יעלון בדרך החוצה, מיכאלי בדרך למעלה

שר הביטחון לשעבר בוגי יעלון נותר לבדו במפלגה שהקים, ואחרי ראיון אומלל לפני חודש שבו הצהיר כי ירוץ בנפרד מיאיר לפיד, סיכויו להשתלב בהנהגת יש עתיד הולכים וקטנים ● שמאלה משם, הדרמות במפלגת העבודה ממשיכות עם נצחונה של מרב מיכאלי בבית המשפט, והערעורים כבר מוכנים ● אבל מתי היתה הפעם האחרונה שהמפלגה הגוססת פתחה את מהדורת החדשות? ● פרשנות

משה (בוגי) יעלון (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)
יוסי אלוני/פלאש90
משה (בוגי) יעלון

הצרות של יעלון

כמו עפר שלח, גם משה (בוגי) יעלון הגיע למסקנה שיאיר לפיד לא יכול לנפץ את תקרת הזכוכית שמונחת לו מעל לראש.

לפי הנחת העבודה הזו, לפיד לא נתפס כמועמד לראשות הממשלה, גם לא בגוש המרכז-שמאל, ולראייה המנדטים שלקח ממנו רון חולדאי בסקרים, מיד אחרי שהקים את המפלגה שלו. בנוסף, לפיד לא יכול לעשות חיבורים קואליציוניים הכרחיים כדי להיות ראש הממשלה.

יאיר לפיד ומשה (בוגי) יעלון (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יאיר לפיד ומשה (בוגי) יעלון (צילום: Hadas Parush/Flash90)

יעלון נשאר עם לפיד אחרי שכחול-לבן התפרקה במרץ האחרון, ורוב חבריה הצטרפו לממשלת נתניהו. יש עתיד צירפה בינתיים לשמה את השם תל"ם, מפלגתו של יעלון. לאכזבתו של יעלון, האנשים הבכירים שצירף לתל"ם נטשו אותו בזה אחר זה. הראשון היה גדי יברקן שעבר לליכוד. אחריהם עזבו יועז הנדל וצבי האוזר שחברו לקואליציה של בנימין נתניהו ובני גנץ. יעלון כינה את השניים "בוגדים".

אבל זו לא המכה היחידה שספג יעלון. לפני חודש הכריז יעלון כי הצליח לשים יד על השם המחוזר ביותר במפה הפוליטית, הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט. בראיון לחדשות 12 נשמע יעלון נחרץ מאד. הוא חזר על הטענה כי יש עתיד לא ממריאה מעבר ל- 18-17 מנדטים, אמר שיש עתיד ותל"ם צריכות לרוץ בנפרד, והתחייב כי איזנקוט יהיה מספר שתיים שלו. "אין על כך דיון", הודיע אז.

לא ברור מה הניע את יעלון לצאת בהצהרה כל כך מופרכת. איזנקוט הסתייג תמיד מהפוליטיקה, למרות שנפגש לאחרונה כמעט עם כל ראשי המפלגות וחברי הכנסת הבכירים בגוש המרכז-שמאל. התגובה שלו לראיון של יעלון הייתה החלטית. "לא היה ולא נברא", הוא אמר למקורביו. "בכלל לא בטוח שארוץ".

מעבר להצהרה, יעלון כבר התחיל להקים את המפלגה הדמיונית שלו הלכה למעשה. לזמן ישראל נודע כי יעלון פנה לראשי מטות ופעילים בכירים ביש עתיד והציע להם להצטרף למפלגה המתחדשת שלו. הבכירים הלשינו מיד ללפיד, שרתח מזעם. במפלגה מספרים כי לפיד תבע מיעלון להפסיק לגנוב לו את הפעילים.

איזנקוט הודיע בינתיים כי הוא לא מתמודד בבחירות הללו, ואולי בכלל לא. יעלון נותר כמעט ללא אופציות.

לפיד מוכן לקבל את יעלון היום ליש עתיד רק אם יוותר על תל"ם, וגם זה לא בטוח. הוא לא ישריין לו מקומות נוספים. אם ישתלב ביש עתיד, יעלון יהיה פרש בודד, מספר שתיים או שלוש במפלגה שהוא לא מאמין בה, בלי יכולת לפרוש ועם סבירות גבוהה לשבת שוב על ספסלי האופוזיציה.

עדיף אולי לצאת כבר לפנסיה, ולשבת עם החברים בקיבוץ גרופית.

אם ישתלב ביש עתיד, יעלון יהיה פרש בודד, מספר שתיים או שלוש במפלגה שהוא לא מאמין בה, בלי יכולת לפרוש ועם סבירות גבוהה לשבת שוב על ספסלי האופוזיציה

הניצחון של מיכאלי

מרב מיכאלי נחלה אתמול ניצחון גדול. שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, רחל ברקאי, הורתה לקיים פריימריז במפלגת העבודה בניגוד לעמדת היו"ר עמיר פרץ. בסוף נובמבר העביר פרץ החלטה לפיה הוועידה היא זו שתבחר את היו"ר הבא ואת חברי הכנסת של המפלגה. מיכאלי טענה כי מדובר בהחלטה דיקטטורית שנוגדת את תקנון המפלגה. העתירה שלה התקבלה.

בעבודה קיבלו את ההחלטה ברגשות מעורבים. מצד אחד המפלגה הצליחה סוף סוף לעשות קצת רעש. העבודה לא עוברת את אחוז החסימה בשום סקר, ולפתע היא זוכה לכותרות ומיכאלי עצמה מוזמנת לראיון בפריים טיים של ערוץ 12.

מצד שני, העבודה לא יכולה להשתחרר ממש מהאופי העסקני הקשוח שלה, שאולי דירדר אותה עד הלום.

אתמול (ראשון) בלילה ישבו כל בכירי המפלגה לישיבת זום והחליטו שלא יקום ולא יהיה, וצריך לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון. הטענות יבואו גם הן מעולם הפרוצדורה.

ועידת המפלגה, כך יטענו פרץ ופרקליטיו בערעור, אכן יכולה לשנות את החוקה, וחוץ מזה, לא יעלה על הדעת לקיים פריימריז במפלגה כאשר מתקיימות ארבע מערכות בחירות בשנתיים, ובטח שלא בימי קורונה.

בעבודה שלא עוברת את אחוז החסימה יש קרוב ל-45 אלף (!) חברים משלמי מס. יש למפלגה נכסים בשווי של 200 מיליון שקל. יש לה גם תשתית רחבה של סניפים ופעילים.

בעבודה שלא עוברת את אחוז החסימה יש קרוב ל-45 אלף (!) חברים משלמי מס. יש למפלגה נכסים בשווי של 200 מיליון שקל. יש לה גם תשתית רחבה של סניפים ופעילים

החלום הגדול היה (ועודנו) שגדי איזנקוט ייקח את המפלגה הזו וירוץ איתה בבחירות אל מעבר אחוז החסימה. איזנקוט הוא הרי מפא"יניק בן מפא"יניק, יו"ר יד בן גוריון, תומך בהפרדה ונגד סיפוח, לפחות על פי המאמר פרי עטו שפרסם ביום שישי בידיעות אחרונות".

מיכה חריש, שהיה מזכ"ל העבודה, השתתף אמש בישיבה. הוא הציע לקבוע מועד ולהכין את הפריימריז במקביל לערעור בעליון.

מרב מיכאלי ואיציק שמולי (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
מרב מיכאלי ואיציק שמולי (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

לפי ההערכה, אם אכן יתקיימו פריימריז כאלה, יתמודדו על ראשות המפלגה השר איציק שמולי, מרב מיכאלי ודני עטר. יכול להיות שיצטרפו גם אחרים למרוץ. ההערכה היא שיש היום למיכאלי סיכויים טובים בגלל שהיא שמרה על העקרונות ולא הצטרפה לממשלת נתניהו כמו פרץ ושמולי.

ומה עם פרץ עצמו? בישיבת הבכירים הלילה הוא היה פייסני במיוחד. "מה שמעניין אותי זה שהמפלגה הזו תינצל", אמר פרץ. "כל מי שייבחר ליושב ראש – אני אעזור לו. אתן לו את כל מרחב התמרון. אם הוא ירצה אותי – אשאר. אם לא? אז לא".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
7
יש לנו רשימת מתמודדים ארוכה לראשות ממשלה. הפתרון הוא לשים פתקים עם שמות המתמודדים בכובע, לערבב היטב להוציא שם אחד, ושכל היתר יבלעו את האגו הגדול שלהם ויאחדו כוחות לרשימה אחת גדולה ומלוכ... המשך קריאה

יש לנו רשימת מתמודדים ארוכה לראשות ממשלה. הפתרון הוא לשים פתקים עם שמות המתמודדים בכובע, לערבב היטב להוציא שם אחד, ושכל היתר יבלעו את האגו הגדול שלהם ויאחדו כוחות לרשימה אחת גדולה ומלוכדת.
אוף… התעוררתי, זה היה רק חלום. איזה באסה!

יעלון אכן אינו פוליטיקאי מיומן אך בה במידה אינו איש אמת, מאחר שכל מגרעות נתניהו צפו ועלו אצלו משום מה החל מיום שהדיחו מתפקיד שר הביטחון לטובת איווט. עד אז הוא דווקא סמך על יושרו ומנהיגו... המשך קריאה

יעלון אכן אינו פוליטיקאי מיומן אך בה במידה אינו איש אמת, מאחר שכל מגרעות נתניהו צפו ועלו אצלו משום מה החל מיום שהדיחו מתפקיד שר הביטחון לטובת איווט.
עד אז הוא דווקא סמך על יושרו ומנהיגותו של נתניהו

כל זה לא נורא. יעלון הוא איש אמיתי ואינו שחקן פוליטי - וודאי לא בסגנון ביבי - ויש היום כמיהה לקצת אמיתיות לאחר ה"הרפתקה" הקשה שהייתה לנו עם ביבי. לפיד באמת לא מתאים לראשות ממשלה. וזו ... המשך קריאה

כל זה לא נורא. יעלון הוא איש אמיתי ואינו שחקן פוליטי – וודאי לא בסגנון ביבי – ויש היום כמיהה לקצת אמיתיות לאחר ה"הרפתקה" הקשה שהייתה לנו עם ביבי.
לפיד באמת לא מתאים לראשות ממשלה. וזו בעיה כי הוא זה שהשקיע וכו'. יעלון נאלץ להשלים עם כך, כך שזה לא היה ראיון "אומלל".
איכשהו כל האנשים האלה יימצאו להם בסוף מסגרת. יעלון, חולדאי, שלח, מיכאלי, ניסנקורן ואחרים – כי יש היום ציפיה של רבים לכך. וכשיש ביקוש יש גם הצע.
ביחס ללפיד ויש עתיד ישנה אפשרות שהם יצטרפו לקואליציה עם סער כראש ממשלה. ואז לפיד יהיה שר וזה בסדר. ואם אפשר יהיה סו"ס בחסדי האל להקים ממשלה בלי נתניהו והחרדים (או לפחות בלי תלות מוחלטת בהם), בסגנון קואליציה של סער, החלק הטוב מהליכוד, יש עתיד, ליברמן, הישראלים ואולי גם בנט (אבל בלי הסמוטריץ הנורא הזה) ואף אולי עם החלק המתון במשותפת אז "בא גואל לישראל". 
יכול עוד להיות טוב 

א.בסופו של דבר אני מאמין וכמוני גם רבים אחרים שיעלון,גם אם אינו פוליטיקאי משופשף וכריזמטי,ולמעשה אולי בדיוק בגלל שאינו מהזן המאוס הזה,עדיין בא לעבוד לטובת המדינה והציבור.כדאי שיתאחד עם ... המשך קריאה

א.בסופו של דבר אני מאמין וכמוני גם רבים אחרים שיעלון,גם אם אינו פוליטיקאי משופשף וכריזמטי,ולמעשה אולי בדיוק בגלל שאינו מהזן המאוס הזה,עדיין בא לעבוד לטובת המדינה
והציבור.כדאי שיתאחד עם ירון זליכה שגם הוא אמין בעיניי ובעל רקורד מוכח, בתור האחראי על ההיבט הבטחוני.אנחנו צריכים הגנה מפני כל סוחרי הצוללות ודומיהם לא פחות מאשר מפני חמאס וחיזבאללה.
ב. מירב מיכאלי,גם אם לפעמים היא מעצבנת ולא רגועה,נתפסת גם היא כאדם ישר ועקבי.היא יכולה להציל לפחות חלק ממה שנשאר מהאמינות של מפלגת העבודה.הלוואי ותצליח.אם לא שתעבור גם היא לזליכה כי הגיע הזמן שיהיו פה אנשים שלפחות נראים ישרים ואמינים,להצביע להם.
הייתי פונה גם לסתיו שפיר למרידור ולבני בגין.
גם אלה אנשים שיצאו מהפוליטיקה כי הם לא מתאימים לחבורת הנוכלים הנוכחית.
רק נשאר שיתחייבו חוקית בחתימה,לרפורמה שתנקה פה את כל האורוות,כי אלה חתיכת אורוות מטונפות.אני יכול לתת להם את עיקרי הרפורמה הזאת שתהפוך את החיים פה להרבה יותר טובים.
רק צריך להסתכל על מדינות שמתנהלות היטב ולעבוד כמוהן.
קיצוץ הדימום התקציבי לכל מיני אינטרסנטים ובעיקר בכירי השירות הציבורי,
אנרגיה נקיה,חינוך מתקדם….
יש עבודה לעשות.

יש עתיד היא המפלגה היחידה היציבה בשוק הפוליטי, יאיר הוכיח יכולת לבנות צוות טוב, להקים מתחרה לנתניהו (מתחרה שבגד בהבטחותיו ונכשל סופית מלהיות ראש ממשלה). טוב יעשה אם יוציא מתוכו את כל הס... המשך קריאה

יש עתיד היא המפלגה היחידה היציבה בשוק הפוליטי, יאיר הוכיח יכולת לבנות צוות טוב, להקים מתחרה לנתניהו (מתחרה שבגד בהבטחותיו ונכשל סופית מלהיות ראש ממשלה). טוב יעשה אם יוציא מתוכו את כל הספקנים והאופורטיוניסתים החושבים עצמם לגדולים ממה שהם. מתי סוף סוף יבינו הבוחרים, מה שנתניהו הבין כבר ב 2015, שזה נתניהו או יאיר לפיד. כאשר המרכז יבין זאת נתניהו יובס. עד אז ימשיך המחנה הגדול, שהוא הרוב במדינה, להיות מובס מושפל על ידי הפוליטיקאי הכי לא אמין שאי פעם קם לנו, הוא בינימין נתניהו.

הבעיה הקשה של כל המתמודדים שאינם נתניהו, היא שהתקשרות היא צינית ואינה נותנת להם שום סיכוי לנצחו. העובדות הן שב3 הבחירות האחרונות - נתניהו לא הצליח לגייס מעל 60 מנדטים למחנה שלו ומספר המ... המשך קריאה

הבעיה הקשה של כל המתמודדים שאינם נתניהו, היא שהתקשרות היא צינית ואינה נותנת להם שום סיכוי לנצחו. העובדות הן שב3 הבחירות האחרונות – נתניהו לא הצליח לגייס מעל 60 מנדטים למחנה שלו ומספר המנדטים שלו רק יורד מסיבוב לסיבוב. תנו קצת קרדיט, בלי ציניות ובלי תקרות זכוכית מדומיינות.

עוד 742 מילים ו-7 תגובות
סגירה