם לו ולחבריו הניצולים להגיע אל החוף היחיד שנותר להם בעולם. הוא נאלץ להפליג באניית מעפילים ולהסתתר בלילה מול חוף עתלית כדי לקפוץ למים ולהגיע לחוף לפני שחיילים בריטים יגיעו ויעצרו אותו.

לא שכחנו אדוני שנמנעתם בהצבעה על הקמת מדינה יהודית בנובמבר 1947 באו"ם.

כבוד ראש הממשלה מקרון. רק מחתרת קטנה לחמה בנאצים במדינתך. רובכם נכנעתם במהירות ויהודים רבים הוסגרו לידי הנאצים בידי משתפי פעולה צרפתים. אנחנו זוכרים ולא יעזרו מילים אקרובטיות ונזיפות מיופיפות בכנסיות מראשית האלף הקודם.

כבוד ראש הממשלה מקרון. רק מחתרת קטנה לחמה בנאצים במדינתך. רובכם נכנעתם במהירות ויהודים רבים הוסגרו לידי הנאצים בידי משתפי פעולה צרפתים. לא יעזרו נזיפות מיופיפות בכנסיות מראשית האלף הקודם

אנחנו מודים לארצך על הנשק ועל הכור אבל אושוויץ לא היה צריך לעבוד כל כך הרבה זמן. ולא הרכבות שעברו בשטח צרפת ובשטחן של רבות ממדינות אירופה.

כבוד הנשיא פוטין. חלקה של ברה"מ ושל סטאלין בניצחון על הנאצים ייזכר לדורות. אבל גם חלקכם באירועים שהובילו אל פרוץ המלחמה. אדוני. מאות ואלפי יהודים השתתפו במלחמה לצידכם. נפצעו, נהרגו ושילמו מחיר יקר ולמרות זאת סגרתם עבורם את מסך הברזל מיד אחריה ולא נתתם להם לעלות לישראל.

כבוד הנשיא ריבלין. האולם הזה היה צריך להיות מלא בניצולי שואה. את מנהיגי המדינות הללו ואחרים שקצרה היריעה מלפרט את מחדליהם, היית צריך להלביש בחליפות מלצרים כדי שיגישו לניצולים כוס תה וארוחה חמה.

כבוד הנשיא ריבלין. האולם היה צריך להיות מלא בניצולי שואה. את מנהיגי המדינות הללו ואחרים שקצרה היריעה מלפרט את מחדליהם, היית צריך להלביש בחליפות מלצרים כדי שיגישו לניצולים כוס תה וארוחה חמה

היית צריך לקחת אותם, את כולם, באוטובוס לא ממוזג לבתיהם של ניצולים שעדין לא מצליחים לחמם את ביתם כאן בחורף במדינת ישראל. שם היית צריך להעמיד בפינה את ראש ממשלת ישראל ורעייתו החייכנית ולהוקיע אותם על יחסה של מדינת ישראל לניצולי אושוויץ.

75 שנה אחרי, לפחות הניצולים היו צריכים לחיות כמלכים ונשיאים.

 

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 502 מילים
עודכן לפני 4 שעות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

העירייה קונסת בעלי כלבים שכבר חוסנו או עזבו את העיר

עיריית רחובות שיגרה יותר מ-3,000 דוחות, בטענה כי כלבים לא חוסנו ● בין מקבלי הקנסות: בעלי כלבים שחוסנו, וגם תושבים שעזבו את העיר ושינו את כתובתם בתעודת הזהות ● בשירות הווטרינרי מסבירים שמערכת רישום הכלבים "ישנה ולוקה בחסר" ולא מעדכנת שינויי כתובת מהארנונה ● אבל בעירייה מטילים את האחריות דווקא על המתלוננים: "לא מדובר ב'תקלה׳, אלא בחוסר עדכון של בעלי הכלב״

עוד 1,141 מילים ו-1 תגובות

מלחמת העולם השנייה כולה נגרמה בעקבות שנאת יהודים, כך אומר פרופ' יהודה באואר, אחד מומחי השואה המובילים בעולם, שיישא הרב דברים בבית הנשיא ● באואר אומר כי זה "מצער" שנשיא פולין דודה לא יהיה נוכח בטקס לכבוד שחרור מחנה אושוויץ, וטוען כי העלייה הנוכחית באנטישמיות נובעת מתחייה לאומנית אחרי הגירה מסיבית

עוד 1,089 מילים

להתראות אספלט מתקן הביטומן היחידי בארץ יושבת בגלל שהוא מזהם

המשרד להגנת הסביבה הודיע לבזן שהמתקן לייצור ביטומן, החומר שממנו מייצרים אספלט, חורג במאות אחוזים מתקני זיהום האוויר, והוציא צו לסגירתו ● במשרדי התחבורה והכלכלה טוענים שהמשק לא יכול להישאר בלי חומר לסלילה ותיקון כבישים ● יו"ר איגוד ערים מפרץ חיפה: "עם כל הכבוד לצרכי המשק, המתקן ממשיך לזהם וכל יום נוסף מעמיד את תושבי המפרץ בסיכון״

עוד 850 מילים

״אנטישמיות היא לא בעיה יהודית בלבד״

ראיון בלעדי לקראת הכינוס ההיסטורי של קרוב ל-50 מנהיגים מרחבי העולם לציון 75 שנה לשחרור מחנה אושוויץ, נשיא המדינה מסביר מדוע האירוע מתקיים בירושלים ולא בפולין ● הוא מותח ביקורת נוקבת על מדינות שמתחמקות מחלקן בשואה ● וקורא למנהיגי העולם לקחת אחריות על ביטחון האזרחים היהודים במדינותיהם ● "שום דבר לא יצדיק אי פעם אדישות או הססנות מול אנטישמיות"

עוד 1,071 מילים

ריבלין: היסטוריונים הם שצריכים לעסוק במחלוקות היסטוריות, לא פוליטיקאים

בביקור בעיר העתיקה נזף נשיא צרפת באנשי ביטחון ישראליים, אך מאוחר יותר התנצל ● נתניהו חזר בו מהלעג לדיבורו המקוטע של בני גנץ: "אם יש מי שנפגע מדבריי - אני מאוד מצטער" ● עוזר של שר נחקר בחשד לביצוע עבירות שחיתות ציבורית ● עוצמה יהודית הגישה בקשה לפסול מהתמודדות לכנסת את הרשימה המשותפת, לריסה טרימבובלר - את העבודה-גשר-מרצ

עוד 53 עדכונים

נתניהו בחר בקמפיין פוזיטיבי. את העבודה המלוכלכת הוא ישאיר לפרובוקטורים

לצלילי השיר Eye of the Tiger, התייצב אמש נתניהו לארוע השקת קמפיין הבחירות של הליכוד ● נתניהו לא הזכיר במילה את החסינות, האכיפה הבררנית או תפירת התיקים - את זה הוא ישאיר לאוחנה, רגב, אמסלם וזוהר ● אבל, כמאמר השיר, נתניהו הוא ״רק אדם עם רצון לשרוד״, וכרגע כל מה שמעניין אותו זה לשרוד את ועדת הכנסת, ולא להגיע לבחירות הבאות על ספסל הנאשמים ● פרשנות

עוד 571 מילים

ראיון איש רציני מאד

לקראת הגעתו לישראל מחר, הקומיקאי שהפך לנשיא מדבר עם דיוויד הורוויץ על הכול ● על באבי יאר, השואה והאנטישמיות באוקראינה כיום ● על הפלת המטוס האוקראיני באיראן ● על האכזבה שלא יורשה לנאום בישראל ● על חיבוק הדוב של רוסיה והיחסים המורכבים עם פוטין ● וגם על שיחת הטלפון המפורסמת עם דונלד טראמפ ● בלעדי

עוד 2,816 מילים

למיכל הלפרין, הממונה על התחרות העסקית בארץ, יש כוח אדיר בידיים: היא יכולה לחקור התנהגות לא נאותה של טייקונים וחברות ענק, ואף להפעיל נגדם סנקציות פליליות ● אבל במקום להיכנס בענקיות המזון, הבנקאות ותאגידי הגז הגדולים, רשות התחרות פעלה למיגור ״קרטל המכבסות״ ו״קרטל פיפא 17״ ● למה זה קרה ומי מרוויח מכך ● פרשנות

עוד 1,401 מילים

מתקני שעשועים במיליוני ש"ח שוכבים שנים במחסן

חשיפה חמש שנים לאחר מכרז ענק להתקנת מתקני שעשועים בפארק אריאל שרון, נדנדות ומגלשות מתוחכמות מאוחסנות ללא שימוש מאחורי סוגר ובריח ● מסמכים סודיים שהגיעו לידי זמן ישראל חושפים סדרה של מפגשים תמוהים של מנכ״ל הפארק עם מנכ״לית החברה הזוכה, רכישה זריזה של מתקנים - וזינוק חד בעלויות רגע אחרי ההכרזה על הזוכה ● כעת, החברה שהפסידה במכרז דורשת לחשוף מסמכים פנימיים של הפארק

עוד 2,441 מילים

נתניהו מבטיח מגה-סיפוח: נחיל את החוק על כל ההתיישבות

גנץ הבטיח את סיפוח הבקעה אחרי הבחירות, ומאוחר יותר הבהיר שזה לא יהיה חד צדדי ● נתניהו ובנט קראו לו לעשות זאת כבר עכשיו ● דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ יתחילו בחמישי הבא ● שמולי מבקש לפסול את אשת יגאל עמיר ● דיכטר על כינוס המליאה בידי אדלשטיין: כנראה לקחת כדור נגד בחילה ואישר ● טיבי מבטיח שלהצהרת הסיפוח של גנץ יהיה מחיר פוליטי

עוד 46 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה