בג"ץ הוכיח ראש קטן, וכחול-לבן לא ידעו לספור

גבי אשכנזי ובני גנץ בטקס חילופי רמטכ״ל, ב-14 בפברואר 2011 (צילום: AP Photo/Oded Balilty)
AP Photo/Oded Balilty
גבי אשכנזי ובני גנץ בטקס חילופי רמטכ״ל, ב-14 בפברואר 2011

אז עכשיו נראה שממשלת נתניהו-גנץ אכן תקום בשבוע הבא, לאחר שבית המשפט הגבוה לצדק הלך על גישת ראש קטן והסתפק בכך שאין בסיס חוקי לפסילת  נאשם בפלילים חמורים מלהתמנות לראשות הממשלה.

בכך ישראל תהפוך למדינה הראשונה בהסטוריה שתמנה לתפקיד מספר 1 אדם שיעמוד למשפט ימים לאחר מינויו באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים. זה יקרה למרות שרוב של 62 מתוך 120 חברי כנסת נבחרו ברשימות שקראו להחלפתו של נתניהו, מה שאומר שבשיטה הישראלית הוא הפסיד בבחירות.

ישראל תהפוך למדינה הראשונה בהסטוריה שתמנה לתפקיד מספר 1 אדם שיעמוד לדין פלילי ימים לאחר מינויו. זה יקרה למרות שרוב של 62 מתוך 120 ח"כים נבחרו ברשימות שקראו להחלפתו

נראה כי פירוש הדבר שישראל תצא לדרך שתוביל לסיפוח חד-צדדי בגדה המערבית, דבר שעלול להביא עלינו אינתיפאדה חדשה, קריסת הרשות הפלסטינית, בידוד בינלאומי ונזק כלכלי אדיר ובסוף מסלול הייסורים מדינה דו-לאומית. המשמעות היא גם שישראל תמשיך להסתדר ללא מסחר ותחבורה ציבורית בשבת, חינוך סביר לחרדים, גיוס הוגן או נישואים אזרחיים.

זה ביזיון לציונות, בושה לעם היהודי ואכזבה עצומה לאזרחים השייכים למיעוט הערבי, אשר יותר מדי אנשים במדינה שוכחים לספור.

הסיבות לפספוס המרתיח הזה מעניינות, ועל פני השטח הדבר קשור בעיקר לעריקתם של שלושת הכייסים הפוליטיים, אורלי לוי-אבקסיס, צבי האוזר ויועז הנדל. אבל הבעיה עמוקה יותר. לאחר שבועות של ניסיון להבין את זה, אני מסיק ששום מאמץ רציני לא נעשה להחזיר את שלושת אלה לתלם, והשאלה היא מדוע.

הסבר אחד יכול להיות רפיון מחשבתי, מוסרי והתנהלותי מצד בני גנץ וגבי אשכנזי, שני קשוחים שהנהיגו בעבר את צה"ל (ב. מיכאל ב"הארץ" קרא לזה טפשות, אבל הוא הרחיק לכת). בתסריט זה הם הקשיבו בנימוס להאוזר והנדל, רשמו במחברת את העדפתם שממשלת גנץ לא תהיה "תלויה בערבים", ושינו את כל תוכניותיהם.  הרי לא היה ולא יהיה מצב שממשלת לא-ימין לא תהיה "תלוייה בערבים" ואת זה ידעו כולם.

אפשרות נוספת היא שגנץ ואשכנזי כל כך תמימים שהם באמת קנו את התעמולה שמשבר הקורונה משנה הכל, יגדיר מחדש את המדינה והחברה למשך שנים, ודורש מהפוליטיקאים לשנות את מחשבתם, לאפסן את מוסרם ולהניח בצד את האגו שלהם (למעט נתניהו, אשר בכל תרחיש, בין אם קורונה או אבולה, חייב באופן טבעי להיות הראשון ברוטציה).

אפשרות נוספת היא שגנץ ואשכנזי כל כך תמימים שקנו את התעמולה שמשבר הקורונה משנה הכל, ודורש מהפוליטיקאים לשנות את מחשבתם (למעט נתניהו, שבכל תרחיש, קורונה או אבולה, חייב להיות ראשון ברוטציה)

האפשרות השלישית היא ששני גיבורי המלחמה, שביצעו מעשי גבורה מאחורי קווי האויב וחשבו תמיד רק על ישראל לפני הכל, קיבלו רגליים קרות מכיוון שהם חששו מההמון.

זה אולי מובן בהתחשב בכך שכנראה אותו חשש הוא ששיתק את בית המשפט העליון. הרי למרות שאכן אין חוק שמונע מינוי של נאשם, אין גם חוק המאפשר זאת במפורש. ובהחלט אין שום חוק נגד מתן חוות דעת ברורה שמגדירה את המצב כמחפיר ומפצירה בכנסת להעביר חוק שימנע תרחיש כזה, שעד לקרקס נתניהו איש לא היה מעלה על הדעת. אם לפחות כך היו נוהגים, איש לא יכול היה לחשוב שבג"ץ "מאשר" את התועבה. כעת, אם אפילו בג"ץ האימתני והאקטיביסטי כך הותש, מי ילין על גנץ? משתפנים השניים מן האחד.

אולם התרחיש הרביעי (ולדעתי סביר ביותר) הוא שבכחול-לבן פשוט עשה חישוב שגוי.

לכל דובר כחול-לבן שמסכים להתראיין בימינו (ביום חמישי ברשת ב' זו הייתה מירב כהן) יש את אותו הדבר לומר: כי האלטרנטיבה היחידה להצטרפות לממשלה תחת נתניהו (תוך תקווה שיכבד את הרוטציה) הייתה בחירות רביעיות.

קו הגנה זה יוצא מנקודת הנחה שלא הייתה דרך לגרום לנתניהו להסכים להיות שני ברוטציה, אפילו תחת תרחיש "ראש ממשלה חלופי" שהומצא לתפארת  הקומבינה. זה מראה על חולשה מקוממת מול פוליטיקאי נאשם בפלילים חמורים שהפסיד בבחירות. אבל ניחא.

זה גם מרמז כי בכחול-לבן חששו מבחירות נוספות פן נתניהו ינצח. מדהים שזה הפחד שלהם למרות הנזק הכלכלי העצום שמונח לרגלינו. עד כמה הם חושבים שהציבור מטומטם? רגע – בעצם בזה לא נעים כל כך לדוש. הם חושבים כנראה מה שנתניהו חושב. כאמור, אף אחד שם לא טיפש.

אותו חשש הוא ששיתק את בית המשפט העליון. הרי למרות שאכן אין חוק שמונע מינוי של נאשם, אין גם חוק המאפשר זאת במפורש. ובהחלט אין שום חוק נגד מתן חוות דעת ברורה שמגדירה את המצב כמחפיר

אבל עם כל הכבוד למירב כהן ושאר מובילי הדעה, היו עוד כמה אפשרויות.

האפשרות הקלה יותר הייתה לאפשר לממשלה למשול עד עבור זעם הקורונה ואז להחליף אותה באי-אמון קונסטרוקטיבי. זה לא המהלך האמיץ ביותר בעולם, אבל לפחות זה היה מאפשר לכולם לעבור את משדרי התעמולה היומיים של נתניהו ("אני החלטתי להעניק…") שאכן מטמטמים את השכל של כולנו. זה גם היה מאפשר לחוקק את החוק נגד השחיתות שכה חסר השבוע לבוקים של בג"ץ.

המסלול האמיץ יותר היה הקמת ממשלת מרכז-שמאל הנתמכת על ידי הרשימה הערבית המשותפת, פשוט ובלי חוכמות. הדבר התאפשר ברגע שאביגדור ליברמן הסיר את התנגדותו לכך (ועל זה, קשה להאמין, מגיע לו רוב תודות וכבוד). זה "לא פשוט", כלשון מליצת שדרי הרדיו, כי הציבור הישראלי באמת סולד (בצדק מסויים) ממרכיב בל"ד של המשותפת. אבל המשותפת הסכימה להישאר מחוץ לממשלה. ברגע שגנץ היה נהיה ראש ממשלה היה קשה מאד להפיל אותו. גנץ היה הופך לראש ממשלה המשנה אולי סדרי עולם, ביבי היה מתפנה למשפטו ברוב הדר ז'בוטינסקאי, והציבור היה שוכח מאי הנעימות בעניין בל"ד.

אם באמת רק האוזר והנדל מנעו את זה, צריך להיות ברור שצמד הצדקנים הם אלה ששינו את ההיסטוריה, ולגנץ לא היה את האופי נדרש לשכנע. נסו לתאר את ביבי נכנע כך לתכתיב של דיכטר וחוטובלי.

המיעוט הערבי בישראל היה נאמן לאורך השנים, דבר שאינו מובן מאליו, והוא מחלים מהטראומה של אוקטובר 2000. דור חדש רוצה אינטגרציה; רבים בקרב בני הנוער (אולי רוב) מוכנים להזדהות כישראלים, וזה לא דבר קטן בהתחשב בהיסטוריה.

המסלול האמיץ יותר היה הקמת ממשלת מרכז-שמאל הנתמכת על ידי הרשימה הערבית המשותפת. הדבר התאפשר ברגע שאביגדור ליברמן הסיר את התנגדותו לכך (ועל זה, קשה להאמין, מגיע לו רוב תודות וכבוד)

התרחש כאן מאמץ עצום להביא את מצביעי המגזר לקלפיות. זה הביא לכך שההשתתפות עלתה מכ-50% באפריל 2019 לסביבות 60% בספטמבר לרמה גבוהה עוד יותר לפני חודשיים (רק חודשיים עברו, ועידן חלף מן העולם!). כעת הם חשים נבגדים אש – וספק אם גנץ או ממשיכיו ישחזרו בנקל את ההישג.

אחת ממובילי ההתגייסות במגזר הייתה גאדה זועבי, ראשת תנועת (ואתר החדשות) בוקרה, שניהלה פרוייקט ארצי שהתמקד בשכנוע נשים ערביות להצביע – וזה הצליח. "עבדתי מאות שעות כדי לגרום לאנשים להשתתף, וגם קיימתי ישיבות כדי לדחוף את הרשימה המשותפת ואת בל"ד לתמוך בגנץ, ואחרי כל הבלגן, שום דבר לא יצא מזה", אמרה. "האכזבה האישית שלי עצומה."

זועבי מאוכזבת; מירי רגב מרוצה. זה הסיפור, על קצה המזלג.

אני תומך גדול בתיאוריה של האופציה הפחות גרועה, שמעט מדי אנשים מבינים ומתנהגים על פיה. בכחול-לבן צדקו כשהבינו שיש למצוא את האופציה הזאת ולאמצה – גם אם כואב הדבר. הם הבינו שהם צריכים לעשות את החישוב האכזרי הזה, והישועה הייתה קרובה. או-אז הסתבר שהם לא יודעים לספור.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ברור הרי שלא מחפשים פה מוסר או צדק. הרי אם היה מדובר בפעיל שמאל שמואשם בעבירות דומות היינו שומעים הרצאה על חזקת החפות. כן, חזקת החפות של אדם באשר הוא. עקרון זה הוא הבסיס החשוב ביותר ... המשך קריאה

ברור הרי שלא מחפשים פה מוסר או צדק.
הרי אם היה מדובר בפעיל שמאל שמואשם בעבירות דומות היינו שומעים הרצאה על חזקת החפות. כן, חזקת החפות של אדם באשר הוא. עקרון זה הוא הבסיס החשוב ביותר בחרות האדם והשמאל יודע זאת ובכל מצב אחר היה גם מגן עליו בחרוף נפש.
אולם כבר יותר משנתיים נקראו העיתונאים , הפוליטיקאים והמנהיגים החברתיים של השמאל לצו 8. המטרה להוריד ראש ממשלה שנוא בכל מחיר ובכל תרוץ.

עוד 1,054 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

לדאוג ליהדות התפוצות גם ביום שאחרי הקורונה

בשיא משבר הקורונה נחשף הציבור הישראלי לפגיעה הקשה שספגה יהדות התפוצות. ההתעניינות הישראלית בנעשה בתפוצות בחודשים האחרונים היתה מפגן יוצא דופן של עניין ואיכפתיות מצד הישראלים כלפי הקהילות היהודיות בחו"ל. כעת, עם שוך המגפה, אנחנו שבים להתכנס בבעיות שלנו מבית, מה שעלול להוביל אותנו לדחוק שוב את יהודי התפוצות אל מחוץ לתודעה שלנו, דווקא ברגעים בהם הם זקוקים לקשר איתנו.

המספרים מדברים בעד עצמם. בעוד שבכל מדינת ישראל נפטרו כ-270 אנשים מהנגיף, בצרפת ובארצות הברית מתו אלפי חברי קהילה. בבריטניה – המונה בסך הכל כ-250,000 יהודים – נפטרו כ-500, כמעט פי-2 מאשר בארץ.

בעוד שבכל מדינת ישראל נפטרו כ-270 אנשים מהנגיף, בצרפת ובארצות הברית מתו אלפי חברי קהילה. בבריטניה – המונה בסך הכל כ-250,000 יהודים – נפטרו כ-500, כמעט פי-2 מאשר בארץ

בדומה לישראל, גם בניו יורק, בוסטון ומקומות נוספים ההשפעות של הנגיף אינן רק בריאותיות: הקהילות היהודיות חוות משבר כלכלי עמוק, עם פגיעה קשה בתשתיות החברתיות והקהילתיות שעליהן נשענת הזהות היהודית של מיליוני יהודים בעולם. כתוצאה מכך, חלה גם עלייה משמעותית בסיקור שהעניקה התקשורת הישראלית להשפעת הקורונה בתפוצות – נושא שלרוב נדחק לשוליים לטובת נושאים פנים-ישראליים.

העלייה בסיקור ביטאה גם את הרצון של הציבור הישראלי לדעת עוד על יהודי התפוצות בימים של משבר. סקר שנערך בחודש אפריל ביוזמת קרן משפחת רודרמן מצא כי 52% אחוז מהציבור היהודי בישראל עוקבים אחר ההתמודדות של הקהילות היהודיות בארצות הברית ובמדינות נוספות עם משבר הקורונה. 15% בלבד השיבו כי אינם מתעניינים במצב הקהילות בתפוצות.

כעת, כשאנחנו נכנסים לשגרת הקורונה, אסור שיתפוגג העניין שלנו, הישראלים, בקהילות היהודיות בחו"ל. למרות שיהודי התפוצות נוטים להיות רחוקים מהעין, אסור להם להיות רחוקים מהלב. מדינת ישראל היא פרויקט של העם היהודי אשר התגייס להקים אותה, ולאחר מכן לחזק ולפתח אותה. בשנות ה-50, לדוגמא, עשרות אחוזים מתקציב הליבה הממשלתי הגיעו מתרומות שהועברו לישראל. אך המציאות השתנתה. ישראל הפכה למעצמה טכנולוגית וכלכלית, והשינויים ביחסי הכוחות בין ישראל לתפוצות לא מסתכמות רק בעולם הכלכלי. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, במאי 1948 חיו בעולם 11.5 מיליון יהודים, ורק 6% מהם בישראל. לעומת זאת ב-2014 חיו בעולם 14.3 מיליון יהודים: 43% מהם היו בארץ.

התמורות שעברו על מדינת ישראל, כמו גם על העולם היהודי, מחייבות דיון מחודש במבנה מערכת היחסים שבין הצדדים. אל מול השינויים שהתרחשו מאז קום המדינה, אי אפשר להמשיך ולהתנהל כאילו כלום לא קרה. ישראל כבר אינה האחיין הקטן והנזקק של יהדות התפוצות. היא מדינה חזקה, עצמאית ומבוססת, שיכולה וצריכה לקחת גם אחריות מסוימת על יהודי העולם שאינם אזרחיה. דוגמא חריגה לכך ראינו בשנת 2017, כאשר משרד התפוצות העביר כספי שיקום לקהילה בטקסס לאחר שזו נפגעה אנושות בהוריקן הארווי.

ישראל כבר אינה האחיין הקטן והנזקק של יהדות התפוצות. היא מדינה חזקה, עצמאית ומבוססת, שיכולה וצריכה לקחת גם אחריות מסוימת על יהודי העולם שאינם אזרחיה

משבר הקורונה מגביר את התובנה הזאת, גם בקרב ההנהגה היהודית בחו"ל וגם בקרב מקבלי ההחלטות בישראל. אחריות מסוג זה לא חייבת לבוא לידי ביטוי בתמיכה כלכלית. דוגמא ראשונה ראינו לפני שבועיים, כאשר משרד התפוצות והסוכנות היהודית כינסו שולחן עגול של ארגונים יהודים במטרה לדון על דרכים שבהן ישראל יכולה לסייע לקהילות בחו"ל.

פורום מעין זה צריך להמשיך ולהתקיים גם בימי שגרה, כמנגנון היוועצות בשלל נושאים הרלוונטיים לשני הצדדים, כגון גיורים או מאבק באנטישמיות. דוגמא נוספת ניתן לראות בשיתוף הידע על התנהלות במצבי חירום של ארגוני חברה אזרחית ורשויות שונות בישראל עם הקהילות בתפוצות.

משבר הקורונה הראה לנו כי הציבור הישראלי שותף לצורך בדיאלוג ובקרבה לקהילות היהודיות בעולם. בין ההצמדויות למסך כדי להתעדכן בהנחיות החדשות של משרד הבריאות, התרגלנו גם להתעדכן בשלום אחינו ואחיותינו בתפוצות. זה חידוש מרענן שצריך להמשיך גם מחר וגם בעוד שנה. אסור שהיחסים עם יהודי התפוצות יהיו ארעיים, כאילו היו חלק מהתקנות לשעת חירום. הם חייבים להיות חלק משגרת החיים שלנו.

אהרון קלמן, ירושלמי מלידה ומבחירה, שתמיד שמח לשחק כדורסל או לשתות כוסית וויסקי טובה. בין לבין עובד כמנהל תכניות יחסי ישראל-יהדות ארצות הברית בקרן משפחת רודרמן.(צילום: פיני סילוק)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 578 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים

תגובות אחרונות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות

פייק ניוז תוצרת יולי אדלשטיין: הכריז על מהפכה שהתרחשה כבר

הביקורת על מיעוט בדיקות הקורונה, גרמה לשר הבריאות להכריז כי יאפשר גם לאנשים ללא סימפטומים להיבדק ● אבל בדיקת זמן ישראל מגלה: בדיקות כאלה נערכו כבר לפני ההכרזה ● אפידמיולוג בכיר: "אדלשטיין רק התאים את ההודעות הרשמיות למדיניות במציאות"

עוד 851 מילים

איימן עודה: "ההפגנה תתקיים על אפם וחמתם של ממשלת הימין והמשטרה"

אריה דרעי תועד נוסע באין כניסה בדרכו לראיון בבני ברק ● פטין מולא על ההדבקות של ח"כ אבו שחאדה: פיגוע של המשותפת בכנסת ● משרד רה"מ מסיים התקשרות עם חברת ניקיון בצל חשד לתצהיר שקרי של עובדות במעון ● ליברמן: "לא יהיה סיפוח, נתניהו בדרך למדינה פלסטינית" ● רגב ואדלשטיין הודיעו: הרכבות יחזרו לפעול ביום שני הקרוב

עוד 61 עדכונים

תביעת פעילי כחול-לבן נגד גנץ נוגעת ללב אך חסרת סיכוי

446 פעילים ומתנדבים של כחול-לבן הגישו אתמול תביעה אזרחית נגד יו"ר המפלגה בני גנץ, בטענה כי החלטתו לחבור אל בנימין נתניהו, בניגוד להבטחתו במהלך הבחירות, מהווה הפרת חוזה עמם ● אולם, ככל שקל לחוש בכאבם האותנטי של התובעים, כך גם קל להפריך את הקונסטרוקציה המשפטית שעליה העמידו את תביעתם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
גנץ גם הבטיח ישראל לפני הכל,כלומר לפני ההבטחה לא לשבת עם נתניהו,אנשי יש עתיד בכיינים,שלא יודעים איך לאכול את המהלך של גנץ,לכן הם משתוללים כמו מטומטמים,מעליבים,משמיצים,וגם תובעים.במקום ל... המשך קריאה

גנץ גם הבטיח ישראל לפני הכל,כלומר לפני ההבטחה לא לשבת עם נתניהו,אנשי יש עתיד בכיינים,שלא יודעים איך לאכול את המהלך של גנץ,לכן הם משתוללים כמו מטומטמים,מעליבים,משמיצים,וגם תובעים.במקום לשבת בשקט,לתת לזמן לעשות את שלו.

אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של הח... המשך קריאה

אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של החלטתו של מועמד לאחר בחירתו מאפשרת את בגידתו שוב ושוב ומציבה את קו השבר בשיטה הדמוקרטית הנהוגה .

עוד 886 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה