בתום תשעה חודשי הריון, הגיעו שוב הבחילות

מליאת הכנסת רגע לפני פיזור הכנסת ה-23, 22 בדצמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת)
דוברות הכנסת
מליאת הכנסת רגע לפני פיזור הכנסת ה-23, 22 בדצמבר 2020

מי שאומר שישראל נגררה לבחירות לא יודע על מה הוא מדבר, או שהוא משקר.
נתניהו, בסדרה של הפרות הסכמים והתנהלות סוליסטית, שלא לומר דיקטטורית, גורר את ישראל לבחירות רביעיות תוך זמן קצר.

מי שאומר שישראל נגררה לבחירות, לא יודע על מה הוא מדבר, או שהוא משקר.
נתניהו, בסדרה של הפרת הסכמים והתנהלות סוליסטית, שלא לומר דיקטטורית, גורר את ישראל לבחירות רביעיות תוך זמן קצר

לא צריך להתעסק במשחק ההאשמות. הכל כתוב שחור על גבי לבן בהסכם הקואליציוני. ברור שנתניהו הפר את ההסכם בכך שלא כיבד את הסעיף הנוגע לתקציב דו-שנתי. בנוסף, עם כל הכבוד להתחייבותו המפורסמת "בלי שטיקים ובלי טריקים", מה שכתוב ביומן שלו חשוב יותר. שם נכתב כי בשעה שהיה עליו לקיים את חלקו ברוטציה, הוא היה צריך גם להתייצב במשפט, ושני הדברים לא הולכים יחד מבחינתו.

בנוסף ל-3 כתבי האישום, עוד לא היה ראש ממשלה שגרר את מדינתו לכל כך הרבה מערכות בחירות. יותר ממה שגוררים רכבים בתל אביב.

נתניהו אמר בנאומו שכחול לבן נכנעה לניסנקורן ופקידי השמאל, אבל האמת היא שניסנקורן הכניע את ניסיונות הליכוד לפגוע בשלטון החוק. והנה, אנו שוב נדרשים, כרגיל, לשחק את המשחק שלא נגמר: "חפש את האמת בנאומי נתניהו".

על אף ההבנה כי מערכת בחירות לא טובה לנתניהו ואף לא לגנץ, לא נמצא שום פתרון יצירתי כדי למשוך את הבחירות למועד בו אנשים לא יחששו לצאת מהבית. הצעד היצירתי היחידי מאז הקמת הממשלה ננקט ע"י ארבעת חברי הכנסת: רם שפע, מיקי חיימוביץ' ואסף זמיר מכחול לבן, ומיכל שיר מהליכוד בצעד אמיץ.

חבל שלא הופגנה יצירתיות כזו במהלך כל הקדנציה מול הקורונה והאבטלה, כשממשלת ישראל התעקשה שוב ושוב על פתרונות קלים וגורפים כמו סגר מלא. למצב הזה מגיעים אחרי שמתמהמהים כל פעם עם המלצות הפרויקטורים. פעם הממשלה התעכבה בביצוע תכנית הרמזור של פרופ' רוני גמזו, והפעם היא מתעכבת בתכנית הריסון המהודק של הפרויקטור החדש, שתכנן להשאיר את מערכת החינוך פתוחה וכבר התבטא בתקשורת על כך שיש לקבל החלטות מהר יותר. מדוע ממנים פרויקטורים אם לא מקשיבים להם? נראה שהמינויים היו למראית עין בלבד. עדות נוספת לפוליטיזיציה ולחוסר המקצועיות בקבלת ההחלטות.

שלשום, לקראת חצות, הסתיים פרק נוסף בהיסטוריה הפוליטית של ישראל. פרק שראוי כי רבים יתביישו בהשתתפותם ו/או בהתנהלותם בו. ובראש ובראשונה ראש הממשלה. נתניהו יכול להתפאר ולספר לנו שוב ושוב בגאווה על הסכמי השלום שהשיג עם מדינות ידידותיות, או בהבאת חיסונים לארץ כשהתחלואה כבר מזנקת פה למעל 3000 איש ביום, אבל לנו כבר היה ברור שיגיע הסגר, אשר כמו במקרים קודמים מעיד על הכישלון במניעתו ולא פוטר אותנו מהמגפה.

לאחר ההצבעה, היה נראה כי חסר רק דבר אחד: שיקום מישהו ויכרוז לאלו שאולי בקרוב ייפרדו מאיתנו פוליטית, להצטלם לתמונות מחזור אחרונות למזכרת. השרה אורלי לוי אבקסיס, עמיר פרץ עם השפם ועמיר פרץ בלי השפם, שר הרווחה איציק שמולי ושר הביטחון בני גנץ.

בדרך כלל הריון נמשך כ-9 חודשים שבראשיתם האישה סובלת מבחילות. הממשלה הזו סחבה את עצמה תשעה חודשים ונראה שהבחילות וההקאות רחוקות מלהסתיים.

בדרך כלל הריון נמשך כ-9 חודשים שבראשיתם האישה סובלת מבחילות. הממשלה הזו סחבה את עצמה תשעה חודשים ונראה שהבחילות וההקאות רחוקות מלהסתיים

מעבר לסכנת הקורונה, לא בטוח באיזה אופן תעמוד נפשם של הישראלים  במערכת בחירות נוספת של השמצות, ירידה לפסים אישיים ושקרים כפי שהיו במערכות הבחירות הקודמות.

ח"כ עופר שלח, שהודיע היום על הקמת מפלגה חדשה עם יו"ר ארגוני העצמאיים, הוא אמנם אדם רציני ובעל ידע רב, שיש לו מקום במערכת, אולם להתיימר כל כך, לרוץ לראשות ממשלה זה מוגזם בשביל אדם שערכו האלקטורלי מוטל בספק וכך גם הכריזמה שלו.

אם כבר, אולי יתכבדו 61 חברי כנסת ומועמדים רלוונטים אחרים ויקימו כל אחד מהם מפלגה, וירכיבו קואליציה אלטרנטיבית לקואליציה של נתניהו. בשלב זה נראה כי האלטרנטיבה לנתניהו הולכת להיות כמו מזגן מפוצל שעושה הרבה רעש ורוח, בדיוק הפוך ממה שהפוליטיקה היום זקוקה לו. מי שחפץ להחליף את נתניהו חייב לגייס כוחות ולהתגייס למשימת האיחוד. להציג אלטרנטיבה מלוכדת ומשכנעת, עם מנהיגות בעלת שיעור קומה, שתמקסם את הקולות במחנה. או כפי שמועמד אחר לבחירות אמר פעם: "לאפסן את האגו" ולשלב כוחות.

טסי המטוס לארץ חדשה ומתוקנת עם טייס אחר שהוא לא ביבי, זו ההזדמנות האחרונה שלכם לעלות למטוס, וזהו לא מטוס ראש הממשלה. אני אישית לא אשרוד עוד כמה שנים כאלו עם נתניהו ולא עוד כמה שנים עם סער. אין לי חיסון לדברים האלו. בכדורגל, דבר ששלח מבין בו, קוראים לזה: חצי מגרש ריק.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 665 מילים
כל הזמן // יום שישי, 19 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־196 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

בלינקן על התקיפה באיראן: "ארה"ב לא הייתה מעורבת בשום מבצע התקפי"

גורמים ישראלים אישרו לתקשורת האמריקאית כי ישראל תקפה באיראן ● התקיפה כוונה לבסיס אווירי סמוך לעיר אספהאן שבמרכז איראן; לפי האיראנים הכטב"מים יורטו ולא נגרם נזק ● גורם מודיעיני ל-CNN: "הסתיימו התקיפות הישירות בין ישראל לאיראן" ● בלינקן: ניתן להשיג את המטרות של ישראל ללא תקיפה ברפיח ● משפחות חטופים קוראות לפטר את בן גביר: "מסכן חיי אדם"

עוד 33 עדכונים

התקיפה האיראנית נגד ישראל – הערות ראשוניות

התקיפה האיראנית הנרחבת על ישראל הינה אירוע חסר תקדים, שאין להקל ראש בחומרתו. מדובר בעימות ישיר איראני-ישראלי ראשון מסוגו, במהלכו שוגרו לעבר שני אתרים עיקריים בישראל, בסיסים של חיל האוויר, מעל ל-300 פריטי חימוש שונים. אירוע שעלול היה לגרום לאבדות ונזק רב.

סיכול הכוונות האיראניות, הישג מרשים בפני עצמו, איננו מפחית מעוצמת האתגר שהונח לפתחן של ישראל, ארה"ב ולמעשה האזור כולו.

השגריר בדימוס מיכאל הררי הוא עמית מדיניות במיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ולשעבר שגריר ישראל בקפריסין. הררי כיהן בתפקידים בכירים בחטיבה לתכנון מדיני ובמרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. כיום הוא מרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. https://www.mitvim.org.il/he/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 573 מילים
אמיר בן-דוד
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מַשְׁבֵּר הַטִּילִים 213

האם אפשר להשוות בין משבר הטילים האיראני למשבר הטילים בקובה?

עוד 1,769 מילים

מלחמת עזה – עוד כתבות

הביץ' בויז עושים את טהרן

איש אחד נסע לבית ספר נודע בסקוטלנד לעבור קורס יקר ויוקרתי למדריכי קיאקים.

ביום של מבחן ההסמכה הים היה סוער במיוחד. הקבוצה התאספה על החוף, והאיש בדק את הציוד בקפידה, הוסיף חבלים ומצופים, חילק מחדש את חניכיו לזוגות, בדק את תקינות מכשירי הקשר, ועוד כהנה וכהנה, כל אות ותו כפי שלמד בקורס המפרך.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 699 מילים ו-1 תגובות

בטקס השבעת שופטים, הרצוג בחר ליישר קו עם הצביעות של לוין

אחרי שנתיים שלא התקיים טקס השבעת שופטים בבית הנשיא, התקיים הטקס הראשון בקדנציה של לוין כשר המשפטים ● אלא שהנוכחות בטקס הדגישה את העובדה שלוין ממשיך למנוע מינוי נשיא קבוע לעליון ושופטים בכירים נוספים - כל עוד הוועדה לא תאשר את המינויים שהוא רוצה ● לוין צבע את מהלכיו בצבעים של אחדות מזויפת ● אבל זה כלום לעומת מופע ההתקרנפות של הנשיא הרצוג באותו אירוע ● פרשנות

עוד 662 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

התקיפה האיראנית – תקדים מסוכן

ב-7 באוקטובר קיבלנו קדימון אפוקליפטי לקץ המדינה היהודית על הקרקע. ב-13 באפריל קיבלנו קדימון לקץ המדינה היהודית מן האוויר. מספיק טיל גרעיני אחד שחודר את מעטפת ההגנה הישראלית כדי לשנות את מציאות חיינו מן הקצה אל הקצה. לכן אסור שההצלחה הפנומנלית של חיל האוויר הישראלי ובעלות בריתו תעוור את עינינו לסכנה.

*  *  *

מתקפת הטילים האיראנית על ישראל, שאירעה במוצ"ש האחרון, היא אירוע חסר תקדים בשלושה ממדים לפחות.

ד"ר ישי (ג'סי) פרס הוא סגן הנשיא לאסטרטגיה במכון הישראלי לדמוקרטיה ומחבר הספר "שנית לא תיפול: איך ישראל תשרוד במזרח תיכון גרעיני" (הקיפוד והשועל, 2022). צילום: עודד אנטמן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 774 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

חג הקורבן

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: יום בדרכים עם שמעון פרס בזמן שחרב ההדחה של רבין מונחת על צווארו, בניסיון לאתר כיסי תמיכה באיש שמוצא זמן לנתח בנסיעה המונוטונית את "מר מאני" של א. ב. יהושע

עוד 2,538 מילים

עקורים

רומא פסלה את כשריאל ותקבל בתגובה מפלגה רפובליקאית חדשה

הממשלה החליטה למנות את בני כשריאל, מוותיקי הליכוד וראש עיריית מעלה אדומים מזה שלושה עשורים, לשגריר ישראל ברומא ● האיטלקים הטילו וטו על המינוי וכינו את כשריאל "מתנחל קיצוני" ● הקהילה היהודית באיטליה זועמת והחליטה בתגובה להקים מפלגת ימין חדשה ● נציגי הליכוד והקואליציה ישתתפו בכנס היסוד בחודש הבא במילאנו ● וכשריאל? הוא בינתיים מונה לשגריר ישראל בהונגריה

עוד 720 מילים ו-2 תגובות

המשרד להגנ"ס מציע 100% עצמאות אנרגטית ליישובי העוטף

כשעתיד העוטף מונח על הכף ומנהלת תקומה יוצאת לדרך, הנתון שהמשרד להגנת הסביבה הציג השבוע הוא דרמטי: במהלך פשוט ולא יקר אפשר להפוך את העוטף לחבל שיספק לעצמו את כל החשמל מהשמש וישמור על עצמאות אנרגטית גם בתרחיש עלטה במלחמה ● הפוטנציאל אדיר, אבל הניסיון מעורר חשש שהממשלה והמציאות הישראלית יצליחו להחמיץ גם הפעם את ההזדמנות המונחת לפתחנו

עוד 1,241 מילים

שיקום התשתיות בעזה חיוני לבריאות הציבור בישראל

גם אם מוות המוני מרעב הוא לא איום מיידי על תושבי עזה, הרי שבלי מים זורמים, חשמל וביוב תקין, רצועת עזה תהפוך למרבץ של מחלות בלתי נשלט ● מכון המחקר "מיתווים" פרסם מסמך בנושא מצב התשתיות בעזה, הכולל גם שורה של המלצות: "בצד שלנו צריכים להבין גם את המשמעות של זליגת מחלות, או זיהומי מים ותשתיות"

עוד 1,358 מילים

ישראל ללא ספק נמצאת בצומת החלטה קריטי, אולי אפילו היסטורי ● ישראל חייבת לשמר את הקואליציה האזורית ולוודא שהמומנטום המדיני לטובתה נשמר ● לכן, קשה להבין את הזחיחות בדברים שנשא אמש נתניהו, שהיו על גבול המתריסים כלפי מי שעמדו לצדנו ללא כל תנאי ● במקביל ראיסי מתח את גבולות האיום נגד ישראל עוד יותר, בניסיון לקבוע בשטח מציאות שתכבול את ידיה של ישראל ● פרשנות

עוד 695 מילים

המדינה מחפשת מועמדים לתפקיד רשם התאבדויות

רשם לאובדנות יסייע לרשויות להיות מודעות למצבי סיכון ולפעולות שעשויות למנוע התאבדויות ● לתפקיד החדש נמצא תקן ב-2022, אך רק ב-2023 יצא מכרז פנימי של משרד הבריאות - ורק כעת התפרסם מכרז פומבי ● מאז השבעה באוקטובר מופץ מידע מנופח ושגוי של מספר המתאבדים בקרב ניצולי הטבח במסיבה ברעים

עוד 432 מילים ו-1 תגובות
היום ה־195 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

ארה"ב הטילה וטו: הרשות הפלסטינית לא תקבל חברות מלאה באו"ם

ממשל ביידן מקדם: נורמליזציה עם סעודיה תמורת התחייבות למדינה פלסטינית ● הבית הלבן: "ישראל הסכימה לקחת בחשבון את דאגות ארה"ב לגבי רפיח" ● דיווח: חשש בישראל מצווי מעצר בינלאומיים נגד נתניהו ובכירים נוספים ● ראש ה-CIA: "הדיפת המתקפה האיראנית על ישראל הייתה נכשלת ללא המודיעין האמריקאי" ● מצ"ח פתחה בחקירת אירוע בו מחבלים שנעצרו בעזה מתו במהלך הבאתם לישראל

עוד 58 עדכונים

ממשל ביידן הזהיר את נתניהו שלא לעשות את אותן טעויות שעשתה ארה"ב - אבל כבר אפשר לומר בבטחה שהעצה לא התקבלה ● כעבור שישה חודשים עדיין אין תוכנית ליום שאחרי המלחמה, אומרים בכירים אמריקאים ● בשיחות פרטיות, רוב גורמי הביטחון בישראל מודים כי הממשלה אינה מציאותית ביחס לשלטון שאחרי המלחמה ● כל הסימנים מבשרים על שקיעה ארוכה ועקובה מדם בבוץ

עוד 1,556 מילים

משרד החקלאות מתיר דיג בעונת הרבייה

פקיד הדיג היה אמור לאפשר לדגה בים התיכון להתאושש בחודשים מאי–יוני, אך בשל הגבלות המלחמה הדיג הותר גם בחודשים אלה ● בארגוני טבע וזכויות בעלי חיים דורשים מבית המשפט לבטל את ההחלטה ● לטענתם, פקיד הדיג לא אמור לאזן בין אקולוגיה ופגיעה בבעלי החיים לבין פרנסת הדייגים: "פקיד הדיג מאפשר פגיעה ברוב הדגים המתרבים בעונה הזו" ● משרד החקלאות: מאזנים בין שמירה על משאב הדגה ובין פרנסת הדייגים

עוד 1,448 מילים

היועמ"שית חייבת להורות על חקירה נגד שקד, נוה ואורנשטיין

אחרי חשיפת הקנוניה בין אורנשטיין לנוה, אתמול התפרסמו ההקלטות המלמדות כי נוה שיתף את שרת המשפטים דאז שקד באינטרס הכלכלי במינוי אורנשטיין ● שקד עצמה אמרה בהקלטה שהיא לעולם לא הייתה ממנה את אורנשטיין נוכח חוות הדעת של ועדת האיתור ● ליועמ"שית אסור להתמהמה – ולהורות על חקירה מיידית ● פרשנות

עוד 786 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה