תושבי יפן מודאגים ומתגוננים מווירוס הקורונה (צילום: AP)
AP

המדע הרבה פחות מתעניין בנשים שחלו בקורונה. וזה עלול לעלות להן בחיים

במגפות עבר, כמו אבולה, זיקה ואיידס, למין ולמגדר של החולה היו השלכות חשובות על בריאות הציבור ● למרות זאת, נראה כי ממשלת סין אינה מקדישה לכך תשומת לב מיוחדת ● אחיות בהריון מגישות שם סיוע לחולים, וככל הנראה גם מירוץ המחקר בנושא מתעלם מהביולוגיה הנשית ● גם צוות המשימה של טראמפ מורכב כולו מגברים

בסוף השבוע פרסמה הטלוויזיה הרשמית בסין סרטון שבו נראתה האחות זהוא יו כשהיא מטפלת בחולים שנדבקו בקורונה, בעודה בחודש התשיעי להריונה.

למרות שהסרטון הציג את האחות כגיבורה הפועלת מבחירה חופשית, הוא עורר ביקורת נוקבת והביא לכותרות זועמות ברחבי העולם, סביב השאלה האם הכרחי שדווקא אחות בהריון מתקדם, תהיה בחזית הטיפול בחולים עם נגיף מסוכן?

ביקורת נמתחה גם על סרטון רשמי נוסף שפורסם בסין, המתעד אחיות שמגלחות את ראשן, כדי שיוכלו "לשמור על היגיינה בצורה אפקטיבית ולמנוע את התפשטות הנגיף". הפעם הטענה הייתה להשפלה ושימוש בנשים לתעמולה.

צילום מסך מתוך סרטון שפורסם הסיני, ובו אחות אמיצה בהריון מטפלת בחולים שנדבקו בנגיף הקורונה
צילום מסך מתוך סרטון שפורסם בסין, ובו אחות אמיצה בהריון מטפלת בחולים שנדבקו בנגיף הקורונה

בזמן שחלף מאז הפרסום בסין, הסרטונים האלה הורדו מהרשת, ככל הנראה על ידי השלטונות. ואולם הזעם שפרסום הסרטונים עורר, איפשר הצצה למה שמתרחש בסין המסוגרת, והעלה לדיון שאלה שבדרך כלל לא מדובר בה בשלבי ההתפרצות הקריטיים של המגפות – שאלת המגדר.

"מדובר בשלבי התפרצות מאוד ראשוניים, ואנחנו עדיין לא יכולים להסיק מסקנות כיצד הווירוס משפיע על נשים לעומת גברים. אבל יש מחלות שפוגעות בנשים בצורה ייחודית, וצריך להביא את זה בחשבון גם הפעם"

"מדובר בשלבי התפרצות מאוד ראשוניים, ואנחנו עדיין לא יכולים להסיק מסקנות כיצד הווירוס משפיע על נשים לעומת גברים", אומרת ד"ר ליאור ברוך, מומחית ברפואה פמיניסטית. "אבל יש מחלות שפוגעות בנשים בצורה ייחודית, וצריך להביא את זה בחשבון גם הפעם".

צילום מסך מתוך סרטון שפורסם בסין ובו אחיות מגלחות את שיער ראשן כדי לשמור על היגיינה בעת הטיפול בחולים שנדבקו בקורונה
צילום מסך מתוך סרטון שפורסם בסין ובו אחיות מגלחות את שיער ראשן כדי לשמור על היגיינה בעת הטיפול בחולים

על פי מחקרים על מגפות עבר, כמו אבולה, זיקה ואיידס, למין ולמגדר של החולה יש השלכות חשובות על בריאות הציבור בשתי רמות, לדברי ברוך.

"ברמה הביולוגית – לעתים הווירוס משפיע על נשים שונה מאשר על גברים, בכל הקשור ללידות, גינקולוגיה ולהבדלים ביולוגים האחרים.

"אבל גם ברמה הפוליטית והחברתית ההבדלים המגדריים חשובים, משום שהתפקידים שממלאות נשים בחברה והאמון שלהן במערכת הבריאות שונים, ועלולים לחשוף אותן למחלה יותר מאשר גברים".

נדבקים ללא הבדל מגדרי, יותר נשים מתות

המחקר הראשון על נגיף קורונה, שבדק את המגדר, נערך כבר בשבוע הראשון של ההתפרצות והתבסס על 99 חולים, שהגיעו לטיפול במחוז ווהאן בסין במהלך חודש ינואר. 67 מהנדבקים היו גברים ו-32 נשים.

ממצאי המחקר פורסמו במגזין הרפואי Lancet, תחת כותרת המצביעה על כך שהווירוס פוגע בגברים יותר מאשר בנשים. החוקרים גם ציינו בכתבה כי ייתכן שנשים עמידות יותר לווירוס בגלל הבדלים הורמונליים ומערכת חיסונית חזקה.

במחקר מקיף יותר שנערך בסין, ושממצאיו פורסמו ב-18 בפברואר, נמצא כי שיעור הגברים הנדבקים אינו שונה משמעותית משיעור הנשים, וכי 51% מתוך 44,672 מקרי ההידבקות שזכו להכרה רשמית ונבדקו היו של גברים.

אחוז התמותה בקרב גברים נמצא גבוה יותר בהשוואה לנשים – 2.8% גברים לעומת 1.7% נשים, אך החוקרים ציינו כי מוקדם מדי לקבוע אם הביולוגיה הנשית חסינה יותר לווירוס הקורונה, או אם מדובר בקשר נסיבתי בלבד.

ד״ר ליאור ברוך (צילום: איירין אקסן לונדון)
ד״ר ליאור ברוך (צילום: איירין אקסן לונדון)

ברוך מביעה חשש מפני הנטייה לבחון הן מחלות והן את הטיפול בהן בעיקר על אוכלוסיית הגברים, בין השאר, משום ש"המחקר על עכברות נקבות יקר יותר מאשר על עכברים זכרים", כדבריה.

"השאלה שאני שואלת היא האם כעת במהלך פיתוח החיסון לנגיף הקורונה, נשים נכללות בפיתוח, או לכל הפחות האם נכללות בו נקבות של בעלי חיים?

"אני לא בטוחה שבזמנים כל כך קריטיים נכון להקצות את המשאבים דווקא לנושא המין והמגדר, אבל זה דבר שצריך לתת עליו את הדעת. מדובר במאמץ קטן שיכולה להיות לו תועלת גדולה על בריאות הציבור".

הלקח מהתפרצות הזיקה והאבולה

נגיף הזיקה, שהכניס את העולם למצב חירום בהנחיית ארגון הבריאות העולמי בפברואר 2016, הדגיש את חשיבות הדיון המגדרי כבר בשלבים הראשוניים של התפרצות המגיפה. בעוד שהמחלה המועברת לאדם על ידי יתושים, יכולה להיות קלה יחסית, הרי שיש לה השלכות גורליות על נשים בהריון ועל העוברים ברחמן.

בתקופת ההתפרצות של הזיקה בברזיל, עלה בחדות מספר התינוקות הסובלים מתסמונת מיקרוצפליה, שבה ראשם קטן דרמטית מהנורמה, ל-4,000 מקרים בתקופת ההתפרצות, בהשוואה ל-150 מקרים בשנת 2014. עוד התגלה כי גברים יכולים להעביר את המחלה באמצעות זרע, גם 3 חודשים לאחר חשיפתם לנגיף.

התפרצות האבולה בקונגו. שני שלישים מהחולים שמתו במדינה מהמגיפה היו נשים (צילום: AP Photo/Jerome Delay)
התפרצות האבולה בקונגו. שני שלישים מהחולים שמתו במדינה מהמגיפה היו נשים (צילום: AP Photo/Jerome Delay)

גם במגיפת האבולה, שההתפרצות האחרונה שלה הייתה בשנת 2014 באפריקה, נמצא בדיעבד כי אחוזי החשיפה לנגיף והתמותה של נשים ממנו היו גבוהים משמעותית משיעור הגברים.

בניגריה, מבין כל הנדבקים במחלה, 55% היו נשים לעומת 45% גברים. בקונגו הנתונים היו אף גבוהים יותר, ומתוך כלל הנדבקים במחלה שני שלישים היו נשים.

כמה מחקרים קישרו בין שיעורי ההידבקות הגבוהים של נשים באבולה לבין תפקידן המגדרי ברוב תרבויות העולם, כמטפלות עיקריות בבני משפחה בכלל, ובחולים בפרט.

בקונגו, שני שלישים מהנדבקים באבולה היו נשים. מחקרים קישרו בין שיעורי ההידבקות הגבוהים של נשים בנגיף לבין תפקידן המגדרי ברוב תרבויות העולם, כמטפלות עיקריות בבני משפחה בכלל, ובחולים בפרט

"תפקידן המסורתי של נשים בחברה כמטפלות נכון לכל העולם, ולא רק לאפריקה", מציינת ברוך. "הן מטפלות בחולים לא רק בתוך המשפחה, אלא גם בתור כוח העבודה שממלא את התפקידים הסיעודיים".

נשאיות איידס לא טופלו כראוי

מחלת האיידס, שהתפרצה בשנות ה-80, היא דוגמה נוספת לחשיבות של המגדר בדרכי הטיפול והדאגה לבריאות הציבור.

"בעוד המיקוד של הרופאים בעולם היה בעיקר בגברים הומוסקסואליים, שיעור גבוה מאוד של נשים שהיו חולות ונשאיות כלל לא זכה להתייחסות", אומרת ברוך. "לא הייתה מודעות, אז הן לא נבדקו ולא טופלו כראוי.

"הנושא של הדבקה בלידה ובהנקה, או בדיקת ההשפעה של תרופות נגד איידס על פריון וגינקולוגיה, הגיע להכרה רק בשלבים הרבה יותר מאוחרים של התפרצות המחלה. למעשה לא היה ייצוג ראוי לנשים במחקרים על איידס, והתרופות שפותחו, יועדו בעיקר לגברים".

בשנות ה-90 ייצוג הנשים במחקרים על איידס עמד על 9% בלבד. עם השנים עלה מספר הנשים שהשתתפו במחקרים שנעשו על האיידס. עם זאת, כשבוחנים את  387 המחקרים המשמעותיים ביותר שנערכו על איידס עד כה, מגלים שרק 23% מהנחקרים היו נשים, זאת למרות שאחוז הנשים מבין הנדבקים ההטרוסקסואלים עמד על שני שלישים בשנת 2010.

כוח משימה גברי-לבן

כשבוע לאחר התפרצות נגיף הקורונה מינה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כוח משימה שתפקידו להתמודד עם מגיפת הקורונה מטעם הבית הלבן. המטרה הרשמית של כוח המשימה הזה היא לשמור על בריאותם של האמריקאים ולספק לאזרחים מידע מהימן והנחיות לפעולה.

בסך הכל מונה הצוות 12 חברים,  מתוכם 11 גברים לבנים וגבר אחד סיניההרכב הלא מגוון שבחר טראמפ לטיפול בקורונה, מבלי לשלב בו נשים או מיעוטים, תואם את רוח התקופה של כהונתו כנשיא, ומצביע על כך שגם ב-2020 דרכי ההתמודדות בעולם עם משברים בריאותיים, מתעלמים מההקשר המגדרי.

ברוך מזכירה את ההשלכות של ההתעלמות הזו: "ידוע בעולם שאם קבוצה מסוימת באוכלוסיה לא מיוצגת בתוך תהליך קבלת ההחלטות היא נפגעת יותר והצרכים שלה לא מסופקים. במצבי חירום, כמו היום, הממשלות בעולם מתגייסות להגן על האוכלוסייה הכללית, כלומר על השכבה המרכזית והחזקה באוכלוסיה. כוח המשימה של טראמפ מייצג בדיוק את האוכלוסייה הזו – הגבר הלבן, ומעלה חשש שהדאגה לנשים ולמיעוטים האתניים הופכת להיות מותרות".

הנתונים על היעדר השוויון המגדרי ברפואה העולמית עקביים לאורך כל הדרך. מדו"ח Global Health 5050, של ארגון הפועל לשוויון מגדרי ברפואה העולמית, עולה כי 72% מראשי מערכות הבריאות בעולם הם גברים.

דונאלד טראמפ (צילום: קרוליין קאסטר AP)
דונאלד טראמפ (צילום: קרוליין קאסטר AP)

ברוך טוענת כי המבנה ההומוגני של מערכת הבריאות פוגע במיעוטים ולא מעניק לקבוצות המוחלשות את הטיפול המיטבי, גם בתקופות משבר שבהן הם האוכלוסייה המרכזית שנפגעת, והיא מדגימה: "בתקופה של התפרצות האיידס בארה"ב, למשל, הממשלה דרשה מהאזרחים לדווח על תסמיני המחלה לרשויות. אבל גברים הומוסקסואלים פחדו לדווח ולהיבדק, בגלל היחס העוין שהופגן כלפי הקהילה הגאה מהממסד וחוסר האמון שהם רחשו למערכת הבריאות.

"אני רק שואלת את עצמי עד כמה הנשים באפריקה הרגישו ביטחון ולגיטימציה לפנות למוסדות הבריאות על מנת להיבדק אם הן נושאות את נגיף האבולה? האם התלבטו וחיכו עם זה יום ועוד יום? בזמן ההתפרצות השאלות האלה קריטיות ועוסקות בחיים ומוות".

"אם, למשל, כל מערכת הבריאות מגויסת כעת לטפל במחלה, כיצד נשים יולדות כיום בסין? אנחנו לא יכולים לדעת עד כמה הצרכים של הנשים הסיניות מסופקים כיום, וצריכים לקחת בערבון מוגבל את המידע שמגיע מסין"

גם מול נגיף הקורונה ברוך מביעה דאגה כלפי הנשים הסיניות. "אם, למשל, כל מערכת הבריאות מגויסת כעת לטפל במחלה, כיצד נשים יולדות כיום בסין? אנחנו לא יכולים לדעת עד כמה הצרכים של הנשים הסיניות מסופקים כיום, וצריכים לקחת בערבון מוגבל את המידע שמגיע מסין. מהניסיון שנצבר עם מגיפת ה-SARS, אנחנו כבר יודעים שהיו בסין ניסיונות להסתרת מידע".

זמן ישראל הפנה לארגון הבריאות העולמי את השאלה האם נעשית הבחנה מגדרית בטיפול ובזיהוי נגיף הקורונה. בתגובה נמסר, כי הארגון מביא בחשבון את נושא המגדר בהתמודדות עם מגיפת הקורונה – אך לא נמסרו פרטים לגבי אופן ההתייחסות לנושא.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אם כפי שנאמר,נגיף הקורונה פוגע יותר בגברים מאשר בנשים,טיפשי הוא שלא לעשות מחקר בקשר לנגיף הזה ואחרים והשפעתו על נשים.הרי שאם יבינו את המנגנון שבו הוא פוגע פחות בנשים,אפשר יהיה לרתום אות... המשך קריאה

אם כפי שנאמר,נגיף הקורונה פוגע יותר בגברים מאשר בנשים,טיפשי הוא שלא לעשות מחקר בקשר לנגיף הזה ואחרים והשפעתו על נשים.הרי שאם יבינו את המנגנון שבו הוא פוגע פחות בנשים,אפשר יהיה לרתום אותו לפתור את הפגיעה בגברים.
מחקר לכל המחלות מוטה לנשים או ההפך,יכול לעזור למין השני.כיום לפי המאמר,מעט מאוד מחקרים נעשו עבור נשים בלבד.כמה מתוכם עזרו למין הגברי.

עוד 1,237 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 30 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

להתראות, טוקיו המפסידים והמרוויחים מדחיית האולימפיאדה

ספורטאים בארץ ובעולם קיבלו ברגשות מעורבים את דחיית המשחקים בטוקיו ● מצד אחד, חלקם יתקשו להבטיח את מקומם באולימפיאדה שתיערך רק בקיץ הבא ● מצד שני, הם חששו מהכוונה של חלק מהמדינות להכניס אותם לבידוד מיוחד עד הקיץ - אם המשחקים לא יידחו ● ואף אחד מהם, כמובן, לא רוצה לסכן את חייו בשביל מדליה ● רונן דורפן יצא בעקבות ההחלטה שמטלטלת את הספורט הבינלאומי

עוד 1,699 מילים

כחול-לבן טובלת בביצת הקואליציה ושרץ גדול בידה

מלחמה על הדמוקרטיה? מאבק בשחיתות? גנץ ומפלגתו מיישמים למעשה את פסקת ההתגברות, שהפכה לאחד מסמלי ההתנגדות שלהם לממשלת נתניהו ● ואם לא די בזה, אין להם שום בעיה עם הממשלה המפלצתית שהם הולכים להקים עם נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 719 מילים ו-1 תגובות

תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה של ישראל

בממשלה המתגבשת, כך מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים בזמן ש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים בלי שום תמיכה.

מדובר כנראה ב-15 תיקים לחוסן לישראל. סיעה בת 15-16 חברי כנסת חסרי ניסיון פוליטי ברובם (בתוספת הנדל והאוזר, כנראה).

ייתכן מאד גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיושב ראש הכנסת אחרי שסירב לכבד את רצון הרוב הפרלמנטרי ולאחר מכן הפר צו בג"צ.

בממשלה המתגבשת, מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים, כש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים ללא תמיכה.ייתכן גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיו"ר הכנסת אחרי שהפר צו בג"צ

לפי הפרשן רביב דרוקר, גנץ יסכים לחקיקת ביטול הלכת דרעי-פנחסי, כלומר לאפשרות כהונת שר שנאשם במשפט פלילי. זאת כדי לאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקומו לאחר מימוש הרוטציה (שלעולם לא תתממש, אבל החוק הפרסונלי והמביש הזה כבר יהיה עובדה מוגמרת).

ליצמן יישאר שר הבריאות. דרעי יישאר שר הפנים.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי. אני מתפלל שהדבר לא יתרחש.

סיעת היחיד של אורלי לוי-אבוקסיס תקבל את תיק השוויון החברתי (או: תיק אי השוויון החברתי, אם לדבר בכנות).

אני מבין שהחשש מהתפשטות נגיף הקורונה הוא עמוק ורציני. ואני מבין את החשש להיות במצב הקריסה של איטליה וספרד. במיוחד אחרי הזנחת מערכת הרפואה הישראלית לאורך עשור.

אבל זו בדיוק הייתה הסיבה למנות יושב ראש פרלמנט מכחול-לבן, לאייש ועדות פרלמנטריות לפיקוח פרלמנטרי על הממשלה, לתמוך בכל צעד חיובי של הממשלה במאבקה בקורונה ולהתנגד לכל שיקול פוליטי מצד נתניהו או לצעדים פסולים או שגויים שמטרתם הסתרת מחדל הפקרת מערכת הבריאות לאורך עשור.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי

בואו נתמקד רגע בתסריט הדמיוני והמופרך שלא יתתמש: נניח שהרוטציה תתקיים (כאמור: אין מצב). ואז מה? גנץ יעמוד בראש ממשלה שנתמכת בידי 58 חברי כנסת מגוש פולחן האישיות. לצדו רק 15-16 חברי כנסת מטעם חוסן לישראל. ואולי עמיר פרץ ושמולי.

בממשלתו יכהנו יריב לוין, ישראל כץ, ניר ברקת, מירי רגב, דוד אמסלם, נפתלי בנט, יעקב ליצמן, אריה דרעי ובצלאל סמוטריץ'. ונתניהו.

אז נסכם: עכשיו, כך מדווחים בתקשורת, מתקיים מו"מ בלתי נתפס על עיגון בחוק יסוד של הלכת דרעי-פנחסי. כלומר: לא רק ראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום. גם שר יוכל לכהן גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. הפוך ב-180 מעלות מכל הבטחותיו של גנץ. מתשתיתה הרעיונית של כניסתו לפוליטיקה.

וכל זה מתרחש מיד לאחר שנתניהו ואדלשטיין ניסו לנטרל את בחירת הרוב הפרלמנטרי שמבטא את בחירת רוב האזרחים, לאחר שהם ביזו את פסק דינו של בג"צ תוך ששרי נתניהו משתלחים בבג"צ, לאחר שנתניהו לא הפסיק לרגע ליצור דלגיטימציה לכל ממשלה אפשרית בתמיכת הרשימה המשותפת (כלומר: דלגיטימציה הן לשוויון הפוליטי והאזרחי של 20 אחוז מאזרחי המדינה והן לכל אפשרות להקמת ממשלת שמאל), ובתום עשור שבמהלכו כל מי שנכנס משמאל או ממרכז לממשלות נתניהו, התאדה והפך לגוויה פוליטית.

ומעל הכל: ההתנהלות המדהימה של גנץ ואשכנזי, העצימה את חוסר האמון של האזרחים בנבחרי הציבור ובכך פגעה אנושות בתשתית החברתית החיונית לקיום מדינה דמוקרטית.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות

קשה לחשוב על הפרת אמונים פוליטית חמורה מזו של גנץ ואשכנזי. קשה לחשוב על שבירת אמון יותר חזקה. קשה גם להפריז בעוצמת הנזק שחוללו גנץ-אשכנזי לתשתית שעליה בנויה חברה שמתיימרת להיות דמוקרטית: עמידה בעקרונות הכי יסודיים שלך ובהתחייבויות הכי יסודיות שלך. והם גם הנציחו את מעמדו ההרסני של נתניהו בעיני תומכיו כקוסם בלתי מנוצח שלא ניתן להעמיד מולו שום אלטרנטיבה.

זוהי תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה שעוברת מדינת ישראל. נזק עצום ומקיף לדמוקרטיה. והפרת אמון איומה של מיליוני אזרחים.

חבל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים

יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים נדבקה בקורונה

מטעם ראש הממשלה נמסר: נפעל לפי הנחיות משרד הבריאות ● מגעים מתקדמים של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי להצטרפות לממשלת נתניהו-גנץ ● בשמאל זועמים על ההחלטה ● דיווח על הקמת שני משרדי ממשלה: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים

10:00 עריכה

גורמים בכחול לבן: הליכוד מבקש להגדיל את הממשלה ל-36 שרים

09:35 עריכה

גורמים בעבודה מסרו הבוקר למעריב אונליין כי המגעים של עמיר פרץ לכניסה לממשלה מתנהלים מול בני גנץ ולא מול בנימין נתניהו. התיקים שפרץ יקבל יהיו על מכסת כחול לבן.

09:05 עריכה

ח"ב אבי ניסנקורן: הבוקר סוכם כי הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות יידחה לינואר 2021 – בעקבות משבר הקורונה. "בתקופה זו נגבש פתרון קבע שימנע פגיעה באזרחים הוותיקים".

08:52 עריכה

ועדת הקורונה בכנסת, בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד), תתכנס היום לדיון בנושא רכש מכונות הנשמה וציוד רפואי.

08:34 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה) בראיון בגל"צ: "אנחנו מבינים שאי אפשר היה להקים ממשלת ימין כמו שרצינו, אבל לא יכול להיות שיימכר לשמאל בשביל 17 מנדטים כל מה שחשוב לימין. גם הימין צריך לשמור על ערכיו".

על השאלה האם ישנה אפשרות שמפלגתה לא תיכנס לממשלה ענתה שקד: "אף אחד מאיתנו לא נולד שר, אופוזיציה היא לא מילה גסה. הלכנו דרך ארוכה עם המפלגות החרדיות והליכוד, אך השותפות הזו לא תישמר בכל מחיר".

איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:12 עריכה

ח"כ אורנה ברביבאי (יש עתיד): "פוחדים מהקורונה? השבוע למדתי כי שררה היא מגפה הרבה יותר מסוכנת".

08:05 עריכה

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הגיב בראיון בכאן רשת ב' על המגעים להקמת ממשלת נתניהו-גנץ. 

"המדיניות של הממשלה הזאת לא שונה בשום דבר מכל מה שרצו לעשות קודם. אנחנו רואים ממשלה שתטוס לשום מקום, בלי שום כיוון ובלי שום אג'נדה. חשבתי שגנץ רץ לראשות הממשלה בסוף מסתבר שהוא רץ להיות יו"ר הכנסת", אמר פורר.

07:43 עריכה

ח"כ לשעבר עמר בר לב ממפלגת העבודה על רק הדיווח כי הח"כים פרץ ושמולי ממפלגתו צפויים להיכנס לממשלת נתניהו-גנץ: "אמרנו שלא ניכנס, ובאמת לא נכון להיכנס. אמרנו שתחת נאשם בפלילים לא ניכנס, ברמה העקרונית והפרקטית, ודבר שני אמרנו שלא ניכנס כי אנחנו רוצים לשנות את המדיניות".

עוד הוסיף בר לב בראיון בגל"צ: "רק לפני שבוע אורלי לוי-אבקסיס התנתקה ממפלגת העבודה וקראנו לה בוגדת. היינו המומים מהמהלך הבוגדני הזה, ולפני מספר ימים בני גנץ הצטרף, וזה שכולם בוגדים בעקרונות שלהם זה לא סיבה בשבילנו לעשות מהלך דומה. אני מקווה שעמיר לא ייכנס לממשלה".

07:39 עריכה

ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן התראיין הבוקר בגל"צ ודחה את הביקורת על גידול תיקי השרים בעקבות המשא ומתן הקואליציוני: "בחירות חדשות יעלו כמו 900 משרות של שרים".

כמו כן, על רקע הדיווח שיועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, רבקה פאלוך, נדבקה בקורונה, אמר ביטון כי הוא נפגש איתה לאחרונה.

מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
07:19 עריכה

ח"כ יאיר גולן ממרצ: "אם 'צו התנועה' של העבודה הוא זחילה לממשלה מנפוחת ובזבזבנית בראשות נאשם בפלילים, עמיר פרץ ואיציק שמולי מפרקים אותה סופית מכל נכסיה הערכיים. המפלגה שהקימה את המדינה טבעה בביצה של ציניות פוליטית. אף אחד כבר לא יציל אותה".

07:17 עריכה

משרדי הממשלה החדשים שעומדים לקום בעקבות החלוקה הנרחבת של תיקי שר: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים. כמו כן, משרדים נוספים יתפצלו לשניים.

07:15 עריכה

שיחות המשא ומתן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבני גנץ להקמת ממשלה נתקלו באי הסכמות סביב שאלת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. 

לפי הדיווח בכאן חדשות בליכוד דורשים להכניס זאת להסכם, אך בכחול לבן מתנגדים, ולא מסתמנת הסכמה סביב הסוגייה.

07:13 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אם קולות הליכוד לא יבואו לעבודה, העבודה תלך לליכוד. הרשימה המשותפת היא הרשימה היחידה שנאבקת בנתניהו וחשוב מכך בדרכו".

07:12 עריכה

על רקע הדיווחים על הצטרפותם של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי לממשלה, יו"ר מרצ מבהיר: "הכל סביב מתפורר, הכל מסחרה, אבל מרצ לא בוגדת, לא עורקת, ותמיד נאמנה לערכים ולבוחרים שלה".

07:10 עריכה

יו"ר העבודה-מרצ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי נמצאים במגעים מתקדמים לקראת כניסה לממשלה – בניגוד להתחייבותו הנחרצת של פרץ שלא לכהן תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כחול לבן מציעים לשניים תפקיד של שר וסגן שר, אך פרץ מתעקש שגם שמולי יקבל משרד בראשותו. מקורביו של פרץ אישרו אמש את דבר המגעים – אך הוסיפו כי שום דבר עדיין לא נסגר. נכון לעכשיו פרץ מיועד לקבל את תפקיד שר הכלכלה, ולשמולי מייעדים את תיק הרווחה.

עוד 15 עדכונים

חדר 808 רק המתים חופשיים באמת

המחשבה הראשונה, הלא מעובדת, אחרי האזנה אחת לשיר החדש של בוב דילן – שהוא לא בדיוק "שיר" וגם לא ממש "חדש" – היתה שזה יהיה השיר האחרון של דילן. עם השיר הזה הוא בוחר להיפרד מאיתנו ומהעולם.

אמנם יכול כמובן להיות שבהמשך יתברר שזה עוד אחד מתמרוני התעתוע הדילניים הידועים. אבל ייתכן שהפעם המקרה שונה. אולי דילן כבר יודע משהו שאנחנו עוד לא יודעים, וכמו דיוויד בואי וליאונרד כהן לפניו, החליט להיפרד מאיתנו עם צוואה מוקלטת. רקוויאם לעידן הפולק. נפנוף שלום אחרון לנו ולעולם של אתמול. זה שהוא היה אחד מגיבוריו וכנראה גדול מנסחיו.

אז הנה הוא לובש עוד פעם אחת אחרונה את חליפת קולו-של-הדור משנות השישים, ויוצא לנסיעה ארוכה, מוזרה ועצובה במרחבי העשור המכונן ההוא. חוזר לביקור פרידה בתחנות המרכזיות של הסיקסטיז ושל חייו. ובראשן רצח קנדי, שסביבו ועליו הוא שר.

כמעט 17 דקות נמשך השיר שכותרתו – murder most foul – שאולה מ"המלט" של שייקספיר. דילן מדקלם, ממלמל, מהמהם את בתיו הארוכים, כמעט ללא מלודיה. מלווה בפסנתר, קונטרבס, תופים מרוחקים, נגיעות כינור. גם אחרי כמה האזנות רצופות זה לא הופך לשיר שאפשר להתיידד איתו. זה לא שיר שאפשר לשיר. זה גם לא שיר שצריך לשיר. זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. מארש אבל. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון פיצג'רלד קנדי? על אמריקה? על הרוח של שנות השישים? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון קנדי? על אמריקה? על רוח שנות ה-60? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה השיר המקורי הראשון שדילן מוציא מאז "טמפסט" ב-2012, שהיה אלבום האולפן המקורי האחרון שלו. בשמונה השנים שחלפו מאז הוא שקע בהקלטת אלבומי כיסוי – חלקם נפלאים ממש – לקלאסיקות אמריקאיות, בעיקר מאוצר השירים של פרנק סינטרה. והנה הוא חוזר, ודווקא כך. העיתוי של הוצאת השיר – כשברקע אמריקה והעולם מתמודדים עם המשבר החמור ביותר של זמננו – לא יכול להיות מקרי, גם אם ברור שהשיר נכתב והוקלט הרבה לפני משבר הקורונה.

ביום שישי בבוקר בישר דילן על השיר החדש בחשבון הטוויטר שלו במין פורמאליות יבשושית: "ברכות למעריצי ולעוקבי, ברגשי תודה על התמיכה והנאמנות לאורך השנים. זה שיר שהקלטנו לפני זמן רב ולא הוצאנו עד כה ואתם עשויים למצוא בו עניין. שמרו על עצמכם, הישארו דרוכים, ואלוהים ישמור עליכם".

אין טעם להקשיב ל-murder most foul סתם כך ברקע. האזנה כזו היא כמעט חסרת תוחלת. הדרך היחידה להתייחס לשיר ברצינות, שבה ראוי להתייחס לשיר חדש באורך 17 דקות של גדול כותבי השירים בזמננו, היא עם המילים מול העיניים. לעקוב אחרי פיתוליו כמו אחרי סיפור, פואמה, הספד.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה. הוא מתחיל עם רצח קנדי ותיאוריות הקונספירציה שמלוות אותו ("מישהו כבר כאן לתפוס את מקומך") , רומז לפרל הארבור ("יום שייזכר לדיראון עולם") ואווירת האסון הקודרת הזאת מחזירה אותו אל השירים, הסרטים, האמנים והאייקונים התרבותיים של העידן ההוא.

למי שמצפה לטיול רווי געגועים ולחלוחית בעיניים בהדרכת איש הטמבורין, מחכה אכזבה גדולה. דילן אף פעם לא היה פרטנר למסע סנטימנטלי ונוסטלגי, ואין לו כוונה להתחיל עכשיו, כשהעולם עצר מלכת. כדרכו,  הוא שומר על פיכחון כמעט יבשושי, עד שלרגעים נדמה שהוא פשוט מניח למרגלותינו את הצוואה התרבותית שלו, מונה בזה אחר זה את מי שהוא חושב שראוי שנזכור.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה

קודם כל הביטלס, כמובן. הלהקה שהגיחה בראש הפלישה הבריטית ו"הלכה על הצוואר". ואז וודסטוק, הפסטיבל ההיפי שנערך לא רחוק מביתו של דילן. ואלטמונט, הפסטיבל הטראגי שבא בעקבותיו והסתיים ברציחתו של מרדית' האנטר בן ה-18 על ידי כנופיה של מלאכי הגיהנום, באירוע שנחשב מאז לאקורד הסיום הקודר של שנות השישים.

"אם אתם רוצים לזכור, אתם צריכים לרשום את השמות", אומר דילן ומצעיד בסך את "המי" של אופרת הרוק טומי, את "האנימלס" ("נגנו את 'אל תתנו לי להיות לא מובן', נגנו את זה לגברת הראשונה, היא לא מרגישה כל כך טוב") , מגייס את דון הנלי וגלן פריי מ"האיגלז", את קרל ווילסון מ"הביץ' בויז", את לינדזי בקינגהם וסטיבי ניקס מ"פליטווד מק", את נט קינג קול, צ'רלי פרקר וגיטר סלים (הכינוי של גיטריסט הבלוז אדי ג'ונס), את אטה ג'יימס, סטן גץ, ג'ון לי הוקר ותלוניוס מונק. אפילו להקת קווין מבליחה לרגע וגם מרילין מונרו כאן.

דילן מפזר שובל ארוך ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא בטוח שנבוא בעקבותיו. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר.

דילן מפזר שובל ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר

יש להם זמן פנוי, והם כבר יעוטו על הרמזים, יהפכו בהם, ינתחו אותם, יחפשו בהם משמעויות נסתרות, בתקווה שאולי דווקא עכשיו, דווקא ברגע הטראגי הזה בזמן, הנביא המוכתר שלהם, שוויתר מזמן על כס המלוכה, אבל מעולם לא הודח, יצליח עוד פעם אחת אחרונה לומר להם משהו משמעותי על חייהם. יגלה להם את האמת. ודילן אומר את זה, להם ולנו, בצורה החדה והפשוטה ביותר: "לא נעים לי להגיד לך את זה, אדוני / אבל רק המתים חופשיים באמת".  

אמיר בן-דוד אוהב מוזיקה מאז סוף שנות השישים. כותב, מלחין, מנגן ושר ב״אבטיפוס״ מאז שנות השמונים. כותב בכיר וחבר מערכת בזמן ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

המהלך של גנץ: הגזענות ניצחה את המאבק בשחיתות

חוקר השחיתות ד"ר דורון נבות לא רואה בהצטרפות של גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו שינוי כיוון, ומזכיר שמתוך רביעיית הקוקפיט, ״מי שבאמת מתעניין בשחיתות הוא בוגי, אבל הוא האיש הכי חלש שם״ ● גם כל הסיפור עם המשותפת היה תרמית לדעתו, ואפילו ההליכה עם מרצ ● ״המחויבות ללאומיות היהודית ניצחה כל דבר אחר, עד כדי כך שמתברר גם שהיא היתה יותר חשובה מ'רק לא ביבי׳״

עוד 789 מילים

העולם מרוכז בקורונה, אבל תכנית המאה, הסיפוח והאג עדיין כאן

בית הדין בהאג והאיחוד האירופי משהים - אבל לא מקפיאים - את הדיונים על יחסי ישראל ופלסטין ● ישראל וארה"ב אומרות שהן עדיין עובדות על יישום תכנית המאה, כולל סיפוח, אך מסרבות לנקוב בלוח זמנים ● כך שינתה הקורונה את סדר היום במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 856 מילים

"נגיף הקורונה ממשיך לחיות בדם לאחר המוות"

"המתים אמנם לא משתעלים, אבל הם יכולים לפלוט נוזלי גוף כשמזיזים אותם או כשמעבירים אותם ממקום למקום" ● כך אומרת לזמן ישראל פתולוגית אמריקאית בכירה, שקוראת לעולם לאמץ נהלים מחמירים בנוגע לטיפול בגופות ● ראיון

עוד 852 מילים

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

השר בנט חתם על הקצאת 700 חיילים לסיוע למשטרה

נתניהו לראשי מפלגות הימין: הפרסומים בנושא המו"מ הם פייק ניוז מוחלט ● שקד: מסירת משרדי הביטחון והמשפטים לשמאל, פירושו שעבוד אידיאולוגי לשמאל ● אושרה בקשת יש עתיד להתפלג מסיעת חוסן לישראל, גנץ נשאר עם השם כחול לבן ● בעלה של יועצת נתניהו לענייני חרדים, עמה נפגש בסוף השבוע שעבר, התגלה כחולה קורונה

עוד 61 עדכונים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים ו-1 תגובות

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,917 מילים ו-10 תגובות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים

הושק שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ

על מאגר מים שסמוך לקיבוץ שמיר הוקם לאחרונה שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ ● סוף-סוף מתחילים לנצל את השטחים העצומים של המאגרים ● אביב לביא נחלץ מהסגר כדי לבקר בגולן, שבימים אלה ירוק וריק מתמיד

עוד 629 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה