למרות האלימות והעינויים - נשות הפרחים מנהיגות את מהפכת בלארוס

מפגינה מחזיקה בתמונת מפגין שעונה בהפגנות בלארוס במינסק, אוגוסט 2020 (צילום: (AP Photo/Dmitri Lovetsky)
(AP Photo/Dmitri Lovetsky
מפגינה מחזיקה בתמונת מפגין שעונה בהפגנות בלארוס במינסק, אוגוסט 2020

רבבות נשים עצורות יושבות בתא שמיועד ל-4-6 אסירות בלבד בבית המעצר ברחוב אוקרסטינה במינסק. הן יכולות לישון רק בתורות כי אין מספיק מקום לכולן למתוח את הרגליים ולשכב, אין מספיק מים והסירחון בתא הזעיר איום ונורא. הן מתעודדות לרגע מקריאות תמיכה של המפגינים מחוץ לבית המעצר, אך מיד משתתקות בפחד, כי ברגע שבחוץ מתחילה השירה וקריאות התמיכה, הסוהרים מתחילים להכות את הגברים העצורים, בעוצמה וללא רחמים.

רבבות עצורות יושבות בתא שמיועד ל-4-6 אסירות בבית המעצר ברחוב אוקרסטינה במינסק. הן יכולות לישון רק בתורות כי אין מספיק מקום לכולן למתוח רגליים ולשכב, אין מספיק מים והסירחון בתא הזעיר איום ונורא

במהלך עשרת ימי המחאות ההיסטוריות נגד "הרודן האחרון של אירופה" – הנשיא אלכסנדר לוקשנקו, שממלא את תפקידו כבר 26 שנים, אלפי אזרחים בלארוסים שיצאו למחות נגד זיוף הבחירות ולמען השינוי המיוחל נעצרו, הוכו או עונו על ידי כוחות ה"אומון"  (כוחות המשטרה המיוחדים). העדויות מבתי המעצר ומרחובות מינסק – מצמררות. ברשת יש מספיק תיעוד של האלימות המחרידה הזאת, שהתפוצצה באחת הבירות השלוות והשקטות ביבשת אירופה. עד לרגע זה יותר מ-600 תלונות על אלימות והתעללות מצד המשטרה וכוחות ה"אומון" הוגשו לועדת החקירות בבלארוס (גוף שמשלב את מנגנון החקירות של משרד התובע הכללי עם מחלקת החקירה של משרד הפנים וגוף הבקרה הממשלתי).

השיקול של משטר לוקשנקו היה ברור: הפעלה של אלימות מזעזעת הכוללת חטיפה של המפגינים ושל האזרחים התמימים שכלל לא היו מעורבים בהפגנות, שבירת העצמות והשיניים, עינויים קשים – כל זה נועד להרתיע ולהפחיד, לגרום לאנשים להתפזר ולעזוב את כיכרות הערים.

העדויות מבתי המעצר ומהרחובות מצמררות. ברשת מתועדת האלימות המחרידה, שהתפוצצה באחת הבירות השלוות באירופה. עד כה יותר מ-600 תלונות על אלימות והתעללות מצד המשטרה וכוחותיה המיוחדים

במהלך 26 שנים הבלארוסים ניסו למחות נגד מי שמינה את עצמו לשליט נצחי שלהם מספר פעמים. אך המחאות ההן היו קטנות ומעולם לא השתוו בעוצמה ובהיקף למה שמתרחש במדינה הפסטורלית והיפה הזאת עכשיו. נראה שהנחישות והעוצמה של הבלארוסיות והבלארוסים הדהימו את לוקשנקו, שרבים מהמפגינים קוראים לו "לוקשסקו" (מלשון צ'אושסקו, הרודן הרומני שהוצא להורג יחד עם רעייתו אלנה לאחר פרוץ המהפכה הרומנית ב-1989).

הסיפורים על האלימות המחרידה הציפו את הרשתות בבלארוס וגרמו לכך שעוד יותר בני ובנות אדם יצאו להפגין, כשהם מחזיקים את הדגל הלאומי בצבעי לבן-אדום וקוראים "תחי בלארוס".

הפגנות בבלארוס נגד לוקשנקו, אוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Petr David Josek)
הפגנות בבלארוס נגד לוקשנקו, אוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Petr David Josek)

בתמונות רבות רואים בבירור כיצד נשים מחזיקות ידיים וניצבות בראש המחאה, גאות וחסרות מורא. הנשים אינן חסינות כלל ממכות ועינויים. בדיוק להפך – בתור "בוגרת" של כיכר תחריר שם סיקרתי את המחאה האדירה כנגד הנשיא חוסני מובארכ ומשטרו, אני יודעת היטב שדווקא הנשים הן המפגינות הפגיעות ביותר.

קסניה סבטלובה בכיכר תחריר
קסניה סבטלובה בכיכר תחריר

כשלמהפכה הכי צודקת בעולם מצטרפים אלמנטים קרימינליים או פרובוקטורים בתשלום שמעוניינים להשחיר את המחאה, הנשים הן הנפגעות הראשונות. גם נשות בלארוס שסופגות מאנשי כוחות הביטחון קללות ואיומים באונס, יודעות זאת היטב, אך ממשיכות להוביל את הצעדות, לחלק פרחים לבנים לאותם אנשי כוחות הביטחון ולדרוש את השינוי לארצן ולילדיהן.

הכל התחיל כאשר סבטלנה טיכאנובסקיה, מתרגמת, מתנדבת ואשת עסקים נרשמה כמועמדת בבחירות לנשיאות בבלארוס במקום בעלה סרגיי לאחר שוועדת הבחירות המרכזית דחתה את מועמדותו. סבטלנה זכתה בתמיכה אדירה ברחוב הבלארוסי, אך על פי התוצאות הרשמיות קיבלה פחות מ-10% מהקולות, בעוד שלוקשנקו קיבל יותר מ-80%, מספר עגול ויפה לכל הדעות.

כשלמהפכה הכי צודקת בעולם מצטרפים אלמנטים קרימינליים או פרובוקטורים בתשלום להשחרתה, נשים נפגעות ראשונות. גם נשות בלארוס שסופגות מאנשי כוחות הביטחון קללות ואיומים באונס ממשיכות להוביל את הצעדות

צעירים ונשים, האוכלוסיות שנחשבות תמיד למורדים פוטנציאליים בעיני הרודנים, בין אם היו בלארוסיים, איראניים או אחרים הגיבו לכך במחאות המוניות. במהלך עשרה ימים בלבד הם למדו את "אסטרטגיית המים" – להפגין בכל מקום כל הזמן על מנת להתיש את כוחות הביטחון, שילבו כוחות עם הפועלים במפעלים רבים ברחבי בלארוס שהכריזו על שביתה כללית, גרמו לבכירים רבים בתקשורת הבלארוסית ובסגל הדיפלומטי המשרת בחו"ל להכריז על התפטרות ועל תמיכה במפגינים, והכל בסדר מופתי ומעורר כבוד גדול.

בלארוס אמנם נמצאת באזור המיידי של ההשפעה הרוסית באזור, אך היא גובלת גם במערב. ליטא נמצאת ממש מעבר לפינה, וכך גם פולין ואוקראינה. בלארוס היא מבחינה מסוימת ענתיקה, חתיכת ענבר שקפאה בתחילת שנות ה-90 ושמרה על אווירת ברית המועצות המנוחה. העם הבלארוסי משתוקק לשינוי ומוכן להתקדם, ולהשיל מעליו את העור המת הזה שחונק אותו ואינו מאפשר להתפתח. מי שלא מוכן לזוז ולו במילימטר הוא אלכסנדר לוקשנקו, שבדיוק כמו כל רודן אחר חושב קודם כל על הישרדותו ועל שרידות משטרו ולא על טובת עמו וארצו.

לוקשנקו אמנם רב לאחרונה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וקומם את האליטה הרוסית כשהחל לבצע את מעצרי העיתונאים הרוסיים, שאף ספגו מכות ועינויים בכלא הבלארוסי, אך עדיין יכול לבנות על כך שבשעת אפס פוטין יעמוד לימינו. רוסיה שרואה את עצמה כישות שמוקפת על ידי אויבים רבים שמנסים להשמידה בדרכים כאלה ואחרות (ארה"ב, האיחוד האירופי, סדר היום הליברלי ועוד ) אינה יכולה לוותר על בלארוס, ואולי השיירות של כלים צבאיים ששייכים לרוסגוורדיה שנעים אל עבר הגבול עם בלארוס בשעות האחרונות הן עדות הכי ברורה לכך.

בלארוס היא חתיכת ענבר שקפאה בתחילת שנות ה-90 ושמרה על אווירת בריה"מ המנוחה. העם הבלארוסי משתוקק לשינוי ולהשלת העור המת שחונק אותו ואינו מאפשר להתפתח. מי שלא מוכן לזוז ולו במילימטר הוא אלכסנדר לוקשנקו

ייתכן שהשיקולים הגאו-פוליטיים הללו גם הביאו לכך שכל הצמרת הפוליטית והדיפלומטית במדינת ישראל מילאה את פיה מים. משרד החוץ וראשו שותקים, וכך גם חברי הכנסת המכהנים דוברי רוסים שיודעים היטב מה מתרחש כרגע במדינה הזאת שאינה זרה כלל לישראל ולישראלים. עולים רבים שעלו מחבר העמים בתחילת שנות התשעים עלו מבלארוס, וגם אלה שלא עלו משם, עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות הדרמטיות שם ומתקשים להבין את השתיקה של מדינת ישראל, המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון.

לא פחות ממדהימה הייתה גם ההתבטאות של שרת הקליטה לשעבר סופה לנדוור שכתבה בפייסבוק שלה בשפה הרוסית ש"טוב שבאטקו (אבא) שולט בבלארוס וחס וחלילה שיהיה מישהו אחר". לנדוור גם קראה לסבטלנה טיכאנובסקאיה "עקרת בית אפורה וכלום" בחוסר מודעות משווע.

ברור וידוע שלישראל אינטרסים רבים גם ברוסיה וגם בבלארוס, החל בהשתלת איברים וכלה במכירות נשק. אך אם האינטרסים האלה מונעים מישראל הרשמית להביע תמיכה כלשהי עם מפגינים חפים מפשע שמוכים עד זוב דם ומעונים בבתי הסוהר (גם אזרח ישראלי היה בין אלה שעונו), כדאי לזכור שגם למדינות האחרות יכולים להיות אינטרסים, נניח, באיראן או צפון קוריאה.

לא ברור לרגע זה האם המפגינים בבלארוס יצליחו להפיל את האיש השנוא עליהם ולשנות את המציאות שלהם. אך ברור שעוד מדינה דמוקרטית על המפה הייתה עלולה לשפר את מצבה של ישראל כדמוקרטיה, ולא להפך. הכניעה המבישה לרודנים באשר הם – אינה חדשה לישראל, אך עדיין עצוב לראות כיצד בכל דקה נשברים כאן שיאים חדשים של צביעות.

לישראל אינטרסים ברוסיה ובבלארוס, מהשתלת איברים ועד מכירות נשק. אך אם זה מונע מישראל הרשמית להביע תמיכה במפגינים חפים מפשע שמעונים בבתי הסוהר, כדאי לזכור שגם למדינות אחרות יש אינטרסים

ישראלים דוברי רוסית וכאלה שלא, שמוחים ליד שגרירות בלארוס ובמקומות אחרים במדינה, ימשיכו להביע סולידריות עם העם שקם על רגליו וסופג עכשיו אש רק בגלל שדורש צדק ושינוי.

קסניה סבטלובה היא עמיתת מחקר במכון הבינתחומי הרצליה ועמיתת מדיניות במכון מתווים למדיניות חוץ אזורית. לשעבר חברת כנסת מטעם סיעת התנועה, והפרשנית לענייני ערבים בערוץ 9.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,063 מילים
כל הזמן // שבת, 16 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גנץ: "אף אחד לא עבר את הזובור שעברתי בפוליטיקה"

הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש ● משרד הבריאות איתר 4 מקרים של נדבקים במוטציה הדרום אפריקאית

עוד 11 עדכונים

ימי טראמפ האחרונים

המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

למקרה שפיספסת

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

הגיע הזמן להילחם בשנאה ברשת

בשעה טובה הרשתות החברתיות וענקיות האינטרנט נוקטות בצעדים אקטיביים על מנת לעצור את הטירוף שתודלק באמצעותן. חסימת חשבונותיו של טראמפ ברשתות החברתיות, לצד הפסקת שירותי אחסון הענן על ידי אמזון לפרלר שנסגרה כתוצאה מכך, הם בשורה מצוינת. פרלר שימשה כרשת חברתית נטולת צנזורה בה גזעניים, אנשטישמיים ומכורי קונספירציות משתמשים וחולקים את אידיאולוגיית השנאה שלהם.

חסימת טראמפ ברשתות, והפסקת שירותי אחסון הענן של אמזון לפרלר, שנסגרה כתוצאה מכך, הם בשורה מצוינת. פרלר שימשה כרשת חברתית נטולת צנזורה בה גזעניים, אנטישמים ומכורי קונספירציות חלקו אידיאולוגיית שנאה

אבל פרלר איננה הפלטפורמה היחידה בה משמשים כל אותם אנשים, ולמרות שנסגרה והמנכ"ל שלה הודיע כי ייקח יותר זמן מהצפוי להשיב אותה חזרה לפעילות (אם בכלל), ישנן עוד מספיק אלטרנטיבות אחרות.

צמתי השנאה ברחבי הרשת

gab היא רשת חברתית דמויית טוויטר (ללא הגבלת תווים וללא צנזורה) האהודה במיוחד על אותן קבוצות שהוזכרו. הרשת מתקיימת בזכות מימון של חבריה, ובדומה לאתרים שמציעים מוצרים לא חוקיים, אמצעי התשלום הקיימים שם הינם ביטקוין, צ'ק אלקטרוני ושליחת צ'ק בדואר.

העובדה כי ל-gab אין יכולת לעבד תשלומי כרטיסי אשראי, שאין אפשרות לשלם דרך ארנקים דיגיטליים (דוגמת PayPal או Skrill) או לקבל תשלום דרך העברה בנקאית, מעידה על רמת המפוקפקות שלה. אתרים שלא משתמשים באמצעי תשלום לגיטימיים ומסתמכים על אמצעי תשלום אנלוגיים או על ביטקוין, לרוב עושים זאת כיוון שאינם רוצים שחברות האשראי או הארנקים הדיגיטליים יקפיאו את נכסיהם.

אינני מעורה בתזרים התשלומים של gab, אך לא נראה לי מופרך להניח, לנוכח הבחירה באמצעי התשלום, שבעלי gab לא מדווחים על הכנסותיהם ולא משלמים מיסים. דבר שאיננו מעיד על אזרחות טובה, למרות שרבים ממשתמשי הרשת מכריזים על עצמם כ"פטריוטים".

מלבד gab, ישנן עוד פלטפורמות רבות בהן מהודהדים מסרי השנאה וההסתה. לדוגמה, פורום mymilitia שמטרתו לחבר בין חברי המיליציות העצמאיות בארה"ב וליצור שיתופי פעולה ותיאום "בכדי להגן על המדינה". פורום נוסף הידוע לשמצה – 8kun, המוכר יותר כ-4chan ו-8chan בגלגוליו הקודמים. בעבר הפורום נסגר, אך כל פעם שב וקם מחדש עם שם אחר ואוחסן בשרתים אחרים. הפורום הוא כר פורה לחסידי Qanon וניתן למצוא שם תכנים קיצוניים וגזעניים לצד תמונות עירום קשות וסרטוני deepfake. למרות שנסגר בעבר, 8kun ממשיך לפעול וסביר להניח שבדומה ל8kun, זה עניין של זמן עד שמנהלי פרלר ימצאו שירות אחסון ענן אחר ויפעילו את הרשת שלהם בחזרה.

בנוסף לפלטפורמות הללו, קיימים עוד מאות ערוצי טלגרם המחולקים לפי נושאי אידיאולוגיה ושנאה שונים – ערוצים שונאי שחורים, ערוצים לאנטישמיים וניאו נאציים, לחסידי Qanon, Proud Boys (ארגון הימין הפשיסטי-שובינסטי הקיצוני) ועוד כאלה ואחרים שמתאגדים סביב נושא שנאה מרכזי.

קיימים עוד מאות ערוצי טלגרם המחולקים לפי נושאי אידיאולוגיה ושנאה שונים – ערוצים שונאי שחורים, ערוצים לאנטישמיים וניאו נאציים, לחסידי Qanon, Proud Boys (ארגון הימין הפשיסטי-שובינסטי הקיצוני) ועוד

עם זאת, אותם ערוצים מתואמים וניתן למצוא תכנים זהים המשותפים בהם. כל תיאוריית קונספירציה וכל פייק ניוז שברצונם להפיץ (ואמור לעזור לטראמפ) מופץ עם טקסט כמעט זהה ובשעות כמעט חופפות.

רמת תיאום גבוהה

התפיסה שהייתה בעבר כלפי אותן קבוצות היא, כי אמנם הם מציפים את הרשתות החברתיות והאינטרנט בתכני שנאה ושטנה, אך היכולת שלהם להתארגן יחד ולתאם פעולה רחבת היקף, נמוכה עד לא קיימת. האירועים בקפיטול הוכיחו אחרת. ניתן למצוא ראיות רבות להתארגנות המקדימה ולכך שחברי פורומים מובילים נכחו שם בעצמם. מרגע שהחלה הפריצה לקפיטול, בתיאום נרחב בפלטפורמות ובקבוצות השונות, פומפמו נרטיבים שקריים לגבי האירועים. נטען כי תומכי טראמפ הפגינו בשלווה ובשלום מחוץ לקפיטול, ומי שפרצו פנימה הם פעילי אנטיפה ותנועת BLM  בהוראת ננסי פלוסי ומייק פנס, שחיפשו תירוץ להדחת טראמפ.

האירועים בקפיטול, טראומתיים ככל שיהיו, משמשים כנורה אזהרה למה שכל אותם חסידי טראמפ ו-Qanon מסוגלים לעשות. ישנם כמה נרטיביים מסוכנים שמופצים ומתודלקים בקרב Qanon. באחד, נטען כי העולם נמצא בשליטת סינדיקטות פשע חוצות דורות וכתות מוות שהתאחדו כדי לכונן ממשלה עולמית אחת, שתמחה 90% מאוכלוסיית העולם, ואילו באחר נטען כי הסינים משתלטים על העולם וכי ישנם 70,000 חיילים סינים בוונקובר שמחכים לפקודה לפלוש לארה"ב מצפון.

אותם נרטיבים, הזויים ככל שיהיו, מצליחים לעורר זעם בקרב אוכלוסיה זאת. גם אם קיימים חורים וסתירות רבות בתכנים המופצים, הם יותר ממספיקים בשביל ששנאת ההמון תתורגם לפעולות מעשיות מחוץ למרחב הוירטואלי.

התפיסה הרווחת בעבר כלפי אותן קבוצות היא, כי אמנם הם מציפים את הרשתות החברתיות והאינטרנט בתכני שנאה ושטנה, אך יכולתם להתארגן יחד ולתאם פעולה רחבת היקף, נמוכה עד לא קיימת. האירועים בקפיטול הוכיחו אחרת

עד לא מזמן העולם סבל מארגון הטרור הרצחני דאע"ש. דאע"ש הצליח ליצור לעצמו שם, לגייס פעילים ולהוציא לפועל מתקפות ברחבי העולם בזכות האינטרנט, רשתות חברתיות ופורומים שונים. מימדי ההרס והאימה זכורים לכל, אך ניכר שהלקח עוד טרם נלמד ויושם. עתה העולם מבין כי לא רק פנאטים דתיים מנצלים את האינטרנט לרעה, אלא גם אזרחי המעצמה הגדולה בעולם.

צעדים מגבילים

ברור לכל אדם שפוי שצריכה להיות הגבלה וצנזורה על התכנים המופצים באינטרנט. זאת משום שהם מובילים לפעולות אלימות ומסוכנות המביאות למוות של אנשים ומערערות את יציבות החברה.

המהלכים האחרונים של ענקיות האינטרנט אכן חשובים, אך נדרשים עוד צעדים מרחיקי לכת. על חברות הטכנולוגיה וענקיות האינטרנט להתאחד, להביא לסגירת כל הערוצים, הקבוצות השונות, האתרים והפורומים בהם משתמשים אותם קיצוניים ולהביאם לעלטה דיגיטלית. פירוק אותן פלטפורמות לא ישים קץ לתופעה אך יביא לדילול בכמות האנשים אליהם מופצים תכנים אלה, לפגיעה אנושה בתיאום, ויגרום לבזבוז משאבים אדיר של אותן קבוצות בכדי להקים פלטפורומות חלופיות.

בימים האחרונים הרשתות החברתיות חוסמות עוד ועוד תומכי טראמפ ו-Qanon, ולצד זה גובר הדיון אודות גבולות חופש הביטוי. לרוב, אותם דיונים מגיעים להתנצחות ללא סוף, בה מחפשים סימטריה בין החופש להגבלות, בין הקבוצה בחברה שנפגעת לבין הקבוצה המוגבלת.

הניסיונות למצוא סימטריה לא מעלים חרס, והאירועים בגבעת הקפיטול, אחד מהסמלים הגדולים ביותר של הדמוקרטיה האמריקאית, הם הדוגמה המוחשית ביותר למה שקורה כשלא מגבילים ונותנים לכל אדם להתבטא כרצונו. כשחופש הביטוי הופך להיות הערך העליון, לתהליך כזה יש רק תוצאה אחת בסוף והיא הרס הדמוקרטיה.

נדרשים עוד צעדים מרחיקי לכת. על חברות הטכנולוגיה וענקיות האינטרנט להתאחד, להביא לסגירת כל הערוצים, הקבוצות השונות, האתרים והפורומים בהם משתמשים אותם קיצוניים, ולהביאם לעלטה דיגיטלית

חברות אנושיות וקהילות ברחבי העולם לא התקיימו ושגשגו בזכות חופש הדיבור אלא בזכות רצון לשתף פעולה, התחשבות בצרכי האחר והכרה בגורל החיים המשותפים וחיזוק האמצעים המאפשרים זאת. הרשתות החברתיות הביאו הרבה טוב לעולם, אך הגיע השלב בו יש לקבוע גבולות ולהבטיח שלא נראה עוד אירועים כאלה המערערים על המשך קיום חברה דמוקרטית.

גיא רוה הוא אנליסט לאיתור הלבנות כספים באינטרנט, קצין במיל', סטודנט לתואר שני במדע המדינה, מתעניין וחוקר יחסים בינלאומיים ואת הקשר בין ספורט לפוליטיקה בפרט. לולא הקורונה היה אמור להתחתן בעוד כמה חודשים, אבל החתונה נדחתה לשנה הבאה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 962 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים

הוקם על ידי יהודים, הוחרם על ידי הנאצים, הוסתר על ידי הסובייטים

הסיפור הטראגי של הטירה הנטושה: היא נבנתה בהמון סטייל על ידי סוחר יהודי מברלין, נלקחה בידי הנאצים ערב מלחמת העולם השנייה, והוסתרה במשך עשורים על ידי הסובייטים ● הלהיט של נטפליקס הוליד עכשיו גל עלייה לרגל של מבקרים וחושף היסטוריה יהודית מפוארת

עוד 460 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות

יוזמת השלום האמריקאית הביאה לכינון קשרים בין ישראל למדינות ערביות, שמצידן הדגישו שהצליחו למנוע את הסיפוח ● אילוצים פוליטיים הביאו את נתניהו לפנות לערביי ישראל ● בין הערבים הרחוקים, של דובאי ואבו דאבי, לערבים הקרובים, של טירה ונצרת, נמצאים הפלסטינים, שממשל ביידן עשוי להיטיב עימם ● דעה

עוד 1,305 מילים

נתניהו: כשהציבור יפנים שהקורונה נגמרה נראה עלייה במנדטים

אוחנה על דרישתו של מנדלבליט להתחיל לחסן אסירים: מדוע עמדתו של יועץ בלתי נבחר מחייבת ועמדתו של הגורם האחראי בממשלה איננה? ● זנדברג על אוחנה: שר שנשלף לפי אורך הלשון מפאתי מקום 29 ברשימה ממונה על ידי נאשם כדי לעשות מה שלא חוקי ● גוברים הסיכויים לאיחוד של גנץ ולפיד ● מנסור עבאס מתכנן לפרוש מהרשימה המשותפת ולהקים מפלגה חדשה

עוד 33 עדכונים

"גנץ הוא נזק. הוא מרעיל את הסביבה. שיפרוש"

לבוגי יעלון יש חמישה עקרונות, ורק מי שמחויב להן יוכל לחבור אליו ● בינתיים הוא פוסל ריצה עם גנץ ("גרם נזק אדיר למדינת ישראל"), לפיד ("מתאים להיות רה"מ, אבל הציבור לא נותן בו אמון"), סער ואלקין ("הם לא מדברים על השחיתות") או בנט ("הוא אחראי למחדל לא פחות מאחרים") ● והוא בטוח שיעבור את אחוז החסימה, למרות מצבו בסקרים ● "תמיד המעיטו בכוח שלי"

עוד 1,295 מילים ו-1 תגובות

זו שעת חירום, זמן להניף דגל אדום

שורה ארוכה של תוכניות בנייה אגרסיביות מאיימות להפוך את מעט הטבע שנותר לשטחים אורבניים מכוסי בטון ● למרות שמשבר הקורונה סיפק תזכורת לחשיבות הטבע העירוני, מוסדות התכנון והמערכת הפוליטית לא מחשבים מסלול מחדש ● המשבר פגע גם בארגונים הירוקים, ובלי התגייסות של הציבור הם לא יוכלו לבלום לבד את המפולת

עוד 686 מילים

מיכל מנהיימר, יו"ר תנועת "חרדים לשלטון מקומי", היא אחת הפעילות הבולטות בקרב החרדים החדשים, המבקשים להרחיב את השכלתם ולטפל בבעיות רווחה ● יש לה ביקורת נוקבת על העסקנות במגזר ("יש אצלנו אליטה שחשוב לה הכוח, הכסף והכבוד") ואכזבה מהפוליטיקאים ("בנט בינתיים לא עמד במילה שלו") ● אבל היא מדגישה: "אני אולי חריגה בדעות שלי, אבל לא בחרדיות שלי"

עוד 2,721 מילים

דרישה משטייניץ לבדוק את תוכניות עידן עופר במישור רותם

בעקבות תחקיר זמן ישראל: גרינפיס ישראל פנתה לשר האנרגיה בדרישה לקבל הבהרות באשר לקשר בין כימיקלים לישראל של עידן עופר לפרויקט פצלי השמן באזור ים המלח של המיליונר האוסטרלי ג'ון קאסלה ● העמותה גם דורשת משטייניץ לפרסם את עמדתו בסוגיית העברה אפשרית של בתי הזיקוק מחיפה לאזור ים המלח

עוד 985 מילים

סקר בחירות: הליכוד 32 מנדטים, סער 17, לפיד 14

נתניהו בשיחה בוטה עם השולמנים: "סמוטריץ' והחרדים עושים מה שאני עושה, אם אקבל 61 מנדטים בעזרת הקורונה אעזור לכם" ● אדלשטיין: נחסן אסירים, גם אם זה לא מוצא חן בעיניי ● אביב גפן נפגש עם נתניהו שהבטיח: "התרבות תהיה מהענפים הראשונים להיפתח" ● המשטרה על הפרת ההוראות של מירי רגב: "לא יכולים לחקור בדיעבד" ● העליון אישר: העבודה תקיים פריימריז ● רופאים בכירים מאיימים על אלרעי-פרייס בתביעת דיבה

עוד 45 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה