הגברת ב"ארץ נהדרת" - האם היתה הצעת שוחד להורידה?

צילום מסך מתוך "ארץ נהדרת"
צילום מסך מתוך "ארץ נהדרת"

לפני ימים ספורים עלה לטוויטר ציוץ שערורייתי למדי, ודומה שאיכשהו עבר מתחת לרדאר.

מסתבר שמולי שגב, המפיק, העורך, היוצר והעורך הראשי של "ארץ נהדרת" ומי שהיה בעבר סמנכ"ל התוכניות של זכיינית ערוץ 2, קשת – סיפר לעיתונאית לוסי אהריש במיזם הטלוויזיה האינטרנטי דמוקרטTV כי קצת לפני הפיצול בין רשת לקשת בערוץ 2, הגיעה פניה של מקורב לנתניהו, עם הצעה לוותר על החיקוי האהוב של הגברת שרה נתניהו, ככל הנראה תמורת מניעת הפיצול בערוץ.

"היתה סיטואציה לפני הפיצוץ של ערוץ 12 – מי שזוכר, רשת וקשת התפצלו – וזה היה צעד שהיה צפוי לעלות הרבה מאד כסף לשני הערוצים האלה", סיפר שגב בראיון. "הגיעה בקשה דרך ניר חפץ לראשי קשת – תוותרו על ה… תעיפו את החיקוי של שרה ספציפית ונוותר על הפיצול.

"עכשיו, אני קראתי את זה בהארץ בדיעבד ובאתי אחרי זה לאבי ניר ושאלתי אותו תגיד, זה קרה? הוא אומר, כן. אז אמרתי לו קודם כל תודה שסירבתם ובי"ת, תודה גם שלא אמרת לי בזמן אמת, כי אני לא צריך את זה, אני לא צריך את הרעשים האלה".

שגב סייג את דבריו אחר כך בטוויטר וציין כי לא חפץ הוא זה שהיה מעורב בפנייה אל אבי ניר אלא מקורב אחר של נתניהו.

שגב גם הבהיר לזמן ישראל כי דבריו בראיון לאהריש לא היו שחזור מדוייק של ארוע ספציפי אלא התייחסות כללית ללחצים שהיו על התוכנית. "למיטב ידיעתי, אף כי הלחצים בעניין החיקוי והבקשות בנוגע לפיצול היו באותם זמנים – לא הוצג קשר מפורש בין השניים מטעם אנשי ראש הממשלה", אמר שגב.

כך או אחרת, שגב בעצמו אומר לאהריש כי לא ידע על הארוע בזמן אמת אלא רק נחשף אליו בדיווח של יוסי ורטר בעיתון "הארץ", לפני שנתיים. תחת הכותרת, "הטירוף לא עצר בוואלה: אנשי נתניהו דרשו לצנזר את החיקוי של שרה ב'ארץ נהדרת' ולרסן את גיא פלג", כותב ורטר:

באותה תקופה, המסרים שהועברו מירושלים לתל אביב היו חד־משמעיים: רככו את הסיקור, עזבו את שרה, תזרמו עם ביבי — והפיצול לא ימומש. לא נפגע לכם בכיס. זו היתה הצעה לעסקת שוחד בשלביה העובריים.

הטירוף לא עצר באקטואליה הקשה, הוא הגיע לאזור הסאטירה: במרוצת חקירת תיק המעונות, שבה שרה חשודה בעבירה של קבלת דבר במרמה, מקורבי רה"מ דרשו מקשת להפסיק את החיקוי (הנפלא) של הגברת בארץ נהדרת. מחברת החדשות הם תבעו לרסן את הכתב לענייני משפט, גיא פלג. "בגלל פלג יהיה פיצול", שוגר מסר.

אני מודה שאפילו אני, מעריצה חרופה ואספנית טריוויה משפחתית אדוקה של הנתניהוז לא זכרתי את הסיפור של ורטר – כנראה שלא היה לזה פולו-אפ הולם בתקשורת ובציבוריות הישראלית, שלא לדבר על משטרת ישראל ורשויות אכיפת החוק.

אז רק כדי שיהיה ברור שלא הוחמצה פה הפואנטה: ממה שפורסם ב"הארץ", בשילוב עם דבריו של שגב השבוע, אי אפשר להשתחרר מהרושם כי הועברה לכאורה הצעת שוחד פר-אקסלנס – אני לא מוצאת שום הגדרה אחרת להצעה הזו – שרמזה על ביטול רפורמה תקשורתית תמורת קיצוץ דאחקה בתכנית טלויזיה פופולרית.

כל זה יכול היה להשמע כמובן מופרך וקונספירטיבי לעילא, לולא היינו חיים כבר ביקום שבו ראש הממשלה שלנו עומד לדין פלילי על ענין די דומה: ביטול רפורמה רגולטיבית בשוק התקשורת, שהכניסה לכיסו של טייקון הטבות בשווי כמיליארד וחצי שקל, תמורת שליטה באופי הסיקור העיתונאי של משפחת נתניהו בעיתון "וואלה". סיפור הידוע בשם תיק 4000. 

או במילים אחרות – נשמע לגמרי תואם את הדפוס המשפחתי, לכאורה. שליטה כוחנית בשוק התקשורת, תוך דריכה שאננה על מקומות עבודה, פרנסה של אנשים ועל בוכטות של כסף ציבורי – תמורת זוטות העוסקות בדימוי התקשורתי של מי מבני הבית ברחוב בלפור. לכאורה, כמובן.

האם הוגשה תלונה למשטרה לנוכח הדיווחים האלו על נסיון להצעת השוחד, לכאורה? האם מישהו הורה לחקור את הפרשה? האם הסיפור נבדק על ידי הפרקליטות והיועמ"ש?

הסיפור הזה מזכיר לי עדות נוספת על הצעת שוחד, לכאורה, מאותו מקור. הצעה שהפכה לתיק פלילי, שנסגר, וגם היא איכשהו צללה אל תהומות השכחה.

זוכרים את הסיפור עם השופטת בדימוס הילה גרסטל, שטענה, כי בשנת 2015, עת היתה מועמדת לתפקיד היועמ"ש, הגיעה אליה הצעה ממקורביו של נתניהו דאז, ניר חפץ ואלי קמיר, לפעול לסגירת תיק המעונות ראש הממשלה? תיק בו נחשדה אז, בין השאר, גם שרה נתניהו. כל זאת, תמורת קידום מינויה של גרסטל ליועצת המשפטית לממשלה.

לעדותה של גרסטל, היא סירבה להצעה, ואף שיתפה בכך את עמיתתה וחברתה אסתר חיות, אז שופטת בית המשפט העליון ולימים נשיאתו, אך שתיהן לא דיווחו על כך לרשויות. חיות אף העידה כי אכן שמעה מפי גרסטל על ההצעה בדיעבד.

את תפקיד היועמ"שית, כידוע לכולנו, גרסטל לא קיבלה בסוף. למי כן ניתן התפקיד, זוכרים? לאביחי מנדלבליט.

ולמי ניתנה הסמכות לגנוז את תיק החקירה בפרשת השוחד לכאורה הזו? מינוי למשרת היועץ המשפטי לממשלה תמורת סגירת תיק המעונות? בידי היועמ"ש אביחי מנדלבליט. הוא ולא שרף. והוא אכן הורה לגנוז את התיק. 

הצרה היחידה היא שמי שהורה לגנוז את התיק הוא אותו אדם שקיבל את המשרה שגרסטל לא קיבלה, אחרי שדחתה, על פי עדותה, את הצעת השוחד לכאורה. ואם מנדלבליט הוא זה שהתמודד על התפקיד מול גרסטל, ואכן זכה בו בסופו של דבר – איך נדע שלא קיבל בעצמו, חלילה, הצעת שוחד דומה, לכאורה? איך נדע אם אכן קיבל הצעה כזו, חלילה, אבל בניגוד לגרסטל דוקא נעתר לה?

רק שמי שהורה לגנוז את תיק החקירה בפרשה, הוא זה שקיבל את המשרה שגרסטל לא קיבלה, לעדותה, כשדחתה את הצעת השוחד לכאורה. אז איך נדע אם מנדלבליט לא קיבל בעצמו הצעה דומה? ובניגוד לגרסטל נעתר לה, חלילה?

הרי ההצעה היתה "משרה תמורת סגירה". משרת היועמ"ש תמורת סגירת תיק המעונות. והרי כולנו יודעים איך נגמר בסוף תיק המעונות הגדול, על שלל סעיפי האישום שלו, שכללו במקור גניבה (או במילים המכובסות: "נטלה וייחדה לעצמה") וקבלת דבר במרמה במאות אלפי שקלים.

זה נגמר במחיקה סיטונית ובלתי מוסברת של סעיפים מכתב האישום, ובסוף הרשעה של הגברת שרה נתניהו בהסדר טיעון תמוה, בסעיף פתלתל ואזוטרי של: "קבלת דבר בתחבולה או ניצול מכוון של טעות הזולת".

כל זאת ללא שום ענישה בפועל, ללא מאסר ואפילו ללא מאסר על תנאי או עבודות שירות, אלא רק תשלום קנס ופיצוי בסך 55 אלף שקל, סכום פעוט יחסית לגובה המלקוח. ואם אנחנו כבר פה, אני סקרנית, האם הסכום המקוצץ הזה שולם כבר?

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 940 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

פורום המומחים שמייעץ לממונה הקורונה מזהיר: ללא יציאה הדרגתית - יידרש סגר נוסף

לראשונה התחסנו למעלה מ-200 אלף איש ביום אחד ● ועדת הכנסת תדון היום בבקשתם של בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר ממפלגת הציונות הדתית להתפצל מסיעת ימינה ● הג'ודוקא אריק זאבי דחה הצעות להצטרף לליכוד ולישראלים

הג'ודוקא לשעבר אריק זאבי דחה בימים האחרונים הצעות להצטרף לליכוד ולמפלגת הישראלים בראשות רון חולדאי – כך דיווחו הבוקר יובל קרני ונדב צנציפר ב"ידיעות אחרונות". לפני מספר ימים נפגש זאבי עם השר אופיר אקוניס, שהעביר לו הצעה להשתריין ברשימת הליכוד לכנסת.

אריק זאבי, 9 ביולי 2012 (צילום: נועם מושקוביץ, פלאש 90)
אריק זאבי, 9 ביולי 2012 (צילום: נועם מושקוביץ, פלאש 90)

מלשכתו של אקוניס וממפלגת הישראלים לא נמסרה תגובה. זאב מסר בתגובה: "קיבלתי מספר הצעות ממפלגות משני צידי המפה הפוליטית. כמו בפעמים קודמות תשובתי לא השתנתה, ואני עדיין מעדיף לא להיכנס לזירה הפוליטית".

לראשונה חוסנו למעלה מ-200 אלף איש ביום נגד קורונה – זהו מספר המתחסנים הגבוה ביותר, שחוסנו ביום אחד.

ועדת הכנסת תדון היום בבקשתם של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר להתפצל מימינה. השניים חברים במפלגת הציונות הדתית. אם פרישתם תאושר, יישארו בימינה חברי הכנסת נפתלי בנט, איילת שקד ומתן כהנא. הוועדה תתכנס בשעה 10:15 בבוקר.

פורום המומחים, שמייעץ לפרויקטור הקורונה, פרופסור נחמן אש, הביע חשש, בדיון שקיים שלשום, שאם ישראל לא תצא מהסגר באופן הדרגתי ומתון יידרש סגר רביעי בחודש מרץ – כך מדווחת קטי דור בתאגיד השידור כאן.

בתוך כך עדכן אש אתמול את שרי הממשלה, שההערכה במשרד הבריאות, שבשבועות הקרובים הווריאנט הבריטי של נגיף הקורונה יהיה הזן הדומיננטי בישראל. המוטציה הבריטית נתפסת כמדבקת יותר מהזן המקורי.

עוד 4 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

תגובות אחרונות

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה