שבר מציאות - כשמכורה לסמים בת 18 מתועדת תוך כדי גסיסה

יולי זולקוביץ', צילום אישי
יולי זולקוביץ', צילום אישי

בעודה מוטלת לצידו, מפרפרת את אחרונות נשימותיה בבוקר יום רביעי שעבר, יצא בן זוגה של יולי זולקוביץ' ז"ל (18), איליה שקון, לטיול בשכונה. הוא עשה זאת לאחר שצילם אותה גוססת במכשיר הסלולרי שלה, מה שהתברר לטענתו בדיעבד בביהמ"ש כ"ניסיון לחנך" אותה, כלומר להראות לה איך היא נראית לאחר נטילת סמים. בפועל הוא ביקש לבייש אותה או להטיל עליה את האחריות, חרף מצוקתה הברורה. רצה הגורל האכזר ותוך כך הוא גזר בושה וכלימה על עצמו.

בעודה מוטלת לצידו, מפרפרת את אחרונות נשימותיה בבוקר יום רביעי שעבר, יצא בן זוגה של יולי זולקוביץ' ז"ל (18), איליה שקון, לטיול בשכונה. זאת לאחר שצילם אותה גוססת, או כפי שטען בביהמ"ש: "ניסה לחנך" אותה

זה לא היה השימוש הראשון של שקון במכשיר הטלפון של זולקוביץ'. ברשות המשפחה, כך לפי עדות האב ריקרדו בביהמ"ש, נמצאים סרטונים שלו משדל אותה לצריכת סמים כבר שלוש שנים אחורה. לפי הדיווחים הוא השתמש במכשיר הנייד שלה ע"מ להצטייד בחומרים משככי תודעה שתכולתם אינה מפורטת בדו"ח עד כה, באמצעות אפליקציית טלגרם. באותם המכשירים גם תיעד שקון את רגעיה האחרונים. 

מאיזו זוית שלא נתקוף את הסיפור (תרתי משמע), הדימוי מצמרר. דמיינו את הבת או הבן שלכם שרועים מפרפרים לצד אדם שאין בו את היכולת להבין את חומרת המצב, לחמול, לעזור, או לכל הפחות להבין שצריכת הסם המופרזת היא קריאה גדולה, אדומה ובוהקת לעזרה. אחד כזה שמחפש תשובות בטלגרם או יורד לסיבוב למטה במקום להזעיק אמבולנס כמו כל אדם שפוי. 

האם היה לשקון מה להסתיר? תנאי בסיס קריטי לריפוי באשר הוא, הוא סביבה גרעינית תומכת. למרבה הצער, בהרבה מקרים אין אותה. בלא מעט מקרים המשפחה מנוטרלת מגישה לקורבן ההתמכרות, משלל סיבות שבחרו הן או בחר הגורל עבורן.

אבל זה עוד ניחא, ואולי אפילו עדיף על פני שהות לצד אדם שמנסה "לחנך" אותה באמצעות הקריאה שלה לעזרה. בטח ובטח כשהיא במצב נפשי כה שביר וכמה חודשים לאחר יציאה מגמילה. זו איננה סביבה מיטבית להחלים, כל שכן לחיות בה. למעשה זו התגלמות של חידלון קיומי, משום שאפילו הוא, כך מצטייר עד כה מן הדברים, לא האמין שהוא יכול לעזור לה.

לא היה בו אפילו את מעט הכבוד של לעזוב וללכת. הוא בחר, כך על פי הדיווחים, לשמש במשך שנים אמצעי מתווך בין מכשיר הנייד שלה לבין האפשרות להזין את הבחירה הזו. יחד עם סחר-מכר וירטואלי באמצעות אפליקציות ייעודיות ולא מפוקחות, שמזינות חסכים מיידים.

דמיינו את הבת או הבן שלכם שרועים מפרפרים לצד אדם שאין בו את היכולת להבין את חומרת המצב, לחמול, לעזור, או לכל הפחות להבין שצריכת הסם המופרזת היא קריאה גדולה, אדומה ובוהקת לעזרה

התיעוד המורבידי האיום, הטכנולוגיה המפוקפקת והסמים עצמם נדמים במקרה הזה למעין מיני מציאות מקבילה נטולת רסן ואפלה. אופציה לתסריט לפרק מטרגר ומגעיל במיוחד של "מראה שחורה", גרסת הקורונה. 

על פי מחקרים, לבני נוער שנחשפים לצריכת סמים ברשתות של סיכוי של פי חמישה לצרוך ולנסות את הסמים בעצמם. ועזבו שאפשר להגיד את אותו דבר על פורנו, כי זה לא האישיו. מי נמצא בעיקר באפליקציות האלו? נכון, בני נוער. אז מה עשינו פה בעצם? או. 

אישית, הזדעזעתי מכמה טעמים. קודם הוא מצלצל מוכר, הנרקומן הקטן. את מבנה האישיות הזה של אחד שמעדיף להוכיח אותך על מה שאת ולהאשים אותך בקורבנות, דווקא כשאת במקום הכי קשה שלך, וזאת במקום לעזור, או לכל הפחות להיעלם – פגשתי. מדובר בפסיכופט, עלוקה אנרגטית. שנית, כמנהלת קהילת צרכניות קנאביס, שמדי יום מתחרפנת אודות הפער בין הרצוי והמצוי, הרגשתי שיש לי חובה להעמיד את הדברים על דיוקם: 

1

לחלל המופקר, ממנו נעדרת מערכת הבריאות על שלל זרועותיה, בכל הנוגע לעזרה לבני נוער ונשים בקטגוריה של פגיעות אלימות או אלימות מינית, נכנסים גורמים לא לגיטימיים. אלה, בתיווך ובעזרת הטכנולוגיה מציפים מידע לא קוהרנטי מחד, ובחסות ממשלתית פועלים באופן חופשי מאידך.

אל תטעו לחשוב שארגוני הפשיעה והממסד לא מכבדים אחד את השני. נהפוך הוא. עובדה שלכל אחד מרחב (שלא לומר אפליקציה) משלו, גם אם ביניהם בסוף הם משתפים פעולה. 

2

הרי סחר לא קונבציונלי בסמים באשר הם, בכמויות, לא יכול לקרות ללא תמיכה מבית ושת"פ אסטרטגי וטכני מקדים. יחד הם יוצרים מצג שווא של תרבות צריכה, אבל הייצוגים, כמו גם הקולות בשטח, מעידים שהלך הרוח הוא חד מימדי ופניו אינם להיטיב עם הציבור, או הצמח.

3

זו הסיבה שחברות הקנביס משווקות סיגריות מגולגלות. כלומר הם מראש משווקים את הצמח כאמצעי עישון באופן ספורדי לסוגים שונים של מחלות. אבל שימוש במריחה? פחות. ומי שכבר כן ניסה לשווקו כך עשה זאת כאמצעי קוסמטי ונחל כשלון, משום שזו אינה המהות הטיפולית שלו. הצמח לא נועד לביוטי, הוא נועד לרפא כאב. אם במקרה הרווחנו לחות לעור על הדרך, מה טוב, אבל זה לא האלמנט עצמו. 

4

כמו סוחרי הסמים – רוב המהנדסים הם גברים שמפתחים אפליקציות לגברים – כמו טלגרם למשל, בה אין זהות ואיש הישר בעיניו יעשה. לפעמים זה קינקי ומגניב, לפעמים זה זבל אותו יש המשווקים כקנביס, ובמקרים הקשים זה זורק אותך לשבר במציאות, בו בת 18 יפהפיה מתה ומתועדת תוך כדי, למקרה שלא היה קריפי מספיק עד כה, חלילה. ולמה? כי היו סביבה אנשים שהעדיפו לחנך אותה בשיימינג מאשר לעזור לה, או העדיפו לסמוך על אפליקציה אנונימית מאשר לתת כתף ועזרה אמיתית לטיפול מכיל, מיטיב ושלם. 

כמו סוחרי הסמים – רוב המהנדסים הם גברים שמפתחים אפליקציות לגברים – טלגרם למשל, בה אין זהות ואיש הישר בעיניו יעשה. לפעמים זה זבל המשווק כקנביס, ובמקרים הקשים זה זורק לשבר מציאות, בו בת 18 יפהפיה מתה ומתועדת תוך כדי

5

אז באמת כל הכבוד לטכנולוגיה המהממת שמתווכת מידע ביחס לצרכים של משקיעי בורסה, ולטלגרם שהנגישה רצף אקטיבי של סמים, פורנו, שיימינג ורוע בעולם. המפתחים שלה בטוח שמחים ועשירים על איזה גג ניו יורקי עכשיו, מלא בועות קצף. בכלל לא מעניין אותם טיולים בשכונה ובאמת לא משנה אם זה בשעות הדמדומים של הערב או בבוקר מוקדם.

דפנה גלפז, אשת תכן, חוקרת תרבות ומנהלת קהילת צרכניות הקנאביס "נשים בירוק" 

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 883 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה