הדמוקרטיה בישראל - הצגה עם מטרות רווח

עמיר פרץ, אורלי לוי וגנץ בפגישה (צילום: אופק אבשלום)
אופק אבשלום
עמיר פרץ, אורלי לוי וגנץ בפגישה

למרות שבארץ מתקיימות בחירות חופשיות ודמוקרטיות כסדרן, שנים שאין לנתניהו אופוזיציה. ההמחשה הקיצונית ביותר לטענה זו אירעה לאחר הבחירות האחרונות, כאשר ראשי האופוזיציה גנץ, אשכנזי, פרץ ושמולי התנהגו בניגוד מוחלט לאג'נדה על פיה נבחרו, ובלי שום הגיון פוליטי.

היה ברור שההסכם שלהם עם נתניהו יאייד את תמיכת הבייס שלהן, מה שאכן קרה, כפי שקרה לכל מפלגות השמאל והמרכז שהצטרפו לממשלות נתניהו. איך ומתי נתניהו הצליח להפוך אותם לכל כך מסורים לו ולגרום להם להתאבד, פוליטית, למענו?

למרות שבארץ מתקיימות בחירות חופשיות ודמוקרטיות כסדרן, שנים שאין לנתניהו אופוזיציה. ההמחשה הקיצונית אירעה כשראשי האופוזיציה גנץ, אשכנזי, פרץ ושמולי התאבדו פוליטית למענו

מזה שנים מינויים בכירים במדינה נבחרים על פי קריטריון "האם תהיה נאמן לי". שלושה אנשי מפתח, מועמדים למשרות רבות עוצמה בהן טוהר המידות הוא קריטי, דיווחו מפי הסוס על דפוס פעולה משחית לכאורה, שנקט נגדם נתניהו, באופן ישיר או עקיף, בתהליך מינוים.

סגן ראש המוסד, שהיה מועמד למשרת ראש המוסד, והשופטת בדימוס הילה גרסטל שהייתה מועמדת למשרת היועמ"ש. שניהם, על פי פרסומים שלא הוכחשו בתקשורת, קיבלו מסר כי העדפתם לתפקיד מותנית בכך שיבטיחו נאמנות לנתניהו על פני מילוי תפקידם ברוח שלטון החוק. במקרה של גרסטל, לעדותה, דובר על ציפיה להקלות בתיק המעונות של שרה נתניהו.

הם לא התפתו, ומינוייהם לא צלחו. במקרה של גרסטל נפתחה חקירה, אך היועמ"ש (מנדלבליט, זה שנבחר במקומה, ולא נחקר מעולם בשאלה האם קיבל פניה דומה בעצמו, למרות שבפועל תיק המעונות אכן זכה להקלות מפתיעות) החליט לסגור את התיק.

בעת שהיה מועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך קיבל, על פי עדותו, הבטחה מנתניהו להתמנות לראש השב"כ, במידה ונתניהו יהיה ראש הממשלה באותו זמן. אלשיך היה אמור להבין מכך לבד כי עליו לדאוג שנתניהו אכן יהיה ראש ממשלה בעת סיום כהונתו כמפכ"ל.

המשטרה בראשות אלשיך המליצה על הגשת כתבי אישום נגד נתניהו, כך שמינויו נחשב ל"כישלון", ואכן בסוף הקדנציה שלו הסנקציה הופעלה. אבל גם אם נניח שיש מינויים מושחתים שכן צלחו, זה לא יספיק על מנת להסביר את מה שהתרחש בבחירות האחרונות.

מזה שנים, מינויים בכירים במדינה נבחרים על פי נאמנותם לנתניהו. 3 אנשי מפתח, מועמדים למשרות רבות עוצמה בהן טוהר המידות קריטי, דיווחו על דפוס פעולה משחית לכאורה, שנקט נתניהו בתהליך מינוים

באופן תיאורטי, הכי משתלם זה לשלוט במינויים של האופוזיציה. אם נניח שבמפלגות מחוץ לליכוד, משמאל אבל גם מימין לו, היו שתולים סוכנים כפולים, הם היו יכולים להוות מכשיר שליטה אולטימטיבי, כי הם היו יכולים ללכוד את הרוח הנגדית, רוח התיעוב לנתניהו, ולהפוך אותה לכוח במערך שלו.

גיוס משתפי פעולה, משת"פים, הוא פרקטיקה מקובלת בשטחים מאז 1967, והיא מופעלת שם באופן אינטנסיבי, מוסווה ומשוכלל. אם, באופן תיאורטי, היה משת"פ באופוזיציה, הוא היה יכול למנות מינויים, נניח בוועדה למינוי שופטים. או להיות שקט ותואם לסביבתו, וייעודו היחיד – דחיקה של אופוזיציה לוחמנית אמיתית מרשימת 120 חברי הכנסת הנבחרים.

אבל איך מגייסים סוכן כפול כזה, ללא סחיטה, על מנת שיפעל מרצון ויתמיד במשימה? ובכן, יש כמה אופציות, הן דורשות חשיבה עבריינית, עזות מצח, תכנון וסבלנות, אבל זה לא נורא מסובך:

  1. גיוס אופורטוניסטים במהלך משא ומתן פוליטי וסיכום איתם, מבלי שיעברו צד;
  2. נאמנים שמציגים עבורו הצגה, מסתכסכים אתו לכאורה ונוטשים אותו בכעס ימינה או שמאלה, למפלגה נפרדת, אך למעשה נשארים חיילים נאמנים במקומם החדש;
  3. טיפוח איש מפתח צעיר עוד לפני שבחר ציבורית צד וקידומו אל שורות אופוזיציה.

ההאשמה שרבים בכנסת בשורות האופוזיציה הם לכאורה משת"פים של נתניהו היא האשמה חמורה, ואין לכך כל עדויות ממקור ראשון. עם זאת, לאור הצטברות המקרים, ניתן לעבור על כל התומכים החדשים של נתניהו, אחד אחד, ומותר לתהות האם יתכן שבמרץ 2020, בבחירות האחרונות, היה להם בכיס איזה סיכום קטן עם נתניהו. דפוס בולט הוא, שבאופן שיטתי כל חברי האופוזיציה לשעבר הצהירו לתקשורת בדיוק מה לא יעשו. 

זו האשמה חמורה לומר שיש באופוזיציה משת"פים לכאורה של נתניהו, ואין לה עדויות ממקור ראשון. אך לאור הצטברות המקרים ניתן לעבור על תומכיו החדשים ולתהות אם למי מהם היה בכיס סיכום קטן איתו

מעניין לשער מה הייתה התכנית של אורלי "אין ולא היו כלל מגעים על מעבר שלי לימין" לוי, בעת שהתמקחה עם כחול לבן והעבודה על מספר המקומות שתקבל בעשירייה הראשונה.

מעניין מה עבר בראשם של הנזל "לא פנו אלינו" וגרטל "לא יפנו אלינו" שחברו לבוגי יעלון, דחקו את נאמניו מחוץ לכנסת, סיכלו ברגע קריטי הקמת ממשלת מיעוט בראשות מפלגתם החדשה, ובהמשך נטשו אותה עם המנדטים והתקציב?

מעניין לאיזו ישיבה התכוונו בני "אני לא אשב עם נתניהו" גנץ וגבי "גם אם תעבירי אותי סדרת שבי לא נשב עם נתניהו" אשכנזי.

מסקרן מה הניע את איציק "להעביר קולות של העבודה לממשלת ימין תהיה הונאה" שמולי, אחד הבכירים במחאת האוהלים ב-2011, שישב אז עם נציגי ממשלת נתניהו, להיכנס דווקא לשורות מפלגת העבודה כשפנה לפוליטיקה.

ומה עם עמיר פרץ? האם ייתכן שבעת שגילח את שפמו מול המצלמות באומרו "אני לא אשב עם נתניהו. נקודה" הוא פשוט שיקר? מתי בעצם הוא עבר צד? האם ייתכן שסיכם עם נתניהו עוד לפני מרץ 2020 את התמורה שיקבל על בגידתו העתידית? ואם סיכם, אולי הסיכום אירע הרבה לפני כן? באיזה אופן בעצם מהלכי פרץ אי פעם פעלו נגד נתניהו?

ובימים אלה, בעת שפנינו אל בחירות מרץ 2021, האם ייתכן שסוסים טרויאנים חדשים נשלחים לשטח, לקושש קולות מימין ומשמאל? גם ימנים מאוכזבי נתניהו זכו במפלגות שמחזרות אחריהם עם הסיסמה סוחפת המנדטים "לא אשב עם ביבי". מה הם יעשו עם הקולות שיקבלו? גם אם יממשו את הבטחתם ואכן לא ישבו עם ביבי, כדאי לתהות האם בכוונתם לתמוך בהקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות ולהתנגד לחוק חסינות עבורו או לבחירתו לנשיא.

מעניין, למשל, מה עבר בראשם של הנזל "לא פנו אלינו" וגרטל "לא יפנו אלינו", שחברו לבוגי יעלון, דחקו את נאמניו מחוץ לכנסת, סיכלו ברגע קריטי הקמת ממשלת מיעוט ובהמשך נטשו עם המנדטים והתקציב

גורם משמעותי נוסף במערכת הדמוקרטית הוא נשיא המדינה, תפקיד הנחשב סמלי, אך למעשה חורץ גורלות בתהליך הרכבת ממשלה. על פני השטח הנשיא ריבלין נמצא ביחסים מתוחים עם נתניהו, אך בפועל נראה כי הוא דווקא תומך בו במעשיו. גם הנשיא, שנבחר על ידי הכנסת, הוא שחקן משמעותי באותה הצגה, לכאורה.

אך מהי המטרה של ההצגה הזאת? מה מטרת האחיזה הכפייתית של נתניהו ברסן השלטון? איזו תועלת הוא מפיק ממנה? איזו תועלת מפיקים ממנה שותפיו הבכירים ("זה פחות גאווה ללכת להגיד היום אני עם בני גנץ")?

קיים חשש שפרשת שחיתות הצוללות של טינסקרופ, אשר החלה בעולם בסוף שנות  ה-70 וייתכן שהחלה במועד זה בדיוק גם בישראל, יצרה מוטיבציה להשתלטות על רשויות המדינה והחוק. על מנת לדעת באילו סכומים מדובר ולאילו כיסים הם התגלגלו, יש להקים ועדת חקירה בלתי תלויה לחקר פרשת הצוללות.

הכרזה על בחירות חדשות לא תתקן את המצב, אלא אם ראשית יתבצע ניקוי אורוות יסודי. וחשוב לדעת איך לזהות, מראש, סוסים טרויאנים. מניקוי אורוות כזה, אגב, ייצאו נשכרות כל המפלגות, שמאל, ימין, חרדים, ערבים.

מי הושחת? או יותר פשוט, מי לא? נראה שהפוליטיקאי הבכיר הערכי היחיד ששרד בשטח הוא בוגי יעלון, ויצויינו גם סתיו שפיר, מיקי רוזנטל ואראל מרגלית, שהובילו את הנבחרת המצומצמת אשר נלחמה באומץ בשחיתות הצוללות והגז, יחד עם אנשי ציבור ערכיים אחרים כמו עוזי ארד, אליעד שרגא וירון זליכה.

ישנם חברי כנסת שבהצבעתם בעד הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות הצילו את כבוד הכנסת (ושימו לב מי נמנע או הצביע נגד – סמן מצויין לזיהוי סוסים טרויאנים), אך מאיפה יגיעו פוליטיקאים נוספים? האם נתפתה שוב לתת את אמוננו באנשי ציבור על סמך התדמית שלהם? האם ניתן את הקול שלנו לפוליטיקאים שעבדו שנים בכפיפות לנתניהו? או בקרבה אליו? או למפלגות שמעוניינות לקלוט את פליטי כחול לבן והעבודה (עוד סמן לזיהוי שחיתות)?

הדרך היחידה להיחלץ מהפייק דמוקרטיה אליה נקלענו היא שעיתונאים ופעילי מחאה, שלא רק "התבטאו" אלא פעלו בנחרצות כנגד שלטון נתניהו, כתבו בג"צים, ביצעו תחקירים, הובילו הפגנות וחתרו באופן מעשי למיגורו, יפנו לפוליטיקה ויאיישו את השורות.

תסריט האימה של נתניהו הוא כנסת ערכית, והראויים לאייש אותה נמצאים בין מובילי המחאה, שמציתה כעת את כל הארץ ומכתרת את בלפור. לא בטוח שהם כל כך רוצים, אך זאת מלחמת קיום, מלחמת אין ברירה.

הדרך היחידה להיחלץ מהפייק דמוקרטיה היא שעיתונאים ופעילי מחאה, שלא רק "התבטאו" אלא פעלו בנחרצות כנגד שלטון נתניהו, כתבו בג"צים, ביצעו תחקירים, הובילו הפגנות וחתרו מעשית למיגורו, יפנו לפוליטיקה

כמה מילים לסיום על קונספירציות, ספקולציות, השערות וראיות. כאשר מתרחשת קונספירציה (ובעברית: קנוניה או קשר), כלומר נרקמת התארגנות חשאית בין מספר אנשים למטרת ביצוע עבירה, ובמיוחד אם הקונספירציה כוללת אנשים רבי עוצמה (לדוגמא: ראש ממשלה מכהן) – מטבע הדברים, לא פשוט להשיג לכך ראיות לפני קיום חקירה. ולעתים אף קורה שהחקירה משתבשת או נמנעת.

אין זה מוצדק לבטל מראש תיאוריה רק בגלל שהיא תאוריית קונספירציה – בכך מתבטלת כל אפשרות לזהות שחיתות. יש מקום להעלות ספקולציות (השערות) מושכלות, גם ללא ראיות מוצקות, בתנאי שהן ניתנות לבדיקה, הן מסבירות את המציאות המורכבת בצורה פשוטה וקונסיסטנטית ואף ניתן לצפות בעזרתן את הבאות, ולאפשרות שההשערה תתאמת יש השלכות נרחבות.

תודה לקרימינולוג וניצב משנה בדימוס ד"ר מאיר גלבוע על הערותיו החשובות.

*המוזכרים ברשימה בהקשר של שחיתות לא הועמדו לדין ולא הורשעו ושמורה להם חזקת החפות.

יפעת קידר, PhD. חוקרת בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. בתור חוקרת של מחלות גנטיות מורכבות (אוטיזם וסכיזופרניה), חלק גדול מהעבודה שלי הוא לשאול שאלות, להצליב מקורות ולהעלות היפותזות. לאחרונה מצאתי את עצמי מתבוננת במצב הפוליטי דרך עיניים של חוקרת, דבר שהוביל אותי לשאול למה בעצם גנץ נאמן כל כך לנתניהו, ובהמשך לבצע אינטגרציה של הרבה פרטים לתמונה גדולה ולהעלות היפותזות לחקירה עתידית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
יופי של מאמר. ההשערות שלך בהחלט ניצבות על קרקע יציבה וייתכן שיש בהן משום האמת. כיצד להוכיח אותן? אם היו קמים אנשים/מקורבים שיודעים דבר או שניים בנושא, ופוצים את פיהם, אולי היינו היום במ... המשך קריאה

יופי של מאמר. ההשערות שלך בהחלט ניצבות על קרקע יציבה וייתכן שיש בהן משום האמת. כיצד להוכיח אותן? אם היו קמים אנשים/מקורבים שיודעים דבר או שניים בנושא, ופוצים את פיהם, אולי היינו היום במקום אחר, נקי וישר יותר.
מצטרפת לקריאתך לראשי המחאה להתגייס לשירות בכנסת. אם יש עתיד, תל"ם, הישראלים וכד' היו מנסים לצרף לשורותיהם (שם המקום מובטח) את מאיר בן שחר, גונן בן יצחק, שקמה שוורצמן, ישי הדס ואחרים, היה מצבנו איתן יותר.

עוד 1,376 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

הבחירות להנהגה החדשה של חמאס

בתנועת חמאס יתחיל בקרוב תהליך הבחירות הפנימיות שיסתיים בחודש מרץ ובו תיבחר הנהגת התנועה. על התפקיד מתמודדים שלושה בכירים: אסמעיל הניה, ח'אלד משעל וצאלח אלעארורי. מסתמנת כבר הבנה על חלוקה העוגה השלטונית. התוצאות יקבעו אם מרכז קבלת ההחלטות של התנועה ישאר ברצועת עזה או יעבור לחו"ל.

תנועת חמאס תתחיל בעוד כמה ימים את תהליך הבחירות הפנימיות בתנועה לאחר שכבר התקיימו הבחירות הפנימיות להנהגת חמאס של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל. תהליך הבחירות הוא חשאי ולא התפרסמו עד כה התוצאות שלו.

תנועת חמאס תתחיל בעוד כמה ימים את תהליך הבחירות הפנימיות. בקרב האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל כבר התקיימו הבחירות הפנימיות להנהגת חמאס. התהליך חשאי ותוצאותיו לא פורסמו עדיין

הבחירות הפנימיות יתקיימו ברצועת עזה, בגדה המערבית ובחו"ל והן ימשכו כמה שבועות. יבחרו נציגי האזורים ואחר כך מועצת השורא תבחר את חברי הלשכה המדינית של חמאס.

הנהגת התנועה רוצה לסיים אותן בהקדם עד חודש מרץ, כדי שתוכל להתכונן לבחירות לפרלמנט הפלסטיני. יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הכריז על קיומן בחודש מאי.

לפני כשבועיים פירסם בכיר חמאס ברצועת עזה, ד"ר ראזי חמד, מאמר ביקורת חריף על הבחירות הפנימיות בתנועת חמאס, חמד טען במאמרו כי ההנהגה של חמאס נכשלה וכי הבחירות הפנימיות בתנועה מצמיחות מחדש רק הנהגות מסורתיות, כאלה הקשורות לאסכולת "האחים המוסלמים", ואינן מביאות להתחדשות.

על פי גורמים בחמאס, על תפקיד יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, שהוא ראש הפירמידה של התנועה, מתמודדים שלושה בכירים: אסמעיל הניה, ח'אלד משעל וצאלח אלעארורי.

אסמעיל הניה משמש כראש הלשכה המדינית של חמאס בארבע השנים האחרונות והוא מעוניין בקדנציה נוספת. הוא נתמך על ידי איראן.

לפני כשנה עזב אסמעיל הניה את רצועת עזה והתמקם בדוחא שבקטאר, כדי לנהל משם את קמפיין הבחירות בעולם הערבי והאסלאמי, שאמור להביא לבחירתו מחדש.

מולו מתמודד ח'אלד משעל, שנתמך על ידי קטאר וטורקיה. משעל שימש עד 2017 כיו"ר הלשכה המדינית של חמאס במשך כ-20 שנה, הוא הפסיד בבחירות הפנימיות האחרונות את התפקיד לאסמעיל הניה ועכשיו הוא רוצה לעשות קאמבק.

גם צאלח אלערורי, סגן יו"ר הלשכה המדינית, מתמודד על תפקיד יו"ר הלשכה המדינית. לאלעארורי יש כמה תפקידים: הוא משמש כאיש הקשר לאיראן ולחזבאללה, הוא ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה והאחראי מטעם חמאס לשיחות הפיוס עם תנועת פת"ח.

ד"ר ראזי חמד, בכיר חמאס בעזה, ביקר בחריפות את הבחירות הפנימיות בחמאס. לטענתו, הנהגתה נכשלה ומצמיחה רק הנהגות מסורתיות, מאסכולת "האחים המוסלמים"

בעוד אסמעיל הניה וצאלח אלעארורי מחוברים בעבותות לאיראן, ח'אלד משעל הסתכסך עם האיראנים ועם נשיא סוריה בשאר אסד, על רקע מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011. כתוצאה מכך, הוא העביר את מפקדת חמאס מדמשק לדוחא בירת קטאר. הנתק של ח'אלד משעל מאיראן וסוריה נמשך עד היום.

על פי גורמים בחמאס, בשבועות האחרונים  החריף המאבק במסגרת הפריימריז בתנועה. צאלח אלעארורי הצטרף לח'אלד משעל והוא תומך בו במועמדותו בבחירות לתפקיד ראש הלשכה המדינית, ואילו יחיא סינוואר, המפקד של רצועת עזה, הודיע על תמיכתו במועמדותו של אסמעיל הניה כראש הלשכה המדינית.

יש חשיבות רבה לשאלה במי תתמוך הזרוע הצבאית של התנועה. על פי גורמים בחמאס, בבחירות הקודמות היא תמכה באסמעיל הניה, דבר שהביא לניצחונו. על פי הגורמים האלה, ח'אלד משעל הסתכסך במהלך מבצע "צוק איתן" עם הנהגת הזרוע הצבאית ברצועה, דבר שהביא למפלתו בבחירות.

יחיא סינוואר נחשב גם למפקד הצבאי של הזרוע הצבאית של חמאס. בנוסף להיותו הבכיר מבחינה פוליטית ברצועה, הוא מנהל את הזרוע הצבאית ביחד עם מרוואן עיסא ומוחמד דף, ויש לו השפעה גדולה על החלטותיה.

נראה כי יחיא סינוואר החליט לתמוך במועמדותו של אסמעיל הניה, למרות המחלוקות החריפות ביניהם, לאחר שהגיע למסקנה כי עדיף לו ולאסמעיל הניה שמרכז קבלת ההחלטות של התנועה ישאר ברצועת עזה ולא יחזור לקטאר.

בסופו של דבר, סינוואר עזתי וגם אסמעיל הניה הינו עזתי ולשניים יש קו מתון יותר מאשר לח'אלד משעל וצאלח אלעארורי והם תומכים בקיום הסכמי הרגיעה עם ישראל לאחר שנכשל פרוייקט "צעדות השיבה".

סינוואר תומך בהניה, למרות מחלוקותיהם החריפות, כי העדיף שמרכז קבלת ההחלטות של חמאס ישאר ברצועת עזה ולא יחזור לקטאר. שניהם עזתים, מתונים יותר מח'אלד משעל וצאלח אלעארורי

הבנות בצמרת

על פי גורמים בחמאס, שלושת המתמודדים לראשות התנועה הגיעו כנראה להבנות על חלוקת העוגה השלטונית בצמרת התנועה. נראה כי יו"ר הלשכה המדינית הנוכחי אסמעיל הניה ימשיך בתפקידו לעוד קדנציה של 4 שנים. הוא זוכה  לתמיכה רבה ברצועת עזה ובמחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון. ח'אלד משעל יהיה האחראי על תנועת חמאס בחו"ל, ואילו צאלח אלערורי ישאר לעוד קדנציה של 4 שנים בתפקיד סגן יו"ר הלשכה המדינית של התנועה והאחראי על הזרוע הצבאית שלה בגדה.

לגבי יחיא סינוואר, המשמש בראש תנועת חמאס ברצועת עזה, גם הוא יזכה לקדנציה נוספת בתפקידו הנוכחי. הוא נהנה מתמיכה גדולה של הזרוע הצבאית של התנועה.

לפי מה שמסתמן, מרכז קבלת ההחלטות של התנועה ישאר ברצועת עזה, אך המאבק על כך עדיין לא הסתיים.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "אמד" דיווחה ב-6 בינואר מפי מקורות בתנועת חמאס ברצועת עזה, כי צאלח אלעארורי, סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס והמפקד של הזרוע הצבאית שלה בגדה, פועל לשנות את המבנה הפיקודי של הזרוע הצבאית ולהעביר את את השליטה במנגנון שלה לחו"ל.

על פי הדיווח, הוא החל להקים מטה שמורכב מפעילים מחו"ל ומרצועת עזה ללא פעילים מהגדה.

בקרב פעילי חמאס בגדה יש זעם רב, הם רואים בכך ניסיון למחטף בטרם הוכרעו תוצאות הבחירות הפנימיות. לדברי כמה פעילים, אלעארורי פעל בעורמה מבלי לעדכן את ראשי חמאס בגדה, כמו למשל השיח' חסן יוסף, דבר שפוגע באינטרסים של התנועה.

נראה כי המגמה של אלעארורי היא להתחיל ולהעביר את מרכז ההחלטות מהגדה לחו"ל. ברצועת עזה קשה לו יותר לעשות זאת מכיוון שיחיא סינוואר הוא דמות כריזמטית ודומיננטית והוא לא יאפשר לו דריסת רגל ברצועת עזה.

נראה כי המגמה של אלעארורי היא להתחיל להעביר את מרכז ההחלטות מהגדה לחו"ל. ברצועת עזה קשה לו יותר לעשות זאת כי סינוואר הוא דמות כריזמטית ודומיננטית ולא יאפשר לו דריסת רגל ברצועת עזה

ח'אלד משעל וצאלח אלעארורי רוצים להחזיר את השליטה בשטחי הגדה והרצועה להנהגת חמאס בחו"ל. לדבר הזה יש גם השלכות על היחס של חמאס כלפי ישראל. ח'אלד משעל נחשב לקיצוני יותר מאסמעיל הניה, ובתקופה שהיה יו"ר הלשכה המדינית של חמאס היו ברצועת עזה שלוש מלחמות של הארגון נגד ישראל: מבצע "עופרת יצוקה", "עמוד ענן" ו"צוק איתן".

מאבקי הכוחות בצמרת חמאס הינם בעיצומם. יחיא סינוואר מנסה להוביל ניצחון לקו שלו ושל אסמעיל הניה, באמצעות עסקת חילופי שבויים חדשה עם ישראל, שתשחרר מאות מחבלים רוצחים ותיתן קרדיט גדול להנהגה ברצועת עזה. אך המו"מ עם ישראל נתון במבוי סתום.

הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה מקבלת את המימון שלה מאיראן, וסביר להניח שתנהג על פי בקשת טהרן, המעוניינת שאסמעיל הניה ימשיך בתפקידו. גם קטאר וטורקיה בוחשות בקדירה לטובת ח'אלד משעל ומבטיחות הון עתק לזרוע הצבאית כדי שתתמוך בו.

התמונה תתבהר בעוד כחודשיים, וגורמים בחמאס טוענים כי המאבקים בצמרת התנועה רק החלו. כשהם יסתיימו, תתפנה הנהגת התנועה למאבק נגד הרש"פ על השליטה בפרלמנט הפלסטיני. כאמור, הבחירות לפרלמנט יחלו בחודש מאי

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,036 מילים

פורום המומחים שמייעץ לממונה הקורונה מזהיר: ללא יציאה הדרגתית - יידרש סגר נוסף

לראשונה התחסנו למעלה מ-200 אלף איש ביום אחד ● ועדת הכנסת תדון היום בבקשתם של בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר ממפלגת הציונות הדתית להתפצל מסיעת ימינה ● הג'ודוקא אריק זאבי דחה הצעות להצטרף לליכוד ולישראלים

אביאם סלע (צילום: משה שי, פלאש 90)
אביאם סלע (צילום: משה שי, פלאש 90)

ביומו האחרון כנשיא ארצות הברית העניק דונלד טראמפ חנינה לאביאם סלע, שהיה מפעילו של יונתן פולארד – כך פורסם בהצהרה של הבית הלבן.

בשנים 1985-1984 העביר סלע את המידע שקיבל מפולארד – אז קצין באגף המודיעין של הצי האמריקאי – ללשכה לקשרי מדע (לק"ם) שבמשרד הביטחון.

פולארד נעצר על ידי ה-FBI ונידון למאסר עולם. ב-2015 שוחרר אחרי שריצה 30 שנות מאסר. בחודש שעבר עלה פולארד לישראל, יחד עם אשתו, אסתר.

הג'ודוקא לשעבר אריק זאבי דחה בימים האחרונים הצעות להצטרף לליכוד ולמפלגת הישראלים בראשות רון חולדאי – כך דיווחו הבוקר יובל קרני ונדב צנציפר ב"ידיעות אחרונות". לפני מספר ימים נפגש זאבי עם השר אופיר אקוניס, שהעביר לו הצעה להשתריין ברשימת הליכוד לכנסת.

אריק זאבי, 9 ביולי 2012 (צילום: נועם מושקוביץ, פלאש 90)
אריק זאבי, 9 ביולי 2012 (צילום: נועם מושקוביץ, פלאש 90)

מלשכתו של אקוניס וממפלגת הישראלים לא נמסרה תגובה. זאב מסר בתגובה: "קיבלתי מספר הצעות ממפלגות משני צידי המפה הפוליטית. כמו בפעמים קודמות תשובתי לא השתנתה, ואני עדיין מעדיף לא להיכנס לזירה הפוליטית".

לראשונה חוסנו למעלה מ-200 אלף איש ביום נגד קורונה – זהו מספר המתחסנים הגבוה ביותר, שחוסנו ביום אחד.

ועדת הכנסת תדון היום בבקשתם של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר להתפצל מימינה. השניים חברים במפלגת הציונות הדתית. אם פרישתם תאושר, יישארו בימינה חברי הכנסת נפתלי בנט, איילת שקד ומתן כהנא. הוועדה תתכנס בשעה 10:15 בבוקר.

פורום המומחים, שמייעץ לפרויקטור הקורונה, פרופסור נחמן אש, הביע חשש, בדיון שקיים שלשום, שאם ישראל לא תצא מהסגר באופן הדרגתי ומתון יידרש סגר רביעי בחודש מרץ – כך מדווחת קטי דור בתאגיד השידור כאן.

בתוך כך עדכן אש אתמול את שרי הממשלה, שההערכה במשרד הבריאות, שבשבועות הקרובים הווריאנט הבריטי של נגיף הקורונה יהיה הזן הדומיננטי בישראל. המוטציה הבריטית נתפסת כמדבקת יותר מהזן המקורי.

עוד 5 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

תגובות אחרונות

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה