עידן המלחמה הלא קונבנציונלית בָּאמת

דמות דיגיטלית, אילוסטרציה (צילום: Maksim Tkachenko / iStock)
Maksim Tkachenko / iStock
דמות דיגיטלית, אילוסטרציה

משחר ההיסטוריה אנשים מושחתים נקטו בשלל דרכים יצירתיות כדי להסתיר את האמת. לעיתים שקרים פשוטים הספיקו, לעיתים היו דרושים נסיונות טיוח מורכבים יותר.

דוד המלך, שהבין דבר או שניים בשחיתות, ידע שאם יתברר שהוא שכב עם אשתו של חברו הטוב, שהיה גם אחד מלוחמיו האמיצים, אוריה החיתי, הדבר עשוי לפגוע בשמו הטוב שלו, ואולי גם במוטיבציה של חייליו לסכן את חייהם בשדות קרב רחוקים כשמפקדם הנערץ חוגג בבית. אם בת שבע, אשת אוריה, לא הייתה הרה לדוד, שקר פשוט היה מספיק. אבל כנראה שהיה חשש שהיא כן הרתה, אז דוד החזיר את אוריה מהקרב כדי שהלה ישכב בעצמו עם אשתו. אם היה נולד ילד לא יותר מדי ג'ינג'י אולי זה היה מחליק. אבל אוריה כנראה קלט שמשהו לא בסדר, או שהוא רק הפגין דוגמה אישית עילאית, ולא שכב עם אשתו. הצעד הבא באסקלציה של הטיוח היתה, שדוד נתן הוראה להביא למותו של אוריה, כפי שאכן שקרה. והנה מסתבר שגם זה לא הספיק, וכשלושת אלפים שנה אחרי כן – זה אחד הסיפורים המרכזיים שאנחנו זוכרים מהקריירה של דוד.

משחר ההיסטוריה אנשים מושחתים נקטו בשלל דרכים יצירתיות כדי להסתיר את האמת. לעיתים שקרים פשוטים הספיקו, לעיתים היו דרושים נסיונות טיוח מורכבים יותר

השיטות הללו של להסתיר את האמת, ואם זה לא מצליח – לשקר, ואם זה לא מצליח – לנסות לטייח בעוד ועוד שכבות על האמת, הולכות וחולפות מן העולם. במציאות שבה כל דבר כמעט מתועד, במציאות בה הצנזורה התפוגגה מאליה, שיטות אלו הן נחלת העבר.

אנו חיים בעידן שבו המלחמה בָּאמת חוותה עליית מדרגה. לא עוד מלחמה קונבנציונלית עם נסיונות פגיעה בְּאמת ספציפית, נקודתית, אלא מלחמה לא-קונבנציונלית הקוראת להשמדת מושג האמת בכללותה.

מי שעומד בראש המערכה נגד מושג האמת, מי שמוביל ומממן את פיתוח האמל"ח נגד האמת, מי ששולח ומפעיל את כוחותיו להחרבת האמת הם פוליטיקאים כדוגמת טראמפ ונתניהו, הנחת המוצא שלהם היא שאם אין אמת, אז גם אין שקר, או לפחות אין לשקר חשיבות. בכך הם צודקים, ולשם הם חותרים. זו רשימה חלקית של הכלים המשמשים את מחריבי האמת:

1

אין מוסר, אין צדק, יש רק משפט. בעבר, אדם שלמרות מאמציו היה נתפס משקר היה בורח, מסתגר, לעיתים אף נוטל את חייו. למחריבי האמת אין שום רף מוסרי, אין שום עניין בצדק, רק הדין הפלילי קובע. השאלה היא לא אם הם שיקרו או לא, אם הם גנבו או לא, אם הם שיחדו או לא, אלא אם יש הכרעה משפטית בעניינם. כל עוד אין חקירה פלילית אין בעיה. יש חקירה ואין משפט? אין בעיה. יש משפט ועוד אין פסק דין? אין בעיה. יש פסק דין ולא הגענו לערכאה הכי גבוהה? אין בעיה.

2

עובדות אלטרנטיביות. מחריבי האמת עומדים על הבמה ומצהירים בריש גלי: אנחנו יודעים מהן העובדות האמיתיות, אנחנו מתעלמים מהן ומציגים "עובדות" אלטרנטיביות. כלומר, אם הקהל הרחב היה נחשף בעבר לעובדות, ומגבש את דעותיו בהתאם, כל אחד על פי הבנתו והשקפתו, הרי שעכשיו הקהל הרחב יכול פשוט לבחור ב"מציאות" שתהיה לו נוחה לעיכול כדי להגיע לדעה הנוחה למחריבי האמת.

3

"כולם משקרים". מחריבי האמת באים ואומרים, הנה, גם אנשים מהצד השני של הקשת הפוליטית משקרים, לרדיפה אחר האמת אין כל טעם. הצביעה של תומכי האמת ומתנגדיה בצבעים פוליטיים היא כמובן דמגוגיה חסרת שחר, חלק מהקמפיין שלהם נגד האמת.

אני למשל סבור שסמוטריץ', הגם שהוא משיחיסט המסכן את קיום המדינה בתפיסתו הדתית, אינו שקרן. אני מתרשם שבן גביר, הגם שהוא מסכן את המדינה בתפיסתו הלאומנית, אינו שקרן. בליכוד לעומת זאת קשה לי למצוא בן אדם אחד שאני יכול להאמין למילה שיוצאת מפיו.

4

פייק-ניוז. זהו ללא ספק כלי הנשק הכי יעיל והכי נפוץ בקרב מחריבי האמת. [זהירות, משפט מסובך לפנייך] מה שלמעשה פייק בפייק-ניוז, זה לא שבניוז מפרסמים פייק, עצם היותם של ה"ניוז" הללו חדשות, *זה* הפייק. מחריבי האמת מעסיקים שלל עובדים, בשכר, כדי להציף את הציבור במלל חסר ערך, מידע או רלוונטיות. הם שולחים "תגובות" בכלל לא רלוונטיות למה שנטען כלפיהם. הם פשוט מטביעים את האמת, קוברים אותה מתחת לשכבות על גבי שכבות של בולשיט, כדי שאנשים בכלל לא יוכלו לראות מה אמת ומה לא. ויותר גרוע – שזה כבר לא יעניין אותם. ד.א. יש מילה בעברית לפייק ניוז: בדבדת. מילה נהדרת לטעמי.

אנו חיים בעידן שבו המלחמה בָּאמת חוותה עליית מדרגה. לא עוד מלחמה קונבנציונלית עם נסיונות פגיעה בְּאמת ספציפית, נקודתית, אלא מלחמה לא-קונבנציונלית הקוראת להשמדת מושג האמת בכללותה

הקרב להגנת האמת הוא קרב על הקיום שלנו, האמת חשובה לא רק במישור הפוליטי. זוכרים שפעם מזמן טסתם במטוס? הרבה לפני שמטוס טס בזכות כוח העילוי שמעניקות לו הכנפיים, והדחף שמעניק לו המנוע, הוא טס על אמת. בלי אמת המבנה המכני שלו קורס, הוא יהיה עמוס במשקל עודף, הדלק שלו יהיה מהול, ועוד שלל תקלות שיכריעו את עולם התעופה לחלוטין. בלי אמת אין כלכלה, אין מדע, אין חיסונים אין כלום. אנשי האמת בעולם מתחילים להבין זאת ומתחילים להגיב.

בעת האחרונה, מספר אנשי תקשורת "ראו את האור" והחלו לעמת את מחריבי האמת עם המציאות, מוטב מאוחר מאשר אף פעם. בארה"ב, יצרן השקרים הגדול בעולם נשלח הביתה, לא לפני שהוא גבה את חייהם של מאות אלפים. התעוררות התקשורת, יותר ויותר תקשורת עצמאית, תוצאות הבחירות בארה"ב, הם סימנים מעודדים. פוליטיקאים ישרים ותקשורת מתפקדת יכולים לחזק את האמת ולחנך אליה, אלו תהליכים ארוכי טווח. בטווח הקצר יש לנקות בצעדים נוספים ומהר.

אחד היתרונות הגדולים של מחריבי האמת היא האנונימיות שהרשת מאפשרת להם. בעצם, מאפשרת היא כנראה לא המילה הנכונה, מעודדת היא המילה הנכונה. לרשתות חברתיות שקרים ומלל אין סופי שווים הרבה כסף. לא רק שהרשת מאפשרת החדרה של שקרים לשיח בלי שאיש ייתן את הדין, היא מאפשרת למי שממון בכיסו לקחת מטוס אחד, ולפזר מהאוויר מיליוני פתיתי שקר זעירים, בחסות של שלל בוטים ופייקים, שיכסו את פני האמת, וחלק מהם אפילו יכו שורש ויצמחו להיות שקרים לתפארת.

לעניות דעתי, הדרך להתמודד עם הרעל הזה הוא כמו שמתמודדים עם רעל בתעשייה המזון: לכל פיסת מידע שאדם מייצר יוצמד תג שיכלול את פרטי היצרן והמועד. התג הזה יעבור עם פיסת המידע לכל מקום אשר המידע ילך. לא יהיה ניתן לשנות את פיסת המידע, בלי לייצר תג חדש. שינוי שווה יצירה.

לצורך הפצת המידע ניתן להשתמש בטכנולוגיית בלוקצ'יין או נגזרת שלה, כמו ביטקוין, רק שאפשר לדעת למי הביט-מידע שייך. כשאדם מעלה לרשת משהו, פרט לתוכן שהוא מעלה, הוא יהיה חייב לבחור האם מה שהוא משתף הוא דעה או עובדה. במידה ואדם מעלה תוכן שהוא אינו רק מלל, תמונה, קליפ, אודיו – כל עיבוד הכי קטן מהמידע הגולמי שנאסף במכשיר יהפוך אוטומטית את התוכן לדעה. שום פילטר שום כלום. גם את זה ניתן לעשות באמצעים טכנולוגיים.

בעולם שבו עיבוד קול ותמונה הופכים מתקדמים יותר ויותר, ונגישים לכולם, יהיה ניתן לזייף כל סרט. ללא יכולת של אותנטיקציה של מקור המידע, לא נוכל להאמין לשום דבר גם אם נראה אותו במו עינינו ונשמע במו אוזנינו. המרחק משם לכאוס קצר.

בעולם שבו עיבוד קול ותמונה הופכים מתקדמים יותר ויותר ונגישים לכולם, יהיה ניתן לזייף כל סרט. ללא יכולת של אותנטיקציה של מקור המידע, לא נוכל להאמין לשום דבר גם אם נראה אותו בעינינו ונשמע במו אוזנינו

מי שירצה להשאר אנונימי, יוכל עדיין לעשות זאת, ברשת אחרת. מי שירצה להצטרף בתור משתמש מאומת, יהיה חייב להזדהות. תהיה רשת מבוזרת של משתמשים מאומתים, אדמינים ברמות שונות, שתעשה אותנטיקציה למשתמשים חדשים, מתנדבים יעסקו בבדיקת עובדות, משתמש שיפיץ שקר יורד הדירוג שלו והחל מרמה מסויימת גם יחסם מלהשתמש ברשת.

מי שירצה, יוכל למשל להפעיל בטוויטר פילטר ולראות רק משתמשים מאומתים עם עובדות מאומתות, ודעות. על דעות כדאי לדון, על עובדות אסור לדון. כאשר ננקה את העובדות, נוכל סוף סוף לחזור ולדון בדעות.

המלחמה בין תומכי האמת ומי שמנסה להחריב אותה, היא חלק ממערכה גדולה יותר בין הרדיפה אחר האמת לבין אמונה. אדם יכול להאמין בכל דבר ועדיין לומר אמת, אבל הרדיפה אחר האמת מנוגדת במהותה לתפיסה האמונית.

זו הסיבה שבכל הדתות, מדע מקודם בעיקר על ידי אנשים חופשיים ולא על ידי אנשים דתיים. זו גם הסיבה לכך שבין התומכים הנלהבים של פוליטיקאים ממחנה השקר, אנחנו מוצאים את המאמינים הגדולים: האוונגליסטים של טראמפ, החרדים והלאומנים הדתיים של נתניהו.

החשש הגדול שלהם הוא, שאם אנשים יתרגלו לבדוק עובדות, לחשוב על אמת ושקר, שומו שמיים, אנשים עוד עלולים להפסיק להאמין בסיפורים מלפני אלפי שנים ויקבלו החלטות על גורלם בעצמם, במקום מהסמכות הדתית.

אין לטעות, גם בהינתן אפשרות הבחירה, יהיו רבים שיעדיפו להמשיך ולצרוך תוכן שיקרי. מי שחושב שביביסטים, למשל, מאמינים למילה שיוצאת לנתניהו מהפה, טועה. תומכי נתניהו יודעים שהוא שקרן, הרבה יותר טוב ממתנגדי נתניהו והרבה לפניהם. זו אחת הסיבות שהם בוחרים בו.

המלחמה בין תומכי האמת ומי שמנסה להחריבה, היא חלק ממערכה גדולה יותר בין הרדיפה אחר האמת לבין אמונה. אדם יכול להאמין בכל דבר ועדיין לומר אמת, אבל רדיפת האמת מנוגדת במהותה לתפיסה האמונית

אנשים אחרים יעדיפו להאמין לשקרים כי זה מקל על חייהם. אמונה בכלל, מקלה על החיים, זו הסיבה שהיא עדיין קיימת בצורתה הנוכחית במאה ה-21. ללמוד, לחשוב, להתלבט, לקבל החלטות בעצמנו, זה הדבר הקשה. חייבים לספק את התשתית לכך למי שחפץ בכך ונכון למאמץ, זו הדרך היחידה להתקדם.

ד"ר זיו יקותיאלי הוא מהנדס אלקטרוניקה וחוקר מוח. מנכ"ל ומייסד של חברת מונפורט המספקת בדיקות נוירולוגיות ע"י שימוש בסמארטפון. אוהב פירות יער וגלישת רוח, בינתיים מסתפק בצהוב של ביצה וקיפול כביסה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
דר' זיו יקותיאלי אכן דברים כהלכתם כתבת. ואכן האנושות חווה וחוותה שליטה של אנשי זדון ורמייה שהוליכו אותה מחורבן לחורבן. אבל לא רק הם החריבו את העולם, גם אותם אנשי השינאה הריב והמדון תרמו... המשך קריאה

דר' זיו יקותיאלי
אכן דברים כהלכתם כתבת.
ואכן האנושות חווה וחוותה שליטה של אנשי זדון ורמייה שהוליכו אותה מחורבן לחורבן.
אבל לא רק הם החריבו את העולם, גם אותם אנשי השינאה הריב והמדון תרמו את חלקם הנורא לחורבן זה לא פחות מאנשי הרמייה והזדון.
הכל נעשה אז והיום בצחצחות לשון אקדמית ואחרת.
כולנו כאחד חייבים לבדוק בציציותנו לאיזה מחנה אנו שייכים בטרם נישא את דברנו.
"אשרי האדם הדובר אמת, ופיו ולבו שווים"

עוד 1,385 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 25 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

"ונהפוך הוא" - האתגר האמיתי

פאולו פריירה, פילוסוף החינוך הברזילאי הנודע, עסק רבות בסוגיית הדיכוי והשחרור ממנו. פריירה לא הכיר כנראה את מגילת אסתר וחג הפורים, אך ממשנתו אני למד שיש שני סוגים של "ונהפוך הוא". הסוג האחד הוא הנפוץ והמוכר מכולם – המדוכא הופך למדכא.

"כמעט תמיד, בשלב המאבק הראשון, נוטים המדוכאים עצמם להפוך למדכאים או 'מדכאים לחצאין', תחת שישאפו לשחרור. עצם מבנה מחשבתם הותנה בסתירות הטמונות במצב הקיומי הנתון, שעיצב אותם. האידיאל שלהם הוא להיות 'גבריים'; אולם 'גבר' מצטייר בעיניהם, בדמותו של המדכא. זהו דגם האנושיות שלהם".

כאשר מתעורר האדם המדוכא להאבק את מלחמת שחרורו, הוא בו זמנית גם נאבק במדכא וגם רוצה לחקות אותו. המדכא אומנם נתפס בעיניו פעמים רבות כרשע ואכזר, אבל באותה עת הוא גם מהווה מודל לאחיזה ושימוש בכוח. אם מצליח המדוכא במאבקו הצודק, הוא עלול להשתמש בכוחו החדש באותו אופן שבו השתמשו בעבר בכוח כלפיו. כך הוא למד כל חייו.

כשמתעורר האדם המדוכא להאבק את מלחמת שחרורו, הוא בו זמנית נאבק במדכא וגם רוצה לחקותו. המדכא אומנם נתפס בעיניו פעמים רבות כרשע ואכזר, אבל באותה עת הוא גם מהווה מודל לאחיזה ושימוש בכוח

דומני שזה מה שקרה לעמנו במגילה.

"בַּיּוֹם אֲשֶׁר שִׂבְּרוּ אֹיְבֵי הַיְּהוּדִים לִשְׁלוֹט בָּהֶם וְנַהֲפוֹךְ הוּא אֲשֶׁר יִשְׁלְטוּ הַיְּהוּדִים הֵמָּה בְּשֹׂנְאֵיהֶם. נִקְהֲלוּ הַיְּהוּדִים בְּעָרֵיהֶם בְּכָל מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ אֳחַשְׁוֵרוֹשׁ לִשְׁלֹחַ יָד בִּמְבַקְשֵׁי רָעָתָם וְאִישׁ לֹא עָמַד לִפְנֵיהֶם כִּי נָפַל פַּחְדָּם עַל כָּל הָעַמִּים… וַיַּכּוּ הַיְּהוּדִים בְּכָל אֹיְבֵיהֶם מַכַּת חֶרֶב וְהֶרֶג וְאַבְדָן וַיַּעֲשׂוּ בְשֹׂנְאֵיהֶם כִּרְצוֹנָם… וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ לְאֶסְתֵּר הַמַּלְכָּה בְּשׁוּשַׁן הַבִּירָה הָרְגוּ הַיְּהוּדִים וְאַבֵּד חֲמֵשׁ מֵאוֹת אִישׁ וְאֵת עֲשֶׂרֶת בְּנֵי הָמָן בִּשְׁאָר מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ מֶה עָשׂוּ וּמַה שְּׁאֵלָתֵךְ וְיִנָּתֵן לָךְ וּמַה בַּקָּשָׁתֵךְ עוֹד וְתֵעָשׂ. וַתֹּאמֶר אֶסְתֵּר אִם עַל הַמֶּלֶךְ טוֹב יִנָּתֵן גַּם מָחָר לַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בְּשׁוּשָׁן לַעֲשׂוֹת כְּדָת הַיּוֹם" (מגילת אסתר, פרק ט, פס' א-יג).

המגילה מספרת שמרחץ הדמים הצודק והבעייתי הזה נגמר בקרוב ל-76,000 הרוגים. הצד המשמח של "ונהפוך הוא", הוא שהנרדפים על לא עוול בכפם ניצלו, והשונאים הכוחניים הפכו למפוחדים וחלשים. הצד העצוב הוא שנתקענו בשלב הראשון של המהפכה, השלב הבעייתי. פריירה מסביר:

"כדי שלמאבק זה תהיה משמעות, אסור שבמאמציהם להשיב את אנושיותם יהפכו המדוכאים עצמם למדכאיהם של המדכאים, אלא עליהם לשקם את אנושיותם של אלה ושל אלה גם יחד. זוהי אפוא משימתם ההומניסטית וההיסטורית של המדוכאים, לשחרר את עצמם ואת מדכאיהם גם יחד".

השלב השני של "ונהפוך הוא", שלב השחרור האמיתי והעמוק מדיכוי ומאימת הרדיפה, אינו הפיכת המדוכא למדכא, כי אם שחרור ממושגי הדיכוי. המהפכה העמוקה אינה בהפיכת הנרדף לרודף, אלא בהפסקת הרדיפות. "ונהפוך הוא" מתקדם יותר הוא הפיכת צורת המחשבה ומבנה המציאות. לא עוד הבניית מציאות בה יש שולט ונשלט, מדכא ומדוכא, רוצח ונרצח, אלא ניסיון לייצר מציאות נטולת שליטה ודיכוי כוחני.

אנו זוכים לחיות בתקופה מופלאה בה הצלחנו, בני ובנות עם ישראל, לבצע את השלב הראשון של "ונהפוך הוא". יש לנו מדינה ריבונית. האתגר האמיתי המונח כעת לפתחנו הוא שנזכה להגשים ולחגוג בכל פורים את השלב השני והעמוק של "ונהפוך הוא". אמן.

"ונהפוך הוא" מתקדם יותר הוא הפיכת צורת המחשבה ומבנה המציאות. לא עוד הבניית מציאות בה יש שולט ונשלט, מדכא ומדוכא, רוצח ונרצח, אלא ניסיון לייצר מציאות נטולת שליטה ודיכוי כוחני

(הציטוטים של פאולו פריירה לקוחים מספרו "פדגוגיה של מדוכאים" ומופיעים בספר: "כל שצריך להיות אדם" – אנתולוגיה בעריכת נמרוד אלוני, בעמודים 472-3. להרחבה על משנתו של פריירה האזינו לפרק "חינוך משחרר" בהסכת "קולות של רוח" בהגשת ליאור טל שדה)

סמנכ"ל תוכן ומנחה בקולות, מגיש הפודקאסט ''קולות של רוח'', פובלציסט ופעיל חברתי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 517 מילים

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים

ועדת הפנים תקיים דיון דחוף באסון הזפת בחופים ובים

גנץ: "נתניהו, כ"ץ והסייען אמסלם מעכבים אישור סל תרופות וקצבאות נכים" ● רון חולדאי: "מי שחגג אתמול במסיבות רחוב מזלזל בבריאות הציבור" ● צחי הנגבי: "ישראל בדרך לעימות דיפלומטי עם כמעט כל מעצמות העולם בצל ההתפייסות עם איראן" ● ישראל כ"ץ: "גנץ מונע אישור סל תרופות ומענקים לנכים. פשוט בושה" ● הסגר הלילי ייכנס לתוקף הערב ב-20:30 ויימשך עד שבת

עוד 13 עדכונים

למקרה שפיספסת

בעקבות החלטת שופטי נתניהו השבוע

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע השבוע כי דיוני ההוכחות במשפט נתניהו ייפתחו שבועיים אחרי הבחירות ויימשכו שלוש פעמים בשבוע במשך כשש שעות בכל פעם. השופטים דחו את בקשת נתניהו לביטול כתב האישום בתיקים 1000 ו-4000, אך הסכימו כי נפל פגם בהתנהלות מנדלבליט בענין האישור לפתיחת החקירה. סנגורי נתניהו מתעתדים לזמן את מנדלבליט לעדות בענין בהמשך.

מתן אישור היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה (וכן נגד נשיא המדינה, שר, חבר כנסת, שופט, דיין או ראש עיר) הוא דרישה מהותית וקריטית שנועדה למנוע פתיחת חקירה פלילית נגד נבחר ציבור וכן נגד בעלי משרה שיפוטית סתם כך.

מתן אישור היועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית נגד רה"מ (וכן נגד הנשיא, שר, ח"כ, שופט, דיין או ראש עיר) הוא דרישה מהותית וקריטית שנועדה למנוע פתיחת חקירה פלילית נגד נבחר ציבור או בעלי משרה שיפוטית סתם כך

מדובר בדרישה שמעוגנת בחוקי יסוד. ואכן, סעיף 17 לחוק יסוד: הממשלה אינו מותיר מקום לשום ויכוח: חלה חובה מוחלטת וחד משמעית לקבל אישור מטעם היועץ המשפטי לממשלה כדי לפתוח בחקירה נגד ראש ממשלה מכהן. זוהי דרישה קריטית מאין כמוה.

בפרשות נתניהו, כך קבעו השופטים, ניתן אישור פתיחת חקירה מראש בידי היועץ המשפטי לממשלה הן בפרשת 1000, הן בפרשת 2000 (על כך אין מחלוקת בין הצדדים) והן בפרשת 4000, כלומר בכל 3 פרשות האישום נגד נתניהו.

הדבר הובהר בצורה חדה בהחלטת השופטים.

לכן דרישת חוק היסוד למתן אישור היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד נתניהו, היא דרישה שמולאה. הדרישה המהותית מולאה.

אלא שהדרישה המהותית מולאה בצורה פגומה טכנית. איני מקל ראש בפגם זה. אני סבור שהיה על מנדלבליט לאשר באופן רשמי מראש, בצורה כתובה ובאופן בהיר וחד, פתיחה בכל חקירה.

היה עליו לעשות כן הן בפרשת 1000 והן בפרשת 4000 (כאמור, אין מחלוקת בין התביעה להגנה לגבי אישור פתיחת החקירה מראש בפרשת 2000).

עם זאת, מבחינה מהותית, אין מחלוקת שמנדלבליט העניק אישור מראש לפתוח הן בחקירת פרשה 1000 והן בחקירת פרשה 4000. ואני מדגיש שוב: העניק אישור מראש.

מאחר שהעניק אישור מראש לפתיחת חקירה בכל פרשה אך לא בצורה כתובה ורשמית וסדורה, מדובר בפגם טכני רציני אך לא בפגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

לו הייתה נפתחת חקירת משטרה נגד נתניהו ללא אישורו של מנדלבליט, אז היה מדובר בפגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

מאחר ש-3 פרשות האישום נחקרו באישורו של מנדלבליט, לא קיים כאן פגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

הדרישה המהותית מולאה בצורה פגומה טכנית. איני מקל ראש בפגם זה. עם זאת, מבחינה מהותית, אין מחלוקת שמנדלבליט העניק אישור מראש לפתוח הן בחקירת פרשה 1000 והן בחקירת פרשה 4000

מנדלבליט פיקח בצורה הדוקה על פעולות החקירה. עם זאת, אני מעריך שלא ידע על הלחץ המחפיר לכאורה (שיכול להגיע עד כדי סחיטה באיומים) על ניר חפץ מטעם מי מהחוקרים בטרם הפך לעד מדינה.

על פניו, נראה שהחלטת ניר חפץ להפוך לעד מדינה, לא התקבלה אך ורק בעטיו של לחץ זה, אלא באופן מנותק ממנו, אך הלחץ המתואר אכן חמור מאין כמוהו. ייתכן שמי שהפעיל אותו, ביצע עבירה פלילית לכאורה.

בניגוד לטענות מפי מדבררי נתניהו בתקשורת, לא התרשמתי שהתביעה שיקרה לבית המשפט בנדון. ככל שקראתי את הדברים, אני מתרשם שלא נטענה שום טענה כוזבת מפי התביעה.

מאידך, כן התרשמתי כמובן שמנדלבליט אכן לא העניק אישור כתוב ומסודר ורשמי מראש כאמור לעיל – וזה פשוט לא תקין.

נדגיש: זיכויים במסגרת משפטים פליליים לא נגזרים מפגם טכני בלבד. כשבית המשפט מחליט לזכות בשל מחדלי חקירה, מדובר במחדלים שטמנו בחובם פגיעה עמוקה בזכות היסוד להליך הוגן של הנאשם (תוכלו לראות זאת בהלכת יששכרוב מ-2006 שנקבעה בידי הנשיאה בייניש וכן בהלכת חיימטוב מ-2018 שנוסחה בידי השופט אורי שהם וכן בהלכות נוספות).

על פניו, גם טענת אלוביץ' בדבר הלחץ מטעם מי מחוקריו להחלפת סנגור (כי סנגורו סבר שאין מקום שיהפוך לעד מדינה) היא טענה חמורה שיש לבדוק אותה לעומק. היא אינה משפיעה בהכרח על קבילות הראיות נגד נתניהו, מפני שאלוביץ' לא הפך לעד מדינה נגדו, אך היא יכולה להשפיע על היבטים אחרים. יש לבחון אותה לעומק.

אם ידע מנדלבליט על הליקויים הללו – זה חמור מאד. אם לא ידע (וכנראה שלא ידע), זה עדיין חמור כמובן.

נדגיש: זיכויים במסגרת משפטים פליליים לא נגזרים מפגם טכני בלבד. כשבית המשפט מחליט לזכות בשל מחדלי חקירה, מדובר במחדלים שטמנו בחובם פגיעה עמוקה בזכות היסוד להליך הוגן של הנאשם

נדגיש שהשופטים הבהירו שיבחנו בהמשך הדרך את טענות הסנגורים לגבי קבילות ראיות כאלה ואחרות. וטוב שכך. יש לשמור על זכויות הנאשמים מכל משמר.

ומספר משפטים לסיום בסוגיית האפשרות לכהן כראש ממשלה וכן כנאשם במשרה מלאה.

נטען שנתניהו יוכל לוותר על נוכחות בדיונים רבים במשפטו ולכן המשפט לא יפגע בתפקודו כראש ממשלה.

אז ככה:

א. ראשית, שופטים אינם פוטרים נאשמים באופן אוטומטי וגורף מנוכחות במשפטיהם הפליליים.

ב. קרוב לוודאי שנתניהו עצמו יבקש להיות נוכח בדיונים הרבים שבהם יעידו עדי התביעה החשובים והרבים שממוקדים בו. כלומר, אלו שעדותם עשויה להניח תשתית אפשרית להפללתו.

ג. הוא ירצה להביט בעיניהם. הוא ירצה שהם יחושו לחץ פסיכולוגי (לחץ שהוא מפעיל גם כיום בדרכים שונות. כולל הגילוי המדהים ששוחח עם עד תביעה מרכזי במשפטו: מילצ'ן. קיים חשש שהוא שיבש הליכי משפט. מדהים שהדבר לא נחקר). הוא ירצה לדבר עם סנגוריו במהלך הדיונים או לכתוב להם הערות כאלה ואחרות.

ד. אך גם אם השופטים יפטרו אותו מהתייצבות בחלק מהדיונים, ברור לכולנו שעליו להשקיע שעות רבות בתום דיוני ההוכחות כדי לשוחח עם סנגוריו וכן כדי לקרוא את תוכן הפרוטוקולים שמתעדים את העדויות. יותר מזה: הוא יהיה חייב לשבת עימם ולסייע בעדם במשך שעות להתכונן לקראת החקירות הנגדיות של העדים הבאים.

ה. לא ניתן לנהל כך מדינה. פשוט לא ניתן.

ו. חמור מכך: נתניהו מקבל שוב ושוב הכרעות בנושאים קיומיים על סמך האינטרס הפרטי, הפוליטי והמשפטי שלו, ולא על סמך שיקולי אינטרס הציבור.

לכן הצביע בעד הצעת החוק למניעת כהונת ר"מ תחת כתב אישום ב-2008.

לכן אף אמר שראש ממשלה תחת חקירות (חשוד. לא נאשם) איבד את המנדט הציבורי והמוסרי, מאחר שקיים חשש רציני שישקול שיקולי הישרדות אישיים ולא שיקולים לאומיים.

גם אם השופטים יפטרו אותו מהתייצבות בחלק מהדיונים, ברור לכולנו שעליו להשקיע שעות רבות בתום דיוני ההוכחות כדי לשוחח עם סנגוריו וכן כדי לקרוא את תוכן הפרוטוקולים שמתעדים את העדויות

אי אפשר. פשוט אי אפשר שראש ממשלה יכהן גם כנאשם במשרה מלאה. שלא לדבר על החלטתו להטיל אימה על התביעה הכללית, למנוע מינויים בכירים בשירות הציבורי, להפר את התחייבותו לבג"צ לחתום על הסדר ניגוד עניינים, לשלוח נציגות צייתניות כמו מירי רגב ואסנת מארק לוועדה למינוי שופטים, למנות מבקר מדינה שהוא יס מן, ולעשות כל שניתן כדי לסרס את הכנסת, להפחיד את מערכת המשפט, לעקר את הפרקליטות מכוחה, לרדוף את החלקים בתקשורת שאינם סוגדים לו, ולהפוך את מדינת ישראל למדינה בלתי דמוקרטית בתהליך זוחל של ארדואניזציה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,014 מילים
עודכן לפני 13 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
משפט נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (איור: Biana Zakutnik)

נתניהו יכול לרשום לעצמו ניצחון ראשון בקרב בינו לבין שופטיו בבית המשפט המחוזי בירושלים ● להחלטה שניתנה אמש, להתחיל את שלב ההוכחות שבועיים אחרי הבחירות, אין כל הצדקה עניינית והיא מעידה על רצון השופטים שלא לעצבן את ראש הממשלה ● גם בשאלת הראיות, השופטים השאירו לסנגורי נתניהו פתח לדיון בהמשך הדרך בבקשות פרטניות לפסול ראיה כזו או אחרת ● פרשנות

עוד 1,178 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה