זמן מסך

"מהר מאוד תשים לב, שכולם שקועים בחפץ שטוח המונח בכף ידם, מחליקים במהירות אצבע מצד לצד או מעלה ומטה. ככה נראה עכשיו המין האנושי בכל מקום" ● אמיר בן-דוד מסביר לחבר ששקע בתרדמת ב-1 בינואר 2010, על המהפכה העולמית הגדולה והחשובה ביותר שארעה במהלך העשור החולף ● סוגרים עשור: כתבה שביעית בסדרה

עידן הסמארטפון. אילוסטרציה (צילום: ViewApart/iStock)
ViewApart/iStock

"מהר מאוד תשים לב, שכולם שקועים בחפץ שטוח המונח בכף ידם, מחליקים במהירות אצבע מצד לצד או מעלה ומטה. ככה נראה עכשיו המין האנושי בכל מקום" ● אמיר בן-דוד מסביר לחבר ששקע בתרדמת ב-1 בינואר 2010, על המהפכה העולמית הגדולה והחשובה ביותר שארעה במהלך העשור החולף ● סוגרים עשור: כתבה שביעית בסדרה

שלום לך, חבר יקר

וולקאם בק, אחינו. ברוך הבא לשנות העשרים של המאה ה-21. חתיכת שינה דפקת.

אחרי שתצחצח שיניים, תתקלח, תאכל משהו מוצק ותתאושש, מצפה לך חתיכת מסע – להשלים את כל מה שהחמצת בעשור שחלף. למזלך, סוף העשור מביא עמו גם שלל רשימות סיכום, שיעזרו לך לסגור פערים בספרות, כלכלה, פוליטיקה, טלוויזיה, מוזיקה, רכילות, אופנה וכן הלאה.

הרשימה הזאת תנסה לעזור לך לפלס דרך בנבכי המהפכה הגדולה ביותר שהתחוללה בעשור הזה, בזמן שישנת כמו דב. זו הייתה מהפכה כל כך דרמטית, מהירה וחובקת כל, שהיא הצליחה לא רק לטלטל ולשנות את העולם החיצוני שסביבנו, אלא גם לעצב מחדש את עולמנו הפנימי. היא פרמה ואז רקמה מחדש את הדרך שבה אנחנו מרגישים, מבינים, מתארים וזוכרים את חיינו.

בטח תטען במידה לא מבוטלת של צדק, שגם בעבר כל מי שהיה נרדם כמוך, למשך עשור שלם, היה מתעורר לעולם שונה לחלוטין מהעולם שאותו הכיר. זה נכון, אבל מיד אשכנע אותך שלמהפכה שהחמצת, כשישנת לאורך העשור האחרון, לא היה תקדים בתולדות המין האנושי.

זו לא הייתה מהפכה פוליטית-חברתית-רעיונית, כמו המהפכה הצרפתית או הקומוניסטית. היא לא כללה עריפת ראשים, אלא רק אכילת ראשים (היו גם עריפות ראשים בעשור הזה, אבל בסיפור אחר. חפש בגוגל דאע"ש ותתעדכן).

זו לא הייתה מהפכה תרבותית-דורית, כמו מהפכת שנות ה-60, למרות שהשפעתה על התרבות ועל הפערים בין הדורות הייתה עצומה.

זו גם לא הייתה מהפכה שהתפתחה במהלך עשרות ומאות שנים של שינוי הדרגתי, שחלחל והתפשט לאט-לאט, כמו מהפיכת הדפוס, המהפכה התעשייתית או המהפכה הפמיניסטית. המהפכה שאספר לך עליה התחוללה כמעט בבת אחת, לנגד עינינו המשתאות, והתפשטה במהירות מסחררת לכל קצוות תבל.

נתח נכבד של החיים על פני כדור הארץ עלה לענן והופקד בידי גורם מסתורי בשם אלגוריתם, שבעזרת ניתוח ביג-דאטה ושימוש באינטליגנציה מלאכותית, מנתב עכשיו אספקטים רבים של חיי היומיום, בכל העולם

היא השפיעה עלינו לא רק מלמעלה למטה – מהממסד אל הרחוב – אלא עיצבה את חיינו מלמטה למעלה: מהשגרה, מהיומיום. היא נוכחת בחיינו מהרגע שאנחנו פוקחים עיניים ועד שאנחנו עוצמים אותן ונרדמים.

השפעת המהפכה ניכרת בכל. בדימוי הגוף, בקשרים החברתיים, בחיזור, באהבה, בסקס, בהתמצאות במרחב, בתיירות, במקומות העבודה, בסידורים, בבריאות, בפנאי, ביחסים בתוך המשפחה, בזיכרונות.

אילוסטרציה (צילום: Istock)
לא הכל השתנה. נתניהו עדיין ראש ממשלה, רעייתו עדיין רודה בכולם (צילום: Istock)

לא הכל השתנה בן לילה. כשתשלים את המידע שחסר לך על השנים שהחמצת, תגלה שלמרות פסקאות הפתיחה הבומבסטיות, נותרו בחיינו לא מעט איים יציבים, שכמעט לא השתנו: ליאונל מסי עדיין מככב בליגת האלופות. "חברים" ו"סיינפלד" עדיין משודרות בשידורים חוזרים אינסופיים ופופולריים בטלוויזיה. נתניהו עדיין ראש ממשלה. רעייתו עדיין רודה בכולם.

תגלה גם, שלא מעט דברים לא ייאמנו התרחשו: דונלד טראמפ נשיא ארצות הברית ויתמודד בשנה הבאה על קדנציה שנייה. בחיי, נו, לא צוחק.

מהר מאוד תתחיל לשים לב, שבכל מקום שאליו תגיע, כולם יהיו שקועים בחפץ שטוח במונח בכף ידם, מחליקים במהירות אצבע מצד לצד או מעלה ומטה. נראים מרוכזים מאוד במה שקורה לנגד עיניהם, ובה בעת מנותקים לחלוטין מהסביבה.

ככה נראה עכשיו המין האנושי כמעט בכל מקום. בניו יורק ובתל אביב, באדיס אבבה ובקטמנדו, בטוקיו ובמוסקבה, בבירות אירופה ובכפרים מרוחקים באסיה.

לחפץ השטוח בטח הספקת להתוודע לפני ששקעת בתרדמת ב-2010. אולי אפילו תיזכר במסיבת העיתונאים החגיגית של סטיב ג'ובס ב-2007, שבה הכריז: "אחת לתקופה מגיע מוצר מהפכני שמשנה את הכל. היום אנחנו מציגים שלושה: אייפוד עם מסך מגע רחב, טלפון נייד מהפכני, ומכשיר תקשורת אינטרנט פורץ דרך. אבל אלו לא יהיו שלושה מכשירים נפרדים, זה יהיה מכשיר אחד. אנחנו קוראים לו אייפון. היום אפל ממציאה מחדש את הטלפון".

להבדיל ממך, סטיב ג'ובס לא זכה לראות את המהפכה שהוביל מתממשת במלואה. הוא מת שנה אחרי ששקעת בתרדמת. למוות אפילו אפל עוד לא הצליחה למצוא פתרון טכנולוגי. אבל ג'ובס לא הגזים בכלל.

האייפון של אפל לא סתם "המציא מחדש את הטלפון". הוא חולל מהפכה דרמטית בהרבה, שבין היתר הפכה דווקא את שיחות הטלפון עצמן לפעולה לא מקובלת. השתדל להימנע מהן, אם אתה לא חייב.

אם תתקשר סתם כך בלי תיאום מראש לבני הדור שגדל אל תוך העידן הזה, הם עלולים לראות בזה פלישה חצופה לפרטיותם. שזה עניין די מוזר, בהתחשב בעובדה שמדובר בדור שוויתר לחלוטין על פרטיות ובטוח שזה ממש בסדר לעכב את התנועה ברמזור, רק כדי לבדוק אם מישהו עשה לייק לפוסט מהבוקר.

תקצר היריעה לעדכן אותך בכל הדרמות הטכנולוגיות של העשור הזה. היו המון. חברות עלו, התמזגו, הסתבכו וקרסו. ציפורים זועמות חיסלו חזירים ואז נשכחו.

כשתשלים את החסר תגלה, שנתח נכבד של החיים על פני כדור הארץ עלה לענן והופקד בידי גורם מסתורי בשם אלגוריתם, שבעזרת ניתוח ביג-דאטה ושימוש באינטליגנציה מלאכותית, מנתב עכשיו אספקטים רבים של חיי היומיום, בכל פינות העולם.

די מהר גם תגלה שאתה חייב לאוורר כמה הנחות יסוד שהיו לך על החיים. תגלה, לדוגמה, שאין לך כל דרך לדעת מה עושה עכשיו האדם ששקוע לידך במסך הקטן שבידו. יכול להיות שהוא שולח את המייל הגורלי שסוגר את עסקת חייו.

אולי הוא נתקל הרגע באפליקציית היכרויות במי שתהיה אם ילדיו (אם הם לא ייפרדו כבר הלילה, אחרי סקס לא מספק).

אולי הוא בכלל מהמר כרגע על עתיד הילדים שעוד לא נולדו לו, במשחק פוקר וירוטאלי עם שחקנים מכל קצוות העולם. יכול להיות שהוא מתעדכן ברכילות או בחדשות האחרונות, ואולי בעצם מעדכן את חבריו ובני משפחתו, שהוא יושב כרגע מול קריפ, שלוטש בו עיניים ונראה כמו זומבי שהתעורר מתרדמת של עשר שנים.

הכל יכול להיות, כי כל הפעולות השונות הללו – עבודה, חיזור, חרמנות, משחק, התעדכנות, דיווח – שפעם, לא מזמן, היו נבדלות לגמרי ולרוב גם התנהלו במקומות שונים, נראות עכשיו בדיוק אותו דבר: עיניים נעוצות במסך קטן, מוארות מלמטה באור לבנבן חיוור ומעט חולני, אצבע מחליקה ימינה ושמאלה או גוללת מעלה ומטה.

אז ברוך הבא לעולם החדש והמוזר שבו כולנו מו"לים ופרסומאים, צלמים ועיתונאים, עורכים ומבקרים, מוכרים וקונים, חשפנים ומציצנים, ועושים את זה מסביב לשעון, בהתנדבות מלאה, מעשירים על הדרך קומץ טייקוני טכנולוגיה.

חתיכת מהפכה, אה? עד שתשתלט על מלוא מורכבותה, הנה כמה טיפים שיעזרו לך בצעדיך הראשונים.

אילוסטרציה (צילום: istock)
כולנו מו"לים ופרסומאים, צלמים ועיתונאים, עורכים ומבקרים, מוכרים וקונים (צילום: istock)

א'. חיי חברה

1. פייסבוק: סביר להניח שהספקת להכיר את הרשת החברתית ב-2010. היא נכנסה לחיינו כמה שנים קודם. אולי אפילו פתחת שם פרופיל לפני ששקעת בתרדמת.

בעשור האחרון פייסבוק גדלה לממדים מפלצתיים. אנשים רציניים מדברים עליה היום כעל איום ממשי ליציבות העולם, לא פחות. כמעט כל מי שאתה מכיר בזבז בעשור האחרון נתח נכבד מזמנו בגלילת הפיד של פייסבוק. רבים מהם עשו זאת כשהם במצב תודעה, שלא היה שונה בהרבה מהתרדמת העמוקה שלך.

כשאתה נכנס לפייסבוק שים לב:

 • הימים התמימים של בנימינה, כשאנשים עשו לייק וחבר היה חבר, חלפו לבלי שוב. היום אנחנו מנסים להבין, האם ה"לייק" שלנו מבטא הסכמה לשטות הנוראה שזה עתה קראנו, או שהוא רק הדרך המנומסת שלנו לאותת לחבר הפייסבוק שלנו, ששמנו לב שהוא השחית את זמנו על כתיבת הפוסט העילג וחסר הפואנטה שזה עתה קראנו. וזה עוד לפני הדילמה מתי להשתמש בפרצוף הכועס ומתי בפרצוף של הוואו. האם כשאותו חבר עילג כותב פוסט שקורא להחלפת כל השופטים בבתי המשפט באנשים שייבחרו לפי הגרלה וישקפו את רצון העם, הפרצוף הכועס שלך הוא כי אתה שותף לכעס שלו על מערכת המשפט או כי אתה כועס על הזמן שהשחתת על קריאת השטות הזו? אלה שאלות כבדות משקל, מהדילמות הגדולות של דורנו. כולנו מקדישים להן כעת זמן לא מבוטל, וכדאי שגם אתה תתחיל לתת עליהן את הדעת.
 • אף אחד כבר לא מתבייש בדעות הפרוורטיות שלו. התת מודע הקולקטיבי גלוי לעין כל, ואנשים מפשילים מכנסיים ועושים את צורכיהם ברחוב בלי שמץ של מבוכה. בתחילת העשור אנשים עוד שמרו על מראית עין של מהוגנות, הסתתרו מאחורי כינויים גנריים כמו "אחד שיודע" וצלפו מהמארב. היום אתה יכול לקרוא את דעתה של שולמית ישראלי, מורה להיסטוריה ואזרחות מתיכון מקיף עין-כמונים, שמצולמת בפרופיל כשהיא מחבקת את נכדיה המקסימים גומא, דין ואדל, ומאחלת בפוסט האחרון שלה לכל השמאלנים האוכלים בתחת שילכו לעזה, ושהחמאסניקים יעמדו בתור לאנוס אותם אמןןןןן!!!!!.
 • כן, התפתח מין קטע מוזר כזה לחזור על אותיות ולהפציץ בסימני קריאה. זה כנראה מבטא התלהבות או נראה משכנע.
 • אל תכתוב "שבת שלום לכל המשפחה והחברים". זה מיותר לגמרי. אם אתה מתעקש לעשות את זה, לפחות תוסיף כמה מלים עד שהפונט יהיה קטן. אל תבזה את עצמך עם פונט גדול.
 • עדיין לא לגמרי ברור מה משמעות ה"חברות" בפייסבוק ועד כמה היא קשורה למשמעות המקורית של המילה. מאחר שרשימת החברים של כל אחד גלויה לעין כל, תוכל לדעת כמה חברים משותפים יש לך עם כל חבר פייסבוק. רבים מייחסים לכך חשיבות רבה, ונוהגים לנזוף בחברים שלהם, שאותם הם בקושי מכירים, על כך שהם ממשיכים להיות חברי פייסבוק של אנשים אחרים, שגם אותם הם לא מכירים, שלדעתם אינם ראויים להיות חברים של חברים שלהם, מסיבה זו או אחרת.
 • סיבות כאלו ואחרות להחרים אנשים נולדו בלי סוף בעשור האחרון. קצת קשה לעקוב.
 • אחרי עשור של ניוון שרירים מוחלט, בטח תתחיל להתאמן בקרוב כדי לחזור לכושר. אל תשכח לעדכן על כל קילומטר שאתה רץ, כולל מפות של מסלול הריצה שלך בפארק. כולם מחכים כל הזמן לעדכונים על קצב הריצה שלך, כולל מד דופק. זה נורא מעניין.
 • כשתגיע לרמה שתאפשר לך להשתתף במרוץ גדול זכור: אין גבול לדיווחי פייסבוק משם. פייסבוק-לייב בהתחלה, מוקף בשותפיך למרוץ. וכמובן, אלבום תמונות שלך חוצה בחסות תאגיד כלשהו את קו המטרה בסיום, אולי אפילו בלי חולצה, אם אתה אמיץ. על התמונות האלה תקבל מנה גדושה וזהה של לייקים ושל פרצופי וואו, ופה ושם גם את הפרצוף הבוכה, שבמקרה הזה מסמל מצד אחד את הקנאה על כך שאתה נחוש מספיק להגיע להישגים ספורטיביים יפים כל כך, ומצד שני את הצער על בזבוז הזמן שהיה כרוך בעדכונים על כל צעד שלך.
 • הילדים שלך הכי מתוקים בעולם. ספר בהרחבה מה קורה איתם.
 • החתול שלך מהמם. דווח על הרפתקאותיו.
אישה מחזיקה חתול (צילום: Dima Vazinovich/Flash90)
אל תכתוב "שבת שלום לכל המשפחה והחברים". זה מיותר לגמרי (צילום: Dima Vazinovich/Flash90)
 • ברגע שיהיה לך מה למכור – לא תהיה לך ברירה אלא לעשות את זה בפייסבוק. את סגנון המכירה הייחודי שלך תאלץ לגבש לבד, אחרי שתבין אם אתה טיפוס הארד-סייל עממי, שמעדיף פוסט משבח על המוצר החדש ודרישה תקיפה מכל החברים שיקנו אותו וימליצו עליו; או שאתה איש של מכירה בעזרת סיפור אישי המשלב אנקדוטה נוגעת ללב בהתחכמות משעשעת, ומוביל באופן אגבי לחלוטין לאזכור המוצר שאותו אתה רוצה למכור.
 • אל תתייג חברים בניגוד לרצונם, אלא אם אתה ממש מעוניין להיפטר מהם.
 • אם לפני ששקעת בתרדמת עדכנת בפרופיל שלך את תאריך הלידה, תופתע למצוא שם מאות ברכות יומולדת שמח מאנשים שאתה בקושי מכיר, כולל בלונים ילדותיים מצוירים שמתפוצצים בקול מצחיק. אלה אנשים שלא היה להם מושג מה עובר עליך, ובכל זאת חשו צורך לברך אותך. אל תיעלב מהאיחולים הרבים "שתישאר בדיוק כמו שאתה". כוונתם לא היתה רעה. גם אם חלילה היית מת בשנתך, הם היו מממשיכים לברך אותך מדי שנה, עד יומם האחרון. המעבר היומי על רשימות החברים שחוגגים יומולדת הוא טקס שפותח עבור רבים מאיתנו את הבוקר, ומלווה בהתלבטות את מי לא חייבים לברך, מי יכול להסתפק ב"מזל טוב" סתמי ומי ראוי לברכה מושקעת ואישית. קל להתנשא על המנהג הזה, ורבים אכן עושים זאת, אבל גם הציניקנים שבינינו מגלים כי למרבה הפלא, כשמגיע יום ההולדת – מבול הברכות בפייסבוק מצליח לחמם את הלב באופן שקשה להסביר.
אילוסטרציה (צילום: Istock)
תמונה אחת טובה של מנה מהממת במסעדה שווה יותר מאלף ציוצים (צילום: Istock)

2. אינסטגרם: זו אפליקציה שנוצרה ממש כשאתה נרדמת. היא זכתה במהירות לפופולריות חסרת תקדים. כעבור שנה היא כבר זכתה לתואר "אפליקציית השנה" בתחרות השנתית של אפל.

המספרים הבאים ימחישו לך את גודל הטירוף שהתחולל סביבה בעשור הזה: בתום השנה הראשונה דיווחה אינסטגרם על מיליון משתמשים רשומים. כעבור פחות משנתיים כבר השתמשו בה 25 מיליון אנשים, שהעלו לרשת יותר מ-500 מיליון תמונות, בקצב של 60 תמונות לשנייה.

זה היה השלב שבו פייסבוק הבינה שמשהו גדול קורה, ורכשה את החברה, שהיו לה אז 13 עובדים בלבד ולא היו לה כל הכנסות, בסכום שנשמע אז דמיוני: מיליארד דולר. ודאי תתקשה להאמין, אבל זו נחשבת היום לאחת העסקות הטובות של העשור.

מאז אינסטגרם שינתה לחלוטין את מעמד הצילום בעולם, עיצבה מחדש את הקשר בין מעריצים למפורסמים, הפכה לאחד מאפיקי השיווק החשובים ביותר.

כמה כללים שיעזרו לך להשתלב:

 • FOMO הוא אחד המושגים החשובים של העשור הזה. ספרים, הרצאות וימי עיון מוקדשים לנושא ולהשפעתו על חיי הנפש שלנו. Fear Of Missing Out באנגלית, או "הפחד להחמיץ" בעברית, הוא התחושה הזו שלא משנה איפה תהיה, מישהו כרגע נהנה יותר ממך, חי חיים עשירים משלך, מצליח יותר ממך, אוכל טוב ממך, מתלבש יפה ממך, ואתה נידון לתסכול האינסופי שהוא מנת חלקם של הלוזרים והמחמיצנים. הפומו משתולל בכל הרשתות החברתיות, אבל באינסטגרם הוא בולט במיוחד. תמונה אחת טובה של מנה מהממת במסעדה, או חיוכי דק-פייס מאולצים במסיבה הלוהטת, שווים יותר מאלף ציוצים.
 • הדק-פייס מת. אל תנסה את זה, וגם אל תתאמץ להבין מה זה בעצם היה. יש תעלומות שכנראה נועדו להישאר ללא פתרון.
 • הילדים שלך הכי מתוקים בעולם, במיוחד כשהם מרוחים ברסק ירקות!
 • החתול שלך מהמם. אף חתול בהיסטוריה לא ניסה לשרוט את עצמו במראה.
 • למרות הפיתוי – אל תשתולל עם הפילטרים הפרועים. שימוש נרחב בהם מעל גיל עשרים לא מתקבל באהדה.
 • ארוחה שלא ראוי לצלם אותה – אין טעם גם לאכול אותה.
 • סטוריז זה עסק טריקי. רק מעטים מצליחים להשתמש בהם בדרך ייחודית ומעניינת. מצד שני – הם מתפוגגים אחרי 24 שעות, אז למי אכפת?
אילוסטרציה (צילום: Istock)
חלון מעניין אל עולמם הפנימי של אנשים אחרים (צילום: Istock)

3. טוויטר: בטח תנסה להתעדכן בחדשות כמו שהיית רגיל פעם, מהטלוויזיה, מהעיתונים או מהרדיו. תופתע לגלות כמה מהידיעות החדשותיות מבוססות בכלל על ציוצים בטוויטר. זו נהפכה לזירה הכי טובה להתעדכן בה על כל מה שיעניין אותך, מהשטויות של יאיר נתניהו ועד השטויות של דונלד טראמפ.

מצעד ההאשטג הטרנדי יעזור לך להתחבר למה שמעסיק ברגע זה מיליוני אנשים בעולם. על פי רוב זה יתברר כבזבוז זמן מוחלט.

מה שכן – כשיתרחשו אירועים מושכי תשומת לב שמועברים בטלוויזיה בשידור חי – פתיחת אולימפיאדה או טקס אוסקר, רעידת אדמה או צונאמי, מלחמה או שלום – הטוויטר יהיה המסך השני המושלם להעביר איתו את הזמן. למה שתדבר על האירוע עם בת הזוג שמתכרבלת לצדך בסלון וצופה בו עכשיו ביחד איתך, אם שניכם יכולים לענות באותו זמן תשובות שנונות לאנשים שאתם בכלל לא מכירים, ממקומות שלא שמעתם עליהם?

 • ואחרי שכל זה נאמר: אם תדע לבחור אחרי מי לעקוב בטוויטר, תזכה לחלון מעניין אל עולמם הפנימי של אנשים אחרים, שחווים ומבינים את החיים אחרת ממך. הטובים שבהם יעשירו מדי פעם את חייך בתובנות מרתקות ובהומור מקורי.
אילוסטרציה (צילום: Istock)
מה יהיה עם ביבי? ומה קורה עם הצוללות? ובוא תראה, סרטון קורע (צילום: Istock)

4. ווטסאפ: ההמולה ברשתות החברתיות שהוזכרו קודם היא רק הקדימון למהומה שווטסאפ תכניס לחייך.

ווטסאפ היא גם האפליקציה שיהיה לך הכי קשה להתנתק ממנה, כי התנתקות ממנה היא התנתקות מהחיים עצמם. מהווטסאפ תלמד מה חדש במקום העבודה, איך מתקדמת העוגה שסבתא מתכננת לשבת, מי מסיע את הילדים לגן בבוקר ומה מתכנן ועד תיכון עין כמונים למסיבת הפרידה מהמורה האהובה להיסטוריה ואזרחות, שולמית ישראלי, שפורשת לגמלאות.

ובמקביל, ולפעמים באותה התכתבות עצמה: מה יהיה עם ביבי? ומה קורה עם הצוללות? ובוא תראה, סרטון קורע שמוכיח שכדור הארץ לא מתחמם אלא מתקרר והוא בכלל שטוח!

 • בווטסאפ תגלה כי כמה מקרובי המשפחה שלך ומכריך, שעד כה הערכת אותם כאנשים שקולים ויציבים, מפיצים שטויות מוחלטות על בסיס יומי, ולמרבה הצער כנראה גם מאמינים בהן. אתה רשאי להשתיק את ההודעות מהם.
 • רוב ה"פייק ניוז" שמופץ בעולם משגשג בווטסאפ. כאן אי אפשר לדעת מי התחיל, מה המקור, וכמה המידע שמופץ אמין. בימי חירום מופצות שם שמועות מופרכות לחלוטין, שמתחזות למידע ממקור מוסמך. ונשמרת לנפשך.
 • כתבת משהו ואתה רואה שהצד השני מקליד? חכה עד שהוא יסיים לפני שתכתוב דבר מה נוסף. אחרת אי אפשר יהיה למצוא את הידיים והרגליים בשיחה, שגם ככה יהיה לא קל להתמצא בה.
 • ה-וי הכחול ממכר – ידועים מקרים של אנשים ששקעו בדיכאון בגלל ציפייה נכזבת לתגובה אחרי שני וי כחולים. נסה להתעלות מעל. זה לא קל.
 • הדעות חלוקות בסוגיה הנכבדה של הודעות קוליות. אם אתה לא סובל מדיסלקציה קשה, ולא חייב להעביר הודעה דחופה כשאתה נוהג – השתדל להימנע מהן.
 • הדיון עבר למחוזות הטרחנות האינסופית והלא תמיד מובנת? מבחר אימוג'י מוזרים יסייעו לך להגיב בלי להסגיר את העובדה שאין לך מושג במה מדובר, ושזה גם לא נורא מעניין אותך. הצד השני יגיב באימוג'י משלו – כי מצבו כנראה לא שונה בהרבה משלך.
אילוסטרציה (צילום: Istock)
למרות הפיתוי, אל תעלה תמונה שלך מלפני עשור. צעיר בשנתיים-שלוש – זה הגבול הלגיטימי (צילום: Istock)

ב'. סקס ואהבה

 • זוכר שהיית רודף פעם אחרי אהבה במסדרונות בית הספר או האוניברסיטה, במועדונים או בפאבים? זה נגמר. הכל עבר לטינדר ולגריינדר, בהתאם להעדפות שלך.
 • למרות הפיתוי, אל תעלה תמונה שלך מלפני עשור. צעיר בשנתיים-שלוש – זה הגבול הלגיטימי.
 • מקובל לעבור על הפייסבוק, טוויטר, אינסטגרם של המאץ' הרומנטי. כולם עושים את זה.
 • לא לגיטימי להשאיר שובל של לייקים על תמונות מהעבר. זה מקריפ.

ג'. ניווט

וויז: אחת התרומות המשמעותיות ביותר של ישראל למהפכה שמתוארת כאן. חברה שנוסדה זמן לא רב לפני ששקעת בשינה כדי למפות את ישראל בעזרת המשתמשים, ושינתה מאז לחלוטין את האופן שבו אנחנו מתמצאים במרחב. זוכר שהיית פעם גאה ביכולת שלך להגיע כמעט לכל מקום בארץ בלי לעצור ולבקש עזרה? גם זה נגמר.

ב-2013 וויז נמכרה לגוגל תמורת כמיליארד דולר, באחת העסקות הגדולות בתולדות המשק הישראלי. ב-2018 היא נבחרה על ידי הציבור בתחרות של משרד הכלכלה והתעשייה לרגל שנת ה-70 לישראל, למקום השני ברשימת ההמצאות הטכנולוגיות הישראליות החשובות אי פעם. במקום הראשון נבחרה "כיפת ברזל", פיתוח חשוב מאוד, שעליו תלמד מסיכומים אחרים.

כשאתה משתמש בוויז:

 • סמוך על עצות הניווט, גם אם אתה בטוח שאתה מכיר דרך קצרה יותר אל היעד. לא פעם האפליקציה הזו מעצבנת, אבל בדרך כלל היא אפקטיבית למדי.
 • אינך הנהג גם כשאתה יושב ליד ההגה. זה הנוהג המקובל.
 • משפטים חדשים שיהפכו במהירות לחלק משגרת יומך: "הגעת ליעד", "בכיכר צא ביציאה השלישית" והמשפט האייקוני "מחשב מסלול מחדש"
אילוסטרציה (צילום: istock)
החולצות שיגיעו אליך מאינדונזיה דרך ארצות הברית יהיו זולות יותר מהחולצות תוצרת הארץ (צילום: istock)

ד'. סידורים

 • זוכר שהיית משחית זמן רב על קניות, פגישות עם פקיד הבנק, תור למרשמים בקופת חולים? כל אלה התכווצו בעשור האחרון וגם הם נכנסו לכף היד. תופתע לגלות שהחולצות שיגיעו אליך מאינדונזיה דרך ארצות הברית יהיו זולות יותר מהחולצות תוצרת הארץ שקנית פעם בחנות ליד הבית, אבל לצערנו אנחנו לא יכולים להבטיח שהן יחזיקו מעמד יותר מעונה אחת. לפעמים אפילו כביסה אחת.
 • אל תחפש את סניף הבנק שלך. הוא כנראה נסגר. הפקיד שפעם חיבבת הקים סטרטאפ מבטיח, שפיתח אפליקציה מתוחכמת שתייעל את הקניות שלך ברשת בעזרת כסף שאין לך, בשעות הרבות שאותן תיאלץ להעביר בהמתנה מייאשת למענה אנושי.
אילוסטרציה (צילום: istock)
גם המוזיקה עלתה לענן – אל תשאל, זה קצת מסובך ואין לזה שום קשר למזג האוויר (צילום: istock)

ה'. מוזיקה

 • עוד אחת מהדילמות הרות הגורל שמפלגות בעשור הזה את העולם היא הבחירה בין אפל-מיוזיק או ספוטיפיי. גם המוזיקה, כמו רוב השירותים האחרים, עלתה לענן (אל תשאל, זה קצת מסובך ואין לזה שום קשר למזג האוויר). קוראים לזה סטרימינג – וזו תת מהפכה של המהפכה הגדולה שמתוארת כאן, שעיצבה מחדש את כל תעשיית המוזיקה העולמית.
 • זרוק את הדיסקים הישנים שלך. לא יהיה לך איך לשמוע אותם.
 • אם נשארו לך תקליטים – שמור עליהם!
 • לזה בטח תתקשה להאמין – יש אפליקציות שיזהו למענך כל שיר שתשמע, ויחברו אותך בלחיצה אל האלבום שמתוכו הוא לקוח ותוכל לשמוע אותו מיד. מכל אלפי החידושים הטכנולוגיים אליהם תיאלץ להסתגל – זו כנראה האפליקציה שתחזיר לך את האמון בחיים. עולם שיש בו שאזאם חייב להיות עולם שעוד יש בו תקווה לעתיד המין האנושי.
עוד 2,882 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 20 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דעה באיזו זכות המדינה כופה על ילד ישראלי, יהודי, יליד הארץ, לבחור בין אבא לבית?

מדינת ישראל החליטה השבוע לגרש תושב אתיופי שחי בישראל מזה 17 שנה, ואיתו את יואל, בנו בן ה-12, שנולד בישראל לאמא יהודיה והוא אזרח ישראלי לכל דבר ● "באפשרותו של יואל להסתגל לחיים במדינת מוצאו של אביו או במדינה אחרת", נימק את ההחלטה פרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, באחד הרגעים הבעייתים של הכהונה שלו ● לשר הפנים אריה דרעי יש עוד כמה ימים להפוך את ההחלטה

עוד 813 מילים

עימות או לא, הנה 25 שאלות שהתקשורת צריכה להציג לנתניהו

נתניהו כבר בישורת הלפני-אחרונה של עוד מערכת בחירות, וככל שזה תלוי בו, אולי לא אחרונה. הוא כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת.

נתניהו כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת

אז לטובת מראיינים אובדי-דרך, או אזרחים מודאגים שיצליחו להשחיל שאלה באחד מהכנסים של נתניהו או בפייסבוק, הנה 25 שאלות לדוגמא, מוגשות כשֵירות לציבור 

1

בעבר אמרת שאתה בעד הגבלת כהונה של ראשי ממשלה. אמרת שמה שלא עושים בשתי קדנציות, כבר לא עושים בכלל. מדוע שינית את דעתך?

2

כמה אתה שווה? האם הצהרות ההון שלך למבקר המדינה מדויקות? אם לא, מדוע?

3

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים?

4

מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, כל אחד את הכספים שהוא מחויב להחזיר על פי חוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים? מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, את הכספים שחויבתם להחזיר כחוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

5

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד?

6

מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

7

מה עמדתך *העקרונית* לגבי הקמת מדינה פלסטינית? כיצד היא מתיישבת עם תוכנית טראמפ?

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד? מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

8

מה עמדתך לגבי הפרדת הרשויות בישראל? האם יש לחזק את הכנסת? כיצד? האם יש לחזק את בית המשפט העליון? או אולי להחלישו? אמרת לאחרונה שאתה בעד יבוא השיטה האמריקנית. מערכת המשפט שם עומדת תחת מתקפה חסרת תקדים. גם אמון הציבור בקונגרס נמצא בשפל, והקיטוב הפוליטי בשיאו, ומפלגה אחת מחקה את עצמה לטובת פולחן אישיות. מה בדיוק בשיטה הזו נראה לך רצוי?

9

איראן קרובה היום לגרעין יותר מאשר בתקופת אובמה. בשעתך המלצת לקונגרס לצאת למלחמה נגד עירק, שהפכה לקטסטרופה ול'וייטנאם' השנייה. כיום אתה למעשה ממליץ לארה"ב ודוחף אותה בדרכים שונות לצאת למלחמת מפרץ שלישית, הפעם נגד איראן. מה לדעתך הסיכויים שהמלצתך תתקבל? כאשר ישראל תואשם – שוב – בדחיפת ארהב למלחמה, מה תגיד?

10

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר? לאור הכישלון עד כה, האם יש לך Plan B?

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר?

11

מלחמה מול איראן תהיה כרוכה בנזקים חסרי תקדים לעורף הישראלי, לכלכלה, לחברה ולמורל הלאומי. מהו היעד שאתה מציב למלחמה הזו? כיצד אתה מתכוון לנצח בה? איזו עבודת מטה נעשתה בנושא? איזה גורם בכנסת הוכנס בסוד העניינים?

12

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". מאזינינו מבינים בוודאי שמדובר רק בבדיחה לא מוצלחת. יש לך תשובה? יכולה בכלל להיות תשובה סבירה לשאלה הזו? האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה, שאינו חשוד בשוחד, מירמה והפרת אמונים, ושלא יפעל 365/24/7 תחת צל כבד ובלתי אפשרי למעשה של ניגודי עניינים? אתה היית זה שבטאת את החשש הזה לגבי אולמרט, כשרק היה תחת חקירה… ביננו, מר נתניהו, אתה הרי יודע שזה בלתי סביר באופן קיצוני. מה התוכנית האמיתית שלך, במידה ותצליח איכשהו לשרוד כראש ממשלה זמני?

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה?

13

באילו תנאים תחליט לנסות ולבקש עיסקת טיעון? האם כבר היו פניות מטעמך בנושא? האם תשובתך האחרונה היתה אמת?

14

מהו התפקיד הבכיר ביותר שבו לשיטתך יכול לכהן אזרח ערבי במדינת ישראל? באילו תנאים תשב בקואליציה עם מפלגה ערבית?

15

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

16

אחרי ירידתך מהבמה, מה להערכתך יקרה עם 'ישראל היום'? ייסגר? יעביר את תמיכתו למועמד אחר? למי?

17

אתה מכיר בוודאי את החשדות לגבי פעולותיך במימד הסייבר וברשתות החברתיות. האם אתה מכחיש קטגורית שאין ולא היתה אף ישות ואף בעל הון שפעל/ פועל עבורך ברשת מבלי שפעילותו והוצאותיו דווחו כחוק לרשויות? לא בפייסבוק, לא בטוויטר ולא בשום פלטפורמה דיגיטלית אחרת? אנחנו מקליטים את התשובה כמובן.

18

אריק שרון המנוח אמר בשלהי כהונתו כי צחי הנגבי הוא היורש הראוי שלו. מי היורש הראוי שלך?

19

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

20

מה בדיוק הצעת לליברמן במשא ומתן הקואליציוני בבחירות אפריל? בבחירות ספטמבר? האם נכונים הדיווחים שהמשא ומתן ביניכם התפוצץ ברגע האחרון? הוא אומר שהצעת לו רוטציה בראשות הממשלה, תפקידי שרים ועוד. הוא משקר?

21

השלם את המשפט: לראש ממשלה בישראל אסור ל_________

22

השלם את המשפט – עונשו של ראש ממשלה ישראלי שלקח שוחד, שרימה והפר אמונים צריך להיות_______

23

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

24

במידה שאחרי הבחירות הבאות יווצר מצב דומה למצב שנוצר אחרי הבחירות הקודמות, והאופציות תהיינה –

 • ממשלת אחדות בלעדיך
 • פירוק הגוש שלך וחבירה כלשהי מתוכו לגנץ
 • ממשלת מיעוט בראשות גנץ

מה תעשה? האם תסכים לפנות את מקומך כדי למנוע בחירות רביעיות? אולי להיות שני ברוטציה? מה תדרוש בתמורה?

25

אחרי שתפרוש מהפוליטיקה, ובהנחה שלא תשב בכלא, או שתשב כמה שנים ותשוחרר – לאן תיפנה? מה תעשה? כולנו סקרנים!

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,024 מילים

בניגוד לטענת נתניהו, דימוי ישראל בעולם התדרדר בשנים האחרונות

נתניהו מרבה להתהדר בכך שישראל הפכה תחת הנהגתו "למעצמה השמינית בעולם" ● אלא שעיון בסקר עליו הוא מתבסס, חושף כי דימויה הבינלאומי של ישראל התדרדר בשנים האחרונות כמעט בכל תחום

עוד 660 מילים

טיבי: "הנסיון של נתניהו לקושש קולות מערבים - בדיחה"

גנץ: "יש לחץ פוליטי לרקוד על חקירת המימד החמישי" ● מיקי זוהר: "כחול לבן היא המפלגה המושחתת ביותר" ● גנץ התראיין והצהיר שוב: "לא נשב עם המשותפת", נתניהו ריטווט: "אמרנו לכם, הם ישבו עם אחמד טיבי" ● בכחול לבן מחזרים אחרי ימינה, אבל בנט מבטיח לשבת רק עם נתניהו

13:27 עריכה

פרשן חדשות ערוץ 12 אמנון אברמוביץ' וכתב הפלילים של הערוץ, גיא פלג, העריכו הבוקר שבני גנץ לא ייחקר בפרשת "המימד החמישי". כך אמרו היום אברמוביץ' ופלג בתוכניתם של פלג ושל ניסים משעל ברדיו 103FM.

פלג אמר בתוכנית: "השחיתות היא לא שחקן בבחירות. מי שרוצה את נתניהו הולך איתו חרף כתבי האישום, ומי שרוצה את גנץ לא יאמין לדבר, שיש הסוברים שהוא 'ספין', לנסות לייחס לו עניין פלילי".

אברמוביץ' הוסיף: "פרשת 'המימד החמישי' היא פרשה שנחקרה על ידי מבקר המדינה ולא הועברה ליועמ"ש לממשלה כי לא נמצאו חשדות לפלילים. מה שייפתח לאחר הבחירות זו בדיקה ולא חקירה, בני גנץ לא ייבדק וגם לא ייחקר. לגיא פלג ולי יש מכרים ומקורות במשרד מבקר המדינה, במשטרה ובמשרד המשפטים, אז אנחנו יודעים שאין פה שום דבר שבכלל מעיב באופן כלשהו".

"לו אני הייתי גנץ או אחד מדובריו הייתי בא ואומר כך: בשני תחומים גנץ לא יכול להתמודד עם נתניהו, לא בהופעות בטלוויזיה ואל בתחום הפלילי".

גיא פלג ואמנון אברמוביץ' (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
גיא פלג ואמנון אברמוביץ' (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

 

12:34 עריכה

שר התחבורה סמוטריץ' מצטרף לקמפיין של ראש הממשלה נתניהו, לפיו בני גנץ מתכנן להקים ממשלה שנשענת על תמיכת הרשימה המשותפת, למרות ההכחשות הנמרצות מצד גנץ וראשי המשותפת כאחד. הנימוק של סמוטריץ' מתוחכם יותר משל נתניהו:

12:00 עריכה

המדינה נגד פעיל השמאל הרדיקלי יונתן פולק:

11:50 עריכה

בני גנץ אמר בגלי צה"ל שהוא חותר לממשלה שיהיה לה רוב יחסי בלי תמיכה של הרשימה המשותפת, וסייג את דבריו בכך שהרוב היחסי יכול להיות "גם בלי 61 מנדטים". הכתב ירון אברהם פירשן את דבריו גנץ והסיק מהם שהוא יסכים להרכיב ממשלה שיהיה לה רוב אם המשותפת תימנע. זה הספיק לנתניהו כדי לרטווט את הציוץ של אברהם ולקבוע את ההיפך הגמור ממה שגנץ אמר:

11:24 עריכה

"ההצהרות של נתניהו על תמיכה במגזר הערבי הם בדיחה גרועה", אמר הבוקר ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת, שגם שונאיו מודים לפעמים שיש לו חוש הומור לא רע, בראיון באולפן ynet.

לדברי טיבי: "מדובר בניסיון נואש לקושש קולות מהבוחרים הערבים; מאלה שהוא לא רצה שינהרו לקלפיות. זה פתטי, אבל יותר מכל מראה על כך שהאיש במצוקה".

בתשובה לשאלה, איזה קולות יכולים לעבור במגזר לנתניהו, ואם "מישהו באמת ישתכנע ממנו", אמר טיבי: "לא. אין אין מצב כזה. בדרך כלל נתניהו מקבל כמה אלפי קולות, שזה כלום מתוך מיליון קולות של הערבים. הוא מקבל יותר קולות בכמה יישובים דרוזים, אבל כחול לבן עולה על הליכוד ביישובים הללו. אנחנו שואפים להגדיל את הייצוג שלנו גם שם – אבל נתניהו לא שחקן במגרש הזה".

10:03 עריכה

שר החוץ ישראל כץ מצטרף ל"חגיגות" בליכוד על פרשת "המימד החמישי" שבה לפי החשד (שטרם נחקר) המשטרה העניקה לכאורה הטבות לחברה בניהולו של גנץ. בראיון לגל"צ אמר כץ: "גנץ הגדיר את עצמו כחשוד והאשים את המערכת המשפטית בכניעה ללחץ פוליטי". לטענת כץ, מערכת המשפט מעניקה לגנץ "יחס לא שוויוני ביחס למה שעושים לליכוד".

ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)

 

 

09:38 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, שגם הוא וגם בני גנץ מצהירים שוב ושוב שלא ישתפו פעולה כדי להחליף את נתניהו, ממשיך לתקוף את נתניהו עצמו:

 

09:07 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיב הבוקר על הפרסומים לפיהם מח"ש תפתח בחקירה פלילית נגד המשטרה על פרשת "המימד החמישי", שבה, לפי החשד, המשטרה נתנה הטבות לחברה שבראשה עמד גנץ, "המימד החמישי".

גנץ, שהתראיין ב"כאן רשת ב'", אמר: "יש לחץ פוליטי לרקוד על הדו"ח, שלא עסק במימד החמישי אלא במשטרה".

בני גנץ (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
בני גנץ (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
09:05 עריכה

ודר סמוטריץ' עם ניצן הורוביץ באותה קואליציה בראשות גנץ? גני גנץ הצהיר לפני כמה ימים שהוא מוכן לצרף לקואליציה את נפתלי בנט ואיילת שקד אבל לא את רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', אבל גורמים בכחול לבן אמרו הבוקר ל"כאן רשת ב'" שמבחינתם פרץ וסמוטריץ' "אינם פסולים לישיבה בקואליציה".

כך או כך, נפתלי בנט הגיב לדברים ואמר: "לא אצטרף לקואליציה עם כחול לבן – מפלגה אנטי דתית ושמאלנית".

בצלאל סמוטריץ' (מימין) ונפתלי בנט בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בצלאל סמוטריץ' (מימין) ונפתלי בנט בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:27 עריכה

העיתונים הכלכליים "גלובס" ו"דה מארקר" פרסמו הבוקר שתי כתבות ובהן פרטים מעניינים על הפרשיות סביב התנהלותו של יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, ומינויה של השופטת אתי כרייף.

בכתבה שפורסמה ב"דה מארקר", תחת הכותרת העוקצנית "כל מלה מיותרת", נטען כי "בפרוטוקול המינוי "המפורט" של השופטת אתי כרייף מופיעות 65 מלים בלבד". לצד הפרוטוקול הלקוני של המינוי, מופיע פרוטוקול סודי, ובו צוטטו חברים בוועדה שאמרו פרטים מביכים על כרייף, כמו העובדה שקיבלה ציונים נמוכים – ובכל זאת מינויה אושר ברוב של 8 נגד 1.

ואילו "גלובס" פרסם ידיעה על פגישה חשאית ותמוהה של נוה עם שופטת ושתי פרקליטות: "ב-2017 שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים . נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה".

אתי כרייף (צילום: דוברות בתי המשפט)
אתי כרייף (צילום: דוברות בתי המשפט)

 

08:04 עריכה

יו"ר סיעת מיקי זוהר, מומחה ידוע לשחיתות, קובע:

ב"כחול לבן" אמרו בתגובה: "בליכוד יודעים שהנאשם נתניהו לא יהיה ראש הממשלה ושהעימות היחיד שהוא ישתתף בו הוא מול השופטים בבית המשפט, ומנסים להסיט ממנו את האש באמצעות ספינים".

 

 

עוד 11 עדכונים

הפערים בחברה הישראלית - הנמוכים מזה 20 שנה

דו"ח מרכז אדוה מצביע על ירידה קלה אך עקבית בפערים הכלכליים-חברתיים עקב העלאת שכר המינימום, תוכנית "מס הכנסה שלילי", ירידה באבטלה וכניסת חרדים ונשים ערביות לשוק העבודה ● ועדיין מדובר בפערים גדולים בכל תחומי החיים - הכנסה, דיור, חינוך ובריאות ● רבע מהאוכלוסייה חיה בעוני ● ולא פחות מ-70% מהכנסות שכר הדירה מועברות לשלושת העשירונים העליונים

עוד 963 מילים

למקרה שפיספסת

תסמונת הכרתנות המוכחשת

הדור העכשווי מתנתק מהטבע ומכל דבר טבעי, וחי ומתמצא בדברים וירטואליים עכשווים בלבד. כיוון שכך אינו מכיר ולא מעריך או מודע לדברים שהטבע מעניק לנו ועד כמה הוא חיוני לעצם קיומנו.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד, ואינו חפץ לדעת יותר. הם אינם רואים את דבשתם, ומסתכלים על הדברים מתוך השקפה של כדאיות, מזוית ראיה של האדם ונוחיותו בלבד. חוץ מאלה שאינם רואים דבר. אולי הם כבר לא מסוגלים לראות, לא רוצים לראות, או שאולי לא כדאי להם לראות מבחינה אינטרסנטית כלכלית.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד

כל מה שעלול לגרום לחריגה מהשיגרה, או מפריע לאורח החיים הרצוי על פי ראות עיניהם, מחבל בנוחותם. יש חוסר נוחות מסוים במאמץ לעשות דברים אחרת או למצוא פתרונות, אז הם כורתים, הורסים, משמידים, מזהמים ומה לא.

כיוון שכאלה יש לא רק אנשים פרטיים אלא גם בעלי משרות ציבוריות בעלי אינטרסים והשפעה – הם הורסים את הסביבה, כולל בעלי החיים בה, ובהם חיות הבר, ובסופו של דבר כמובן את האדם כחלק ממנה.

אותה הכחשה קיימת אצל מי מאיתנו שמתייחסים לחיות בר (כמו חזירי הבר חיפה, עורבים וחיות שהם מגדירים כמין פולש), כשהם "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם. בני אדם לא רק "שוכחים", אלא שהם אינם רוצים לזכור, הם מסתכלים על זה בהכחשה מוחלטת.

אנשים "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם

 אנשים פוחדים לפעמים מחיות בר מסוימות כי אינם מכירים אותן, ולא את הטבע, ולא מבינים למה הן מגיעות לשטח שהם קוראים "שלהם", כלומר מיושב. בני האדם רוצים לסלקן בכל האמצעים, גם אלימים. הם אינם מבינים ולא רוצים להבין שאפשר גם אחרת, שלא צריך לפחד, ושזו זכותו של בעל חיים לאכול ולחיות בדיוק כמותם. אז הם יורים בהם למוות באכזריות וחוסר הבנה, כשאפשר להתמודד עם התופעה בדרכים אחרות.

*  *  *

או אם ניקח לדוגמא את תופעת ה"כרתנות" (כריתת עצים מאסיבית) שתקפה רשויות שלמות. בתל אביב ובשאר הארץ כורתים עצים בקלות יתרה ובלי שהדבר בכלל הכרחי, כשלפעמים מתברר שהורעלו. כך נכרתים עצים רבים בריאים לגמרי, אם לא הם מורעלים קודם לכן בידי מי שיש לו אינטרס לכרות אותו, ואח"כ מקבל כמעט אוטומטית אישור כריתה. 
אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים. אם זה שכן שזה מסתיר לו נוף, או קבלן שזה מפריע לו בגישה למקום ולא רוצה לעקוף, או רשויות שכנראה נותנות אישורים לכריתה ללא בדיקה מספקת.

אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים

מדובר באנשים, רשויות, וגורמים שונים שבשל סיבות כמו: חינוך, דרך חיים, השקפה, חוסר יכולת להתמודד, עצלנות מסוימת וחוסר רצון לחפש בכלל פתרונות – פוחדים מהטבע, כיון שכבר אינם מכירים אותו יותר ובודאי לא קרובים אליו כבעבר.
שימו לב בכמה שטחים קיימות תופעות של "הכחשה" ו"כרתנות". עד כמה הן פוגעות בשמירה על הסביבה, על הטבע, ובמאבק בהתחממות. שימו לב איך, בשל אי מודעות זו, ממשיך האדם לזהם ולהזיק, להכחיש את ההתחממות הגלובלית ועוד, בדיוק כמו תסמונת או מחלה.
וכל זה מתחולל בזמן שת"א מנסה להפגין אף היא מאבק בהתחממות, והכל מדברים על המאבק בשינוי האקלים.
אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

הרי ברור שהעץ תורם לנו אויר נקי, מייצב את הקרקע, ובכלל אינו לוקח דבר אלא רק נותן ומעניק לנו. אז איך זה שהם אינם רואים זאת?
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
הנה עוד "הכחשה" במיטבה: מדוע אנשים בסין ממשיכים לאכול מרק עטלפים כשברור שהם אחד המקורות של הקורונה?
מדוע אנשים ממשיכים לאכול בקר ובשר למרות העובדות המוצקות שגידולם הוא אחת הסיבות העקריות להתחממות הגלובלית? למרות שהם מלאים אנטיביוטיקה והורמונים? 
מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה.

מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה

ההכחשה ו"הכרתנות" הן קרובות משפחה, שניטעות ומושרשות בנו מקטנות, ונשארות גם בבגרותנו בגלל סטיגמות מיושנות, ותקשורת שנשלטת על ידי בעלי אינטרס ועניין. אלה שכדאי להם שהמצב ימשך כמו שהוא, ומרוויחים כסף רב מתעשיות שעיקרן סבל של יצורים חיים וחורבן של סביבה. את הסבל ואת מה שהם גורמים הם אינם רואים. הקורבנות הם שקופים, והפוגעים נמצאים בהכחשה מוחלטת לגביו.
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
מי שחולה לא תמיד מבין ומודע לזה שהוא חולה, או שמדובר במחלה. אך כשמדובר בבעלי תפקידים ציבוריים רמי מעלה, הם מזיקים לאחרים, לציבור כולו, ובסופו של דבר גם לעצמם. כשהם מסיימים לעשות זאת, הם עוברים בקדנציה הבאה לתפקיד ציבורי אחר שמחכה להם, והשלולית נשארת כולה אך ורק שלנו. איזה כיף.

פעילת בעלי חיים וסביבה כחלק מהשקפת עולם כוללת, ובעלת שטחי עניין רבים ומגוונים. גרים אתי 2 כלבים מאומצים שלימדו אותי הרבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 863 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

״מבחינתנו יש רק דבר אחד: שהרשימה המשותפת תגיע ל-16 מנדטים״

קהל ביתי אוהד נדחס אתמול לבית קפה בתל אביב כדי לשמוע את מנהיג הרשימה המשותפת ● איימן עודה יודע שמנדט נוסף מקולות היהודים, נמצא בהישג יד, אבל בדרך צריך לעקוף את הפיל שבחדר: בל״ד

עוד 1,555 מילים ו-1 תגובות

יהודה גליק מציג: חשד להעלמת מסמכי חקירה ותלונות על צווי החיפוש

רצף של דיווחים קבע שהמשטרה ערכה חיפוש לילי בביתו של יהודה גליק משום ש״הלך לאט מדי״ כשנעצר בשעות הבוקר במהלך סיור בהר הבית ● כמו בתסריט ידוע מראש מייד עלו קריאות בדרישה לבחון את התנהלות המשטרה וסוגיית צווי החיפוש בכללותה ● איכשהו, הדרישות האלה תמיד מגיעות כשהחשודים הם נבחרי ציבור או מיוחסים אחרים, גם אם המשטרה פשוט עושה את עבודתה

עוד 693 מילים

תוכנית לשיקום נערי הגבעות רואה בהם נוער בסיכון, לא פושעים

בית ספר "אתגר בית אל" מנסה להגיע לבני נוער שהחליטו לנטוש את בתיהם לטובת הגבעות בגדה המערבית ● בבית הספר מתייחסים לנוער הגבעות בראש ובראשונה כאל נער בסיכון ומנסים לתת להם הזדמנות לעבור את מבחני הבגרות ולהשיב את חייהם אל מסלולם ● "כמו שיש נוער נושר שמגיע לליפתא או לכיכר החתולות בירושלים, יש כאלה שמגיעים לגבעות, וצריך להתייחס אליהם באותו האופן", אומר מנחם לב, העומד בראש מחלקת החינוך של המועצה המקומית בית אל

עוד 2,230 מילים

דיווח: ארדן פעל לעכב הליכים במשפט נתניהו; השר מכחיש

השר לביטחון הפנים דחה את החתימה על תעודות החיסיון בתיקי ראש הממשלה, עד שהובהר לו שהתערבותו פסולה ● מסתמן שתיפתח חקירה פלילית בפרשת "המימד החמישי"; גנץ אינו חשוד ● בדיקה צפויה להיפתח בתיקי המניות של נתניהו ● גנץ שב על סירובו להתעמת עם נתניהו; ראש הממשלה: "גנץ מפחד" ● המשטרה: יהודה גליק לקח מסמכים שלא כחוק; גליק: זו הייתה טעות אנוש

עוד 45 עדכונים

יש מי שעובד קשה מאד, ברגעים אלה ממש, כדי שהתרחיש הזה ייצא לפועל: בני גנץ יקים ממשלה עם ישראל ביתנו והעבודה-גשר-מרצ ● חלק מחברי הרשימה המשותפת יתמכו מבחוץ ● גנץ יגיע לגני התערוכה ויישא שם נאום היסטורי ● "אני עומד עם חבריי על פי התהום ואומר לכם: החלטנו לעצור את הנפילה", הוא יאמר ● התסריט הזה אפשרי, גם אם הסיכוי שיתממש אינו גבוה

עוד 1,022 מילים

לראשי הערים בשרון נמאס: דורשים להחליף את חברת האוטובוסים מטרופולין

תושבי השרון מתלוננים כבר חודשים ארוכים על איחורים ושירות לקוי שמספקת חברת האוטובוסים מטרופולין ● בצעד חריג שיגרו ראשי הערים מכתב למשרד התחבורה בדרישה להחליף לאלתר את זכיינית התחבורה הציבורית באזור ● ״הובטח לנו שיחול שיפור בשירות הניתן לתושבים בטווח המיידי. לצערנו הרב, עד היום אין שינוי משמעותי״ ● מטרופולין בתגובה: ״בימים אלה משקיעה חברת מטרופולין משאבים רבים על מנת לשפר את השירות״

עוד 738 מילים ו-5 תגובות

"ביבי השתתף בקמפיין שלנו, לא אנחנו בקמפיין שלו"

השעייתו של אראל סג"ל מתאגיד השידור הציבורי הגיעה אתמול, כך נראה, לסיומה הסביר ● הפרשייה עצמה הצליחה להזריק מעט אדרנלין למערכת הבחירות המתישה והמיותרת בתולדות המדינה ● רגע לפני שהסיפור גווע ונשכח, סג"ל עצמו מסכם את מסקנותיו בשיחה עם אמיר בן-דוד ● "הכוונה שלנו הייתה להרים את הדבר הזה, לנו, בשבילנו. פנינו לכל מיני פוליטיקאים. גם אם היינו מצטלמים עם בני גנץ או עם יאיר לפיד היינו פועלים באותו אופן בדיוק״

עוד 637 מילים

השרים אלקין ושטייניץ נפגשו הבוקר והחליטו: ישראל לא תיתן יותר רשיונות לחיפוש והפקת נפט מבטן האדמה ● המדובר בהישג לאחד המאבקים הסביבתיים המשמעותיים שהתנהלו בעשור האחרון, נגד הליך אגרסיבי שפוגע בסביבה וכרוך בפליטות של גזים מזהמים ● מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "אין הגיון שמדינה שיש לה גז, שנפרדת מהפחם ושהולכת לכיוון אנרגיות מתחדשות, תמשיך להפיק פצלי שמן" ● ועדיין, בימים אלה מקודם בדרום מפעל פצלי שמן שקיבל רשיון לא מזמן

עוד 550 מילים

להחתים את חברי ועדות הקלפי על "תצהיר אמונים" שהכין דן אריאלי

פרסום ראשון התנועה לטוהר המידות פנתה לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את בעלי התפקידים בקלפיות על התחיייבות אישית לדווח על הפרת נהלי הבחירות ● בתצהיר שהכין פרופסור דן אריאלי נכתב: ״אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות״

התנועה לטוהר המידות פנתה אתמול (יום שני) לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את המזכירים וחברי ועדת הקלפי וכן את המשקיפים בקלפיות על מסמך שבו יתחייבו ויצהירו באופן אישי על מחויבותם לשמור על טוהר הבחירות ולדווח על זיופים ואי-סדרים בקלפי.

הבקשה הגיעה על רקע מידע המעלה חשש לזיופים נרחבים בבחירות הקרובות במרץ, כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל.

"מהתנהלות ועדת הבחירות עולה שהיא לא ממהרת לחייב באופן אישי את בעלי התפקידים בקלפיות באחריות על הנעשה שם", אמר לזמן ישראל אמיר חרמוני, פעיל התנועה לטוהר המידות שיזם את המהלך.

"גם התלונה שהגשנו למשטרה על עבירות פליליות בבחירות קודמות לא טופלה. לכן פניתי לפרופסור דן אריאלי, שהכין את 'הצהרת האמונים' הזאת, שאם תתקבל תחייב אישית את בעלי התפקידים בקלפיות. אם היוזמה לא תתקבל אנחנו נשקול לעתור לבג״ץ״.

יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)

במסמך שנשלח ליו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל ולמנכ"לית הוועדה אורלי עדס נכתב:

"ידוע לי כי טוהר הבחירות הינו אבן יסוד של הדמוקרטיה וכי עבירה על טוהר הבחירות מנוגדת לחוק. אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות.

"אני מתחייב כי אדווח לממונים עלי על כל הפרה של החוק או כוונה להפר את החוק על ידי אחרים, בכל הקשור לתפקידי במערכת הבחירות. ידוע לי כי במידה ולא אבצע את תפקידי כיאות ואם אפר את החוק או לא אדווח על הפרת החוק או אפגע בטוהר הבחירות, אהיה צפוי לעד חמש שנות מאסר וקנס כספי".

לכל הסעיפים הללו אמורים בעלי התפקידים לצרף את שמם המלא וחתימתם.

קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)

כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל בבחירות הקרובות צפויות להיות מאות קלפיות שבהן לא תהיה נציגות לאופוזיציה. יצוין כי בבחירות הקודמות התגלתה בקלפיות שבהן לא היתה נציגות לאופוזיציה אי-התאמה חריגה בין נתונים שונים.

עוד נחשף כי המשטרה סגרה אחרי ארבעה ימים בלבד תלונה על זיופי בחירות במאות קלפיות, וכי בוועדת הבחירות מסרבים לאפשר לפעילי "משמר הבחירות" לצלם את ספירת הקולות ואת הפרוטוקולים של הוועדות, ומתעלמים משורת דרישות לתיקון ליקויים שהתגלו בבחירות קודמות.

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה: "הפונים יקבלו תשובה כמקובל ללא מתווכים".

עוד 306 מילים

תצילו אותי!

בלעדי במשך תשע שנים, "בנימין פיליפ" עבד, לדבריו, עבור המוסד וסייע לו במלחמה נגד חיזבאללה ● לטענתו, הוא אף גייס עבור המוסד לוחם לשעבר ב"כוח רדואן", יחידת העילית של חיזבאללה, אשר סיפק מידע מודיעיני מכריע ● עכשיו פיליפ ניצב בפני גירוש ללבנון, וישראל אינה עונה ● גורם ביטחוני: "זה עולם קר שם בחוץ" ● במשרד ראש הממשלה סירבו להגיב

עוד 3,520 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה