מס דירה שלישית, הדרך היחידה להורדת מחירי הדיור

שכונת מגורים חדשה בבנייה ליד באר יעקב, מרץ 2020 (צילום: פלאש90)
פלאש90
שכונת מגורים חדשה בבנייה ליד באר יעקב, מרץ 2020

את פני ממשלת השינוי החדשה מקבל, בין היתר, משבר דיור חמור, שהחריף בשנים האחרונות ועלה שוב לכותרות בימים אלה. לפני שש שנים בערך עלה במוחי רעיון, לפיו הדרך הנכונה להתמודד עם בועת הנדל"ן היא על ידי צעדים אקטיביים מול מחוללי הבועה, משקיעי הנדל"ן הכבדים.

אמנם לא הייתי תמים וניחשתי שהדבר יעורר הדים, אבל את עוצמת ההתנגדות חוצת המגזרים והמפלגות לא שיערתי. להפתעתי, שר האוצר משה כחלון אימץ  את הרעיון לחוקק חוק למיסוי  דירות של משקיעי הנדל"ן מהדירה השלישית וצפונה בדיוק כפי שהצעתי.

אף שהחוק כפי שחוקק בכנסת היה מאד מתון באחוז המס ביחס לדרוש באמת, משה כחלון החליט ללכת על העניין בכל הכוח, מתוך הבנה שזה  יהיה צעד שובר שוויון וכי מרגע שיחוקק החוק לא תהיה בעיה לבצע בו התאמות לאחוז המס בהמשך.

אמנם לא הייתי תמים וניחשתי שהדבר יעורר הדים, אבל את עוצמת ההתנגדות חוצת המגזרים והמפלגות לא שיערתי. להפתעתי, שר האוצר דאז כחלון אימץ את הרעיון למיסוי דירות משקיעי הנדל"ן מדירה שלישית ואילך

באותה תקופה, משה כחלון חשב עדיין על עתידו הפוליטי והבין שזה המסלול שיבנה אותו להמשך. אם רק יוכל להראות ירידת מחירים משמעותית במחירי הנדל"ן עתידו הפוליטי מובטח.

את עוצמת ההתנגדות הוא לא צפה. הוא ואחרים נדהמו לראות איך מפלגת הפועלים, מפלגת העבודה, דווקא היא רצה לבג"ץ בטענה "מנהלית" לפסילת החוק. הוא גם לא הבין מדוע בג"ץ, שאינו ממהר לפסול חוקים של כנסת ישראל, החזיר את החוק לחקיקה מחודשת.

אבל באותם הימים הוא היה בטוח שזה מה שצריך לעשות, ולכן הכריז באופן ברור שהחוק יובא לחקיקה מחודשת. חודשיים עברו והתברר שגם הוא נכנע. החוק אופסן בארכיון. כחלון שם את יהבו על תכנית הדיור לזוגות הצעירים, שנתנה פתרון ביניים בלבד, וסיים בכך את דרכו הפוליטית.

הנה שר האוצר של מדינת ישראל דאז אומר בקולו מה צריך לעשות.

מעולם לא התקבלה החלטת ממשלה להורדת מחירי הנדל"ן

לאחר מחאת 2011 החל שיח רצוף של שרי האוצר והשיכון על מחירי הנדל"ן הנושא הפך להיות הנושא המרכזי בכלכלה הישראלית. השיח נגע בעיקר לבעיית ההיצע המתעתעת, שדינה להיחשב כחצי אמת שגרועה משקר. חצי אמת – מכיוון שזו לא השאלה הנכונה. השאלה היא היצע למי. האם למשתכנים חדשים או למשקיעי נדל"ן כבדים?

מאז, כיהנו בישראל ארבע ממשלות. כולן בראשות ראש הממשלה היוצא. ממשלות אלה קיבלו אלפי החלטות כלכליות ואחרות. רק החלטה אחת הן לא קיבלו. הן לא החליטו להוריד את מחירי הנדל"ן.

מאז, כיהנו בישראל ארבע ממשלות. כולן בראשות ראש הממשלה היוצא. ממשלות אלה קיבלו אלפי החלטות כלכליות ואחרות. רק החלטה אחת הן לא קיבלו. הן לא החליטו להוריד את מחירי הנדל"ן

הזכות לקורת גג היא זכות יסוד

בן אדם ומשפחה ללא קורת גג לא יכולים לחיות בעולם המודרני. אין מצב שאוסף אזרחים שהקימו לעצמם מדינה יתעלמו מזכות יסוד זו, רק כדי לקדש זכות קטנה אחרת שתומכת בהתעשרות מעטים על חשבון הרבים.

הגידול העצום בכמות המשקיעים יצר בעיה אקוטית לאזרחי המדינה ולחברה במדינה. הפתרון חייב לעבור דרכם. אין אפשרות אחרת. אפילו שר האוצר המשמעותי הקודם משה כחלון הבין לרגע את העניין כאשר פנה אליהם בקריאה נרגשת: "אין שום סיבה לקנות 4 דירות ולגזול אותן מהזוגות הצעירים".

הוא אמר זאת כשנכנס לתפקידו, אמר ולא ביצע שום פעולה מעשית לגיבוי אותה אמירה. כמות משקיעי הנדל"ן הכבדים עלתה מאד בתקופת ניפוח בועת הנדל"ן. הנתונים פורסמו לאחרונה שוב והם מעידים על לב הבעיה. הביקוש הספקולטיבי שלא מאפשר למחירי הנדל"ן לרדת.

מנתוני רשות המסים עולה כי מספר בעלי הדירות המרובות נמצא בעלייה מתמדת וזינק ב-50% מאז 2015. מעל 3800 ישראלים מחזיקים בבעלות על 6 דירות ומעלה. ל-511 מהם יש מעל 10 דירות.

מנתוני רשות המסים עולה כי מספר בעלי הדירות המרובות נמצא בעלייה מתמדת וזינק ב-50% מאז 2015. מעל 3800 ישראלים מחזיקים בבעלות על 6 דירות ומעלה. ל-511 מהם יש מעל 10 דירות

לאחר צמצום תכנית הדיור לזוגות הצעירים "מחיר למשתכן", נוסף הביקוש של אלה על הביקוש של משקיעי הנדל"ן, ומחירי הדיור החלו לעלות שוב. זו עובדה שאין להכחישה.

העיר הריקה

לפני שנתיים פרסם מרכז המידע והמחקר של  כנסת ישראל את המסמך הזה. כותרתו "דירות רפאים". לפי מסמך זה היו בשנת 2019 163,000 דירות ריקות, מהן 73,000 הן דירות רפאים. עיר בגודל בינוני ריקה מאדם. מי שמבין את המספר הזה מבין שאין שום בסיס לטענת ההיצע. אין בעיית היצע בשוק הדיור. יש אפילו עודף מטורף. כל שדרוש הוא רצון לתעל את העודף הזה לשוק.

כדי להתמודד עם בעיה  צריכים להבין את מקורה. לאחר שמבינים את מקורה צריכים לקבל החלטה האם רוצים להתמודד מולה ולתקן את הדרוש תיקון. נכון לימים אלה וגם לעבר, התשובה לשתי שאלות אלה היא שלילית.

אין רצון להבין ואין רצון לתקן ולשנות את מסלול בועת הנדל"ן. הרצון היחיד הקיים הוא הרצון להתנהל עם הבועה, לנסות לשלוט על יכולת ההחזר והקניה של רוכשי החובות הענקיים, ולגלגל את הבעיה עוד כמה שנים קדימה.

לפני שבוע קמה בישראל ממשלה חדשה. ממשלת שינוי הם קראו לה. שינוי אכן נדרש כאן. שינוי מהיסוד, שינוי ברצון לתקן. האם השינוי יביא למעשים? האם יבינו מקימי הממשלה את הצורך המידי לתקן את שוק הנדל"ן? ימים יגידו.

אזרח ישראל . נשוי , שני ילדים ושני נכדים. ליוויתי את התפתחות בועת הנדל"ן הישראלית מראשיתה בשנת 2010 ועד ימינו. הייתי אחד מכותבי האתר שנסגר "בועת נדל"ן בישראל". חלק ממאמרי פורסמו לאורך השנים באתר הכלכלה אמיתית. בשנים האחרונות הבנתי שהמערכת הכלכלית שלטונית עושה הכל כדי למנוע את ירידת מחירי הדיור ולכן הורדתי פרופיל בתחום זה אבל האמת תמיד תהיה שם על קירות האתרים ולצערנו היא לא תשתנה. להבנתי, לאחר שהוחלפה הממשלה וכוחות רעננים נכנסו לעמדות הביצוע יש הכרח להציף את הנושא הזה שנית ביחד עם עוד נושאים שנחוצה בהם פעולת שינוי מהירה ודחופה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 759 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 26 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בן גביר הוצא בכוח אחרי שכינה את טיבי "מחבל"

האופוזיציה סרבה להתקזז עם האוזר שאושפז בבית חולים ● העיתונאי רוני דניאל הלך לעולמו בגיל 73 ● ניצן הורביץ: "בלי פתרון למערכת הבריאות לא נעביר תקציב" ● דיווח: בכחול לבן שוקלים לנצל את החוק הנורווגי עבור גנץ או שוסטר ● הרצוג: "אם כל מי שיכול יתחסן – בתי הספר יישארו פתוחים" ● מהלילה – אסורה כניסת מלווים לטרמינל הנוסעים בנתב"ג ● שר האוצר: קצבת השלמת הכנסה לגימלאים תעלה ל־70% משכר המינימום

עוד 68 עדכונים

הפיכה בתוניסיה? התנועה האסלאמית על הכוונת

הנשיא ניצל ביום שבת את סמכותו על מנת להדיח את הממשלה והפרלמנט. האם הציל את המדינה מקריסה נוסח לבנון או שזו למעשה הפיכה? תלוי את מי שואלים. האם התנועה האסלאמית אשמה במצב?

נשיא תוניסיה קייס סועייד הודיע בשבת ה-25 ביולי, יום השנה ה-64 להכרזת תוניסיה כרפובליקה עצמאית, על הפסקת פעילות הפרלמנט ל-30 יום ופיטורי רה"מ השאם אל-משישי.

נשיא תוניסיה קייס סועייד הודיע בשבת ה-25 ביולי, יום השנה ה-64 להכרזת תוניסיה כרפובליקה עצמאית, על הפסקת פעילות הפרלמנט ל-30 יום ופיטורי רה"מ השאם אל-משישי

הנשיא פעל בעקבות התגברות ההפגנות ברחבי המדינה נגד השלטון ונגד הפרלמנט וקריאות נגד התנועה האסלאמית.

תוניסיה היא דמוקרטיה צעירה שנולדה ב-2011 אחרי הדחת הדיקטטור זין אל-עאבדין בן עלי ששלט 23 שנה ברציפות. החוקה החדשה מ-2014 מעניקה לנשיא זכות לשתק את פעילות הפרלמנט ע"י הצבא במקרי חירום (סעיף 80).

יריביו העיקריים של הנשיא הם אנשי תנועת א-נהד'ה האסלאמית, מעין אחות של תנועת "האחים המוסלמים". הנשיא הדיח את יו"ר הפרלמנט התוניסאי ראשד אל-גנושי שהוא ממנהיגי תנועת א-נהד'ה. בעקבות זאת, התנועה הגדירה בדף הפייסבוק שלה את המעשה של סועייד כהפיכה צבאית בלתי חוקית שלא תעבור בשתיקה. אל-גנושי שניסה להגיע לפרלמנט נחסם ע"י הצבא. סועייד הכריז כי ר"מ ופרלמנט חדשים ייבחרו בקרוב.

צעדו של הנשיא עורר התפרצות של תקווה ושמחה. צעירים יצאו לרחובות וירו זיקוקים באוויר ומכוניות צפרו בכבישים.

בנוסף, הכריז הנשיא כי הוא מעביר זמנית את סמכות השלטון לנשיאות ומסיר את החסינות המשפטית של חברי הפרלמנט, מה שיחשוף אותם כעת להליכים פליליים. יש להניח כי המטרה העיקרית היא להעמיד לדין את חברי א-נהד'ה.

צעירים יצאו לרחובות בפרץ שמחה ותקווה, ירו זיקוקים באוויר ומכוניות צפרו בכבישים. הנשיא הודיע כי הוא מעביר זמנית את סמכות השלטון לנשיאות ומסיר את החסינות המשפטית של חברי הפרלמנט

המהומה הפוליטית בתוניסיה מגיעה בשיאם של מספר משברים, פוליטיים, כלכליים וחברתיים.

מהומות ינואר והבעיה האסלאמיסטית

כבר בתחילת השנה הנוכחית היו ניצנים של משבר עמוק בתוניסיה. ב-14 בינואר, יום השנה ל"אביב הערבי" של תוניסיה (מהפכת היסמין) נאלצה המשטרה להטיל עוצר ברחבי המדינה עם התפרצויות של מחאות קשות שקראו להפיל את המשטר ומחו נגד העוני, האבטלה והשחיתות השלטונית.

בדומה ללבנון, חלק מהמשבר נובע משיתוק פוליטי בשל יריבות בין שלושת קודקודי השלטון: הנשיא, רה"מ ויו"ר הפרלמנט. בתחילת השנה ניסו כמה סיעות בפרלמנט, בהנהגתה של עביר מוסא, מנהיגת "המפלגה החוקתית החופשית" החילונית, להדיח את אל-גנושי מנהיג מפלגת ה"נהד'ה" האסלאמית.

מתנגדי גנושי מאשימים אותו בנאמנות לארגון "האחים המוסלמים" מעל לנאמנותו ללאום התוניסאי. עביר מאשימה את גנושי והאסלאמיסטים בשחיתות ובבלימת כל רפורמה לקידום המדינה, וטוענת כי הנהד'ה היא למעשה ארגון טרור השואף להקים בתוניסיה מדינה אסלאמית.

גנושי העז בעבר להביע תמיכה ב"ממשלת ההסכמה" בטריפולי, הנתמכת ע"י טרוריסטים אסלאמיים. פרשנים רבים בעולם הערבי סבורים כי התנועה האסלאמית בתוניסיה עסוקה בשטיפת מוחם של צעירים כבר שנים רבות, במערכת החינוך ובמסגדים. כתוצאה מכך, בלטה בעשור החולף כמות המתנדבים (ובעיקר המתנדבות) לדאעש, עד לחיסול הארגון ב-2017.

פרשנים בעולם הערבי סבורים כי התנועה האסלאמית בתוניסיה עסוקה בשטיפת מוחם של צעירים במערכת החינוך ובמסגדים, ולכן בלטה בעשור החולף כמות המתנדבים (ובעיקר המתנדבות) לדאעש עד חיסולו

המצב בפרלמנט לא היה פתיר, מאחר שלממשלה אין את הרוב הדרוש לשלוט ללא הקמת קואליציה עם מפלגת הנהד'ה, המפלגה הגדולה בפרלמנט. הצעדים להדחת גנושי בפרלמנט לא זכו לרוב המיוחל ונכשלו.

ערוץ אל-ג'זירה, המשקף את העמדה של נסיכות קטר הפרו-אסלאמיסטית, היטיב להציג את העמדה של א-נהד'ה. התנועה האסלאמית בתוניסיה חשדה בנשיא סועייד כי הוא מתכנן צעד קיצוני מאז חודש אפריל, עת ביקורו המפתיע אצל הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי במצרים.

פעילי א-נהד'ה טענו כי השיחות שהתנהלו בקהיר בנושא הטרור צריכות היו להתנהל עם השכנה אלג'יריה ולא עם מצרים. מבחינתו של נשיא מצרים א-סיסי, הטרור אינו מצטמצם בארגונים כגון דאעש ואל-קאעדה, אלא בכל התנועה האסלאמית ובכלל זה האחים המוסלמים. החשש של א-נהד'ה היה שסועייד מאמץ גישה זו ועלול לראות בא-נהד'ה ארגון טרור.

תנועת א-נהד'ה הואשמה בחודשים האחרונים בניסיון סחיטת כספים באמצעות כוחה בפרלמנט, בזמן שהמדינה מצויה במשבר כלכלי עמוק. הדרישה של א-נהד'ה היתה שישולמו להם פיצויים על רדיפתם בתקופת שלטונו של בן עלי. העיתוי של הדרישה עורר זעם רב בפרלמנט.

במהומות של יום שבת התנפלו צעירים על משרדי א-נהד'ה וקראו קריאות נגדה ונגד מנהיגה. רבים רואים את א-נהד'ה כליבה של הבעיה והגורם המרכזי לשחיתות. מתנגדיה רואים בא-נהד'ה ארגון מסוכן השואף להשתלט על המדינה ודואג רק לאינטרסים של התנועה ולא למטרות הלאומיות של תוניסיה.

תנועת א-נהד'ה הואשמה לאחרונה בנסיון סחיטת כספים באמצעות כוחה בפרלמנט, כשהמדינה במשבר כלכלי עמוק. דרישת א-נהד'ה היתה שישולמו לה פיצויים על רדיפתה בתקופת שלטון בן עלי

משבר כלכלי-רפואי

הגל הנוכחי של המהומות, כאמור, הוא מחאה שניה אחרי ינואר. המצב הכלכלי רק החמיר מאז בעקבות הקורונה. התיירות משותקת והאבטלה רק גואה ומתקרבת ל-20%. הזעם של הציבור כלפי הממשלה והפרלמנט גבר לאחרונה בשל אי יכולתם להתמודד עם המשבר.

משבר הקורונה בתוניסיה כעת הוא החמור ביותר בעולם הערבי והביא עד כה למותם של כ-18 אלף איש במדינה של 12 מיליון (לשם השוואה, בישראל מתו 6,460 עם אוכלוסייה של כ-9 מיליון).

ההתארגנות למחאה בשבת לא הייתה מקרית, לאור כישלון הממשלה בכל התחומים, ובראשם הכלכלה והבריאות. בימים האחרונים הגיע המצב לממוצע של 150 עד 200 מתים ביום. המערכת הרפואית בתוניסיה במצב גרוע ואינה מצליחה להתמודד עם המצב.

צרפת אמנם נרתמה לסייע אך עדיין העזרה לא מספיקה להדביק את קצב הנדבקים, בעיקר מאז הופעתו של וריאנט הדלתא. קצב ההידבקות הולך להחמיר בשל ההתקהלויות שהיו לאחרונה בחג הקרבן. הממשלה נכשלה בקצב החיסונים (רק 8% מהאוכלוסייה) ובתמיכה במערכת הרפואית. שר הבריאות פוטר לפני שבוע בשל כישלונו.

האכזבה הגדולה

תוניסיה הייתה חלוצת המהפכות הערביות ששטפו את העולם הערבי ב-2011 והביאו להדחתם של דיקטטורים ברחבי המזרח התיכון. תוניסיה הייתה היחידה שהפכה לדמוקרטיה בעקבות המהפכות.

אולם ב-2012 הייתה זו דווקא תנועת א-נהד'ה שניצחה את הבחירות הראשונות. קיס סועייד אמנם נבחר לנשיא ב-2019, אך הפרלמנט נשלט ע"י התנועה האסלאמית. האכזבה בתוניסיה אינה רק מהתוצאות הפוליטיות אלא בעיקר מהפן הכלכלי, מאחר ולא חל כל שיפור בכלכלת תוניסיה מאז המהפכה.

תוניסיה הייתה חלוצת המהפכות הערביות ששטפו את העולם הערבי ב-2011 והביאו להדחתם של דיקטטורים ברחבי המזרח התיכון. תוניסיה הייתה היחידה שהפכה לדמוקרטיה בעקבות המהפכות

ייתכן כי צעדו של הנשיא סועייד מלמד כי תוניסיה, כמו מצרים, בדרך למלחמה נגד התנועה האסלאמית. אולם אין לפתח ציפיות כי מאבק זה יביא לשיפור ביחסי תוניסיה-ישראל. יחסי ישראל-תוניסיה לא ישובו בטווח הקרוב להיות כמו בתקופת תהליך אוסלו בשנות ה-90.

אחרי הסכמי הנורמליזציה בין האמירויות ובחרין לבין ישראל, הודיעה תוניסיה רשמית כי לא תצטרף לתהליך. הנשיא סועייד זכה לפופולריות רבה ועלה לשלטון בזכות מצעו הפרו-פלסטיני והעוין לישראל. למעשה, תוניסיה אינה זקוקה לחידוש היחסים עם ישראל על מנת לקבל סיוע חוץ. היא זקוקה כעת לסיוע דחוף ממדינות הנפט העשירות ומהאיחוד האירופאי ובראשו צרפת. כל אלה יעדיפו לסייע לתוניסיה אם התנועה האסלאמית תהיה מחוץ לחוק.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,015 מילים

בניגוד לתחזיות: העולם מתאושש, ישראל פחות

פוליטיקאים וכלכלנים הבטיחו שהמשק יתאושש במהירות ממשבר הקורונה, וכי המובטלים יחזרו לעבודה בזריזות ● אבל השוואה בינלאומית מגלה: הכלכלה הישראלית לא התאוששה והמובטלים לא חוזרים למעגל העבודה מהר יותר מאשר במדינות אחרות ● וגם על דמי אבטלה הוציאה הממשלה הרבה יותר

עוד 2,522 מילים

צריכת השקיות ברשתות המזון בישראל שוב בעלייה

מאז נכנס חוק השקיות לתוקף ב-2017, אז צנחה צריכת השקיות ב-78%, נרשמת עלייה עקבית בצריכה ברשתות המזון ● ב-2020 חלה עלייה של 9% לעומת 2019 ● בסך הכל, נרשמה עלייה של 34% בצריכת השקיות בתוך שלוש שנים ● במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי עדיין מדובר בהפחתה משמעותית לעומת התקופה שלפני החוק, וכבר מתכננים את הצעדים הבאים שיבלמו את מגמת העלייה

עוד 492 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

חשדות לשחיתות במכרז לבחירת מבקר פנים בפארק אריאל שרון

פרסום ראשון יו"ר ועדת הביקורת של פארק אריאל שרון קיימה קשר עם מועמד לתפקיד מבקר הפנים וביקשה מוועדת המכרזים לשנות את תנאי המכרז לטובתו ● כשהיועצת המשפטית התריעה נגד המהלך - היא הוצאה מהדיון ובהמשך פוטרה ● וכשהקשר הפסול התגלה – היו"ר טענה כי "אינה זוכרת את הפרטים" ● דוח רשות החברות מאשר את ממצאי תחקיר זמן ישראל ומדגים כיצד פועלת שחיתות שלטונית

עוד 1,501 מילים ו-1 תגובות

לא לסגירת גל"ץ - כן להפרטת גל"ץ

לפני כמה חודשים הודיע שר הביטחון בני גנץ על החלטתו לסגור את תחנת הרדיו גלי צה"ל. מיד קמה התנגדות למהלך. אבל נשאלת השאלה: האם בשביל צבא ההגנה לישראל צריך להחזיק תחנת רדיו?

יש הטוענים שאסור להפריט את תחנת גלי צה"ל כי אנחנו צריכים תחנת רדיו אובייקטיבית, לא עוד כלי של בעלי הון. אני מסכים עם הטענה הזו ולדעתי חייב להיות גוף כזה, אבל הוא כבר קיים. שמו בישראל "כאן". תאגיד השידור הציבורי עושה עבודה מעולה, בייחוד ברדיו, שם הוא עקף את גל"ץ מבחינת מאזינים. יש גוף עיתונאי ציבורי (שמחזיק בכמה וכמה תחנות רדיו) – הצבא לא צריך ליצור עוד אחד כזה, שרק עולה לנו עוד כסף מכספי המיסים.

יש הטוענים שאסור להפריט את תחנת גלי צה"ל כי אנחנו צריכים תחנת רדיו אובייקטיבית, לא עוד כלי של בעלי הון. אני מסכים עם הטענה ולדעתי חייב להיות גוף כזה, אבל הוא כבר קיים. שמו בישראל "כאן"

שנית, מדובר בבזבוז לא ייאמן של כספי משלם המיסים. תקציב התחנה הוא חלק מתקציב הביטחון, והוא, על פי ההערכות, עולה למשלם המיסים למעלה מ-40 מיליון שקלים. 40 מיליון השקלים האלו מגיעים מכיס משלם המיסים, שאחרי שנת קורונה חנוק מתמיד. מדובר בקורס לעיתונאים חינם אין כסף, על חשבון משלם המיסים. מגיעים אליו מתגייסים, ומקבלים קורס בעיתונאות על חשבון משלם המיסים. נכון, התחנה מרוויחה מתשדירי פרסומות, אולם לאחר הירידה בכמות ההאזנות הרווחים ירדו משמעותית, והעול על משלם המיסים עלה.

בנוסף, הטיעון הכי חשוב הוא שלא מדובר בתחנה אובייקטיבית. מדובר בתחנה פוליטית לחלוטין, שתורמת לאופי המילטריסטי של ישראל. עם שדרנים כמו ברדוגו ועם התערבות בלתי פוסקת של הדרג המדיני והצבאי, התחנה מלאה באינטרסים זרים.

בניגוד לתאגיד, שמקבל עצמאות יחסית, גל"ץ מלאה באינטרסים. בין אם זה מהגנרלים ששואפים להיות פוליטיקאים, ובין אם זה הדרג המדיני שמנסה לבחוש לטובתו. כבר סופר ארוכות על פוליטיקאים או גנרלים שרוצים להפוך לפוליטיקאים ובוחשים בתחנה לטובתם.

אז למה להפריט את התחנה?

ועכשיו נשארת הדילמה הבאה: האם לסגור את התחנה או להפריט אותה? התשובה, לדעתי, פשוטה מאוד. התחנה פופולרית יחסית, גם אם פחות בזמן האחרון. הפרטה שלה תכניס מיליונים למדינה. אחרי שנת קורונה, כשהאזרחים חנוקים והגירעון ענק, צריך לקצץ כמה שיותר בהוצאות ולהגדיל כמה שיותר את ההכנסות. הפרטה תעשה את שני הדברים האלה – תחסוך את התקציב השנתי של התחנה, ותכניס עשרות מיליונים בזכות ההפרטה. כמובן שיש לבצע את ההפרטה בצורה מיטבית, עם מכרז פתוח ושקוף, שבו מי שיציע את העסקה הכי טובה יקבל את התחנה.

האם לסגור את התחנה או להפריט אותה? התשובה, לדעתי, פשוטה מאוד. התחנה פופולרית יחסית, גם אם פחות בזמן האחרון. הפרטה שלה תכניס מיליונים למדינה

לסיכום, להפריט את גל"ץ זה מהלך ההכרחי. גל"ץ מלאה בשיקולים זרים, היא מהווה קורס לעיתונאים על חשבון משלם המיסים והיא עולה המון כסף. חייבים להפריט אותה.

אורי מלרון הוא פעיל בנוער מפלגת העבודה ובצופים. תלמיד בכיתה ח' במסלול מחוננים וסטודנט באוניברסיטת תל אביב.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 421 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 59 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ממשלת בנט-לפיד שוברת שיאים בסחטנות

יאיר לפיד היה מראשי המתנגדים לחוק הנורווגי וביקר בחריפות את המצאת ממשלת החילופים בשנה שעברה ● מאז, הפך לאדריכל הממשלה הנוכחית, המנופחת ממש כמו קודמתה ● לפיד מודה כי "גם אנחנו נכשלנו בעניין הזה" והתקשורת בתגובה מתפעלת מהכנות שלו ● אבל כישלון והכאה על חטא הם לא מנהיגות ● במקום לחתוך את התופעה, לפיד רק מעודד אותה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מעניין איך אתה היית מתנהל במצב המורכב הזה? ואם לא בך נעסוק, אז באופן כללי - מה הפתרון? ואם הפתרון שלך יביא למותה של הממשלה? בדר"כ הפוסטים של ירושלמי לעניין, אך הפעם אני לא מבין את הביקו... המשך קריאה

מעניין איך אתה היית מתנהל במצב המורכב הזה? ואם לא בך נעסוק, אז באופן כללי – מה הפתרון? ואם הפתרון שלך יביא למותה של הממשלה? בדר"כ הפוסטים של ירושלמי לעניין, אך הפעם אני לא מבין את הביקורת. שיעבירו חוקי מניעת נאשם בהנהגה וועדת הצוללות ונתקדם! זאת חיה מסורבלת הממשלה, היא קמה על כרעי כרעיים, תנו לה קצת אוויר. סתם הצעה מעאפאנה: אולי שכל חברי הממשלה יפרישו משהו ממשכורתם למען נזקקים, זאת אחלה יוזמה. בגין היה מופת

עוד 604 מילים ו-1 תגובות

המלך עבדאללה הפך למנהיג הערבי הראשון שהגיע לביקור אצל ביידן בוושינגטון בשבוע שעבר ● הזמנתו מהווה הבעת אמון חשובה עבור ירדן, לאחר שקיבלה יחס של בעלת ברית מסוג ב' בתקופת טראמפ ● במקביל, אמריקה מסיגה את כוחותיה מעיראק ומאפגניסטן ומבקשת לקדם ברית אזורית חדשה - מה שהופך את ירדן ל"פיסה חשובה מאוד בפאזל של הבטחת האינטרסים של ארצות הברית" ● פרשנות

עוד 1,523 מילים

הפעוטונים לא מוכנים, הגננות מבולבלות וההורים ספקנים

זה אמור להיות שינוי של ממש ● התקנות החדשות של חוק פיקוח מעונות הילדים אמורות להיכנס לתוקף החל משנת הלימודים הקרובה ולהבטיח שקט יחסי להורים ● אבל רק חלק קטן מהגנים כבר קיבל אישור עבודה, רוב הגננות אינן מודעות למהלך החדש וההורים לא מאמינים שמשהו בכלל ישתנה ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,174 מילים

טורבינות הרוח גורמות לסיכונים חסרי תקדים

פרסום ראשון קבוצת תושבים מרחבי הארץ שלחה לרה"מ ושרים בכירים תסקיר בן מאות עמודים שמתאר את הסיכונים הסביבתיים, הביטחוניים והבריאותיים מהקמת טורבינות רוח חדשות ● התושבים טוענים כי אין הצדקה כלכלית למיזמים, אין מספיק רוח, והציבור ישלם עבור החשמל פי 3 מאשר החלופה הסולארית ● "המדינה נכשלה כשלא בדקה אם יש מספיק רוח. היזמים טוענים שכן ואנחנו מראים שלא"

עוד 1,518 מילים ו-3 תגובות

דיווח: לפיד וגנץ הזהירו את ארה"ב - איראן קרובה להפוך למדינת סף גרעינית

לראשונה מאז חודש מאי, מספר חולי הקורונה במצב קשה חצה את המאה ● הממשלה אישרה את מינוי אלי אבידר לשר במשרד ראש הממשלה ואת מינוי יאיר גולן לשר במשרד הכלכלה והתעשייה ● הממשלה אישרה את ההחלטה לצמצם את פליטת גזי החממה ב-85% עד 2050 ● לפיד החליט למנות את מנכ"ל משרד התעשייה לשעבר, אמיר חייק, לשגריר באיחוד האמירויות

עוד 46 עדכונים

בג"ץ כבר הכין את כל התשתית הנדרשת לוועדת חקירה בפרשת הצוללות

בג"ץ אמנם דחה את העתירות להקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות, אבל בפסק דין כמעט תקדימי לא הותירו השופטים ספק בתמיכתם הנלהבת בהצעתו של גנץ להקים ועדה כזו ● השופט עמית אף הרחיק לכת ועשה סדר בפרשות השונות, כמו גם השאלות המרכזיות שנותרו פתוחות ● יחד עם התצהירים שכבר הוגשו במסגרת העתירה, עבודה הוועדה למעשה כבר החלה ● פרשנות

עוד 950 מילים

פרשת NSO: ראש ממשלת צרפת דרש מבנט הבהרות

שקד: אם נחסן עוד חצי מיליון אנשים המגפה תדעך ● מיכאלי על הארד בטאקוונדו: השראה לילדות ולנערות ● השר פריג': "נפגשתי עם שרים פלסטינים, ליציבות שם יש השלכות אצלנו" ● בדיקת משרד הבריאות: 80% מהמחוסנים המאומתים – לא הדביקו אף אדם ● קורונה בישראל: 1,430 מאומתים חדשים, 89 במצב קשה ● בר־לב: האיסור על תפילה בהר הבית – משיקולים ביטחוניים

עוד 20 עדכונים

ראיון אוליבר סטון פותח מחדש את תיק קנדי

שלושים שנה אחרי סרטו העלילתי שעסק בהתנקשות בנשיא קנדי, חוזר הבמאי אוליבר סטון אל זירת הפשע עם סרט תיעודי עתיר ראיונות חדשים וראיות שטרם נחשפו ● "ועדת החקירה הייתה אפילו יותר מושחתת ממה שחשבנו", אומר הבמאי בראיון לזמן ישראל, "זו הייתה הוצאה להורג שבוימה בחוכמה"

עוד 1,434 מילים

ראיון ילד הפלא החרדי של הבייסבול האמריקאי

כדי לא לחלל שבת, הוא ישן במלון קרוב מספיק למגרש, כך שיוכל להגיע אליו ברגל ● סוגיית האוכל הכשר לא מטרידה אותו: הוא מתכנן לעשות משלוחים או להביא אוכל יחד עימו ● ג'ייקוב שטיינמץ עשה החודש היסטוריה, כשהיה לשחקן הבייסבול החרדי הראשון שנבחר בדראפט על ידי קבוצה מהליגה הבכירה

עוד 1,332 מילים

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה