אירופה כמשל לממשל

אנגלה מרקל (צילום: Geert Vanden Wijngaert) AP)
Geert Vanden Wijngaert) AP
אנגלה מרקל

החברה הישראלית הגיעה לבחירות הללו רצוצה ושסועה. כל סבב קודם גזל ממנה עוד ממשאבי החסד והסולידריות. המבחן הראשון והמרכזי של המנהיגות הבאה, כל מנהיגות שתקום ובכל הרכב, חייב להיות כרוך ביכולתה לייצר מאלו ולכנס כמה שיותר חלקי עם ופלגי הנהגה. רק אם אף צד לא יצא ממש מרוצה, הציבור בכללותו יצא נשכר. לנבחרי הציבור בישראל כדאי להפנות מבט לשכן האירופי על מנת לבחון ואולי אף לאמץ כמה מהמוצלחות בפרקטיקות הממשל ביבשת, מודל לחיקוי עבורנו כאן.

המבחן הראשון והמרכזי של המנהיגות הבאה, כל מנהיגות שתקום ובכל הרכב, חייב להיות כרוך ביכולתה לכנס כמה שיותר חלקי עם ופלגי הנהגה. רק אם אף צד לא יצא ממש מרוצה, הציבור בכללותו יצא נשכר

ראשית כל, חילופי הגברי והסגנון המנהיגותי. מכיוון שהבחירות בישראל הן לא פחות ממאבק על זהות המדינה וכבר מזמן משמשות להסית ציבורים אלו באלו ולהתסיס אמוציות מסוכנות ואלימות, חובה על המנהיגות החדשה לבצע פניית פרסה בתופסה את מושכות ההנהגה. מודל נהדר לחיקוי יכול להוות הניסיון המוצלח ויוצא הדופן של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, אשר תפרוש מתפקידה בעוד מספר חודשים לאחר שבע עשרה שנים בתפקיד. בסגנונה היבשושי משהו, היא הצליחה להנהיג את גרמניה להישגים אדירים כמנהיגת הגוש האירופי ומאחת השסעים ביבשת.

ניסינו לתמצת את העיקר מלקחי כהונתה:

  • הקפדה על יושרה וכבוד הדדי (מעולם כקנצלרית לא נרשמה נגדה ולו עבירה אחת)
  • הימנעות מתלות בקבוצת אינטרס אחת
  • חתירה לפשרנות תוך תביעה מכל שותפיה לשלטון להיות נכונים לפשרות
  • צניעות וענווה (היא עדיין מתגוררת באותה הדירה הצנועה שרכשה לפני כהונתה, ומעולם לא התפתתה לאופנה או צברה נכסים)
  • ואולי החשוב מכל – אומץ לב ונכונות להוביל מדיניות לא פופולרית, גם במחיר הכיסא. כן, כן, בישראל כמו בגרמניה, רק מנהיג שנכון לוותר על השלטון, ראוי להאריך ימים בכהונתו.

גם בנושא שיטת הממשל יש לישראל מה ללמוד מאירופה. למשל, דיאלוג לא אלים בזירה הפוליטית, כמו זה שמנסה להנחיל הפרלמנט האירופי בבריסל. מחנאות מחלישה כל גוף, חרחורי הריב והשיסוע מחלישים את ישראל מבפנים, ומסכנים את המרקם העדין של אוכלוסייתה.

יש לישראל מה ללמוד מאירופה בנושא שיטת הממשל. למשל, דיאלוג לא אלים בזירה הפוליטית, כמו זה שמנסה להנחיל הפרלמנט האירופי בבריסל. חרחורי הריב והשיסוע מחלישים את ישראל מבפנים, ומסכנים את המרקם העדין של אוכלוסייתה

הנשיא ריבלין חילק את ישראל לארבעה שבטים – למצער, בעת כהונתו התרחבו הפערים והניתוק בניהם. ניצול חולשה זו של ישראל והעצמתה מאיימים על עתידה ובטחונה יותר מכל גורם חיצוני אחר. עתידה ובטחונה של מדינת ישראל טמונים באחדותה, בגילוי סולידריות וערבות הדדית.

מודל נוסף אותו כדאי לבחון, וישנם כמה פוליטיקאים בישראל שכבר צידדו בו פומבית גם אם טרם אומץ, הינו קציבת כהונתם של נבחרי ציבור. בצרפת, למשל, מוגבלת כהונת הנשיא לשתי קדנציות רצופות. אולי גם לראשי המדינה בישראל כדאי להבין שאם לא עשו את שהתחייבו עליו במהלך שמונה שנים תמימות, כנראה שכבר לא יעשו זאת לעולם. כדאי לוותר ולאפשר למישהו אחר להוביל.

פרקטיקה נוספת אותה נכון לאמץ ואשר נהוגה בכמה מדינות באירופה היא מינוי שרים מקצועיים ובלתי תלויים. כפופים למי שעומד בצמרת ונבחר ע"י הציבור, אך כאלו שאינם פוליטיקאים למחייתם, אינם משויכים למפלגה כזו או אחרת ובעלי חופש להחליט בהתאם לשיקולים ענייניים ולא זרים.

מינוי שרים מומחים היא פרקטיקה מקובלת באירופה ונוסתה בהצלחה, בין השאר ביוון ובאיטליה, שם לא פחות מעשרה שרים בממשלה המכהנת הם מה שנקרא באירופה, טכנוקרטים. שוו בנפשכם כמה שקט תעשייתי יספקו שרים מקצועיים בתחומי תחבורה, בריאות, חקלאות, כלכלה וסביבה, וכיצד יסייעו להשיב את אמון הציבור במערכת.

היציאה לחירות בחג הפסח תתאפשר אם תינתן לעם תקווה אמיתית על ידי מנהיגיו. לא להסכם שלום מדומיין או לעוד פיתוח טכנולוגי צבאי, כי אם לחברה הוגנת יותר ואלימה פחות.

מינוי שרים מומחים היא פרקטיקה מקובלת באירופה ונוסתה בהצלחה, בין השאר ביוון ובאיטליה, שם לא פחות מעשרה שרים בממשלה המכהנת הם מה שנקרא באירופה, טכנוקרטים. שוו בנפשכם כמה שקט תעשייתי יספקו שרים מקצועיים

חברה המונהגת בידי ממשלה סגפנית ביחס לקודמתה, מונחית על-ידי חתירה לשותפות ציבורית רחבה ופשרנות, לטובת הציבור ולא על חשבונו. ממשלה בה ישבו דתיים לצד חילונים, יהודים לצד ערבים, כל עוד כולם חתומים על אותה אמנה ציונית ומכבדים איש את רעהו.

רענן אליעז הוא יזם חברתי לחיזוק חוסנה של החברה בישראל, שותף בהקמת התנועה לחיזוק קשרי אירופה-ישראל, עמותת Europe-Israel Network, הקים וניהל את ELNET והפורום לדיאלוג אסטרטגי. 

און לוי הוא מומחה בבניית אסטרטגיה תקשורתית שיווקית ויישומה לגופים ציבוריים, חברות, עמותות וסטרטאפים. שותף בהקמת התנועה לחיזוק קשרי אירופה-ישראל, עמותת Europe-Israel Network.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 621 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 11 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו המציא את בורלא כתחליף לטראמפ

מנכ"ל פייזר לא המציא את החיסון נגד הקורונה ולא מכר לישראל חיסונים בשל היותו "יהודי חם" ● אך בשיווק גאוני להמונים, נתניהו הפך את בורלא לגיבור עולמי ואת קשריו עמו לכאלה שהצילו את העם היהודי ● בורלא הוא בסך הכל איש עסקים ממולח, אולם אחרי לכתו של טראמפ, נתניהו היה צריך דמות חדשה שתתחזק את התודעה הכוזבת שהוא שייך ל"ליגה אחרת" ● פרשנות

עוד 807 מילים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

המשטרה פתחה בחקירת האלימות שהופנתה כלפי חבר הכנסת עופר כסיף בהפגנה במזרח ירושלים ● נתניהו ייפגש עם פעילי ליכוד, חברי הכנסת של המפלגה לא הוזמנו לאירוע; ככל הנראה מבקש להדק את אחיזתו בשטח ● ליברמן על ניסיונות לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לבנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות" ● מיקי זוהר ישמש כיושב ראש הוועדה המסדרת

עוד 15 עדכונים

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

תגובות אחרונות

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה