תושבי יפן מודאגים ומתגוננים מווירוס הקורונה (צילום: AP)
AP

המדע הרבה פחות מתעניין בנשים שחלו בקורונה. וזה עלול לעלות להן בחיים

במגפות עבר, כמו אבולה, זיקה ואיידס, למין ולמגדר של החולה היו השלכות חשובות על בריאות הציבור ● למרות זאת, נראה כי ממשלת סין אינה מקדישה לכך תשומת לב מיוחדת ● אחיות בהריון מגישות שם סיוע לחולים, וככל הנראה גם מירוץ המחקר בנושא מתעלם מהביולוגיה הנשית ● גם צוות המשימה של טראמפ מורכב כולו מגברים

בסוף השבוע פרסמה הטלוויזיה הרשמית בסין סרטון שבו נראתה האחות זהוא יו כשהיא מטפלת בחולים שנדבקו בקורונה, בעודה בחודש התשיעי להריונה.

למרות שהסרטון הציג את האחות כגיבורה הפועלת מבחירה חופשית, הוא עורר ביקורת נוקבת והביא לכותרות זועמות ברחבי העולם, סביב השאלה האם הכרחי שדווקא אחות בהריון מתקדם, תהיה בחזית הטיפול בחולים עם נגיף מסוכן?

ביקורת נמתחה גם על סרטון רשמי נוסף שפורסם בסין, המתעד אחיות שמגלחות את ראשן, כדי שיוכלו "לשמור על היגיינה בצורה אפקטיבית ולמנוע את התפשטות הנגיף". הפעם הטענה הייתה להשפלה ושימוש בנשים לתעמולה.

צילום מסך מתוך סרטון שפורסם הסיני, ובו אחות אמיצה בהריון מטפלת בחולים שנדבקו בנגיף הקורונה
צילום מסך מתוך סרטון שפורסם בסין, ובו אחות אמיצה בהריון מטפלת בחולים שנדבקו בנגיף הקורונה

בזמן שחלף מאז הפרסום בסין, הסרטונים האלה הורדו מהרשת, ככל הנראה על ידי השלטונות. ואולם הזעם שפרסום הסרטונים עורר, איפשר הצצה למה שמתרחש בסין המסוגרת, והעלה לדיון שאלה שבדרך כלל לא מדובר בה בשלבי ההתפרצות הקריטיים של המגפות – שאלת המגדר.

"מדובר בשלבי התפרצות מאוד ראשוניים, ואנחנו עדיין לא יכולים להסיק מסקנות כיצד הווירוס משפיע על נשים לעומת גברים. אבל יש מחלות שפוגעות בנשים בצורה ייחודית, וצריך להביא את זה בחשבון גם הפעם"

"מדובר בשלבי התפרצות מאוד ראשוניים, ואנחנו עדיין לא יכולים להסיק מסקנות כיצד הווירוס משפיע על נשים לעומת גברים", אומרת ד"ר ליאור ברוך, מומחית ברפואה פמיניסטית. "אבל יש מחלות שפוגעות בנשים בצורה ייחודית, וצריך להביא את זה בחשבון גם הפעם".

צילום מסך מתוך סרטון שפורסם בסין ובו אחיות מגלחות את שיער ראשן כדי לשמור על היגיינה בעת הטיפול בחולים שנדבקו בקורונה
צילום מסך מתוך סרטון שפורסם בסין ובו אחיות מגלחות את שיער ראשן כדי לשמור על היגיינה בעת הטיפול בחולים

על פי מחקרים על מגפות עבר, כמו אבולה, זיקה ואיידס, למין ולמגדר של החולה יש השלכות חשובות על בריאות הציבור בשתי רמות, לדברי ברוך.

"ברמה הביולוגית – לעתים הווירוס משפיע על נשים שונה מאשר על גברים, בכל הקשור ללידות, גינקולוגיה ולהבדלים ביולוגים האחרים.

"אבל גם ברמה הפוליטית והחברתית ההבדלים המגדריים חשובים, משום שהתפקידים שממלאות נשים בחברה והאמון שלהן במערכת הבריאות שונים, ועלולים לחשוף אותן למחלה יותר מאשר גברים".

נדבקים ללא הבדל מגדרי, יותר נשים מתות

המחקר הראשון על נגיף קורונה, שבדק את המגדר, נערך כבר בשבוע הראשון של ההתפרצות והתבסס על 99 חולים, שהגיעו לטיפול במחוז ווהאן בסין במהלך חודש ינואר. 67 מהנדבקים היו גברים ו-32 נשים.

ממצאי המחקר פורסמו במגזין הרפואי Lancet, תחת כותרת המצביעה על כך שהווירוס פוגע בגברים יותר מאשר בנשים. החוקרים גם ציינו בכתבה כי ייתכן שנשים עמידות יותר לווירוס בגלל הבדלים הורמונליים ומערכת חיסונית חזקה.

במחקר מקיף יותר שנערך בסין, ושממצאיו פורסמו ב-18 בפברואר, נמצא כי שיעור הגברים הנדבקים אינו שונה משמעותית משיעור הנשים, וכי 51% מתוך 44,672 מקרי ההידבקות שזכו להכרה רשמית ונבדקו היו של גברים.

אחוז התמותה בקרב גברים נמצא גבוה יותר בהשוואה לנשים – 2.8% גברים לעומת 1.7% נשים, אך החוקרים ציינו כי מוקדם מדי לקבוע אם הביולוגיה הנשית חסינה יותר לווירוס הקורונה, או אם מדובר בקשר נסיבתי בלבד.

ד״ר ליאור ברוך (צילום: איירין אקסן לונדון)
ד״ר ליאור ברוך (צילום: איירין אקסן לונדון)

ברוך מביעה חשש מפני הנטייה לבחון הן מחלות והן את הטיפול בהן בעיקר על אוכלוסיית הגברים, בין השאר, משום ש"המחקר על עכברות נקבות יקר יותר מאשר על עכברים זכרים", כדבריה.

"השאלה שאני שואלת היא האם כעת במהלך פיתוח החיסון לנגיף הקורונה, נשים נכללות בפיתוח, או לכל הפחות האם נכללות בו נקבות של בעלי חיים?

"אני לא בטוחה שבזמנים כל כך קריטיים נכון להקצות את המשאבים דווקא לנושא המין והמגדר, אבל זה דבר שצריך לתת עליו את הדעת. מדובר במאמץ קטן שיכולה להיות לו תועלת גדולה על בריאות הציבור".

הלקח מהתפרצות הזיקה והאבולה

נגיף הזיקה, שהכניס את העולם למצב חירום בהנחיית ארגון הבריאות העולמי בפברואר 2016, הדגיש את חשיבות הדיון המגדרי כבר בשלבים הראשוניים של התפרצות המגיפה. בעוד שהמחלה המועברת לאדם על ידי יתושים, יכולה להיות קלה יחסית, הרי שיש לה השלכות גורליות על נשים בהריון ועל העוברים ברחמן.

בתקופת ההתפרצות של הזיקה בברזיל, עלה בחדות מספר התינוקות הסובלים מתסמונת מיקרוצפליה, שבה ראשם קטן דרמטית מהנורמה, ל-4,000 מקרים בתקופת ההתפרצות, בהשוואה ל-150 מקרים בשנת 2014. עוד התגלה כי גברים יכולים להעביר את המחלה באמצעות זרע, גם 3 חודשים לאחר חשיפתם לנגיף.

התפרצות האבולה בקונגו. שני שלישים מהחולים שמתו במדינה מהמגיפה היו נשים (צילום: AP Photo/Jerome Delay)
התפרצות האבולה בקונגו. שני שלישים מהחולים שמתו במדינה מהמגיפה היו נשים (צילום: AP Photo/Jerome Delay)

גם במגיפת האבולה, שההתפרצות האחרונה שלה הייתה בשנת 2014 באפריקה, נמצא בדיעבד כי אחוזי החשיפה לנגיף והתמותה של נשים ממנו היו גבוהים משמעותית משיעור הגברים.

בניגריה, מבין כל הנדבקים במחלה, 55% היו נשים לעומת 45% גברים. בקונגו הנתונים היו אף גבוהים יותר, ומתוך כלל הנדבקים במחלה שני שלישים היו נשים.

כמה מחקרים קישרו בין שיעורי ההידבקות הגבוהים של נשים באבולה לבין תפקידן המגדרי ברוב תרבויות העולם, כמטפלות עיקריות בבני משפחה בכלל, ובחולים בפרט.

בקונגו, שני שלישים מהנדבקים באבולה היו נשים. מחקרים קישרו בין שיעורי ההידבקות הגבוהים של נשים בנגיף לבין תפקידן המגדרי ברוב תרבויות העולם, כמטפלות עיקריות בבני משפחה בכלל, ובחולים בפרט

"תפקידן המסורתי של נשים בחברה כמטפלות נכון לכל העולם, ולא רק לאפריקה", מציינת ברוך. "הן מטפלות בחולים לא רק בתוך המשפחה, אלא גם בתור כוח העבודה שממלא את התפקידים הסיעודיים".

נשאיות איידס לא טופלו כראוי

מחלת האיידס, שהתפרצה בשנות ה-80, היא דוגמה נוספת לחשיבות של המגדר בדרכי הטיפול והדאגה לבריאות הציבור.

"בעוד המיקוד של הרופאים בעולם היה בעיקר בגברים הומוסקסואליים, שיעור גבוה מאוד של נשים שהיו חולות ונשאיות כלל לא זכה להתייחסות", אומרת ברוך. "לא הייתה מודעות, אז הן לא נבדקו ולא טופלו כראוי.

"הנושא של הדבקה בלידה ובהנקה, או בדיקת ההשפעה של תרופות נגד איידס על פריון וגינקולוגיה, הגיע להכרה רק בשלבים הרבה יותר מאוחרים של התפרצות המחלה. למעשה לא היה ייצוג ראוי לנשים במחקרים על איידס, והתרופות שפותחו, יועדו בעיקר לגברים".

בשנות ה-90 ייצוג הנשים במחקרים על איידס עמד על 9% בלבד. עם השנים עלה מספר הנשים שהשתתפו במחקרים שנעשו על האיידס. עם זאת, כשבוחנים את  387 המחקרים המשמעותיים ביותר שנערכו על איידס עד כה, מגלים שרק 23% מהנחקרים היו נשים, זאת למרות שאחוז הנשים מבין הנדבקים ההטרוסקסואלים עמד על שני שלישים בשנת 2010.

כוח משימה גברי-לבן

כשבוע לאחר התפרצות נגיף הקורונה מינה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כוח משימה שתפקידו להתמודד עם מגיפת הקורונה מטעם הבית הלבן. המטרה הרשמית של כוח המשימה הזה היא לשמור על בריאותם של האמריקאים ולספק לאזרחים מידע מהימן והנחיות לפעולה.

בסך הכל מונה הצוות 12 חברים,  מתוכם 11 גברים לבנים וגבר אחד סיניההרכב הלא מגוון שבחר טראמפ לטיפול בקורונה, מבלי לשלב בו נשים או מיעוטים, תואם את רוח התקופה של כהונתו כנשיא, ומצביע על כך שגם ב-2020 דרכי ההתמודדות בעולם עם משברים בריאותיים, מתעלמים מההקשר המגדרי.

ברוך מזכירה את ההשלכות של ההתעלמות הזו: "ידוע בעולם שאם קבוצה מסוימת באוכלוסיה לא מיוצגת בתוך תהליך קבלת ההחלטות היא נפגעת יותר והצרכים שלה לא מסופקים. במצבי חירום, כמו היום, הממשלות בעולם מתגייסות להגן על האוכלוסייה הכללית, כלומר על השכבה המרכזית והחזקה באוכלוסיה. כוח המשימה של טראמפ מייצג בדיוק את האוכלוסייה הזו – הגבר הלבן, ומעלה חשש שהדאגה לנשים ולמיעוטים האתניים הופכת להיות מותרות".

הנתונים על היעדר השוויון המגדרי ברפואה העולמית עקביים לאורך כל הדרך. מדו"ח Global Health 5050, של ארגון הפועל לשוויון מגדרי ברפואה העולמית, עולה כי 72% מראשי מערכות הבריאות בעולם הם גברים.

דונאלד טראמפ (צילום: קרוליין קאסטר AP)
דונאלד טראמפ (צילום: קרוליין קאסטר AP)

ברוך טוענת כי המבנה ההומוגני של מערכת הבריאות פוגע במיעוטים ולא מעניק לקבוצות המוחלשות את הטיפול המיטבי, גם בתקופות משבר שבהן הם האוכלוסייה המרכזית שנפגעת, והיא מדגימה: "בתקופה של התפרצות האיידס בארה"ב, למשל, הממשלה דרשה מהאזרחים לדווח על תסמיני המחלה לרשויות. אבל גברים הומוסקסואלים פחדו לדווח ולהיבדק, בגלל היחס העוין שהופגן כלפי הקהילה הגאה מהממסד וחוסר האמון שהם רחשו למערכת הבריאות.

"אני רק שואלת את עצמי עד כמה הנשים באפריקה הרגישו ביטחון ולגיטימציה לפנות למוסדות הבריאות על מנת להיבדק אם הן נושאות את נגיף האבולה? האם התלבטו וחיכו עם זה יום ועוד יום? בזמן ההתפרצות השאלות האלה קריטיות ועוסקות בחיים ומוות".

"אם, למשל, כל מערכת הבריאות מגויסת כעת לטפל במחלה, כיצד נשים יולדות כיום בסין? אנחנו לא יכולים לדעת עד כמה הצרכים של הנשים הסיניות מסופקים כיום, וצריכים לקחת בערבון מוגבל את המידע שמגיע מסין"

גם מול נגיף הקורונה ברוך מביעה דאגה כלפי הנשים הסיניות. "אם, למשל, כל מערכת הבריאות מגויסת כעת לטפל במחלה, כיצד נשים יולדות כיום בסין? אנחנו לא יכולים לדעת עד כמה הצרכים של הנשים הסיניות מסופקים כיום, וצריכים לקחת בערבון מוגבל את המידע שמגיע מסין. מהניסיון שנצבר עם מגיפת ה-SARS, אנחנו כבר יודעים שהיו בסין ניסיונות להסתרת מידע".

זמן ישראל הפנה לארגון הבריאות העולמי את השאלה האם נעשית הבחנה מגדרית בטיפול ובזיהוי נגיף הקורונה. בתגובה נמסר, כי הארגון מביא בחשבון את נושא המגדר בהתמודדות עם מגיפת הקורונה – אך לא נמסרו פרטים לגבי אופן ההתייחסות לנושא.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אם כפי שנאמר,נגיף הקורונה פוגע יותר בגברים מאשר בנשים,טיפשי הוא שלא לעשות מחקר בקשר לנגיף הזה ואחרים והשפעתו על נשים.הרי שאם יבינו את המנגנון שבו הוא פוגע פחות בנשים,אפשר יהיה לרתום אות... המשך קריאה

אם כפי שנאמר,נגיף הקורונה פוגע יותר בגברים מאשר בנשים,טיפשי הוא שלא לעשות מחקר בקשר לנגיף הזה ואחרים והשפעתו על נשים.הרי שאם יבינו את המנגנון שבו הוא פוגע פחות בנשים,אפשר יהיה לרתום אותו לפתור את הפגיעה בגברים.
מחקר לכל המחלות מוטה לנשים או ההפך,יכול לעזור למין השני.כיום לפי המאמר,מעט מאוד מחקרים נעשו עבור נשים בלבד.כמה מתוכם עזרו למין הגברי.

עוד 1,237 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 21 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: הליכוד החליט להתנגד לחוק בנושא איחוד משפחות

נתניהו תקף את מדיניות ה"אין הפתעות", שעליה סיכם לפיד עם מקבילו האמריקאי וטען שמשמעותה היא שישראל לא תוכל לתקוף את איראן מבלי לעדכן קודם את ארצות הברית, והדבר מהווה "פגיעה חמורה בליבת הביטחון" ● גנץ בתגובה: מביך ומסוכן שנתניהו עושה שימוש בשיחות אינטימיות עם בעלת ברית לצרכים פוליטיים ● גפני נגד בנט: "חתיכת אפס"

עוד 42 עדכונים

גבר שמדיר נשים צועק על יו"ר הוועדה המסדרת שהיא ילדה קטנה

במהלך דיון בועדה המסדרת בכנסת כינה ח״כ מאיר פרוש את עידית סילמן יו״ר הועדה המסדרת ויו״ר הקואליציה ״ילדה קטנה״ ו״תינוקת״.

מי שעוקבים אחרי סילמן בשבוע מאז הוקמה ממשלת השינוי ודאי יסכימו שאפשר כבר עכשיו להעניק לה את פרס גננת השנה. בטון סבלני ומכיל היא מציבה גבולות בריאים של שיח מכבד, כולל הסברים מעודדי אמפתיה וחיזוק הבטחון העצמי של לילדים האבודים של האופוזיציה.

בדיון בועדה המסדרת בכנסת כינה ח״כ מאיר פרוש את עידית סילמן, יו״ר הועדה ויו״ר הקואליציה ״ילדה קטנה״ ו״תינוקת״. העוקבים אחריה מאז הקמת ממשלת השינוי ודאי יסכימו שהיא ראויה לפרס גננת השנה

״הייתי מורה, מזכירה לך, אני זוכרת את הכל״ הצהירה לפני כמה ימים בועדה והמשיכה להסביר לקטי שטרית איך אנחנו מדברים כדי לא לפגוע בחברים:

״את, שכמוני ניהלה ביחד איתי בשנה האחרונה את השדולה לבריאות הנפש ומניעת אבדנות, לא יכולה להשתמש במילה 'פוסט-טראומה' לדיון הקודם, אנחנו נכבד את הפוסט-טראומטים. תודה חברת הכנסת. נדבר בשפה שהיא נכונה ומתאימה״.

כשאורית סטרוק נעלבה, היא הביעה תדהמה אמהית: ״שנייה הפניתי את הראש ופספסתי״, והתפנתה להשקיט ולבנות לסטרוק את הבטחון לדבר מול הכיתה.

אבל כשמאיר פרוש התחצף לא היתה ברירה אלא להשתמש בקול הממשמע, ואף להוציא אותו החוצה.

אני לא מקנאה במאיר פרוש. האיש ח״כ מ-1996. אבא שלו היה ח״כ לפניו. בן שלו ראש עירייה. הוא רגיל לחיים הטובים בשלטון, וכשמשהו לא מוצא חן בעיניו הוא עושה שביתת רעב או קושר את עצמו לדוכן הנאומים של הכנסת. מאיר פרוש הוא לא האיש שיתן לאיזה אשה להגיד לו מה לעשות. אך אבוי, קמה ממשלת שינוי. ממשלה, שמרוב שאין לחבריה מכנה משותף אידאולוגי, הם מוצאים מכנה משותף אדמיניסטרטיבי ואחרי 12 שנה שהכנסת והממשלה התנהלו כמו בית משוגעים, הם עושים ועושות סדר. פגישות שבועיות, אקסלים, וגם תרבות דיון אלמנטרית.

אני לא מקנאה במאיר פרוש. האיש ח״כ מ-1996. אבא שלו היה ח״כ לפניו. בנו ראש עירייה. הוא רגיל לחיים הטובים בשלטון. פרוש הוא לא האיש שיתן לאיזה אשה להגיד לו מה לעשות

אין מדינה דמוקרטית בעולם שבה גבר שמדיר נשים ממפלגתו היה יכול לצעוק על יו״ר הועדה המסדרת בפרלמנט שהיא ״ילדה קטנה״. העובדה שפרוש פרק עול כך מעידה לא רק על ההיררכיה השמרנית שלפיה הוא חי – אלוהים מעל האדם, הגבר מעל האשה, היהודי מעל הערבי, הסטרייט מעל הלהט״ב, הלבן מעל השחור, והמבוגר מעל הצעיר וכן הלאה – אלא על קושי אמיתי להבין שנגמרה החגיגה.

כשכל משאבי המדינה היו מגוייסים לטרלול האוטוקרטי של הנאשם בפלילים. שהגבר החרדי היה יכול לדבר איך שבא לו. שתרבות השחיתות והכאוס בירכה את ביזוי הזולת בקרקס שמרני, דורסני וגס רוח.

לממשלת השינוי יש עבודה רבה בניקוי אורוות השחיתות ובניית תשתית של ממשלה וכנסת מתפקדות. אבל יש לה גם עבודת חינוך חשובה. עליה לחנך את מי שעד לפני שבוע ידעו רק להשתין מהמקפצה, שכבוד הוא לא ירושה אלא תגמול לכבוד שאדם נותן לזולת, ללא הבדל דת, גזע ומין.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 434 מילים ו-1 תגובות

הוסטל של אלו"ט להורי דיירים: קחו אותם הביתה

הבקשה החריגה של ההוסטל לבוגרים עם אוטיזם נובעת ממחסור חמור במתנדבים, ועובדים שלא ממהרים לחזור מהחל"ת ● ההוסטל מפר לכאורה את ההסכם עם בני המשפחה, שכן הוא אמור לפעול כל השנה ● הורה לבן 32: "ביקשו שאקח אותו הביתה במשך השבוע וזה לא אפשרי. זו שערורייה" ● אלו"ט בתגובה: "תמיד קשה לגייס אנשי צוות ועכשיו אפילו יותר. פועלים לפתור את המצוקה בבית הספציפי"

עוד 585 מילים

הנוסעים עדיין לא נוהרים לרכבות כמו פעם

בימי השיא של טרום הקורונה, כ-270 אלף נוסעים מילאו את הרכבות בימי ראשון ● בשבוע שעבר, אחרי התאוששות עקבית במספר הנוסעים, התפוסה הגיעה ל-177 אלף ● לאן נעלמו כ-100 אלף? ● אפשרות מדאיגה במיוחד: בשנת הקורונה הם קנו אוטו ויושבים עכשיו בפקקים ● להחזיר אותם לרכבות הוא האתגר הגדול של מרב מיכאלי

עוד 791 מילים

למקרה שפיספסת

האטרקציה התיירותית הלוהטת במפרץ הפרסי סובלת בימים אלה מהתפרצות קורונה קשה ● זה קורה דווקא אחרי שיותר מ-70% מאוכלוסיית איחוד האמירויות חוסנה מפני הנגיף ● גם בבריטניה ובאיי סיישל המחוסנות אירעו התפרצויות ● אבל מספר החולים הקשים והמתים נותר נמוך, והמומחים אינם מודאגים. בינתיים

עוד 1,166 מילים

עוד מצעד איוולת של הימין הרדיקלי

קיום מצעד הדגלים בשבוע שעבר נבע משיקולים אינטרסנטיים צרים של פוליטיקאים רדיקלים חסרי אחריות. דווקא הנשים בממשלה הנכנסת יוכלו להוריד את גובה הלהבות ולהוביל אותנו לחברה מתוקנת ופחות משוסעת

התעקשותם של פוליטיקאים ימנים חסרי אחריות לקיים מצעד דגלים חוזר בניגוד לדרישת השב"כ וגורמים נוספים במערכת הביטחון, מהווה חציית קו אדום בוהק שמשקף התנהלות בה אנשי ציבור מקריבים את שלום וביטחון הציבור על מזבח המחלוקת והמתיחות הפוליטית.

התעקשות פוליטיקאים ימנים חסרי אחריות לקיים מצעד דגלים חוזר בניגוד לדרישת השב"כ וגורמים ביטחון נוספים, משקפת התנהלות של אנשי ציבור, המקריבים את שלום הציבור על מזבח המחלוקת הפוליטית

אין עוררין על העובדה שקיום מצעד הדגלים בהובלת חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר וחבר מרעיהם עשויה להבעיר מחדש את השטח. הם עלולים לשחק לידי חמאס, שעדיין נמצא בעיצומו של המאבק אל מול אבו מאזן וגורמי הפת"ח ביהודה ושומרון. זאת בעקבות ההחלטה לבטל את הבחירות לרשות במהלך החודש שעבר, דבר שכאמור היווה קטליזטור מרכזי בשיקולים לפתיחת חזית אל מול ישראל והוצאתו של חמאס מבידוד בינלאומי כמעט מוחלט, למעט הגב המדיני של איראן.

לא רק בשל התבטאויות פוליטיקאים ומנהיגים בישראל, ביו"ש וברצועת עזה, אלא גם מניתוח ההיסטוריה המאוד לא רחוקה של מצעד הדגלים האחרון, דאג חמאס למצב את עצמו כגורם הפלסטיני הראשי שיוצא להגנת קודשי האיסלאם במסגד אל אקצה ובשכונת שייח ג'ארח.

ההיסטוריונית פרופסור ברברה טוכמן הגדירה את המושג מדינאות אווילית באמצעות שלושה פרמטרים:

  1. חובה שתוצאותיה השליליות ייראו בעליל בזמן הביצוע ולא במבט לאחור.
  2. העובדה שעל שולחן מקבלי ההחלטות ניצבה אלטרנטיבה ראויה לפתרון המשבר שלא נלקחה בחשבון.
  3. ואותה מדיניות אווילית התבצעה על ידי קבוצה או שליט יחיד, ונשארה בתוקף במשך למעלה מדור פוליטי אחד.

האם אכן ישנה דרך פעולה אלטרנטיבית שראוי היה לנקוט בעת הזו? התשובה לכך ברורה; על פי המלצות המשטרה, מארגני המצעד יכולים היו לדחות אותו או להציע מסלול חלופי. למרות ההמלצות של גורמי הביטחון, בחרה קבוצה של חברי כנסת ואישי ציבור להפר את החלטות גורמי הביטחון, תוך שימוש נלוז בחסינות הפרלמנטרית ובגורמי האכיפה כדי לאבטח את הארוע הפרובוקטיבי שמתוכנן, ולתקוע מסמר בעיניהם של גורמי הביטחון והאכיפה.

קבוצת חכ"ים ואישי ציבור הפרה את החלטות גורמי הביטחון, תוך שימוש נלוז בחסינות הפרלמנטרית ובגורמי האכיפה כדי לאבטח את האירוע הפרובוקטיבי שתוכנן

ישראל היא חברה מרובת תרבויות. על מנהיגיה להכיר בכך ולדעת להקשיב גם לתפישות העולם ולקולות. אותם מנהיגים צריכים להנמיך את הלהבות, במקום ללבות את האש. הם צריכים לצמצם את מוקדי החיכוך, להבין אותם ולייצר שיח בין הניצים.

חלקים גדולים בעם מייחלים לממשלה שפויה שתרגיע את הרוחות ותעבוד בשביל הציבור, במקום  ממשלה שמלהיטה את הרוחות, וזורעת פחד ושנאה וחרדה תמידיים בלב הציבור.

הקולות הנשמעים על ידי ראשי מפלגות בקואליציה המתגבשת, יוצרים את הרושם שאנחנו צועדים בכיוון הנכון. מי היה מאמין למשל שאיבתיסאם מרעאנה תציע לעידית סילמן להתארח בביתה הואיל והאחרונה חוששת לביטחונה האישי.

אולי דווקא הנשים משני צדי המתרס הפוליטי יראו את הדרך הנכונה לחברה מתוקנת. בסוף השבוע האחרון פרסם דוברו האישי יאיר לפיד פוסט בפייסבוק, שבו גולל את הסיבה העיקרית להצלחת המו"מ הפוליטי הקשה והמורכב שידענו מאז קום המדינה, כשהסיבה לדבריו היא אותן חברות כנסת שמגיעות מהמפלגות השונות.

זאת בזכות היצירתיות והסבלנות, שאינה נכנעת לקשיים ויודעת לשים את מאבקי האגו והשררה בצד. התנהלותן האצילית של אותן פוליטיקאיות משקפת יכולת לדחות סיפוקים ורצונות מידיים ולראות מעבר לאופק. הן אלה שיצליחו להתגבר על מדיניות האיוולת.

מה הסיבה שהמו"מ הפוליטי המסובך בתולדות המדינה הצליחבמסדרון הארוך בקומה ה-6 של כפר המכביה התקבצו במשך 28 יום הכוחות…

Posted by Roei Konkol on Friday, June 4, 2021

פרופ' אסנת עקירב היא פרופסורית ישראלית למדע המדינה וראש החוג לממשל ולחברה אזרחית באקדמית גליל מערבי (צילום: אקדמית הגליל המערבי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 506 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

34 תפקידים בכירים במינויים אישיים ממתינים לאיוש בלשכת ראש הממשלה ● אבל הכיסאות והפאנלים כבר הוחלפו, ואתמול נפגשה הממשלה החדשה לישיבת עבודה ראשונה ● שבוע אחרי השבעתה, ממשלת בנט-לפיד החלה לעבוד, ובעלי התפקידים בלשכות מסתגלים למציאות חדשה - כולל מצוקת חנייה

עוד 891 מילים ו-1 תגובות

אז מה למדנו מהעשור החולף? ● שהגירעון התקציבי יוצא בערך כפול מהתחזית ● שפיקוח הכנסת על פעילות הממשלה נחלש ● ושבפועל, התקציב הפך לפלסטלינה בידי הממשלה ● אם ממשלת בנט-לפיד מבקשת באמת לחולל שינוי בעקרונות השלטוניים בישראל, עליה לבחור, כאקט אסטרטגי, להעביר את תקציב המדינה כל שנה ● פרשנות

עוד 1,154 מילים

המשחק הכפול של הנגיד

נגיד בנק ישראל אמיר ירון ממליץ בתקשורת על הגדלת היצע הדירות כפתרון לביקוש הרב ומתעקש שזה מה שיביא להתמתנות המחירים ● אבל בפועל, הוא עצמו קיבל החלטות שנועדו לגרום למצב ההפוך ● פרשנות

עוד 720 מילים ו-1 תגובות

תחקיר מסיבות רועשות, תאורה חזקה - ובקרוב מתחם הופעות ענק

רט"ג הכריזה על מכתש רמון כשמורת אור כוכבים ● אלא שבלב המכתש מקיימים לאחרונה אירועים והופעות ● מטיילים מתלוננים על תאורה חזקה ורעש שמגיע למרחקים ● ראש המועצה אישר הקלות ליזמים ומקדם בשטח הסמוך הקמה של אמפי הופעות ● ברט"ג חתמו על התוכנית בלי תסקיר סביבתי, והתושבים חוששים שמדובר באסון סביבתי

עוד 2,716 מילים ו-2 תגובות

אדלשטיין: נתניהו עשה כל טעות אפשרית, אנצח אותו בפריימריז

הממשלה בוחנת את האפשרות לקנוס הורים לילדים מפרי בידוד ● במשרד הבריאות שוקלים להחזיר את חובת המסכות בחללים סגורים ● אלקין אחראי למצוא פתרון למתנגדי חוק האזרחות ● הציונות הדתית פתחה לשכה במאחז אביתר ● ליברמן ואלקין שוקלים תוכנית המשך ל"מחיר למשתכן" ● עובדים במשרד רה"מ מאששים: "הייתה גריסה משמעותית" של מסמכים

עוד 63 עדכונים

הקואליציה והאופוזיציה נערכות למלחמת התשה

נתניהו החליט בסוף השבוע להתנגד לחוק האזרחות, מה שאומר שלממשלה אין רוב ● במקום, הליכוד יגיש הצעת חוק הגירה דרקוני על מנת להביך את הקואליציה ● מקורב לנתניהו: "אנחנו לא משנים את הערכים שלנו, אנחנו מקצינים אותם" ● בליכוד בינתיים מסתמנת פשרה: הפריימריז ייערכו בדצמבר ● ואילו גנץ מתנהל כמי שיצא למסע נקמה אישי נגד נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד תגובה. אני אחד שמאמין שכדה"א חייב להיפרד בהדרגה המקפיטליזם, אחרת, פיניטו, טוטאל-לוס; זאת דעתי, והיא מוצקה ביותר, אם אשנה את דעתי - אודיע זה ברבים זה. לענייננו, הממשלה הזאת בנויה מכא... המשך קריאה

עוד תגובה.
אני אחד שמאמין שכדה"א חייב להיפרד בהדרגה המקפיטליזם, אחרת, פיניטו, טוטאל-לוס; זאת דעתי, והיא מוצקה ביותר, אם אשנה את דעתי – אודיע זה ברבים זה.
לענייננו, הממשלה הזאת בנויה מכאלה שממש לא מתחברים לאג'נדה שלי, לאנטי-קפיטליזם, ובכל זאת לתחושתי, ההתגלגלות של העניינים אולי, אולי, לא בטוח, אולי, תביא לשינוי גם בתפיסת העולם הכללית בנושא הנדון – אולי!
אף אחד לא יודע מה יהיה, הכל סטטיסטיקה והסתברות, אך ההגיון הישר, שלי לפחות, אומר שבקצב הזה כדה"א לא ישרוד

חקירת מכירת צוללות אסטרטגיות למצריים מאחורי גבם של שר הבטחון והרמטכל זאת לא רדיפה אישית. זאת חקירת העבירה הבטחונית הכי חמורה מזה 2000 שנה זה ברמה של ישראל מוכרת צנטרגופות לאירן. גם זה ... המשך קריאה

חקירת מכירת צוללות אסטרטגיות למצריים מאחורי גבם של שר הבטחון והרמטכל זאת לא רדיפה אישית. זאת חקירת העבירה הבטחונית הכי חמורה מזה 2000 שנה

זה ברמה של ישראל מוכרת צנטרגופות לאירן. גם זה היה יחשב אישי?

אני באופן אישי מאמין שקושי מחשל, שאתגרים מייצרים תושייה ויצירתיות: ככל שהאופוזיציה תתיש את הקואליציה, ככה ישראל תרויח, תשתפר, תשתדרג, תתייעל. ביבי וחסידיו זה ארגון פשע, וארגון פשע כשעול... המשך קריאה

אני באופן אישי מאמין שקושי מחשל, שאתגרים מייצרים תושייה ויצירתיות: ככל שהאופוזיציה תתיש את הקואליציה, ככה ישראל תרויח, תשתפר, תשתדרג, תתייעל. ביבי וחסידיו זה ארגון פשע, וארגון פשע כשעולים עליו הוא עוד יותר פושע, עוד יותר 'כל האמצעים כשרים' וכו'. לתחושתי, לפיד ושותפיו לא פראיירים, הם יודעים עם מי יש להם עסק, ולכן ידעו את השבילים ללכת בהם כדי להתמודד עם ההפרעה החולנית של הצחנה הקיצונית שזה עתה סולקה מהשלטון

עוד 662 מילים ו-3 תגובות

בלפור יפונה ב-10 ביולי, עד אז לא יתקיימו שם פגישות רשמיות

גנץ: מקדם ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות ● הליכוד: ממשיך ברדיפה עיוורת נגד נתניהו ● במשרד רה״מ יבחנו בשבוע הקרוב את הטענות לגריסת מסמכים ● אשכנזי: היינו צריכים להיות יותר אגרסיביים עם נתניהו ● משרד הבריאות: החיסונים שהעברנו לפלסטינים תקינים ● הרשות: היו עלולים להוביל לאסון ● מחר צפויה הממשלה לאשר את ועדת החקירה לאסון במירון

עוד 18 עדכונים

בריטניה סוערת לאחרונה סביב שחרורו הצפוי של הרוצח קולין פיצ'פורק, אחרי 33 שנים בכלא ● פיצ'פורק, שאנס ורצח שתי נערות בשנות ה-80, הוא הרוצח הראשון בהיסטוריה שנתפס בזכות שימוש בפרופיל די-אן-איי בחקירת משטרה ● שאול אדר ראיין בעבר את אלק ג'פריס, המדען שפיצח את השיטה ועזר בתפיסת פיצ'פורק ● כעת הוא חוזר אל הפרשה ששינתה לחלוטין את המדע הפורנזי

עוד 2,532 מילים

לראשונה מאז ימי היטלר: רב צבאי בגרמניה

הוא בן למשפחת שורדי שואה ומבין היטב את כל מי שחושב שהוא השתגע ● רבי מרדכי אליעזר באלה, הרב הראשון של צבא גרמניה אחרי כמעט 90 שנה, מסביר בראיון לזמן ישראל: "אנחנו לא צריכים לתת להיסטוריה לשתק אותנו ולמנוע מאיתנו להתקדם"

עוד 908 מילים

אנטישמיות אריסטוקרטית מאוד

משפחת אצולה גרמנית תובעת פיצויים על נכסים שהוחרמו על ידי הרוסים אחרי מלחמת העולם השנייה ● עליה להוכיח שנסיך הכתר וילהלם לא תמך בנאצים ● ד"ר סטפן מלינובסקי, שחקר את היחסים בין היטלר לאצולה, מסביר שהתביעה פותחת תיבת פנדורה עצומה ● נכון, ניסיון ההתנקשות בפיהרר ב-1944 משויך לבני אצולה, אך איש לא יוכל למחוק מההיסטוריה את יחסיהם הבעייתיים עם הנאצים

עוד 2,062 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה