למרות האלימות והעינויים - נשות הפרחים מנהיגות את מהפכת בלארוס

מפגינה מחזיקה בתמונת מפגין שעונה בהפגנות בלארוס במינסק, אוגוסט 2020 (צילום: (AP Photo/Dmitri Lovetsky)
(AP Photo/Dmitri Lovetsky
מפגינה מחזיקה בתמונת מפגין שעונה בהפגנות בלארוס במינסק, אוגוסט 2020

רבבות נשים עצורות יושבות בתא שמיועד ל-4-6 אסירות בלבד בבית המעצר ברחוב אוקרסטינה במינסק. הן יכולות לישון רק בתורות כי אין מספיק מקום לכולן למתוח את הרגליים ולשכב, אין מספיק מים והסירחון בתא הזעיר איום ונורא. הן מתעודדות לרגע מקריאות תמיכה של המפגינים מחוץ לבית המעצר, אך מיד משתתקות בפחד, כי ברגע שבחוץ מתחילה השירה וקריאות התמיכה, הסוהרים מתחילים להכות את הגברים העצורים, בעוצמה וללא רחמים.

רבבות עצורות יושבות בתא שמיועד ל-4-6 אסירות בבית המעצר ברחוב אוקרסטינה במינסק. הן יכולות לישון רק בתורות כי אין מספיק מקום לכולן למתוח רגליים ולשכב, אין מספיק מים והסירחון בתא הזעיר איום ונורא

במהלך עשרת ימי המחאות ההיסטוריות נגד "הרודן האחרון של אירופה" – הנשיא אלכסנדר לוקשנקו, שממלא את תפקידו כבר 26 שנים, אלפי אזרחים בלארוסים שיצאו למחות נגד זיוף הבחירות ולמען השינוי המיוחל נעצרו, הוכו או עונו על ידי כוחות ה"אומון"  (כוחות המשטרה המיוחדים). העדויות מבתי המעצר ומרחובות מינסק – מצמררות. ברשת יש מספיק תיעוד של האלימות המחרידה הזאת, שהתפוצצה באחת הבירות השלוות והשקטות ביבשת אירופה. עד לרגע זה יותר מ-600 תלונות על אלימות והתעללות מצד המשטרה וכוחות ה"אומון" הוגשו לועדת החקירות בבלארוס (גוף שמשלב את מנגנון החקירות של משרד התובע הכללי עם מחלקת החקירה של משרד הפנים וגוף הבקרה הממשלתי).

השיקול של משטר לוקשנקו היה ברור: הפעלה של אלימות מזעזעת הכוללת חטיפה של המפגינים ושל האזרחים התמימים שכלל לא היו מעורבים בהפגנות, שבירת העצמות והשיניים, עינויים קשים – כל זה נועד להרתיע ולהפחיד, לגרום לאנשים להתפזר ולעזוב את כיכרות הערים.

העדויות מבתי המעצר ומהרחובות מצמררות. ברשת מתועדת האלימות המחרידה, שהתפוצצה באחת הבירות השלוות באירופה. עד כה יותר מ-600 תלונות על אלימות והתעללות מצד המשטרה וכוחותיה המיוחדים

במהלך 26 שנים הבלארוסים ניסו למחות נגד מי שמינה את עצמו לשליט נצחי שלהם מספר פעמים. אך המחאות ההן היו קטנות ומעולם לא השתוו בעוצמה ובהיקף למה שמתרחש במדינה הפסטורלית והיפה הזאת עכשיו. נראה שהנחישות והעוצמה של הבלארוסיות והבלארוסים הדהימו את לוקשנקו, שרבים מהמפגינים קוראים לו "לוקשסקו" (מלשון צ'אושסקו, הרודן הרומני שהוצא להורג יחד עם רעייתו אלנה לאחר פרוץ המהפכה הרומנית ב-1989).

הסיפורים על האלימות המחרידה הציפו את הרשתות בבלארוס וגרמו לכך שעוד יותר בני ובנות אדם יצאו להפגין, כשהם מחזיקים את הדגל הלאומי בצבעי לבן-אדום וקוראים "תחי בלארוס".

הפגנות בבלארוס נגד לוקשנקו, אוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Petr David Josek)
הפגנות בבלארוס נגד לוקשנקו, אוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Petr David Josek)

בתמונות רבות רואים בבירור כיצד נשים מחזיקות ידיים וניצבות בראש המחאה, גאות וחסרות מורא. הנשים אינן חסינות כלל ממכות ועינויים. בדיוק להפך – בתור "בוגרת" של כיכר תחריר שם סיקרתי את המחאה האדירה כנגד הנשיא חוסני מובארכ ומשטרו, אני יודעת היטב שדווקא הנשים הן המפגינות הפגיעות ביותר.

קסניה סבטלובה בכיכר תחריר
קסניה סבטלובה בכיכר תחריר

כשלמהפכה הכי צודקת בעולם מצטרפים אלמנטים קרימינליים או פרובוקטורים בתשלום שמעוניינים להשחיר את המחאה, הנשים הן הנפגעות הראשונות. גם נשות בלארוס שסופגות מאנשי כוחות הביטחון קללות ואיומים באונס, יודעות זאת היטב, אך ממשיכות להוביל את הצעדות, לחלק פרחים לבנים לאותם אנשי כוחות הביטחון ולדרוש את השינוי לארצן ולילדיהן.

הכל התחיל כאשר סבטלנה טיכאנובסקיה, מתרגמת, מתנדבת ואשת עסקים נרשמה כמועמדת בבחירות לנשיאות בבלארוס במקום בעלה סרגיי לאחר שוועדת הבחירות המרכזית דחתה את מועמדותו. סבטלנה זכתה בתמיכה אדירה ברחוב הבלארוסי, אך על פי התוצאות הרשמיות קיבלה פחות מ-10% מהקולות, בעוד שלוקשנקו קיבל יותר מ-80%, מספר עגול ויפה לכל הדעות.

כשלמהפכה הכי צודקת בעולם מצטרפים אלמנטים קרימינליים או פרובוקטורים בתשלום להשחרתה, נשים נפגעות ראשונות. גם נשות בלארוס שסופגות מאנשי כוחות הביטחון קללות ואיומים באונס ממשיכות להוביל את הצעדות

צעירים ונשים, האוכלוסיות שנחשבות תמיד למורדים פוטנציאליים בעיני הרודנים, בין אם היו בלארוסיים, איראניים או אחרים הגיבו לכך במחאות המוניות. במהלך עשרה ימים בלבד הם למדו את "אסטרטגיית המים" – להפגין בכל מקום כל הזמן על מנת להתיש את כוחות הביטחון, שילבו כוחות עם הפועלים במפעלים רבים ברחבי בלארוס שהכריזו על שביתה כללית, גרמו לבכירים רבים בתקשורת הבלארוסית ובסגל הדיפלומטי המשרת בחו"ל להכריז על התפטרות ועל תמיכה במפגינים, והכל בסדר מופתי ומעורר כבוד גדול.

בלארוס אמנם נמצאת באזור המיידי של ההשפעה הרוסית באזור, אך היא גובלת גם במערב. ליטא נמצאת ממש מעבר לפינה, וכך גם פולין ואוקראינה. בלארוס היא מבחינה מסוימת ענתיקה, חתיכת ענבר שקפאה בתחילת שנות ה-90 ושמרה על אווירת ברית המועצות המנוחה. העם הבלארוסי משתוקק לשינוי ומוכן להתקדם, ולהשיל מעליו את העור המת הזה שחונק אותו ואינו מאפשר להתפתח. מי שלא מוכן לזוז ולו במילימטר הוא אלכסנדר לוקשנקו, שבדיוק כמו כל רודן אחר חושב קודם כל על הישרדותו ועל שרידות משטרו ולא על טובת עמו וארצו.

לוקשנקו אמנם רב לאחרונה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וקומם את האליטה הרוסית כשהחל לבצע את מעצרי העיתונאים הרוסיים, שאף ספגו מכות ועינויים בכלא הבלארוסי, אך עדיין יכול לבנות על כך שבשעת אפס פוטין יעמוד לימינו. רוסיה שרואה את עצמה כישות שמוקפת על ידי אויבים רבים שמנסים להשמידה בדרכים כאלה ואחרות (ארה"ב, האיחוד האירופי, סדר היום הליברלי ועוד ) אינה יכולה לוותר על בלארוס, ואולי השיירות של כלים צבאיים ששייכים לרוסגוורדיה שנעים אל עבר הגבול עם בלארוס בשעות האחרונות הן עדות הכי ברורה לכך.

בלארוס היא חתיכת ענבר שקפאה בתחילת שנות ה-90 ושמרה על אווירת בריה"מ המנוחה. העם הבלארוסי משתוקק לשינוי ולהשלת העור המת שחונק אותו ואינו מאפשר להתפתח. מי שלא מוכן לזוז ולו במילימטר הוא אלכסנדר לוקשנקו

ייתכן שהשיקולים הגאו-פוליטיים הללו גם הביאו לכך שכל הצמרת הפוליטית והדיפלומטית במדינת ישראל מילאה את פיה מים. משרד החוץ וראשו שותקים, וכך גם חברי הכנסת המכהנים דוברי רוסים שיודעים היטב מה מתרחש כרגע במדינה הזאת שאינה זרה כלל לישראל ולישראלים. עולים רבים שעלו מחבר העמים בתחילת שנות התשעים עלו מבלארוס, וגם אלה שלא עלו משם, עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות הדרמטיות שם ומתקשים להבין את השתיקה של מדינת ישראל, המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון.

לא פחות ממדהימה הייתה גם ההתבטאות של שרת הקליטה לשעבר סופה לנדוור שכתבה בפייסבוק שלה בשפה הרוסית ש"טוב שבאטקו (אבא) שולט בבלארוס וחס וחלילה שיהיה מישהו אחר". לנדוור גם קראה לסבטלנה טיכאנובסקאיה "עקרת בית אפורה וכלום" בחוסר מודעות משווע.

ברור וידוע שלישראל אינטרסים רבים גם ברוסיה וגם בבלארוס, החל בהשתלת איברים וכלה במכירות נשק. אך אם האינטרסים האלה מונעים מישראל הרשמית להביע תמיכה כלשהי עם מפגינים חפים מפשע שמוכים עד זוב דם ומעונים בבתי הסוהר (גם אזרח ישראלי היה בין אלה שעונו), כדאי לזכור שגם למדינות האחרות יכולים להיות אינטרסים, נניח, באיראן או צפון קוריאה.

לא ברור לרגע זה האם המפגינים בבלארוס יצליחו להפיל את האיש השנוא עליהם ולשנות את המציאות שלהם. אך ברור שעוד מדינה דמוקרטית על המפה הייתה עלולה לשפר את מצבה של ישראל כדמוקרטיה, ולא להפך. הכניעה המבישה לרודנים באשר הם – אינה חדשה לישראל, אך עדיין עצוב לראות כיצד בכל דקה נשברים כאן שיאים חדשים של צביעות.

לישראל אינטרסים ברוסיה ובבלארוס, מהשתלת איברים ועד מכירות נשק. אך אם זה מונע מישראל הרשמית להביע תמיכה במפגינים חפים מפשע שמעונים בבתי הסוהר, כדאי לזכור שגם למדינות אחרות יש אינטרסים

ישראלים דוברי רוסית וכאלה שלא, שמוחים ליד שגרירות בלארוס ובמקומות אחרים במדינה, ימשיכו להביע סולידריות עם העם שקם על רגליו וסופג עכשיו אש רק בגלל שדורש צדק ושינוי.

קסניה סבטלובה היא עמיתת מחקר במכון הבינתחומי הרצליה ועמיתת מדיניות במכון מתווים למדיניות חוץ אזורית. לשעבר חברת כנסת מטעם סיעת התנועה, והפרשנית לענייני ערבים בערוץ 9.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,063 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 16 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בשל המחסור בגננות משרד החינוך יקצר את שבוע הלימודים בחלק מהגנים לחמישה ימים

ועדת החינוך של הכנסת שוב אישרה את תשלומי ההורים, בהפחתת 20 שקל לשנה לתלמיד ● אפרת רייטן מהעבודה והח"כים של מרצ מתנגדים להעלאת שכרם ● הוארך מעצרו של פעיל הג'יהאד באסם א-סעדי ● בית הדין העליון של הליכוד ידון בשבוע הבא בעתירה שמבקשת שלא להשתמש בשריונים משום שהיוזמה לשריין מועמדים לא קיבלה תמיכה של לפחות מחצית מהמתפקדים

עוד 43 עדכונים

הצל הגדול של אסון צ'רנוביל מרחף שוב מעל אוקראינה

יותר מ-36 שנים לאחר אסון צ׳רנוביל, שב פתאום צלו הגדול, הרדיואקטיבי ומטיל האימה לרחף מעל אוקראינה, עם חשש גדול ממה שעלול להתרחש אם תחנת הכוח הגרעינית זפוריז'יה בדרום אוקראינה תספוג חלילה פגז/טיל/ירי מסוג אחר.

יותר מ-36 שנים לאחר אסון צ׳רנוביל, שב צלו הגדול, הרדיואקטיבי ומטיל האימה לרחף מעל אוקראינה, עם חשש גדול מהעלול להתרחש אם תחנת הכוח הגרעינית זפוריז'יה בדרום אוקראינה תספוג חלילה פגז/טיל/ירי

בתחילת מרץ, במסגרת ההתקדמות הצבאית הרוסית של תחילת המלחמה בדרום אוקראינה, נכבשה גם תחנת הכוח הגרעינית הגדולה באירופה. זוהי תחנת הכוח הגרעינית בזפוריז'יה, בדרום מזרח אוקראינה. היא שוכנת בגדה הדרומית של ה״דנייפר״, וכוללת שישה כורים להפקת אנרגיה.

מיקומה אסטרטגי, אך היא גם אחראית ל-20% מכלל ייצור החשמל באוקראינה. התחנה ממשיכה לפעול בעזרת הפועלים האוקראינים תושבי האזור שעבדו בה קודם, וממשיכים לעשות כן גם תחת הכיבוש הרוסי, אולי בסיוע איומים עליהם ועל בני משפחותיהם. לפי עדויות שפורסמו – הם עושים זאת תחת איומי רובים.

בשבועות האחרונים יותר ויותר תושבים המתגוררים בקרבת תחנת הכוח נמלטים על נפשם מהאזור, ממש כך, מפחד שהיא תפגע מאש אחד הצדדים. רוסיה ואוקראינה מאשימות אחת את השנייה בירי מאזור תחנת הכוח או אליה.

אוקראינה טוענת שהרוסים משגרים מאזור תחנת הכוח הפגזות לעבר צבאה ויישוביה באזור, תוך שימוש בתחנת הכוח כמגן, בידיעה שצבא אוקראינה לא יגיב בירי לאזור התחנה בשל החשש מפגיעה בה.

בקייב טוענים עוד שהצבא הרוסי מפגיז במכוון שטחים שהוא מחזיק בהם סמוך לכור כדי להאשים את האוקראינים ("דגל כוזב"). הרוסים מצדם אכן טוענים שצבא אוקראינה הוא זה שמפגיז את האזור. החשש הוא מוחשי מאוד.

בקייב טוענים עוד שהצבא הרוסי מפגיז במכוון שטחים שהוא מחזיק בהם סמוך לכור כדי להאשים את האוקראינים ("דגל כוזב"). הרוסים מצדם אכן טוענים שצבא אוקראינה הוא זה שמפגיז את האזור. החשש הוא מוחשי מאוד

שלשום נחתו לפחות ששה פגזים על העיר אנרהודר הנמצאת בשליטת רוסיה וממוקמת 4 ק״מ בלבד מתחנת הכוח. בשבועות האחרונים נחתו פגזים גם קרוב יותר לתחנת הכוח עצמה.

לטענת תאגיד האטום האוקראיני ״אנרגואטום״, בהפגזה אמש נהרג עובד של תחנת הכוח ושניים נפצעו. תושבים באזור תחנת הכוח סיפרו כי קולות שריקה של פגזי ארטילריה הנוחתים באזור הפכו לעניין שמתרחש בתדירות גבוהה.

גם באו״ם הביעו כמובן דאגה רבה וחשש מפגיעה בתחנת הכוח עצמה, וראשי ״הוועדה לאנרגיה אטומית״ דרשו מרוסיה לאפשר לפקחים של הארגון לבקר בכור ולבחון את מצבו, אך נענו בשלילה. כך שהסכנה ממשיכה לרחף.

*  *  *

כיבוש הכור בזפוריז'ה הוא לא ההיתקלות היחידה של הצבא הרוסי עם הכורים הגרעיניים באוקראינה, וגם לא ההתנהלות הראשונה תוך רשלנות פושעת בסביבה הרדיואקטיבית הנפיצה. כמעט מראשית המלחמה אוקראינה סופגת הפגזות בקרבת הכורים, סיכון הצוותים, סיכון פעילותו הסדירה של הכור עצמו וסיכון האזור, המדינה והעולם כולו בדליפה רדיואקטיבית.

שלשום נחתו לפחות ששה פגזים על העיר אנרהודר הנמצאת בשליטת רוסיה וממוקמת 4 ק״מ בלבד מתחנת הכוח. בשבועות האחרונים נחתו פגזים גם קרוב יותר לתחנת הכוח עצמה

ב-24 בפברואר השתלטו כוחות רוסיים על "האזור הסגור" בתחנת הכוח הגרעינית בצ'רנוביל – שטח ברדיוס של 30 ק"מ מסביב לתחנה, העמוס בחלקיקים רדיואקטיביים. הכור בצ'רנוביל עדיין מאכסן כמויות גדולות של דלק גרעיני משומש.

יחידת המשמר הלאומי האוקראיני שאבטחה את הכור לא התנגדה, כדי להימנע מחילופי אש במקום, ויותר ממאתיים האנשים שהיו באותה עת במשמרת הפכו לבני ערובה. אספקת החשמל נותקה מספר פעמים, מה שעלול היה לגרום לחימום יתר של הדלק. רק כחודש אחר כך פונה צוות המשמרת שהיה אמור לעבוד, על פי תקן הבטיחות, 12 שעות לכל היותר, אך נאלץ לתפקד שם כ-600 שעות ברצף.

הציוד הכבד, הטנקים והתחמושת של כוחות הצבא הרוסי שונעו באזור ללא כל בקרה ובחוסר אחריות, הרימו את האבק הרדיואקטיבי מהקרקע שכוסה אחרי האסון בצ'רנוביל, והגדילו משמעותית את רמת הקרינה באזור. חיילים חפרו שוחות, התבצרו והתחפרו בקרקע המזוהמת, ובהמשך נאלצו, על פי הדיווחים, להגיע בהמוניהם לבתי חולים באזור עם מחלת קרינה. כשפרצו שריפות יער באזור, נמנעה גישה מכבאים לכבותן.

בראשית אפריל כבשה אוקראינה את הכור בצ'רנוביל בחזרה מידי הכוחות הרוסיים. בזפוריז'ה, כאמור, הסכנה לשלום הכור, אוקראינה והעולם – עדיין בעיצומה.

הטקטיקה הרוסית היא לעת עתה הליכה על הסף. לא סביר שהם באמת מעוניינים או רוצים שפגיעה ישירה תביא לאסון גרעיני, שגם רוסיה עצמה יכולה להיפגע ממנו, אבל פעמים רבות ההתנהלות הרוסית כמעט שערורייתית מבחינת המוכנות לקחת כאלה סיכונים בהתחשב בתוצאות האפשריות.

הטקטיקה הרוסית היא לעת עתה הליכה על הסף. לא סביר שהם באמת מעוניינים או רוצים שפגיעה ישירה תביא לאסון גרעיני, שגם רוסיה עצמה יכולה להיפגע ממנו, אבל פעמים רבות ההתנהלות הרוסית כמעט שערורייתית

היו גם כאלה שסברו כי אם רוסיה תפסיד בשדה הקרב באופן מוחץ היא עלולה לאפשר אסון גרעיני כזה.

מה העולם מתכוון לעשות בנדון? לא הרבה, למרבה הצער. גם לא לנוכח אי ההיענות הרוסית לדרישת האו״ם שרוסיה תאפשר לפקחים שלו מהסוכנות לאנרגיה אטומית לבקר שם. בעיקר הבעת דאגה עמוקה.

עיתונאי "ידיעות אחרונות" ופרשן לענייני רוסיה, לשעבר כתב ״קול ישראל״ ו״ידיעות אחרונות״ במוסקבה, יליד ירושלים, אוהב מאוד כדורגל אנגלי בכלל ואת ליברפול בפרט, חיית ספרים, אקטואליה וחדשות חוץ במיוחד, שנהנה לסקר מה מתרחש בעולם ואיך הכל קשור אחד לשני. התגורר בעשרים השנים האחרונות בחמש מדינות - בריטניה, צרפת, ספרד, רוסיה וכעת הולנד. איש העולם הגדול:)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 721 מילים

תושבים ופעילים מירושלים למוש בן ארי: בטל הופעה בגיא בן הינום

מאות אנשים חתמו ביממה האחרונה על עצומה הקוראת לזמר לבטל את הופעתו הערב בחוות אלע"ד ● לפני שלוש שנים ביטלו דני רובס וארקדי דוכין הופעה באתר אחר של עמותת הימין במתחם ● החווה הוקמה כדי לטפח חקלאות קדומה ובפועל הופכת למתחם הופעות ● יוזמי העצומה: "החווה מונעת מפלסטינים גישה לאדמתם ומכשירה את הגזל"

עוד 867 מילים

לטירה יש אגם, והוא הרבה פחות פסטורלי ממה שזה נשמע

צמרת המשרד להגנת הסביבה יצאה השבוע לסיור במשולש, ומצאה את עצמה על שפת אגם ליד העיר טירה ● ההיקף העצום של פרויקטים בתחום התחבורה והתשתיות מייצר כמויות גדולות של עודפי עפר, וכרגיל בישראל אלה מוצאים את דרכם לחיק הטבע, סותמים אפיקי נחלים ויוצרים דור חדש של אגמים וביצות

עוד 1,103 מילים

למקרה שפיספסת

המדינה ממשיכה להזניח חיזוק מבנים מסוכנים

הכתובת על הקיר מעל 610 אלף יחידות דיור בנות לפחות 40 שנה עלולות לסכן חיי אדם ● עשרות אלפי מבנים צריכים חיזוק, אך מחוץ לאזורי הביקוש הסיכוי שזה יקרה נמוך - כי אין קרן סיוע למימון וברשויות המקומיות לא ערכו סקרים למיפוי הסיכון ● במשרד הפנים טוענים שמשרד השיכון אחראי, אך משרד השיכון לא מגיב ● יו"ר אגוד המהנדסים: "כולם מודעים לבעיה אבל מטאטאים אותה ומקווים לטוב"

עוד 1,418 מילים

חזון וערכים במרצ

ה-DNA של מפלגת מרצ הפך לנושא שדנים בו בהקשר של מי ראוי להיות ראש המפלגה. כאחד שמעולם לא היה חבר במפלגה כלשהי, אבל באופן די תמידי כבר עשרות שנים נמנה על שלושת-ארבעת מצביעי מרצ וקודמותיה-מולידיה, אני חש אחריות כלפיה ושעלי לקבוע עמדה בעניין זה.

כאחד שמעולם לא היה חבר במפלגה כלשהי, אבל כבר עשרות שנים נמנה על 3-4 מצביעי מרצ וקודמותיה-מולידיה, אני חש אחריות כלפיה ושעלי לקבוע עמדה בעניין ראש המפלגה

במהלך כהונה של כל כנסת, המפלגות וחברי הכנסת נדרשים באופן שוטף להחלטות בנושאים רבים, ביניהם: דת ומדינה, הוגנות מול עוולה, חלוקת משאבים ותקציבים למטרות שונות, סביבה, חינוך, רווחה, ביטחון ועוד. אולם יש מדרג להתמקדות המפלגות בנושאים השונים, ומפלגות שונות מתאפיינות ונבדלות זו מזו בהתמקדות בנושא מובהק, שהוא רב חשיבות לציבור אותו מתיימרת ואמורה המפלגה לייצג.

מפלגות גדולות שמתמודדות על הנהגת המדינה – עתה זה מפלגות הליכוד ויש עתיד – נבדלות זו מזו בעמדותיהן ביחס לנושאים העיקריים והמרכזים בחזון ובמדיניות של ניהול המדינה, ומגבשות עמדות והתייחסויות לנושאים השונים האחרים שנידונים בציבוריות הישראלית. מפלגות אלו, טבעי שיגבשו עמדות בנושאים שונים, וגם יביעו אותן, בהתייחס לעמדות שבאות לידי ביטוי בסביבה הפוליטית ממנה יידרשו לגבש מפלגות לשלטון אותו ירכיבו.

מפלגות קטנות יותר מתמקדות בנושאים מוגדרים – לעיתים מגדריים או מגזריים (זה לא הכי טוב, אבל זה מה יש). למשל: המפלגות הערביות מתמקדות ביחס המדינה לערביי ישראל והתנגדות לכיבוש בשטחים שנכבשו ב-1967; יש גם מפלגה ערבית מוסלמית (רע"ם) שמעלה על ראש סדר היום את יחס המדינה לערביי ישראל ואורח החיים הדתי-מוסלמי בישראל; מפלגת ש"ס מתמקדת בהנצחת הבידול העדתי ועשיית הון פוליטי ממנו; המפלגות החרדיות דואגות להמשך מימון המדינה ללימוד התורה ואורח החיים המתבדל בו הן רוצות; ויש עוד מפלגות מגדריות ו/או ממוקדות נושא.

לא יהיה זה בחזקת טעות להניח שהבוחרים במפלגות שאינן מגדריות או מגזריות מעדיפים מפלגה שמייצגת את עמדתם בעיקר בנושאים הקשורים בעתיד השטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים. כאלו הן המפלגות הדתיות-ציוניות שמרכיבות גוש משמעותי פוליטי, התומך בהמשך השליטה של מדינת ישראל בשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים או סיפוח שלהם אליה. כאן יש מקום גם להתייחס למרצ, אבל על כך עוד מעט בהמשך.

הבוחרים במפלגות שאינן מגדריות או מגזריות מעדיפים מפלגה שמייצגת את עמדתם, בעיקר בנושאים הקשורים בעתיד השטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים

מפלגת העבודה של היום ראויה להתייחסות מיוחדת. ב-DNA שלה מפלגת העבודה היא מפלגת שלטון, וככזו היא מכילה בתוכה התייחסויות למגוון רחב של נושאים ומגוון דעות ביחס אליהם.

היום מפלגת העבודה היא לא רק מפלגה קטנה, אלא היא גם מפלגה מוזרה, העוסקת ומפיצה שטויות של תוהו ובוהו שפתי, ועכשיו מתכוונת להביא לקדמת הבמה את העיסוק הקונספירטיבי בחטיפה של ילדי תימן (זה התרחב – היום אומרים גם "והבלקן") בראשית קוממיות מדינת ישראל. לא יאומן באילו שטויות המפלגה הזו עוסקת! מפלגת העבודה של היום היא קוריוז. לא אופתע אם מפלגה זו לא תעבור את אחוז החסימה. אבל דברים רבים כל-כך שלא מתקבלים על הדעת קורים אצלנו, שהכול יכול לקרות.

*  *  *

בהוויה הישראלית-פוליטית הנושאים המרכזיים הם:

  1. מדינה המממשת את התעודה הציונית ובתוכה מיעוטים לאומיים.
  2. החזון והמדיניות בהתייחס לשטחים שנכבשו בשנת 1967 – וזה כולל את שטחי הגדה המערבית – כולל ירושלים המזרחית והעיר העתיקה – רצועת עזה ורמת הגולן.
  3. החזון והמדיניות ליחס מדינת ישראל לעם הפלסטיני, כולל פליטי 1948 והפלסטינים היושבים בשטחים שנכבשו ב-1967.
  4. עתיד המתנחלים היהודים בשטחים הכבושים.

להבנתי, מרצ היא המפלגה שבראש סדר העדיפות שלה התייחסות לנושאים אלה. מרצ מציגה במגזר הציוני עמדה נגדית לעמדת הגוש הדתי-ציוני. עמדת מרצ הינה ציונות צודקת הדוגלת בשוויון לכל אזרחי המדינה, שרואה בשלום ובהשתלבותנו באזור את הביטחון למדינת ישראל. על-פי מרצ יש לאפשר לפלסטינים להקים מדינה בשטחים שנכבשו ב-1967, ויש לשאוף שזה יעשה בהסדר של שלום, אבל בכל מקרה יש לשאוף ולפעול להפסקת הכיבוש.

מרצ מציגה במגזר הציוני עמדה נגדית לעמדת הגוש הדתי-ציוני. עמדת מרצ הינה ציונות צודקת הדוגלת בשוויון לכל אזרחי המדינה, שרואה בשלום ובהשתלבותנו באזור את הביטחון למדינת ישראל

מטבע הדברים, האנשים שדוגלים בשוויון ובפשרה נמנים על המגזר הליברלי, והם מחזיקים בערכים המקבלים את השונה והשונות, ופועלים לתיקון עוולות. זה יפה. אבל, בשנים האחרונות זה הוביל את מרצ לשיטוח של הערכים, בבחינת "הכול חשוב". חשוב העניין המדיני ויחסינו עם הערבים בארץ; חשוב מצעד הגאווה בכל עיר ובכל רחוב; חשוב שוויון בתעסוקה; חשוב לאפשר הגדרה עצמית לפלסטינים; חשוב למנוע הטרדות מיניות; חשוב לפעול נגד התחממות כדור הארץ – להציל את הכדור; חשוב לתמוך ולקדם פתרון של שתי מדינות לשני עמים בארץ ישראל… חשוב וחשוב – הכול חשוב!

למצב זה של שיטוח ערכים במרצ, ללא מדרג של חשיבות וקדימויות, יש אחריות לשלושת ראשי המפלגה בעשר השנים האחרונות: זהבה גלאון, תמר זנדברג וניצן הורוביץ.

בשנתיים האחרונות היה מוסכם על הרוב המוחלט של מצביעי מרצ, שעל-אף שהבעיות החשובות של מדינת ישראל הן בעיות השלום והביטחון ויחסינו עם הפלסטינים, הרי שנוכח הבוקה ומבולקה סביב ראש הממשלה הקודם, בנימין נתניהו, שנאשם בפלילים, יש להמתין עם צעדים לקידום פתרון מיוחל של שלום וביטחון (אפילו שהעולם לא עוצר והבעיות חיות ולעיתים נדרש מענה מידי). זאת כדי להרחיק את ראש הממשלה הקודם מראשות הממשלה וממשרה עם כוח שלטוני, כי אתו המדינה פשוט מתרסקת (וסכנה זו עדיין מרחפת מעלינו ומוחשית).

מצביעי השמאל בכלל, ומצביעי מרצ בפרט, השכילו לדרג קדימויות לפעולות נדרשות. כך גם היום נדרש ממפלגת מרצ לקבוע מדרג מובהק לחזונות ולרעיונות להם היא מתחייבת. ראשון לקדימות בערכי מרצ וחזונה חייב להיות – תמיד עד שיכון כאן שלום – החזון למדינה ציונית השומרת על ייחודה, חיה בשלום עם עמי האזור, מתקבלת על-ידם ומשתלבת עמם.

מרצ היא מפלגה קטנה, ויש לה את האפשרות והזכות להרים גבוה מעל לכל שאר הרעיונות והדגלים את החזון למדינה ציונית בארץ ישראל המתקיימת בשלום וביטחון וצדק בין העמים הניצים בארץ ישראל.

הדוגלים בשוויון ובפשרה נמנים על המגזר הליברלי, מקבלים את השונה והשונות ופועלים לתיקון עוולות. זה יפה. אבל בשנים האחרונות זה הוביל את מרצ לשיטוח של הערכים, בבחינת "הכול חשוב"

לפני שאתייחס לאנשים בשמותיהם, ברצוני לציין, שכמצביע ותיק למרצ, שלא פעם הייתי מתוסכל נוכח עמדות של חברי מרצ בנושאים שונים מהטעם שהזכרתי פה. אבל עלי להודות שכשהם נדרשו לדבר בנושאי המהות – אותו דגל של שלום וביטחון וצדק – הם דיברו, בדרך כלל, בשכל ישר והיה לי קל להזדהות איתם.

ועכשיו עם שמות:

זהבה גלאון היא מראשי משטחי הערכים במרצ.

אני מאמין שיאיר גולן יפיח רוח חדשה והתלהבות רעיונית, כשישכיל לְמַדְרֵג את ערכי מרצ ולהציב בראש הקדימויות חזון ופעולה להפסקת הכיבוש, חלוקת הארץ בינינו ובין הפלסטינים והבטחת קיומה של מדינת ישראל בשלום וביטחון.

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי. חקר את ניהול המלחמה במלחמת יום הכיפורים והשלים את כתיבת הספר "ישראל טל: פרקים למלחמת יום הכיפורים" אשר יצא לאור בספטמבר 2019 בהוצאת "ידיעות ספרים".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 983 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הסוף המשפיל של ימינה

המפגש האחרון של ימינה אתמול בוועדת הכנסת היה מגוחך, ובסופו הסיעה התפרקה לרסיסים - כשמי שהקים אותה ובחר את חבריה, נפתלי בנט, מסיים לבדו בסיעת יחיד עם השם האירוני "ביחד" ● עידית סילמן קיבלה מנת נקמה קרה מחברי הקואליציה - ואף אחד מחבריה החדשים בליכוד לא היה שם כדי לעזור לה ● ועכשיו הם גם רוצים להעביר אותה בכלל לציונות הדתית ● פרשנות

עוד 744 מילים

מאבקי ההישרדות של הקהילה הקונסרבטיבית בניו יורק

קהילת בית הכנסת יריחו שבניו יורק קיוותה להתאחד עם הקהילה השכנה ולהציל את חבריה, אך מאבקים בנושא תפילות משותפות הסתיימו בהצבעה של הוועד המנהל נגד התוכנית ובעד מכירת בית הכנסת ● ראש הקהילה לשעבר הרב מאט אבלסון: "אני מדוכדך ועצוב בשבילי ובשביל הקהילה שלי"

עוד 1,326 מילים

בלעדי הזמן עובר, הזמן עבר, הזמן נגמר כמעט

לפני עשרה ימים התיישב בועז כהן, שדרן רדיו ועורך מוזיקה, עם צביקה פיק במטבח ביתו של המאסטרו, לשיחה על שיריו ("לי לא אכפת מה אומרים, אני יודע אם שיר הוא טוב או לא"), תהליך ההלחנה ("אני לא מסוגל לכתוב מוזיקה בלי מילים"), שירי משוררים ("מבחינתי אין הבדל בין יונתן רטוש לטקסט אחר") והחיים כאמן פורץ דרך ("אני די מרוצה ממה שקרה איתי") ● אתמול ליבו נדם

עוד 3,170 מילים ו-9 תגובות

מני מזוז הוא האיש הנכון - ובזמן הנכון

אין שום היגיון בניסיונות לפסול את מני מזוז מלכהן כיו"ר ועדת המינויים ● למעשה, קשה לחשוב על אדם המתאים יותר לתפקיד ● גם הביקורת על העיתוי, כאילו מינוי שכזה במהלך ממשלת מעבר הוא פסול, נטולת היגיון: לא בכדי הוחלט כי יו"ר הוועדה ימונה לשמונה שנים - כדי שלא יהיה כל קשר בין תפקודו בוועדה לבין זהותן של הממשלות שיכהנו במהלך הכהונה הארוכה ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

לא רק הסתדרות המורים: ארגון המורים ידון באפשרות שלא לפתוח את שנת הלימודים

צה"ל הודיע שאטם מנהרה שחמאס חפר מרצועה לכיוון ישראל ● בן גביר הודיע שעוצמה יהודית תתמודד בבחירות ברשימה עצמאית, אך הוסיף שהוא "לא טורק את הדלת" בפני אפשרויות אחרות; סמוטריץ' קרא לו לשוב למשא ומתן ● נדחתה בקשת סילמן להתפצל מימינה; תידרש להתפטר מהכנסת כדי להתמודד בבחירות ברשימת הליכוד ● איזנקוט הציע לרויטל סויד מקום ברשימת המחנה הממלכתי

עוד 49 עדכונים

איזנקוט, אחד הרמטכ"לים הטובים שכיהנו כאן, הוא תוספת חשובה לפוליטיקה ● אבל כניסתו לא תשנה את תמונת המצב - ולא תהפוך את המחנה הממלכתי, המפלגה החדשה של גנץ וסער, לזו שתשנה את סדר הגושים ● דווקא לפיד עשה טעות שלא לקח את איזנקוט עם כל התנאים שזה הציב לו ● ואילו מתן כהנא פוגע בעיקר באיילת שקד - ובסיכוי שהחרדים יתמכו בגנץ ● פרשנות

עוד 596 מילים

תיעוד מהשטח חציית הדונץ

צבא אוקראינה נאלץ להרוס את הגשרים המובילים לכפר זדונצקה לאורך נהר הדונץ כדי להאט את הכוחות הרוסיים, מה שיצר בעיית אספקה חריפה ● סטארט־אפ של יזם ישראלי מצא דרך נוספת לחציית הנהר ● לייזר ברמן הצטרף למתנדבים מחארקיב כל הדרך עד לגדה השנייה ושמע על המצב במדינה: "האנשים האלה באמת צריכים עזרה"

עוד 1,213 מילים

כספים קואליציוניים חריגים הוקצו לחרדים שתומכים בקליש-רותם

תחקיר זמן ישראל חברי הקואליציה המצומקת של קליש-רותם מקבלים כספי תרבות תורנית עבור ציבור תומכיהם במקביל לנאמנותם הפוליטית – ללא קריטריונים ובגובה מיליוני שקלים ● ההקצבות כוללות ימי כיף מחוץ לעיר, הסעות והטבות ● אפילו נציגי המגזר הדתי־לאומי לא מודעים לאירועים המסובסדים ולא מוזמנים אליהם ● נציג דגל התורה במועצה: "העיסוק בכספים מהווה ניסיון לגזילת כבשת הרש"

עוד 1,546 מילים ו-1 תגובות

איזנקוט: "איש ציבור לא יכול להתמודד לתפקיד ציבורי עם כתבי אישום"

מוקדם יותר היום הודיע הרמטכ"ל לשעבר על הצטרפותו לרשימתם של גנץ וסער, שתיקרא המחנה הממלכתי ● גם מתן כהנא הצטרף לרשימה המתגבשת ● סקרים חוזים למחנה הממלכתי 14-12 מנדטים ● הממשלה מינתה את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה ● לפיד ספד לצביקה פיק: "אמן מהפכני בדורו, מעמודי התווך של הפופ הישראלי"

עוד 45 עדכונים

מדובאי לירושלים: איש העסקים שחצה את המזה"ת ברכב

38 שעות נהיגה, על פני 3,580 ק"מ: זה המרחק שגמע איש העסקים האמריקאי ברוס גורפיין מביתו בדובאי ועד שהגיע בסוף השבוע לירושלים ● המסע של גורפיין משיק את החממה האזורית שהקים, המיועדת לחבר בין עסקים בתחומי הפודטק, חקלאות ומידבור - ובפרט להביא חברות ישראליות לפעילות עסקית בערב הסעודית ● ובריאיון לזמן ישראל הוא מגלה: כבר יש חברות ישראליות שפועלות שם

עוד 1,026 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה