שרה נתניהו כקורבן אונס קבוצתי של עשרות אלפי מפגינים

פריים מסרטון שהעלה ראש הממשלה על הפגנות המחאה בבלפור – "תוקפים מינית את רעיית ראש הממשלה"
פריים מסרטון שהעלה ראש הממשלה על הפגנות המחאה בבלפור - "תוקפים מינית את רעיית ראש הממשלה"

אני לא רוצה לדבר על האונס באילת. אני רוצה לדבר על תרבות האונס, מחולליה, נפגעיה וקורבנותיה.

אתחיל בקורבן הידועה ביותר, אם לשפוט על פי עדותה, שרה נתניהו. אשת ראש הממשלה טוענת שהרגישה מותקפת מינית ואף נאנסת על ידי ציבור המפגינים. כלומר, נפלה קורבן לעשרות אלפי אנשים שמוחים נגד שחיתותו לכאורה של בעלה, המואשם בפלילים.

למעשה, ח"כ אסנת מארק, קטי שטרית ובכירות אחרות בליכוד, שלא יכולות היו לעמוד מנגד כשמדובר באלימות מינית כלפי נשים, אירגנו דיון בוועדה לקידום מעמד האשה ולשיוויון מגדרי על ההטרדות המיניות שחוותה שרה נתניהו. ח"כ מארק הגדילה ואירגנה השבוע גם יוזמת תמיכה נשית בקורבן האומללה במילים:

"נשים במפגן תמיכה בבלפור נגד האלימות הבוטה והפוגענית כלפי אשת ראש הממשלה שמוסרת נפשה למען מסורת ישראל ועם ישראל, זאת על רקע המיצגים המבישים בהפגנות השמאל".

לחיזוק טענתה מחברת הגברת נתניהו בין שני דברים – מיצג של פאלוסים מתנפחים בהפגנות בבלפור, וציוץ מיזוגני, דוחה ומשפיל של מישהו, שאין כל קשר בינו לבין המחאה, מלפני שנה וחצי. ציוץ מהסוג שכל שמאלנית, וכמעט כל אשה ברשתות, ואעז לומר גם שגברים רבים, קיבלו כדוגמתם (וגרועים יותר) לא פעם.

כאמור, הציוץ הנאלח בן השנה וחצי שספגה הגברת נתניהו מאדם אקראי ברשת, אינו שונה מציוצים מיזוגנים שחוטפות נשים ברשת על בסיס קבוע. דוגמא קטנה לציוצים שגורים שקיבלה לאחרונה העיתונאית ופעילת המחאה אריאנה מלמד:

אף מילת גינוי לא נשמעה מבלפור, מקורבן האונס הקבוצתי הענק שרה נתניהו, או לחילופין מהפעילות המסורות לזכויות הנשים, הלוחמות ללא חת למען נפגעות התקיפה המינית, הח"כיות אסנת מארק וקטי שטרית, לנוכח איומי האונס המפורשים הללו.

אבל הציוץ נגד שרה נתניהו, שעוסק בתיאור פוגעני ופלילי של אונס (ואכן הוביל את המצייץ לחקירה במשטרה) מוזכר בכל פעם שמוזכר מיצג הפאלוסים, ממש באותה נשימה, כאילו מדובר במוח חולני אחד שהגה את השניים, ולמעשה מייצג את כל מחאת בלפור כולה.

הציוץ בן השנה וחצי נגד שרה נתניהו עם תיאור האונס המבחיל והפלילי (שאכן הוביל את המצייץ לחקירת משטרה) מוזכר באותה נשימה עם מיצג הפאלוסים, כאילו מוח חולני אחד, המייצג את המחאה, הגה את שניהם

או אם לנסח זאת במילותיו של "עיתונאי" הבית, שמעון ריקלין:

"רואה את חבריי בימין שותקים בצד ופוחדים לומר את אשר על ליבם. שיש פה מיעוט אנרכיסטי קיצוני שגורם להתבהמות המרחב הציבורי בעירום ומיצגים גסים וקריאות לאונס שרה. ואז אותו מיעוט מגלגל עיניים לשמיים ושואל איך הברברים פה הפכו לכאלו בהמות. חברים, קומו ודברו לצבועים שיפסיקו את התבהמותם".

אז אולי בהזדמנות זו שווה לברר, האם גם מיצג הפאלוסים הזה פוגעני באותה מידה, והאם הוא אכן קורא לאנוס את שרה נתניהו. ובכן, במיצג הפאלוסים מדובר במפגינים שניפחו ארבעה בלונים גדולים בצורת זין, עם כיתובים המופנים ספציפית לראש הממשלה, ובהם ביטויי מחאה מובהקים, ללא כל קונוטציה מינית. בהפגנה הראשונה הופיע בלון אחד בלבד ועליו הכיתוב "נשבר". כלומר, ביטוי ישראלי שגור שנועד לתאר מיאוס ומיצוי: "נשבר הזין".

לאור הצלחת המיצג, הביאו אותם מפגינים 4 בלונים מתנפחים נוספים בצורת זין, שעל כל אחד מהם נכתב בצד אחד "נשבר", ובצד השני סיסמת מחאה אחרת.

הבלון השני נשא את הכיתוב: "צא כבר", כלומר התייחסות ישירה לכך שנתניהו פוגע בעם, או בנוסח העממי "שם עלינו זין" או "מזיין אותנו", והמפגינים מבקשים שייצא מחיינו.

על בלון שלישי נכתב: "זה לא גשם". כלומר מרפרר לביטוי הנפוץ "משתין עלינו בקשת" וקורא לזה גשם.

ביטוי רביעי היה "המלך עירום". כלומר רואים את ערוותו, את מבושיו, את שוויו האמיתי מבעד למחלצותיו וחליפותיו..

והיה גם הבלון שנשא את הכיתוב:  "בואי שרהלה הולכים". משפט של ראש הממשלה שהפך לביטוי איקוני, ומסמל את פרישתו המיוחלת של נתניהו מכס השלטון.

שלט בהפגנה בבלפור (צילום: שרגא טיחובר)
שלט בהפגנה בבלפור (צילום: שרגא טיחובר)
מיצג פאלוס עם הכיתוב "זה לא גשם" (צילום: צילום מסך מאחד מסרטוני המפגינים)
מיצג פאלוס עם הכיתוב "זה לא גשם" (צילום: צילום מסך מאחד מסרטוני המפגינים)

כל אלו לא נאמרו בשום צורה בקונטקסט מיני, שוביניסטי, מיזוגני, או כזה שמכיל אלימות מינית כלפי נשים. אבל כשהוא נתלש מהקונטקסט המחאתי התמים שלו, ןנשתל בכפיפה אחת עם ציוץ ישן, פלילי ולא קשור למחאה בשום צורה, שעוסק באונס שרה נתניהו – הוא מוברג בקונקטסט חדש לחלוטין.

קונטקסט מסולף ושקרי של השפלה מינית, ספק פלילית, של אשת ראש הממשלה, על ידי הוגי המיצג. ומכאן הדרך קצרה לספין האונס הקבוצתי של הגברת על ידי עשרות אלפי מפגינים נגד השחיתות. רעיון שלא היה ולא נברא ולא היה עולה אפילו על דעתם של המוחים – צעירים וצעירות אידיאליסטים, כמו גם מבוגרים עתירי זכויות בחברה הישראלית.

הכיתובים לא הופיעו בשום קונטקסט שוביניסטי, מיזוגני או אלים מינית כלפי נשים. אבל כשנתלש מההקשר המחאתי התמים ונשתל לצד ציוץ ישן ופלילי, שאינו קשור למחאה אך עוסק בשרה – הוא מוברג להקשר חדש לחלוטין

אבל לפני הספין השקרי שהופך את שרה נתניהו לקורבן, מן הראוי לבדוק איך שרה נתניהו עצמה מאפשרת בסביבתה הקרובה לתרבות האונס לשגשג ולפרוח.

יש את בנה יאיר, צרכן הזנות ומועדוני החשפנות, שכל כולו ניצול נשים בוטה, שהציע לסרסר בחברתו לשעבר לכל בעלי החוב שלו (חלקם חובות למועדוני החשפנות) כדי לסגור את חובותיו, רמז כי עיתונאית מובילה התקדמה דרך המיטה, ורמז כי בחורה צעירה ניהלה רומן עם יריבו הפוליטי של אביו, בני גנץ. במקרה אחד כבר נאלץ להתנצל, במקרה שני הוא נתבע, ובמקרה השלישי הוריו התנצלו בשמו על שכרותו. הומור שיכורים או לא, ניכר שהחפצת הנשים וניצולן הם חלק מהז'רגון וסגנון החיים הכללי.

יש את איש אמונה של הטוענת לפגיעה מינית, נתן אשל, ראש הסגל בלשכת בעלה, שאמור היה להתנדף מחיינו הציבוריים אחרי שסוטה המין הפוגעני הזה נתפס עוקב אחרי אחת מעובדות לשכת רה"מ, מחטט בתיבת המייל שלה, מצלם אותה מתחת לחצאיתה ומפיץ את תמונותיה. הוא לא התנדף מאז. הוא עדיין איש אמונה של שרה ושל בעלה.

יש רשימה שלמה של נושאי תפקידים בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה שהתגלו כפוגעים מיניים ברמות שונות. מעולם לא שמעתי את שרה נתניהו מוחה על קירבתם לכוורת השלטונית ולאיש שאיתו בחרה לחיות את חייה.

יש את הביביסט הבולט, המעריץ המוביל שלה ושל בעלה, איציק זרקא, שנמצא שם תמיד וזוכה לחיבוק משפחתי חם, וקרא לאחרונה לבנם של ראש הממשלה ורעייתו, יאיר:

"יאיר נתניהו, תלך למסעדות, תלך למועדונים, תדפוק רק את השמאל, רק את הקטינות, אני פה איתך, אל תפחד מאף אחד".

אז מה עם החיבוק החם של ראש הממשלה עם הפעיל הביביסטי הנ"ל, איציק זרקא, שקרא לבנו לאנוס קטינות, עם הרשאה מיוחדת מטעמו?

חיבוק בין ראש הממשלה לאיציק זרקא, צילום מפייסבוק
חיבוק בין ראש הממשלה לאיציק זרקא, צילום מפייסבוק

ומה עם החיבוק הממלכתי החם לאיש שסביבתו הקרובה היתה מעורבת בסירסור, ניצול ואינוס קטינות, ורכב ההופעות שלו זכה לכינוי "פותמוביל"? האיש שאחרי הפרשה הפך לזמר השנה, זכה בפרסים, והתחבק עם שרת התרבות דאז מירי רגב?

ועידכון טרי מראשית אוגוסט: מה עם הידיד המשפחתי, הרב נתנאל שריקי, זה שהגיע לכנס בחירות של בעלה בהתמודדותו מול גדעון סער, והבטיח לו מלכות-עד במילים:

"ראינו את זה ב"ה בעבר, ונראה את זה גם בעתיד. הקדוש ברוך הוא ימליך אותך לתמיד".

אותו רב נעצר כעת בחשד לביצוע עבירות מין סדרתיות בנשים שביקשו את עצתו כרב, אחרי שמתלוננת שלישית הגישה תלונה נגדו ותיארה שיטת פעולה דומה לזו שתיארו שתי המתלוננות לפניה: מעשה מגונה של מטפל נפשי במטופל והטרדה מינית לכאורה. בחקירה עלה גם חשד לשיבוש הליכים, לכאורה, כשהתברר שעוזרו של הרב ניסה להניא את המתלוננות מהגשת תלונה ושלח נשים שינסו לשכנע אותן לחזור בהן.

צילום מסך מתוך וואלה סלבס: הרב שריקי ואשת ראש הממשלה שרה נתניהו
צילום מסך מתוך וואלה סלבס: הרב שריקי ואשת ראש הממשלה שרה נתניהו

ומה עם שלל הרבנים והדיינים, בכירים וזוטרים, שרובם ככולם ממומנים בתקציבי המדינה, וזוכים לשטוח את מרכולתם התורנית נוטפת השיטנה, ההשפלה וההחפצה כלפי נשים? האם כל הדוברים המופיעים בסרטון הבא נענשו על כך, או שממשיכים ללמד צעירים ובוגרים ולהנחיל את משנתם המיזוגינית והפרימיטיבית לדורות הבאים?

אז כן, יש בעיה קשה ואקוטית של אלימות מינית ותרבות אונס בחברה הישראלית. שוב ושוב אנחנו נתקלים בפשעי אונס קבוצתי, שלרוב לא מטופלים כמו שצריך על ידי מערכת אכיפת החוק, וברובם הנפגעות הן אלו שנענשות חברתית במגוון דרכים. שמותיהן מופצים, סרטוני האונס עוברים מיד ליד וחושפים את רגעי הסיוט הנורא ביותר בחייהן לעין כל, והן מבוקרות, מוכפשות ומושמצות ללא הרף, ונותרות חסרות הגנה ומצולקות.

שלל נושאי תפקידים בסביבתו הקרובה של רה"מ התגלו כמחפיצי נשים או פוגעים מינית ברמות שונות. מעולם לא שמעתי את שרה נתניהו מוחה על קירבתם אליה או לאיש שאיתו בחרה לחיות את חייה

נכון, יש בעיה של היעדר תקציבים לטיפול בנפגעות תקיפה מינית. רק השבוע, חרף כל הגינויים הקולניים, הממשלה הפילה הצעה להקמת ועדה למיגור תרבות האונס, שנועדה לייצר תכנית לאומית למאבק בתופעה. רבים הצביעו נגד, אבל ביניהם בלטו גם הח"כיות אסנת מארק וקטי שטרית, שהפכו עולמות כדי להעלות למודעותינו את פשעי המין ההמוניים שבוצעו, לכאורה, בגברת נתניהו.

כרזה של צעירי יש עתיד תלם עם רשימת המצביעים נגד הצעת החוק להקמת ועדה למיגור תרבות האונס
כרזה של צעירי יש עתיד תלם עם רשימת המצביעים נגד הצעת החוק להקמת ועדה למיגור תרבות האונס

אכן, יש בעיה קשה של החפצת נשים, השפלת נשים, הצדקת אונס והאשמת קורבן. אבל הקורבן כאן היא לא שרה נתניהו, חרף המאמץ להפוך אותה לכזו, תוך ביטול וזילות פגיעות מיניות של ממש. אם כבר, שרה נתניהו עצמה היא חלק מסביבה רעילה ופוגענית, שממנה מחלחלת האוירה שמתירה ומאפשרת את קיומה של תרבות האונס הזו.

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,293 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שני, 18 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים

מה הלקח לישראל מההתקוממות האלימה בגבעת הקפיטול?

המראות המחרידים מבית הנבחרים האמריקאי ממשיכים להדהד ברחבי העולם, ואת אדוות הגלים עוד ימשיכו להרגיש לאורך שנים בפוליטיקה האמריקאית והגלובלית. אבל בישראל כמו בישראל, הכול מועבר דרך הפריזמה המקומית הצרה, וכל מחנה מנסה להראות את דמיוננו לאמריקה לפי פרשנות המתאימה לו ולפי הפוזיציה הרלוונטית.

בבלפור מיהרו לפברק ספין נלעג, כאילו דיירי המעון היו אלה הנתונים למתקפת המון אלים, ואילו מצד מחנה 'רק לא ביבי' התפרסמו עשרות פרשנויות על איך זה יכול לקרות גם כאן, או שכבר בעצם כבר קרה כאן, וכיוצא באלה השוואות.

אלא שביבי איננו טראמפ, הטראמפיסטים אינם ביביסטים, וקריית הממשלה היא לא גבעת הקפיטול. יש לקח ואזהרה שראוי שהפוליטיקאים שלנו ילמדו מהמאורעות בוושינגטון, אבל כל הממהרים לגזור גזירה שווה מחטיאים אותם בהשוואותיהם הבעייתיות.

אלא שביבי אינו טראמפ, הטראמפיסטים אינם ביביסטים, וקריית הממשלה היא לא גבעת הקפיטול. יש לקח ואזהרה שראוי ללמוד מהמאורעות בוושינגטון, אבל הממהרים לגזור גזירה שווה מחטיאים

הקרבה היתרה בין ביבי לטראמפ מבחינה פוליטית-מדינית ואישית, והעובדה שמדובר בשני מנהיגים פופוליסטיים, גרמו לפרשנים רבים להתריע על קווי הדמיון שעלולים להוביל – לדעת אותם פרשנים, באופן כמעט וודאי – למראות דומים ברחובות ירושלים. גם פסיכולוגים ושאר מומחים לנפש התגייסו לנתח את תכונות האישיות הדומות בין המנהיגים. אלו ניתוחים שגויים.

למרות מאפייני המנהיגות הפופוליסטית המשותפים לשניהם – הכריזמה, הדמגוגיה והשימוש בחלוקת העולם ל"אנחנו" מול "הם" ובעיקר בהסתה – השוני בין טראמפ לביבי רב על הדמיון. טראמפ הוא בור, מגלומן, אנטי-פוליטיקאי הן בתדמיתו הציבורית והן בפועל, ואין לו כל עניין בעשייה פוליטית ממשית. נתניהו הוא ההיפך המוחלט בכל התכונות הללו, למעט – אולי – שגעון הגדלות (וגם זה נובע אצלו ממקורות אחרים). יתרה מכך, נתניהו מתוחכם עשרות מונים מטראמפ, שממשיך גם ממושב נשיאותו לנהוג ככוכב ריאליטי, ולחלופין כבריון שכונתי, כפי שהוכיחו שיחות הטלפון המוקלטות שלו (עם מזכיר מדינת ג'ורג'יה, למשל. אך גם זו עם נתניהו, לאחר חתימת ההסכם עם סודן, שבה ניסה טראמפ בגסות מביכה לגרום לנתניהו להטיל דופי בביידן. נתניהו לא נפל בפח). כך נהג הנשיא גם בנאומו מול קהל תומכיו בעצרת בשבוע שעבר.

תומכי הנשיא טראמפ אף הם שונים עד מאוד מקהל הביביסטים, וגם כאן ההשוואה הנפוצה ביניהם חוטאת למציאות. בגרעין הקשה של המכונים טראמפיסטים ישנה תנועה עממית בעלת שורשים עמוקים ויכולות ארגון מוכחות. תנועה זו, המאכלסת את הימין הקיצוני האמריקאי, הקדימה את טראמפ, ובמידה רבה היא זו שבראה אותו. אף שבתקשורת מצטייר תדיר כאילו טראמפ הוא הגורם שסחף את ההמון, נכון יותר לומר שהוא רכב על הגל הפופוליסטי אל הבית הלבן.

אותם גורמי ימין קיצוני וסהרורי הם בעלי מסורת של ארגון ושימוש באלימות פוליטית. מהשנים האחרונות אפשר להזכיר את המצעד בשארלוטסוויל ואת תוכניות החטיפה של מושלת מדינת מישיגן. מבחינה זו, הגורם המקביל בישראל הוא נערי הגבעות והשוליים הקיצוניים של יש"ע – לא הביביסטים.

גורמי הימין הסהרורי בארה"ב בעלי מסורת ארגון ושימוש באלימות פוליטית. כמו במצעד בשארלוטסוויל ותוכניות חטיפת מושלת מישיגן. הגורם המקביל כאן הוא נערי הגבעות והשוליים הקיצוניים של יש"ע – לא הביביסטים

אלה האחרונים מושפעים ואולי אף סרים למרותו ופקודתו של המנהיג הפופוליסטי, אבל הגרעין הקשה שלהם מונה ככל הנראה מאות ספורות של אנשים אם לא פחות, לא עשרות אלפים. ואפילו אם אלה בגרעין הקשה לא יבחלו בנקיטת אלימות בתגובה לשיסוי – למשל, נגד ערבים או (עיתונאים) שמאלנים – זו כנראה לא תופנה כלפי סמלי שלטון או כוחות הביטחון.

מעורבותם של כוחות הביטחון בהתקוממות היא הנקודה האחרונה להבחנה בין ישראל לארצות הברית. המחדל האבטחתי בגבעת הקפיטול עדיין נחקר, וימים יגידו אם הייתה זו רשלנות נפשעת בלבד שגרמה לכך שקהל המתקוממים פרץ בקלות יחסית למתחמים המאובטחים של בית הנבחרים, או שהיה שיתוף-פעולה של ממש מבפנים. כך או כך, אין ספק שברקע להצלחת ההתקוממות עומדת ההטייה הימנית המוכחת של המשטרה האמריקאית. גם כאן, הקשר בין כוחות השיטור לבין תנועת העליונות הלבנה הוא קשר היסטורי, ובשנים האחרונות גורמי ימין קיצוני אמריקאי עושים מאמצים מכוונים להשתלב בכוחות הביטחון.

בישראל, גם אם ישנה הטייה ימנית ואפילו ביביסטית בקרב שוטרים – ואולי גם בקרב מפקדיהם, בעקבות הפוליטיזציה שהכנס נתניהו למשרד לביטחון פנים – עדיין אין מדובר במגמה רווחת ומסוכנת כמו בארצות הברית. נוסף על כך, ישנו שוני בין ישראל לארה"ב גם בשרשרות ההיררכיה בקרב כוחות הביטחון השונים.  בארצות-הברית, כוחות המשמר הלאומי של וושינגטון הבירה כפופים ישירות לנשיא – וגם משום כך, פחותים הסיכויים לחזות בירושלים בתמונות כגון אלה שנראו בוושינגטון.

לפיכך, כל הפרשנויות השונות שצופות ש"זה יכול לקרות גם כאן" מבוססות בעיקר על הנטייה הרווחת והבעייתית בישראל לדמיין כל אירוע פוליטי מרכזי בעולם במושגים מקומיים. עם זאת, ישנו לקח אחד חשוב שהאירועים בארצות הברית מלמדים, והוא הדבר המרכזי עליו יש לחזור באוזני הפוליטיקאים שלנו, ובפרט פוליטיקאי מסויים: כאשר משלהבים את ההמונים בהסתה ובליבוי יצרים, קשה לשלוט בגובה הלהבות.

הפרשנויות שצופות ש"זה יכול לקרות גם כאן" מבוססות בעיקר על הנטייה לדמיין כל אירוע פוליטי מרכזי בעולם במושגים מקומיים. אבל יש לקח חשוב: כשמשלהבים את ההמונים קשה לשלוט בגובה הלהבות

גם אם תמונות דומות של פריצה למוסד שלטון ישראלי אינן תרחיש סביר, אי-אפשר לדעת מה תהיה התוצאה של התפרעות של המון משולהב או של בודדים בעלי כוונות הרס. זהו לקח שמלווה את ישראל ואת נתניהו ספציפית כבר 25 שנים. עם זאת, דומה שהוא עדיין לא נלמד.

יניב רון-אל הוא דוקטורנט לסוציולוגיה. משפטן בהשכלתו ועורך-דין להוותו. עוסק בסוציולוגיה פוליטית וכלכלית ובסוציולוגיה של המשפט. מחקרו מתמקד בסוציולוגיה של חברת הצריכה. חובב היסטוריה וארכיטקטורה. לומד ומתגורר בשיקגו. ממשיך לעקוב אחר הפוליטיקה הישראלית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 788 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,440 מילים ו-4 תגובות

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו?

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו? לקושש קולות מהמגזר הערבי ישראלי – סעיף מס' 1 ברשימת הזיגזוגים. אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו.

אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו

מסע הזיגזוגים של נתניהו החל בראיון ל"ידיעות אחרונות", ב-3 לספטמבר 1995 שם קבע:

"מי בעולם מאמין לערפאת? רק יצחק רבין ושמעון פרס מאמינים לו ונותנים לו להקים בסיס 15 דקות מירושלים. הוא הרי הארכי שקרן של דורנו".

לאחר מכן הכריז בתכנית המעגל של דן שילון שלא ייפגש עם ערפאת. כידוע, לא רק שנפגש עמו לאחר מכן, אלא אף חתם איתו על הסכמי וואי וחברון.

בהסכם וואי הבטיח כי במסגרת הפעימה הראשונה והשנייה של הסכם אוסלו (שהבטיח שלא יישם), לא ימסור לפלסטינים שטח מעל ל-10%. לבסוף, בשל לחץ אמריקאי העביר 13% משטח C ביהודה ושומרון השטח לפלסטינים, וקבע כי מתוכם 3% יהוו שמורת טבע. כך נתניהו נסוג משטחים לאחר שהאשים ומאשים עד היום את "השמאל" בכך שהוא יודע לעשות שלום רק תמורת שטחים.

  • נתניהו הצהיר – לא מדינה פלסטינית, לאחר מכן הצהיר כן למדינה פלסטינית.
  • כן למע"מ על פירות וירקות, ולאחר מכן לא.
  • כן בנייה בהתנחלויות, לא בנייה.
  • כן מגנומטרים, לא מגנומטרים.
  • כן הסכם עם אריתריאה על מבקשי המקלט ואז לא.
  • אותה התנהלות חוזרת על עצמה גם במשבר הקורונה, בו הוא מתגאה באופן ניהולו ומבקש "תשמרו על ההנחיות", לא שומר עליהן בעצמו, ואז מנחה "תעשו חיים", ומאשים את העם בתוצאות אותה עשיית חיים. שלא נדבר על הסתירות בהגבלות ובאכיפה.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו

הרי במשך כל מערכת הבחירות האחרונה נתניהו האשים את גנץ וכחול לבן שוב ושוב בהאשמה הנוראה, לפיה אחרי הבחירות הם יקימו ממשלה בתמיכת הערבים, בתמיכת הרשימה המשותפת, בטענה שמדובר בתומכי טרור.

ומה עשה נתניהו מאז? שיתף פעולה עם ח"כ מנסור עבאס מהמשותפת, ועוד מהפלג האיסלמי הקיצוני בתוכה. עתה אין גבול לציניות, ליכולת הזיגזוג ובעיקר לבושה.

לאחר שפלרטט עם ח"כ עבאס, נתניהו מחזר אחרי הציבור הערבי כדי לקושש את הקולות שיפצו על אלו שהלכו ליריביו מימין סער ובנט, כשהוא מבין כי השניים עלולים לגזול ממנו מנדטים שיעשו את ההבדל ויאפשרו לו להימנע או לדחות את המשפט.

השרה מירי רגב האשימה את ברקוביץ' שהוא מתהפך בדעותיו כמו סטייק. מדוע השרה רגב לא פונה לנתניהו ומאשימה גם אותו על כך שהוא מתהפך כסטייק, כשהוא מנסה להתחבר למי שעד לא מזמן עשה הכל כדי להסית נגדו ולהדיר מהציבוריות הישראלית.

אם נתניהו מחליט לשנות את יחסו למגזר זה, לאחר שהסית נגדם כה רבות, מדוע שלא ישנה את יחסו לשמאל, לאחר שהסית נגדם פעמים רבות אפילו יותר?

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו? מה, מה פתאום? אילו לא היינו מכירים את רשימת תופעות הלוואי של החיסון, היינו חושבים שמדובר באחת מהן.

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו?

בימים אלה התקיימה הפגנת ענק בנצרת של תושבי האזור מהמגזר הערבי.
נתניהו מוביל לתסיסה בציבור, שעלולה להוביל למקרי אלימות בקרב הציבור שגם כך סובל מאלימות.

הסטייקים של נתניהו עלולים לשרוף את המדינה ופלא שאינם שורפים אותו כמועמד אמין בקרב תומכיו.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 582 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טבעות העשן של עמית סגל

לעמית סגל יש שיטה: בשלב הראשון עולה בראשו רעיון לתרחיש - נגיד, איחוד בין גנץ וחולדאי ● בשלב השני הוא מבקש תגובה - ואז משדר שהתרחיש כנראה נכון, כי הוא לא הוכחש ● ולבסוף הוא מפרשן שזה אולי סימן לקרע בין חולדאי לניסנקורן ● וכך, למחרת, כולם עסוקים בשאלה האם יש קרע בין חולדאי לניסנקורן ● ומה אם גנץ וחולדאי באמת יתאחדו בסוף? רק אל תשכחו מי פרסם זאת ראשון!

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם... המשך קריאה

במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם לא יהיה איחוד עם גנץ, השמועות לבדן עושות נזק. כבר הרבה זמן שאין טעם לשפוט את עמית סגל על פי קריטריונים עיתונאים אלא על פי קריטריונים של שופר.

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר ה... המשך קריאה

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר הכחשה)

עוד 999 מילים ו-2 תגובות

סער: "אני לא פוסל את הליכוד, נתניהו לא יוכל לכהן כשר"

"מטריד אותי שבוגי, חולדאי, שלח וזליכה לא עוברים את אחוז החסימה" ● הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש

עוד 17 עדכונים
המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים

הוקם על ידי יהודים, הוחרם על ידי הנאצים, הוסתר על ידי הסובייטים

הסיפור הטראגי של הטירה הנטושה: היא נבנתה בהמון סטייל על ידי סוחר יהודי מברלין, נלקחה בידי הנאצים ערב מלחמת העולם השנייה, והוסתרה במשך עשורים על ידי הסובייטים ● הלהיט של נטפליקס הוליד עכשיו גל עלייה לרגל של מבקרים וחושף היסטוריה יהודית מפוארת

עוד 460 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות

יוזמת השלום האמריקאית הביאה לכינון קשרים בין ישראל למדינות ערביות, שמצידן הדגישו שהצליחו למנוע את הסיפוח ● אילוצים פוליטיים הביאו את נתניהו לפנות לערביי ישראל ● בין הערבים הרחוקים, של דובאי ואבו דאבי, לערבים הקרובים, של טירה ונצרת, נמצאים הפלסטינים, שממשל ביידן עשוי להיטיב עימם ● דעה

עוד 1,305 מילים

נתניהו: כשהציבור יפנים שהקורונה נגמרה נראה עלייה במנדטים

אוחנה על דרישתו של מנדלבליט להתחיל לחסן אסירים: מדוע עמדתו של יועץ בלתי נבחר מחייבת ועמדתו של הגורם האחראי בממשלה איננה? ● זנדברג על אוחנה: שר שנשלף לפי אורך הלשון מפאתי מקום 29 ברשימה ממונה על ידי נאשם כדי לעשות מה שלא חוקי ● גוברים הסיכויים לאיחוד של גנץ ולפיד ● מנסור עבאס מתכנן לפרוש מהרשימה המשותפת ולהקים מפלגה חדשה

עוד 33 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה