ג'ו ביידן מקיים עצרת בחירות באוויר הפתוח, בשל מגבלות הקורונה, ספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)
מומחים להגנת הסביבה מקווים שביידן והאריס יצילו את העולם

התקווה הירוקה הגדולה

הגנת הסביבה

התבוסה של דונלד טראמפ עוררה גל של אופטימיות בקרב מומחים ופעילי סביבה בעולם, שרואים בניצחון ביידן-האריס תפנית דרמטית בקרב על עתיד האנושות, לא פחות ● אבל האם לתקוות הגדולות יהיה כיסוי? האם ג'ו ביידן מסוגל להיות המשיח הירוק שהעולם זקוק לו? ● "ביידן יכול להיות חלק מהריפוי, מההכרה בחשיבות המדע ובכך שהמשבר הסביבתי הוא סכנה מידית"

הלך הרוח שמאפיין בדרך כלל את הקהילה הירוקה – מומחים, ארגונים ופעילי סביבה – הוא דאגה עמוקה. רגע ההכרזה על נצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות ארצות הברית – ומה שיותר חשוב, תבוסתו של דונלד טראמפ – היה הפוגה נדירה של שמחה מתפרצת. המילה "תקווה" כיכבה בפוסטים ברשתות החברתיות בשלל שפות. גרטה ת'ונברג חגגה עם ציוץ על בעיית ניהול הכעסים של הנשיא המודח – פרפרזה על ציוץ של טראמפ אודותיה בשנה שעברה.

התחושה הכללית הייתה שהקרב על עתיד הפלנטה והאנושות עדיין לא אבוד.

"עוד ארבע שנים כאלה עם טראמפ ובאמת הלך על העולם", מבטאת ד"ר ליה אטינגר, המנהלת האקדמית של מרכז השל לקיימות, את התחושה הרווחת בקרב אנשי סביבה. "במהלך הכהונה שלו התקרבנו בכל יום לעוד נקודת אל-חזור במערכת האקלים. זה נשמע דרמטי, אבל בימים אלה אנו קובעים את עתיד האנושות דורות קדימה, אנו קובעים אם הילדים והנכדים שלנו יוכלו לחיות בעולם שמציע תנאים סבירים ומתאימים למחייה. תמיד אומרים את זה, אבל העשור הקרוב הוא באמת המכריע, והחדשות הטובות הן שגם ביידן אמר זאת".

אין מחלוקת על כך שטראמפ התנהל בבית הלבן כאויב גדול של התנועה הסביבתית והציב מכשול עצום בפני המאבק בשינוי האקלים ובמשבר האקולוגי. הוא התגאה בכך. באוניברסיטת קולומביה מנו כ-160 צווים נשיאותיים, חוקים ותקנות שממשלו שינה נגד הסביבה – ממתן היתרים לקידוחים בשמורות טבע, דרך הרחבת היתרים לכריתת עצים ועד הקלות לתעשיות הפחם והנפט.

"זה נשמע דרמטי, אבל בימים האלה אנחנו קובעים את עתיד האנושות דורות קדימה, אנו קובעים אם הילדים והנכדים שלנו יוכלו לחיות בעולם שמציע תנאים סבירים ומתאימים למחייה. העשור הקרוב הוא באמת המכריע"

באופן סמלי, מתנת הפרידה שלו – הוא כמובן לא היה רוצה לראות את זה כך – הוענקה ביום שבו האמריקאים הלכו לקלפיות, כשהפרישה של ארצות הברית מהסכם האקלים שנחתם בפריז הפכה לרשמית. העובדה שירוקי כל העולם נשמו לרווחה, אם כך, בהחלט מובנת; אבל האם השמחה לא מוגזמת? האם המהלכים של טראמפ בכלל הפיכים, והאם לג'ו ביידן יש את הרצון והיכולת לתקן את הנזקים האדירים שנגרמו בארבע השנים האחרונות?

המועמדת לסנאט האמריקני, קמלה האריס, מקבלת תדרוך בחוף הים של קליפורניה, יוני 2015 (צילום: AP Photo/Damian Dovarganes)
המועמדת לסנאט, האריס, מקבלת תדרוך בחוף הים של קליפורניה, יוני 2015 (צילום: AP Photo/Damian Dovarganes)

פרופ' דני רבינוביץ, שעמד בראש בית הספר ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב, מאמין שכן. "העניין של הסכם פריז הוא הכי קל. מלכתחילה ההסכם הזה וולונטרי, אין באמת סנקציות נגד מדינה שלא עומדת בהתחייבויות, ולכן היציאה ממנו הייתה מהלך בעיקר סמלי מהסוג שטראמפ אוהב – חותמים על צו, עושים הרבה רעש ולא צריך לעשות שום דבר באמת. ביידן הודיע עוד במהלך הקמפיין שיחזיר את ארצות הברית להסכם והוא יעשה את זה".

ובכל מה שנוגע לאתגרים האמיתיים, להבדיל מהסמליים?

"ביידן עומד להשקיע 3-4 טריליון דולר באנרגיות מתחדשות וזה ייצר למשק האמריקאי 10 מיליון משרות. הוא בנוי לבצע את ההשקעות האלה. אין לי ספק שהוא יעשה את זה, הוא הכי קרוב לפרנקלין דלאנו רוזוולט והניו דיל.

"ביידן עומד להשקיע 3-4 טריליון דולר באנרגיות מתחדשות וזה ייצר למשק האמריקאי 10 מיליון משרות. הוא בנוי לבצע את ההשקעות האלה. אין לי ספק שהוא יעשה זאת, הוא הכי קרוב לרוזוולט והניו דיל"

"אין מישהו שקרוב יותר מביידן ב-DNA שלו לאיגודים ולמעמד הפועלים. אני מאמין שזה אפשרי – אם יש מישהו שיידע לגייס את המשאבים ולהכריז על מהלך תשתיתי אמיתי ועמוק, זה הוא. בדיוק ההיפך מטראמפ, שאין לו שום יכולת או רצון לבצע מהלכי עומק עם תוצאות לטווח ארוך".

אבל תשתיות זה לא בהכרח ירוק וסביבה.

"אלה לא יהיו השקעות מטומטמות, אלא כאלה שילכו עם חשיבה ירוקה. כשאתה נוסע בכבישים בפריפריה האמריקאית, אתה מרגיש שהגעת לגליל התחתון בשנות ה-60'. אז אם הוא יתניע מהלך גדול לשיקום הכבישים, בגלל שהוא חושב אקלים ובגלל שקמלה האריס נמצאת לידו, הגישה שלו תהיה שהשקעה בכבישים מגיעה יחד עם חקיקה – מה שקורה בכמה מדינות באירופה – שמ-2030 אסור יהיה לשווק מכוניות עם מנוע בעירה פנימית. אלה יהיו מהלכים משולבים".

אתה צופה להאריס תפקיד מפתח בנושא הסביבתי?

"עקבתי כמו ג'אנקי אחרי הקמפיין הזה. ביידן הזכיר את סוגיית האקלים בכל נאום, אבל האריס נשאה על זה נאומים חוצבי להבות. היא מגיעה מקליפורניה, שעוד לפני שריפות הענק עמדה בחזית המאבק במשבר האקלים. זו הכלכלה השמינית בגודלה בעולם והיא הלכה לכיוון של חקיקה ירוקה וחשיבה מתקדמת עוד כשארנולד שוורצנגר הרפובליקאי היה המושל. היא באה משם, זה הבייס שלה והיא גם מאמינה בזה, והיא תתמודד על ראשות המפלגה ב-2024. היא עברה לוושינגטון, אבל זה לא מנתק אותה מהבסיס בקליפורניה, והקטסטרופה של השריפות גורמת לקליפורנים לדבר על משבר האקלים ממש באקסטזה".

השאלה היא האם רוב המהלכים של טראמפ בכלל הפיכים. הם יעברו על כל חוק ותקנה ויבטלו אותם?

"טראמפ עשה הרבה מהלכים באמצעות צווים נשיאותיים כי הוא לא היה יכול לעבור את הקונגרס, ואת זה מאוד קל לבטל. לגבי חקיקה, זה כמובן תלוי למי תהיה שליטה בסנאט, וזה עדיין לא הוכרע. אני מניח שביידן והאריס ילכו לדברים הכי צורמים, הכי בוטים והכי מזיקים שטראמפ עשה ויהפכו אותם. מכיוון שביידן כנראה לא יתמודד על עוד קדנציה, זה הופך אותו ליותר משוחרר".

"עקבתי כמו ג'אנקי אחרי הקמפיין הזה. ביידן הזכיר את סוגיית האקלים בכל נאום, אבל האריס נשאה על זה נאומים חוצבי להבות. היא מגיעה מקליפורניה, שעוד לפני שריפות הענק עמדה בחזית המאבק במשבר האקלים"

השאלה אם משבר האקלים והסביבה בכלל יהיה בראש סדר העדיפויות של האמריקאים, אם תהיה לו לגיטימציה לעסוק בזה בזמן שהקורונה משתוללת.

"אני דווקא חושב שהקורונה עוזרת לעניין. המגפה והסגרים גרמו להרבה אנשים לשבת בבית ולחשוב לאן העולם הולך, וזה תרם להעמקת המודעות שצריך לחשוב על שאלות גלובליות ואסטרטגיות על האופן שבו האנושות מתנהלת. במובן הזה, המודעות למשבר האקלים דווקא קיבלה דחיפה חיובית מהמגפה".

אילוסטרציה, תומכים של ביידן והאריס באינדונזיה, נובמבר 2020 (צילום: AP Photo)
אילוסטרציה, תומכים של ביידן והאריס באינדונזיה, נובמבר 2020 (צילום: AP Photo)

גם ד"ר אטינגר משוכנעת שהפרידה מטראמפ יכולה להיות רגע של תפנית גלובלית, אבל לא משום שהיא רואה בביידן משיח ירוק.

"אני ממש לא חושבת שג'ו ביידן הוא האיש שיציל את העולם", היא אומרת. "השאלה היא איזה סוג של משטר יכול להתמודד עם המשבר הזה, ואני מאמינה שדמוקרטיה, על כל חסרונותיה, היא המשטר היחיד שזה אפשרי בו. אני לא רואה סיכוי שמחר בבוקר ישתלט דיקטטור נאור על העולם, רוב הסיכוי שמשטרים טוטליטריים ינוהלו על ידי אנשים כמו טראמפ ופוטין – וראינו בשנים האחרונות מה היחס של האנשים האלה לסביבה. כך שיש קשר ישיר בין סכנת הפשיזם לסכנת האקלים. לכן אני מקווה שהפסד טראמפ יביא לאפקט דומינו חיובי, אולי אחריו ילכו פוטין ובולסונארו (נשיא ברזיל) והמטוטלת תתחיל לנוע לצד השני".

ד"ר ליה אטינגר
ד"ר ליה אטינגר

המהלך הראשון של הנעת המטוטלת יהיה חזרת ארצות הברית להסכם פריז. השאלה אם יש לזה משמעות מעבר לסמליות.

"למרות שהוא הסכם רך, אני עדיין חושבת שהסכם פריז הוא הסכם נפלא. טראמפ ריסק את הרציונל והתהליך, ביידן ישנה את הדינמיקה. אנחנו רואים גם בשיח האמריקאי שאנחנו בתקופה משתנה. מדעני האקלים לא דמיינו שהמשבר יתרחש כל כך מהר, האשליה שאנחנו יכולים ורוצים לשלוט בטבע ולהנדס הכול מתפוגגת, ויותר ויותר אנשים מכירים בזה.

"ביידן יכול להיות חלק מתהליך הריפוי, מהטרנספורמציה של התודעה. כמו שהמטוטלת הלכה חזק לכיוון של הטראמפיזם, היא יכולה לנוע מהר לכיוון השני, להכרה בחשיבות המדע, ובכך שהמשבר הסביבתי הוא סכנה אמיתית ומידית".

"אנחנו רואים גם בשיח האמריקאי שאנחנו בתקופה משתנה. מדעני האקלים לא דמיינו שהמשבר יתרחש כל כך מהר, האשליה שאנחנו יכולים ורוצים לשלוט בטבע ולהנדס הכול מתפוגגת, ויותר ויותר אנשים מכירים בזה"

לפחות לפי הטרמינולוגיה של ביידן במהלך הקמפיין, נראה שהוא בהחלט במקום שבו המומחים הישראלים מאמינים שהוא נמצא. בנאום שנשא באחד הכנסים האחרונים לפני יום הבחירות הוא כינה את טראמפ "מצית אקלים".

"אם יהיו לנו עוד ארבע שנים של הכחשת אקלים", אמר, "כמה פרברים יעלו בלהבות? כמה שכונות שם יוצפו? כמה פרברים יעופו בסערות-על? אם תיתנו למצית אקלים עוד ארבע שנים, למה שמישהו יופתע אם עוד חלקים מאמריקה יבערו? מיליוני אמריקאים חיים בצל שמיים כתומים ושואלים: האם זה יום הדין?"

פעילים ירוקים בקוריאה הדרומית עם כרזה שבה גרטה ת'ונברג נוזפת בטראמפ, 2019 (צילום: AP Photo/Ahn Young-joon)
פעילים בקוריאה הדרומית עם כרזה שבה גרטה ת'ונברג נוזפת בטראמפ, 2019 (צילום: AP Photo/Ahn Young-joon)

אטינגר מאמינה שאלו לא רק דיבורים: "לביידן יש רקורד טוב מהתקופה שהיה סגן של ברק אובמה. גם עכשיו הוא הציג תכנית אקלים מרשימה. אני מאמינה שהוא יעשה הרבה. צריך לזכור שחלק גדול מהדברים משתלמים כלכלית – אנרגיה סולארית היום, למשל, יותר כדאית מאנרגיית פחם, ולכן אפילו בעידן טראמפ היא המשיכה להתפתח בקצב מהיר גם בארצות הברית.

"אני בטוחה שביידן ימנה אנשים ראויים – מדענים רציניים שהם לא מכחישי אקלים – לסוכנות להגנת הסביבה ולכל עמדות המפתח שטראמפ אייש באנשים של התעשיות המזהמות. לפחות היום, אני מרשה לעצמי להיות אופטימית".

עוד 1,246 מילים
כל הזמן // יום שישי, 26 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים

ישראלי מדבר בלב האקדמיה האינדונזית

לא פעם הוזמנתי להרצות בפורומים אקדמיים באינדונזיה, אך בהיעדר יחסים דיפלומטיים עמה, הדבר לא צלח. שלטונות אינדונזיה לא מונעים מחברות אינדונזיות פרטיות סחר עם ישראל, וכך אנשי עסקים ישראלים פוקדים את הארכיפלג האינדונזי. אך אין דין פעילות עסקית כדין פעילות אקדמית – במיוחד הרצאה של ישראלי בקמפוס באינדונזיה.

במקרה שלי האתגר גדול במיוחד ודומה להליכה על חבל דק, שכן נושאי מחקרי מכוונים לנושאים פוליטיים פנימיים כמו המערכת הפוליטית האינדונזית, מהמורות בתהליך בניית הדמוקרטיה שם, מדיניות החוץ – השלובה במדיניות הפנים – בדגש על זו המזרח תיכונית, וכן המפגש בין מגמות אסלאמיות מקומיות מתונות לרוחות קיצוניות מהמזרח התיכון.

לא פעם הוזמנתי להרצות בפורומים אקדמיים באינדונזיה, אך בהיעדר יחסים דיפלומטיים עמה, הדבר לא צלח. במקרה שלי האתגר גדול במיוחד ודומה להליכה על חבל דק, שכן נושאי מחקרי מכוונים לנושאים פוליטיים פנימיים

והנה, עידן הקורונה הציע הזדמנות ש"המציאות הנורמלית" לא הובילה אליה. בעקבות מאמר שפרסמתי בבמה מרכזית בסינגפור, שכנתה הקטנה של אינדונזיה, ואשר הצביע על תגובתה המשתהה, הזהירה והעמומה משהו של אינדונזיה בנושא ההסכמים שנחתמו בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות ובחריין,  הוזמנתי באוקטובר האחרון לשמש כדובר ראשון מבין שניים בוובינר (Webinar), שנערך ביוזמת התאחדות הסטודנטים של המחלקה ליחסים בינלאומיים בUniversitas Islam Indonesia ("האוניברסיטה האסלאמית של אינדונזיה", UII). לזו שורשים עמוקים בהיסטוריה הלאומית של המדינה והיא ממוקמת בעיר ג'וגג'קרטה, שבמרכז האי ג'אווה, הידועה כמרכז למוסדות להשכלה גבוהה. נושא הוובינר, "נרמול היחסים בין מדינות ערביות לבין ישראל; אינטרס פוליטי והסטטוס של פלשתינה", הינו נושא טעון במיוחד, שהרי קשה לנתק את נושא נרמול היחסים, ודאי מנקודת מבט אינדונזית, מהנושא הפלסטיני.

באינדונזיה, כמדינה וכחברה אזרחית, ההזדהות עם מה שמוגדר כמאבק העם הפלסטיני לזכויותיו, רבה מאוד ונוגעת בנימים מרכזיים:

  1. האחד, הלאומי, בבחינת מאבק אנטי-קולוניאלי, תפיסה ששורשיה מובילים למאבק אינדונזיה לעצמאות מההולנדים וכן לתנועת המדינות הבלתי מזדהות, שאינדונזיה הייתה בין מחולליה בשנות ה-50.
  2. השני, נוגע בעיקרו לרוב המוסלמי הדומיננטי במדינה, והניזון מתחושה חזקה של סולידריות עם כלל האומה האסלאמית. המאבק הפלסטיני נתפס בקרבו גם כמאבקו של העולם המוסלמי.

עיון בהזמנה לכנס ובשאלות המנחות לקראתו הצביעו על האתגר הצפוי בהתבטאות בנושא במרחב האינדונזי. מרחב שהנרטיב הישראלי בסכסוך זר לו, בלשון המעטה. כך למשל, בדף פתיחה לדיון נאמר:

"כעת כאשר אנו רואים נרמול יחסים בין מדינות ערביות וישראל, יהיה מעניין לדון האם זהו שינוי שחל באינטרסים פוליטיים מצד מדינות אלה או שקיימת מזימה [קונספירציה] אחרת מאחורי הנרמול".

למרבה השמחה, המפגש עבר בשלום ובהצלחה. השתדלתי שלא להוביל לפולמוס, שבכל מקרה לא היה מוליך לשום מקום מלבד לסגירת הדלת שנפתחה. עם זאת, מצאתי צורך לומר, בחיוך, כי מה שנתפס על ידם כ"מזימה", כ"הפרה" של קונצנזוס ערבי, הוא בבחינת החלטה של מדינות ערביות עצמאיות, במציאות משתנה. מדינות המונעות אומנם מאינטרסים, אך גם מהבנתן כי הדבר עשוי לסייע לאזור כולו, ואף לקדם דווקא מימוש זכויות הפלסטינים.

המפגש עבר בשלום ובהצלחה. השתדלתי לא להוביל לפולמוס, שלא היה מוליך לדבר מלבד לסגירת הדלת שנפתחה. עם זאת, מצאתי צורך לומר, בחיוך, כי מה שנתפס על ידם כ"מזימה", כ"הפרה" של קונצנזוס ערבי, הוא בבחינת החלטה של מדינות ערביות עצמאיות

אך את עיקר דבריי כיוונתי לשאלה המורכבת, שיש לי בה יתרון מחקרי, והיא יחסי אינדונזיה ישראל – נושא שלא ממש עולה לדיון אקדמי וציבורי עד כה באינדונזיה.

יאמר, אינדונזיה מתנה באופן עקבי יחסים דיפלומטיים עם ישראל במהלך מקדים של כינון מדינה פלסטינית עצמאית לצד ישראל. מהטעם הזה, כאמור, התמהמהה בתגובתה להסכמי נרמול היחסים וגילתה זהירות ניסוחית. אולי גם תוך העברת מסר משתמע בצורך שלה להמתין ולראות להיכן יתפתחו הדברים, בעיקר בכל הקשור להשלכות הפנימיות באשר לקידום הנושא הפלסטיני.

במסגרת סוגיה כבדת משקל זו, הצגתי מערכת טעונים המובילה למסקנה שאולי הגיעה העת שאינדונזיה תשקול מחדש את עמדתה. זאת, בין היתר, מהטעם שלתהליך נרמול היחסים עם ישראל שותפות מדינות ערביות סוניות מתונות, כמוה, החולקות עמה תפיסה בדבר קידום סובלנות דתית ומאבק בהקצנה דתית.

ברור גם כי מערכת האינטרסים הכלכלית של אינדונזיה מובילה באופן מובהק למדינות המפרץ הערביות. ובנוסף, כתובנה היסטורית, העיקרון המוביל במדיניות החוץ האינדונזית, שנקבע על ידי האבות המייסדים, בדבר "עצמאות ואקטיביזם" (bebas dan aktif) מכיל בתוכו גם הכרה בצורך להתאים מדיניות חוץ למציאות משתנה.

למערכת השיקולים מתווסף גם עניינה של אינדונזיה במעורבות בזירה המזרח-תיכונית כשחקנית פעילה בתהליכי פתרון סכסוכים ובניית שלום, גם כמענה לאיום של גלישת קיצוניות מהמזרח התיכון לתחומה היא.

אומנם קשה עתה קשה לצפות לתזוזה כלשהי בעמדה האינדונזית בנושא כינון יחסים דיפלומטיים עם ישראל, בהיעדר התקדמות ממשית לפתרון הסכסוך  הישראלי פלסטיני, לרבות הקמת מדינה פלסטינית עצמאית. עם זאת, יש עניין במציאות הנוכחית להפיק את המרב מפעילות במרחב קשרי "אנשים  לאנשים" (people-to-people), בין ישראל לאינדונזיה, בדיוק כפי שנעשה בוובינר שבו השתתפתי.

למערכת השיקולים מתווסף גם עניינה של אינדונזיה במעורבות בזירה המזרח-תיכונית כשחקנית פעילה בתהליכי פתרון סכסוכים ובניית שלום, גם כמענה לאיום של גלישת קיצוניות מהמזרח התיכון לתחומה היא

וברמה האישית, מפגש הוובינר היווה חוויה מיוחדת משני טעמים עיקריים.  ראשית, לשוב לאחר למעלה משני עשורים לעיר המופלאה ג'וגג'קרטה –  גם אם הפעם, בשונה מהעבר, מדובר במסע וירטואלי בלבד. ג'וגג'קרטה משמשת לב לתרבות הג'אוונית, המקרינה על כל הארכיפלג האינדונזי. למעשה, העיר היא גם עיר מלכותית, שכן בתוך שטחה משתרעת הסולטנות רבת השנים של ג'וגג'קרטה ובמרכזה ארמון הסולטן; לא כאתר היסטורי אלא כמציאות חיה.

והטעם השני – היחשפות נוספת, והפעם ייחודית משהו, למעגלי  משכילים צעירים אינדונזים, המובילים בארצם רעיונות מתקדמים כמו סובלנות, פלורליזם, דמוקרטיה, שוויון מגדרי, דיאלוג בין דתי ופתרון סכסוכים בדרכי שלום. כך מפגש וובינר זה היווה עבורי עוד ציון דרך בניסיון לתרום במשהו לבנית גשרים לעולם שבעיקרו זר לנו ושאנו, במידה רבה בשל זרות הנרטיב שלנו בסכסוך באזורנו, נתפסים בו במושגים שליליים.

מהטעם הזה הזדרזתי עתה לצרף חוקר אינדונזי למחקר עליו אני שוקד. חרף המרחק, במובן הרחב של המושג, כדאי לנסות וליצור שיח עם מעגלי משכילים במדינה זו, המהווה בית לאוכלוסייה המוסלמית הגדולה בעולם. שיח העשוי אולי לתרום לטווח הרחוק יותר לקירוב בין עמים ואולי אף לקידום אווירת פיוס באזורנו.

ד"ר גיורא אלירז הינו עמית נלווה במכון טרומן באוניברסיטה העברית בירושלים, עמית מחקר בפורום לחשיבה אזורית, ובמכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 890 מילים

טיבי: שוטרים מורעלים נגד אזרחים ופחדנים מול ארגוני פשיעה

ח״כ יוסף ג׳אברין ממהרשימה המשותפת נורה בגבו ברימון הלם ופונה לטיפול ● אעידה תומא-סלימאן: מפקד התחנה צריך להתפטר ● משרד המשפטים מבהיר כי מנדלבליט לא הנחה להימנע מהעברת חיסונים לגורמים זרים ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב שעליו דווח השבוע - מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● התחבורה הציבורית לירושלים תופסק לאורך יום ראשון

עוד 29 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

למקרה שפיספסת

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים

האם מגילת אסתר היא מספרי הקודש?

מגילת אסתר היא סיפור-חצר. בכל סיפור החצר הזה כפשוטו, מתחילתו ועד סופו, אין ביטוי רוחני אחד, שלא לומר ביטוי דתי. אל תחפשו במגילה את שם אלוהים כי לא תמצאו. התכנים ארציים וכמובן בעייתיים (בלשון המעטה):

  • ההתחלה: משתה שיכורים, זלילה וסביאה שנמשך כחצי שנה!
  • תככי חצר. זימה. איסוף נערות בתולות מכל הממלכה לשימושו-בחירתו של המלך.
  • פקודה מלכותית להשמיד, להרוג ולאבד את רוב יהודי העולם (השראה ל"פתרון הסופי"?).
  • התגובה היהודית בגיבוי מלכותי "לְהִקָּהֵל וְלַעֲמֹד עַל נַפְשָׁם" מפני הצרים אותם (מידתית? בלתי-נמנעת?).

מגילת אסתר היא סיפור-חצר. בכל סיפור החצר הזה כפשוטו, מתחילתו ועד סופו, אין ביטוי רוחני אחד, שלא לומר ביטוי דתי. אל תחפשו את שם אלוהים כי לא תמצאו. התכנים ארציים וכמובן בעייתיים, בלשון המעטה

אנו קוראים במגילה:

"קִיְּמוּ וְקִבְּלוּ הַיְּהוּדִים עֲלֵיהֶם וְעַל זַרְעָם וְעַל כָּל הַנִּלְוִים עֲלֵיהֶם וְלֹא יַעֲבוֹר לִהְיוֹת עֹשִׂים אֵת שְׁנֵי הַיָּמִים הָאֵלֶּה כִּכְתָבָם וְכִזְמַנָּם בְּכָל שָׁנָה וְשָׁנָה. וְהַיָּמִים הָאֵלֶּה נִזְכָּרִים וְנַעֲשִׂים בְּכָל דּוֹר וָדוֹר מִשְׁפָּחָה וּמִשְׁפָּחָה מְדִינָה וּמְדִינָה וְעִיר וָעִיר וִימֵי הַפּוּרִים הָאֵלֶּה לֹא יַעַבְרוּ מִתּוֹךְ הַיְּהוּדִים וְזִכְרָם לֹא יָסוּף מִזַּרְעָם".

אולם חז"ל במסכת מגילה (ז ע"א) מעידים שהיו בתחילה קשיים בקבלת המגילה כספר קודש לקריאה בציבור ובהתקבלותו של החג, שצוין בתחילה רק בשושן הבירה. הם מתארים מעין ויכוח בין אסתר המלכה לחכמים:

"אמר רב שמואל בר יהודה: שלחה להם אסתר לחכמים: קבעוני לדורות. שלחו לה: קׅנְאה את מעוררת עלינו לבין האומות. שלחה להם: כבר כתובה אני על דברי הימים למלכי מדי ופרס…".

הוויכוח בין אסתר לחכמים ממשיך, ובמהלכו אף מעוררים האמוראים אפשרות שמגילת אסתר אינה מכתבי הקודש. סוף דבר נקבעת עמדת חכמים ברוח דברי הפסוקים במגילה על קביעתם של ימי הפורים וקדושתה של המגילה.

כמובן שהדיון בגמרא הוא תיאורטי, ואולי בא לדחות דברי ביקורת על החג ועל תוכן המגילה שכן בימיהם של החכמים הנזכרים ודורות רבים לפניהם, חגג עם ישראל בכל קהילותיו ותפוצותיו את ימי הפורים. הם נחגגו בקריאת המגילה, משתה ושמחה, משלוח מנות ומתנות לאביונים וחשיבותם הלכה והעצימה.

עד כמה התחזקה חשיבותם של ימֵי הַפּוּרִים?

פורים כתיקון למעמד קבלת התורה בסיני

למדנו במסכת שבת (פח ע"א):

"וַיִּתְיַצְּבוּ בְּתַחְתִּית הָהָר (שמות יט, יז) – אמר רב אבדימי בר חמא בר חסא: מלמד שכפה הקדוש ברוך הוא עליהם את ההר כגיגית, ואמר להם: אם אתם מקבלים התורה – מוטב; ואם לאו – שם תהא קבורתכם. אמר רב אחא בר יעקב: מכאן מודעא רבה לאורייתא. אמר רבא: אף על פי כן, הדור [חזרו] קבלוה בימי אחשורוש. דכתיב: "קִיְּמוּ וְקִבְּלוּ הַיְּהוּדִים" (אסתר ט, כז) – קיימו מה שקיבלו כבר".

לפי גישת חז"ל היה פגם בקבלת התורה בהר סיני בכך שהיא נכפתה על העם שלא בחר בה מרצונו החופשי. קבלת ימי הפורים על-ידי היהודים שניצלו במלכות אחשוורוש בימי מרדכי ואסתר היא גם קבלה מחודשת מרצון של התורה ומהווה מעין תיקון למעמד קבלתה בסיני.

לגישת חז"ל היה פגם בכך שהתורה בהר סיני נכפתה על העם, שלא בחר בה מרצונו החופשי. קבלת ימי הפורים על-ידי היהודים היא גם קבלה מחודשת מרצון של התורה ומהווה מעין תיקון למעמד קבלתה בהר סיני

טענה זו חוזרת ומדגישה שהבסיס לחג הפורים, מקור עוצמתו הוא התקבלותו על ידי העם ולא עמדתם הערכית או רצונם של חכמי ישראל.

קריאת המגילה כמצווה שווה למצוות התורה

מכאן ואילך עומדת מצוות המגילה, שהיא מצווה מדרבנן, בשורה אחת עם מצוות התורה כפי שכתב המחבר (בעקבות בעל הטורים) בשולחן ערוך תרפ"ז סימן ב':

מְבַטְּלִים תַּלְמוּד תּוֹרָה לִשְׁמֹעַ מִקְרָא מְגִלָּה, קַל וָחֹמֶר לִשְׁאָר מִצְוֹת שֶׁל תּוֹרָה שֶׁכֻּלָּם נִדְחִים מִפְּנֵי מִקְרָא מְגִלָּה, וְאֵין לְךָ דָּבָר שֶׁנִּדְחָה מִקְרָא מְגִלָּה מִפָּנָיו חוּץ מִמֵּת מִצְוָה שֶׁאֵין לוֹ קוֹבְרִים…

הרמ"א בהגהותיו אמנם מסייג שמדובר רק בעת שיש מספיק זמן לקיים את שתי המצוות, ורק אז מקדימים את מצוות קריאת מגילה,

"אֲבָל אִם אִי אֶפְשָׁר לַעֲשׂוֹת שְׁתֵּיהֶן אֵין שׁוּם מִצְוָה דְּאוֹרַיְתָא נִדְחֵית מִפְּנֵי מִקְרָא מְגִלָּה…".

ניסוחים אלה מעצימים את חשיבותה של המגילה ומבטאים את המשקל הרב שהעניקו לה לא רק חכמים אלא הציבור הרחב בכללו.

אז מה ניתן ללמוד מחג שבמרכזו סיפור די בעייתי מבחינה רוחנית ודתית ועם ישראל לדורותיו מחשיב אותו עד כדי תפיסתו כתיקון לקלקול של קבלת התורה בסיני והשוואתו למצוות התורה?

מצוות ימי הפורים חוזרות ומדגישות את העובדה התרבותית וההיסטורית שבמוקד ההוויה היהודית עומדים המעשים, המצוות ואלה הם תוצאה של רצון העם לדורותיו ומסורתו. האמונה, הרעיונות הרוחניים והדתיים חשובים אך אינם היסוד. הללו מולבשים בדיעבד על הפרקטיקה המקובלת והנהוגה בציבור.  בדרשות רבות מספור מנסים להסביר כך טקסט בעייתי, גם כזה שחף מרוחניות ודתיות.

אין בכוחן של השאלות הגדולות על התוכן של המגילה והאתגר שהיא מעמידה לערכים חשובים שרובנו דוגלים בהם, כדי לשנות הוויה תרבותית מושרשת של חגיגת הפורים.

במוקד ההוויה היהודית עומדים המעשים, המצוות ואלה הם תוצאה של רצון העם לדורותיו ומסורתו. האמונה, הרעיונות הרוחניים והדתיים חשובים, אך אינם היסוד. הללו מולבשים בדיעבד על הפרקטיקה המקובלת והנהוגה בציבור

ברמה העיונית נפתח לנו פתח להמשיך את המדרשים והפירושים הרבים הרחק מהכתוב בפשט הפסוקים. אין צורך לקלקל את השמחה ולהחריב את המסיבה. ברמה המעשית, עובדת היות

הַיָּמִים הָאֵלֶּה נִזְכָּרִים וְנַעֲשִׂים בְּכָל דּוֹר וָדוֹר מִשְׁפָּחָה וּמִשְׁפָּחָה מְדִינָה וּמְדִינָה וְעִיר וָעִיר קובעת בסופו של דבר שימֵי הַפּוּרִים הָאֵלֶּה לֹא יַעַבְרוּ מִתּוֹךְ הַיְּהוּדִים וְזִכְרָם לֹא יָסוּף מִזַּרְעָם.

פורים שמח!

הרב נפתלי רוטנברג הוא רב המועצה המקומית הר אדר, עמית מחקר במכון ון ליר בירושלים, וחוקר בתוכניות על אהבה ודת וחוק ודת בריג'נט פארק קולג', באוניברסיטת אוקספורד. תחומי התעניינותו העיקריים: חוכמת האהבה; הלכה ומדרש; חינוך דמוקרטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 767 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

נתניהו: אני תוקף את התקשורת הישראלית כי מגיע לה

נתניהו שהתראיין לערוץ 13 הבטיח: לא אקדם חוקים שיעניקו לי חסינות ● היועמ״ש בודק את תכנית חלוקת החיסונים למדינות זרות שהוקפאה בינתיים ● סקר מנדטים: הליכוד נחלש, לנתניהו אין קואליציה ● דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים ● עדות יועץ הזוג נתניהו: אין אחד שלא מפחד משרה, כל הלשכה ידעה על המגעים עם מוזס ● פורסם מדד רמזור לחופים

עוד 32 עדכונים

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים ו-1 תגובות

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה