גבעות אפר מזהם ומזיק לבריאות כתוצאה מכריית פצלי שמן באסטוניה, 2018 (צילום: MetokKarpo / Alamy)
תעשיית פצלי השמן הפכה את אסטוניה לאחת המדינות המזהמות בעולם

"אזורי הכרייה נראים כמו שטחים ממאדים"

מעקב זמן ישראל

תחקיר זמן ישראל חשף כיצד חברת רא״מ משווקת טכנולוגיה להפקת נפט מפצלי שמן באזור ים המלח כבשורה אנרגטית חדשנית ● אבל באסטוניה כבר מפיקים יותר מ-100 שנה אנרגיה מפצלי שמן ומתמודדים בחוסר הצלחה עם ההשלכות הכלכליות והסביבתיות ● בראיון לזמן ישראל, מומחה למדיניות בתנועה הירוקה של אסטוניה מזהיר: "פצלי השמן הרסניים. הפצת השיטה למקומות נוספים בעולם מצערת אותי"

"בשם חברת האנרגיה האסטונית הלאומית, שמגיעה למקומות שונים בעולם והורסת אותם, אני מתנצל בפניכם", כך אמר לי ברצינות תהומית מאדיס ואסר, מומחה למדיניות בתנועה הירוקה של אסטוניה, כשפניתי אליו כדי לשמוע על פרויקט פצלי השמן שמבוצע שם, ובימים אלה עושה צעד משמעותי לקראת יישומו בישראל.

בשיחת זום שקיימנו ביקשתי מוואסר להסביר את האמירה הזאת ושאלתי אותו מדוע הוא לוקח את היצוא של שיטת כריית הנפט האסטונית באופן אישי כל כך?

"אנחנו נמצאים באסטוניה במצב סכיזופרני", אמר. "אם תבקר באתרים הלאומיים של המדינה תראה יערות יפים לתפארת וטבע מקסים. אסטוניה היא מדינה מתקדמת, דיגיטלית ונאורה, וכל הזמן גם מנסה גם לשווק את עצמה ככזאת. אבל ממש באותו הזמן אסטוניה היא גם אחת המדינות המזהמות ביותר בעולם, בגלל תעשיית פצלי השמן.

"כשמגיעים לכאן אנשים מהנציבות של האיחוד האירופי הם תמיד מופתעים לגלות עד כמה אסטוניה מתקדמת בסקטורים מסוימים, ועד כמה היא מפגרת מבחינת השימוש בטכנולוגיה ובאנרגיה מזהמת ומיושנת בת 100 שנה. מבחינה כלכלית, פצלי השמן הרסניים לתדמית שלנו, ולכן גם ההפצה של השיטה למקומות נוספים בעולם מצערת אותי".

פצלי שמן (צילום: מתוך ויקיפדיה)
פצלי שמן (צילום: מתוך ויקיפדיה)

פרויקט פצלי השמן במישור רותם, שהשותפות הישראלית-אוסטרלית רא"מ (רותם אנרגיה מתחדשת),  מייבאת הישר מאסטוניה ומבקשת להטמיע באזור ים המלח, מגלם את הדואליות הזאת. מדובר בטכנולוגיה מזהמת במיוחד, לפחות פי-שלושה מהפקה רגילה של נפט, ופי-שישה מהפקת גז גם על פי הודאתם של ראשי החברה בישראל.

עם זאת, הטכנולוגיה הזו משווקת בארץ על ידי היזמים שלה כפיתוח חדשני ומשופר לייצור אנרגיה, וכאמצעי יעיל להפחתה משמעותית של פסולת הפלסטיק, שמשמשת את תהליך ההפקה של הנפט.

הפרויקט נמצא עתה בשלבי הכנת תסקיר סביבה, והיזמים מבטיחים שאם יגיע לבשלות הוא יפתור כחמישית מבעיית ההטמנה או המיחזור של פסולת הפלסטיק שתשמש את תהליך הכרייה וההפקה של הנפט בארץ. הם גם מבטיחים לעשות הכל כדי להפחית את פליטת גזי החממה, את הנזק הצפוי לקרקע ואת הפגיעה במקורות מים.

למרות זאת, כל הגורמים הירוקים, לרבות המשרד להגנת הסביבה, לא קונים את ההסברים של יזמי פרויקט פצלי השמן. לטענתם, כל ההבטחות לפתור בעיה אחת (פלסטיק), על ידי יצירת בעיה אחרת (זיהום אוויר, קרקע ומים), הם גרין-ווש אחד גדול.

הגורמים הירוקים כולם, לרבות המשרד להגנת הסביבה, לא קונים את ההסברים של יזמי פרויקט פצלי השמן וקובעים שכל ההבטחות לפתור בעיה אחת (פלסטיק) על ידי יצירת בעיה אחרת (זיהום) הם גרין-ווש אחד גדול

תחקיר זמן ישראל חשף את הקידום המואץ של מיזם פצלי השמן במישור רותם הסמוך לים המלח, על אף הסכנות המוחשיות לסביבה, וכן את הטעיית ועדת התכנון שדנה בתוכנית פצלי השמן, לגבי כמה מהסעיפים הכלולים בה. התחקיר גם חשף את ההתנגדות של גורמי הסביבה לביצוע הפרויקט, ואת הגמגומים של המדינה בבואה ליישם את מדיניות האנרגיה שקבעה רק לפני ארבע שנים כי פצלי שמן מזיקים לסביבה, ואינם תואמים את העתיד האנרגטי של ישראל.

סרטון המציג את אזור כריית פצלי השמן באסטוניה (גרינפיס)

באסטוניה פצלי השמן מפיקים לא רק נפט וחשמל, אלא גם דו"חות המעידים על זיהומים מתמשכים של אוויר, קרקע ומים. דו"ח שהפיק משרד הביקורת הראשי של אסטוניה ב-2014 קבע כי "זיהום האוויר שנגרם כתוצאה מהסקטור של פצלי השמן מהווה יותר מ-70% מכל הפליטות באסטוניה, והפליטות של תעשיית הפצלים מגיעה לכ-70% מהפסולת הבלתי-מזיקה, ול-82% מהפסולת המזיקה".

הדו"ח מצביע על סיבה נוספת להתנגדות להפקת פצלים, הרלוונטית במיוחד למדינה כמו ישראל שסובלת ממחסור במאגרי מים מתוקים, למרות הפעילות המואצת של מפעלי ההתפלה בעשור האחרון.

"המים הנשאבים במכרות ובמחצבות של בית החרושת לצורך הפקת פצלי שמן מהווים 90% מתצרוכת המים העיליים והתת-קרקעיים באסטוניה", נכתב בדוח  וזאת לא טעות: 90% מהמים באסטוניה הולכים לטובת הפקת דלק מפצלי שמן, בתהליך שבו נצרכים 3 ליטרים של מים להפקת ליטר אחד של דלק.

ואחרי כל הזיהום ובזבוז המים, הדו"ח מבהיר שהתרומה לכלכלה האסטונית מזערית למדי: "בסך הכל סקטור פצלי השמן מהווה רק 4% מהתוצר הלאומי הגולמי של אסטוניה".

נחל שזוהם באסטוניה. ״דוח של האו״ם קבע: "השילוב של כריית פצלי שמן ועיבודם הפחית את מאגרי מי התהום של מחוז אידה-וירו (בשטחו המפעל) ופגם באיכות הקרקע ומאגרי המים העיליים״ (צילום: K_Jarve גרינפיס)
נחל שזוהם באסטוניה. ״דוח של האו״ם קבע: "השילוב של כריית פצלי שמן ועיבודם הפחית את מאגרי מי התהום של מחוז אידה-וירו (בשטחו המפעל) ופגם באיכות הקרקע ומאגרי המים העיליים״ (צילום: K_Jarve גרינפיס)

"זאת בטח לא כלכלה מעגלית"

ואסר אומר שההחלטה לשווק את פצלי השמן בישראל לא התקבלה באסטוניה בהפתעה מוחלטת. "חברת האנרגיה הלאומית שלנו ניסתה לבצע פרויקטים בעוד מדינות, חלקם לא הסתיימו, למשל ביוטה. באסטוניה החברה משווקת את הייצור של הטכנולוגיה כהישג".

שותפות רא"מ טוענת שהטכנולוגיה שמגיעה לישראל משופרת. באסטוניה התחילו להשתמש בה רק בשנה האחרונה. יש בטענה הזאת אמת?
"אכן מדובר בטכנולוגיה אסטונית שפותחה כאן בשנים האחרונות. אבל אני חושב שהצעד הראשון הוא להכיר בכך שפצלי שמן הם אנרגיה מזהמת ולא יעילה. נכון שאנפיט 280 ו-282 – השמות המקצועיים לטכנולוגיה החדשה – מציעים שיפור כלשהו, אבל הטכנולוגיות האלה עדיין מזהמות. החברה באסטוניה מנסה לעשות ספינים של 'תסתכלו עד כמה אנחנו משקיעים בסביבה'. אבל עדיין, במונחים אסבסולוטיים, זה די רע.

"אני מדבר עם הירוקים אצלכם, ומבין שמנסים לדחוף את מפעל המחזור של הפלסטיק. באסטוניה חברת פצלי השמן מעלה את ההצעה הזו בכל פעם שנמתחת ביקורת על פצלי שמן. הם אומרים 'לא, לא, אנחנו עכשיו אנרגיה מעגלית, אנחנו ממחזרים פלסטיק וצמיגים'. אבל החומרים האלה הופכים בעיקר לשמן, ואנשי הסביבה מסבירים שזה לא משנה דבר, ושהחברה עדיין מזהמת את הסביבה כשהיא מפיקה את הנפט מפצלי השמן".

"אני חושב שהצעד הראשון הוא להכיר בכך שפצלי שמן הם אנרגיה מזהמת ולא יעילה. החברה באסטוניה מנסה לעשות ספינים של 'תסתכלו עד כמה אנחנו משקיעים בסביבה', אבל עדיין, במונחים אסבסולוטיים, זה די רע"

אז אתה לא מאמין שיש כאן בשורה של 'כלכלה מעגלית'?

"עניין מיחזור הפלסטיק מוסיף עוד אלמנט. אבל באסטוניה זה לא משנה הרבה, כי איכות הדלק עדיין מאד נמוכה. קרוב לודאי שכך יהיה גם בישראל".

האם יש יתרון למחזור או שריפה של כמויות גדולות של פלסטיק?
"קראתי את הפטנטים של הטכנולוגיה הזאת, וגיליתי שמופיעה שם טענה שבתהליך הייצור משתמשים בפחות פצלי שמן, ובמקומם נעזרים בחומרים רעילים אחרים. נו, אז אולי זה יתרון מסוים, כי לוקחים חלק מהפלסטיק ובמקום להטמין אותו באדמה משתמשים בו בתהליך של ייצור הנפט. אבל זה רק מעניק עוד ועוד תירוצים להמשיך ולהשתמש בפלסטיק, בשעה שבעולם מנסים למצוא דרכים לצמצם את השימוש הזה. לכן זה בטח לא 'כלכלה מעגלית'".

פסולת של בקבוקי פלסטיק ריקים על חוף ים המלח. נובמבר 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
פסולת של בקבוקי פלסטיק ריקים על חוף ים המלח. נובמבר 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

יצרני פצלי השמן הגדולים ביותר בעולם

תעשיית פצלי השמן באסטוניה מאד גדולה, למרות שבאירופה שאר המדינות מתרחקות מפצלי שמן כמו מאש. מה ההסבר לכך?
"אנחנו יצרני פצלי השמן הגדולים ביותר לא רק באירופה, אלא בעולם כולו, אפילו יותר מסין במונחים אבסולוטיים. מסיבות היסטוריות יש לנו את מכרות פצלי השמן הגדולים ביותר ובתי החרושת הגדולים ביותר לפצלי שמן.

"לפני 100 שנה מדענים סובייטים נלהבים התנסו עם פצלי השמן והבינו שלמרות שמדובר בדלק מאד עלוב הוא מספק סוג של אנרגיה. בתחילת המאה ה-20, בזמן משבר האנרגיה והדלק, התחילו להשתמש בפצלי שמן כברירת מחדל. משום מה זה הפך להיות מקור אנרגיה מרכזי באסטוניה. יש לנו את האנרגיה הזאת מפצלי שמן שאין לאף אחד אחר, כי למען האמת אף אחד לא צריך אותה".

אז נתקעתם איתה?
"ללא ספק. בגלל שזה כל כך מזוהם אנחנו תמיד מדורגים בראש הרשימה של המדינות עם זיהום גזי חממה הגדול ביותר לנפש".

מעניין שאתה אומר שהזיהום באסטוניה גדול כל כך, ואילו ברא"מ מנסים לשדר שבערים האסטוניות האוויר מאד נקי.
"זה תלוי בעיר כמובן", מחייך ואסר. "פצלי השמן והתעשייה שלהם מרוכזים בפינה אחת של המדינה, ושם ממש אפשר לראות את האפקט ההרסני של הפקת האנרגיה הזאת. אזורי הכרייה נראים כמו שטחים ממאדים: מעין מערבולת של שברי אבנים ומראה מאד לא טבעי. קצת מהטבע חוזר בהדרגה, אבל השינוי הוא נצחי.

"בכרייה התת קרקעית רואים פגיעה קשה ביציבות של הקרקע, כי היא זזה ומופיעים בולענים. עבור התושבים המקומיים הבעיה היא שכמה מהמכרות ממוקמות ממש מתחת לבניינים שבהם הם מתגוררים. אז חצי בניין יכול פתאום ליפול בלי התרעה.

מבט על ים המלח, דרומית לחוף מינרל (צילום: אליעד איבס, גרינפיס)
מבט על ים המלח, דרומית לחוף מינרל (צילום: אליעד איבס, גרינפיס)

"פצלי השמן גם יוצרים פערים כלכליים משמעותיים בין חלקים שונים מהמדינה. באזורים שבהם אין כרייה אנשים מבצעים שיפוצים בבתי דירות, כדי להפוך אותם יעילים יותר מבחינה אנרגטית. אבל באזורי הכרייה אתה לא רואה אנשים עושים זאת. וכשאתה מנסה להבין למה – התשובה המתקבלת היא שכאשר אדם יודע שיש מכרה מתחת לבניין שלו, הוא חושב לעצמו 'למה לי לשפץ אם בעוד חמש שנים המבנה ממילא יכול להתמוטט?'".

איפה הרשויות בסיפור הזה?
"המאבק נמשך כל הזמן, וכרגע יש מאבק נגד הקמת מפעל נוסף. אבל הבעיה היא שנוצרה תלות מוחלטת של הרשויות המקומיות בהפקת האנרגיה המזהמת. הרשויות מקבלות הרבה מיסים מהמכרות שעובדות בשטח שלהן, כולל מיסי זיהום אוויר, וגם מספקות חלק מהמים לתושבים.

"אחת ההשלכות של זה היא שברגע שיש ירידה בייצור יש גם משבר מים וגם ירידה עצומה בתקציבים של הרשויות המקומיות. זה אומר שהכלכלה המקומית תלויה לחלוטין בתעשיית האנרגיה של הפצלים, ושהכל נבנה סביבה: העבודה, האנרגיה, המים, וגם התקציב של הרשות המקומית".

מה המסר שלך לישראלים?
"אם היית אומר לי בשנות ה-90 שאתה רוצה להקים מפעל להפקת פצלי שמן אולי עוד הייתי יכול לספק טיעונים שתומכים ביוזמה הזו. אבל בשנת 2020 זה נשמע לי מטורף לגמרי להתחיל או אפילו להמשיך בתהליך הפקה של אנרגיה בכזאת טכנולוגיה".

ים המלח (צילום: אליעד איבס, גרינפיס)
ים המלח (צילום: אליעד איבס, גרינפיס)

תגובת רא"מ

הפנינו לרא"מ מספר שאלות הנוגעות לנתונים ולסקירה שסיפק ואסר. זאת היתה תגובתם:

"לצערנו הכתב בחר להסיט את הדיון משימוש בטכנולוגיה חדשנית למיחזור פלסטיק ופסולת כרייה לטובת מיחזור טענות ישנות ולא רלוונטיות על שימוש בפצלי שמן באסטוניה. הכתב והמרואיין יודעים כי הפרלמנט האסטוני אישר לאחרונה הקמת מתקן נוסף בעלות מאות מיליוני אירו, בטכנולוגיה דומה לזו בה יוקם המתקן בישראל תוך מיחזור 200,000 טון פסולת פלסטיק. כל השוואה אחרת, כולל שיטת הכרייה או טענות כאלה ואחרות, היא הטעיה מוחלטת של הקוראים. את הנתונים המלאים נציג בפני הגורמים הרלוונטיים בתסקיר הסביבתי, עליו אנחנו עמלים בימים אלה בליווי המשרד להגנת הסביבה ובתמיכת משרד האנרגיה".

עוד 1,413 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל

ניסנקורן: עוברים לפוליטיקה של ערכים; הורוביץ: בקרוב אצלנו ● גורמים בממשל ביידן: היעד שלנו הוא למנוע מנתניהו להחמיר את המצב עם הפלסטינים ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● איילת שקד לטראמפ: להתראות חבר ● מנהל בית הספר הריאלי בחיפה הוזמן לשימוע על רקע הזמנת מנכ״ל בצלם להרצאה ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 35 עדכונים

חשמל באויר

את יום רביעי ההוא בערב לא תכננו להעביר בצפייה בחדשות מוושינגטון. ציטוט מנאום שנשא מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מק'קונל, אחד מתומכיו הגדולים והעיקשים של טראמפ, שהודה סוף סוף בהפסד הרפובליקני בבחירות, הביא אותנו למסך כדי לצפות בו ובצ'אק שומר, מנהיג המיעוט (לעוד מספר ימים), מנסים להביא את הקונגרס האמריקאי לאחדות שלא נראתה מאז נובמבר 2016.

את יום רביעי בערב ההוא לא תכננו להעביר מול החדשות מוושינגטון. ציטוט מנאום מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מק'קונל, מתומכי טראמפ הגדולים והעיקשים, שהודה סוף סוף בהפסד הרפובליקני בבחירות, הביא אותנו למסך

כמה שניות לאחר מכן צפינו בשידור חי בהמון אדם דוחף כמה שוטרים ומתפרץ לבניין הקפיטול דרך הדלת הענקית בחזיתו. פיד השידור מהסנאט ומבית הנבחרים הופסק בפתאומיות, ובמקומו התחילו הערוצים לשדר תמונות ששלחו אנשים ששוהים בתוך המבנה – מתפרעים שנכנסו לליבו של בניין הקפיטול, חלקם מחזיקים בנשק, בזמן שסגן הנשיא וראשי שני הבתים מוברחים למקום מוגן. לא ישנו כל כך טוב באותו לילה.

בשעות ובימים מאז אפשר להבחין בשני מחנות שמתחלקים כמעט לפי הקו המפלגתי: מחנה אחד רוצה לנהל משפט נגד טראמפ בימיו האחרונים כנשיא ולוודא שכל מי שלקח חלק בהסתה שהובילה לכך, פוליטיקאי או אזרח, ישלם מחיר כבד.

המחנה השני, לעומתו, טוען שהדחתו של טראמפ בימים האחרונים של כהונתו, הליכים משמעתיים נגד מחוקקים שתמכו בניסיון ההפיכה האלים הזה והעמדה לדין של המתפרעים (שלא התביישו להצטלם ולספק עדויות קבילות לבתי המשפט), רק יעודדו את השסע ויפגעו בממשל הנכנס וביכולתו לתפקד. הם טוענים של"מפגינים" לא הייתה כוונה לפגוע באיש והם רק הביעו את זעמם ה"מוצדק" על "הבחירות שנגנבו מהם".

ובארצנו הקטנטונת? ראש הממשלה, שעומד לצידו של טראמפ בכל דבר ועניין, ניצל את ההזדמנות כדי לייצר את הקשר הלא קיים בין פורעים שפורצים לפרלמנט ובין הפגנות רועשות וכועסות נגדו, נגד התנהלותו ונגד מדיניותו (היי, גם להחליט לפי האינטרס האישי שלך זאת מדיניות!). מסביבתו יצאה ידיעה אודות הסכנה שנשקפה לחייהם של הזוג נתניהו ממפגינים כועסים שרצו לעבר מחסום שנמצא הרחק מהמעון והיא שודרה כעובדה מבלי לתהות מדוע המידע הזה שוחרר באיחור, ובמקביל להתרחשויות בארצות הברית.

שופרותיו של בלפור טענו שלמפגינים יש כוונה לרצוח את נתניהו, ומחסומים נוספים שהוצבו הרחק מדלת המעון עוטרו בקונצרטינות מאיימות כדי להבהיר לציבור – תסתכלו, תסתכלו איך מי שמפגינים בבלפור עם שלטי "לך" הם כמו המתפרעים בוושינגטון, עם חולצות של "מחנה אושוויץ – עבודה היא חירות".

מחסומים נוספים שהוצבו הרחק מדלת המעון עוטרו בקונצרטינות מאיימות כדי להבהיר לציבור – תראו איך מפגיני בלפור עם שלטי "לך" הם כמו המתפרעים בוושינגטון, עם חולצות "מחנה אושוויץ – עבודה היא חירות"

אבל האמת, שאנחנו לא צריכים להשוות את ניסיון ההפיכה בוושינגטון להפגנות בבלפור. ההתפרעויות שראינו בשידור חי השבוע בדמוקרטיה החזקה בעולם הן קו שבר שמקביל, כנראה, לקו השבר הכואב ביותר של ישראל מאז מלחמת יום הכיפורים – רצח רבין.

ממרחק של 25 שנים, קל לאישי ציבור ועיתונאים להכחיש את כל האירועים שקדמו לרצח רבין – הם ינסו לטפול אותם על "קומץ" של "עשבים שוטים", או להגיד שלפוליטיקאים לא הייתה יד בדבר. עמית סגל, שהיה חלק מפאנל נוער שהתראיין ב"ערב חדש" יום לאחר הרצח, ממשיך לטעון שהרצח תפס אותו בהפתעה. שאף אחד בציבור אליו הוא משתייך, ציבור שממנו יצא הרוצח ומשתפי הפעולה שלו, לא ידע מה הולך לקרות.

זה נורא מוזר, כי סגל ואני חולקים לא רק שם פרטי וגיל, אלא שנינו היינו נערים עם תודעה פוליטית מפותחת.

בניגוד לדבריו, אני זוכר את החשמל הזה באוויר, כמו שמרגישים כשרואים עננים שחורים מוארים בברקים מגיעים מהים והרוח מתגברת והברומטר מראה על ירידה חדה בלחץ האוויר. אתה יודע שתבוא סערה, ולכן אתה לא מופתע כשאתה נרטב עד לשד עצמותיך.

אז קרתה הטעות הגדולה. הדור שלי טעה, כולנו טעינו. חשבנו שהדבר הנכון הוא להקשיב לדמעות התנין של סגל הילד וחבריו, לקריאות "ידינו לא שפכו את הדם הזה ועינינו לא ראו" של גווארדיית המתנחלים. שכחנו פתאום את ההפגנות שבהן קראו "בדם ואש את רבין נגרש" או את בן-גביר שאמר למצלמת הטלוויזיה "הגענו אל הרכב שלו, נגיע גם לרבין". באמת שהכוונה שלנו הייתה טובה – רצינו לאחות את הקרע העצום הזה ופחדנו מכך שהוא יעמיק עד שלא יהיה אפשר לאחות אותו והוא יביא לסופה של מדינת ישראל.

אבל במבט לאחור – טעינו. טעינו בכך שבשם האחדות המזוייפת נתנו למסיתים להמשיך להסית, נתנו להם לקבוע את הכללים, לדרוש מאיתנו שנקבל את חוסר הסובלנות שלהם בשם הסובלנות ולהתעלם מכל מה שהביא את יגאל עמיר לירות שלושה כדורים בגב של ראש הממשלה ומהאנשים שעמדו מאחוריו ולחשו באוזנו (מטאפורית): "תלחץ על ההדק!".

בניגוד לדברי סגל, אני זוכר את החשמל באוויר, שמרגישים כשרואים עננים שחורים מוארים בברקים מגיעים מהים והרוח מתגברת. אתה יודע שתבוא סערה, ולכן אתה לא מופתע כשאתה נרטב עד לשד עצמותיך

25 שנה אחרי, אנחנו רואים את פירותיה של הטעות הזאת בדמות ראש ממשלה שמסית נגד מתנגדיו הפוליטיים באמצעות שקרים ומביא לאלימות פיזית ומילולית של תומכיו נגד מתנגדיו. 25 שנה אחרי, החשמל הזה, של אסון שעומד להתרחש, נמצא שוב באוויר.

ברור לי שהנשיא הנבחר ביידן לא יקרא את דברי, אבל בכל זאת אני רוצה להגיד לו דבר חשוב: כבוד הנשיא, הפיוס לא יגיע באמצעות ויתור על עקרונות של שיוויון, לא באמצעות הכלה של חוסר סובלנות ושנאה ולא באמצעות התכופפות וכניעה לאלימות. אל תעשו את הטעות שאנחנו עשינו ב-1995, כי אחרת בעוד ארבע שנים טראמפ או אחד ממשתפי הפעולה שלו ישובו לבית הלבן, ואז כבר יהיה מאוחר מדי.

עמית לב-ברינקר, יליד 1982 ותל אביבי, נשוי ללוק ואב לראובן (השחור) ונחמה (הטריקולורית), הייטקיסט ביום ואקטיביסט בלילה, אבל לא אחרי 21:30

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 816 מילים

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

משבר הקורונה חייב לעודד את משרד החינוך להפוך לריכוזי יותר, לא פחות

משבר הקורונה הציף מספר סוגיות חשובות הנוגעות למערכת החינוך, אך אם נתעלם מהתהליכים הפוליטיים המתקיימים בצילן, אנחנו עתידים לחזות בשינוי מהותי של המערכת, שאינו זוכה לדיון הציבורי הראוי לו. סוגיות אלו נוגעות לא רק לתפקידה הקריטי של המערכת בתהליך הקניית ידע והחינוך, אלא גם לאיזון הקריטי שהיא מאפשרת בשגרת החיים הכלכלית והחברתית בישראל.

משבר הקורונה הציף סוגיות חשובות הנוגעות למערכת החינוך, אך לא רק לתפקידה הקריטי בתהליך הקניית ידע והחינוך, אלא גם לאיזון הקריטי שהיא מאפשרת בשגרת החיים הכלכלית והחברתית בישראל

השבתתה של מערכת החינוך בעקבות משבר הקורונה לא רק פגעה במסלול החינוכי, בתחושת הביטחון וביכולת הלמידה של תלמידי המערכת, אלא גם ביכולתם של הורים רבים לשוב אל מקום עבודתם במהלך אסטרטגיית היציאה, כל עוד אין לילדיהם האפשרות לחזור אל בתי הספר.

בנוסף, הרצון העז של גורמים שונים, ובראשם השלטון המקומי וועדי ההורים, להוציא את השליטה בחינוך ילדיהם ממערכת ממשלתית מרכזית ולהעבירה לניהול הרשויות המקומיות – גרם לניצול משבר הקורונה כדי לשנות את מערכת החינוך מהיסוד.

בהשוואה שעשה פורום ארלוזורוב בין התנהלות ממשלת ישראל אל מול התנהלותן של ממשלות במדינות אחרות בעולם, עולה כי אחד הכשלים המרכזיים בניהול המשבר במערכת החינוך נשען על חוסר היכולת לייצר קונצנזוס בנוגע לממדי התחלואה בקרב ילדים. מגמה זו העמיקה בשבועות האחרונים, כאשר שר החינוך מציג נתונים הפוכים מאלו המוצגים מטעם משרד הבריאות.

כך, למרות הסגירה המהירה מאוד של המערכת שבוצעה בזמן הסגר הראשון, ישראל התעכבה בצורה משמעותית ביישום המגבלות אל מול נתוני התחלואה, והפעילה את מערכת החינוך למשך כמעט חודשיים (לא רצופים) במהלך שיאו של גל התחלואה השני. כעת, בשיאו של גל התחלואה השלישי (או הרביעי, תלוי איך סופרים), מעמיקים עוד יותר השסעים ואי ההסכמה בין משרדי החינוך והבריאות בכל בנוגע לפתיחתה או סגירתה של המערכת. חשוב לזכור כי בכל רגע בו מקבלי ההחלטות מתווכחים על המתווה הנכון, מיליוני תלמידי ותלמידות ישראל נמצאים במצב של אי ודאות בלתי נסבל.

המורכבות של מערכת החינוך על 60 מיליארד שקליה התקציביים, הפכה אותה לטרף קל בחודשים האחרונים בכל הנוגע להעמקת האוטונומיה הבית הספרית. שלילת סמכויותיו הריכוזיות של משרד החינוך והפיכתו לברז תקציבי לא מפוקח הם התגשמות חלום למנהלי בתי ספר רבים בישראל.

מורכבות מערכת החינוך על 60 מיליארד שקליה התקציביים, הפכה אותה לטרף קל באשר להעמקת האוטונומיה הבית הספרית. שלילת סמכויותיו הריכוזיות של משרד החינוך והפיכתו לברז תקציבי לא מפוקח, קורצים למנהלי בתיה"ס רבים

למרות זאת, דווקא התקופה המורכבת הזו הדגישה את מרכזיותה של מערכת החינוך בחיינו, ועל כן עלינו ללמוד מהשנה הזו ולייעל את המערכת, לא להפריט אותה. למרות שאין יחסי ציבור טובים למונח הריכוזיות, המצב ההיברידי בו נמצאת המערכת, בו חלקה מופרט וחלקה ריכוזי, רק פוגע בה.

הדרישה לעצמאות ניהולית, תקציבית ופדגוגית של בתי ספר בישראל אינה דרישה חדשה, אך משבר הקורונה, מסתבר, ליבה את האש מתחת לרגליהם של מנהלי בתי ספר והוליד מאבק מחודש לביזור סמכויות.

הרציונל נשען על ההנחה כי "השטח" (יהיה מונח מופשט זה אשר יהיה) מבין ויודע את כלל צרכיו ואין צורך במנגנון ריכוזי, איטי וביורוקרטי בכדי להוליד חינוך טוב ואיכותי לילדי ישראל. גם אם הנחה זו נכונה, והיא לא, הרי שהרצון לנצל את משבר הקורונה כדי לשנות מהיסוד את מערכת החינוך הוא בעייתי.  המהלך הנכון יותר הוא שיפור ערוצי התקשורת בין השטח לבין משרד החינוך, ולא הפקעת סמכויות מידי המדינה.

במקום לתת עוד כוח לא מפוקח לבתי ספר, אשר רק יעמיק את אי השוויון המשווע הקיים גם ככה במערכת החינוך, יש לעודד תהליך קבלת החלטות הוליסטי יותר, המקרב את השטח לשלטון ולא מרחיק אותו.

טוב יעשה משרד החינוך כולו אם יכניס לתוך תהליכי קבלת ההחלטות גם אנשי שטח. באופן זה, המדיניות תייצג נאמנה יותר את האינטרסים המקומיים, ובה בעת תיקח בחשבון סוגיות רחבות יותר אשר לא פעם מתעלמים מהן מתוך הרצון להתמקד במצוינות לימודית גרידא. המהירות בה מקבלי ההחלטות שוקלים הפרטה של שירותי החינוך במדינה מעידה יותר מכל על פזיזות מקבלי ההחלטות בהקשר זה.

השורה התחתונה אם כן, ברורה למדי. משרד החינוך צריך רפורמה, אך הפרטה, ביזור ואוטונומיה אינן הנחלה אליה הוא משווע. ריכוזיות הפכה למילת גנאי בשנים האחרונות, אז ריכוז נכון, אשר משלב אנשי מקצוע רלוונטיים ומייצר מדיניות הוליסטית יותר, היא היא הרפורמה אותה משרד החינוך צריך.

במקום לתת עוד כוח לא מפוקח לבתיה"ס אשר רק יעמיק את אי השוויון המשווע הקיים גם ככה במערכת החינוך, יש לעודד תהליך קבלת החלטות הוליסטי יותר, המקרב את השטח לשלטון ולא מרחיק אותו

הדרישות למתן סמכויות רחבות לבתי ספר צריכה להיענות בפריסת ידיים רחבה של משרד החינוך ובקריאת "ברוכים הבאים". רק ככה, משרד החינוך צריך להשתנות לאור המשבר הנוכחי.

טל חסדאי-ריפא הוא חוקר בכיר בפורום ארלוזרוב. טל הוא דוקטורנט במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בן 31, נשוי, אבא טרי. נע על התפר שבין אופטימיות להרמת ידיים, אבל מאמין גדול שראוי שיהיה כאן יותר טוב.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 692 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה