משפט נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (איור: Biana Zakutnik)

החלטת השופטים לדחות את שלב ההוכחות במשפט נתניהו - פוליטית ופסולה מיסודה

נתניהו יכול לרשום לעצמו ניצחון ראשון בקרב בינו לבין שופטיו בבית המשפט המחוזי בירושלים ● להחלטה שניתנה אמש, להתחיל את שלב ההוכחות שבועיים אחרי הבחירות, אין כל הצדקה עניינית והיא מעידה על רצון השופטים שלא לעצבן את ראש הממשלה ● גם בשאלת הראיות, השופטים השאירו לסנגורי נתניהו פתח לדיון בהמשך הדרך בבקשות פרטניות לפסול ראיה כזו או אחרת ● פרשנות

הקרב המשמעותי הראשון בין שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים לבין הנאשם מס' 1 במשפט "מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו ואחרים" הסתיים בתבוסה מוחצת של השופטים.

החלטתם, שניתנה אמש (שני) לאחר שעת מהדורות החדשות, להתחיל את שלב ההוכחות במשפטו של נתניהו ב-5 באפריל, כלומר כשבועיים אחרי הבחירות, היא החלטה פוליטית פסולה מיסודה, שאין לה כל הצדקה עניינית, וכל כולה מלמדת על רצונם של השופטים שלא לעצבן את הנאשם, המכהן כראש הממשלה.

כתב האישום נגד נתניהו הוגש בחודש ינואר 2020. המשפט עצמו היה אמור להיפתח במרץ 2020, אך בשל הסגר הראשון נדחה בחודשיים, לחודש מאי. וכך הלכו החודשים וחלפו, תוך שסנגוריו של נתניהו עושים כל שביכולתם להאריך את שלב הטענות המקדמיות. הם קיבלו כבר מזמן את כל חומרי החקירה, ולא הייתה שום מניעה להודיע כי שלב ההוכחות ייפתח בשבוע הבא.

וכך הלכו החודשים וחלפו, תוך שסנגוריו של נתניהו עושים כל שביכולתם להאריך את שלב הטענות המקדמיות. הם קיבלו כבר מזמן את כל חומרי החקירה, ולא הייתה שום מניעה להודיע כי שלב ההוכחות ייפתח בשבוע הבא

השופטים הרחומים – רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם – אולי חשבו שבעצם ההחלטה לדחות את תחילת ההוכחות עד אחרי הבחירות, הם נמנעים מהשפעה של המשפט על הזירה הפוליטית הגועשת. אך טעות בידם. ממילא כל החלטה שהיו מקבלים בעניין הייתה גוררת עמה השלכות מרחיקות לכת על המתרחש מחוץ לאולם המשפט.

שופטי נתניהו – עודד שחם (מימין), רבקה פרידמן פלדמן ומשה בר-עם, בבית המשפט המחוזי ירושלים, ב-24 במאי 2020 (צילום: Amit Shabi/POOL)
שופטי נתניהו – עודד שחם (מימין), רבקה פרידמן פלדמן ומשה בר-עם, בבית המשפט המחוזי ירושלים, ב-24 במאי 2020 (צילום: Amit Shabi/POOL)

לא רק החלטה להתחיל בהוכחות מיד, אלא גם החלטה להימנע מכך – היא החלטה בעלת משמעויות פוליטיות. במצב של "אוי לי מיוצרי ואוי לי מיצרי" – כבר עדיף לקבל את ההחלטה הנקייה, העניינית, והמתבקשת בהליך רגיל. לא זה מה שהחליטו.

על פי ההחלטה, הליך ההוכחות יתקיים בקצב אינטנסיבי, שלושה דיוני הוכחות בשבוע, בימים שני, שלישי ורביעי, משעה 09:00 בבוקר ועד 15:30 אחר הצהריים. יש להניח שעד מועד תחילת ההוכחות, עוד ינסו הסנגורים להיאבק במתווה המתוכנן, באמצעות הגשת עתירה לבג"ץ (לא ניתן לערער על החלטות הביניים של השופטים בהליך פלילי).

בשנת 2009, לאחר שנשיא המדינה לשעבר משה קצב הועמד לדין באשמת אונס, ביקשו סנגוריו לרווח את דיוני ההוכחות שנקבעו בעניינו. השופטים סירבו, הסנגורים – אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואבי לביא – התפטרו מייצוגו של קצב, השופטים סירבו לקבל את ההתפטרות והעניין כולו הגיע לבית המשפט העליון, שדווקא הצדיק את מתכונת השמיעה המזורזת.

מעניין, לאותו הליך התייצב ועד מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין וביקש להצטרף – ומי שייצג אותו אז היה עו"ד בעז בן צור, כיום סנגורו הראשי של נתניהו.

נתניהו הורה לסנגוריו לעשות כל מה שרק ניתן על מנת להימנע מלהתחיל בהוכחות לפני הבחירות, והוא יודע היטב למה. שלב ההוכחות יהיה ספקטקל בלתי נגמר של עדים, שעתידים למסור גרסאות המפלילות את נתניהו, כל יום, כל היום.

בנימין נתניהו ועורכי דינו עמית חדד ובעז בן צור בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)
בנימין נתניהו ועורכי דינו עמית חדד ובעז בן צור בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)

דיוני ההוכחות אמנם לא ישודרו בשידור חי, אך הציוצים והדיווחים מהאולם וממסדרונות בית המשפט יתפסו את תשומת הלב התקשורתית לאורך שבועות וחודשים. הדרמות המשפטיות, יש יאמרו הקרקס המשפטי, יגיעו לכל בית בישראל. אין סרט אחר.

יותר מזה, עצם ניהול המשפט האינטנסיבי – בין אם נתניהו יבחר לשבת באולם שעות ארוכות מדי יום "כדי להביט לשופטים בעיניים" או להקשות על הפרוצדורה עם סידורי הביטחון המוגזמים; ובין אם הוא יבקש פטור מהתייצבות ויניח למשפט להתקדם ביעילות בהיעדרו – ימחיש לכלל הציבור את מה שנתניהו עובד מאוד קשה לטשטש: שזה בלתי אפשרי להיות ראש ממשלה ונאשם בפלילים באותו זמן.

גם כי אין מספיק שעות ביממה, גם כי ניגודי העניינים בהחלטות השלטוניות מגיעים בקצב של פעמיים בדקה, וגם כי המדינה כולה נסחפת בטרלול שבין קריית הממשלה לבית המשפט המחוזי.

המחזה הזה, ההמחשה הזו לסיטואציה הבלתי אפשרית שנתניהו גרר את המדינה כולה אליה, נחסך מאיתנו בטרם הבחירות אבל יכה בכולנו בעוצמה מיד לאחריהן, ביום הראשון שלאחר החזרה מחופשת פסח.

בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)
בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)

יום למחרת פתיחת ההוכחות, אגב, יום שלישי 6 באפריל, יהיה יום מעניין: בבוקר יתחיל דיון ההוכחות השני במחוזי בירושלים, עד השעה 15:30, וחצי שעה לאחר מכן תתכנס הכנסת ה-24 לישיבת הפתיחה שלה.

תיקון פגמים ראייתיים תוך כדי תנועה

במקביל להחלטתם על מועד פתיחת המשפט, דחו אמש שופטי המחוזי את בקשתו של הנאשם נתניהו לבטל את כתב האישום נגדו, בטענה שהחקירות נגדו נפתחו שלא כדין, ללא אישור מסודר של היועץ המשפטי לממשלה.

הבקשה אמנם נדחתה, אך היועץ ספג ביקורת מהשופטים שקבעו כי "ראוי היה כי היועץ, כרשות מינהלית, ייתן את הסכמתו לפתיחת החקירות, לרבות בדיקות מקדימות, בעניינו של הנאשם, על דרך של מתן אישור בכתב. משלא נעשה כן יש להצר על כך ולקוות כי מקרים דומים לאלה לא יישנו".

"ראוי היה כי היועץ, כרשות מינהלית, ייתן את הסכמתו לפתיחת החקירות, לרבות בדיקות מקדימות, בעניינו של הנאשם, על דרך של מתן אישור בכתב. משלא נעשה כן יש להצר על כך ולקוות כי מקרים דומים לאלה לא יישנו"

ועם זאת, כתב האישום לא בוטל מאחר שהפגם המדובר "איננו יורד לשורשו של עניין". במילים אחרות – במאזן השיקולים בין התועלת והנזק, יוצא כי צעד של ביטול המשפט כולו איננו פרופורציונלי לעוצמת הפגם של אי-מתן החלטה מנומקת ומסודרת לפתוח בחקירה. אחרי הכול, זה לא שהחקירות או הבדיקות נעשו ללא ידיעתו של היועץ. בסופו של דבר, זו הערה בענייני סדר וניקיון.

התובעות מטעם המדינה במשפט נתניהו, בית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)
התובעות מטעם המדינה במשפט נתניהו, בית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)

השופטים החליטו לדחות את הבקשה הכוללנית לביטול כתב האישום, אך הותירו פתח לדיון בהמשך הדרך בבקשות פרטניות לפסילת ראיות כאלה ואחרות שהושגו בשלב מוקדם של החקירה, בטרם ניתן – כך לפי טענת סנגוריו של נתניהו – אישור פרטני של היועץ המשפטי לחקור.

"אין הצדקה להידרש בעת הזו לפגמים הנטענים בקשר לפעולות החקירה", כתבו השופטים בהחלטתם אמש, "חשיבות הראיות, הפסולות לכאורה, אינה יכולה להתברר אלא בכור ההיתוך של ההליך הפלילי, שרק אז ניתן יהיה לקבוע את משקלן, כל אחת בפני עצמה ובמארג הראיות הכולל, לצורך בחינת אשמתו של הנאשם במידת ההוכחה הדרושה במשפט הפלילי ומעבר לספק סביר".

פירוש הדבר שהשופטים סוללים למעשה את הדרך לקרב חפירות מתיש, לאורך פרשת התביעה כולה, ביחס לכל ראיה וראיה בנפרד, כל עדות ועדות בנפרד, שלגביה יטענו הסנגורים כי היא אינה קבילה מאחר שהושגה בשלב המוקדם של החקירה.

כך עולה גם ביחס לבקשת הסנגורים לפסול ראיות ספציפיות שנאספו לטענת הסנגורים שלא כדין, ובפרט ראיות הנוגעות לעד התביעה הראשון – והמרכזי בתיק 4000 – אילן ישועה. גם כאן, קבעו השופטים, עדיין מוקדם לדון בקבילות כל ראיה, ו"טענות הצדדים שמורות להם".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט מודיע על החלטתו להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. 21 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
היועמ"ש אביחי מנדלבליט מודיע על החלטתו להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. 21 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

אם בית המשפט יאפשר התנהלות שכזו, הדבר עלול לכרסם בכל ספקטרום הראיות כולו, שכן הסנגורים יוכלו לטעון שראיות "מאוחרות" הושגו על יסוד ראיות "מוקדמות" שהינן נגועות, ולכן יש לפסול את כולן.

בדיני הראיות בישראל לא התקבלה אמנם דוקטרינת "פרי העץ המורעל" הפוסלת אוטומטית כל ראיה שהושגה בדרכים לא כשרות, אך מנגד גם לא נטרקה הדלת בפני אפשרות לפסילה פרטנית של ראיות, על יסוד איזון בין התועלת והחסרונות בתיק הספציפי ולגבי האינטרס הציבורי הכללי.

מצד שני, אפשר להסתכל על המתווה ששירטטו השופטים גם אחרת: הם הודיעו כי בכוונתם לאפשר לתביעה להגיש את מלוא הראיות, גם אלה שהסנגורים טוענים שהושגו שלא כדין. הטענות בדבר קבילות הראיות עשויות להישמע, במקשה אחת, רק בתום שלב ההוכחות.

בשלב ההוא, זה כבר יהיה פחות קריטי אם תיפסל ראיה בודדת כזו או אחרת, שכן יש להניח שמארג הראיות הכולל כבר יצביע על אשמתם של הנאשמים, וילמד האם האישומים הוכחו מעבר לספק סביר, בלא תלות בראיה בודדת קונקרטית.

דיון בבית המשפט המחוזי בירושלים במשפט נתניהו ב-6 בדצמבר 2020. מימין התובעת ליאת בן-ארי, במרכז סנגוריו של בנימין נתניהו – עורכי הדין עמית חדד ובעז בן צור (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
דיון בבית המשפט המחוזי בירושלים במשפט נתניהו ב-6 בדצמבר 2020. מימין התובעת ליאת בן-ארי, במרכז סנגוריו של בנימין נתניהו – עורכי הדין עמית חדד ובעז בן צור (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בקיצור, יכול להיות שהשופטים בעצם נתנו לתביעה אפשרות לתקן פגמים ראייתיים תוך כדי תנועה.

הנה הימור: שום ראיה לא תיפסל בסופו של עניין, בשל הנימוק שהראיה הושגה בחקירה או בבדיקה מקדימה שנעשתה ללא אישורו של היועץ. היועץ הרי עקב באופן פרטני, כמו ראש צוות חקירה ולא כמו היועץ המשפטי לממשלה, אחרי מהלכי החקירה בתיקי האלפים. אין שום פעולה שנעשתה ללא ידיעתו וללא אישורו מראש.

כל מאמצי הסנגורים בעניין הזה – ויהיו רבים כאלה במהלך המשפט – יהיו לשווא. אלא אם כן הסנגורים מגדירים הצלחה כגרימת עיכוב משמעותי בניהול המשפט. וזה, בסופו של דבר, כל הסיפור כולו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
תגובתי שחוק יסוד כשמו כן הוא ויש לנהוג על פי החוק ככתבו אין סמכות לשופטים לעבור על חוק זה זה לא בסמכותם רק הכנסת בסמכותה לשנות חוק יסוד אם השופטים פעלו לא לפי החוק אין תוקף לפסיקתם
"נתניהו יכול לרשום לעצמו ניצחון ראשון בקרב בינו לבין שופטיו בבית המשפט המחוזי בירושלים" - ניסוח אומלל ושגוי. הקרב אינו בין נתניהו לשופטיו, שהרי לו היה כך הם לא היו נותנים לו מתנה פוליטי... המשך קריאה

"נתניהו יכול לרשום לעצמו ניצחון ראשון בקרב בינו לבין שופטיו בבית המשפט המחוזי בירושלים" – ניסוח אומלל ושגוי. הקרב אינו בין נתניהו לשופטיו, שהרי לו היה כך הם לא היו נותנים לו מתנה פוליטית שכזו. הקרב הוא בינו לבין טוהר המידות, בינו לבין העם, בינו לבין ערכי הדמוקרטיה.

עוד 1,178 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות

גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: מצפה לראות אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב ● מהיום זרים יכולים להכנס לישראל רק באמצעות בקשה לוועדת היתרים

עוד 10 עדכונים

למקרה שפיספסת

אין רשימה מושלמת

אין לי זכות לבטל במחי יד את אפליית הלהט"בים בשם מאבק לביטול אפליית האזרחים הערבים וסיום השליטה הצבאית בגדה.

מי אני בכלל שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו מהן חשובה יותר. מי אני בכלל שאוכל לבטל או למזער או להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי?

קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים שלי: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה.

מי אני שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו חשובה יותר. מי אני שאוכל לבטל, למזער, להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי? קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה

קל להיות יהודי שאומר לערבי: עזוב אותך. האפליה שלכם זה בקטנה.

לגיטימי להצביע לרשימה המשותפת תוך גינוי לדבריו המרתיחים של טיבי על להט"ב. בשום אופן אין לעשות לו הנחות כי הוא מייצג אזרחים שאפלייתם בשל הלאום שלהם עמוקה ומבנית, או מפני שהוא קורץ אלקטורלית לקהל מוסלמי-שמרני.

לגיטימי להצביע מרצ או עבודה תוך דרישה מהן להתנער מכל קשר למוסדות שמבנים ומנציחים אפליה של אזרחים ערבים (דירקטוריון קק"ל שנוח וחמים לשבת בו).

וחובה להזכיר כל הזמן: המאבק למען זכויות אדם ואזרח הוא מאבק שמושתת על עקרונות אוניברסליים.

לכן מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה – הם מאבקים משולבים. מאבקים שמושתתים על התנגדות להפרת זכויות אדם ועל דרישה לשוויון ללא הבדל לאום, דת, מוצא, מין, או נטייה מינית. כן, גם אם מישהו נורא רוצה לקרוץ לקהל השמרני-מוסלמי שלו.

המאבקים האלה משולבים במכלול מאבקים נוספים ובראשם המאבק לשוויון זכויות לנשים וכן המאבק לפירוק מודל הקצאת קרקעות המעוות והמקומם במדינת ישראל (נושא בוער, אקוטי, עצום השפעה, עצום ממדים ומושתק כפי שלמדנו מחברנו David Ben Shabat). זאת לצד המאבק הקריטי להבטחת קיום בכבוד לכל ישראלי. וכמובן המאבק הקיומי להגנה על זכויות הילדים.

תשאלו את חברת הכנסת עאידא תומא-סלימאן. היא יכולה לספר לכם כמה דברים על השילוב בין מכלול המאבקים הללו. ואם תפגשו ברחוב את ד"ר דב חנין, תוכלו גם לשמוע מפיו מספר משפטים בנדון מהתקופה שבה כיהן בכנסת.

מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה

הדברים המבאסים, המקוממים והמרתיחים של טיבי מזכירים לנו:

אין רשימה מושלמת. אין. יש הרע במיעוטו או הטוב במינימליותו. אני חושב שחובה להצביע למפלגה מהמתחם הליברל-דמוקרטי והסוציאל-דמוקרטי.

אבל כזו שמקשיבה ברצינות גם לתחושות ולמחשבות של בוחרים ימנים, מסורתיים, דתיים וחרדים. מפלגה שחושבת ברצינות על חיים ביחד במרחב דמוקרטי שיש בו חילוקי דעות מהותיים וקיומיים. אבל הכל במסכרת קיום אנושי, דמוקרטי וכלכלי מכובד לכל אחד ואחת מאיתנו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 398 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-1 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה