משפחה עיראקית חוגגת פסטיבל מקומי בעל שורשים פרסיים, מרץ 2019 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)

בוקר טוב עיראק

געגועים לבגדד

למרות שהעיראקים לא השתתפו בפסגה בבחריין, היחסים בין ירושלים לבגדד חמים מאי-פעם ● השגריר העיראקי בוושינגטון קרא כבר לנורמליזציה, אבל הבוסים שלו בבגדד מיהרו לצנן את ההתלהבות - ככל הנראה בעקבות לחץ איראני ● רבים מהמומחים מאמינים כי דווקא קהילת יוצאי עיראק בישראל היא שעשויה לקרב מחדש בין המדינות

עוד 1,418 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 5 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"אבנר משלם מלא ומשלם טוב"

בדיקת זמן ישראל אבנר נתניהו שוכר דירה בבניין יוקרתי בבעלות היהלומן תומר ברוך, בפינת הרחובות בלפור ועזה, שמחובר מצד אחד למתחם המאובטח של מעון השרד של אביו - ומצד שני לרחוב ראשי שבו מתקיימות הפגנות ● הכניסה לבניין, כולל זאת של דייריו ושל לקוחות חנות התכשיטים שם, אפשרית רק תחת השגחת שב"כ ● אחד השכנים: "זה קשה מאוד לחיות ככה" ● הבעלים: "לדיירים זה נוח, נותן להם תחושת ביטחון"

עוד 1,388 מילים

נשים, תהיו מנהיגות!

גם אם מנסים לעצום את העיניים, לא ניתן לפספס את המנהיגות הנשית העוצמתית בהפגנות המתקיימות בירושלים, תל-אביב ובגשרים ברחבי הארץ. עשרות תנועות וקבוצות נשיות מוחות נגד השחיתות והמשבר הכלכלי האדיר, אך גם נגד דיכוי ואי-שוויון, נגד רצח נשים ובעד שילוב הנשים במקומות של קבלת ההחלטות.

נשים צעירות ומבוגרות, בעלות מקצוע וסטודנטיות, אשכנזיות ומזרחיות, דוברות רוסית וערביות – כולן יוצאות בשעות הערב מהבתים שנמצאים במקומות שונים בארץ והולכות להפגין. האם אנחנו בפתחה של מהפכה נשית? כן ולא.

גם אם מנסים לעצום את העיניים, לא ניתן לפספס את המנהיגות הנשית העוצמתית בהפגנות המתקיימות בירושלים, תל-אביב ובגשרים ברחבי הארץ. האם אנחנו בפתחה של מהפכה נשית? כן ולא

נלחמות עבור מהפכה, לא נהנות מפירותיה

הנוכחות הנשית בהפגנות 2020 מורגשת היטב ויש מי שכבר מסיקה מכך מסקנות – כי מדובר במהפכה של ממש. "האם כבר לא תהיה דרך חזרה מהמקום העוצמתי הזה, האם הגברים כבר לא יוכלו להדיר את הנשים ממוקד קבלת ההחלטות בחיי המדינה שלנו", תהתה יעל דן באחת מתוכניותיה, כאשר דיברה עם לי ירון ושרי אהרוני. היא קיבלה תשובות מעודדות. כשמסתכלים על ההובלה הנשית בהתקוממות העממית נגד משפחת המלוכה הישראלית, שכבר הפכה לסמל של שחיתות וסיאוב, באמת שלא ניתן לדמיין שבעוד מספר חודשים שוב נדון בכך שאין נשים בקבינט הקורונה ואף תיק משמעותי לא ניתן לאישה.

אבל ההיסטוריה מלמדת אותנו שהשתתפות נשית משמעותית במחאות ובהפגנות לא  בהכרח מביאה לשינוי, וכי פעמים רבות מספור בעבר נשים שהעזו ומחו, ואף הקריבו את עצמן למען טובת הכלל, מצאו את עצמן מושלכות לשולי הכביש כאשר שקע האבק והמהפכה הסתיימה.

כאשר נשים לא היו מאורגנות היטב, לא ידעו להציב דרישות קונקרטיות, ובעיקר – לא הציבו מנהיגות נחושה, הן גילו שהמצב "אחרי" מאוד דומה, או אף גרוע יותר מאשר המצב "לפני".

כאשר פרץ האביב הערבי, מיליוני נשים מצריות הציפו את כיכר תחריר ואת הכיכרות הראשיות בערים האחרות במצרים. סיקרתי את המהפכה בכיכר תחריר וראיתי כיצד סטודנטיות צעירות מהאוניברסיטה האמריקאית הסמוכה לכיכר, אך גם נשים שעטו ניקאב (רעלת פנים) שבאו משכונות העוני, עמדו כתף מול כתף ומחו נגד הנשיא חוסני מובארכ וזעקו "אירחאל" – לך.

ההיסטוריה מלמדת שהשתתפות נשית משמעותית במחאות לא בהכרח מביאה לשינוי. נשים רבות שהעזו ומחו, ואף הקריבו עצמן למען הכלל, מצאו את עצמן מושלכות לשוליים כששקע האבק והמהפכה הסתיימה

גם הן שילבו את הדרישות שלהן במחאה – ראיתי נשים שמחו נגד אפליה בשכר, ונשים שמחו נגד אלימות, ונשים שמחו נגד יוקר המחיה. כל הגוונים של החברה המצרית היו מיוצגים בכיכר, וכולם כביכול היו שם למען אותה המטרה. אך לאחר שהמטרה הושגה ומובארכ התפטר, אלימות אדירה נגד נשים מפגינות הפכה לשגרה, ורוב הנשים נאלצו לחזור לבתיהן. המצב בארץ הנילוס לא השתנה מהותית, גם אם קולם של הארגונים הפמיניסטיים חילוניים ודתיים נשמעים היום ביתר שאת.

לא חסרות דוגמאות מהעבר, המוכיחות שנשים אשר שיחקו תפקיד מפתח בעת המלחמה או המהפכה מצאו את עצמן מול שוקת שבורה לאחר מכן. בעת מלחמת העולם השנייה נשים אמריקאיות גוייסו לטובת המאמץ המלחמתי, עבדו במפעלים ועמדו לצד הגברים כשוות מול שווים. לאחר המלחמה גל השמרנות שטף את ארה"ב, הגברים הזדקקו למשרות שלהם, ואידאל של אישה-עקרת בית שוב חזר לאופנה. בעת מלחמת השחרור באלג'יריה נשים לחמו יחד עם גברים בשדה הקרב, היו חלק דומיננטי בארגונים המחתרתיים ואף הונצחו בסרטים עוצמתיים כגון "ג'מילה האלג'יראית", שהיה מבוסס על סיפור אמיתי של ג'מילה בוהירד, מהפכנית אלג'יראית שנלכדה, עונתה והוצאה להורג על ידי הצרפתים.

כולנו מנהיגות או אף אחת לא מנהיגה?

הגל הנוכחי של המחאות נגד בלפור מאופיין על ידי העדר המנהיגות. אין הנהגה, אז אי אפשר לעשות פרסונליזציה למחאה, לרדת לחייו של המנהיג או המנהיגה ולעשות קמפיין דה-לגיטימציה נגדו או נגדה. למצב הזה יש יתרונות ברורים, אך גם חסרונות משמעותיים.

אם אין הנהגה, יהיה קשה יותר לקצור את הפירות של המהפכה, לבנות על ההצלחות ולקדם שינוי אליו מייחלים המפגינים והמפגינות. דווקא הנשים שבולטות כל כך במחאה הזאת, נמנעות מלהציב מנהיגות ולהתייצב מאחוריה.

"כולנו מנהיגות, כולנו ביחד" – המנטרה הזאת עליה חוזרות המפגינות, מסוכנת מאוד. כי כאשר "כולן מנהיגות", אז אין באמת הנהגה. מי שחושבת שפוליטיקה היא עסק מלוכלך שכדאי להתרחק ממנו, בעוד שהמחאה זה עניין פשוט ומעשי יותר, שתחשוב שוב: אי אפשר להשפיע על המערכת ולא להיות בפוליטיקה. הפוליטיקה קשה יותר לנשים בישראל, אין בכך שום ספק, אך מי שלא נמצא, או יותר נכון לא נמצאת שם, ממש באולימפוס הפוליטי – לא תזכה להשפיע.

מי שחושבת שפוליטיקה היא עסק מלוכלך שכדאי להתרחק ממנו, בעוד שהמחאה זה עניין פשוט ומעשי יותר, שתחשוב שוב: אי אפשר להשפיע על המערכת ולא להיות בפוליטיקה

אין זה סוד שנשים נוהגות לפקפק בהישגיהן וביכולתן יותר מהגברים, בעוד שגברים אינם מהססים להפנות את אור הזרקורים אל עצמם, להתייצב במרכז ולומר "אני כאן. אני המנהיג. בואו אחריי". המצב הזה במיוחד נכון לישראל, בה עדיין קיימת הערצה ל"גנרל המושיע" וזלזול עמוק בנשים שמתיימרות להיות במרכז ולהנהיג.

האם נשים, שכל היום מדברות על כך שדווקא המדינות בהן יש נשים מנהיגות הצליחו יפה בהתמודדות עם קורונה, באמת יכולות לוותר על המנהיגות? אם יעשו כך, הן יבגדו בעצמן, באחיות, באימהות ובבנות שלהן. בזמן המחאות – הדלתות שתמיד היו סגורות נפתחות לזמן קצר. זה הזמן לקחת את המושכות בידיים, להשתמש בחלון ההזדמנויות הקצר ולקבוע עובדות לא רק בשטח, אלא גם בזירות הפוליטיות השונות. להיות מנהיגות.

קסניה סבטלובה היא עמיתת מחקר במכון הבינתחומי הרצליה ועמיתת מדיניות במכון מתווים למדיניות חוץ אזורית. לשעבר חברת כנסת מטעם סיעת התנועה, והפרשנית לענייני ערבים בערוץ 9.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 797 מילים

כל נסיגה עשויה לסמל את קץ הקריירה עבור גנץ או נתניהו

אף אחד לא חושב שתקציב חד-שנתי זה רעיון טוב ואיש מלבד נתניהו לא רוצה ללכת לבחירות ● אבל המתווכים מרגישים חסרי אונים מול סבך האינטרסים והאמוציות של ראש הממשלה והחליפי ● שרי כחול-לבן לוחצים על גנץ להתפשר מפחד הסקרים ● דרעי מנסה למצוא פתרון מחשש שהחרדים יתנקמו בקלפי על הטיפול בקורונה ● וכולם במירוץ חסר סיכוי נגד הזמן ● פרשנות

זה נראה כבר חסר תקנה וכמעט חסר סיכוי. משני צדי המתרס עומדים שני פוליטיקאים שכל נסיגה שלהם בנושא התקציב היא אסון אישי ופוליטי, כמעט קץ הקריירה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יודע שתקציב חד-שנתי הוא בדיחה שלא מקובלת על רוב הכלכלנים במדינה ועל פקידי האוצר. מצד שני, נתניהו יודע שאם תקציב דו-שנתי יעבור, הוא ייכנס למציאות שאינו יכול לסבול.

נתניהו, לפי האנשים הקרובים לו ביותר, משוכנע – בעיקר בשנתיים האחרונות – שהוא שליח האל, הנבחר שנועד להנהיג את העם הזה, ואין בלתו.

תקציב דו-שנתי גונז גם את הייעוד הזה. תקציב כזה מבשר על יציבות שלטונית, מונע מנתניהו נקודת יציאה לבחירות וסולל במישרין את הדרך למשפט בינואר הקרוב שממנו הוא לא יודע לאן יגיע.

בנימין נתניהו מבקר בפיקוד העורף ברמלה, ב-4 באאוגוסט 2020 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)
בנימין נתניהו מבקר בפיקוד העורף ברמלה, ב-4 באאוגוסט 2020 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

ומעבר לזה, תקציב דו-שנתי מחייב את נתניהו לקיים את הרוטציה. כך יעבור השלטון מהאיש שבטוח שרק הוא יכול, אל האיש שנתניהו בטוח שאינו יכול להנהיג אפילו מחלקה.

ראש הממשלה החליפי בני גנץ רואה את הדברים בדיוק בצורה ההפוכה. זה כבר לא התקציב, אלא מה שעומד מעבר לו.

גנץ מכיר את התוכניות הגדולות של נתניהו, שבאות כמובן על חשבונו. הוא יודע שכניעה שלו בנושא התקציב זו התבזות נוספת, אחרי כל מה שעבר בשנה האחרונה עם נתניהו ובכלל.

אנשים שדיברו עם גנץ בימים האחרונים יצאו בתחושה שאין לו מה להפסיד. ממילא הוא רוצה ללכת כבר, אז לפחות שזה יהיה על נושא עקרוני ועם קצת כבוד.

"הבעיה היא גם עם השרים של כחול-לבן. אף אחד מהם לא רוצה ללכת עכשיו לבחירות, כשהסקרים מעניקים לכחול-לבן עשרה מנדטים במקרה הטוב", אומר גורם פוליטי בכיר. "הם משגעים את גנץ. אומרים לו תעשה כך ותעשה כך. לפעמים הוא מתעמת גם איתם".

"הבעיה היא השרים של כחול-לבן. אף אחד מהם לא רוצה ללכת עכשיו לבחירות, כשהסקרים מעניקים להם 10 מנדטים במקרה הטוב. הם משגעים את גנץ. אומרים לו תעשה כך ותעשה כך. לפעמים הוא מתעמת גם איתם"

אנשים רבים מנסים להוציא את נתניהו וגנץ מהפלונטר העמוק הזה. אחד מם הוא השר אריה דרעי, שמחויב לגנץ בעניין הרוטציה. דרעי, איש יצירתי שיודע לעבוד, מדבר בכל יום עם נתניהו, גנץ, גבי אשכנזי ואבי ניסנקורן כדי למצוא פשרה.

לדרעי, כמו לכל מנהיג חרדי, יש מוטיבציה מיוחדת למנוע בחירות. הקורונה הכתה במגזר באכזריות, בעיקר ברמה הכלכלית והתדמיתית. החרדים מרגישים שונים לרעה, טוענים שמוטלים עליהם סגרים שלא לצורך וסובלים מאכיפה בררנית. רבים מהם שחיו על הקצבות של עמותות חסד, לא מקבלים כסף אחרי שהברזים נסגרו, בעיקר בחו"ל. הם צריכים היום פתרונות, לא בחירות.

אריה דרעי ובני גנץ באזכרה לזכרו של הרב עובדיה יוסף, ב-4 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
אריה דרעי ובני גנץ באזכרה לזכרו של הרב עובדיה יוסף, ב-4 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

אבל כל זה לא עוזר. גם המתווכים מרגישים חסרי אונים מול סבך האינטרסים והאמוציות של נתניהו וגנץ. המרוץ הוא נגד הזמן. "אם לא נעביר את התקציב השבוע, מקסימום עד יום ראשון, לא יהיה כבר זמן להעביר את התקציב בשלוש קריאות בכנסת".

"אין לנו גם דרך לאיים על נתניהו", מודה פוליטיקאי חרדי בכיר. "מילא אם היו כאן שני גושים שווים, אבל היום גנץ בקושי עם עשרה מנדטים. מה נגיד לנתניהו? במה נאיים עליו? שנלך עם לפיד וליברמן? זה הרי אקדח בלי כדורים. אפילו בלי קפצונים".

עוד 453 מילים

לפחות 100 הרוגים ו-4000 פצועים בלבנון; ראשת העיר חיפה: קריאת השכמה עבורנו

בישראל מתכוננים לאפשרות של הגעת פצועים מלבנון ● נסראללה היה אמור לנאום בלילה אך הדבר בוטל ● פרשן מודיעין: המחסן שהתפוצץ של חיזבאללה ● הנשיא טראמפ אמר שזו הייתה מתקפה ועורר זעם בלבנון ● אלקין: אם יהיו בחירות כחול לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● שר האוצר: רופאים לא ישלמו על ימי בידוד הקורונה שלהם ● היום בכנסת: פסקת ההתגברות וועדת חקירה ממלכתית לנושא הצוללות

09:58 עריכה

לנוכח האסון בלבנון, גם ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם קוראת להוצאת החומרים המסוכנים מחיפה. היא אמרה לחדשות 12: "היום כבר ברור לכולנו שלא מספיק לעצור את הגידול שלהם (…) החשש של כולנו, המבוסס על מומחים בתחום, הוא בדיוק מתרחיש אימים כמו זה שהתממש אתמול צפונית לישראל. אתמול קיבלנו קריאת השכמה מביירות".

 

 

מגדלי קירור המים בבית הזיקוק במפרץ חיפה לאחר שאחד מהם התמוטט. יוני 2020 (צילום: Meir Vaknin/Flash90)
מגדלי קירור המים בבית הזיקוק במפרץ חיפה לאחר שאחד מהם התמוטט. יוני 2020 (צילום: Meir Vaknin/Flash90)

כתב ערוץ 13 אלי לוי שעוסק בנושא רבות מזהיר:

09:49 עריכה

חילופי ההאשמות בלבנון מתחילים: מושל המחוז בו ארע האסון מאשים את בית המשפט במדינה שאפשר את אחזקת החומר המסוכן בנמל.

09:01 עריכה

היום בכנסת: שתי הצעות שנועדו להביך את הקואליציה. איילת שקד תעלה את פסקת חוק ההתגברות שנועדה להמחיש לשיטתה שהליכוד אינו מחויב לערכיו, ואין סיכוי שתעבור.

יש עתיד – ת״לם תעלה דרישה לועדת חקירה ממלכתית בנושא הצוללות – דבר שהובטח בקמפיין של מפלגת כחול לבן. גם הצעה זו חסרת סיכוי.

בהמשך הראיון האשים יעלון את נתניהו בהאשמה חמורה.

 

08:46 עריכה

האסון בנמל ביירות: מדוע אוחסן חומר מסוכן בתנאים לא נאותים? על פניו יכול להיות שהדבר קשור במאמצים של חיזבאללה מול ישראל ב-2014.

בעיתונות הלבנונית מאשימים את ממשלת לבנון במחדל.

08:23 עריכה

שר המים וההשכלה הגבוהה  זאב אלקין דיבר על משבר התקציב בגלי צה״ל. הוא אמר שאינו מבין את ההתעקשות של כחול לבן על תקציב דו שנתי – דבר שעלול להביא לבחירות חדשות. במצב כזה טוען אלקין – כחול לבן לא תעבור את אחוז החסימה.

07:49 עריכה

למרות הסיכומים, רופאים שנכנסו לבידוד בתקופת הקורונה, נפגעו מכך כלכלית.

השר כץ צייץ שהוא טיפל בעניין.

07:21 עריכה

בחיפה צפו בתמונות הקשות מלבנון בדאגה. עו"ד ג'מילה הרדל-ואכים, מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה אמרה לוואלה ״אנחנו מזהירים מפני קטסטרופה כזו שנים", "כבר מאז מלחמת לבנון השנייה אנחנו חוזרים ומתריעים על זה שבמדינה אין מוכנות לאירועים מסוג זה באיזורים בהם יש ריכוזים של חומרים מסוכנים כמו במפרץ חיפה. היו כמה ועדות שנתנו המלצות, מדוח שפיר ועד דוח מבקר המדינה האחרון לפני כשנה, ובאמצע היו עוד כמה, וכמעט כלום לא השתנה".

השר אלקין דיבר בגל״צ ואמר שמנסיונו כשר להגנת הסביבה שאצלנו בישראל קיימת מדיניות אחרת ואין סיכוי לאסון בסדר גודל של לבנון, למרות שתמיד יש מה לתקן. בסיום דבריו הזכיר אלקין כי פינה את האמוניה מנמל חיפה.

06:56 עריכה

100 הרוגים ולפחות 4000 פצועים בפיצוץ אדיר בלבנון. על פי הדיווחים הסיבה היא אלפי טונות אמוניום חנקתי שאוחסן ללא תנאים נאותים בנמל ביירות.

ישראל הציעה עזרה למדינה דרך יוניפיל, ובבית חולים לגליל בנהריה עודכנו להיות מוכנים לקליטת פצועים. מנהל הבית חולים ד״ר מסעד ברהום דיבר הבוקר בערבית בגלי צה״ל ופנה לראשי העם הלבנוני, בהצעת העזרה.

חוקרת השיח ברשתות אורית פרלוב טוענת שאין סיכוי שלבנון תאפשר לישראל לסייע

 

בצלאל סמוטריץ׳ מתנגד עקרונית לעזרה ישראלית ללבנון.

עוד 8 עדכונים

קוראים לה מחאה, אבל מדובר במלחמה

קוראים לה מחאה. היא מבטאת את העובדה שמאות אלפי אזרחים ואזרחיות יוצאים לרחובות, מפגינים ומבקשים להחליף את השלטון. אבל הרשו לי לא להיות פוליטיקלי קורקט, הרשו לי לא להיות עדינה ולא להסתתר מאחורי סיסמאות שחוקות כגון "זה לא פוליטי" – אין מדובר במחאה, מדובר במלחמה.

קוראים לה מחאה. היא מבטאת את העובדה שמאות אלפי אזרחים ואזרחיות יוצאים לרחובות, מפגינים ומבקשים להחליף את השלטון. אבל הרשו לי לא להיות עדינה – אין מדובר במחאה, מדובר במלחמה

מחאה פירושה הבעת אי נחת מנושא מסויים, נושא מצומצם, נושא מינורי, לא נושא עקרוני, לא נושא יסודי, לא נושא העומד בליבה אלא בשוליים – מחאה יכולה להיות על אי העלאת שכר, מחאה יכולה להיות על יוקר המחייה, מחאה יכולה להיות על מינוי לא ראוי. אלא שבענייננו אין מדובר על כל אלה. כאן מדובר על החלפת השלטון. ולא סתם החלפת השלטון אלא החלפת אדם מסויים הנמצא בשלטון מזה עשור – החלפת ראש ממשלה הנאשם בפלילים, החלפת נתניהו.

מבחינת נתניהו מדובר ללא ספק במלחמה, מלחמת הישרדות חסרת פשרות – ובמלחמה כמו במלחמה הוא מגייס את כל מה שיש לו כדי לנצח, וניצחון פירושו הישארות בשלטון.

בזירה התקשורתית יש את ציוצי השטנה של בנו שאינם משאירים מקום לספק באשר ליחס של נתניהו לאזרחים שהוא ראש הממשלה שלהם. החל בכינוי העדין משהו 'אנרכיסטים' וכלה בכינוי 'חייזרים' המבדרים אותו, המשך בהפיכת המשטרה לזרוע הפרטית שלו בשליטת אוחנה, שתפקידה למנוע את ההפגנות, להתעמר במפגינים ואף לפגוע בהם פיזית, וכלה בגיוס כוח פלנגות מהסוג של לה-פמיליה הקשובים לציוצי הבן ולהסתת האב – ונכונים לפעולות ביריונות אלימות.

מבחינת המפגינים – מדובר בערב רב של אזרחי המדינה המשתתפים בהפגנות. הפגנות המורכבות מקבוצות רבות של אזרחים ומשכבות שונות של האוכלוסייה. הפגנות שניתן לתאר אותם בביטוי "עם קם". עם קם ואומר בקול מאוד ברור – די! די לנו מהשחיתות, די לנו מההסתה, די לנו מפרוק החברה הישראלית, די לנו משוד הקופה הציבורית.

להפגנות אלה יתרון ברור מאוד: הן מורכבות מכל שכבות האוכלוסייה, אין מנהיג אחד למחאה, אין נציג אחד למחאה, אין דובר למחאה. הדוברים הם רבים ומתחלפים. זה יכול להיות אסף אמדורסקי וזה יכול להיות סדי בן שטרית, כולם כולם מייצגים את העם שנקעה נפשו מנתניהו.

מבחינת נתניהו מדובר ללא ספק במלחמה, מלחמת הישרדות חסרת פשרות – ובמלחמה כמו במלחמה הוא מגייס את כל מה שיש לו כדי לנצח, וניצחון פירושו הישארות בשלטון

אלא שהיתרון הזה של ההפגנות הוא גם חסרונן הגדול. בניגוד לנתניהו היודע כי מדובר במלחמה, המבין שמדובר בקרב על חייו הפוליטיים ובמידה רבה גם על חרותו, והנכון לעשות הכל כדי לנצח, לא ניתן לומר זאת על המפגינים.

את העובדה שלא כל המפגינים מבינים שמדובר במלחמה להחלפת נתניהו ניתן היה לראות בעובדה שהיה חשש לקרוא להפגנה 'הפגנה פוליטית', ניתן היה לראות את זה בדברי ההבל של מוקי, ובעובדה שאף אחד עוד לא הרים את הדגל האחד והיחיד השווה להילחם למענו – מלחמת החלפת נתניהו.

יש אומנם קולות רבים ואמיצים הקוראים להחלפתו, בהם של אורנה בנאי, אבל המחאה עדיין לא מוגדרת כך. היא עדיין מפוזרת על פני קבוצות שונות, שאולי תפרושנה מהמחאה אם ישיגו את מטרתן.

אינני מזלזלת חלילה במפגינים הנהדרים, בלהט, בהתמדה ובנחישות – אבל בהשוואה בין האפשרויות של נתניהו מבחינת ניצול הכוח השלטוני, מבחינה תקשורתית, מבחינת הספינים – לבין הכוח של המפגינים – ידו של נתניהו על העליונה, הוא מומחה במלחמות התשה.

מהסיבה הזו, ובשל הכוח הרב הנמצא בידי נתניהו – כוח שכפי שניתן היה לראות הוא אינו מהסס להשתמש בו כנגד האזרחים (ראו מה הוא הספיק לעשות עד עתה בעזרת אוחנה, הבן ורוח לה פמיליה) – יש להכריז על כך שהמטרה היחידה של ההפגנות היא החלפת נתניהו.

ללא החלפתו יימשך טירוף המערכות שישראל עוברת. טירוף שקל מאוד לתלות אותו בקורונה אך שורשיו עמוקים הרבה יותר. הקורונה היא העילה להתפרצות אך לא הגורם העיקרי לה. הקורונה היא הנסיך פרדיננד. היא הגפרור אך לא חבית השריפה.

אלא שהיתרון ההפגנות הוא גם חסרונן הגדול. בניגוד לנתניהו, היודע כי מדובר במלחמה, המבין שמדובר בקרב על חייו הפוליטיים ובמידה רבה גם על חרותו, והנכון לעשות הכל כדי לנצח – לא ניתן לומר זאת על המפגינים

את שורשי הטרוף אפשר למצוא בנאומי ההסתה נגד האזרחים השייכים למחנה השמאל ונגד היועמ"ש, נגד מערכת המשפט ואפילו נגד תומכים מובהקים של נתניהו. את השורשים אפשר למצוא בשלוש מערכות בחירות ברצף. את השורשים אפשר למצוא בהתרסקות כל המערכות האמורות לתת שרות לאזרח. ודו"ח מבקר המדינה חושף את ההזנחה הפושעת של כל מערכות המדינה. שידוד מערכות של ממש, שידוד שהוא האחראי העיקרי לו, שידוד שנחשף הודות לקורונה.

זו צריכה להיות מלחמת השחרור של מדינת ישראל מעולו של נתניהו, כל מטרה אחרת, אם תושג תהיה מוגבלת בזמן ותישחק תחת גלגלי הטרוף של המשך שלטונו – טרוף שילך ויגבר ויגיע לכליאת אזרחים, ולכליאת עיתונאים – שהרי כל שלטון הנשען על כוח סופו להשתמש בו ולהחריף את השימוש בו – תמיד תימצאנה הצדקות לשימוש בכוח.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 743 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בניגוד לדעת כל המומחים, רה"מ מתעקש להעביר תקציב לשלושה חודשים, כאשר אפילו בוועד בית זה לא היה קורה ● הוא גם מתכנן להטיל הסגר נוסף, ולהמתיק את המהלך עם המטרת כסף שלישית לקראת החגים ● אם מחברים את כל חלקי הפאזל, נראה שלנתניהו יש דרך מילוט אחת ממשפטו, והיא עוברת דרך הכיס של כולנו ● פרשנות

עוד 728 מילים ו-2 תגובות

עיתונאים מהימין "לא קובעים כלום בסדר היום הישראלי", התבכיין קלמן ליבסקינד בטור שפרסם ביום שישי האחרון תחת הכותרת "אמצעי התקשורת לא מסקרים את ההפגנות, הם משתתפים בהן" ● יומיים אחרי, ראש ממשלת ישראל פתח את ישיבת הממשלה השבועית בהקראת מאמרו של ליבסקינד ● זו לא האירוניה היחידה שעולה מהטור שלו ● וגם לא עיוות היחיד שמופיע שם ● דעה

עוד 2,496 מילים ו-1 תגובות

ראיון הזמן הצהוב

"אנחנו נעמדות עם הפנים לצעירים ועם הגב לשוטרים, שורת אמהות שמחזיקות האחת את השנייה חזק וחוצצות ביניהם", מספרות חברות הקבוצה החדשה "אמהות נגד אלימות המשטרה", המלווה את המחאה בבלפור ● במוצ"ש, החומה האנושית קיבלה סימנים כחולים - ובכל זאת הייתה שמחה ● "הניצחון האמיתי שלנו היה המבט המזלזל של השוטרים הצעירים לכיוון הקצין שלהם: איך אתה מתייחס ככה לאמא?"

עוד 1,065 מילים

ממשלת ישראל הציעה סיוע הומינטרי ורפואי ללבנון

הלשכות של גנץ-אשכנזי ונתניהו הוציאו הודעות נפרדות על הצעת הסיוע וטענו שהיא בהנחייתם ● נתניהו הציע לחרדים 400 מיליון שקל בתמורה לתמיכתם בבחירות ● במקרה כזה, גנץ יבחן חוק לפסילת נתניהו ● הפרופיל של "דנה רון" שייך לתושבת חוץ ● נתניהו סייר ברמלה והתקבל בקריאות "ימותו כל השמאלנים" ● צה"ל הקים מפקדת קורונה

עוד 33 עדכונים

אחרי כל מה שעשה, נתניהו לא יזכה לשום הנחת סלב

במערכת הפוליטית החלו הספקולציות כי פניו של נתניהו לעסקת טיעון במשפטו ● ההערכה הזו מתחזקת מעצם העובדה שפרקליטיו של נתניהו - המתחלפים תדיר - לא עושים דבר כדי להשלים חומרי חקירה, חודשים ספורים לפני ששלב ההוכחות יתחיל ● דלתה של התביעה תמיד פתוחה לנתניהו לפתוח במו"מ על הסדר טיעון ● אולם עסקה שמשמעותה ביטול כתב האישום נגד נתניהו, היא מדע בדיוני ● פרשנות

עוד 986 מילים ו-1 תגובות

ההיגיון שנכון ללבנון נכון גם לסוריה - ישראל תגיב

ההתקפה של חוליית המחבלים בגולן הבוקר אינה יוזמה מקומית של ארגון קטן ● הכנת מטענים, תנועה בציר מוסתר וגיבוש חוליה, אלה פעולות שמצריכות ידע והכוונה ● ישראל פעלה על בסיס מודיעין מדויק, הרגה את חוליית המחבלים, ושידרה מסר שמבחינתה החשבון יכול להיסגר כאן ועכשיו - מול חיזבאללה, לא מול סוריה ● פרשנות

עוד 646 מילים

המתנה של מתניהו לנתניהו

אין מיגון תקני ל-2.6 מיליון ישראלים, תכנון רשלני הכפיל את עלויות ההקמה של מעון רה"מ ושל בניינים עבור המוסד, וחומרים בארכיונים של המדינה לא מוגנים - לפי דוח מבקר המדינה ● אבל גם כשהמילה "ליקויים" כבר מוזכרת, מיד אחריה מופיעים ציונים לשבח ● הדוח גם נמנע ממסקנות אישיות, כך שבעלי תפקידים בגופים המבוקרים יכולים לישון בשקט בכל הנוגע לנשיאה באחריות ● "בהכירי את אנשי הביקורת, אם זה היה תלוי בהם, השבחים האלה לא היו נכנסים"

עוד 2,004 מילים

ועדה של משרד הבריאות המליצה לפני שנה להוסיף מיטות אשפוז ותקנים, אך המלצות הוועדה לא קוימו - גם הרבה אחרי פרוץ המגפה ● יו"ר איגוד הרופאים הפנימיים: "לא בונים מקומות אשפוז, וכמעט לא הוסיפו תקנים, למרות שיש רופאים ואנשי צוות מובטלים" ● "הייתה לממשלה שנה והיא לא זזה, ועכשיו אין זמן עד החורף. יהיה רע מאוד" ● מנכ"ל רמב"ם: "ללא פעולה מידית, מטופלים יוצאו מבתי החולים"

עוד 1,622 מילים

לפני כמה חודשים, עזב קונסטנטין צ'סטה את דירתו באילת, נדד בין ספות של חברים - עד שהתנחל בשבוע שעבר בגן העצמאות בירושלים ● צ'סטה, המוכר לאנשי המחאה ולאלפי עוקביו בפייסבוק כקוסטה בלאק, מכין את עצמו לחודשים ארוכים של מאבק ● בראיון לזמן ישראל הוא פורש את משנתו החברתית, משיב למבקרי המחאה ומצהיר: "אם אנרכיסט זה מי שרוצה לעבוד ולחיות בכבוד, אז אני אנרכיסט ולא מתנצל על זה"

עוד 2,542 מילים ו-1 תגובות

שינוי מדיניות במשרד הבריאות: כל מי שיבוא במגע עם חולה מאומת יעבור בדיקת קורונה

קבינט הקורונה דן בהטלת מגבלות, אך נמנע מלהכריע ויקיים דיון נוסף ביום רביעי ● פרויקטור הקורונה גמזו התיר את כניסתם לארץ של אלפי תלמידי ישיבה וסטודנטים ● עורך הדין בעז בן צור מצטרף לצוות ההגנה של נתניהו ● נדחתה בקשת יושב ראש הכנסת לוין לצמצם את האבטחה סביבו

עוד 36 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה